logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

varastomyynti, noun

Word analysis
varastomyyntiin

varastomyyntiin

varastomyynti

Noun, Singular Illative

varasto

Noun, Singular Nominative

+ myy

Noun, Singular Genitive

+ tii

Noun, Plural Instructive

varasto

Noun, Singular Nominative

+ myy

Noun, Singular Genitive

+ tii

Noun, Singular Genitive

varasto

Noun, Singular Nominative

+ myy

Noun, Singular Genitive

+ tiu

Noun, Plural Instructive

varasto

Noun, Singular Nominative

+ myynti

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varastomyynti

varastomyynnit

Par

-ta

varastomyyntiä

varastomyyntejä

Gen

-n

varastomyynnin

varastomyyntien

Ill

mihin

varastomyyntiin

varastomyynteihin

Ine

-ssa

varastomyynnissä

varastomyynneissä

Ela

-sta

varastomyynnistä

varastomyynneistä

All

-lle

varastomyynnille

varastomyynneille

Ade

-lla

varastomyynnillä

varastomyynneillä

Abl

-lta

varastomyynniltä

varastomyynneiltä

Tra

-ksi

varastomyynniksi

varastomyynneiksi

Ess

-na

varastomyyntinä

varastomyynteinä

Abe

-tta

varastomyynnittä

varastomyynneittä

Com

-ne

-

varastomyynteine

Ins

-in

-

varastomyynnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varastomyynti

varastomyynnit

Par

-ta

varastomyyntiä

varastomyyntejä

Gen

-n

varastomyynnin

varastomyyntien

Ill

mihin

varastomyyntiin

varastomyynteihin

Ine

-ssa

varastomyynnissä

varastomyynneissä

Ela

-sta

varastomyynnistä

varastomyynneistä

All

-lle

varastomyynnille

varastomyynneille

Ade

-lla

varastomyynnillä

varastomyynneillä

Abl

-lta

varastomyynniltä

varastomyynneiltä

Tra

-ksi

varastomyynniksi

varastomyynneiksi

Ess

-na

varastomyyntinä

varastomyynteinä

Abe

-tta

varastomyynnittä

varastomyynneittä

Com

-ne

-

varastomyynteine

Ins

-in

-

varastomyynnein

storage
warehouse sales
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; WikiMatrix; TED Tee löytöjä osallistumalla paikalliseen varastomyyntiin. Make great finds by participating in the local warehouse sale. Varastomyynti on erittäin suosittua joulun alla. Warehouse sale is very popular before Christmas. Varastomyynti on yleistä vaatteiden ja kenkien alalla. Factory outlet is common in the clothing and shoe industry. Monet yritykset tarjoavat varastomyyntiä vuoden loppupuolella. Many companies offer warehouse sales towards the end of the year. Kauppa järjestää isoja varastomyyntejä muutaman kerran vuodessa. The store organizes big warehouse sales a few times a year. Varastomyynti on suosittua erityisesti matkailijoiden keskuudessa. Factory outlet is popular especially among tourists. Joillakin varastomyyntialueilla on myös muita aktiviteetteja tarjolla. Some factory outlet areas also offer other activities. Monet kuluttajat suosivat varastomyyntiä halvempien hintojen vuoksi. Many consumers prefer factory outlet due to lower prices. Kannattaa seurata nettisivuja löytääkseen parhaat varastomyyntitarjoukset. It's worth following websites to find the best warehouse sale offers. Verkkokauppa on nostanut suosiotaan, mutta perinteinen varastomyynti on edelleen suosittua. Online shopping has increased in popularity, but traditional factory outlet is still popular. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varastomyyntini

varastomyyntini

varastomyyntisi

varastomyyntisi

varastomyyntinsä

varastomyyntinsä

Par

-ta

varastomyyntiäni

varastomyyntejäni

varastomyyntiäsi

varastomyyntejäsi

varastomyyntiänsä / varastomyyntiään

varastomyyntejänsä / varastomyyntejään

Gen

-n

varastomyyntini

varastomyyntieni

varastomyyntisi

varastomyyntiesi

varastomyyntinsä

varastomyyntiensä

Ill

mihin

varastomyyntiini

varastomyynteihini

varastomyyntiisi

varastomyynteihisi

varastomyyntiinsä

varastomyynteihinsä

Ine

-ssa

varastomyynnissäni

varastomyynneissäni

varastomyynnissäsi

varastomyynneissäsi

varastomyynnissänsä / varastomyynnissään

varastomyynneissänsä / varastomyynneissään

Ela

-sta

varastomyynnistäni

varastomyynneistäni

varastomyynnistäsi

varastomyynneistäsi

varastomyynnistänsä / varastomyynnistään

varastomyynneistänsä / varastomyynneistään

All

-lle

varastomyynnilleni

varastomyynneilleni

varastomyynnillesi

varastomyynneillesi

varastomyynnillensä / varastomyynnilleen

varastomyynneillensä / varastomyynneilleän

Ade

-lla

varastomyynnilläni

varastomyynneilläni

varastomyynnilläsi

varastomyynneilläsi

varastomyynnillänsä / varastomyynnillään

varastomyynneillänsä / varastomyynneillään

Abl

-lta

varastomyynniltäni

varastomyynneiltäni

varastomyynniltäsi

varastomyynneiltäsi

varastomyynniltänsä / varastomyynniltään

varastomyynneiltänsä / varastomyynneiltään

Tra

-ksi

varastomyynnikseni

varastomyynneikseni

varastomyynniksesi

varastomyynneiksesi

varastomyynniksensä / varastomyynnikseen

varastomyynneiksensä / varastomyynneikseen

Ess

-na

varastomyyntinäni

varastomyynteinäni

varastomyyntinäsi

varastomyynteinäsi

varastomyyntinänsä / varastomyyntinään

varastomyynteinänsä / varastomyynteinään

Abe

-tta

varastomyynnittäni

varastomyynneittäni

varastomyynnittäsi

varastomyynneittäsi

varastomyynnittänsä / varastomyynnittään

varastomyynneittänsä / varastomyynneittään

Com

-ne

-

varastomyynteineni

-

varastomyynteinesi

-

varastomyynteinensä / varastomyynteineen

Singular

Plural

Nom

-

varastomyyntini

varastomyyntisi

varastomyyntinsä

varastomyyntini

varastomyyntisi

varastomyyntinsä

Par

-ta

varastomyyntiäni

varastomyyntiäsi

varastomyyntiänsä / varastomyyntiään

varastomyyntejäni

varastomyyntejäsi

varastomyyntejänsä / varastomyyntejään

Gen

-n

varastomyyntini

varastomyyntisi

varastomyyntinsä

varastomyyntieni

varastomyyntiesi

varastomyyntiensä

Ill

mihin

varastomyyntiini

varastomyyntiisi

varastomyyntiinsä

varastomyynteihini

varastomyynteihisi

varastomyynteihinsä

Ine

-ssa

varastomyynnissäni

varastomyynnissäsi

varastomyynnissänsä / varastomyynnissään

varastomyynneissäni

varastomyynneissäsi

varastomyynneissänsä / varastomyynneissään

Ela

-sta

varastomyynnistäni

varastomyynnistäsi

varastomyynnistänsä / varastomyynnistään

varastomyynneistäni

varastomyynneistäsi

varastomyynneistänsä / varastomyynneistään

All

-lle

varastomyynnilleni

varastomyynnillesi

varastomyynnillensä / varastomyynnilleen

varastomyynneilleni

varastomyynneillesi

varastomyynneillensä / varastomyynneilleän

Ade

-lla

varastomyynnilläni

varastomyynnilläsi

varastomyynnillänsä / varastomyynnillään

varastomyynneilläni

varastomyynneilläsi

varastomyynneillänsä / varastomyynneillään

Abl

-lta

varastomyynniltäni

varastomyynniltäsi

varastomyynniltänsä / varastomyynniltään

varastomyynneiltäni

varastomyynneiltäsi

varastomyynneiltänsä / varastomyynneiltään

Tra

-ksi

varastomyynnikseni

varastomyynniksesi

varastomyynniksensä / varastomyynnikseen

varastomyynneikseni

varastomyynneiksesi

varastomyynneiksensä / varastomyynneikseen

Ess

-na

varastomyyntinäni

varastomyyntinäsi

varastomyyntinänsä / varastomyyntinään

varastomyynteinäni

varastomyynteinäsi

varastomyynteinänsä / varastomyynteinään

Abe

-tta

varastomyynnittäni

varastomyynnittäsi

varastomyynnittänsä / varastomyynnittään

varastomyynneittäni

varastomyynneittäsi

varastomyynneittänsä / varastomyynneittään

Com

-ne

-

-

-

varastomyynteineni

varastomyynteinesi

varastomyynteinensä / varastomyynteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varastomyyntimme

varastomyyntimme

varastomyyntinne

varastomyyntinne

varastomyyntinsä

varastomyyntinsä

Par

-ta

varastomyyntiämme

varastomyyntejämme

varastomyyntiänne

varastomyyntejänne

varastomyyntiänsä / varastomyyntiään

varastomyyntejänsä / varastomyyntejään

Gen

-n

varastomyyntimme

varastomyyntiemme

varastomyyntinne

varastomyyntienne

varastomyyntinsä

varastomyyntiensä

Ill

mihin

varastomyyntiimme

varastomyynteihimme

varastomyyntiinne

varastomyynteihinne

varastomyyntiinsä

varastomyynteihinsä

Ine

-ssa

varastomyynnissämme

varastomyynneissämme

varastomyynnissänne

varastomyynneissänne

varastomyynnissänsä / varastomyynnissään

varastomyynneissänsä / varastomyynneissään

Ela

-sta

varastomyynnistämme

varastomyynneistämme

varastomyynnistänne

varastomyynneistänne

varastomyynnistänsä / varastomyynnistään

varastomyynneistänsä / varastomyynneistään

All

-lle

varastomyynnillemme

varastomyynneillemme

varastomyynnillenne

varastomyynneillenne

varastomyynnillensä / varastomyynnilleen

varastomyynneillensä / varastomyynneilleän

Ade

-lla

varastomyynnillämme

varastomyynneillämme

varastomyynnillänne

varastomyynneillänne

varastomyynnillänsä / varastomyynnillään

varastomyynneillänsä / varastomyynneillään

Abl

-lta

varastomyynniltämme

varastomyynneiltämme

varastomyynniltänne

varastomyynneiltänne

varastomyynniltänsä / varastomyynniltään

varastomyynneiltänsä / varastomyynneiltään

Tra

-ksi

varastomyynniksemme

varastomyynneiksemme

varastomyynniksenne

varastomyynneiksenne

varastomyynniksensä / varastomyynnikseen

varastomyynneiksensä / varastomyynneikseen

Ess

-na

varastomyyntinämme

varastomyynteinämme

varastomyyntinänne

varastomyynteinänne

varastomyyntinänsä / varastomyyntinään

varastomyynteinänsä / varastomyynteinään

Abe

-tta

varastomyynnittämme

varastomyynneittämme

varastomyynnittänne

varastomyynneittänne

varastomyynnittänsä / varastomyynnittään

varastomyynneittänsä / varastomyynneittään

Com

-ne

-

varastomyynteinemme

-

varastomyynteinenne

-

varastomyynteinensä / varastomyynteineen

Singular

Plural

Nom

-

varastomyyntimme

varastomyyntinne

varastomyyntinsä

varastomyyntimme

varastomyyntinne

varastomyyntinsä

Par

-ta

varastomyyntiämme

varastomyyntiänne

varastomyyntiänsä / varastomyyntiään

varastomyyntejämme

varastomyyntejänne

varastomyyntejänsä / varastomyyntejään

Gen

-n

varastomyyntimme

varastomyyntinne

varastomyyntinsä

varastomyyntiemme

varastomyyntienne

varastomyyntiensä

Ill

mihin

varastomyyntiimme

varastomyyntiinne

varastomyyntiinsä

varastomyynteihimme

varastomyynteihinne

varastomyynteihinsä

Ine

-ssa

varastomyynnissämme

varastomyynnissänne

varastomyynnissänsä / varastomyynnissään

varastomyynneissämme

varastomyynneissänne

varastomyynneissänsä / varastomyynneissään

Ela

-sta

varastomyynnistämme

varastomyynnistänne

varastomyynnistänsä / varastomyynnistään

varastomyynneistämme

varastomyynneistänne

varastomyynneistänsä / varastomyynneistään

All

-lle

varastomyynnillemme

varastomyynnillenne

varastomyynnillensä / varastomyynnilleen

varastomyynneillemme

varastomyynneillenne

varastomyynneillensä / varastomyynneilleän

Ade

-lla

varastomyynnillämme

varastomyynnillänne

varastomyynnillänsä / varastomyynnillään

varastomyynneillämme

varastomyynneillänne

varastomyynneillänsä / varastomyynneillään

Abl

-lta

varastomyynniltämme

varastomyynniltänne

varastomyynniltänsä / varastomyynniltään

varastomyynneiltämme

varastomyynneiltänne

varastomyynneiltänsä / varastomyynneiltään

Tra

-ksi

varastomyynniksemme

varastomyynniksenne

varastomyynniksensä / varastomyynnikseen

varastomyynneiksemme

varastomyynneiksenne

varastomyynneiksensä / varastomyynneikseen

Ess

-na

varastomyyntinämme

varastomyyntinänne

varastomyyntinänsä / varastomyyntinään

varastomyynteinämme

varastomyynteinänne

varastomyynteinänsä / varastomyynteinään

Abe

-tta

varastomyynnittämme

varastomyynnittänne

varastomyynnittänsä / varastomyynnittään

varastomyynneittämme

varastomyynneittänne

varastomyynneittänsä / varastomyynneittään

Com

-ne

-

-

-

varastomyynteinemme

varastomyynteinenne

varastomyynteinensä / varastomyynteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varasto

varastot

Par

-ta

varastoa

varastoita / varastoja

Gen

-n

varaston

varastoitten / varastoiden / varastojen

Ill

mihin

varastoon

varastoihin

Ine

-ssa

varastossa

varastoissa

Ela

-sta

varastosta

varastoista

All

-lle

varastolle

varastoille

Ade

-lla

varastolla

varastoilla

Abl

-lta

varastolta

varastoilta

Tra

-ksi

varastoksi

varastoiksi

Ess

-na

varastona

varastoina

Abe

-tta

varastotta

varastoitta

Com

-ne

-

varastoine

Ins

-in

-

varastoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varasto

varastot

Par

-ta

varastoa

varastoita / varastoja

Gen

-n

varaston

varastoitten / varastoiden / varastojen

Ill

mihin

varastoon

varastoihin

Ine

-ssa

varastossa

varastoissa

Ela

-sta

varastosta

varastoista

All

-lle

varastolle

varastoille

Ade

-lla

varastolla

varastoilla

Abl

-lta

varastolta

varastoilta

Tra

-ksi

varastoksi

varastoiksi

Ess

-na

varastona

varastoina

Abe

-tta

varastotta

varastoitta

Com

-ne

-

varastoine

Ins

-in

-

varastoin

stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, tukki
warehouse varasto
storage varastointi, varasto, varastotila, muisti, varastointimaksu
reservoir tekojärvi, varasto, vesiallas, reservi, lähde
store myymälä, kauppa, varasto, muisti, varusteet
depot varikko, varasto, raitiovaunuhalli, vaunuhalli, rautatieasema, linja-autoasema
repository säilytyspaikka, varasto, sijoituspaikka, loppusijoituspaikka
stockpile varasto, varmuusvarasto
storehouse aitta, varasto, varastorakennus, lähde, aarreaitta, kultakaivos
supply tarjonta, toimitus, saanti, jakelu, määrä, varasto
reserve varaus, varanto, reservi, vararahasto, varasto, suojelualue
pool pool, biljardi, lammikko, lampi, palvelu, varasto
stockroom varasto, varastohuone
arsenal arsenaali, asevarasto, varasto, asesäilö
hoard kätkö, varasto
resource resurssi, lähde, neuvokkuus, varasto
bank pankki, ranta, rivi, valli, penger, varasto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS Corpus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus Se on varasto. It's storage. Se on vanha varasto. I think it's an old storage room. Varasto sijaitsee rakennuksen takana. The storage is located behind the building. Varasto on täynnä vanhoja huonekaluja. The storage is full of old furniture. Meillä on iso varasto täynnä vanhoja tavaroita. We have a large warehouse full of old items. Haluan tietää, missä varasto on. I need to know where he keeps his supply. Varasto oli täynnä herkullisia ruokia ja juomia. The pantry was full of delicious food and drinks. Varasto pitää siivota ennen uusien tavaroiden saapumista. The stockroom needs to be cleaned before the arrival of new items. Varastomies hoitaa varastoa. The storekeeper takes care of the warehouse. Lapsille oli varattu oma leikkikalujen varasto. The children had their own storage room for toys. Show more arrow right

Wiktionary

stock, supply, storage warehouse depot (computing) repository Show more arrow right varastoida varastointi varastoitua Show more arrow right varastoaluevarastohotellivarastohuonevarastohyllyvarastokirjanpitovarastokuivavarastoluettelovarastomiesvarastomyymälävarastomyyntivarastonhoitajavarastonhoitovarastopaikkavarastopäällikkövarastorakennusvarastoravintovarastosiilovarastosolukkovarastotappiovarastotautivarastotavaravarastotilavarastotuholainenvarastotyöntekijävälivarastoylijäämävarasto Show more arrow right vara +‎ -sto Show more arrow right

Wikipedia

Warehouse A warehouse is a building for storing goods. Warehouses are used by manufacturers, importers, exporters, wholesalers, transport businesses, customs, etc. They are usually large plain buildings in industrial parks on the outskirts of cities, towns, or villages. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varastoni

varastoni

varastosi

varastosi

varastonsa

varastonsa

Par

-ta

varastoani

varastoitani / varastojani

varastoasi

varastoitasi / varastojasi

varastoansa / varastoaan

varastoitansa / varastoitaan / varastojansa / varastojaan

Gen

-n

varastoni

varastoitteni / varastoideni / varastojeni

varastosi

varastoittesi / varastoidesi / varastojesi

varastonsa

varastoittensa / varastoidensa / varastojensa

Ill

mihin

varastooni

varastoihini

varastoosi

varastoihisi

varastoonsa

varastoihinsa

Ine

-ssa

varastossani

varastoissani

varastossasi

varastoissasi

varastossansa / varastossaan

varastoissansa / varastoissaan

Ela

-sta

varastostani

varastoistani

varastostasi

varastoistasi

varastostansa / varastostaan

varastoistansa / varastoistaan

All

-lle

varastolleni

varastoilleni

varastollesi

varastoillesi

varastollensa / varastolleen

varastoillensa / varastoillean

Ade

-lla

varastollani

varastoillani

varastollasi

varastoillasi

varastollansa / varastollaan

varastoillansa / varastoillaan

Abl

-lta

varastoltani

varastoiltani

varastoltasi

varastoiltasi

varastoltansa / varastoltaan

varastoiltansa / varastoiltaan

Tra

-ksi

varastokseni

varastoikseni

varastoksesi

varastoiksesi

varastoksensa / varastokseen

varastoiksensa / varastoikseen

Ess

-na

varastonani

varastoinani

varastonasi

varastoinasi

varastonansa / varastonaan

varastoinansa / varastoinaan

Abe

-tta

varastottani

varastoittani

varastottasi

varastoittasi

varastottansa / varastottaan

varastoittansa / varastoittaan

Com

-ne

-

varastoineni

-

varastoinesi

-

varastoinensa / varastoineen

Singular

Plural

Nom

-

varastoni

varastosi

varastonsa

varastoni

varastosi

varastonsa

Par

-ta

varastoani

varastoasi

varastoansa / varastoaan

varastoitani / varastojani

varastoitasi / varastojasi

varastoitansa / varastoitaan / varastojansa / varastojaan

Gen

-n

varastoni

varastosi

varastonsa

varastoitteni / varastoideni / varastojeni

varastoittesi / varastoidesi / varastojesi

varastoittensa / varastoidensa / varastojensa

Ill

mihin

varastooni

varastoosi

varastoonsa

varastoihini

varastoihisi

varastoihinsa

Ine

-ssa

varastossani

varastossasi

varastossansa / varastossaan

varastoissani

varastoissasi

varastoissansa / varastoissaan

Ela

-sta

varastostani

varastostasi

varastostansa / varastostaan

varastoistani

varastoistasi

varastoistansa / varastoistaan

All

-lle

varastolleni

varastollesi

varastollensa / varastolleen

varastoilleni

varastoillesi

varastoillensa / varastoillean

Ade

-lla

varastollani

varastollasi

varastollansa / varastollaan

varastoillani

varastoillasi

varastoillansa / varastoillaan

Abl

-lta

varastoltani

varastoltasi

varastoltansa / varastoltaan

varastoiltani

varastoiltasi

varastoiltansa / varastoiltaan

Tra

-ksi

varastokseni

varastoksesi

varastoksensa / varastokseen

varastoikseni

varastoiksesi

varastoiksensa / varastoikseen

Ess

-na

varastonani

varastonasi

varastonansa / varastonaan

varastoinani

varastoinasi

varastoinansa / varastoinaan

Abe

-tta

varastottani

varastottasi

varastottansa / varastottaan

varastoittani

varastoittasi

varastoittansa / varastoittaan

Com

-ne

-

-

-

varastoineni

varastoinesi

varastoinensa / varastoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varastomme

varastomme

varastonne

varastonne

varastonsa

varastonsa

Par

-ta

varastoamme

varastoitamme / varastojamme

varastoanne

varastoitanne / varastojanne

varastoansa / varastoaan

varastoitansa / varastoitaan / varastojansa / varastojaan

Gen

-n

varastomme

varastoittemme / varastoidemme / varastojemme

varastonne

varastoittenne / varastoidenne / varastojenne

varastonsa

varastoittensa / varastoidensa / varastojensa

Ill

mihin

varastoomme

varastoihimme

varastoonne

varastoihinne

varastoonsa

varastoihinsa

Ine

-ssa

varastossamme

varastoissamme

varastossanne

varastoissanne

varastossansa / varastossaan

varastoissansa / varastoissaan

Ela

-sta

varastostamme

varastoistamme

varastostanne

varastoistanne

varastostansa / varastostaan

varastoistansa / varastoistaan

All

-lle

varastollemme

varastoillemme

varastollenne

varastoillenne

varastollensa / varastolleen

varastoillensa / varastoillean

Ade

-lla

varastollamme

varastoillamme

varastollanne

varastoillanne

varastollansa / varastollaan

varastoillansa / varastoillaan

Abl

-lta

varastoltamme

varastoiltamme

varastoltanne

varastoiltanne

varastoltansa / varastoltaan

varastoiltansa / varastoiltaan

Tra

-ksi

varastoksemme

varastoiksemme

varastoksenne

varastoiksenne

varastoksensa / varastokseen

varastoiksensa / varastoikseen

Ess

-na

varastonamme

varastoinamme

varastonanne

varastoinanne

varastonansa / varastonaan

varastoinansa / varastoinaan

Abe

-tta

varastottamme

varastoittamme

varastottanne

varastoittanne

varastottansa / varastottaan

varastoittansa / varastoittaan

Com

-ne

-

varastoinemme

-

varastoinenne

-

varastoinensa / varastoineen

Singular

Plural

Nom

-

varastomme

varastonne

varastonsa

varastomme

varastonne

varastonsa

Par

-ta

varastoamme

varastoanne

varastoansa / varastoaan

varastoitamme / varastojamme

varastoitanne / varastojanne

varastoitansa / varastoitaan / varastojansa / varastojaan

Gen

-n

varastomme

varastonne

varastonsa

varastoittemme / varastoidemme / varastojemme

varastoittenne / varastoidenne / varastojenne

varastoittensa / varastoidensa / varastojensa

Ill

mihin

varastoomme

varastoonne

varastoonsa

varastoihimme

varastoihinne

varastoihinsa

Ine

-ssa

varastossamme

varastossanne

varastossansa / varastossaan

varastoissamme

varastoissanne

varastoissansa / varastoissaan

Ela

-sta

varastostamme

varastostanne

varastostansa / varastostaan

varastoistamme

varastoistanne

varastoistansa / varastoistaan

All

-lle

varastollemme

varastollenne

varastollensa / varastolleen

varastoillemme

varastoillenne

varastoillensa / varastoillean

Ade

-lla

varastollamme

varastollanne

varastollansa / varastollaan

varastoillamme

varastoillanne

varastoillansa / varastoillaan

Abl

-lta

varastoltamme

varastoltanne

varastoltansa / varastoltaan

varastoiltamme

varastoiltanne

varastoiltansa / varastoiltaan

Tra

-ksi

varastoksemme

varastoksenne

varastoksensa / varastokseen

varastoiksemme

varastoiksenne

varastoiksensa / varastoikseen

Ess

-na

varastonamme

varastonanne

varastonansa / varastonaan

varastoinamme

varastoinanne

varastoinansa / varastoinaan

Abe

-tta

varastottamme

varastottanne

varastottansa / varastottaan

varastoittamme

varastoittanne

varastoittansa / varastoittaan

Com

-ne

-

-

-

varastoinemme

varastoinenne

varastoinensa / varastoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myy

myyt

Par

-ta

myytä

myitä

Gen

-n

myyn

myitten / myiden

Ill

mihin

myyhyn

myihin

Ine

-ssa

myyssä

myissä

Ela

-sta

myystä

myistä

All

-lle

myylle

myille

Ade

-lla

myyllä

myillä

Abl

-lta

myyltä

myiltä

Tra

-ksi

myyksi

myiksi

Ess

-na

myynä

myinä

Abe

-tta

myyttä

myittä

Com

-ne

-

myine

Ins

-in

-

myin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myy

myyt

Par

-ta

myytä

myitä

Gen

-n

myyn

myitten / myiden

Ill

mihin

myyhyn

myihin

Ine

-ssa

myyssä

myissä

Ela

-sta

myystä

myistä

All

-lle

myylle

myille

Ade

-lla

myyllä

myillä

Abl

-lta

myyltä

myiltä

Tra

-ksi

myyksi

myiksi

Ess

-na

myynä

myinä

Abe

-tta

myyttä

myittä

Com

-ne

-

myine

Ins

-in

-

myin

sell
to sell out myydä loppuun, myydä yrityksensä, myydä osuutensa, luopua periaatteistaan
to clear tyhjentää, selvittää, puhdistaa, selventää, kirkastaa, kirkastua
selling
sells
to sell
will sell
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-11041-0010-01; Europarl Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 97305; GlobalVoices Myysi paljon kirjoja torilla. sold many books at the market. Mies myysi autonsa naapurille. The man sold his car to his neighbor. Ystäväni myysi vanhan autonsa. My friend sold his old car. Voiko täällä myytäkö olutta? Can you sell beer here? Myynsä oli todella ystävällinen. Her salesperson was really friendly. Myiden lukumäärä kasvoi. The number of sales increased. Myytäkö näitä tuotteita netissä? Are these products sold online? Myynsä on hyvin tunnettu vanha mies. His is a well-known old man. Tarjosiko hän myytäkö kaupungissa? Did he offer to sell in the city? Hän myysi vanhan sohvan kirpputorilla. She sold the old couch at the flea market. Show more arrow right

Wiktionary

mu (Greek letter) Show more arrow right < Ancient Greek μῦ (mû) Greek letter Μμ Previous: lambda Next: nyy Finnish Wikipedia has an article on:MyyWikipedia fi Show more arrow right

Wikipedia

Mu (letter) Mu /ˈmjuː/ (uppercase Μ, lowercase μ; Ancient Greek μῦ [mŷː], Greek: μι or μυ—both [mi]) or my is the 12th letter of the Greek alphabet. In the system of Greek numerals it has a value of 40. Mu was derived from the Egyptian hieroglyphic symbol for water, which had been simplified by the Phoenicians and named after their word for water, to become 𐤌img (mem). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

myyni

myyni

myysi

myysi

myynsä

myynsä

Par

-ta

myytäni

myitäni

myytäsi

myitäsi

myytänsä / myytään

myitänsä / myitään

Gen

-n

myyni

myitteni / myideni

myysi

myittesi / myidesi

myynsä

myittensä / myidensä

Ill

mihin

myyhyni

myihini

myyhysi

myihisi

myyhynsä

myihinsä

Ine

-ssa

myyssäni

myissäni

myyssäsi

myissäsi

myyssänsä / myyssään

myissänsä / myissään

Ela

-sta

myystäni

myistäni

myystäsi

myistäsi

myystänsä / myystään

myistänsä / myistään

All

-lle

myylleni

myilleni

myyllesi

myillesi

myyllensä / myylleen

myillensä / myilleän

Ade

-lla

myylläni

myilläni

myylläsi

myilläsi

myyllänsä / myyllään

myillänsä / myillään

Abl

-lta

myyltäni

myiltäni

myyltäsi

myiltäsi

myyltänsä / myyltään

myiltänsä / myiltään

Tra

-ksi

myykseni

myikseni

myyksesi

myiksesi

myyksensä / myykseen

myiksensä / myikseen

Ess

-na

myynäni

myinäni

myynäsi

myinäsi

myynänsä / myynään

myinänsä / myinään

Abe

-tta

myyttäni

myittäni

myyttäsi

myittäsi

myyttänsä / myyttään

myittänsä / myittään

Com

-ne

-

myineni

-

myinesi

-

myinensä / myineen

Singular

Plural

Nom

-

myyni

myysi

myynsä

myyni

myysi

myynsä

Par

-ta

myytäni

myytäsi

myytänsä / myytään

myitäni

myitäsi

myitänsä / myitään

Gen

-n

myyni

myysi

myynsä

myitteni / myideni

myittesi / myidesi

myittensä / myidensä

Ill

mihin

myyhyni

myyhysi

myyhynsä

myihini

myihisi

myihinsä

Ine

-ssa

myyssäni

myyssäsi

myyssänsä / myyssään

myissäni

myissäsi

myissänsä / myissään

Ela

-sta

myystäni

myystäsi

myystänsä / myystään

myistäni

myistäsi

myistänsä / myistään

All

-lle

myylleni

myyllesi

myyllensä / myylleen

myilleni

myillesi

myillensä / myilleän

Ade

-lla

myylläni

myylläsi

myyllänsä / myyllään

myilläni

myilläsi

myillänsä / myillään

Abl

-lta

myyltäni

myyltäsi

myyltänsä / myyltään

myiltäni

myiltäsi

myiltänsä / myiltään

Tra

-ksi

myykseni

myyksesi

myyksensä / myykseen

myikseni

myiksesi

myiksensä / myikseen

Ess

-na

myynäni

myynäsi

myynänsä / myynään

myinäni

myinäsi

myinänsä / myinään

Abe

-tta

myyttäni

myyttäsi

myyttänsä / myyttään

myittäni

myittäsi

myittänsä / myittään

Com

-ne

-

-

-

myineni

myinesi

myinensä / myineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

myymme

myymme

myynne

myynne

myynsä

myynsä

Par

-ta

myytämme

myitämme

myytänne

myitänne

myytänsä / myytään

myitänsä / myitään

Gen

-n

myymme

myittemme / myidemme

myynne

myittenne / myidenne

myynsä

myittensä / myidensä

Ill

mihin

myyhymme

myihimme

myyhynne

myihinne

myyhynsä

myihinsä

Ine

-ssa

myyssämme

myissämme

myyssänne

myissänne

myyssänsä / myyssään

myissänsä / myissään

Ela

-sta

myystämme

myistämme

myystänne

myistänne

myystänsä / myystään

myistänsä / myistään

All

-lle

myyllemme

myillemme

myyllenne

myillenne

myyllensä / myylleen

myillensä / myilleän

Ade

-lla

myyllämme

myillämme

myyllänne

myillänne

myyllänsä / myyllään

myillänsä / myillään

Abl

-lta

myyltämme

myiltämme

myyltänne

myiltänne

myyltänsä / myyltään

myiltänsä / myiltään

Tra

-ksi

myyksemme

myiksemme

myyksenne

myiksenne

myyksensä / myykseen

myiksensä / myikseen

Ess

-na

myynämme

myinämme

myynänne

myinänne

myynänsä / myynään

myinänsä / myinään

Abe

-tta

myyttämme

myittämme

myyttänne

myittänne

myyttänsä / myyttään

myittänsä / myittään

Com

-ne

-

myinemme

-

myinenne

-

myinensä / myineen

Singular

Plural

Nom

-

myymme

myynne

myynsä

myymme

myynne

myynsä

Par

-ta

myytämme

myytänne

myytänsä / myytään

myitämme

myitänne

myitänsä / myitään

Gen

-n

myymme

myynne

myynsä

myittemme / myidemme

myittenne / myidenne

myittensä / myidensä

Ill

mihin

myyhymme

myyhynne

myyhynsä

myihimme

myihinne

myihinsä

Ine

-ssa

myyssämme

myyssänne

myyssänsä / myyssään

myissämme

myissänne

myissänsä / myissään

Ela

-sta

myystämme

myystänne

myystänsä / myystään

myistämme

myistänne

myistänsä / myistään

All

-lle

myyllemme

myyllenne

myyllensä / myylleen

myillemme

myillenne

myillensä / myilleän

Ade

-lla

myyllämme

myyllänne

myyllänsä / myyllään

myillämme

myillänne

myillänsä / myillään

Abl

-lta

myyltämme

myyltänne

myyltänsä / myyltään

myiltämme

myiltänne

myiltänsä / myiltään

Tra

-ksi

myyksemme

myyksenne

myyksensä / myykseen

myiksemme

myiksenne

myiksensä / myikseen

Ess

-na

myynämme

myynänne

myynänsä / myynään

myinämme

myinänne

myinänsä / myinään

Abe

-tta

myyttämme

myyttänne

myyttänsä / myyttään

myittämme

myittänne

myittänsä / myittään

Com

-ne

-

-

-

myinemme

myinenne

myinensä / myineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myynti

myynnit

Par

-ta

myyntiä

myyntejä

Gen

-n

myynnin

myyntien

Ill

mihin

myyntiin

myynteihin

Ine

-ssa

myynnissä

myynneissä

Ela

-sta

myynnistä

myynneistä

All

-lle

myynnille

myynneille

Ade

-lla

myynnillä

myynneillä

Abl

-lta

myynniltä

myynneiltä

Tra

-ksi

myynniksi

myynneiksi

Ess

-na

myyntinä

myynteinä

Abe

-tta

myynnittä

myynneittä

Com

-ne

-

myynteine

Ins

-in

-

myynnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

myynti

myynnit

Par

-ta

myyntiä

myyntejä

Gen

-n

myynnin

myyntien

Ill

mihin

myyntiin

myynteihin

Ine

-ssa

myynnissä

myynneissä

Ela

-sta

myynnistä

myynneistä

All

-lle

myynnille

myynneille

Ade

-lla

myynnillä

myynneillä

Abl

-lta

myynniltä

myynneiltä

Tra

-ksi

myynniksi

myynneiksi

Ess

-na

myyntinä

myynteinä

Abe

-tta

myynnittä

myynneittä

Com

-ne

-

myynteine

Ins

-in

-

myynnein

sales myynti, liikevaihto
sale myynti, ale, myyminen, kauppa, huutokauppa, alennusmyynti
selling myynti
turnover liikevaihto, vaihtuvuus, myynti, vaihdunta, muutos, suunnanmuutos
Show more arrow right
OPUS Bible; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus; TED; Tatoeba; EurLex-2 Kilpailu myynti alalla on kovaa. Competition in the sales sector is fierce. Myynti aloitetaan ensi kuun alussa. Sales will start at the beginning of next month. Myyntipäivä oli vilkas ja myynti sujui hyvin. The sales day was busy and sales went well. Myynti on lisääntynyt viime kuukausien aikana. Sales have increased in the last few months. Myynti kasvoi viime vuonna kymmenen prosenttia. Sales increased by ten percent last year. Myynti oli hiljaista joulusesongin ulkopuolella. Sales were slow outside of the Christmas season. Yrityksen myynti oli ennätyksellisen suuri viime kvartaalilla. The company's sales were record high last quarter. Kaupassa oli hyvä myynti, sillä tarjoukset houkuttelivat paljon ostajia.. The store had good sales, as the offers attracted a lot of buyers. (b) Myynnin määrä. (b) Sales volume. Tarjoamme laajan valikoiman erilaisia palveluita, kuten myynti ja markkinointi. We offer a wide range of services, such as sales and marketing. Show more arrow right

Wiktionary

sale (exchange of goods or services for currency or credit) Show more arrow right myy- +‎ -nti Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

myyntini

myyntini

myyntisi

myyntisi

myyntinsä

myyntinsä

Par

-ta

myyntiäni

myyntejäni

myyntiäsi

myyntejäsi

myyntiänsä / myyntiään

myyntejänsä / myyntejään

Gen

-n

myyntini

myyntieni

myyntisi

myyntiesi

myyntinsä

myyntiensä

Ill

mihin

myyntiini

myynteihini

myyntiisi

myynteihisi

myyntiinsä

myynteihinsä

Ine

-ssa

myynnissäni

myynneissäni

myynnissäsi

myynneissäsi

myynnissänsä / myynnissään

myynneissänsä / myynneissään

Ela

-sta

myynnistäni

myynneistäni

myynnistäsi

myynneistäsi

myynnistänsä / myynnistään

myynneistänsä / myynneistään

All

-lle

myynnilleni

myynneilleni

myynnillesi

myynneillesi

myynnillensä / myynnilleen

myynneillensä / myynneilleän

Ade

-lla

myynnilläni

myynneilläni

myynnilläsi

myynneilläsi

myynnillänsä / myynnillään

myynneillänsä / myynneillään

Abl

-lta

myynniltäni

myynneiltäni

myynniltäsi

myynneiltäsi

myynniltänsä / myynniltään

myynneiltänsä / myynneiltään

Tra

-ksi

myynnikseni

myynneikseni

myynniksesi

myynneiksesi

myynniksensä / myynnikseen

myynneiksensä / myynneikseen

Ess

-na

myyntinäni

myynteinäni

myyntinäsi

myynteinäsi

myyntinänsä / myyntinään

myynteinänsä / myynteinään

Abe

-tta

myynnittäni

myynneittäni

myynnittäsi

myynneittäsi

myynnittänsä / myynnittään

myynneittänsä / myynneittään

Com

-ne

-

myynteineni

-

myynteinesi

-

myynteinensä / myynteineen

Singular

Plural

Nom

-

myyntini

myyntisi

myyntinsä

myyntini

myyntisi

myyntinsä

Par

-ta

myyntiäni

myyntiäsi

myyntiänsä / myyntiään

myyntejäni

myyntejäsi

myyntejänsä / myyntejään

Gen

-n

myyntini

myyntisi

myyntinsä

myyntieni

myyntiesi

myyntiensä

Ill

mihin

myyntiini

myyntiisi

myyntiinsä

myynteihini

myynteihisi

myynteihinsä

Ine

-ssa

myynnissäni

myynnissäsi

myynnissänsä / myynnissään

myynneissäni

myynneissäsi

myynneissänsä / myynneissään

Ela

-sta

myynnistäni

myynnistäsi

myynnistänsä / myynnistään

myynneistäni

myynneistäsi

myynneistänsä / myynneistään

All

-lle

myynnilleni

myynnillesi

myynnillensä / myynnilleen

myynneilleni

myynneillesi

myynneillensä / myynneilleän

Ade

-lla

myynnilläni

myynnilläsi

myynnillänsä / myynnillään

myynneilläni

myynneilläsi

myynneillänsä / myynneillään

Abl

-lta

myynniltäni

myynniltäsi

myynniltänsä / myynniltään

myynneiltäni

myynneiltäsi

myynneiltänsä / myynneiltään

Tra

-ksi

myynnikseni

myynniksesi

myynniksensä / myynnikseen

myynneikseni

myynneiksesi

myynneiksensä / myynneikseen

Ess

-na

myyntinäni

myyntinäsi

myyntinänsä / myyntinään

myynteinäni

myynteinäsi

myynteinänsä / myynteinään

Abe

-tta

myynnittäni

myynnittäsi

myynnittänsä / myynnittään

myynneittäni

myynneittäsi

myynneittänsä / myynneittään

Com

-ne

-

-

-

myynteineni

myynteinesi

myynteinensä / myynteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

myyntimme

myyntimme

myyntinne

myyntinne

myyntinsä

myyntinsä

Par

-ta

myyntiämme

myyntejämme

myyntiänne

myyntejänne

myyntiänsä / myyntiään

myyntejänsä / myyntejään

Gen

-n

myyntimme

myyntiemme

myyntinne

myyntienne

myyntinsä

myyntiensä

Ill

mihin

myyntiimme

myynteihimme

myyntiinne

myynteihinne

myyntiinsä

myynteihinsä

Ine

-ssa

myynnissämme

myynneissämme

myynnissänne

myynneissänne

myynnissänsä / myynnissään

myynneissänsä / myynneissään

Ela

-sta

myynnistämme

myynneistämme

myynnistänne

myynneistänne

myynnistänsä / myynnistään

myynneistänsä / myynneistään

All

-lle

myynnillemme

myynneillemme

myynnillenne

myynneillenne

myynnillensä / myynnilleen

myynneillensä / myynneilleän

Ade

-lla

myynnillämme

myynneillämme

myynnillänne

myynneillänne

myynnillänsä / myynnillään

myynneillänsä / myynneillään

Abl

-lta

myynniltämme

myynneiltämme

myynniltänne

myynneiltänne

myynniltänsä / myynniltään

myynneiltänsä / myynneiltään

Tra

-ksi

myynniksemme

myynneiksemme

myynniksenne

myynneiksenne

myynniksensä / myynnikseen

myynneiksensä / myynneikseen

Ess

-na

myyntinämme

myynteinämme

myyntinänne

myynteinänne

myyntinänsä / myyntinään

myynteinänsä / myynteinään

Abe

-tta

myynnittämme

myynneittämme

myynnittänne

myynneittänne

myynnittänsä / myynnittään

myynneittänsä / myynneittään

Com

-ne

-

myynteinemme

-

myynteinenne

-

myynteinensä / myynteineen

Singular

Plural

Nom

-

myyntimme

myyntinne

myyntinsä

myyntimme

myyntinne

myyntinsä

Par

-ta

myyntiämme

myyntiänne

myyntiänsä / myyntiään

myyntejämme

myyntejänne

myyntejänsä / myyntejään

Gen

-n

myyntimme

myyntinne

myyntinsä

myyntiemme

myyntienne

myyntiensä

Ill

mihin

myyntiimme

myyntiinne

myyntiinsä

myynteihimme

myynteihinne

myynteihinsä

Ine

-ssa

myynnissämme

myynnissänne

myynnissänsä / myynnissään

myynneissämme

myynneissänne

myynneissänsä / myynneissään

Ela

-sta

myynnistämme

myynnistänne

myynnistänsä / myynnistään

myynneistämme

myynneistänne

myynneistänsä / myynneistään

All

-lle

myynnillemme

myynnillenne

myynnillensä / myynnilleen

myynneillemme

myynneillenne

myynneillensä / myynneilleän

Ade

-lla

myynnillämme

myynnillänne

myynnillänsä / myynnillään

myynneillämme

myynneillänne

myynneillänsä / myynneillään

Abl

-lta

myynniltämme

myynniltänne

myynniltänsä / myynniltään

myynneiltämme

myynneiltänne

myynneiltänsä / myynneiltään

Tra

-ksi

myynniksemme

myynniksenne

myynniksensä / myynnikseen

myynneiksemme

myynneiksenne

myynneiksensä / myynneikseen

Ess

-na

myyntinämme

myyntinänne

myyntinänsä / myyntinään

myynteinämme

myynteinänne

myynteinänsä / myynteinään

Abe

-tta

myynnittämme

myynnittänne

myynnittänsä / myynnittään

myynneittämme

myynneittänne

myynneittänsä / myynneittään

Com

-ne

-

-

-

myynteinemme

myynteinenne

myynteinensä / myynteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept