logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vastike, noun

Word analysis
vastikkeensuorittajan

vastikkeensuorittajan

vastike

Noun, Singular Genitive

+ suorittaja

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastike

vastikkeet

Par

-ta

vastiketta

vastikkeita / vastikkehia

Gen

-n

vastikkeen

vastikkeitten / vastikkeiden / vastikkehien / vastikkehitten

Ill

mihin

vastikkeeseen

vastikkeisiin / vastikkeihin / vastikkehisin

Ine

-ssa

vastikkeessa

vastikkehissa / vastikkeissa

Ela

-sta

vastikkeesta

vastikkehista / vastikkeista

All

-lle

vastikkeelle

vastikkehille / vastikkeille

Ade

-lla

vastikkeella

vastikkehilla / vastikkeilla

Abl

-lta

vastikkeelta

vastikkehilta / vastikkeilta

Tra

-ksi

vastikkeeksi

vastikkehiksi / vastikkeiksi

Ess

-na

vastikkeena

vastikkehina / vastikkeina

Abe

-tta

vastikkeetta

vastikkehitta / vastikkeitta

Com

-ne

-

vastikkehine / vastikkeine

Ins

-in

-

vastikkehin / vastikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastike

vastikkeet

Par

-ta

vastiketta

vastikkeita / vastikkehia

Gen

-n

vastikkeen

vastikkeitten / vastikkeiden / vastikkehien / vastikkehitten

Ill

mihin

vastikkeeseen

vastikkeisiin / vastikkeihin / vastikkehisin

Ine

-ssa

vastikkeessa

vastikkehissa / vastikkeissa

Ela

-sta

vastikkeesta

vastikkehista / vastikkeista

All

-lle

vastikkeelle

vastikkehille / vastikkeille

Ade

-lla

vastikkeella

vastikkehilla / vastikkeilla

Abl

-lta

vastikkeelta

vastikkehilta / vastikkeilta

Tra

-ksi

vastikkeeksi

vastikkehiksi / vastikkeiksi

Ess

-na

vastikkeena

vastikkehina / vastikkeina

Abe

-tta

vastikkeetta

vastikkehitta / vastikkeitta

Com

-ne

-

vastikkehine / vastikkeine

Ins

-in

-

vastikkehin / vastikkein

compensation korvaus, korvaaminen, hyvitys, kompensaatio, vastike, tasinko
substitute korvike, vaihtopelaaja, korvaaja, varamies, vastike, vaihtomies
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Finnish-English Parallel Corpus; DGT Translation Memory; EurLex-2; OpenSubtitles Parallel Corpus Vastike on maksettava kuukausittain. The maintenance fee must be paid monthly. Vastike annetaan vuokran yhteydessä. The maintenance fee is included in the rent. Yhtiö kerää vastiketta kuukausittain. The company collects fees on a monthly basis. Asukkaat vastaavat vastikkeista yhteisesti. The residents collectively handle the condominium fees. Vastiketta käytetään taloyhtiön ylläpitokuluihin. The fee is used for maintaining the housing company. Vastikkeellisissa hankinnoissa tai luovutuksissa osakkeista suoritettu vastike; In the case of acquisition or disposal for a value, the consideration for the shares; Taloyhtiön hallitus päättää vastikkeiden suuruuden. The housing association board decides on the amount of maintenance fees. Asukkaat ovat tyytymättömiä korkeaan vastikkeeseen. Residents are unhappy with the high maintenance fee. Rahavaroista koostuva osuus vastikkeesta; The portion of the consideration consisting of cash and cash equivalents; Kehitystyö vaatii merkittävää vastiketta resursseilta. Development work requires a significant investment of resources. Show more arrow right

Wiktionary

substitute (thing) Fin:Margariinia voi käyttää voin vastikkeena useimmissa leivontaresepteissä.Eng:Margarine can be used as substitute for butter in most baking recipes. compensation, quid pro quo (something in return) Fin:Sain vastikkeeksi viisi euroa ja ruisleivän.Eng:I got five euros and a rye loaf as compensation. dues Fin:yhtiövastikeEng:condominium association dues value Fin:vastiketta rahalleEng:value for money Show more arrow right korvike refers to a substitute that contains some of the substance being substituted, while vastike does not. For example, a korvike for coffee contains some real coffee, while a vastike would not. Show more arrow right vastikkeellinen Show more arrow right lauseenvastike yhtiövastike Show more arrow right vasti- +‎ -ke Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeeni

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeesi

vastikkeensa

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettani

vastikkeitani / vastikkehiani

vastikettasi

vastikkeitasi / vastikkehiasi

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeeni

vastikkeitteni / vastikkeideni / vastikkehieni / vastikkehitteni

vastikkeesi

vastikkeittesi / vastikkeidesi / vastikkehiesi / vastikkehittesi

vastikkeensa

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseeni

vastikkeisiini / vastikkeihini / vastikkehisini

vastikkeeseesi

vastikkeisiisi / vastikkeihisi / vastikkehisisi

vastikkeeseensa

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessani

vastikkehissani / vastikkeissani

vastikkeessasi

vastikkehissasi / vastikkeissasi

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestani

vastikkehistani / vastikkeistani

vastikkeestasi

vastikkehistasi / vastikkeistasi

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeelleni

vastikkehilleni / vastikkeilleni

vastikkeellesi

vastikkehillesi / vastikkeillesi

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellani

vastikkehillani / vastikkeillani

vastikkeellasi

vastikkehillasi / vastikkeillasi

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltani

vastikkehiltani / vastikkeiltani

vastikkeeltasi

vastikkehiltasi / vastikkeiltasi

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeekseni

vastikkehikseni / vastikkeikseni

vastikkeeksesi

vastikkehiksesi / vastikkeiksesi

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenani

vastikkehinani / vastikkeinani

vastikkeenasi

vastikkehinasi / vastikkeinasi

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettani

vastikkehittani / vastikkeittani

vastikkeettasi

vastikkehittasi / vastikkeittasi

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

vastikkehineni / vastikkeineni

-

vastikkehinesi / vastikkeinesi

-

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeensa

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettani

vastikettasi

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitani / vastikkehiani

vastikkeitasi / vastikkehiasi

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeensa

vastikkeitteni / vastikkeideni / vastikkehieni / vastikkehitteni

vastikkeittesi / vastikkeidesi / vastikkehiesi / vastikkehittesi

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseeni

vastikkeeseesi

vastikkeeseensa

vastikkeisiini / vastikkeihini / vastikkehisini

vastikkeisiisi / vastikkeihisi / vastikkehisisi

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessani

vastikkeessasi

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissani / vastikkeissani

vastikkehissasi / vastikkeissasi

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestani

vastikkeestasi

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistani / vastikkeistani

vastikkehistasi / vastikkeistasi

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeelleni

vastikkeellesi

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehilleni / vastikkeilleni

vastikkehillesi / vastikkeillesi

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellani

vastikkeellasi

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillani / vastikkeillani

vastikkehillasi / vastikkeillasi

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltani

vastikkeeltasi

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltani / vastikkeiltani

vastikkehiltasi / vastikkeiltasi

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeekseni

vastikkeeksesi

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehikseni / vastikkeikseni

vastikkehiksesi / vastikkeiksesi

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenani

vastikkeenasi

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinani / vastikkeinani

vastikkehinasi / vastikkeinasi

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettani

vastikkeettasi

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittani / vastikkeittani

vastikkehittasi / vastikkeittasi

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

vastikkehineni / vastikkeineni

vastikkehinesi / vastikkeinesi

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeemme

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeenne

vastikkeensa

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettamme

vastikkeitamme / vastikkehiamme

vastikettanne

vastikkeitanne / vastikkehianne

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeemme

vastikkeittemme / vastikkeidemme / vastikkehiemme / vastikkehittemme

vastikkeenne

vastikkeittenne / vastikkeidenne / vastikkehienne / vastikkehittenne

vastikkeensa

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseemme

vastikkeisiimme / vastikkeihimme / vastikkehisimme

vastikkeeseenne

vastikkeisiinne / vastikkeihinne / vastikkehisinne

vastikkeeseensa

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessamme

vastikkehissamme / vastikkeissamme

vastikkeessanne

vastikkehissanne / vastikkeissanne

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestamme

vastikkehistamme / vastikkeistamme

vastikkeestanne

vastikkehistanne / vastikkeistanne

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeellemme

vastikkehillemme / vastikkeillemme

vastikkeellenne

vastikkehillenne / vastikkeillenne

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellamme

vastikkehillamme / vastikkeillamme

vastikkeellanne

vastikkehillanne / vastikkeillanne

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltamme

vastikkehiltamme / vastikkeiltamme

vastikkeeltanne

vastikkehiltanne / vastikkeiltanne

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeeksemme

vastikkehiksemme / vastikkeiksemme

vastikkeeksenne

vastikkehiksenne / vastikkeiksenne

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenamme

vastikkehinamme / vastikkeinamme

vastikkeenanne

vastikkehinanne / vastikkeinanne

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettamme

vastikkehittamme / vastikkeittamme

vastikkeettanne

vastikkehittanne / vastikkeittanne

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

vastikkehinemme / vastikkeinemme

-

vastikkehinenne / vastikkeinenne

-

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeensa

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettamme

vastikettanne

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitamme / vastikkehiamme

vastikkeitanne / vastikkehianne

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeensa

vastikkeittemme / vastikkeidemme / vastikkehiemme / vastikkehittemme

vastikkeittenne / vastikkeidenne / vastikkehienne / vastikkehittenne

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseemme

vastikkeeseenne

vastikkeeseensa

vastikkeisiimme / vastikkeihimme / vastikkehisimme

vastikkeisiinne / vastikkeihinne / vastikkehisinne

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessamme

vastikkeessanne

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissamme / vastikkeissamme

vastikkehissanne / vastikkeissanne

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestamme

vastikkeestanne

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistamme / vastikkeistamme

vastikkehistanne / vastikkeistanne

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeellemme

vastikkeellenne

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehillemme / vastikkeillemme

vastikkehillenne / vastikkeillenne

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellamme

vastikkeellanne

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillamme / vastikkeillamme

vastikkehillanne / vastikkeillanne

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltamme

vastikkeeltanne

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltamme / vastikkeiltamme

vastikkehiltanne / vastikkeiltanne

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeeksemme

vastikkeeksenne

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehiksemme / vastikkeiksemme

vastikkehiksenne / vastikkeiksenne

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenamme

vastikkeenanne

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinamme / vastikkeinamme

vastikkehinanne / vastikkeinanne

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettamme

vastikkeettanne

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittamme / vastikkeittamme

vastikkehittanne / vastikkeittanne

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

vastikkehinemme / vastikkeinemme

vastikkehinenne / vastikkeinenne

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suorittaja

suorittajat

Par

-ta

suorittajaa

suorittajia

Gen

-n

suorittajan

suorittajien

Ill

mihin

suorittajaan

suorittajiin

Ine

-ssa

suorittajassa

suorittajissa

Ela

-sta

suorittajasta

suorittajista

All

-lle

suorittajalle

suorittajille

Ade

-lla

suorittajalla

suorittajilla

Abl

-lta

suorittajalta

suorittajilta

Tra

-ksi

suorittajaksi

suorittajiksi

Ess

-na

suorittajana

suorittajina

Abe

-tta

suorittajatta

suorittajitta

Com

-ne

-

suorittajine

Ins

-in

-

suorittajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suorittaja

suorittajat

Par

-ta

suorittajaa

suorittajia

Gen

-n

suorittajan

suorittajien

Ill

mihin

suorittajaan

suorittajiin

Ine

-ssa

suorittajassa

suorittajissa

Ela

-sta

suorittajasta

suorittajista

All

-lle

suorittajalle

suorittajille

Ade

-lla

suorittajalla

suorittajilla

Abl

-lta

suorittajalta

suorittajilta

Tra

-ksi

suorittajaksi

suorittajiksi

Ess

-na

suorittajana

suorittajina

Abe

-tta

suorittajatta

suorittajitta

Com

-ne

-

suorittajine

Ins

-in

-

suorittajin

performer
conducts
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Tanzil; JRC-Acquis; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles; Tatoeba Suorittaja on vastuussa tehtävän suorittamisesta. The performer is responsible for carrying out the task. Suorittaja vastaa seurauksista omilla toimillaan. The performer is responsible for the consequences of their actions. Suorittaja saa käyttää omaa harkintaa tilanteen mukaan. The operator is allowed to use their own discretion depending on the situation. Suorittaja on tehnyt mahtavaa työtä tämän projektin eteen. The performer has done a great job for this project. Suorittaja päättää itse tavasta, jolla hän suorittaa tehtävän. The performer decides for themselves how to perform the task. Suorittaja on vastuussa tehtävän suorittamisesta loppuun asti. The executor is responsible for completing the task from start to finish. Suorittaja voi olla kuka tahansa, joka on kiinnostunut osallistumaan tapahtumaan. The performer can be anyone who is interested in participating in the event. Työn tulee olla suorittajan omissa käsissä. The work should be in the hands of the performer. Koulutetun suorittajan apu on tarpeen tässä tilanteessa. The assistance of a trained performer is needed in this situation. Olemme erittäin tyytyväisiä suorittajan työhön tähän mennessä. We are very satisfied with the performer's work so far. Show more arrow right

Wiktionary

effector supplier (of a service) Show more arrow right suorittaa +‎ -ja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suorittajani

suorittajani

suorittajasi

suorittajasi

suorittajansa

suorittajansa

Par

-ta

suorittajaani

suorittajiani

suorittajaasi

suorittajiasi

suorittajaansa

suorittajiansa / suorittajiaan

Gen

-n

suorittajani

suorittajieni

suorittajasi

suorittajiesi

suorittajansa

suorittajiensa

Ill

mihin

suorittajaani

suorittajiini

suorittajaasi

suorittajiisi

suorittajaansa

suorittajiinsa

Ine

-ssa

suorittajassani

suorittajissani

suorittajassasi

suorittajissasi

suorittajassansa / suorittajassaan

suorittajissansa / suorittajissaan

Ela

-sta

suorittajastani

suorittajistani

suorittajastasi

suorittajistasi

suorittajastansa / suorittajastaan

suorittajistansa / suorittajistaan

All

-lle

suorittajalleni

suorittajilleni

suorittajallesi

suorittajillesi

suorittajallensa / suorittajalleen

suorittajillensa / suorittajillean

Ade

-lla

suorittajallani

suorittajillani

suorittajallasi

suorittajillasi

suorittajallansa / suorittajallaan

suorittajillansa / suorittajillaan

Abl

-lta

suorittajaltani

suorittajiltani

suorittajaltasi

suorittajiltasi

suorittajaltansa / suorittajaltaan

suorittajiltansa / suorittajiltaan

Tra

-ksi

suorittajakseni

suorittajikseni

suorittajaksesi

suorittajiksesi

suorittajaksensa / suorittajakseen

suorittajiksensa / suorittajikseen

Ess

-na

suorittajanani

suorittajinani

suorittajanasi

suorittajinasi

suorittajanansa / suorittajanaan

suorittajinansa / suorittajinaan

Abe

-tta

suorittajattani

suorittajittani

suorittajattasi

suorittajittasi

suorittajattansa / suorittajattaan

suorittajittansa / suorittajittaan

Com

-ne

-

suorittajineni

-

suorittajinesi

-

suorittajinensa / suorittajineen

Singular

Plural

Nom

-

suorittajani

suorittajasi

suorittajansa

suorittajani

suorittajasi

suorittajansa

Par

-ta

suorittajaani

suorittajaasi

suorittajaansa

suorittajiani

suorittajiasi

suorittajiansa / suorittajiaan

Gen

-n

suorittajani

suorittajasi

suorittajansa

suorittajieni

suorittajiesi

suorittajiensa

Ill

mihin

suorittajaani

suorittajaasi

suorittajaansa

suorittajiini

suorittajiisi

suorittajiinsa

Ine

-ssa

suorittajassani

suorittajassasi

suorittajassansa / suorittajassaan

suorittajissani

suorittajissasi

suorittajissansa / suorittajissaan

Ela

-sta

suorittajastani

suorittajastasi

suorittajastansa / suorittajastaan

suorittajistani

suorittajistasi

suorittajistansa / suorittajistaan

All

-lle

suorittajalleni

suorittajallesi

suorittajallensa / suorittajalleen

suorittajilleni

suorittajillesi

suorittajillensa / suorittajillean

Ade

-lla

suorittajallani

suorittajallasi

suorittajallansa / suorittajallaan

suorittajillani

suorittajillasi

suorittajillansa / suorittajillaan

Abl

-lta

suorittajaltani

suorittajaltasi

suorittajaltansa / suorittajaltaan

suorittajiltani

suorittajiltasi

suorittajiltansa / suorittajiltaan

Tra

-ksi

suorittajakseni

suorittajaksesi

suorittajaksensa / suorittajakseen

suorittajikseni

suorittajiksesi

suorittajiksensa / suorittajikseen

Ess

-na

suorittajanani

suorittajanasi

suorittajanansa / suorittajanaan

suorittajinani

suorittajinasi

suorittajinansa / suorittajinaan

Abe

-tta

suorittajattani

suorittajattasi

suorittajattansa / suorittajattaan

suorittajittani

suorittajittasi

suorittajittansa / suorittajittaan

Com

-ne

-

-

-

suorittajineni

suorittajinesi

suorittajinensa / suorittajineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suorittajamme

suorittajamme

suorittajanne

suorittajanne

suorittajansa

suorittajansa

Par

-ta

suorittajaamme

suorittajiamme

suorittajaanne

suorittajianne

suorittajaansa

suorittajiansa / suorittajiaan

Gen

-n

suorittajamme

suorittajiemme

suorittajanne

suorittajienne

suorittajansa

suorittajiensa

Ill

mihin

suorittajaamme

suorittajiimme

suorittajaanne

suorittajiinne

suorittajaansa

suorittajiinsa

Ine

-ssa

suorittajassamme

suorittajissamme

suorittajassanne

suorittajissanne

suorittajassansa / suorittajassaan

suorittajissansa / suorittajissaan

Ela

-sta

suorittajastamme

suorittajistamme

suorittajastanne

suorittajistanne

suorittajastansa / suorittajastaan

suorittajistansa / suorittajistaan

All

-lle

suorittajallemme

suorittajillemme

suorittajallenne

suorittajillenne

suorittajallensa / suorittajalleen

suorittajillensa / suorittajillean

Ade

-lla

suorittajallamme

suorittajillamme

suorittajallanne

suorittajillanne

suorittajallansa / suorittajallaan

suorittajillansa / suorittajillaan

Abl

-lta

suorittajaltamme

suorittajiltamme

suorittajaltanne

suorittajiltanne

suorittajaltansa / suorittajaltaan

suorittajiltansa / suorittajiltaan

Tra

-ksi

suorittajaksemme

suorittajiksemme

suorittajaksenne

suorittajiksenne

suorittajaksensa / suorittajakseen

suorittajiksensa / suorittajikseen

Ess

-na

suorittajanamme

suorittajinamme

suorittajananne

suorittajinanne

suorittajanansa / suorittajanaan

suorittajinansa / suorittajinaan

Abe

-tta

suorittajattamme

suorittajittamme

suorittajattanne

suorittajittanne

suorittajattansa / suorittajattaan

suorittajittansa / suorittajittaan

Com

-ne

-

suorittajinemme

-

suorittajinenne

-

suorittajinensa / suorittajineen

Singular

Plural

Nom

-

suorittajamme

suorittajanne

suorittajansa

suorittajamme

suorittajanne

suorittajansa

Par

-ta

suorittajaamme

suorittajaanne

suorittajaansa

suorittajiamme

suorittajianne

suorittajiansa / suorittajiaan

Gen

-n

suorittajamme

suorittajanne

suorittajansa

suorittajiemme

suorittajienne

suorittajiensa

Ill

mihin

suorittajaamme

suorittajaanne

suorittajaansa

suorittajiimme

suorittajiinne

suorittajiinsa

Ine

-ssa

suorittajassamme

suorittajassanne

suorittajassansa / suorittajassaan

suorittajissamme

suorittajissanne

suorittajissansa / suorittajissaan

Ela

-sta

suorittajastamme

suorittajastanne

suorittajastansa / suorittajastaan

suorittajistamme

suorittajistanne

suorittajistansa / suorittajistaan

All

-lle

suorittajallemme

suorittajallenne

suorittajallensa / suorittajalleen

suorittajillemme

suorittajillenne

suorittajillensa / suorittajillean

Ade

-lla

suorittajallamme

suorittajallanne

suorittajallansa / suorittajallaan

suorittajillamme

suorittajillanne

suorittajillansa / suorittajillaan

Abl

-lta

suorittajaltamme

suorittajaltanne

suorittajaltansa / suorittajaltaan

suorittajiltamme

suorittajiltanne

suorittajiltansa / suorittajiltaan

Tra

-ksi

suorittajaksemme

suorittajaksenne

suorittajaksensa / suorittajakseen

suorittajiksemme

suorittajiksenne

suorittajiksensa / suorittajikseen

Ess

-na

suorittajanamme

suorittajananne

suorittajanansa / suorittajanaan

suorittajinamme

suorittajinanne

suorittajinansa / suorittajinaan

Abe

-tta

suorittajattamme

suorittajattanne

suorittajattansa / suorittajattaan

suorittajittamme

suorittajittanne

suorittajittansa / suorittajittaan

Com

-ne

-

-

-

suorittajinemme

suorittajinenne

suorittajinensa / suorittajineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept