logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

varattu, adjective

Word analysis
varattuun

varattuun

varattu

Adjective, Singular Illative

varata

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Illative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

reserved (having been reserved or set aside for a purpose) taken, reserved (in a relationship) (telephony) engaged, busy (physics, electronics) charged, having an electric charge Fin:varattu hiukkanenEng:charged particle Show more arrow right varattu sana Show more arrow right
busy kiireinen, varattu, vilkas, vilkasliikenteinen
reserved varattu, varautunut, pidättyväinen
booked varattu, tilattu
occupied miehitetty, varattu, asuttu
engaged kihloissa, varattu, vuokrattu
spoken for varattu
preoccupied syventynyt, miettivä, kiinnostunut, mietteissään, varattu, hallinnassa oleva
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 813611-1; Tanh Corpus; OpenSubtitles Minä istun varattuun pöytään. I sit at the reserved table. Menimme varattuun hotellihuoneeseen. We went to the reserved hotel room. Hän meni istumaan varattuun paikkaan. He sat in the reserved seat. Päädyitte varattuun pöytään yläkerrassa. You ended up at a reserved table upstairs. Varattuun aikaan löydät parhaita tarjouksia. You can find the best deals at the reserved time. Varattuun hotellihuoneeseen kuului aamiainen. The reserved hotel room included breakfast. Varattua aikaa ei saa käyttää toisin. The reserved time cannot be used otherwise. Varatuista tehtiin muurarien päivätyöläisiä. From those who were well-off, day laborers were hired. Varattuun parkkipaikkaan pysäköity auto oli kadonnut. The car parked in the reserved parking spot was gone. Tilaatko lisäaineettoman varattuun iloiseen mielialaan? Would you like to order an additive-free drink reserved for a cheerful mood? Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

varattu

varatut

Par

-ta

varattua

varattuja

Gen

-n

varatun

varattujen

Ill

mihin

varattuun

varattuihin

Ine

-ssa

varatussa

varatuissa

Ela

-sta

varatusta

varatuista

All

-lle

varatulle

varatuille

Ade

-lla

varatulla

varatuilla

Abl

-lta

varatulta

varatuilta

Tra

-ksi

varatuksi

varatuiksi

Ess

-na

varattuna

varattuina

Abe

-tta

varatutta

varatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

varattu

varatut

Par

-ta

varattua

varattuja

Gen

-n

varatun

varattujen

Ill

mihin

varattuun

varattuihin

Ine

-ssa

varatussa

varatuissa

Ela

-sta

varatusta

varatuista

All

-lle

varatulle

varatuille

Ade

-lla

varatulla

varatuilla

Abl

-lta

varatulta

varatuilta

Tra

-ksi

varatuksi

varatuiksi

Ess

-na

varattuna

varattuina

Abe

-tta

varatutta

varatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

varatumpi

varatummat

Par

-ta

varatumpaa

varatumpia

Gen

-n

varatumman

varatumpien

Ill

mihin

varatumpiin

varatumpiin

Ine

-ssa

varatummassa

varatummissa

Ela

-sta

varatummasta

varatummista

All

-lle

varatummalle

varatummille

Ade

-lla

varatummalla

varatummilla

Abl

-lta

varatummalta

varatummilta

Tra

-ksi

varatummaksi

varatummiksi

Ess

-na

varatumpana

varatumpina

Abe

-tta

varatummatta

varatummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

varatumpi

varatummat

Par

-ta

varatumpaa

varatumpia

Gen

-n

varatumman

varatumpien

Ill

mihin

varatumpiin

varatumpiin

Ine

-ssa

varatummassa

varatummissa

Ela

-sta

varatummasta

varatummista

All

-lle

varatummalle

varatummille

Ade

-lla

varatummalla

varatummilla

Abl

-lta

varatummalta

varatummilta

Tra

-ksi

varatummaksi

varatummiksi

Ess

-na

varatumpana

varatumpina

Abe

-tta

varatummatta

varatummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

varatuin

varatuimmat

Par

-ta

varatuinta

varatuimpia

Gen

-n

varatuimman

varatuinten / varatuimpien

Ill

mihin

varatuimpaan

varatuimpiin

Ine

-ssa

varatuimmassa

varatuimmissa

Ela

-sta

varatuimmasta

varatuimmista

All

-lle

varatuimmalle

varatuimmille

Ade

-lla

varatuimmalla

varatuimmilla

Abl

-lta

varatuimmalta

varatuimmilta

Tra

-ksi

varatuimmaksi

varatuimmiksi

Ess

-na

varatuimpana

varatuimpina

Abe

-tta

varatuimmatta

varatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

varatuin

varatuimmat

Par

-ta

varatuinta

varatuimpia

Gen

-n

varatuimman

varatuinten / varatuimpien

Ill

mihin

varatuimpaan

varatuimpiin

Ine

-ssa

varatuimmassa

varatuimmissa

Ela

-sta

varatuimmasta

varatuimmista

All

-lle

varatuimmalle

varatuimmille

Ade

-lla

varatuimmalla

varatuimmilla

Abl

-lta

varatuimmalta

varatuimmilta

Tra

-ksi

varatuimmaksi

varatuimmiksi

Ess

-na

varatuimpana

varatuimpina

Abe

-tta

varatuimmatta

varatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to reserve, book (transitive) to put aside, allocate (set aside for a purpose) (transitive) to put one's weight on, to lean on, to seek support against gravity (transitive, computing) to allocate, reserve (memory or resources) Show more arrow right Nouns varaajavaraus Verbs frequentatives varaillavaroa; reflexive varautua Show more arrow right From vara +‎ -ta. Show more arrow right
to book varata, tilata, buukata, merkitä luetteloon, viedä kirjoihin, ottaa jkn nimi ylös
to reserve varata, pidättää, pidättää itselleen, tilata, säästää, panna talteen
to allocate jakaa, myöntää, varata, antaa
to set aside varata, panna syrjään, panna säästöön
to earmark varata, merkitä, merkitä omistajanmerkillä
to occupy miehittää, hallita, viedä, varata, vallata, pitää hallussaan
to charge periä, veloittaa, ladata, laskuttaa, latautua, varata
to book up varata, tilata
to retain säilyttää, pitää, pitää itsellään, muistaa, varata, palkata
to put aside panna syrjään, varata, unohtaa, säästää, panna pois, panna talteen
to set apart varata, panna syrjään, saada erottumaan, erottaa jstk
to accumulate kerätä, koota, kasaantua, karttua, lisääntyä, varata
to engage sitoutua, kytkeytyä, kytkeä, palkata, pestata, varata
to trap vangita, pyydystää, saada ansaan, huiputtaa, juuttua jhk, varata
to put away ahmia, panna pois, panna paikoilleen, panna hoitoon, panna linnaan, varata
to speak for puhua jnk puolesta, puolustaa jtk, varata, pyytää
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; Tanzil Multilingual Parallel Corpus Voinko muuttaa varattuun aikaan? Can I change the booked time? Sinuna varaisin ajan. I'd make an appointment if I was you. Onko tämä paikka varattu? Is this seat taken? Varaisin auton, kiitos. Hi, I'd like to reserve a car, please. Menimme illalliselle varattuun ravintolaan. We went to the restaurant reserved for dinner. Olen varannut sen. I reserved it. Varattuun hotellihuoneeseen kuuluu aamiainen. The reserved hotel room includes breakfast. Varaisin pöydän kahdelle. I want to book a table for two. Varaisin lattianvahaajan. Yes, I'd like to reserve a floor buffer. Tämä pöytä on varattu meille. This table is reserved for us. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

varaan

en varaa

ii

varaat

et varaa

iii

varaa

ei varaa

Plural

Positive

Negative

i

varaamme / varataan

emme varaa / ei varata

ii

varaatte

ette varaa

iii

varaavat

eivät varaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

varasin

en varannut

ii

varasit

et varannut

iii

varasi

ei varannut

Plural

Positive

Negative

i

varasimme / varattiin

emme varanneet / ei varattu

ii

varasitte

ette varanneet

iii

varasivat

eivät varanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen varannut

en ole varannut

ii

olet varannut

et ole varannut

iii

on varannut

ei ole varannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme varanneet

emme ole varanneet

ii

olette varanneet

ette ole varanneet

iii

ovat varanneet

eivät ole varanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin varannut

en ollut varannut

ii

olit varannut

et ollut varannut

iii

oli varannut

ei ollut varannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme varanneet

emme olleet varanneet

ii

olitte varanneet

ette olleet varanneet

iii

olivat varanneet

eivät olleet varanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

varaisin

en varaisi

ii

varaisit

et varaisi

iii

varaisi

ei varaisi

Plural

Positive

Negative

i

varaisimme

emme varaisi

ii

varaisitte

ette varaisi

iii

varaisivat

eivät varaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin varannut

en olisi varannut

ii

olisit varannut

et olisi varannut

iii

olisi varannut

ei olisi varannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme varanneet

emme olisi varanneet

ii

olisitte varanneet

ette olisi varanneet

iii

olisivat varanneet

eivät olisi varanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

varannen

en varanne

ii

varannet

et varanne

iii

varannee

ei varanne

Plural

Positive

Negative

i

varannemme

emme varanne

ii

varannette

ette varanne

iii

varannevat

eivät varanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen varannut

en liene varannut

ii

lienet varannut

et liene varannut

iii

lienee varannut

ei liene varannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme varanneet

emme liene varanneet

ii

lienette varanneet

ette liene varanneet

iii

lienevät varanneet

eivät liene varanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

varaa

iii

varatkoon

Plural

i

varatkaamme

ii

varatkaa

iii

varatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

varata

Tra

-ksi

varataksensa / varatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

varatessa

Ins

-in

varaten

Ine

-ssa

varattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

varaamaan

Ine

-ssa

varaamassa

Ela

-sta

varaamasta

Ade

-lla

varaamalla

Abe

-tta

varaamatta

Ins

-in

varaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

varaaminen

Par

-ta

varaamista

Infinitive V

varaamaisillaan / varaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

varataan

ei varata

Imperfect

varattiin

ei varattu

Potential

varattaneen

ei varattane

Conditional

varattaisiin

ei varattaisi

Imperative Present

varattakoon

älköön varattako

Imperative Perfect

olkoon varattu

älköön varattu

Positive

Negative

Present

varataan

ei varata

Imperfect

varattiin

ei varattu

Potential

varattaneen

ei varattane

Conditional

varattaisiin

ei varattaisi

Imperative Present

varattakoon

älköön varattako

Imperative Perfect

olkoon varattu

älköön varattu

Participle

Active

Passive

1st

varaava

varattava

2nd

varannut

varattu

3rd

varaama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

varattu

varatut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

varatun

Solve

Ill

mihin

varattuihin

Solve

Ine

-ssa

varatussa

Solve

Ela

-sta

varatusta

varatuista

All

-lle

varatulle

varatuille

Ade

-lla

varatulla

varatuilla

Abl

-lta

varatuilta

Solve

Tra

-ksi

varatuksi

Solve

Ess

-na

varattuna

varattuina

Abe

-tta

varatutta

varatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

varattu

varatut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

varatun

Solve

Ill

mihin

varattuihin

Solve

Ine

-ssa

varatussa

Solve

Ela

-sta

varatusta

varatuista

All

-lle

varatulle

varatuille

Ade

-lla

varatulla

varatuilla

Abl

-lta

varatuilta

Solve

Tra

-ksi

varatuksi

Solve

Ess

-na

varattuna

varattuina

Abe

-tta

varatutta

varatuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

varatumpia

Solve

Gen

-n

varatumman

varatumpien

Ill

mihin

varatumpiin

Solve

Ine

-ssa

varatummassa

varatummissa

Ela

-sta

varatummasta

varatummista

All

-lle

varatummalle

varatummille

Ade

-lla

varatummalla

varatummilla

Abl

-lta

varatummalta

varatummilta

Tra

-ksi

varatummiksi

Solve

Ess

-na

varatumpana

Solve

Abe

-tta

varatummatta

varatummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatummin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

varatumpia

Solve

Gen

-n

varatumman

varatumpien

Ill

mihin

varatumpiin

Solve

Ine

-ssa

varatummassa

varatummissa

Ela

-sta

varatummasta

varatummista

All

-lle

varatummalle

varatummille

Ade

-lla

varatummalla

varatummilla

Abl

-lta

varatummalta

varatummilta

Tra

-ksi

varatummiksi

Solve

Ess

-na

varatumpana

Solve

Abe

-tta

varatummatta

varatummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatummin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

varatuimpia

Solve

Gen

-n

varatuimman

varatuinten / varatuimpien

Ill

mihin

varatuimpiin

Solve

Ine

-ssa

varatuimmassa

Solve

Ela

-sta

varatuimmasta

varatuimmista

All

-lle

varatuimmalle

varatuimmille

Ade

-lla

varatuimmalla

varatuimmilla

Abl

-lta

varatuimmalta

varatuimmilta

Tra

-ksi

varatuimmaksi

varatuimmiksi

Ess

-na

varatuimpina

Solve

Abe

-tta

varatuimmatta

varatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

varatuimpia

Solve

Gen

-n

varatuimman

varatuinten / varatuimpien

Ill

mihin

varatuimpiin

Solve

Ine

-ssa

varatuimmassa

Solve

Ela

-sta

varatuimmasta

varatuimmista

All

-lle

varatuimmalle

varatuimmille

Ade

-lla

varatuimmalla

varatuimmilla

Abl

-lta

varatuimmalta

varatuimmilta

Tra

-ksi

varatuimmaksi

varatuimmiksi

Ess

-na

varatuimpina

Solve

Abe

-tta

varatuimmatta

varatuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

varatuimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varaan

en Solve

ii

varaat

et varaa

iii

ei varaa

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme varaa / ei varata

Solve

ii

varaatte

ette varaa

iii

varaavat

eivät varaa

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varaanen
Solve

ii

varaatet varaa

iii

ei varaa
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme varaa / ei varata
Solve

ii

varaatteette varaa

iii

varaavateivät varaa
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en varannut

Solve

ii

varasit

et varannut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

varasimme / varattiin

emme / ei Solve

ii

varasitte

ette varanneet

iii

varasivat

eivät varanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en varannut
Solve

ii

varasitet varannut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

varasimme / varattiinemme / ei
Solve

ii

varasitteette varanneet

iii

varasivateivät varanneet
Imperative Solved!

sinä

varaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

varaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

varaisin

en varaisi

ii

varaisit

et varaisi

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

varaisimme

emme varaisi

ii

varaisitte

ette varaisi

iii

eivät varaisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

varaisinen varaisi

ii

varaisitet varaisi

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

varaisimmeemme varaisi

ii

varaisitteette varaisi

iii

eivät varaisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept