Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösyöttö yösyöttö   N Sg Nom
   N Sg Nom + syöttö   N Sg Nom

yösyöttö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

winding
yösyöttö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösyöttöni yösyöttöni yösyöttösi yösyöttösi yösyöttönsä yösyöttönsä
Par -ta yösyöttöäni yösyöttöjäni yösyöttöäsi yösyöttöjäsi yösyöttöänsä / yösyöttöään yösyöttöjänsä / yösyöttöjään
Gen -n yösyöttöni yösyöttöjeni yösyöttösi yösyöttöjesi yösyöttönsä yösyöttöjensä
Ill mihin yösyöttööni yösyöttöihini yösyöttöösi yösyöttöihisi yösyöttöönsä yösyöttöihinsä
Ine -ssa yösyötössäni yösyötöissäni yösyötössäsi yösyötöissäsi yösyötössänsä / yösyötössään yösyötöissänsä / yösyötöissään
Ela -sta yösyötöstäni yösyötöistäni yösyötöstäsi yösyötöistäsi yösyötöstänsä / yösyötöstään yösyötöistänsä / yösyötöistään
All -lle yösyötölleni yösyötöilleni yösyötöllesi yösyötöillesi yösyötölleen / yösyötöllensä yösyötöillensä / yösyötöilleän
Ade -lla yösyötölläni yösyötöilläni yösyötölläsi yösyötöilläsi yösyötöllänsä / yösyötöllään yösyötöillänsä / yösyötöillään
Abl -lta yösyötöltäni yösyötöiltäni yösyötöltäsi yösyötöiltäsi yösyötöltänsä / yösyötöltään yösyötöiltänsä / yösyötöiltään
Tra -ksi yösyötökseni yösyötöikseni yösyötöksesi yösyötöiksesi yösyötökseen / yösyötöksensä yösyötöikseen / yösyötöiksensä
Ess -na yösyöttönäni yösyöttöinäni yösyöttönäsi yösyöttöinäsi yösyöttönänsä / yösyöttönään yösyöttöinänsä / yösyöttöinään
Abe -tta yösyötöttäni yösyötöittäni yösyötöttäsi yösyötöittäsi yösyötöttänsä / yösyötöttään yösyötöittänsä / yösyötöittään
Com -ne - yösyöttöineni - yösyöttöinesi - yösyöttöineen / yösyöttöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösyöttömme yösyöttömme yösyöttönne yösyöttönne yösyöttönsä yösyöttönsä
Par -ta yösyöttöämme yösyöttöjämme yösyöttöänne yösyöttöjänne yösyöttöänsä / yösyöttöään yösyöttöjänsä / yösyöttöjään
Gen -n yösyöttömme yösyöttöjemme yösyöttönne yösyöttöjenne yösyöttönsä yösyöttöjensä
Ill mihin yösyöttöömme yösyöttöihimme yösyöttöönne yösyöttöihinne yösyöttöönsä yösyöttöihinsä
Ine -ssa yösyötössämme yösyötöissämme yösyötössänne yösyötöissänne yösyötössänsä / yösyötössään yösyötöissänsä / yösyötöissään
Ela -sta yösyötöstämme yösyötöistämme yösyötöstänne yösyötöistänne yösyötöstänsä / yösyötöstään yösyötöistänsä / yösyötöistään
All -lle yösyötöllemme yösyötöillemme yösyötöllenne yösyötöillenne yösyötölleen / yösyötöllensä yösyötöillensä / yösyötöilleän
Ade -lla yösyötöllämme yösyötöillämme yösyötöllänne yösyötöillänne yösyötöllänsä / yösyötöllään yösyötöillänsä / yösyötöillään
Abl -lta yösyötöltämme yösyötöiltämme yösyötöltänne yösyötöiltänne yösyötöltänsä / yösyötöltään yösyötöiltänsä / yösyötöiltään
Tra -ksi yösyötöksemme yösyötöiksemme yösyötöksenne yösyötöiksenne yösyötökseen / yösyötöksensä yösyötöikseen / yösyötöiksensä
Ess -na yösyöttönämme yösyöttöinämme yösyöttönänne yösyöttöinänne yösyöttönänsä / yösyöttönään yösyöttöinänsä / yösyöttöinään
Abe -tta yösyötöttämme yösyötöittämme yösyötöttänne yösyötöittänne yösyötöttänsä / yösyötöttään yösyötöittänsä / yösyötöittään
Com -ne - yösyöttöinemme - yösyöttöinenne - yösyöttöineen / yösyöttöinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

syöttö, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
srrqvat

(fcbegf) nffvfg (fgngvfgvpny erpbtavgvba bs znxvat n cnff gung yrnqf qverpgyl gbjneqf fpbevat)

(fcbegf) cnff

(fcbegf) freir, freivpr (npg bs chggvat gur onyy va cynl va inevbhf tnzrf. Gur pubvpr bs jbeq qrcraqf ba tnzr va dhrfgvba.)

(onfronyy, crfäcnyyb) cvgpu

(pbzchgvat) vachg (gur npg bs vachggvat)

Synonyms:
(freir): nybvghfflöggö, nybvghf
Compounds:
nybvghfflöggö
flöggöohffv
flöggöunauv
-flöggövara
flöggöwbugb
flöggöxnanacbvxn
flöggöxbarvfgb
flöggöxhzch
flöggöynvgr
flöggöynhgnara
flöggöyvvxraar
flöggöyvawn
flöggöcnyyb
flöggöcryv
flöggöcvfgr
flöggöcbefnf
flöggöchzcch
flöggöenwn
flöggöehhgh
flöggögnevssv
flöggögvrgb
flöggöghbyv
flöggöghbznev
flöggöinfvxxn
flöggöiveur
flöggöihbeb

Etymology:
flöggää +‎ -b
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - syöttöni syöttöni syöttösi syöttösi syöttönsä syöttönsä
Par -ta syöttöäni syöttöjäni syöttöäsi syöttöjäsi syöttöänsä / syöttöään syöttöjänsä / syöttöjään
Gen -n syöttöni syöttöjeni syöttösi syöttöjesi syöttönsä syöttöjensä
Ill mihin syöttööni syöttöihini syöttöösi syöttöihisi syöttöönsä syöttöihinsä
Ine -ssa syötössäni syötöissäni syötössäsi syötöissäsi syötössänsä / syötössään syötöissänsä / syötöissään
Ela -sta syötöstäni syötöistäni syötöstäsi syötöistäsi syötöstänsä / syötöstään syötöistänsä / syötöistään
All -lle syötölleni syötöilleni syötöllesi syötöillesi syötölleen / syötöllensä syötöillensä / syötöilleän
Ade -lla syötölläni syötöilläni syötölläsi syötöilläsi syötöllänsä / syötöllään syötöillänsä / syötöillään
Abl -lta syötöltäni syötöiltäni syötöltäsi syötöiltäsi syötöltänsä / syötöltään syötöiltänsä / syötöiltään
Tra -ksi syötökseni syötöikseni syötöksesi syötöiksesi syötökseen / syötöksensä syötöikseen / syötöiksensä
Ess -na syöttönäni syöttöinäni syöttönäsi syöttöinäsi syöttönänsä / syöttönään syöttöinänsä / syöttöinään
Abe -tta syötöttäni syötöittäni syötöttäsi syötöittäsi syötöttänsä / syötöttään syötöittänsä / syötöittään
Com -ne - syöttöineni - syöttöinesi - syöttöineen / syöttöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - syöttömme syöttömme syöttönne syöttönne syöttönsä syöttönsä
Par -ta syöttöämme syöttöjämme syöttöänne syöttöjänne syöttöänsä / syöttöään syöttöjänsä / syöttöjään
Gen -n syöttömme syöttöjemme syöttönne syöttöjenne syöttönsä syöttöjensä
Ill mihin syöttöömme syöttöihimme syöttöönne syöttöihinne syöttöönsä syöttöihinsä
Ine -ssa syötössämme syötöissämme syötössänne syötöissänne syötössänsä / syötössään syötöissänsä / syötöissään
Ela -sta syötöstämme syötöistämme syötöstänne syötöistänne syötöstänsä / syötöstään syötöistänsä / syötöistään
All -lle syötöllemme syötöillemme syötöllenne syötöillenne syötölleen / syötöllensä syötöillensä / syötöilleän
Ade -lla syötöllämme syötöillämme syötöllänne syötöillänne syötöllänsä / syötöllään syötöillänsä / syötöillään
Abl -lta syötöltämme syötöiltämme syötöltänne syötöiltänne syötöltänsä / syötöltään syötöiltänsä / syötöiltään
Tra -ksi syötöksemme syötöiksemme syötöksenne syötöiksenne syötökseen / syötöksensä syötöikseen / syötöiksensä
Ess -na syöttönämme syöttöinämme syöttönänne syöttöinänne syöttönänsä / syöttönään syöttöinänsä / syöttöinään
Abe -tta syötöttämme syötöittämme syötöttänne syötöittänne syötöttänsä / syötöttään syötöittänsä / syötöittään
Com -ne - syöttöinemme - syöttöinenne - syöttöineen / syöttöinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept