Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpala yöpala   N Sg Nom
   N Sg Nom + pala   N Sg Nom

yöpala, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nighttime
Night Snack
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug fanpx, zvqavtug fgnpx, yngr avtug fanpx

Etymology:
+‎ cnyn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpalani yöpalani yöpalasi yöpalasi yöpalansa yöpalansa
Par -ta yöpalaani yöpalojani yöpalaasi yöpalojasi yöpalaansa / yöpalaaan yöpalojansa / yöpalojaan
Gen -n yöpalani yöpalojeni yöpalasi yöpalojesi yöpalansa yöpalojensa
Ill mihin yöpalaani yöpaloihini yöpalaasi yöpaloihisi yöpalaansa yöpaloihinsa
Ine -ssa yöpalassani yöpaloissani yöpalassasi yöpaloissasi yöpalassansa / yöpalassaan yöpaloissansa / yöpaloissaan
Ela -sta yöpalastani yöpaloistani yöpalastasi yöpaloistasi yöpalastansa / yöpalastaan yöpaloistansa / yöpaloistaan
All -lle yöpalalleni yöpaloilleni yöpalallesi yöpaloillesi yöpalalleen / yöpalallensa yöpaloillensa / yöpaloillean
Ade -lla yöpalallani yöpaloillani yöpalallasi yöpaloillasi yöpalallansa / yöpalallaan yöpaloillansa / yöpaloillaan
Abl -lta yöpalaltani yöpaloiltani yöpalaltasi yöpaloiltasi yöpalaltansa / yöpalaltaan yöpaloiltansa / yöpaloiltaan
Tra -ksi yöpalakseni yöpaloikseni yöpalaksesi yöpaloiksesi yöpalakseen / yöpalaksensa yöpaloikseen / yöpaloiksensa
Ess -na yöpalanani yöpaloinani yöpalanasi yöpaloinasi yöpalanansa / yöpalanaan yöpaloinansa / yöpaloinaan
Abe -tta yöpalattani yöpaloittani yöpalattasi yöpaloittasi yöpalattansa / yöpalattaan yöpaloittansa / yöpaloittaan
Com -ne - yöpaloineni - yöpaloinesi - yöpaloineen / yöpaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpalamme yöpalamme yöpalanne yöpalanne yöpalansa yöpalansa
Par -ta yöpalaamme yöpalojamme yöpalaanne yöpalojanne yöpalaansa / yöpalaaan yöpalojansa / yöpalojaan
Gen -n yöpalamme yöpalojemme yöpalanne yöpalojenne yöpalansa yöpalojensa
Ill mihin yöpalaamme yöpaloihimme yöpalaanne yöpaloihinne yöpalaansa yöpaloihinsa
Ine -ssa yöpalassamme yöpaloissamme yöpalassanne yöpaloissanne yöpalassansa / yöpalassaan yöpaloissansa / yöpaloissaan
Ela -sta yöpalastamme yöpaloistamme yöpalastanne yöpaloistanne yöpalastansa / yöpalastaan yöpaloistansa / yöpaloistaan
All -lle yöpalallemme yöpaloillemme yöpalallenne yöpaloillenne yöpalalleen / yöpalallensa yöpaloillensa / yöpaloillean
Ade -lla yöpalallamme yöpaloillamme yöpalallanne yöpaloillanne yöpalallansa / yöpalallaan yöpaloillansa / yöpaloillaan
Abl -lta yöpalaltamme yöpaloiltamme yöpalaltanne yöpaloiltanne yöpalaltansa / yöpalaltaan yöpaloiltansa / yöpaloiltaan
Tra -ksi yöpalaksemme yöpaloiksemme yöpalaksenne yöpaloiksenne yöpalakseen / yöpalaksensa yöpaloikseen / yöpaloiksensa
Ess -na yöpalanamme yöpaloinamme yöpalananne yöpaloinanne yöpalanansa / yöpalanaan yöpaloinansa / yöpaloinaan
Abe -tta yöpalattamme yöpaloittamme yöpalattanne yöpaloittanne yöpalattansa / yöpalattaan yöpaloittansa / yöpaloittaan
Com -ne - yöpaloinemme - yöpaloinenne - yöpaloineen / yöpaloinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

pala, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pala palat
Par -ta palaa paloja
Gen -n palan palojen
Ill mihin palaan paloihin
Ine -ssa palassa paloissa
Ela -sta palasta paloista
All -lle palalle paloille
Ade -lla palalla paloilla
Abl -lta palalta paloilta
Tra -ksi palaksi paloiksi
Ess -na palana paloina
Abe -tta palatta paloitta
Com -ne - paloine
Ins -in - paloin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cnyn Cnevfu (Rfgbavna: Cnyn inyq) vf n sbezre eheny zhavpvcnyvgl va rnfgrea Rfgbavn. Vg jnf n cneg bs Wõtrin Pbhagl. Gur zhavpvcnyvgl unq n cbchyngvba bs 1,363 (nf bs 1 Wnahnel 2004) naq pbirerq na nern bs 156.71 xz².

Source: Wikipedia
Wiktionary
cvrpr, ovg

     Fin: cnyn cnynygn
     Eng: ― cvrpr ol cvrpr, cvrprzrny
yhzc, puhax

oybpx

gnoyrg, one

Derived terms:
nnzhcnyn
vygncnyn
cnynacnvavxr
cnyncryv
iäyvcnyn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cnyn, sebz Cebgb-Henyvp cnyn. Pbtangrf vapyhqr Ircf cnyn, Rfgbavna cnyn, naq Uhatnevna sny. Frr gur rglzbybtl bs gur znva ragel.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palani palani palasi palasi palansa palansa
Par -ta palaani palojani palaasi palojasi palaansa / palaaan palojansa / palojaan
Gen -n palani palojeni palasi palojesi palansa palojensa
Ill mihin palaani paloihini palaasi paloihisi palaansa paloihinsa
Ine -ssa palassani paloissani palassasi paloissasi palassansa / palassaan paloissansa / paloissaan
Ela -sta palastani paloistani palastasi paloistasi palastansa / palastaan paloistansa / paloistaan
All -lle palalleni paloilleni palallesi paloillesi palalleen / palallensa paloillensa / paloillean
Ade -lla palallani paloillani palallasi paloillasi palallansa / palallaan paloillansa / paloillaan
Abl -lta palaltani paloiltani palaltasi paloiltasi palaltansa / palaltaan paloiltansa / paloiltaan
Tra -ksi palakseni paloikseni palaksesi paloiksesi palakseen / palaksensa paloikseen / paloiksensa
Ess -na palanani paloinani palanasi paloinasi palanansa / palanaan paloinansa / paloinaan
Abe -tta palattani paloittani palattasi paloittasi palattansa / palattaan paloittansa / paloittaan
Com -ne - paloineni - paloinesi - paloineen / paloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palamme palamme palanne palanne palansa palansa
Par -ta palaamme palojamme palaanne palojanne palaansa / palaaan palojansa / palojaan
Gen -n palamme palojemme palanne palojenne palansa palojensa
Ill mihin palaamme paloihimme palaanne paloihinne palaansa paloihinsa
Ine -ssa palassamme paloissamme palassanne paloissanne palassansa / palassaan paloissansa / paloissaan
Ela -sta palastamme paloistamme palastanne paloistanne palastansa / palastaan paloistansa / paloistaan
All -lle palallemme paloillemme palallenne paloillenne palalleen / palallensa paloillensa / paloillean
Ade -lla palallamme paloillamme palallanne paloillanne palallansa / palallaan paloillansa / paloillaan
Abl -lta palaltamme paloiltamme palaltanne paloiltanne palaltansa / palaltaan paloiltansa / paloiltaan
Tra -ksi palaksemme paloiksemme palaksenne paloiksenne palakseen / palaksensa paloikseen / paloiksensa
Ess -na palanamme paloinamme palananne paloinanne palanansa / palanaan paloinansa / paloinaan
Abe -tta palattamme paloittamme palattanne paloittanne palattansa / palattaan paloittansa / paloittaan
Com -ne - paloinemme - paloinenne - paloineen / paloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept