logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vastike, noun

Word analysis
vastikkeensaajalle

vastikkeensaajalle

vastike

Noun, Singular Genitive

+ saaja

Noun, Singular Allative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastike

vastikkeet

Par

-ta

vastiketta

vastikkeita / vastikkehia

Gen

-n

vastikkeen

vastikkeitten / vastikkeiden / vastikkehien / vastikkehitten

Ill

mihin

vastikkeeseen

vastikkeisiin / vastikkeihin / vastikkehisin

Ine

-ssa

vastikkeessa

vastikkehissa / vastikkeissa

Ela

-sta

vastikkeesta

vastikkehista / vastikkeista

All

-lle

vastikkeelle

vastikkehille / vastikkeille

Ade

-lla

vastikkeella

vastikkehilla / vastikkeilla

Abl

-lta

vastikkeelta

vastikkehilta / vastikkeilta

Tra

-ksi

vastikkeeksi

vastikkehiksi / vastikkeiksi

Ess

-na

vastikkeena

vastikkehina / vastikkeina

Abe

-tta

vastikkeetta

vastikkehitta / vastikkeitta

Com

-ne

-

vastikkehine / vastikkeine

Ins

-in

-

vastikkehin / vastikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastike

vastikkeet

Par

-ta

vastiketta

vastikkeita / vastikkehia

Gen

-n

vastikkeen

vastikkeitten / vastikkeiden / vastikkehien / vastikkehitten

Ill

mihin

vastikkeeseen

vastikkeisiin / vastikkeihin / vastikkehisin

Ine

-ssa

vastikkeessa

vastikkehissa / vastikkeissa

Ela

-sta

vastikkeesta

vastikkehista / vastikkeista

All

-lle

vastikkeelle

vastikkehille / vastikkeille

Ade

-lla

vastikkeella

vastikkehilla / vastikkeilla

Abl

-lta

vastikkeelta

vastikkehilta / vastikkeilta

Tra

-ksi

vastikkeeksi

vastikkehiksi / vastikkeiksi

Ess

-na

vastikkeena

vastikkehina / vastikkeina

Abe

-tta

vastikkeetta

vastikkehitta / vastikkeitta

Com

-ne

-

vastikkehine / vastikkeine

Ins

-in

-

vastikkehin / vastikkein

compensation korvaus, korvaaminen, hyvitys, kompensaatio, vastike, tasinko
substitute korvike, vaihtopelaaja, korvaaja, varamies, vastike, vaihtomies
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Finnish-English Parallel Corpus; DGT Translation Memory; EurLex-2; OpenSubtitles Parallel Corpus Vastike on maksettava kuukausittain. The maintenance fee must be paid monthly. Vastike annetaan vuokran yhteydessä. The maintenance fee is included in the rent. Yhtiö kerää vastiketta kuukausittain. The company collects fees on a monthly basis. Asukkaat vastaavat vastikkeista yhteisesti. The residents collectively handle the condominium fees. Vastiketta käytetään taloyhtiön ylläpitokuluihin. The fee is used for maintaining the housing company. Vastikkeellisissa hankinnoissa tai luovutuksissa osakkeista suoritettu vastike; In the case of acquisition or disposal for a value, the consideration for the shares; Taloyhtiön hallitus päättää vastikkeiden suuruuden. The housing association board decides on the amount of maintenance fees. Asukkaat ovat tyytymättömiä korkeaan vastikkeeseen. Residents are unhappy with the high maintenance fee. Rahavaroista koostuva osuus vastikkeesta; The portion of the consideration consisting of cash and cash equivalents; Kehitystyö vaatii merkittävää vastiketta resursseilta. Development work requires a significant investment of resources. Show more arrow right

Wiktionary

substitute (thing) Fin:Margariinia voi käyttää voin vastikkeena useimmissa leivontaresepteissä.Eng:Margarine can be used as substitute for butter in most baking recipes. compensation, quid pro quo (something in return) Fin:Sain vastikkeeksi viisi euroa ja ruisleivän.Eng:I got five euros and a rye loaf as compensation. dues Fin:yhtiövastikeEng:condominium association dues value Fin:vastiketta rahalleEng:value for money Show more arrow right korvike refers to a substitute that contains some of the substance being substituted, while vastike does not. For example, a korvike for coffee contains some real coffee, while a vastike would not. Show more arrow right vastikkeellinen Show more arrow right lauseenvastike yhtiövastike Show more arrow right vasti- +‎ -ke Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeeni

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeesi

vastikkeensa

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettani

vastikkeitani / vastikkehiani

vastikettasi

vastikkeitasi / vastikkehiasi

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeeni

vastikkeitteni / vastikkeideni / vastikkehieni / vastikkehitteni

vastikkeesi

vastikkeittesi / vastikkeidesi / vastikkehiesi / vastikkehittesi

vastikkeensa

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseeni

vastikkeisiini / vastikkeihini / vastikkehisini

vastikkeeseesi

vastikkeisiisi / vastikkeihisi / vastikkehisisi

vastikkeeseensa

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessani

vastikkehissani / vastikkeissani

vastikkeessasi

vastikkehissasi / vastikkeissasi

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestani

vastikkehistani / vastikkeistani

vastikkeestasi

vastikkehistasi / vastikkeistasi

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeelleni

vastikkehilleni / vastikkeilleni

vastikkeellesi

vastikkehillesi / vastikkeillesi

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellani

vastikkehillani / vastikkeillani

vastikkeellasi

vastikkehillasi / vastikkeillasi

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltani

vastikkehiltani / vastikkeiltani

vastikkeeltasi

vastikkehiltasi / vastikkeiltasi

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeekseni

vastikkehikseni / vastikkeikseni

vastikkeeksesi

vastikkehiksesi / vastikkeiksesi

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenani

vastikkehinani / vastikkeinani

vastikkeenasi

vastikkehinasi / vastikkeinasi

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettani

vastikkehittani / vastikkeittani

vastikkeettasi

vastikkehittasi / vastikkeittasi

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

vastikkehineni / vastikkeineni

-

vastikkehinesi / vastikkeinesi

-

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeensa

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettani

vastikettasi

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitani / vastikkehiani

vastikkeitasi / vastikkehiasi

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeeni

vastikkeesi

vastikkeensa

vastikkeitteni / vastikkeideni / vastikkehieni / vastikkehitteni

vastikkeittesi / vastikkeidesi / vastikkehiesi / vastikkehittesi

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseeni

vastikkeeseesi

vastikkeeseensa

vastikkeisiini / vastikkeihini / vastikkehisini

vastikkeisiisi / vastikkeihisi / vastikkehisisi

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessani

vastikkeessasi

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissani / vastikkeissani

vastikkehissasi / vastikkeissasi

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestani

vastikkeestasi

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistani / vastikkeistani

vastikkehistasi / vastikkeistasi

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeelleni

vastikkeellesi

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehilleni / vastikkeilleni

vastikkehillesi / vastikkeillesi

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellani

vastikkeellasi

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillani / vastikkeillani

vastikkehillasi / vastikkeillasi

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltani

vastikkeeltasi

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltani / vastikkeiltani

vastikkehiltasi / vastikkeiltasi

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeekseni

vastikkeeksesi

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehikseni / vastikkeikseni

vastikkehiksesi / vastikkeiksesi

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenani

vastikkeenasi

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinani / vastikkeinani

vastikkehinasi / vastikkeinasi

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettani

vastikkeettasi

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittani / vastikkeittani

vastikkehittasi / vastikkeittasi

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

vastikkehineni / vastikkeineni

vastikkehinesi / vastikkeinesi

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeemme

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeenne

vastikkeensa

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettamme

vastikkeitamme / vastikkehiamme

vastikettanne

vastikkeitanne / vastikkehianne

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeemme

vastikkeittemme / vastikkeidemme / vastikkehiemme / vastikkehittemme

vastikkeenne

vastikkeittenne / vastikkeidenne / vastikkehienne / vastikkehittenne

vastikkeensa

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseemme

vastikkeisiimme / vastikkeihimme / vastikkehisimme

vastikkeeseenne

vastikkeisiinne / vastikkeihinne / vastikkehisinne

vastikkeeseensa

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessamme

vastikkehissamme / vastikkeissamme

vastikkeessanne

vastikkehissanne / vastikkeissanne

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestamme

vastikkehistamme / vastikkeistamme

vastikkeestanne

vastikkehistanne / vastikkeistanne

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeellemme

vastikkehillemme / vastikkeillemme

vastikkeellenne

vastikkehillenne / vastikkeillenne

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellamme

vastikkehillamme / vastikkeillamme

vastikkeellanne

vastikkehillanne / vastikkeillanne

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltamme

vastikkehiltamme / vastikkeiltamme

vastikkeeltanne

vastikkehiltanne / vastikkeiltanne

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeeksemme

vastikkehiksemme / vastikkeiksemme

vastikkeeksenne

vastikkehiksenne / vastikkeiksenne

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenamme

vastikkehinamme / vastikkeinamme

vastikkeenanne

vastikkehinanne / vastikkeinanne

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettamme

vastikkehittamme / vastikkeittamme

vastikkeettanne

vastikkehittanne / vastikkeittanne

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

vastikkehinemme / vastikkeinemme

-

vastikkehinenne / vastikkeinenne

-

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeensa

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeensa

Par

-ta

vastikettamme

vastikettanne

vastikettansa / vastikettaan

vastikkeitamme / vastikkehiamme

vastikkeitanne / vastikkehianne

vastikkeitansa / vastikkeitaan / vastikkehiansa / vastikkehiaan

Gen

-n

vastikkeemme

vastikkeenne

vastikkeensa

vastikkeittemme / vastikkeidemme / vastikkehiemme / vastikkehittemme

vastikkeittenne / vastikkeidenne / vastikkehienne / vastikkehittenne

vastikkeittensa / vastikkeidensa / vastikkehiensa / vastikkehittensa

Ill

mihin

vastikkeeseemme

vastikkeeseenne

vastikkeeseensa

vastikkeisiimme / vastikkeihimme / vastikkehisimme

vastikkeisiinne / vastikkeihinne / vastikkehisinne

vastikkeisiinsa / vastikkeihinsa / vastikkehisinsa

Ine

-ssa

vastikkeessamme

vastikkeessanne

vastikkeessansa / vastikkeessaan

vastikkehissamme / vastikkeissamme

vastikkehissanne / vastikkeissanne

vastikkehissansa / vastikkehissaan / vastikkeissansa / vastikkeissaan

Ela

-sta

vastikkeestamme

vastikkeestanne

vastikkeestansa / vastikkeestaan

vastikkehistamme / vastikkeistamme

vastikkehistanne / vastikkeistanne

vastikkehistansa / vastikkehistaan / vastikkeistansa / vastikkeistaan

All

-lle

vastikkeellemme

vastikkeellenne

vastikkeellensa / vastikkeelleen

vastikkehillemme / vastikkeillemme

vastikkehillenne / vastikkeillenne

vastikkehillensa / vastikkehillean / vastikkeillensa / vastikkeillean

Ade

-lla

vastikkeellamme

vastikkeellanne

vastikkeellansa / vastikkeellaan

vastikkehillamme / vastikkeillamme

vastikkehillanne / vastikkeillanne

vastikkehillansa / vastikkehillaan / vastikkeillansa / vastikkeillaan

Abl

-lta

vastikkeeltamme

vastikkeeltanne

vastikkeeltansa / vastikkeeltaan

vastikkehiltamme / vastikkeiltamme

vastikkehiltanne / vastikkeiltanne

vastikkehiltansa / vastikkehiltaan / vastikkeiltansa / vastikkeiltaan

Tra

-ksi

vastikkeeksemme

vastikkeeksenne

vastikkeeksensa / vastikkeekseen

vastikkehiksemme / vastikkeiksemme

vastikkehiksenne / vastikkeiksenne

vastikkehikseen / vastikkehiksensa / vastikkeikseen / vastikkeiksensa

Ess

-na

vastikkeenamme

vastikkeenanne

vastikkeenansa / vastikkeenaan

vastikkehinamme / vastikkeinamme

vastikkehinanne / vastikkeinanne

vastikkehinansa / vastikkehinaan / vastikkeinansa / vastikkeinaan

Abe

-tta

vastikkeettamme

vastikkeettanne

vastikkeettansa / vastikkeettaan

vastikkehittamme / vastikkeittamme

vastikkehittanne / vastikkeittanne

vastikkehittansa / vastikkehittaan / vastikkeittansa / vastikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

vastikkehinemme / vastikkeinemme

vastikkehinenne / vastikkeinenne

vastikkehineen / vastikkehinensa / vastikkeineen / vastikkeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saaja

saajat

Par

-ta

saajaa

saajia

Gen

-n

saajan

saajien

Ill

mihin

saajaan

saajiin

Ine

-ssa

saajassa

saajissa

Ela

-sta

saajasta

saajista

All

-lle

saajalle

saajille

Ade

-lla

saajalla

saajilla

Abl

-lta

saajalta

saajilta

Tra

-ksi

saajaksi

saajiksi

Ess

-na

saajana

saajina

Abe

-tta

saajatta

saajitta

Com

-ne

-

saajine

Ins

-in

-

saajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

saaja

saajat

Par

-ta

saajaa

saajia

Gen

-n

saajan

saajien

Ill

mihin

saajaan

saajiin

Ine

-ssa

saajassa

saajissa

Ela

-sta

saajasta

saajista

All

-lle

saajalle

saajille

Ade

-lla

saajalla

saajilla

Abl

-lta

saajalta

saajilta

Tra

-ksi

saajaksi

saajiksi

Ess

-na

saajana

saajina

Abe

-tta

saajatta

saajitta

Com

-ne

-

saajine

Ins

-in

-

saajin

recipient vastaanottaja, saaja
payee saaja
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; Eurlex2018q4; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; jw2019; EurLex-2 Tavaran noutaa antajan ilmoittama saaja. The receiver is the one notified by the sender to collect the goods. Saaja voi luovuttaa nämä oikeudet eteenpäin. The recipient can pass on these rights. Saaja voi olla yksityinen henkilö tai yhteisö. The recipient can be either an individual or an organization. Saaja voi itse valita lahjakortilleen sopivan tuotteen. The recipient can choose a suitable product for their gift card themselves. Avun saaja ei voi istuttaa avustussiemeniä. The conditions are not there to just be able to plant potato seeds. Saajaan ei saa kohdistaa syrjintää. The recipient saajaan must not be discriminated against. Osoite, jos saaja on oikeushenkilö; The address of the recipient when the recipient is a legal person; Työsopimus päättyy sen vuoksi, että saaja ei ole täyttänyt velvollisuuksiaan. The employment contract is terminated because the recipient has not fulfilled their obligations. Sanoiko Jeesus, että lahjan saaja ei olisi onnellinen?s-Ei sanonut. Did Jesus say that a person who received a gift would not be happy?— No, he didn't say that. Perhens-eläkkeen saajat. Persons receiving a survivor's pension. Show more arrow right

Wiktionary

receiver (person who gets or receives) (finance) payee (of a bill of exchange or cheque) Show more arrow right saada +‎ -ja Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saajani

saajani

saajasi

saajasi

saajansa

saajansa

Par

-ta

saajaani

saajiani

saajaasi

saajiasi

saajaansa

saajiansa / saajiaan

Gen

-n

saajani

saajieni

saajasi

saajiesi

saajansa

saajiensa

Ill

mihin

saajaani

saajiini

saajaasi

saajiisi

saajaansa

saajiinsa

Ine

-ssa

saajassani

saajissani

saajassasi

saajissasi

saajassansa / saajassaan

saajissansa / saajissaan

Ela

-sta

saajastani

saajistani

saajastasi

saajistasi

saajastansa / saajastaan

saajistansa / saajistaan

All

-lle

saajalleni

saajilleni

saajallesi

saajillesi

saajallensa / saajalleen

saajillensa / saajillean

Ade

-lla

saajallani

saajillani

saajallasi

saajillasi

saajallansa / saajallaan

saajillansa / saajillaan

Abl

-lta

saajaltani

saajiltani

saajaltasi

saajiltasi

saajaltansa / saajaltaan

saajiltansa / saajiltaan

Tra

-ksi

saajakseni

saajikseni

saajaksesi

saajiksesi

saajaksensa / saajakseen

saajiksensa / saajikseen

Ess

-na

saajanani

saajinani

saajanasi

saajinasi

saajanansa / saajanaan

saajinansa / saajinaan

Abe

-tta

saajattani

saajittani

saajattasi

saajittasi

saajattansa / saajattaan

saajittansa / saajittaan

Com

-ne

-

saajineni

-

saajinesi

-

saajinensa / saajineen

Singular

Plural

Nom

-

saajani

saajasi

saajansa

saajani

saajasi

saajansa

Par

-ta

saajaani

saajaasi

saajaansa

saajiani

saajiasi

saajiansa / saajiaan

Gen

-n

saajani

saajasi

saajansa

saajieni

saajiesi

saajiensa

Ill

mihin

saajaani

saajaasi

saajaansa

saajiini

saajiisi

saajiinsa

Ine

-ssa

saajassani

saajassasi

saajassansa / saajassaan

saajissani

saajissasi

saajissansa / saajissaan

Ela

-sta

saajastani

saajastasi

saajastansa / saajastaan

saajistani

saajistasi

saajistansa / saajistaan

All

-lle

saajalleni

saajallesi

saajallensa / saajalleen

saajilleni

saajillesi

saajillensa / saajillean

Ade

-lla

saajallani

saajallasi

saajallansa / saajallaan

saajillani

saajillasi

saajillansa / saajillaan

Abl

-lta

saajaltani

saajaltasi

saajaltansa / saajaltaan

saajiltani

saajiltasi

saajiltansa / saajiltaan

Tra

-ksi

saajakseni

saajaksesi

saajaksensa / saajakseen

saajikseni

saajiksesi

saajiksensa / saajikseen

Ess

-na

saajanani

saajanasi

saajanansa / saajanaan

saajinani

saajinasi

saajinansa / saajinaan

Abe

-tta

saajattani

saajattasi

saajattansa / saajattaan

saajittani

saajittasi

saajittansa / saajittaan

Com

-ne

-

-

-

saajineni

saajinesi

saajinensa / saajineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

saajamme

saajamme

saajanne

saajanne

saajansa

saajansa

Par

-ta

saajaamme

saajiamme

saajaanne

saajianne

saajaansa

saajiansa / saajiaan

Gen

-n

saajamme

saajiemme

saajanne

saajienne

saajansa

saajiensa

Ill

mihin

saajaamme

saajiimme

saajaanne

saajiinne

saajaansa

saajiinsa

Ine

-ssa

saajassamme

saajissamme

saajassanne

saajissanne

saajassansa / saajassaan

saajissansa / saajissaan

Ela

-sta

saajastamme

saajistamme

saajastanne

saajistanne

saajastansa / saajastaan

saajistansa / saajistaan

All

-lle

saajallemme

saajillemme

saajallenne

saajillenne

saajallensa / saajalleen

saajillensa / saajillean

Ade

-lla

saajallamme

saajillamme

saajallanne

saajillanne

saajallansa / saajallaan

saajillansa / saajillaan

Abl

-lta

saajaltamme

saajiltamme

saajaltanne

saajiltanne

saajaltansa / saajaltaan

saajiltansa / saajiltaan

Tra

-ksi

saajaksemme

saajiksemme

saajaksenne

saajiksenne

saajaksensa / saajakseen

saajiksensa / saajikseen

Ess

-na

saajanamme

saajinamme

saajananne

saajinanne

saajanansa / saajanaan

saajinansa / saajinaan

Abe

-tta

saajattamme

saajittamme

saajattanne

saajittanne

saajattansa / saajattaan

saajittansa / saajittaan

Com

-ne

-

saajinemme

-

saajinenne

-

saajinensa / saajineen

Singular

Plural

Nom

-

saajamme

saajanne

saajansa

saajamme

saajanne

saajansa

Par

-ta

saajaamme

saajaanne

saajaansa

saajiamme

saajianne

saajiansa / saajiaan

Gen

-n

saajamme

saajanne

saajansa

saajiemme

saajienne

saajiensa

Ill

mihin

saajaamme

saajaanne

saajaansa

saajiimme

saajiinne

saajiinsa

Ine

-ssa

saajassamme

saajassanne

saajassansa / saajassaan

saajissamme

saajissanne

saajissansa / saajissaan

Ela

-sta

saajastamme

saajastanne

saajastansa / saajastaan

saajistamme

saajistanne

saajistansa / saajistaan

All

-lle

saajallemme

saajallenne

saajallensa / saajalleen

saajillemme

saajillenne

saajillensa / saajillean

Ade

-lla

saajallamme

saajallanne

saajallansa / saajallaan

saajillamme

saajillanne

saajillansa / saajillaan

Abl

-lta

saajaltamme

saajaltanne

saajaltansa / saajaltaan

saajiltamme

saajiltanne

saajiltansa / saajiltaan

Tra

-ksi

saajaksemme

saajaksenne

saajaksensa / saajakseen

saajiksemme

saajiksenne

saajiksensa / saajikseen

Ess

-na

saajanamme

saajananne

saajanansa / saajanaan

saajinamme

saajinanne

saajinansa / saajinaan

Abe

-tta

saajattamme

saajattanne

saajattansa / saajattaan

saajittamme

saajittanne

saajittansa / saajittaan

Com

-ne

-

-

-

saajinemme

saajinenne

saajinensa / saajineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept