logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

vastaskoivu, noun

Word analysis
vastaskoivu

vastaskoivu

vastaskoivu

Noun, Singular Nominative

vastas

Noun, Singular Nominative

+ koivu

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastaskoivu

vastaskoivut

Par

-ta

vastaskoivua

vastaskoivuja

Gen

-n

vastaskoivun

vastaskoivujen

Ill

mihin

vastaskoivuun

vastaskoivuihin

Ine

-ssa

vastaskoivussa

vastaskoivuissa

Ela

-sta

vastaskoivusta

vastaskoivuista

All

-lle

vastaskoivulle

vastaskoivuille

Ade

-lla

vastaskoivulla

vastaskoivuilla

Abl

-lta

vastaskoivulta

vastaskoivuilta

Tra

-ksi

vastaskoivuksi

vastaskoivuiksi

Ess

-na

vastaskoivuna

vastaskoivuina

Abe

-tta

vastaskoivutta

vastaskoivuitta

Com

-ne

-

vastaskoivuine

Ins

-in

-

vastaskoivuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastaskoivu

vastaskoivut

Par

-ta

vastaskoivua

vastaskoivuja

Gen

-n

vastaskoivun

vastaskoivujen

Ill

mihin

vastaskoivuun

vastaskoivuihin

Ine

-ssa

vastaskoivussa

vastaskoivuissa

Ela

-sta

vastaskoivusta

vastaskoivuista

All

-lle

vastaskoivulle

vastaskoivuille

Ade

-lla

vastaskoivulla

vastaskoivuilla

Abl

-lta

vastaskoivulta

vastaskoivuilta

Tra

-ksi

vastaskoivuksi

vastaskoivuiksi

Ess

-na

vastaskoivuna

vastaskoivuina

Abe

-tta

vastaskoivutta

vastaskoivuitta

Com

-ne

-

vastaskoivuine

Ins

-in

-

vastaskoivuin

counterpart
vastaskoivu
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastaskoivuni

vastaskoivuni

vastaskoivusi

vastaskoivusi

vastaskoivunsa

vastaskoivunsa

Par

-ta

vastaskoivuani

vastaskoivujani

vastaskoivuasi

vastaskoivujasi

vastaskoivuansa / vastaskoivuaan

vastaskoivujansa / vastaskoivujaan

Gen

-n

vastaskoivuni

vastaskoivujeni

vastaskoivusi

vastaskoivujesi

vastaskoivunsa

vastaskoivujensa

Ill

mihin

vastaskoivuuni

vastaskoivuihini

vastaskoivuusi

vastaskoivuihisi

vastaskoivuunsa

vastaskoivuihinsa

Ine

-ssa

vastaskoivussani

vastaskoivuissani

vastaskoivussasi

vastaskoivuissasi

vastaskoivussansa / vastaskoivussaan

vastaskoivuissansa / vastaskoivuissaan

Ela

-sta

vastaskoivustani

vastaskoivuistani

vastaskoivustasi

vastaskoivuistasi

vastaskoivustansa / vastaskoivustaan

vastaskoivuistansa / vastaskoivuistaan

All

-lle

vastaskoivulleni

vastaskoivuilleni

vastaskoivullesi

vastaskoivuillesi

vastaskoivullensa / vastaskoivulleen

vastaskoivuillensa / vastaskoivuillean

Ade

-lla

vastaskoivullani

vastaskoivuillani

vastaskoivullasi

vastaskoivuillasi

vastaskoivullansa / vastaskoivullaan

vastaskoivuillansa / vastaskoivuillaan

Abl

-lta

vastaskoivultani

vastaskoivuiltani

vastaskoivultasi

vastaskoivuiltasi

vastaskoivultansa / vastaskoivultaan

vastaskoivuiltansa / vastaskoivuiltaan

Tra

-ksi

vastaskoivukseni

vastaskoivuikseni

vastaskoivuksesi

vastaskoivuiksesi

vastaskoivuksensa / vastaskoivukseen

vastaskoivuiksensa / vastaskoivuikseen

Ess

-na

vastaskoivunani

vastaskoivuinani

vastaskoivunasi

vastaskoivuinasi

vastaskoivunansa / vastaskoivunaan

vastaskoivuinansa / vastaskoivuinaan

Abe

-tta

vastaskoivuttani

vastaskoivuittani

vastaskoivuttasi

vastaskoivuittasi

vastaskoivuttansa / vastaskoivuttaan

vastaskoivuittansa / vastaskoivuittaan

Com

-ne

-

vastaskoivuineni

-

vastaskoivuinesi

-

vastaskoivuinensa / vastaskoivuineen

Singular

Plural

Nom

-

vastaskoivuni

vastaskoivusi

vastaskoivunsa

vastaskoivuni

vastaskoivusi

vastaskoivunsa

Par

-ta

vastaskoivuani

vastaskoivuasi

vastaskoivuansa / vastaskoivuaan

vastaskoivujani

vastaskoivujasi

vastaskoivujansa / vastaskoivujaan

Gen

-n

vastaskoivuni

vastaskoivusi

vastaskoivunsa

vastaskoivujeni

vastaskoivujesi

vastaskoivujensa

Ill

mihin

vastaskoivuuni

vastaskoivuusi

vastaskoivuunsa

vastaskoivuihini

vastaskoivuihisi

vastaskoivuihinsa

Ine

-ssa

vastaskoivussani

vastaskoivussasi

vastaskoivussansa / vastaskoivussaan

vastaskoivuissani

vastaskoivuissasi

vastaskoivuissansa / vastaskoivuissaan

Ela

-sta

vastaskoivustani

vastaskoivustasi

vastaskoivustansa / vastaskoivustaan

vastaskoivuistani

vastaskoivuistasi

vastaskoivuistansa / vastaskoivuistaan

All

-lle

vastaskoivulleni

vastaskoivullesi

vastaskoivullensa / vastaskoivulleen

vastaskoivuilleni

vastaskoivuillesi

vastaskoivuillensa / vastaskoivuillean

Ade

-lla

vastaskoivullani

vastaskoivullasi

vastaskoivullansa / vastaskoivullaan

vastaskoivuillani

vastaskoivuillasi

vastaskoivuillansa / vastaskoivuillaan

Abl

-lta

vastaskoivultani

vastaskoivultasi

vastaskoivultansa / vastaskoivultaan

vastaskoivuiltani

vastaskoivuiltasi

vastaskoivuiltansa / vastaskoivuiltaan

Tra

-ksi

vastaskoivukseni

vastaskoivuksesi

vastaskoivuksensa / vastaskoivukseen

vastaskoivuikseni

vastaskoivuiksesi

vastaskoivuiksensa / vastaskoivuikseen

Ess

-na

vastaskoivunani

vastaskoivunasi

vastaskoivunansa / vastaskoivunaan

vastaskoivuinani

vastaskoivuinasi

vastaskoivuinansa / vastaskoivuinaan

Abe

-tta

vastaskoivuttani

vastaskoivuttasi

vastaskoivuttansa / vastaskoivuttaan

vastaskoivuittani

vastaskoivuittasi

vastaskoivuittansa / vastaskoivuittaan

Com

-ne

-

-

-

vastaskoivuineni

vastaskoivuinesi

vastaskoivuinensa / vastaskoivuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastaskoivumme

vastaskoivumme

vastaskoivunne

vastaskoivunne

vastaskoivunsa

vastaskoivunsa

Par

-ta

vastaskoivuamme

vastaskoivujamme

vastaskoivuanne

vastaskoivujanne

vastaskoivuansa / vastaskoivuaan

vastaskoivujansa / vastaskoivujaan

Gen

-n

vastaskoivumme

vastaskoivujemme

vastaskoivunne

vastaskoivujenne

vastaskoivunsa

vastaskoivujensa

Ill

mihin

vastaskoivuumme

vastaskoivuihimme

vastaskoivuunne

vastaskoivuihinne

vastaskoivuunsa

vastaskoivuihinsa

Ine

-ssa

vastaskoivussamme

vastaskoivuissamme

vastaskoivussanne

vastaskoivuissanne

vastaskoivussansa / vastaskoivussaan

vastaskoivuissansa / vastaskoivuissaan

Ela

-sta

vastaskoivustamme

vastaskoivuistamme

vastaskoivustanne

vastaskoivuistanne

vastaskoivustansa / vastaskoivustaan

vastaskoivuistansa / vastaskoivuistaan

All

-lle

vastaskoivullemme

vastaskoivuillemme

vastaskoivullenne

vastaskoivuillenne

vastaskoivullensa / vastaskoivulleen

vastaskoivuillensa / vastaskoivuillean

Ade

-lla

vastaskoivullamme

vastaskoivuillamme

vastaskoivullanne

vastaskoivuillanne

vastaskoivullansa / vastaskoivullaan

vastaskoivuillansa / vastaskoivuillaan

Abl

-lta

vastaskoivultamme

vastaskoivuiltamme

vastaskoivultanne

vastaskoivuiltanne

vastaskoivultansa / vastaskoivultaan

vastaskoivuiltansa / vastaskoivuiltaan

Tra

-ksi

vastaskoivuksemme

vastaskoivuiksemme

vastaskoivuksenne

vastaskoivuiksenne

vastaskoivuksensa / vastaskoivukseen

vastaskoivuiksensa / vastaskoivuikseen

Ess

-na

vastaskoivunamme

vastaskoivuinamme

vastaskoivunanne

vastaskoivuinanne

vastaskoivunansa / vastaskoivunaan

vastaskoivuinansa / vastaskoivuinaan

Abe

-tta

vastaskoivuttamme

vastaskoivuittamme

vastaskoivuttanne

vastaskoivuittanne

vastaskoivuttansa / vastaskoivuttaan

vastaskoivuittansa / vastaskoivuittaan

Com

-ne

-

vastaskoivuinemme

-

vastaskoivuinenne

-

vastaskoivuinensa / vastaskoivuineen

Singular

Plural

Nom

-

vastaskoivumme

vastaskoivunne

vastaskoivunsa

vastaskoivumme

vastaskoivunne

vastaskoivunsa

Par

-ta

vastaskoivuamme

vastaskoivuanne

vastaskoivuansa / vastaskoivuaan

vastaskoivujamme

vastaskoivujanne

vastaskoivujansa / vastaskoivujaan

Gen

-n

vastaskoivumme

vastaskoivunne

vastaskoivunsa

vastaskoivujemme

vastaskoivujenne

vastaskoivujensa

Ill

mihin

vastaskoivuumme

vastaskoivuunne

vastaskoivuunsa

vastaskoivuihimme

vastaskoivuihinne

vastaskoivuihinsa

Ine

-ssa

vastaskoivussamme

vastaskoivussanne

vastaskoivussansa / vastaskoivussaan

vastaskoivuissamme

vastaskoivuissanne

vastaskoivuissansa / vastaskoivuissaan

Ela

-sta

vastaskoivustamme

vastaskoivustanne

vastaskoivustansa / vastaskoivustaan

vastaskoivuistamme

vastaskoivuistanne

vastaskoivuistansa / vastaskoivuistaan

All

-lle

vastaskoivullemme

vastaskoivullenne

vastaskoivullensa / vastaskoivulleen

vastaskoivuillemme

vastaskoivuillenne

vastaskoivuillensa / vastaskoivuillean

Ade

-lla

vastaskoivullamme

vastaskoivullanne

vastaskoivullansa / vastaskoivullaan

vastaskoivuillamme

vastaskoivuillanne

vastaskoivuillansa / vastaskoivuillaan

Abl

-lta

vastaskoivultamme

vastaskoivultanne

vastaskoivultansa / vastaskoivultaan

vastaskoivuiltamme

vastaskoivuiltanne

vastaskoivuiltansa / vastaskoivuiltaan

Tra

-ksi

vastaskoivuksemme

vastaskoivuksenne

vastaskoivuksensa / vastaskoivukseen

vastaskoivuiksemme

vastaskoivuiksenne

vastaskoivuiksensa / vastaskoivuikseen

Ess

-na

vastaskoivunamme

vastaskoivunanne

vastaskoivunansa / vastaskoivunaan

vastaskoivuinamme

vastaskoivuinanne

vastaskoivuinansa / vastaskoivuinaan

Abe

-tta

vastaskoivuttamme

vastaskoivuttanne

vastaskoivuttansa / vastaskoivuttaan

vastaskoivuittamme

vastaskoivuittanne

vastaskoivuittansa / vastaskoivuittaan

Com

-ne

-

-

-

vastaskoivuinemme

vastaskoivuinenne

vastaskoivuinensa / vastaskoivuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastas

vastakset

Par

-ta

vastasta

vastaksia

Gen

-n

vastaksen

vastaksien / vastasten

Ill

mihin

vastakseen

vastaksiin

Ine

-ssa

vastaksessa

vastaksissa

Ela

-sta

vastaksesta

vastaksista

All

-lle

vastakselle

vastaksille

Ade

-lla

vastaksella

vastaksilla

Abl

-lta

vastakselta

vastaksilta

Tra

-ksi

vastakseksi

vastaksiksi

Ess

-na

vastaksena

vastaksina

Abe

-tta

vastaksetta

vastaksitta

Com

-ne

-

vastaksine

Ins

-in

-

vastaksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastas

vastakset

Par

-ta

vastasta

vastaksia

Gen

-n

vastaksen

vastaksien / vastasten

Ill

mihin

vastakseen

vastaksiin

Ine

-ssa

vastaksessa

vastaksissa

Ela

-sta

vastaksesta

vastaksista

All

-lle

vastakselle

vastaksille

Ade

-lla

vastaksella

vastaksilla

Abl

-lta

vastakselta

vastaksilta

Tra

-ksi

vastakseksi

vastaksiksi

Ess

-na

vastaksena

vastaksina

Abe

-tta

vastaksetta

vastaksitta

Com

-ne

-

vastaksine

Ins

-in

-

vastaksin

vastas
NEO
Show more arrow right
jw2019; Literature; EurLex-2; not-set; oj4; LDS Fariseukset vuorostaan vastasivat: Ei kai teitäkin ole eksytetty? In turn the Pharisees answered : ‘You have not been misled also, have you? Nainen piteli kuvaa, ja kasvien muodot vastasivat täsmälleen toisiaan. She was holding the picture so the shapes of the plants corresponded exactly. Portugalin viranomaiset vastasivat 16 päivänä maaliskuuta 2011 päivätyllä kirjeellä. The Portuguese authorities replied on 16 March 2011. Michael Roth (neuvoston puheenjohtaja) ja Nicolas Schmit (komission jäsen) vastasivat kysymyksiin. Michael Roth (President-in-Office of the Council) and Nicolas Schmit (Member of the Commission) answered the questions. Karien Van Gennip (neuvoston puheenjohtaja) ja Pascal Lamy (komission jäsen) vastasivat kysymyksiin. Karien Van Gennip (President-in-Office of the Council) and Pascal Lamy (Member of the Commission) answered the questions. Tällöin Pretoren tehtävät vastasivat samalla sekä yleisen syyttäjän että tutkintatuomarin tehtäviä. The Pretore carried out preliminary investigations in his capacity as public prosecutor and, where they disclosed no grounds for continuing the proceedings, made an order accordingly in the place of an examining magistrate. Kun heiltä kysyttiin, miksi he olivat ottaneet tuon nimen, he vastasivat viittaamalla Apostolien tekojen 1:8:aan. When asked why they had taken that name, they answered by referring to Acts 1:8. Tärkeimmät viejämaat eli Amerikan yhdysvallat ja Kiina vastasivat lähes prosentista tästä tuonnista tarkastelujaksolla. The main exporting countries, namely the United States of America (US) and the PRC, accounted for almost # % of these imports during the period considered. Kierrosvalvojan neuvoälkää koskaan kieltäytykö Jehovan antamasta tehtävästäsoi heidän mielessään, ja he vastasivat myöntävästi. With the circuit overseer's counsel, “Never turn down an assignment from Jehovah,” ringing in their ears, they accepted. Kehota muutamaa oppilasta kertomaan, kuinka he vastasivat kysymykseen ja miltä heistä tuntui, kun he todistivat pyhistä kirjoituksista muille. Invite a few students to share how they answered the question and how they felt as they testified of the scriptures to others. Show more arrow right

Wiktionary

a twig or sprig from a birch used to make a vasta Show more arrow right vasta +‎ -s Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastakseni

vastakseni

vastaksesi

vastaksesi

vastaksensa

vastaksensa

Par

-ta

vastastani

vastaksiani

vastastasi

vastaksiasi

vastastansa / vastastaan

vastaksiansa / vastaksiaan

Gen

-n

vastakseni

vastaksieni / vastasteni

vastaksesi

vastaksiesi / vastastesi

vastaksensa

vastaksiensa / vastastensa

Ill

mihin

vastakseeni

vastaksiini

vastakseesi

vastaksiisi

vastakseensa

vastaksiinsa

Ine

-ssa

vastaksessani

vastaksissani

vastaksessasi

vastaksissasi

vastaksessansa / vastaksessaan

vastaksissansa / vastaksissaan

Ela

-sta

vastaksestani

vastaksistani

vastaksestasi

vastaksistasi

vastaksestansa / vastaksestaan

vastaksistansa / vastaksistaan

All

-lle

vastakselleni

vastaksilleni

vastaksellesi

vastaksillesi

vastaksellensa / vastakselleen

vastaksillensa / vastaksillean

Ade

-lla

vastaksellani

vastaksillani

vastaksellasi

vastaksillasi

vastaksellansa / vastaksellaan

vastaksillansa / vastaksillaan

Abl

-lta

vastakseltani

vastaksiltani

vastakseltasi

vastaksiltasi

vastakseltansa / vastakseltaan

vastaksiltansa / vastaksiltaan

Tra

-ksi

vastaksekseni

vastaksikseni

vastakseksesi

vastaksiksesi

vastakseksensa / vastaksekseen

vastaksiksensa / vastaksikseen

Ess

-na

vastaksenani

vastaksinani

vastaksenasi

vastaksinasi

vastaksenansa / vastaksenaan

vastaksinansa / vastaksinaan

Abe

-tta

vastaksettani

vastaksittani

vastaksettasi

vastaksittasi

vastaksettansa / vastaksettaan

vastaksittansa / vastaksittaan

Com

-ne

-

vastaksineni

-

vastaksinesi

-

vastaksinensa / vastaksineen

Singular

Plural

Nom

-

vastakseni

vastaksesi

vastaksensa

vastakseni

vastaksesi

vastaksensa

Par

-ta

vastastani

vastastasi

vastastansa / vastastaan

vastaksiani

vastaksiasi

vastaksiansa / vastaksiaan

Gen

-n

vastakseni

vastaksesi

vastaksensa

vastaksieni / vastasteni

vastaksiesi / vastastesi

vastaksiensa / vastastensa

Ill

mihin

vastakseeni

vastakseesi

vastakseensa

vastaksiini

vastaksiisi

vastaksiinsa

Ine

-ssa

vastaksessani

vastaksessasi

vastaksessansa / vastaksessaan

vastaksissani

vastaksissasi

vastaksissansa / vastaksissaan

Ela

-sta

vastaksestani

vastaksestasi

vastaksestansa / vastaksestaan

vastaksistani

vastaksistasi

vastaksistansa / vastaksistaan

All

-lle

vastakselleni

vastaksellesi

vastaksellensa / vastakselleen

vastaksilleni

vastaksillesi

vastaksillensa / vastaksillean

Ade

-lla

vastaksellani

vastaksellasi

vastaksellansa / vastaksellaan

vastaksillani

vastaksillasi

vastaksillansa / vastaksillaan

Abl

-lta

vastakseltani

vastakseltasi

vastakseltansa / vastakseltaan

vastaksiltani

vastaksiltasi

vastaksiltansa / vastaksiltaan

Tra

-ksi

vastaksekseni

vastakseksesi

vastakseksensa / vastaksekseen

vastaksikseni

vastaksiksesi

vastaksiksensa / vastaksikseen

Ess

-na

vastaksenani

vastaksenasi

vastaksenansa / vastaksenaan

vastaksinani

vastaksinasi

vastaksinansa / vastaksinaan

Abe

-tta

vastaksettani

vastaksettasi

vastaksettansa / vastaksettaan

vastaksittani

vastaksittasi

vastaksittansa / vastaksittaan

Com

-ne

-

-

-

vastaksineni

vastaksinesi

vastaksinensa / vastaksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastaksemme

vastaksemme

vastaksenne

vastaksenne

vastaksensa

vastaksensa

Par

-ta

vastastamme

vastaksiamme

vastastanne

vastaksianne

vastastansa / vastastaan

vastaksiansa / vastaksiaan

Gen

-n

vastaksemme

vastaksiemme / vastastemme

vastaksenne

vastaksienne / vastastenne

vastaksensa

vastaksiensa / vastastensa

Ill

mihin

vastakseemme

vastaksiimme

vastakseenne

vastaksiinne

vastakseensa

vastaksiinsa

Ine

-ssa

vastaksessamme

vastaksissamme

vastaksessanne

vastaksissanne

vastaksessansa / vastaksessaan

vastaksissansa / vastaksissaan

Ela

-sta

vastaksestamme

vastaksistamme

vastaksestanne

vastaksistanne

vastaksestansa / vastaksestaan

vastaksistansa / vastaksistaan

All

-lle

vastaksellemme

vastaksillemme

vastaksellenne

vastaksillenne

vastaksellensa / vastakselleen

vastaksillensa / vastaksillean

Ade

-lla

vastaksellamme

vastaksillamme

vastaksellanne

vastaksillanne

vastaksellansa / vastaksellaan

vastaksillansa / vastaksillaan

Abl

-lta

vastakseltamme

vastaksiltamme

vastakseltanne

vastaksiltanne

vastakseltansa / vastakseltaan

vastaksiltansa / vastaksiltaan

Tra

-ksi

vastakseksemme

vastaksiksemme

vastakseksenne

vastaksiksenne

vastakseksensa / vastaksekseen

vastaksiksensa / vastaksikseen

Ess

-na

vastaksenamme

vastaksinamme

vastaksenanne

vastaksinanne

vastaksenansa / vastaksenaan

vastaksinansa / vastaksinaan

Abe

-tta

vastaksettamme

vastaksittamme

vastaksettanne

vastaksittanne

vastaksettansa / vastaksettaan

vastaksittansa / vastaksittaan

Com

-ne

-

vastaksinemme

-

vastaksinenne

-

vastaksinensa / vastaksineen

Singular

Plural

Nom

-

vastaksemme

vastaksenne

vastaksensa

vastaksemme

vastaksenne

vastaksensa

Par

-ta

vastastamme

vastastanne

vastastansa / vastastaan

vastaksiamme

vastaksianne

vastaksiansa / vastaksiaan

Gen

-n

vastaksemme

vastaksenne

vastaksensa

vastaksiemme / vastastemme

vastaksienne / vastastenne

vastaksiensa / vastastensa

Ill

mihin

vastakseemme

vastakseenne

vastakseensa

vastaksiimme

vastaksiinne

vastaksiinsa

Ine

-ssa

vastaksessamme

vastaksessanne

vastaksessansa / vastaksessaan

vastaksissamme

vastaksissanne

vastaksissansa / vastaksissaan

Ela

-sta

vastaksestamme

vastaksestanne

vastaksestansa / vastaksestaan

vastaksistamme

vastaksistanne

vastaksistansa / vastaksistaan

All

-lle

vastaksellemme

vastaksellenne

vastaksellensa / vastakselleen

vastaksillemme

vastaksillenne

vastaksillensa / vastaksillean

Ade

-lla

vastaksellamme

vastaksellanne

vastaksellansa / vastaksellaan

vastaksillamme

vastaksillanne

vastaksillansa / vastaksillaan

Abl

-lta

vastakseltamme

vastakseltanne

vastakseltansa / vastakseltaan

vastaksiltamme

vastaksiltanne

vastaksiltansa / vastaksiltaan

Tra

-ksi

vastakseksemme

vastakseksenne

vastakseksensa / vastaksekseen

vastaksiksemme

vastaksiksenne

vastaksiksensa / vastaksikseen

Ess

-na

vastaksenamme

vastaksenanne

vastaksenansa / vastaksenaan

vastaksinamme

vastaksinanne

vastaksinansa / vastaksinaan

Abe

-tta

vastaksettamme

vastaksettanne

vastaksettansa / vastaksettaan

vastaksittamme

vastaksittanne

vastaksittansa / vastaksittaan

Com

-ne

-

-

-

vastaksinemme

vastaksinenne

vastaksinensa / vastaksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koivu

koivut

Par

-ta

koivua

koivuja

Gen

-n

koivun

koivujen

Ill

mihin

koivuun

koivuihin

Ine

-ssa

koivussa

koivuissa

Ela

-sta

koivusta

koivuista

All

-lle

koivulle

koivuille

Ade

-lla

koivulla

koivuilla

Abl

-lta

koivulta

koivuilta

Tra

-ksi

koivuksi

koivuiksi

Ess

-na

koivuna

koivuina

Abe

-tta

koivutta

koivuitta

Com

-ne

-

koivuine

Ins

-in

-

koivuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koivu

koivut

Par

-ta

koivua

koivuja

Gen

-n

koivun

koivujen

Ill

mihin

koivuun

koivuihin

Ine

-ssa

koivussa

koivuissa

Ela

-sta

koivusta

koivuista

All

-lle

koivulle

koivuille

Ade

-lla

koivulla

koivuilla

Abl

-lta

koivulta

koivuilta

Tra

-ksi

koivuksi

koivuiksi

Ess

-na

koivuna

koivuina

Abe

-tta

koivutta

koivuitta

Com

-ne

-

koivuine

Ins

-in

-

koivuin

birch koivu, raippa, raipparangaistus
Show more arrow right
Tatoeba; ParaCrawl Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba parallel corpus Talon pihalla kasvaa komea koivu. There is a handsome birch growing in the yard of the house. Ote koivunlehdistä. Extract from birch leaves. Koivumetsän sisällä. Inside the birch wood. Koivu on suosittu koristens-ja puulaji puutarhoissa. Birch is a popular ornamental and timber species in gardens. Hae koivuniemen herra. Get me a switch. Hän istuu koivun varjossa. He is sitting in the shade of a birch tree. Värjäystä koivunlehdillä. Dyeing with birch leaves IN ENGLISH. Tässä on koivuniemen herra. Nana, here's your switch. Metsässä kasvaa paljon koivuja. There are many birches in the forest. Ja koivumetsä makuukamarissa. And a birchwood in our bedroom. Show more arrow right

Wiktionary

birch (deciduous tree) Show more arrow right koivikkoKoivukoivuinenKoivula Show more arrow right hieskoivujuhannuskoivukoivuallergiakoivufiikuskoivuhalkokoivuhaperokoivuhiirikoivukujakoivulautakoivumetsikkökoivumetsäKoivuniemen herrakoivuniemikoivunkantosienikoivunlehtikoivunlehtohaperokoivunlehväkoivunmahlakoivunoksakoivunpuistohaperokoivunritvakoivunrunkokoivunurpukoivunvarpukoivupuukoivurouskukoivuseitikkikoivusokerikoivutukkikoivuvanerikoivuvihtakoivuviilukoivuvinokaskoivuvitsakoivuvyöhykeloimukoivupihakoivurauduskoivuriippakoivuritvakoivutunturikoivuvaivaiskoivuvanerikoivuvastaskoivuvihdaskoivuvisakoivu Show more arrow right From Proto-Finnic koivu, from Proto-Uralic kojwa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koivuni

koivuni

koivusi

koivusi

koivunsa

koivunsa

Par

-ta

koivuani

koivujani

koivuasi

koivujasi

koivuansa / koivuaan

koivujansa / koivujaan

Gen

-n

koivuni

koivujeni

koivusi

koivujesi

koivunsa

koivujensa

Ill

mihin

koivuuni

koivuihini

koivuusi

koivuihisi

koivuunsa

koivuihinsa

Ine

-ssa

koivussani

koivuissani

koivussasi

koivuissasi

koivussansa / koivussaan

koivuissansa / koivuissaan

Ela

-sta

koivustani

koivuistani

koivustasi

koivuistasi

koivustansa / koivustaan

koivuistansa / koivuistaan

All

-lle

koivulleni

koivuilleni

koivullesi

koivuillesi

koivullensa / koivulleen

koivuillensa / koivuillean

Ade

-lla

koivullani

koivuillani

koivullasi

koivuillasi

koivullansa / koivullaan

koivuillansa / koivuillaan

Abl

-lta

koivultani

koivuiltani

koivultasi

koivuiltasi

koivultansa / koivultaan

koivuiltansa / koivuiltaan

Tra

-ksi

koivukseni

koivuikseni

koivuksesi

koivuiksesi

koivuksensa / koivukseen

koivuiksensa / koivuikseen

Ess

-na

koivunani

koivuinani

koivunasi

koivuinasi

koivunansa / koivunaan

koivuinansa / koivuinaan

Abe

-tta

koivuttani

koivuittani

koivuttasi

koivuittasi

koivuttansa / koivuttaan

koivuittansa / koivuittaan

Com

-ne

-

koivuineni

-

koivuinesi

-

koivuinensa / koivuineen

Singular

Plural

Nom

-

koivuni

koivusi

koivunsa

koivuni

koivusi

koivunsa

Par

-ta

koivuani

koivuasi

koivuansa / koivuaan

koivujani

koivujasi

koivujansa / koivujaan

Gen

-n

koivuni

koivusi

koivunsa

koivujeni

koivujesi

koivujensa

Ill

mihin

koivuuni

koivuusi

koivuunsa

koivuihini

koivuihisi

koivuihinsa

Ine

-ssa

koivussani

koivussasi

koivussansa / koivussaan

koivuissani

koivuissasi

koivuissansa / koivuissaan

Ela

-sta

koivustani

koivustasi

koivustansa / koivustaan

koivuistani

koivuistasi

koivuistansa / koivuistaan

All

-lle

koivulleni

koivullesi

koivullensa / koivulleen

koivuilleni

koivuillesi

koivuillensa / koivuillean

Ade

-lla

koivullani

koivullasi

koivullansa / koivullaan

koivuillani

koivuillasi

koivuillansa / koivuillaan

Abl

-lta

koivultani

koivultasi

koivultansa / koivultaan

koivuiltani

koivuiltasi

koivuiltansa / koivuiltaan

Tra

-ksi

koivukseni

koivuksesi

koivuksensa / koivukseen

koivuikseni

koivuiksesi

koivuiksensa / koivuikseen

Ess

-na

koivunani

koivunasi

koivunansa / koivunaan

koivuinani

koivuinasi

koivuinansa / koivuinaan

Abe

-tta

koivuttani

koivuttasi

koivuttansa / koivuttaan

koivuittani

koivuittasi

koivuittansa / koivuittaan

Com

-ne

-

-

-

koivuineni

koivuinesi

koivuinensa / koivuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koivumme

koivumme

koivunne

koivunne

koivunsa

koivunsa

Par

-ta

koivuamme

koivujamme

koivuanne

koivujanne

koivuansa / koivuaan

koivujansa / koivujaan

Gen

-n

koivumme

koivujemme

koivunne

koivujenne

koivunsa

koivujensa

Ill

mihin

koivuumme

koivuihimme

koivuunne

koivuihinne

koivuunsa

koivuihinsa

Ine

-ssa

koivussamme

koivuissamme

koivussanne

koivuissanne

koivussansa / koivussaan

koivuissansa / koivuissaan

Ela

-sta

koivustamme

koivuistamme

koivustanne

koivuistanne

koivustansa / koivustaan

koivuistansa / koivuistaan

All

-lle

koivullemme

koivuillemme

koivullenne

koivuillenne

koivullensa / koivulleen

koivuillensa / koivuillean

Ade

-lla

koivullamme

koivuillamme

koivullanne

koivuillanne

koivullansa / koivullaan

koivuillansa / koivuillaan

Abl

-lta

koivultamme

koivuiltamme

koivultanne

koivuiltanne

koivultansa / koivultaan

koivuiltansa / koivuiltaan

Tra

-ksi

koivuksemme

koivuiksemme

koivuksenne

koivuiksenne

koivuksensa / koivukseen

koivuiksensa / koivuikseen

Ess

-na

koivunamme

koivuinamme

koivunanne

koivuinanne

koivunansa / koivunaan

koivuinansa / koivuinaan

Abe

-tta

koivuttamme

koivuittamme

koivuttanne

koivuittanne

koivuttansa / koivuttaan

koivuittansa / koivuittaan

Com

-ne

-

koivuinemme

-

koivuinenne

-

koivuinensa / koivuineen

Singular

Plural

Nom

-

koivumme

koivunne

koivunsa

koivumme

koivunne

koivunsa

Par

-ta

koivuamme

koivuanne

koivuansa / koivuaan

koivujamme

koivujanne

koivujansa / koivujaan

Gen

-n

koivumme

koivunne

koivunsa

koivujemme

koivujenne

koivujensa

Ill

mihin

koivuumme

koivuunne

koivuunsa

koivuihimme

koivuihinne

koivuihinsa

Ine

-ssa

koivussamme

koivussanne

koivussansa / koivussaan

koivuissamme

koivuissanne

koivuissansa / koivuissaan

Ela

-sta

koivustamme

koivustanne

koivustansa / koivustaan

koivuistamme

koivuistanne

koivuistansa / koivuistaan

All

-lle

koivullemme

koivullenne

koivullensa / koivulleen

koivuillemme

koivuillenne

koivuillensa / koivuillean

Ade

-lla

koivullamme

koivullanne

koivullansa / koivullaan

koivuillamme

koivuillanne

koivuillansa / koivuillaan

Abl

-lta

koivultamme

koivultanne

koivultansa / koivultaan

koivuiltamme

koivuiltanne

koivuiltansa / koivuiltaan

Tra

-ksi

koivuksemme

koivuksenne

koivuksensa / koivukseen

koivuiksemme

koivuiksenne

koivuiksensa / koivuikseen

Ess

-na

koivunamme

koivunanne

koivunansa / koivunaan

koivuinamme

koivuinanne

koivuinansa / koivuinaan

Abe

-tta

koivuttamme

koivuttanne

koivuttansa / koivuttaan

koivuittamme

koivuittanne

koivuittansa / koivuittaan

Com

-ne

-

-

-

koivuinemme

koivuinenne

koivuinensa / koivuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept