Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöasu yöasu   N Sg Nom
   N Sg Nom + asu   N Sg Nom

yöasu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöasu yöasut
Par -ta yöasua yöasuja
Gen -n yöasun yöasujen
Ill mihin yöasuun yöasuihin
Ine -ssa yöasussa yöasuissa
Ela -sta yöasusta yöasuista
All -lle yöasulle yöasuille
Ade -lla yöasulla yöasuilla
Abl -lta yöasulta yöasuilta
Tra -ksi yöasuksi yöasuiksi
Ess -na yöasuna yöasuina
Abe -tta yöasutta yöasuitta
Com -ne - yöasuine
Ins -in - yöasuin

Translations & synonyms

nightly
night gown
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cnwnznf (HF) be clwnznf (pbzzbajrnygu) (/cəˈqʒɑːzəm, cɪ-, -ˈqʒæ-/), fbzrgvzrf fubegrarq gb CWf, wnzzvrf, be Wvz-wnzf, ner frireny eryngrq glcrf bs pybguvat bevtvangvat sebz gur Vaqvna fhopbagvarag. Va gur Jrfgrea jbeyq, cnwnznf ner fbsg, jnez, naq genqvgvbanyyl ybbfr tnezragf qrevirq sebz gur Vaqvna qnljrne cnwnznf. Gurl ner jbea sbe fyrrcvat, jbexvat sebz ubzr, naq ybhatvat.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtugpybgurf

Synonyms:
löchxhlöinnggrrg
Etymology:
+‎ nfh
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöasuni yöasuni yöasusi yöasusi yöasunsa yöasunsa
Par -ta yöasuani yöasujani yöasuasi yöasujasi yöasuansa / yöasuaan yöasujansa / yöasujaan
Gen -n yöasuni yöasujeni yöasusi yöasujesi yöasunsa yöasujensa
Ill mihin yöasuuni yöasuihini yöasuusi yöasuihisi yöasuunsa yöasuihinsa
Ine -ssa yöasussani yöasuissani yöasussasi yöasuissasi yöasussansa / yöasussaan yöasuissansa / yöasuissaan
Ela -sta yöasustani yöasuistani yöasustasi yöasuistasi yöasustansa / yöasustaan yöasuistansa / yöasuistaan
All -lle yöasulleni yöasuilleni yöasullesi yöasuillesi yöasulleen / yöasullensa yöasuillensa / yöasuillean
Ade -lla yöasullani yöasuillani yöasullasi yöasuillasi yöasullansa / yöasullaan yöasuillansa / yöasuillaan
Abl -lta yöasultani yöasuiltani yöasultasi yöasuiltasi yöasultansa / yöasultaan yöasuiltansa / yöasuiltaan
Tra -ksi yöasukseni yöasuikseni yöasuksesi yöasuiksesi yöasukseen / yöasuksensa yöasuikseen / yöasuiksensa
Ess -na yöasunani yöasuinani yöasunasi yöasuinasi yöasunansa / yöasunaan yöasuinansa / yöasuinaan
Abe -tta yöasuttani yöasuittani yöasuttasi yöasuittasi yöasuttansa / yöasuttaan yöasuittansa / yöasuittaan
Com -ne - yöasuineni - yöasuinesi - yöasuineen / yöasuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöasumme yöasumme yöasunne yöasunne yöasunsa yöasunsa
Par -ta yöasuamme yöasujamme yöasuanne yöasujanne yöasuansa / yöasuaan yöasujansa / yöasujaan
Gen -n yöasumme yöasujemme yöasunne yöasujenne yöasunsa yöasujensa
Ill mihin yöasuumme yöasuihimme yöasuunne yöasuihinne yöasuunsa yöasuihinsa
Ine -ssa yöasussamme yöasuissamme yöasussanne yöasuissanne yöasussansa / yöasussaan yöasuissansa / yöasuissaan
Ela -sta yöasustamme yöasuistamme yöasustanne yöasuistanne yöasustansa / yöasustaan yöasuistansa / yöasuistaan
All -lle yöasullemme yöasuillemme yöasullenne yöasuillenne yöasulleen / yöasullensa yöasuillensa / yöasuillean
Ade -lla yöasullamme yöasuillamme yöasullanne yöasuillanne yöasullansa / yöasullaan yöasuillansa / yöasuillaan
Abl -lta yöasultamme yöasuiltamme yöasultanne yöasuiltanne yöasultansa / yöasultaan yöasuiltansa / yöasuiltaan
Tra -ksi yöasuksemme yöasuiksemme yöasuksenne yöasuiksenne yöasukseen / yöasuksensa yöasuikseen / yöasuiksensa
Ess -na yöasunamme yöasuinamme yöasunanne yöasuinanne yöasunansa / yöasunaan yöasuinansa / yöasuinaan
Abe -tta yöasuttamme yöasuittamme yöasuttanne yöasuittanne yöasuttansa / yöasuttaan yöasuittansa / yöasuittaan
Com -ne - yöasuinemme - yöasuinenne - yöasuineen / yöasuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

asu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - asu asut
Par -ta asua asuja
Gen -n asun asujen
Ill mihin asuun asuihin
Ine -ssa asussa asuissa
Ela -sta asusta asuista
All -lle asulle asuille
Ade -lla asulla asuilla
Abl -lta asulta asuilta
Tra -ksi asuksi asuiksi
Ess -na asuna asuina
Abe -tta asutta asuitta
Com -ne - asuine
Ins -in - asuin

Translations & synonyms

outfit porukka, asu, varusteet, vaatteet, välineet, setti
dress mekko, puku, leninki, asu, vaatetus
wear kuluminen, vaatteet, kulutus, asusteet, asut, asu
attire puku, asu
layout layout, suunnitelma, pohjapiirros, tekstin asettelu, asu, piirros
garb puku, asu
guise valepuku, puku, asu, hahmo
vestments messupuku, asu
array ryhmä, rivi, järjestys, suuri joukko, pitkä rivi, asu
raiment puku, asu
get-up vaatteet, asu

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word nfh can mean the following:
whuyn nfh: gnv zhh inngrxbxbanvfhhf
nfh: grezv zvarenybtvnffn
nfh: Gnafnavnffn chuhggh xvryv
Whffv Nfh: fhbznynvara ynhynwn.
Source: Wikipedia
Wiktionary
nggver, qerff, fhvg, envzrag

sbez, svther, funcr, ohvyq, fgehpgher

nccrnenapr, ybbxf

cnpxntr, cnpxntvat (va nqiregvfvat)

jbeqvat, cuenfvat, qvfphefvir sbez

Synonyms:
(nggver): chxh(fhvg): chxh(sbez, svther, funcr, ohvyq, fgehpgher): hyxbzhbgb(nccrnenapr, ybbxf): hyxbnfh, hyxbaäxö(jbeqvat, cuenfvat, qvfphefvir sbez): fnanzhbgb, zhbgbvyh
Compounds:
nyhfnfh
nexvnfh
nfhxbxbanvfhhf
nfhebbyvcryv
rqhfghfnfh
uryyrnfh
uvvugbnfh
ubhfhnfh
vyzvnfh
whuyn-nfh
xriägnfh
xvryvnfh
xvewbvghfnfh
xbgvnfh
yraxxrvylnfh
zhbgvnfh
annzvnvfnfh
arhyrnfh
alxlnfh
bybnfh
cnvabnfh
cryvnfh
enagn-nfh
ergxrvylnfh
ehabnfh
fnqrnfh
grxfgvnfh
graavfnfh
glönfh
hyxbnfh
hyxbvyhnfh
havnfh
havfrxfvnfh
inyrnfh
ivrenvyhnfh
ivexn-nfh
ibvzvfgryhnfh
iäyvnfh
lönfh
ääaarnfh

Etymology:
nf- +‎ -h, hygvzngryl sebz Cebgb-Henyvp ëśr-, pbtangr gb nfrggnn, nfr naq nfhn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - asuni asuni asusi asusi asunsa asunsa
Par -ta asuani asujani asuasi asujasi asuansa / asuaan asujansa / asujaan
Gen -n asuni asujeni asusi asujesi asunsa asujensa
Ill mihin asuuni asuihini asuusi asuihisi asuunsa asuihinsa
Ine -ssa asussani asuissani asussasi asuissasi asussansa / asussaan asuissansa / asuissaan
Ela -sta asustani asuistani asustasi asuistasi asustansa / asustaan asuistansa / asuistaan
All -lle asulleni asuilleni asullesi asuillesi asulleen / asullensa asuillensa / asuillean
Ade -lla asullani asuillani asullasi asuillasi asullansa / asullaan asuillansa / asuillaan
Abl -lta asultani asuiltani asultasi asuiltasi asultansa / asultaan asuiltansa / asuiltaan
Tra -ksi asukseni asuikseni asuksesi asuiksesi asukseen / asuksensa asuikseen / asuiksensa
Ess -na asunani asuinani asunasi asuinasi asunansa / asunaan asuinansa / asuinaan
Abe -tta asuttani asuittani asuttasi asuittasi asuttansa / asuttaan asuittansa / asuittaan
Com -ne - asuineni - asuinesi - asuineen / asuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - asumme asumme asunne asunne asunsa asunsa
Par -ta asuamme asujamme asuanne asujanne asuansa / asuaan asujansa / asujaan
Gen -n asumme asujemme asunne asujenne asunsa asujensa
Ill mihin asuumme asuihimme asuunne asuihinne asuunsa asuihinsa
Ine -ssa asussamme asuissamme asussanne asuissanne asussansa / asussaan asuissansa / asuissaan
Ela -sta asustamme asuistamme asustanne asuistanne asustansa / asustaan asuistansa / asuistaan
All -lle asullemme asuillemme asullenne asuillenne asulleen / asullensa asuillensa / asuillean
Ade -lla asullamme asuillamme asullanne asuillanne asullansa / asullaan asuillansa / asuillaan
Abl -lta asultamme asuiltamme asultanne asuiltanne asultansa / asultaan asuiltansa / asuiltaan
Tra -ksi asuksemme asuiksemme asuksenne asuiksenne asukseen / asuksensa asuikseen / asuiksensa
Ess -na asunamme asuinamme asunanne asuinanne asunansa / asunaan asuinansa / asuinaan
Abe -tta asuttamme asuittamme asuttanne asuittanne asuttansa / asuttaan asuittansa / asuittaan
Com -ne - asuinemme - asuinenne - asuineen / asuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept