voimakaan |
Verb, Participle with suffix ma Singular Nominative, Focus clitic with suffix |
|
Noun, Singular Nominative, Focus clitic with suffix |
||
| to be | olla, voida, tapahtua, kestää, merkitä, maksaa |
| to fare | käydä, voida, olla |
| to do | tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, voida |
| to keep | pitää, säilyttää, pysyä, noudattaa, pitää yllä, voida |
| can | voida, saada, osata |
| may | saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voinkaan |
|
ii |
voitkaan |
|
iii |
voikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voimmekaan / voidaankaan |
|
ii |
voittekaan |
|
iii |
voivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voinkaan |
|
ii |
voitkaan |
|
iii |
voikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voimmekaan / voitiinkaan |
|
ii |
voittekaan |
|
iii |
voivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen voinutkaan |
en ole voinutkaan |
ii |
olet voinutkaan |
et ole voinutkaan |
iii |
on voinutkaan |
ei ole voinutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme voineetkaan |
emme ole voineetkaan |
ii |
olette voineetkaan |
ette ole voineetkaan |
iii |
ovat voineetkaan |
eivät ole voineetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin voinutkaan |
en ollut voinutkaan |
ii |
olit voinutkaan |
et ollut voinutkaan |
iii |
oli voinutkaan |
ei ollut voinutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme voineetkaan |
emme olleet voineetkaan |
ii |
olitte voineetkaan |
ette olleet voineetkaan |
iii |
olivat voineetkaan |
eivät olleet voineetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voisinkaan |
|
ii |
voisitkaan |
|
iii |
voisikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voisimmekaan |
|
ii |
voisittekaan |
|
iii |
voisivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin voinutkaan |
en olisi voinutkaan |
ii |
olisit voinutkaan |
et olisi voinutkaan |
iii |
olisi voinutkaan |
ei olisi voinutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme voineetkaan |
emme olisi voineetkaan |
ii |
olisitte voineetkaan |
ette olisi voineetkaan |
iii |
olisivat voineetkaan |
eivät olisi voineetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voinenkaan |
en voinekaan |
ii |
voinetkaan |
et voinekaan |
iii |
voineekaan |
ei voinekaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
voinemmekaan |
emme voinekaan |
ii |
voinettekaan |
ette voinekaan |
iii |
voinevatkaan |
eivät voinekaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen voinutkaan |
en liene voinutkaan |
ii |
lienet voinutkaan |
et liene voinutkaan |
iii |
lienee voinutkaan |
ei liene voinutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme voineetkaan |
emme liene voineetkaan |
ii |
lienette voineetkaan |
ette liene voineetkaan |
iii |
lienevät voineetkaan |
eivät liene voineetkaan |
Singular
i |
- |
ii |
voi |
iii |
voikoon |
Plural
i |
voikaamme |
ii |
voikaa |
iii |
voikoot |
Nom |
- |
voidakaan |
Tra |
-ksi |
voidaksensakaan / voidakseenkaan |
Ine |
-ssa |
voidessakaan |
Ins |
-in |
voidenkaan |
Ine |
-ssa |
voitaessakaan (passive) |
Ill |
mihin |
voimaankaan |
Ine |
-ssa |
voimassakaan |
Ela |
-sta |
voimastakaan |
Ade |
-lla |
voimallakaan |
Abe |
-tta |
voimattakaan |
Ins |
-in |
voimankaan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
voiminenkaan |
Par |
-ta |
voimistakaan |
voimaisillaankaan / voimaisillansakaan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
voidaankaan |
ei voidakaan |
Imperfect |
voitiinkaan |
ei voitukaan |
Potential |
voitaneenkaan |
ei voitanekaan |
Conditional |
voitaisiinkaan |
ei voitaisikaan |
Imperative Present |
voitakoonkaan |
älköön voitakokaan |
Imperative Perfect |
olkoon voitukaan |
älköön voitukaan |
Positive
Negative
Present
voidaankaan
ei voidakaan
Imperfect
voitiinkaan
ei voitukaan
Potential
voitaneenkaan
ei voitanekaan
Conditional
voitaisiinkaan
ei voitaisikaan
Imperative Present
voitakoonkaan
älköön voitakokaan
Imperative Perfect
olkoon voitukaan
älköön voitukaan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
voivakaan |
voitavakaan |
2nd |
voinutkaan |
voitukaan |
3rd |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
voimatkaan |
|
Par |
-ta |
voimaakaan |
voimiakaan |
Gen |
-n |
voimankaan |
voimienkaan |
Ill |
mihin |
voimaankaan |
voimiinkaan |
Ine |
-ssa |
voimassakaan |
voimissakaan |
Ela |
-sta |
voimastakaan |
voimistakaan |
All |
-lle |
voimallekaan |
voimillekaan |
Ade |
-lla |
voimallakaan |
voimillakaan |
Abl |
-lta |
voimaltakaan |
voimiltakaan |
Tra |
-ksi |
voimaksikaan |
voimiksikaan |
Ess |
-na |
voimanakaan |
voiminakaan |
Abe |
-tta |
voimattakaan |
voimittakaan |
Com |
-ne |
- |
voiminekaan |
Ins |
-in |
- |
voiminkaan |
Singular
Plural
Nom
-
voimatkaan
Par
-ta
voimaakaan
voimiakaan
Gen
-n
voimankaan
voimienkaan
Ill
mihin
voimaankaan
voimiinkaan
Ine
-ssa
voimassakaan
voimissakaan
Ela
-sta
voimastakaan
voimistakaan
All
-lle
voimallekaan
voimillekaan
Ade
-lla
voimallakaan
voimillakaan
Abl
-lta
voimaltakaan
voimiltakaan
Tra
-ksi
voimaksikaan
voimiksikaan
Ess
-na
voimanakaan
voiminakaan
Abe
-tta
voimattakaan
voimittakaan
Com
-ne
-
voiminekaan
Ins
-in
-
voiminkaan
| power | teho, virta, valta, voima, energia, mahti |
| force | voima, joukko, pakko, teho, voimakeinot, osasto |
| strength | vahvuus, lujuus, voimakkuus, voima, voimat, väkevyys |
| energy | energia, voima, tarmo, tarmokkuus, puhti, ponnekkuus |
| intensity | intensiteetti, voimakkuus, vahvuus, voima |
| might | mahti, voima |
| momentum | vauhti, liikemäärä, voima, impulssi |
| potency | teho, potenssi, voima, valta |
| muscle | lihas, voima |
| body | elin, runko, ruumis, keho, kappale, voima |
| vigor | elinvoima, pontevuus, voima, tarmo |
| leverage | vipuvoima, vaikutusvalta, vaikutus, nostovoima, voima |
| violence | väkivalta, voima, raivo, kiihko, raivokkuus |
| arm | käsivarsi, varsi, käsi, haara, hiha, voima |
| sinews | voima |
| juice | mehu, neste, liemi, virta, sähkö, voima |
| punch | booli, punssi, lävistin, meisti, tuurna, voima |
| agency | toimisto, agentuuri, edustus, toiminta, agentuuriliike, voima |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
voima |
voima |
voima |
voima |
voima |
voima |
Par |
-ta |
voimaa |
voimia |
voimaa |
voimia |
voimaa |
voimia |
Gen |
-n |
voima |
voimie |
voima |
voimie |
voima |
voimie |
Ill |
mihin |
voimaa |
voimii |
voimaa |
voimii |
voimaa |
voimii |
Ine |
-ssa |
voimassa |
voimissa |
voimassa |
voimissa |
voimassa |
voimissa |
Ela |
-sta |
voimasta |
voimista |
voimasta |
voimista |
voimasta |
voimista |
All |
-lle |
voimalle |
voimille |
voimalle |
voimille |
voimalle |
voimille |
Ade |
-lla |
voimalla |
voimilla |
voimalla |
voimilla |
voimalla |
voimilla |
Abl |
-lta |
voimalta |
voimilta |
voimalta |
voimilta |
voimalta |
voimilta |
Tra |
-ksi |
voimakse |
voimikse |
voimakse |
voimikse |
voimakse |
voimikse |
Ess |
-na |
voimana |
voimina |
voimana |
voimina |
voimana |
voimina |
Abe |
-tta |
voimatta |
voimitta |
voimatta |
voimitta |
voimatta |
voimitta |
Com |
-ne |
- |
voimine |
- |
voimine |
- |
voimine |
Singular
Plural
Nom
-
voima
voima
voima
voima
voima
voima
Par
-ta
voimaa
voimaa
voimaa
voimia
voimia
voimia
Gen
-n
voima
voima
voima
voimie
voimie
voimie
Ill
mihin
voimaa
voimaa
voimaa
voimii
voimii
voimii
Ine
-ssa
voimassa
voimassa
voimassa
voimissa
voimissa
voimissa
Ela
-sta
voimasta
voimasta
voimasta
voimista
voimista
voimista
All
-lle
voimalle
voimalle
voimalle
voimille
voimille
voimille
Ade
-lla
voimalla
voimalla
voimalla
voimilla
voimilla
voimilla
Abl
-lta
voimalta
voimalta
voimalta
voimilta
voimilta
voimilta
Tra
-ksi
voimakse
voimakse
voimakse
voimikse
voimikse
voimikse
Ess
-na
voimana
voimana
voimana
voimina
voimina
voimina
Abe
-tta
voimatta
voimatta
voimatta
voimitta
voimitta
voimitta
Com
-ne
-
-
-
voimine
voimine
voimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
voima |
voima |
voima |
voima |
voima |
voima |
Par |
-ta |
voimaa |
voimia |
voimaa |
voimia |
voimaa |
voimia |
Gen |
-n |
voima |
voimie |
voima |
voimie |
voima |
voimie |
Ill |
mihin |
voimaa |
voimii |
voimaa |
voimii |
voimaa |
voimii |
Ine |
-ssa |
voimassa |
voimissa |
voimassa |
voimissa |
voimassa |
voimissa |
Ela |
-sta |
voimasta |
voimista |
voimasta |
voimista |
voimasta |
voimista |
All |
-lle |
voimalle |
voimille |
voimalle |
voimille |
voimalle |
voimille |
Ade |
-lla |
voimalla |
voimilla |
voimalla |
voimilla |
voimalla |
voimilla |
Abl |
-lta |
voimalta |
voimilta |
voimalta |
voimilta |
voimalta |
voimilta |
Tra |
-ksi |
voimakse |
voimikse |
voimakse |
voimikse |
voimakse |
voimikse |
Ess |
-na |
voimana |
voimina |
voimana |
voimina |
voimana |
voimina |
Abe |
-tta |
voimatta |
voimitta |
voimatta |
voimitta |
voimatta |
voimitta |
Com |
-ne |
- |
voimine |
- |
voimine |
- |
voimine |
Singular
Plural
Nom
-
voima
voima
voima
voima
voima
voima
Par
-ta
voimaa
voimaa
voimaa
voimia
voimia
voimia
Gen
-n
voima
voima
voima
voimie
voimie
voimie
Ill
mihin
voimaa
voimaa
voimaa
voimii
voimii
voimii
Ine
-ssa
voimassa
voimassa
voimassa
voimissa
voimissa
voimissa
Ela
-sta
voimasta
voimasta
voimasta
voimista
voimista
voimista
All
-lle
voimalle
voimalle
voimalle
voimille
voimille
voimille
Ade
-lla
voimalla
voimalla
voimalla
voimilla
voimilla
voimilla
Abl
-lta
voimalta
voimalta
voimalta
voimilta
voimilta
voimilta
Tra
-ksi
voimakse
voimakse
voimakse
voimikse
voimikse
voimikse
Ess
-na
voimana
voimana
voimana
voimina
voimina
voimina
Abe
-tta
voimatta
voimatta
voimatta
voimitta
voimitta
voimitta
Com
-ne
-
-
-
voimine
voimine
voimine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net