Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yönäytäntö yönäytäntö   N Sg Nom
   N Sg Nom + näytäntö   N Sg Nom

yönäytäntö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

nightly
yönäytäntö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönäytäntöni yönäytäntöni yönäytäntösi yönäytäntösi yönäytäntönsä yönäytäntönsä
Par -ta yönäytäntöäni yönäytäntöjäni yönäytäntöäsi yönäytäntöjäsi yönäytäntöänsä / yönäytäntöään yönäytäntöjänsä / yönäytäntöjään
Gen -n yönäytäntöni yönäytäntöjeni yönäytäntösi yönäytäntöjesi yönäytäntönsä yönäytäntöjensä
Ill mihin yönäytäntööni yönäytäntöihini yönäytäntöösi yönäytäntöihisi yönäytäntöönsä yönäytäntöihinsä
Ine -ssa yönäytännössäni yönäytännöissäni yönäytännössäsi yönäytännöissäsi yönäytännössänsä / yönäytännössään yönäytännöissänsä / yönäytännöissään
Ela -sta yönäytännöstäni yönäytännöistäni yönäytännöstäsi yönäytännöistäsi yönäytännöstänsä / yönäytännöstään yönäytännöistänsä / yönäytännöistään
All -lle yönäytännölleni yönäytännöilleni yönäytännöllesi yönäytännöillesi yönäytännölleen / yönäytännöllensä yönäytännöillensä / yönäytännöilleän
Ade -lla yönäytännölläni yönäytännöilläni yönäytännölläsi yönäytännöilläsi yönäytännöllänsä / yönäytännöllään yönäytännöillänsä / yönäytännöillään
Abl -lta yönäytännöltäni yönäytännöiltäni yönäytännöltäsi yönäytännöiltäsi yönäytännöltänsä / yönäytännöltään yönäytännöiltänsä / yönäytännöiltään
Tra -ksi yönäytännökseni yönäytännöikseni yönäytännöksesi yönäytännöiksesi yönäytännökseen / yönäytännöksensä yönäytännöikseen / yönäytännöiksensä
Ess -na yönäytäntönäni yönäytäntöinäni yönäytäntönäsi yönäytäntöinäsi yönäytäntönänsä / yönäytäntönään yönäytäntöinänsä / yönäytäntöinään
Abe -tta yönäytännöttäni yönäytännöittäni yönäytännöttäsi yönäytännöittäsi yönäytännöttänsä / yönäytännöttään yönäytännöittänsä / yönäytännöittään
Com -ne - yönäytäntöineni - yönäytäntöinesi - yönäytäntöineen / yönäytäntöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yönäytäntömme yönäytäntömme yönäytäntönne yönäytäntönne yönäytäntönsä yönäytäntönsä
Par -ta yönäytäntöämme yönäytäntöjämme yönäytäntöänne yönäytäntöjänne yönäytäntöänsä / yönäytäntöään yönäytäntöjänsä / yönäytäntöjään
Gen -n yönäytäntömme yönäytäntöjemme yönäytäntönne yönäytäntöjenne yönäytäntönsä yönäytäntöjensä
Ill mihin yönäytäntöömme yönäytäntöihimme yönäytäntöönne yönäytäntöihinne yönäytäntöönsä yönäytäntöihinsä
Ine -ssa yönäytännössämme yönäytännöissämme yönäytännössänne yönäytännöissänne yönäytännössänsä / yönäytännössään yönäytännöissänsä / yönäytännöissään
Ela -sta yönäytännöstämme yönäytännöistämme yönäytännöstänne yönäytännöistänne yönäytännöstänsä / yönäytännöstään yönäytännöistänsä / yönäytännöistään
All -lle yönäytännöllemme yönäytännöillemme yönäytännöllenne yönäytännöillenne yönäytännölleen / yönäytännöllensä yönäytännöillensä / yönäytännöilleän
Ade -lla yönäytännöllämme yönäytännöillämme yönäytännöllänne yönäytännöillänne yönäytännöllänsä / yönäytännöllään yönäytännöillänsä / yönäytännöillään
Abl -lta yönäytännöltämme yönäytännöiltämme yönäytännöltänne yönäytännöiltänne yönäytännöltänsä / yönäytännöltään yönäytännöiltänsä / yönäytännöiltään
Tra -ksi yönäytännöksemme yönäytännöiksemme yönäytännöksenne yönäytännöiksenne yönäytännökseen / yönäytännöksensä yönäytännöikseen / yönäytännöiksensä
Ess -na yönäytäntönämme yönäytäntöinämme yönäytäntönänne yönäytäntöinänne yönäytäntönänsä / yönäytäntönään yönäytäntöinänsä / yönäytäntöinään
Abe -tta yönäytännöttämme yönäytännöittämme yönäytännöttänne yönäytännöittänne yönäytännöttänsä / yönäytännöttään yönäytännöittänsä / yönäytännöittään
Com -ne - yönäytäntöinemme - yönäytäntöinenne - yönäytäntöineen / yönäytäntöinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

näytäntö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

screening seulonta, esitys, näytäntö, joukkotarkastus, esittäminen, tutkiminen
entertainment viihde, ajanviete, huvi, edustus, huvitus, näytäntö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cresbeznapr, fubj (yvir fubj)

Etymology:
aälggää (“gb fubj”) +‎ -agö
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - näytäntöni näytäntöni näytäntösi näytäntösi näytäntönsä näytäntönsä
Par -ta näytäntöäni näytäntöjäni näytäntöäsi näytäntöjäsi näytäntöänsä / näytäntöään näytäntöjänsä / näytäntöjään
Gen -n näytäntöni näytäntöjeni näytäntösi näytäntöjesi näytäntönsä näytäntöjensä
Ill mihin näytäntööni näytäntöihini näytäntöösi näytäntöihisi näytäntöönsä näytäntöihinsä
Ine -ssa näytännössäni näytännöissäni näytännössäsi näytännöissäsi näytännössänsä / näytännössään näytännöissänsä / näytännöissään
Ela -sta näytännöstäni näytännöistäni näytännöstäsi näytännöistäsi näytännöstänsä / näytännöstään näytännöistänsä / näytännöistään
All -lle näytännölleni näytännöilleni näytännöllesi näytännöillesi näytännölleen / näytännöllensä näytännöillensä / näytännöilleän
Ade -lla näytännölläni näytännöilläni näytännölläsi näytännöilläsi näytännöllänsä / näytännöllään näytännöillänsä / näytännöillään
Abl -lta näytännöltäni näytännöiltäni näytännöltäsi näytännöiltäsi näytännöltänsä / näytännöltään näytännöiltänsä / näytännöiltään
Tra -ksi näytännökseni näytännöikseni näytännöksesi näytännöiksesi näytännökseen / näytännöksensä näytännöikseen / näytännöiksensä
Ess -na näytäntönäni näytäntöinäni näytäntönäsi näytäntöinäsi näytäntönänsä / näytäntönään näytäntöinänsä / näytäntöinään
Abe -tta näytännöttäni näytännöittäni näytännöttäsi näytännöittäsi näytännöttänsä / näytännöttään näytännöittänsä / näytännöittään
Com -ne - näytäntöineni - näytäntöinesi - näytäntöineen / näytäntöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - näytäntömme näytäntömme näytäntönne näytäntönne näytäntönsä näytäntönsä
Par -ta näytäntöämme näytäntöjämme näytäntöänne näytäntöjänne näytäntöänsä / näytäntöään näytäntöjänsä / näytäntöjään
Gen -n näytäntömme näytäntöjemme näytäntönne näytäntöjenne näytäntönsä näytäntöjensä
Ill mihin näytäntöömme näytäntöihimme näytäntöönne näytäntöihinne näytäntöönsä näytäntöihinsä
Ine -ssa näytännössämme näytännöissämme näytännössänne näytännöissänne näytännössänsä / näytännössään näytännöissänsä / näytännöissään
Ela -sta näytännöstämme näytännöistämme näytännöstänne näytännöistänne näytännöstänsä / näytännöstään näytännöistänsä / näytännöistään
All -lle näytännöllemme näytännöillemme näytännöllenne näytännöillenne näytännölleen / näytännöllensä näytännöillensä / näytännöilleän
Ade -lla näytännöllämme näytännöillämme näytännöllänne näytännöillänne näytännöllänsä / näytännöllään näytännöillänsä / näytännöillään
Abl -lta näytännöltämme näytännöiltämme näytännöltänne näytännöiltänne näytännöltänsä / näytännöltään näytännöiltänsä / näytännöiltään
Tra -ksi näytännöksemme näytännöiksemme näytännöksenne näytännöiksenne näytännökseen / näytännöksensä näytännöikseen / näytännöiksensä
Ess -na näytäntönämme näytäntöinämme näytäntönänne näytäntöinänne näytäntönänsä / näytäntönään näytäntöinänsä / näytäntöinään
Abe -tta näytännöttämme näytännöittämme näytännöttänne näytännöittänne näytännöttänsä / näytännöttään näytännöittänsä / näytännöittään
Com -ne - näytäntöinemme - näytäntöinenne - näytäntöineen / näytäntöinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept