logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

varmentaminen, noun

Word analysis
varmentamislaitokset

varmentamislaitokset

varmentaminen

Noun, Derivation with suffix s

+ laitos

Noun, Plural Nominative

varmentaa

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ laitos

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varmentaminen

varmentamiset

Par

-ta

varmentamista

varmentamisia

Gen

-n

varmentamisen

varmentamisien / varmentamisten

Ill

mihin

varmentamiseen

varmentamisiin

Ine

-ssa

varmentamisessa

varmentamisissa

Ela

-sta

varmentamisesta

varmentamisista

All

-lle

varmentamiselle

varmentamisille

Ade

-lla

varmentamisella

varmentamisilla

Abl

-lta

varmentamiselta

varmentamisilta

Tra

-ksi

varmentamiseksi

varmentamisiksi

Ess

-na

varmentamisena

varmentamisina

Abe

-tta

varmentamisetta

varmentamisitta

Com

-ne

-

varmentamisine

Ins

-in

-

varmentamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varmentaminen

varmentamiset

Par

-ta

varmentamista

varmentamisia

Gen

-n

varmentamisen

varmentamisien / varmentamisten

Ill

mihin

varmentamiseen

varmentamisiin

Ine

-ssa

varmentamisessa

varmentamisissa

Ela

-sta

varmentamisesta

varmentamisista

All

-lle

varmentamiselle

varmentamisille

Ade

-lla

varmentamisella

varmentamisilla

Abl

-lta

varmentamiselta

varmentamisilta

Tra

-ksi

varmentamiseksi

varmentamisiksi

Ess

-na

varmentamisena

varmentamisina

Abe

-tta

varmentamisetta

varmentamisitta

Com

-ne

-

varmentamisine

Ins

-in

-

varmentamisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

certification
to certify varmentaa, todistaa, vahvistaa, panna holhoukseen
to countersign varmentaa, varmentaa nimikirjoituksellaan
certification of
verification
the certification
verification of
Show more arrow right
SETimes Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; EuroParl2021; Tatoeba Parallel Corpus; eurlex; OPUS-Finlex, sentence ID: 563478; Helsinki Corpus, sentence ID: 200367; Europarl; Tanzil Multilingual Parallel Corpus Varmentaminen voi viedä aikaa. Verification can take time. Varmentaminen on tärkeä osa tietoturvaa. Verification is an important part of cybersecurity. Käyttömoottorin tehon varmentaminen. Certification of propulsion engine power. Tietojen varmentaminen on välttämätöntä. Verifying the information is essential. Tuotens-erien varmentaminen. Batch certification. Varmentaminen tapahtuu usein sähköpostitse lähetettävän koodin avulla. Verification is often done using a code sent via email. Valitsemasi käyttäjänimen ja salasanan varmentaminen onnistui. The verification of your chosen username and password was successful. Varmentamiselle tarvitaan usein lisätietoa. Additional information is often needed for verification. Tarvitsemme lisää resursseja varmentamiseen. We need more resources for verification. Varmentamiselle on asetettava sitovat ehdot. Binding conditions must be set for verification. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varmentamiseni

varmentamiseni

varmentamisesi

varmentamisesi

varmentamisensa

varmentamisensa

Par

-ta

varmentamistani

varmentamisiani

varmentamistasi

varmentamisiasi

varmentamistansa / varmentamistaan

varmentamisiansa / varmentamisiaan

Gen

-n

varmentamiseni

varmentamisieni / varmentamisteni

varmentamisesi

varmentamisiesi / varmentamistesi

varmentamisensa

varmentamisiensa / varmentamistensa

Ill

mihin

varmentamiseeni

varmentamisiini

varmentamiseesi

varmentamisiisi

varmentamiseensa

varmentamisiinsa

Ine

-ssa

varmentamisessani

varmentamisissani

varmentamisessasi

varmentamisissasi

varmentamisessansa / varmentamisessaan

varmentamisissansa / varmentamisissaan

Ela

-sta

varmentamisestani

varmentamisistani

varmentamisestasi

varmentamisistasi

varmentamisestansa / varmentamisestaan

varmentamisistansa / varmentamisistaan

All

-lle

varmentamiselleni

varmentamisilleni

varmentamisellesi

varmentamisillesi

varmentamisellensa / varmentamiselleen

varmentamisillensa / varmentamisillean

Ade

-lla

varmentamisellani

varmentamisillani

varmentamisellasi

varmentamisillasi

varmentamisellansa / varmentamisellaan

varmentamisillansa / varmentamisillaan

Abl

-lta

varmentamiseltani

varmentamisiltani

varmentamiseltasi

varmentamisiltasi

varmentamiseltansa / varmentamiseltaan

varmentamisiltansa / varmentamisiltaan

Tra

-ksi

varmentamisekseni

varmentamisikseni

varmentamiseksesi

varmentamisiksesi

varmentamiseksensa / varmentamisekseen

varmentamisiksensa / varmentamisikseen

Ess

-na

varmentamisenani

varmentamisinani

varmentamisenasi

varmentamisinasi

varmentamisenansa / varmentamisenaan

varmentamisinansa / varmentamisinaan

Abe

-tta

varmentamisettani

varmentamisittani

varmentamisettasi

varmentamisittasi

varmentamisettansa / varmentamisettaan

varmentamisittansa / varmentamisittaan

Com

-ne

-

varmentamisineni

-

varmentamisinesi

-

varmentamisinensa / varmentamisineen

Singular

Plural

Nom

-

varmentamiseni

varmentamisesi

varmentamisensa

varmentamiseni

varmentamisesi

varmentamisensa

Par

-ta

varmentamistani

varmentamistasi

varmentamistansa / varmentamistaan

varmentamisiani

varmentamisiasi

varmentamisiansa / varmentamisiaan

Gen

-n

varmentamiseni

varmentamisesi

varmentamisensa

varmentamisieni / varmentamisteni

varmentamisiesi / varmentamistesi

varmentamisiensa / varmentamistensa

Ill

mihin

varmentamiseeni

varmentamiseesi

varmentamiseensa

varmentamisiini

varmentamisiisi

varmentamisiinsa

Ine

-ssa

varmentamisessani

varmentamisessasi

varmentamisessansa / varmentamisessaan

varmentamisissani

varmentamisissasi

varmentamisissansa / varmentamisissaan

Ela

-sta

varmentamisestani

varmentamisestasi

varmentamisestansa / varmentamisestaan

varmentamisistani

varmentamisistasi

varmentamisistansa / varmentamisistaan

All

-lle

varmentamiselleni

varmentamisellesi

varmentamisellensa / varmentamiselleen

varmentamisilleni

varmentamisillesi

varmentamisillensa / varmentamisillean

Ade

-lla

varmentamisellani

varmentamisellasi

varmentamisellansa / varmentamisellaan

varmentamisillani

varmentamisillasi

varmentamisillansa / varmentamisillaan

Abl

-lta

varmentamiseltani

varmentamiseltasi

varmentamiseltansa / varmentamiseltaan

varmentamisiltani

varmentamisiltasi

varmentamisiltansa / varmentamisiltaan

Tra

-ksi

varmentamisekseni

varmentamiseksesi

varmentamiseksensa / varmentamisekseen

varmentamisikseni

varmentamisiksesi

varmentamisiksensa / varmentamisikseen

Ess

-na

varmentamisenani

varmentamisenasi

varmentamisenansa / varmentamisenaan

varmentamisinani

varmentamisinasi

varmentamisinansa / varmentamisinaan

Abe

-tta

varmentamisettani

varmentamisettasi

varmentamisettansa / varmentamisettaan

varmentamisittani

varmentamisittasi

varmentamisittansa / varmentamisittaan

Com

-ne

-

-

-

varmentamisineni

varmentamisinesi

varmentamisinensa / varmentamisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varmentamisemme

varmentamisemme

varmentamisenne

varmentamisenne

varmentamisensa

varmentamisensa

Par

-ta

varmentamistamme

varmentamisiamme

varmentamistanne

varmentamisianne

varmentamistansa / varmentamistaan

varmentamisiansa / varmentamisiaan

Gen

-n

varmentamisemme

varmentamisiemme / varmentamistemme

varmentamisenne

varmentamisienne / varmentamistenne

varmentamisensa

varmentamisiensa / varmentamistensa

Ill

mihin

varmentamiseemme

varmentamisiimme

varmentamiseenne

varmentamisiinne

varmentamiseensa

varmentamisiinsa

Ine

-ssa

varmentamisessamme

varmentamisissamme

varmentamisessanne

varmentamisissanne

varmentamisessansa / varmentamisessaan

varmentamisissansa / varmentamisissaan

Ela

-sta

varmentamisestamme

varmentamisistamme

varmentamisestanne

varmentamisistanne

varmentamisestansa / varmentamisestaan

varmentamisistansa / varmentamisistaan

All

-lle

varmentamisellemme

varmentamisillemme

varmentamisellenne

varmentamisillenne

varmentamisellensa / varmentamiselleen

varmentamisillensa / varmentamisillean

Ade

-lla

varmentamisellamme

varmentamisillamme

varmentamisellanne

varmentamisillanne

varmentamisellansa / varmentamisellaan

varmentamisillansa / varmentamisillaan

Abl

-lta

varmentamiseltamme

varmentamisiltamme

varmentamiseltanne

varmentamisiltanne

varmentamiseltansa / varmentamiseltaan

varmentamisiltansa / varmentamisiltaan

Tra

-ksi

varmentamiseksemme

varmentamisiksemme

varmentamiseksenne

varmentamisiksenne

varmentamiseksensa / varmentamisekseen

varmentamisiksensa / varmentamisikseen

Ess

-na

varmentamisenamme

varmentamisinamme

varmentamisenanne

varmentamisinanne

varmentamisenansa / varmentamisenaan

varmentamisinansa / varmentamisinaan

Abe

-tta

varmentamisettamme

varmentamisittamme

varmentamisettanne

varmentamisittanne

varmentamisettansa / varmentamisettaan

varmentamisittansa / varmentamisittaan

Com

-ne

-

varmentamisinemme

-

varmentamisinenne

-

varmentamisinensa / varmentamisineen

Singular

Plural

Nom

-

varmentamisemme

varmentamisenne

varmentamisensa

varmentamisemme

varmentamisenne

varmentamisensa

Par

-ta

varmentamistamme

varmentamistanne

varmentamistansa / varmentamistaan

varmentamisiamme

varmentamisianne

varmentamisiansa / varmentamisiaan

Gen

-n

varmentamisemme

varmentamisenne

varmentamisensa

varmentamisiemme / varmentamistemme

varmentamisienne / varmentamistenne

varmentamisiensa / varmentamistensa

Ill

mihin

varmentamiseemme

varmentamiseenne

varmentamiseensa

varmentamisiimme

varmentamisiinne

varmentamisiinsa

Ine

-ssa

varmentamisessamme

varmentamisessanne

varmentamisessansa / varmentamisessaan

varmentamisissamme

varmentamisissanne

varmentamisissansa / varmentamisissaan

Ela

-sta

varmentamisestamme

varmentamisestanne

varmentamisestansa / varmentamisestaan

varmentamisistamme

varmentamisistanne

varmentamisistansa / varmentamisistaan

All

-lle

varmentamisellemme

varmentamisellenne

varmentamisellensa / varmentamiselleen

varmentamisillemme

varmentamisillenne

varmentamisillensa / varmentamisillean

Ade

-lla

varmentamisellamme

varmentamisellanne

varmentamisellansa / varmentamisellaan

varmentamisillamme

varmentamisillanne

varmentamisillansa / varmentamisillaan

Abl

-lta

varmentamiseltamme

varmentamiseltanne

varmentamiseltansa / varmentamiseltaan

varmentamisiltamme

varmentamisiltanne

varmentamisiltansa / varmentamisiltaan

Tra

-ksi

varmentamiseksemme

varmentamiseksenne

varmentamiseksensa / varmentamisekseen

varmentamisiksemme

varmentamisiksenne

varmentamisiksensa / varmentamisikseen

Ess

-na

varmentamisenamme

varmentamisenanne

varmentamisenansa / varmentamisenaan

varmentamisinamme

varmentamisinanne

varmentamisinansa / varmentamisinaan

Abe

-tta

varmentamisettamme

varmentamisettanne

varmentamisettansa / varmentamisettaan

varmentamisittamme

varmentamisittanne

varmentamisittansa / varmentamisittaan

Com

-ne

-

-

-

varmentamisinemme

varmentamisinenne

varmentamisinensa / varmentamisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, ominaisuus
institution laitos, instituutio, instituutti, perustaminen, vakiintunut tapa, virkaanasettaminen
edition painos, laitos
Institute instituutti, laitos, opisto
establishment perustaminen, vahvistaminen, laitos, yritys, vallanpitäjät, liikelaitos
installation asennus, laitos, laitteet, virkaanasettaminen, tukikohta
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, virka
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, liikkuvat osat, koko hoito
school koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, laitos
foundation perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, laitos
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, laitos
Institute
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OPUS parallel corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Laitos vastaa jäteveden käsittelystä. The facility is responsible for wastewater treatment. Laitos tuottaa puhdasta vettä asukkaille. The facility produces clean water for the residents. Uusi laitos vähentää päästöjä merkittävästi. The new plant significantly reduces emissions. Tämä laitos on erikoistunut ympäristönsuojeluun. This institution specializes in environmental protection. Tämä nyt tapahtuu laitosta vastaan. This is happening against the institution. Laitos tarjoaa laadukkaita palveluita asiakkailleen. The facility provides high-quality services to its customers. Laitoksissa on paljon opiskelijoita. There are many students in the institutions. Hän on töissä sairaalan laitoksissa. He works in the hospital facilities. Kävimme tutustumassa eri laitoksiin. We visited different institutions. Laitoksiin oli päästävä hoitamaan ihmisiä. It was necessary to get into facilities to take care of people. Show more arrow right

Wiktionary

institution faculty facility department plant edition (of a book) Show more arrow right laitostaa laitostua laitostuminen Show more arrow right laittaa +‎ -os. Coined by Finnish linguist and author Reinhold von Becker. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitokseni

laitoksesi

laitoksesi

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitoksiani

laitostasi

laitoksiasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksieni / laitosteni

laitoksesi

laitoksiesi / laitostesi

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitoksiini

laitokseesi

laitoksiisi

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksissani

laitoksessasi

laitoksissasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksistani

laitoksestasi

laitoksistasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksilleni

laitoksellesi

laitoksillesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksillani

laitoksellasi

laitoksillasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitoksiltani

laitokseltasi

laitoksiltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitoksikseni

laitokseksesi

laitoksiksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksinani

laitoksenasi

laitoksinasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksittani

laitoksettasi

laitoksittasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksineni

-

laitoksinesi

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitostasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiani

laitoksiasi

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitoksieni / laitosteni

laitoksiesi / laitostesi

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitokseesi

laitokseensa

laitoksiini

laitoksiisi

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksessasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissani

laitoksissasi

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksestasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistani

laitoksistasi

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksellesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksilleni

laitoksillesi

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksellasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillani

laitoksillasi

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitokseltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltani

laitoksiltasi

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitokseksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksikseni

laitoksiksesi

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksenasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinani

laitoksinasi

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksettasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittani

laitoksittasi

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksineni

laitoksinesi

laitoksinensa / laitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksemme

laitoksenne

laitoksenne

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitoksiamme

laitostanne

laitoksianne

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksiemme / laitostemme

laitoksenne

laitoksienne / laitostenne

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitoksiimme

laitokseenne

laitoksiinne

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksissamme

laitoksessanne

laitoksissanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksistamme

laitoksestanne

laitoksistanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksillemme

laitoksellenne

laitoksillenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksillamme

laitoksellanne

laitoksillanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitoksiltamme

laitokseltanne

laitoksiltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitoksiksemme

laitokseksenne

laitoksiksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksinamme

laitoksenanne

laitoksinanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksittamme

laitoksettanne

laitoksittanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksinemme

-

laitoksinenne

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitostanne

laitostansa / laitostaan

laitoksiamme

laitoksianne

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksiemme / laitostemme

laitoksienne / laitostenne

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitokseenne

laitokseensa

laitoksiimme

laitoksiinne

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksessanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissamme

laitoksissanne

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksestanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistamme

laitoksistanne

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksellenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillemme

laitoksillenne

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksellanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillamme

laitoksillanne

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitokseltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltamme

laitoksiltanne

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitokseksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksemme

laitoksiksenne

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksenanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinamme

laitoksinanne

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksettanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittamme

laitoksittanne

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksinemme

laitoksinenne

laitoksinensa / laitoksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to confirm Show more arrow right varma +‎ -ntaa Show more arrow right
to certify varmentaa, todistaa, vahvistaa, panna holhoukseen
to countersign varmentaa, varmentaa nimikirjoituksellaan
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OPUS; not-set; EurLex-2; Tatoeba; Tau-Workshop-2021 Parallel Corpus Voit varmentaa tiedot rekisterissä. You can authenticate the information in the registry. Emme ole vielä ehtineet varmentaa hänen tietojaan. We haven't had time to verify his information yet. He aikovat varmentaa tulokset ennen julkaisemista. They plan to validate the results before publication. Tämä tieto täytyy varmentaa virallisista lähteistä. This information must be confirmed by official sources. Poliisi haluaa varmentaa todistajien lausunnot ennen oikeudenkäyntiä. The police want to authenticate the witnesses' statements before the trial. Tietokenttien varmentamaton käyttö. Unauthorised use of data fields. Varmentava viranomainen. Validating Authority. Mekaaniset lukot varmentavat ovien lukitsemisen. Mechanical locks verify the locking of the doors. Varmennetaan puhelimen yhteys ennen jatkamista. The phone connection is verified before proceeding. Varmentamaton henkilöllisyys. Not confirmed identity. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

varmennan

en varmenna

ii

varmennat

et varmenna

iii

varmentaa

ei varmenna

Plural

Positive

Negative

i

varmennamme / varmennetaan

emme varmenna / ei varmenneta

ii

varmennatte

ette varmenna

iii

varmentavat

eivät varmenna

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

varmensin

en varmentanut

ii

varmensit

et varmentanut

iii

varmensi

ei varmentanut

Plural

Positive

Negative

i

varmensimme / varmennettiin

emme varmentaneet / ei varmennettu

ii

varmensitte

ette varmentaneet

iii

varmensivat

eivät varmentaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen varmentanut

en ole varmentanut

ii

olet varmentanut

et ole varmentanut

iii

on varmentanut

ei ole varmentanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme varmentaneet

emme ole varmentaneet

ii

olette varmentaneet

ette ole varmentaneet

iii

ovat varmentaneet

eivät ole varmentaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin varmentanut

en ollut varmentanut

ii

olit varmentanut

et ollut varmentanut

iii

oli varmentanut

ei ollut varmentanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme varmentaneet

emme olleet varmentaneet

ii

olitte varmentaneet

ette olleet varmentaneet

iii

olivat varmentaneet

eivät olleet varmentaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

varmentaisin

en varmentaisi

ii

varmentaisit

et varmentaisi

iii

varmentaisi

ei varmentaisi

Plural

Positive

Negative

i

varmentaisimme

emme varmentaisi

ii

varmentaisitte

ette varmentaisi

iii

varmentaisivat

eivät varmentaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin varmentanut

en olisi varmentanut

ii

olisit varmentanut

et olisi varmentanut

iii

olisi varmentanut

ei olisi varmentanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme varmentaneet

emme olisi varmentaneet

ii

olisitte varmentaneet

ette olisi varmentaneet

iii

olisivat varmentaneet

eivät olisi varmentaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

varmentanen

en varmentane

ii

varmentanet

et varmentane

iii

varmentanee

ei varmentane

Plural

Positive

Negative

i

varmentanemme

emme varmentane

ii

varmentanette

ette varmentane

iii

varmentanevat

eivät varmentane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen varmentanut

en liene varmentanut

ii

lienet varmentanut

et liene varmentanut

iii

lienee varmentanut

ei liene varmentanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme varmentaneet

emme liene varmentaneet

ii

lienette varmentaneet

ette liene varmentaneet

iii

lienevät varmentaneet

eivät liene varmentaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

varmenna

iii

varmentakoon

Plural

i

varmentakaamme

ii

varmentakaa

iii

varmentakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

varmentaa

Tra

-ksi

varmentaaksensa / varmentaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

varmentaessa

Ins

-in

varmentaen

Ine

-ssa

varmennettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

varmentamaan

Ine

-ssa

varmentamassa

Ela

-sta

varmentamasta

Ade

-lla

varmentamalla

Abe

-tta

varmentamatta

Ins

-in

varmentaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

varmentaminen

Par

-ta

varmentamista

Infinitive V

varmentamaisillaan / varmentamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

varmennetaan

ei varmenneta

Imperfect

varmennettiin

ei varmennettu

Potential

varmennettaneen

ei varmennettane

Conditional

varmennettaisiin

ei varmennettaisi

Imperative Present

varmennettakoon

älköön varmennettako

Imperative Perfect

olkoon varmennettu

älköön varmennettu

Positive

Negative

Present

varmennetaan

ei varmenneta

Imperfect

varmennettiin

ei varmennettu

Potential

varmennettaneen

ei varmennettane

Conditional

varmennettaisiin

ei varmennettaisi

Imperative Present

varmennettakoon

älköön varmennettako

Imperative Perfect

olkoon varmennettu

älköön varmennettu

Participle

Active

Passive

1st

varmentava

varmennettava

2nd

varmentanut

varmennettu

3rd

varmentama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

varmentaminen

varmentamiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

varmentamisien / varmentamisten

Solve

Ill

mihin

varmentamisiin

Solve

Ine

-ssa

varmentamisessa

Solve

Ela

-sta

varmentamisesta

varmentamisista

All

-lle

varmentamiselle

varmentamisille

Ade

-lla

varmentamisella

varmentamisilla

Abl

-lta

varmentamisilta

Solve

Tra

-ksi

varmentamiseksi

Solve

Ess

-na

varmentamisena

varmentamisina

Abe

-tta

varmentamisetta

varmentamisitta

Com

-ne

-

varmentamisine

Ins

-in

-

varmentamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varmentaminen

varmentamiset

Par

-ta

Gen

-n

varmentamisien / varmentamisten

Ill

mihin

varmentamisiin

Ine

-ssa

varmentamisessa

Ela

-sta

varmentamisesta

varmentamisista

All

-lle

varmentamiselle

varmentamisille

Ade

-lla

varmentamisella

varmentamisilla

Abl

-lta

varmentamisilta

Tra

-ksi

varmentamiseksi

Ess

-na

varmentamisena

varmentamisina

Abe

-tta

varmentamisetta

varmentamisitta

Com

-ne

-

varmentamisine

Ins

-in

-

varmentamisin

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitoksien / laitosten

Solve

Ill

mihin

laitoksiin

Solve

Ine

-ssa

laitoksessa

Solve

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitoksilta

Solve

Tra

-ksi

laitokseksi

Solve

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

Gen

-n

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varmennan

en Solve

ii

varmennat

et varmenna

iii

ei varmenna

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme varmenna / ei varmenneta

Solve

ii

varmennatte

ette varmenna

iii

varmentavat

eivät varmenna

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varmennanen
Solve

ii

varmennatet varmenna

iii

ei varmenna
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme varmenna / ei varmenneta
Solve

ii

varmennatteette varmenna

iii

varmentavateivät varmenna
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varmensin

en varmentanut

ii

varmensit

et Solve

iii

ei varmentanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

varmensimme / varmennettiin

emme varmentaneet / ei varmennettu

ii

ette varmentaneet

Solve

iii

varmensivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varmensinen varmentanut

ii

varmensitet
Solve

iii

ei varmentanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

varmensimme / varmennettiinemme varmentaneet / ei varmennettu

ii

ette varmentaneet
Solve

iii

varmensivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

varmenna

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

varmenna

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varmentaisin

en varmentaisi

ii

varmentaisit

et varmentaisi

iii

ei varmentaisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

varmentaisimme

emme varmentaisi

ii

ette Solve

iii

varmentaisivat

eivät varmentaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varmentaisinen varmentaisi

ii

varmentaisitet varmentaisi

iii

ei varmentaisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

varmentaisimmeemme varmentaisi

ii

ette
Solve

iii

varmentaisivateivät varmentaisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept