logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vapaa, noun

Word analysis
vapaalasku

vapaalasku

vapaa

Noun, Singular Nominative

+ lasku

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapaa

vapaat

Par

-ta

vapaata

vapaita / vapahia

Gen

-n

vapaan

vapaitten / vapaiden / vapahien / vapahitten

Ill

mihin

vapaaseen

vapaisiin / vapaihin / vapahisin

Ine

-ssa

vapaassa

vapahissa / vapaissa

Ela

-sta

vapaasta

vapahista / vapaista

All

-lle

vapaalle

vapahille / vapaille

Ade

-lla

vapaalla

vapahilla / vapailla

Abl

-lta

vapaalta

vapahilta / vapailta

Tra

-ksi

vapaaksi

vapahiksi / vapaiksi

Ess

-na

vapaana

vapahina / vapaina

Abe

-tta

vapaatta

vapahitta / vapaitta

Com

-ne

-

vapahine / vapaine

Ins

-in

-

vapahin / vapain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapaa

vapaat

Par

-ta

vapaata

vapaita / vapahia

Gen

-n

vapaan

vapaitten / vapaiden / vapahien / vapahitten

Ill

mihin

vapaaseen

vapaisiin / vapaihin / vapahisin

Ine

-ssa

vapaassa

vapahissa / vapaissa

Ela

-sta

vapaasta

vapahista / vapaista

All

-lle

vapaalle

vapahille / vapaille

Ade

-lla

vapaalla

vapahilla / vapailla

Abl

-lta

vapaalta

vapahilta / vapailta

Tra

-ksi

vapaaksi

vapahiksi / vapaiksi

Ess

-na

vapaana

vapahina / vapaina

Abe

-tta

vapaatta

vapahitta / vapaitta

Com

-ne

-

vapahine / vapaine

Ins

-in

-

vapahin / vapain

free ilmainen, vapaa, maksuton, ilman, esteetön, avoin
spare vapaa, vara-, ylimääräinen, niukka, laiha, hintelä
neutral neutraali, vapaa, vapaa-, puolueeton, väritön, tasapaksu
clear selkeä, kirkas, selvä, vapaa, ilmeinen, puhdas
vacant vapaa, tyhjä, avoin, täyttämätön, ontto, hengetön
off vapaata, poikki, päästä, vapaa, päähän, edustalla, suljettu, peruutettu, loppunut, oikeanpuoleinen
liberal liberaali, vapaa, vapaamielinen, liberaalinen, runsas, antelias
exempt vapautettu, vapaa
loose löysä, irtonainen, väljä, löyhä, irrallinen, vapaa
freelance freelance, vapaa
unoccupied tyhjillään, vapaa, tyhjä, asumaton, miehittämätön, varaamaton
relaxed rento, rentoutunut, vapautunut, vapaa, vapaamuotoinen
disengaged vapaa, ei varattu
liberated vapautunut, vapaa, vapaamielinen
unattached irrallinen, erillinen, vapaa, naimaton
permissive salliva, suvaitsevainen, sallivainen, vapaamielinen, vapaa
detached erillinen, irrallinen, puolueeton, vapaa, riippumaton
easy helppo, vaivaton, mukava, rauhallinen, huoleton, vapaa
footloose vailla siteitä, vapaa
disembodied aineeton, ruumiiton, vapaa
untrammeled esteetön, vapaa
careless huoleton, varomaton, piittaamaton, vapaa, pakoton
informal epävirallinen, epämuodollinen, vapaamuotoinen, tuttavallinen, puhekielen, vapaa
quit of päässyt eroon, vapaa, irti jstk
laid-back rento, vapaa
off-duty palveluksesta vapaa, vapaa, vapaana palveluksesta
at liberty vapaa, vapaana, vapaalla jalalla
leisure
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba, sentence ID: 54321; EurLex-2; Europarl Milloin hän on vapaa? When is he free next? Mies sanoi, että olen vapaa. Man say I' m free. Matkailun ja vapaans-ajan johtajat. Their field is tourism and activities. Olen vapaa huomenna ja voisin auttaa sinua silloin. I am free tomorrow and could help you then. Kanava vapaa:. Channel free :. Työpäivän jälkeen minulla on yleensä jonkin verran vapaa aikaa. After work, I usually have some free time. Olen vapaalla tänään. I'm actually off work today. Curticis-Lokosháza, rautatie ja vapaans-alue; Curtici — Lokosháza, rail and free zone; Et ole vapaa mies. You ain't a free man. Olette kohta vapaita lähtemään. You may soon go. Show more arrow right

Wiktionary

leave (from work, military service, etc.) Show more arrow right From earlier vapada, borrowed from Old East Slavic свободь (svobodĭ, “free”, adjective), from Proto-Slavic svoboda (“freedom”). See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

vapaus
on filosofinen ja poliittinen käsite Vapaa
”, Kaija Koon kappale vuodelta 2010 Vapaa
Youngheartedin albumi vuodelta 2019
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapaani

vapaani

vapaasi

vapaasi

vapaansa

vapaansa

Par

-ta

vapaatani

vapaitani / vapahiani

vapaatasi

vapaitasi / vapahiasi

vapaatansa / vapaataan

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaani

vapaitteni / vapaideni / vapahieni / vapahitteni

vapaasi

vapaittesi / vapaidesi / vapahiesi / vapahittesi

vapaansa

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseeni

vapaisiini / vapaihini / vapahisini

vapaaseesi

vapaisiisi / vapaihisi / vapahisisi

vapaaseensa

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassani

vapahissani / vapaissani

vapaassasi

vapahissasi / vapaissasi

vapaassansa / vapaassaan

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastani

vapahistani / vapaistani

vapaastasi

vapahistasi / vapaistasi

vapaastansa / vapaastaan

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaalleni

vapahilleni / vapailleni

vapaallesi

vapahillesi / vapaillesi

vapaallensa / vapaalleen

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallani

vapahillani / vapaillani

vapaallasi

vapahillasi / vapaillasi

vapaallansa / vapaallaan

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltani

vapahiltani / vapailtani

vapaaltasi

vapahiltasi / vapailtasi

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaakseni

vapahikseni / vapaikseni

vapaaksesi

vapahiksesi / vapaiksesi

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanani

vapahinani / vapainani

vapaanasi

vapahinasi / vapainasi

vapaanansa / vapaanaan

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattani

vapahittani / vapaittani

vapaattasi

vapahittasi / vapaittasi

vapaattansa / vapaattaan

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

vapahineni / vapaineni

-

vapahinesi / vapainesi

-

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Singular

Plural

Nom

-

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapaani

vapaasi

vapaansa

Par

-ta

vapaatani

vapaatasi

vapaatansa / vapaataan

vapaitani / vapahiani

vapaitasi / vapahiasi

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapaitteni / vapaideni / vapahieni / vapahitteni

vapaittesi / vapaidesi / vapahiesi / vapahittesi

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseeni

vapaaseesi

vapaaseensa

vapaisiini / vapaihini / vapahisini

vapaisiisi / vapaihisi / vapahisisi

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassani

vapaassasi

vapaassansa / vapaassaan

vapahissani / vapaissani

vapahissasi / vapaissasi

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastani

vapaastasi

vapaastansa / vapaastaan

vapahistani / vapaistani

vapahistasi / vapaistasi

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaalleni

vapaallesi

vapaallensa / vapaalleen

vapahilleni / vapailleni

vapahillesi / vapaillesi

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallani

vapaallasi

vapaallansa / vapaallaan

vapahillani / vapaillani

vapahillasi / vapaillasi

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltani

vapaaltasi

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltani / vapailtani

vapahiltasi / vapailtasi

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaakseni

vapaaksesi

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseni / vapaikseni

vapahiksesi / vapaiksesi

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanani

vapaanasi

vapaanansa / vapaanaan

vapahinani / vapainani

vapahinasi / vapainasi

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattani

vapaattasi

vapaattansa / vapaattaan

vapahittani / vapaittani

vapahittasi / vapaittasi

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

-

-

vapahineni / vapaineni

vapahinesi / vapainesi

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapaamme

vapaamme

vapaanne

vapaanne

vapaansa

vapaansa

Par

-ta

vapaatamme

vapaitamme / vapahiamme

vapaatanne

vapaitanne / vapahianne

vapaatansa / vapaataan

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaamme

vapaittemme / vapaidemme / vapahiemme / vapahittemme

vapaanne

vapaittenne / vapaidenne / vapahienne / vapahittenne

vapaansa

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseemme

vapaisiimme / vapaihimme / vapahisimme

vapaaseenne

vapaisiinne / vapaihinne / vapahisinne

vapaaseensa

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassamme

vapahissamme / vapaissamme

vapaassanne

vapahissanne / vapaissanne

vapaassansa / vapaassaan

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastamme

vapahistamme / vapaistamme

vapaastanne

vapahistanne / vapaistanne

vapaastansa / vapaastaan

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaallemme

vapahillemme / vapaillemme

vapaallenne

vapahillenne / vapaillenne

vapaallensa / vapaalleen

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallamme

vapahillamme / vapaillamme

vapaallanne

vapahillanne / vapaillanne

vapaallansa / vapaallaan

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltamme

vapahiltamme / vapailtamme

vapaaltanne

vapahiltanne / vapailtanne

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaaksemme

vapahiksemme / vapaiksemme

vapaaksenne

vapahiksenne / vapaiksenne

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanamme

vapahinamme / vapainamme

vapaananne

vapahinanne / vapainanne

vapaanansa / vapaanaan

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattamme

vapahittamme / vapaittamme

vapaattanne

vapahittanne / vapaittanne

vapaattansa / vapaattaan

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

vapahinemme / vapainemme

-

vapahinenne / vapainenne

-

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Singular

Plural

Nom

-

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapaamme

vapaanne

vapaansa

Par

-ta

vapaatamme

vapaatanne

vapaatansa / vapaataan

vapaitamme / vapahiamme

vapaitanne / vapahianne

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapaittemme / vapaidemme / vapahiemme / vapahittemme

vapaittenne / vapaidenne / vapahienne / vapahittenne

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseemme

vapaaseenne

vapaaseensa

vapaisiimme / vapaihimme / vapahisimme

vapaisiinne / vapaihinne / vapahisinne

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassamme

vapaassanne

vapaassansa / vapaassaan

vapahissamme / vapaissamme

vapahissanne / vapaissanne

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastamme

vapaastanne

vapaastansa / vapaastaan

vapahistamme / vapaistamme

vapahistanne / vapaistanne

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaallemme

vapaallenne

vapaallensa / vapaalleen

vapahillemme / vapaillemme

vapahillenne / vapaillenne

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallamme

vapaallanne

vapaallansa / vapaallaan

vapahillamme / vapaillamme

vapahillanne / vapaillanne

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltamme

vapaaltanne

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltamme / vapailtamme

vapahiltanne / vapailtanne

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaaksemme

vapaaksenne

vapaaksensa / vapaakseen

vapahiksemme / vapaiksemme

vapahiksenne / vapaiksenne

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanamme

vapaananne

vapaanansa / vapaanaan

vapahinamme / vapainamme

vapahinanne / vapainanne

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattamme

vapaattanne

vapaattansa / vapaattaan

vapahittamme / vapaittamme

vapahittanne / vapaittanne

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

-

-

vapahinemme / vapainemme

vapahinenne / vapainenne

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasku

laskut

Par

-ta

laskua

laskuja

Gen

-n

laskun

laskujen

Ill

mihin

laskuun

laskuihin

Ine

-ssa

laskussa

laskuissa

Ela

-sta

laskusta

laskuista

All

-lle

laskulle

laskuille

Ade

-lla

laskulla

laskuilla

Abl

-lta

laskulta

laskuilta

Tra

-ksi

laskuksi

laskuiksi

Ess

-na

laskuna

laskuina

Abe

-tta

laskutta

laskuitta

Com

-ne

-

laskuine

Ins

-in

-

laskuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lasku

laskut

Par

-ta

laskua

laskuja

Gen

-n

laskun

laskujen

Ill

mihin

laskuun

laskuihin

Ine

-ssa

laskussa

laskuissa

Ela

-sta

laskusta

laskuista

All

-lle

laskulle

laskuille

Ade

-lla

laskulla

laskuilla

Abl

-lta

laskulta

laskuilta

Tra

-ksi

laskuksi

laskuiksi

Ess

-na

laskuna

laskuina

Abe

-tta

laskutta

laskuitta

Com

-ne

-

laskuine

Ins

-in

-

laskuin

fall syksy, lasku, putoaminen, kaatuminen, tuho, aleneminen
invoice lasku
landing lasku, laskeutuminen, porrastasanne, maihinnousu, maihinnousupaikka, lastauspaikka
decrease lasku, väheneminen, hupeneminen
drop pisara, lasku, tippa, pudotus, putoaminen, pudotuskorkeus
bill lasku, lakiehdotus, seteli, lakialoite, nokka, vekseli
down lasku, untuvat, untuva, alamäki, haiven
descent laskeutuminen, lasku, syntyperä, alamäki, polveutuminen, rinne
note huomautus, merkintä, muistio, seteli, muistiinpano, lasku
dip lasku, kastelu, dippikastike, notko, pesuliuos, painuma
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, lasku
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, lasku
ebb laskuvesi, luode, lasku, huononeminen
tab kieleke, tabulaattori, vedin, lappu, lasku, ripustin
touchdown maali, lasku, laskeutuminen
tally pistelasku, lasku, pisteet, pistetilanne, kontrollimerkki, merkki
setting asetus, puitteet, ympäristö, asento, miljöö, lasku
sag painuma, notko, lasku, väheneminen
down-grade viettävyys, lasku
Show more arrow right
ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus v9; Helsinki University of Technology Finnish-English Translation Corpus; OPUS Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; SETimes Parallel Corpus; EMEA Tämä lasku pitää maksaa ensi viikolla. This invoice must be paid next week. Lasku oli odottamatta suuri. The bill was unexpectedly high. Lasku maksettiin viime viikolla. The invoice was paid last week. Lasku on lähetetty sähköpostitse. The bill has been sent by email. Lasku oli paljon suurempi kuin odotin. The bill was much larger than I expected. Maksoin ostokseni laskulla. I paid for my purchase by invoice. Voinko maksaa tämän laskulla? Can I pay for this with an invoice? Miksi en voi tilata laskulla? Why can't I order by invoice? Lasku oli virheellinen ja korjattiin nopeasti. The invoice was incorrect and was quickly corrected. Maksoin laskun verkkopankissa. I paid the invoice through online banking. Show more arrow right

Wiktionary

descent, an instance of descending, sliding down a hill, landing of an airplane etc. decline, decrease calculation, computation bill, check, invoice (aviation) landing Show more arrow right (landing): laskeutuminen Show more arrow right laskea +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskuni

laskuni

laskusi

laskusi

laskunsa

laskunsa

Par

-ta

laskuani

laskujani

laskuasi

laskujasi

laskuansa / laskuaan

laskujansa / laskujaan

Gen

-n

laskuni

laskujeni

laskusi

laskujesi

laskunsa

laskujensa

Ill

mihin

laskuuni

laskuihini

laskuusi

laskuihisi

laskuunsa

laskuihinsa

Ine

-ssa

laskussani

laskuissani

laskussasi

laskuissasi

laskussansa / laskussaan

laskuissansa / laskuissaan

Ela

-sta

laskustani

laskuistani

laskustasi

laskuistasi

laskustansa / laskustaan

laskuistansa / laskuistaan

All

-lle

laskulleni

laskuilleni

laskullesi

laskuillesi

laskullensa / laskulleen

laskuillensa / laskuillean

Ade

-lla

laskullani

laskuillani

laskullasi

laskuillasi

laskullansa / laskullaan

laskuillansa / laskuillaan

Abl

-lta

laskultani

laskuiltani

laskultasi

laskuiltasi

laskultansa / laskultaan

laskuiltansa / laskuiltaan

Tra

-ksi

laskukseni

laskuikseni

laskuksesi

laskuiksesi

laskuksensa / laskukseen

laskuiksensa / laskuikseen

Ess

-na

laskunani

laskuinani

laskunasi

laskuinasi

laskunansa / laskunaan

laskuinansa / laskuinaan

Abe

-tta

laskuttani

laskuittani

laskuttasi

laskuittasi

laskuttansa / laskuttaan

laskuittansa / laskuittaan

Com

-ne

-

laskuineni

-

laskuinesi

-

laskuinensa / laskuineen

Singular

Plural

Nom

-

laskuni

laskusi

laskunsa

laskuni

laskusi

laskunsa

Par

-ta

laskuani

laskuasi

laskuansa / laskuaan

laskujani

laskujasi

laskujansa / laskujaan

Gen

-n

laskuni

laskusi

laskunsa

laskujeni

laskujesi

laskujensa

Ill

mihin

laskuuni

laskuusi

laskuunsa

laskuihini

laskuihisi

laskuihinsa

Ine

-ssa

laskussani

laskussasi

laskussansa / laskussaan

laskuissani

laskuissasi

laskuissansa / laskuissaan

Ela

-sta

laskustani

laskustasi

laskustansa / laskustaan

laskuistani

laskuistasi

laskuistansa / laskuistaan

All

-lle

laskulleni

laskullesi

laskullensa / laskulleen

laskuilleni

laskuillesi

laskuillensa / laskuillean

Ade

-lla

laskullani

laskullasi

laskullansa / laskullaan

laskuillani

laskuillasi

laskuillansa / laskuillaan

Abl

-lta

laskultani

laskultasi

laskultansa / laskultaan

laskuiltani

laskuiltasi

laskuiltansa / laskuiltaan

Tra

-ksi

laskukseni

laskuksesi

laskuksensa / laskukseen

laskuikseni

laskuiksesi

laskuiksensa / laskuikseen

Ess

-na

laskunani

laskunasi

laskunansa / laskunaan

laskuinani

laskuinasi

laskuinansa / laskuinaan

Abe

-tta

laskuttani

laskuttasi

laskuttansa / laskuttaan

laskuittani

laskuittasi

laskuittansa / laskuittaan

Com

-ne

-

-

-

laskuineni

laskuinesi

laskuinensa / laskuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskumme

laskumme

laskunne

laskunne

laskunsa

laskunsa

Par

-ta

laskuamme

laskujamme

laskuanne

laskujanne

laskuansa / laskuaan

laskujansa / laskujaan

Gen

-n

laskumme

laskujemme

laskunne

laskujenne

laskunsa

laskujensa

Ill

mihin

laskuumme

laskuihimme

laskuunne

laskuihinne

laskuunsa

laskuihinsa

Ine

-ssa

laskussamme

laskuissamme

laskussanne

laskuissanne

laskussansa / laskussaan

laskuissansa / laskuissaan

Ela

-sta

laskustamme

laskuistamme

laskustanne

laskuistanne

laskustansa / laskustaan

laskuistansa / laskuistaan

All

-lle

laskullemme

laskuillemme

laskullenne

laskuillenne

laskullensa / laskulleen

laskuillensa / laskuillean

Ade

-lla

laskullamme

laskuillamme

laskullanne

laskuillanne

laskullansa / laskullaan

laskuillansa / laskuillaan

Abl

-lta

laskultamme

laskuiltamme

laskultanne

laskuiltanne

laskultansa / laskultaan

laskuiltansa / laskuiltaan

Tra

-ksi

laskuksemme

laskuiksemme

laskuksenne

laskuiksenne

laskuksensa / laskukseen

laskuiksensa / laskuikseen

Ess

-na

laskunamme

laskuinamme

laskunanne

laskuinanne

laskunansa / laskunaan

laskuinansa / laskuinaan

Abe

-tta

laskuttamme

laskuittamme

laskuttanne

laskuittanne

laskuttansa / laskuttaan

laskuittansa / laskuittaan

Com

-ne

-

laskuinemme

-

laskuinenne

-

laskuinensa / laskuineen

Singular

Plural

Nom

-

laskumme

laskunne

laskunsa

laskumme

laskunne

laskunsa

Par

-ta

laskuamme

laskuanne

laskuansa / laskuaan

laskujamme

laskujanne

laskujansa / laskujaan

Gen

-n

laskumme

laskunne

laskunsa

laskujemme

laskujenne

laskujensa

Ill

mihin

laskuumme

laskuunne

laskuunsa

laskuihimme

laskuihinne

laskuihinsa

Ine

-ssa

laskussamme

laskussanne

laskussansa / laskussaan

laskuissamme

laskuissanne

laskuissansa / laskuissaan

Ela

-sta

laskustamme

laskustanne

laskustansa / laskustaan

laskuistamme

laskuistanne

laskuistansa / laskuistaan

All

-lle

laskullemme

laskullenne

laskullensa / laskulleen

laskuillemme

laskuillenne

laskuillensa / laskuillean

Ade

-lla

laskullamme

laskullanne

laskullansa / laskullaan

laskuillamme

laskuillanne

laskuillansa / laskuillaan

Abl

-lta

laskultamme

laskultanne

laskultansa / laskultaan

laskuiltamme

laskuiltanne

laskuiltansa / laskuiltaan

Tra

-ksi

laskuksemme

laskuksenne

laskuksensa / laskukseen

laskuiksemme

laskuiksenne

laskuiksensa / laskuikseen

Ess

-na

laskunamme

laskunanne

laskunansa / laskunaan

laskuinamme

laskuinanne

laskuinansa / laskuinaan

Abe

-tta

laskuttamme

laskuttanne

laskuttansa / laskuttaan

laskuittamme

laskuittanne

laskuittansa / laskuittaan

Com

-ne

-

-

-

laskuinemme

laskuinenne

laskuinensa / laskuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept