logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

voida + kin, verb

Word analysis
voimakaan

voimakaan

voida

Verb, Participle with suffix ma Singular Nominative, Focus clitic with suffix kaan

voima

Noun, Singular Nominative, Focus clitic with suffix kaan

Report an issue

Wiktionary

(transitive, auxiliary, + first infinitive) can, to be able to, to be capable Fin:En voinut olla nauramatta.Eng:I couldn't help laughing. (transitive, auxiliary, + first infinitive) can, to be possible (in the conditional mood) could Fin:Voisitko auttaa minua?Eng:Could you please help me?Fin:Voisin juosta, jos haluaisin.Eng:I could run if I wanted. (transitive, auxiliary, + first infinitive) (informal) may, to be allowed, to be permitted. (in negative sentences) should (not) Sen vaikutusta ei voi vähätellä.Its effect should not be underestimated. Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled. Fin:Voinko avata ikkunan?Eng:May I open the window? (informal) may, to be allowed, to be permitted. (in negative sentences) should (not) Fin:Sen vaikutusta ei voi vähätellä.Eng:Its effect should not be underestimated.Fin:Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.Eng:Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled. (intransitive) (to enquire or talk about wellbeing, or as a formal greeting) to be, feel, do, fare Fin:Kuinka voitte?How are you? / How are you doing?Eng: Show more arrow right (can, to be able to) kyetä, pystyä, in past tense saattaa(may, to be allowed to) saada Show more arrow right Being completely similar to the present forms, the imperfect forms in positive sentences are very often replaced with the respective forms of the verb kyetä or pystyä:Voin nauraa. (present positive)I can laugh.En voinut nauraa. (imperfect negative)I could not laugh.Voin nauraa. → Kykenin nauramaan. (imperfect positive)I could laugh.Some may perceive the usage of voida for "may" as incorrect (similarly to can being used for permission) and instead advise to use saada. Show more arrow right tehdä voitavansa (active present participle + possessive suffix by person) = to do what one can Nouns voipavoivavoimavointi (hyvinvointi) Verbs causative voittaavoipua Show more arrow right From Proto-Finnic voidak, from Proto-Uralic woje-. Show more arrow right
to be olla, voida, tapahtua, kestää, merkitä, maksaa
to fare käydä, voida, olla
to do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, voida
to keep pitää, säilyttää, pysyä, noudattaa, pitää yllä, voida
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Common Crawl; 6117988; OpenSubtitles Voipa olla. Yes, I suppose it is. Et voikaan. You don't. En voikaan. I wouldn't. Ei voikaan. No, you can't. Se voi olla huijaus. It can be a scam. Nyt voi mennä kotiin. Now you can go home. Hän voi auttaa sinua. He can help you. En voi kertoa. How do you know? Ette voikaan. No, you can't. Emme voikaan. No, we can't. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

voinkaan

en voikaan

ii

voitkaan

et voikaan

iii

voikaan

ei voikaan

Plural

Positive

Negative

i

voimmekaan / voidaankaan

emme voikaan / ei voidakaan

ii

voittekaan

ette voikaan

iii

voivatkaan

eivät voikaan

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

voinkaan

en voinutkaan

ii

voitkaan

et voinutkaan

iii

voikaan

ei voinutkaan

Plural

Positive

Negative

i

voimmekaan / voitiinkaan

emme voineetkaan / ei voitukaan

ii

voittekaan

ette voineetkaan

iii

voivatkaan

eivät voineetkaan

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen voinutkaan

en ole voinutkaan

ii

olet voinutkaan

et ole voinutkaan

iii

on voinutkaan

ei ole voinutkaan

Plural

Positive

Negative

i

olemme voineetkaan

emme ole voineetkaan

ii

olette voineetkaan

ette ole voineetkaan

iii

ovat voineetkaan

eivät ole voineetkaan

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin voinutkaan

en ollut voinutkaan

ii

olit voinutkaan

et ollut voinutkaan

iii

oli voinutkaan

ei ollut voinutkaan

Plural

Positive

Negative

i

olimme voineetkaan

emme olleet voineetkaan

ii

olitte voineetkaan

ette olleet voineetkaan

iii

olivat voineetkaan

eivät olleet voineetkaan

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

voisinkaan

en voisikaan

ii

voisitkaan

et voisikaan

iii

voisikaan

ei voisikaan

Plural

Positive

Negative

i

voisimmekaan

emme voisikaan

ii

voisittekaan

ette voisikaan

iii

voisivatkaan

eivät voisikaan

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin voinutkaan

en olisi voinutkaan

ii

olisit voinutkaan

et olisi voinutkaan

iii

olisi voinutkaan

ei olisi voinutkaan

Plural

Positive

Negative

i

olisimme voineetkaan

emme olisi voineetkaan

ii

olisitte voineetkaan

ette olisi voineetkaan

iii

olisivat voineetkaan

eivät olisi voineetkaan

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

voinenkaan

en voinekaan

ii

voinetkaan

et voinekaan

iii

voineekaan

ei voinekaan

Plural

Positive

Negative

i

voinemmekaan

emme voinekaan

ii

voinettekaan

ette voinekaan

iii

voinevatkaan

eivät voinekaan

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen voinutkaan

en liene voinutkaan

ii

lienet voinutkaan

et liene voinutkaan

iii

lienee voinutkaan

ei liene voinutkaan

Plural

Positive

Negative

i

lienemme voineetkaan

emme liene voineetkaan

ii

lienette voineetkaan

ette liene voineetkaan

iii

lienevät voineetkaan

eivät liene voineetkaan

Imperative

Singular

i

-

ii

voi

iii

voikoon

Plural

i

voikaamme

ii

voikaa

iii

voikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

voidakaan

Tra

-ksi

voidaksensakaan / voidakseenkaan

Infinitive II

Ine

-ssa

voidessakaan

Ins

-in

voidenkaan

Ine

-ssa

voitaessakaan (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

voimaankaan

Ine

-ssa

voimassakaan

Ela

-sta

voimastakaan

Ade

-lla

voimallakaan

Abe

-tta

voimattakaan

Ins

-in

voimankaan

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

voiminenkaan

Par

-ta

voimistakaan

Infinitive V

voimaisillaankaan / voimaisillansakaan

Passive

Positive

Negative

Present

voidaankaan

ei voidakaan

Imperfect

voitiinkaan

ei voitukaan

Potential

voitaneenkaan

ei voitanekaan

Conditional

voitaisiinkaan

ei voitaisikaan

Imperative Present

voitakoonkaan

älköön voitakokaan

Imperative Perfect

olkoon voitukaan

älköön voitukaan

Positive

Negative

Present

voidaankaan

ei voidakaan

Imperfect

voitiinkaan

ei voitukaan

Potential

voitaneenkaan

ei voitanekaan

Conditional

voitaisiinkaan

ei voitaisikaan

Imperative Present

voitakoonkaan

älköön voitakokaan

Imperative Perfect

olkoon voitukaan

älköön voitukaan

Participle

Active

Passive

1st

voivakaan

voitavakaan

2nd

voinutkaan

voitukaan

3rd

voimakaan

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voimakaan

voimatkaan

Par

-ta

voimaakaan

voimiakaan

Gen

-n

voimankaan

voimienkaan

Ill

mihin

voimaankaan

voimiinkaan

Ine

-ssa

voimassakaan

voimissakaan

Ela

-sta

voimastakaan

voimistakaan

All

-lle

voimallekaan

voimillekaan

Ade

-lla

voimallakaan

voimillakaan

Abl

-lta

voimaltakaan

voimiltakaan

Tra

-ksi

voimaksikaan

voimiksikaan

Ess

-na

voimanakaan

voiminakaan

Abe

-tta

voimattakaan

voimittakaan

Com

-ne

-

voiminekaan

Ins

-in

-

voiminkaan

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voimakaan

voimatkaan

Par

-ta

voimaakaan

voimiakaan

Gen

-n

voimankaan

voimienkaan

Ill

mihin

voimaankaan

voimiinkaan

Ine

-ssa

voimassakaan

voimissakaan

Ela

-sta

voimastakaan

voimistakaan

All

-lle

voimallekaan

voimillekaan

Ade

-lla

voimallakaan

voimillakaan

Abl

-lta

voimaltakaan

voimiltakaan

Tra

-ksi

voimaksikaan

voimiksikaan

Ess

-na

voimanakaan

voiminakaan

Abe

-tta

voimattakaan

voimittakaan

Com

-ne

-

voiminekaan

Ins

-in

-

voiminkaan

power teho, virta, valta, voima, energia, mahti
force voima, joukko, pakko, teho, voimakeinot, osasto
strength vahvuus, lujuus, voimakkuus, voima, voimat, väkevyys
energy energia, voima, tarmo, tarmokkuus, puhti, ponnekkuus
intensity intensiteetti, voimakkuus, vahvuus, voima
might mahti, voima
momentum vauhti, liikemäärä, voima, impulssi
potency teho, potenssi, voima, valta
muscle lihas, voima
body elin, runko, ruumis, keho, kappale, voima
vigor elinvoima, pontevuus, voima, tarmo
leverage vipuvoima, vaikutusvalta, vaikutus, nostovoima, voima
violence väkivalta, voima, raivo, kiihko, raivokkuus
arm käsivarsi, varsi, käsi, haara, hiha, voima
sinews voima
juice mehu, neste, liemi, virta, sähkö, voima
punch booli, punssi, lävistin, meisti, tuurna, voima
agency toimisto, agentuuri, edustus, toiminta, agentuuriliike, voima
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 2959893.; Europarl - EP-00-01-17 (Finnish-English), sentence 2528; OPUS Voimamme ovat yhtenäisenä etumme. Our strength is our unity. Voimassamme ei ole mitään vikaa. In our possession there is nothing wrong. Käytä voimiasi hyödyksi. Use your power to your advantage. Voimaasi ei voida horjuttaa. Your strength cannot be shaken. Löydä voima lopettaa. Find the will. Meidän on luotettava voimassamme. We must rely on our own strength. Voimia on vähän jäljellä. There is little strength left. Voimaa kestävään kehitykseen. Energy for sustainable development. Toivon, että löydät voimaasi. I hope you find your strength. Hän lauloi täysin voimassaan. She sang with all her strength. Show more arrow right

Wiktionary

power, strength, force, might (physics) force (religion) power (rank of angel) Show more arrow right väkivaltamahti Show more arrow right Adjectives -voimainenvoimakasvoimallinenvoimaton Nouns voimala Verbs voimaillavoimistaa Show more arrow right From Proto-Finnic voima. Equivalent to voi- +‎ -ma. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voimanikaan

voimanikaan

voimasikaan

voimasikaan

voimansakaan

voimansakaan

Par

-ta

voimaanikaan

voimianikaan

voimaasikaan

voimiasikaan

voimaansakaan

voimiansakaan / voimiaankaan

Gen

-n

voimanikaan

voimienikaan

voimasikaan

voimiesikaan

voimansakaan

voimiensakaan

Ill

mihin

voimaanikaan

voimiinikaan

voimaasikaan

voimiisikaan

voimaansakaan

voimiinsakaan

Ine

-ssa

voimassanikaan

voimissanikaan

voimassasikaan

voimissasikaan

voimassansakaan / voimassaankaan

voimissansakaan / voimissaankaan

Ela

-sta

voimastanikaan

voimistanikaan

voimastasikaan

voimistasikaan

voimastansakaan / voimastaankaan

voimistansakaan / voimistaankaan

All

-lle

voimallenikaan

voimillenikaan

voimallesikaan

voimillesikaan

voimallensakaan / voimalleenkaan

voimillensakaan / voimilleankaan

Ade

-lla

voimallanikaan

voimillanikaan

voimallasikaan

voimillasikaan

voimallansakaan / voimallaankaan

voimillansakaan / voimillaankaan

Abl

-lta

voimaltanikaan

voimiltanikaan

voimaltasikaan

voimiltasikaan

voimaltansakaan / voimaltaankaan

voimiltansakaan / voimiltaankaan

Tra

-ksi

voimaksenikaan

voimiksenikaan

voimaksesikaan

voimiksesikaan

voimaksensakaan / voimakseenkaan

voimiksensakaan / voimikseenkaan

Ess

-na

voimananikaan

voiminanikaan

voimanasikaan

voiminasikaan

voimanansakaan / voimanaankaan

voiminansakaan / voiminaankaan

Abe

-tta

voimattanikaan

voimittanikaan

voimattasikaan

voimittasikaan

voimattansakaan / voimattaankaan

voimittansakaan / voimittaankaan

Com

-ne

-

voiminenikaan

-

voiminesikaan

-

voiminensakaan / voimineenkaan

Singular

Plural

Nom

-

voimanikaan

voimasikaan

voimansakaan

voimanikaan

voimasikaan

voimansakaan

Par

-ta

voimaanikaan

voimaasikaan

voimaansakaan

voimianikaan

voimiasikaan

voimiansakaan / voimiaankaan

Gen

-n

voimanikaan

voimasikaan

voimansakaan

voimienikaan

voimiesikaan

voimiensakaan

Ill

mihin

voimaanikaan

voimaasikaan

voimaansakaan

voimiinikaan

voimiisikaan

voimiinsakaan

Ine

-ssa

voimassanikaan

voimassasikaan

voimassansakaan / voimassaankaan

voimissanikaan

voimissasikaan

voimissansakaan / voimissaankaan

Ela

-sta

voimastanikaan

voimastasikaan

voimastansakaan / voimastaankaan

voimistanikaan

voimistasikaan

voimistansakaan / voimistaankaan

All

-lle

voimallenikaan

voimallesikaan

voimallensakaan / voimalleenkaan

voimillenikaan

voimillesikaan

voimillensakaan / voimilleankaan

Ade

-lla

voimallanikaan

voimallasikaan

voimallansakaan / voimallaankaan

voimillanikaan

voimillasikaan

voimillansakaan / voimillaankaan

Abl

-lta

voimaltanikaan

voimaltasikaan

voimaltansakaan / voimaltaankaan

voimiltanikaan

voimiltasikaan

voimiltansakaan / voimiltaankaan

Tra

-ksi

voimaksenikaan

voimaksesikaan

voimaksensakaan / voimakseenkaan

voimiksenikaan

voimiksesikaan

voimiksensakaan / voimikseenkaan

Ess

-na

voimananikaan

voimanasikaan

voimanansakaan / voimanaankaan

voiminanikaan

voiminasikaan

voiminansakaan / voiminaankaan

Abe

-tta

voimattanikaan

voimattasikaan

voimattansakaan / voimattaankaan

voimittanikaan

voimittasikaan

voimittansakaan / voimittaankaan

Com

-ne

-

-

-

voiminenikaan

voiminesikaan

voiminensakaan / voimineenkaan

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voimammekaan

voimammekaan

voimannekaan

voimannekaan

voimansakaan

voimansakaan

Par

-ta

voimaammekaan

voimiammekaan

voimaannekaan

voimiannekaan

voimaansakaan

voimiansakaan / voimiaankaan

Gen

-n

voimammekaan

voimiemmekaan

voimannekaan

voimiennekaan

voimansakaan

voimiensakaan

Ill

mihin

voimaammekaan

voimiimmekaan

voimaannekaan

voimiinnekaan

voimaansakaan

voimiinsakaan

Ine

-ssa

voimassammekaan

voimissammekaan

voimassannekaan

voimissannekaan

voimassansakaan / voimassaankaan

voimissansakaan / voimissaankaan

Ela

-sta

voimastammekaan

voimistammekaan

voimastannekaan

voimistannekaan

voimastansakaan / voimastaankaan

voimistansakaan / voimistaankaan

All

-lle

voimallemmekaan

voimillemmekaan

voimallennekaan

voimillennekaan

voimallensakaan / voimalleenkaan

voimillensakaan / voimilleankaan

Ade

-lla

voimallammekaan

voimillammekaan

voimallannekaan

voimillannekaan

voimallansakaan / voimallaankaan

voimillansakaan / voimillaankaan

Abl

-lta

voimaltammekaan

voimiltammekaan

voimaltannekaan

voimiltannekaan

voimaltansakaan / voimaltaankaan

voimiltansakaan / voimiltaankaan

Tra

-ksi

voimaksemmekaan

voimiksemmekaan

voimaksennekaan

voimiksennekaan

voimaksensakaan / voimakseenkaan

voimiksensakaan / voimikseenkaan

Ess

-na

voimanammekaan

voiminammekaan

voimanannekaan

voiminannekaan

voimanansakaan / voimanaankaan

voiminansakaan / voiminaankaan

Abe

-tta

voimattammekaan

voimittammekaan

voimattannekaan

voimittannekaan

voimattansakaan / voimattaankaan

voimittansakaan / voimittaankaan

Com

-ne

-

voiminemmekaan

-

voiminennekaan

-

voiminensakaan / voimineenkaan

Singular

Plural

Nom

-

voimammekaan

voimannekaan

voimansakaan

voimammekaan

voimannekaan

voimansakaan

Par

-ta

voimaammekaan

voimaannekaan

voimaansakaan

voimiammekaan

voimiannekaan

voimiansakaan / voimiaankaan

Gen

-n

voimammekaan

voimannekaan

voimansakaan

voimiemmekaan

voimiennekaan

voimiensakaan

Ill

mihin

voimaammekaan

voimaannekaan

voimaansakaan

voimiimmekaan

voimiinnekaan

voimiinsakaan

Ine

-ssa

voimassammekaan

voimassannekaan

voimassansakaan / voimassaankaan

voimissammekaan

voimissannekaan

voimissansakaan / voimissaankaan

Ela

-sta

voimastammekaan

voimastannekaan

voimastansakaan / voimastaankaan

voimistammekaan

voimistannekaan

voimistansakaan / voimistaankaan

All

-lle

voimallemmekaan

voimallennekaan

voimallensakaan / voimalleenkaan

voimillemmekaan

voimillennekaan

voimillensakaan / voimilleankaan

Ade

-lla

voimallammekaan

voimallannekaan

voimallansakaan / voimallaankaan

voimillammekaan

voimillannekaan

voimillansakaan / voimillaankaan

Abl

-lta

voimaltammekaan

voimaltannekaan

voimaltansakaan / voimaltaankaan

voimiltammekaan

voimiltannekaan

voimiltansakaan / voimiltaankaan

Tra

-ksi

voimaksemmekaan

voimaksennekaan

voimaksensakaan / voimakseenkaan

voimiksemmekaan

voimiksennekaan

voimiksensakaan / voimikseenkaan

Ess

-na

voimanammekaan

voimanannekaan

voimanansakaan / voimanaankaan

voiminammekaan

voiminannekaan

voiminansakaan / voiminaankaan

Abe

-tta

voimattammekaan

voimattannekaan

voimattansakaan / voimattaankaan

voimittammekaan

voimittannekaan

voimittansakaan / voimittaankaan

Com

-ne

-

-

-

voiminemmekaan

voiminennekaan

voiminensakaan / voimineenkaan

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept