logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vanhempi, noun

Word analysis
vanhempainvapaansa

vanhempainvapaansa

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapa

Noun, Singular Nominative

+ ansa

Noun, Singular Nominative

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapa

Noun, Singular Illative 3rd singular possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapa

Noun, Singular Illative 3rd plural possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapa

Noun, Singular Partitive 3rd singular possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapa

Noun, Singular Partitive 3rd plural possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapaa

Noun, Singular Nominative 3rd singular possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapaa

Noun, Singular Nominative 3rd plural possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapaa

Noun, Singular Genitive 3rd singular possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapaa

Noun, Singular Genitive 3rd plural possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapaa

Noun, Plural Nominative 3rd singular possessive

vanhempi

Noun, Plural Genitive

+ vapaa

Noun, Plural Nominative 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vanhempi

vanhemmat

Par

-ta

vanhempia

vanhempia

Gen

-n

vanhemman

vanhempien

Ill

mihin

vanhempiin

vanhempiin

Ine

-ssa

vanhemmassa

vanhemmissa

Ela

-sta

vanhemmasta

vanhemmista

All

-lle

vanhemmalle

vanhemmille

Ade

-lla

vanhemmalla

vanhemmilla

Abl

-lta

vanhemmalta

vanhemmilta

Tra

-ksi

vanhemmaksi

vanhemmiksi

Ess

-na

vanhempana

vanhempina

Abe

-tta

vanhemmatta

vanhemmitta

Com

-ne

-

vanhempine

Ins

-in

-

vanhemmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vanhempi

vanhemmat

Par

-ta

vanhempia

vanhempia

Gen

-n

vanhemman

vanhempien

Ill

mihin

vanhempiin

vanhempiin

Ine

-ssa

vanhemmassa

vanhemmissa

Ela

-sta

vanhemmasta

vanhemmista

All

-lle

vanhemmalle

vanhemmille

Ade

-lla

vanhemmalla

vanhemmilla

Abl

-lta

vanhemmalta

vanhemmilta

Tra

-ksi

vanhemmaksi

vanhemmiksi

Ess

-na

vanhempana

vanhempina

Abe

-tta

vanhemmatta

vanhemmitta

Com

-ne

-

vanhempine

Ins

-in

-

vanhemmin

parent vanhempi, isä, emä, toinen vanhemmista, emokasvi
senior vanhempi, seniori, vanhempi oppilas, viimeisen vuoden opiskelija, vanhempi opiskelija
elder vanhempi
major merkittävä, tärkeä, suurin, tärkein, duuri-, vanhempi
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Opus Tatoeba; Europarl; Europarl Parallel Corpus En näe vanhempani usein. I don't see my parents often. Vanhempasi kertoivat. They did. Tässä ovat vanhempani. These are my folks. Tulemme vanhemmiksi. We are getting older. Vanhempani ovat jo eläkkeellä. My parents are already retired. Vanhempani asuvat maaseudulla. My parents live in the countryside. Vanhempani matkustavat paljon. My parents travel a lot. Vanhempamme asuvat Helsingissä. Our parents live in Helsinki. Vanhempanne olivat täällä eilen. Your parents were here yesterday. Omat vanhempani erosivat. My parents divorced. Show more arrow right

Wiktionary

parent Fin:Olenko ainoa vanhempi, jota kuormittaa lasten harrastukset?Eng:Am I the only parent who feels stressed about her children's hobbies? (military) A conscript who has served more than 180 days in the (Finnish) army. Show more arrow right vanhemmuus Show more arrow right vanhempainilta Show more arrow right

Wikipedia

äiti
tai isä 1
isän nimen jälkiliite, jota voidaan käyttää, jos poika on samanniminen kuin isä.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vanhempani

vanhempani

vanhempasi

vanhempasi

vanhempansa

vanhempansa

Par

-ta

vanhempiani

vanhempiani

vanhempiasi

vanhempiasi

vanhempiansa

vanhempiansa / vanhempiaan

Gen

-n

vanhempani

vanhempieni

vanhempasi

vanhempiesi

vanhempansa

vanhempiensa

Ill

mihin

vanhempiini

vanhempiini

vanhempiisi

vanhempiisi

vanhempiinsa

vanhempiinsa

Ine

-ssa

vanhemmassani

vanhemmissani

vanhemmassasi

vanhemmissasi

vanhemmassansa / vanhemmassaan

vanhemmissansa / vanhemmissaan

Ela

-sta

vanhemmastani

vanhemmistani

vanhemmastasi

vanhemmistasi

vanhemmastansa / vanhemmastaan

vanhemmistansa / vanhemmistaan

All

-lle

vanhemmalleni

vanhemmilleni

vanhemmallesi

vanhemmillesi

vanhemmallensa / vanhemmalleen

vanhemmillensa / vanhemmillean

Ade

-lla

vanhemmallani

vanhemmillani

vanhemmallasi

vanhemmillasi

vanhemmallansa / vanhemmallaan

vanhemmillansa / vanhemmillaan

Abl

-lta

vanhemmaltani

vanhemmiltani

vanhemmaltasi

vanhemmiltasi

vanhemmaltansa / vanhemmaltaan

vanhemmiltansa / vanhemmiltaan

Tra

-ksi

vanhemmakseni

vanhemmikseni

vanhemmaksesi

vanhemmiksesi

vanhemmaksensa / vanhemmakseen

vanhemmiksensa / vanhemmikseen

Ess

-na

vanhempanani

vanhempinani

vanhempanasi

vanhempinasi

vanhempanansa / vanhempanaan

vanhempinansa / vanhempinaan

Abe

-tta

vanhemmattani

vanhemmittani

vanhemmattasi

vanhemmittasi

vanhemmattansa / vanhemmattaan

vanhemmittansa / vanhemmittaan

Com

-ne

-

vanhempineni

-

vanhempinesi

-

vanhempinensa / vanhempineen

Singular

Plural

Nom

-

vanhempani

vanhempasi

vanhempansa

vanhempani

vanhempasi

vanhempansa

Par

-ta

vanhempiani

vanhempiasi

vanhempiansa

vanhempiani

vanhempiasi

vanhempiansa / vanhempiaan

Gen

-n

vanhempani

vanhempasi

vanhempansa

vanhempieni

vanhempiesi

vanhempiensa

Ill

mihin

vanhempiini

vanhempiisi

vanhempiinsa

vanhempiini

vanhempiisi

vanhempiinsa

Ine

-ssa

vanhemmassani

vanhemmassasi

vanhemmassansa / vanhemmassaan

vanhemmissani

vanhemmissasi

vanhemmissansa / vanhemmissaan

Ela

-sta

vanhemmastani

vanhemmastasi

vanhemmastansa / vanhemmastaan

vanhemmistani

vanhemmistasi

vanhemmistansa / vanhemmistaan

All

-lle

vanhemmalleni

vanhemmallesi

vanhemmallensa / vanhemmalleen

vanhemmilleni

vanhemmillesi

vanhemmillensa / vanhemmillean

Ade

-lla

vanhemmallani

vanhemmallasi

vanhemmallansa / vanhemmallaan

vanhemmillani

vanhemmillasi

vanhemmillansa / vanhemmillaan

Abl

-lta

vanhemmaltani

vanhemmaltasi

vanhemmaltansa / vanhemmaltaan

vanhemmiltani

vanhemmiltasi

vanhemmiltansa / vanhemmiltaan

Tra

-ksi

vanhemmakseni

vanhemmaksesi

vanhemmaksensa / vanhemmakseen

vanhemmikseni

vanhemmiksesi

vanhemmiksensa / vanhemmikseen

Ess

-na

vanhempanani

vanhempanasi

vanhempanansa / vanhempanaan

vanhempinani

vanhempinasi

vanhempinansa / vanhempinaan

Abe

-tta

vanhemmattani

vanhemmattasi

vanhemmattansa / vanhemmattaan

vanhemmittani

vanhemmittasi

vanhemmittansa / vanhemmittaan

Com

-ne

-

-

-

vanhempineni

vanhempinesi

vanhempinensa / vanhempineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vanhempamme

vanhempamme

vanhempanne

vanhempanne

vanhempansa

vanhempansa

Par

-ta

vanhempiamme

vanhempiamme

vanhempianne

vanhempianne

vanhempiansa

vanhempiansa / vanhempiaan

Gen

-n

vanhempamme

vanhempiemme

vanhempanne

vanhempienne

vanhempansa

vanhempiensa

Ill

mihin

vanhempiimme

vanhempiimme

vanhempiinne

vanhempiinne

vanhempiinsa

vanhempiinsa

Ine

-ssa

vanhemmassamme

vanhemmissamme

vanhemmassanne

vanhemmissanne

vanhemmassansa / vanhemmassaan

vanhemmissansa / vanhemmissaan

Ela

-sta

vanhemmastamme

vanhemmistamme

vanhemmastanne

vanhemmistanne

vanhemmastansa / vanhemmastaan

vanhemmistansa / vanhemmistaan

All

-lle

vanhemmallemme

vanhemmillemme

vanhemmallenne

vanhemmillenne

vanhemmallensa / vanhemmalleen

vanhemmillensa / vanhemmillean

Ade

-lla

vanhemmallamme

vanhemmillamme

vanhemmallanne

vanhemmillanne

vanhemmallansa / vanhemmallaan

vanhemmillansa / vanhemmillaan

Abl

-lta

vanhemmaltamme

vanhemmiltamme

vanhemmaltanne

vanhemmiltanne

vanhemmaltansa / vanhemmaltaan

vanhemmiltansa / vanhemmiltaan

Tra

-ksi

vanhemmaksemme

vanhemmiksemme

vanhemmaksenne

vanhemmiksenne

vanhemmaksensa / vanhemmakseen

vanhemmiksensa / vanhemmikseen

Ess

-na

vanhempanamme

vanhempinamme

vanhempananne

vanhempinanne

vanhempanansa / vanhempanaan

vanhempinansa / vanhempinaan

Abe

-tta

vanhemmattamme

vanhemmittamme

vanhemmattanne

vanhemmittanne

vanhemmattansa / vanhemmattaan

vanhemmittansa / vanhemmittaan

Com

-ne

-

vanhempinemme

-

vanhempinenne

-

vanhempinensa / vanhempineen

Singular

Plural

Nom

-

vanhempamme

vanhempanne

vanhempansa

vanhempamme

vanhempanne

vanhempansa

Par

-ta

vanhempiamme

vanhempianne

vanhempiansa

vanhempiamme

vanhempianne

vanhempiansa / vanhempiaan

Gen

-n

vanhempamme

vanhempanne

vanhempansa

vanhempiemme

vanhempienne

vanhempiensa

Ill

mihin

vanhempiimme

vanhempiinne

vanhempiinsa

vanhempiimme

vanhempiinne

vanhempiinsa

Ine

-ssa

vanhemmassamme

vanhemmassanne

vanhemmassansa / vanhemmassaan

vanhemmissamme

vanhemmissanne

vanhemmissansa / vanhemmissaan

Ela

-sta

vanhemmastamme

vanhemmastanne

vanhemmastansa / vanhemmastaan

vanhemmistamme

vanhemmistanne

vanhemmistansa / vanhemmistaan

All

-lle

vanhemmallemme

vanhemmallenne

vanhemmallensa / vanhemmalleen

vanhemmillemme

vanhemmillenne

vanhemmillensa / vanhemmillean

Ade

-lla

vanhemmallamme

vanhemmallanne

vanhemmallansa / vanhemmallaan

vanhemmillamme

vanhemmillanne

vanhemmillansa / vanhemmillaan

Abl

-lta

vanhemmaltamme

vanhemmaltanne

vanhemmaltansa / vanhemmaltaan

vanhemmiltamme

vanhemmiltanne

vanhemmiltansa / vanhemmiltaan

Tra

-ksi

vanhemmaksemme

vanhemmaksenne

vanhemmaksensa / vanhemmakseen

vanhemmiksemme

vanhemmiksenne

vanhemmiksensa / vanhemmikseen

Ess

-na

vanhempanamme

vanhempananne

vanhempanansa / vanhempanaan

vanhempinamme

vanhempinanne

vanhempinansa / vanhempinaan

Abe

-tta

vanhemmattamme

vanhemmattanne

vanhemmattansa / vanhemmattaan

vanhemmittamme

vanhemmittanne

vanhemmittansa / vanhemmittaan

Com

-ne

-

-

-

vanhempinemme

vanhempinenne

vanhempinensa / vanhempineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapa

vavat

Par

-ta

vapaa

vapoja

Gen

-n

vavan

vapojen

Ill

mihin

vapaan

vapoihin

Ine

-ssa

vavassa

vavoissa

Ela

-sta

vavasta

vavoista

All

-lle

vavalle

vavoille

Ade

-lla

vavalla

vavoilla

Abl

-lta

vavalta

vavoilta

Tra

-ksi

vavaksi

vavoiksi

Ess

-na

vapana

vapoina

Abe

-tta

vavatta

vavoitta

Com

-ne

-

vapoine

Ins

-in

-

vavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapa

vavat

Par

-ta

vapaa

vapoja

Gen

-n

vavan

vapojen

Ill

mihin

vapaan

vapoihin

Ine

-ssa

vavassa

vavoissa

Ela

-sta

vavasta

vavoista

All

-lle

vavalle

vavoille

Ade

-lla

vavalla

vavoilla

Abl

-lta

vavalta

vavoilta

Tra

-ksi

vavaksi

vavoiksi

Ess

-na

vapana

vapoina

Abe

-tta

vavatta

vavoitta

Com

-ne

-

vapoine

Ins

-in

-

vavoin

pole napa, seiväs, vapa, sauva, tanko, pylväs
Show more arrow right
OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; tmClass; Opus Parallel Corpus, sentence 98765.; oj4; EurLex-2 Vapain aika vuodesta on kesä. The freest time of the year is summer. Milloin hän on vapaa? When is he free next? Vapa on kalanpyynnissä tarpeellinen työkalu. Fishing rod is a necessary tool in fishing. Vapojen aihiot. Rod blanks. Lapset leikkivät vavalla. The children play in the open space. Vapojen lukumäärä. No of poles and lines. Kalastan vain vavoilla. I only fish with poles. Kanava vapaa:. Channel free :. Vapa on yksi yleisimmistä kalastusvälineistä Suomessa. Fishing rod is one of the most common fishing tools in Finland. Vapa tarjoaa mahdollisuuden rentoutua luonnon äärellä. A rod provides the opportunity to relax in nature. Show more arrow right

Wiktionary

pole (long and slender object) - fishing rod onkivapa Show more arrow right From Proto-Finnic vapa (compare dialectal Estonian vaba (“fishing rod”), Ingrian vapa (“net drying rack”), Karelian vapa (“pole; fishing rod”), Livonian vabā (“net drying rack”), Votic vapa (“net drying rack”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapani

vapani

vapasi

vapasi

vapansa

vapansa

Par

-ta

vapaani

vapojani

vapaasi

vapojasi

vapaansa

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapani

vapojeni

vapasi

vapojesi

vapansa

vapojensa

Ill

mihin

vapaani

vapoihini

vapaasi

vapoihisi

vapaansa

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassani

vavoissani

vavassasi

vavoissasi

vavassansa / vavassaan

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastani

vavoistani

vavastasi

vavoistasi

vavastansa / vavastaan

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavalleni

vavoilleni

vavallesi

vavoillesi

vavallensa / vavalleen

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallani

vavoillani

vavallasi

vavoillasi

vavallansa / vavallaan

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltani

vavoiltani

vavaltasi

vavoiltasi

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavakseni

vavoikseni

vavaksesi

vavoiksesi

vavaksensa / vavakseen

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanani

vapoinani

vapanasi

vapoinasi

vapanansa / vapanaan

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattani

vavoittani

vavattasi

vavoittasi

vavattansa / vavattaan

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

vapoineni

-

vapoinesi

-

vapoinensa / vapoineen

Singular

Plural

Nom

-

vapani

vapasi

vapansa

vapani

vapasi

vapansa

Par

-ta

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapojani

vapojasi

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapani

vapasi

vapansa

vapojeni

vapojesi

vapojensa

Ill

mihin

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapoihini

vapoihisi

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassani

vavassasi

vavassansa / vavassaan

vavoissani

vavoissasi

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastani

vavastasi

vavastansa / vavastaan

vavoistani

vavoistasi

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavalleni

vavallesi

vavallensa / vavalleen

vavoilleni

vavoillesi

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallani

vavallasi

vavallansa / vavallaan

vavoillani

vavoillasi

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltani

vavaltasi

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltani

vavoiltasi

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavakseni

vavaksesi

vavaksensa / vavakseen

vavoikseni

vavoiksesi

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanani

vapanasi

vapanansa / vapanaan

vapoinani

vapoinasi

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattani

vavattasi

vavattansa / vavattaan

vavoittani

vavoittasi

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

-

-

vapoineni

vapoinesi

vapoinensa / vapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapamme

vapamme

vapanne

vapanne

vapansa

vapansa

Par

-ta

vapaamme

vapojamme

vapaanne

vapojanne

vapaansa

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapamme

vapojemme

vapanne

vapojenne

vapansa

vapojensa

Ill

mihin

vapaamme

vapoihimme

vapaanne

vapoihinne

vapaansa

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassamme

vavoissamme

vavassanne

vavoissanne

vavassansa / vavassaan

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastamme

vavoistamme

vavastanne

vavoistanne

vavastansa / vavastaan

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavallemme

vavoillemme

vavallenne

vavoillenne

vavallensa / vavalleen

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallamme

vavoillamme

vavallanne

vavoillanne

vavallansa / vavallaan

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltamme

vavoiltamme

vavaltanne

vavoiltanne

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavaksemme

vavoiksemme

vavaksenne

vavoiksenne

vavaksensa / vavakseen

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanamme

vapoinamme

vapananne

vapoinanne

vapanansa / vapanaan

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattamme

vavoittamme

vavattanne

vavoittanne

vavattansa / vavattaan

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

vapoinemme

-

vapoinenne

-

vapoinensa / vapoineen

Singular

Plural

Nom

-

vapamme

vapanne

vapansa

vapamme

vapanne

vapansa

Par

-ta

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapojamme

vapojanne

vapojansa / vapojaan

Gen

-n

vapamme

vapanne

vapansa

vapojemme

vapojenne

vapojensa

Ill

mihin

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapoihimme

vapoihinne

vapoihinsa

Ine

-ssa

vavassamme

vavassanne

vavassansa / vavassaan

vavoissamme

vavoissanne

vavoissansa / vavoissaan

Ela

-sta

vavastamme

vavastanne

vavastansa / vavastaan

vavoistamme

vavoistanne

vavoistansa / vavoistaan

All

-lle

vavallemme

vavallenne

vavallensa / vavalleen

vavoillemme

vavoillenne

vavoillensa / vavoillean

Ade

-lla

vavallamme

vavallanne

vavallansa / vavallaan

vavoillamme

vavoillanne

vavoillansa / vavoillaan

Abl

-lta

vavaltamme

vavaltanne

vavaltansa / vavaltaan

vavoiltamme

vavoiltanne

vavoiltansa / vavoiltaan

Tra

-ksi

vavaksemme

vavaksenne

vavaksensa / vavakseen

vavoiksemme

vavoiksenne

vavoiksensa / vavoikseen

Ess

-na

vapanamme

vapananne

vapanansa / vapanaan

vapoinamme

vapoinanne

vapoinansa / vapoinaan

Abe

-tta

vavattamme

vavattanne

vavattansa / vavattaan

vavoittamme

vavoittanne

vavoittansa / vavoittaan

Com

-ne

-

-

-

vapoinemme

vapoinenne

vapoinensa / vapoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ansa

ansat

Par

-ta

ansaa

ansoja

Gen

-n

ansan

ansojen

Ill

mihin

ansaan

ansoihin

Ine

-ssa

ansassa

ansoissa

Ela

-sta

ansasta

ansoista

All

-lle

ansalle

ansoille

Ade

-lla

ansalla

ansoilla

Abl

-lta

ansalta

ansoilta

Tra

-ksi

ansaksi

ansoiksi

Ess

-na

ansana

ansoina

Abe

-tta

ansatta

ansoitta

Com

-ne

-

ansoine

Ins

-in

-

ansoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ansa

ansat

Par

-ta

ansaa

ansoja

Gen

-n

ansan

ansojen

Ill

mihin

ansaan

ansoihin

Ine

-ssa

ansassa

ansoissa

Ela

-sta

ansasta

ansoista

All

-lle

ansalle

ansoille

Ade

-lla

ansalla

ansoilla

Abl

-lta

ansalta

ansoilta

Tra

-ksi

ansaksi

ansoiksi

Ess

-na

ansana

ansoina

Abe

-tta

ansatta

ansoitta

Com

-ne

-

ansoine

Ins

-in

-

ansoin

trap ansa, loukku, vesilukko, pyydys, hajulukko, este
snare paula, ansa, lanka
pitfall sudenkuoppa, ansa, salakuoppa
toils ansa, verkko
catch saalis, säppi, kiinniotto, lukko, koppi, ansa
pit kuoppa, kaivanto, kaivos, monttu, kivi, ansa
set-up järjestely, systeemi, asetelma, lavastettu juttu, ansa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl v7 Suoraan ansaani. Right into my trap! Se on ansa! It's a trap! Se oli ansa. And I could trap it. Ansaani meni rikki. My trap broke. Tämä on ansa. It's an ambush! Onko se ansa? Is it a trap? Tämä on ansa! It's a setup! Stasisns-ansa. He's in a stasis trap. Oliko se ansa? So it was a trap. Se onkin ansa. It's a booby trap. Show more arrow right

Wiktionary

trap booby trap Show more arrow right ansoittaa ansoittaja Show more arrow right From Proto-Finnic ansa (compare Estonian aas), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Old Prussian ansis (“hook, latch”), Latvian osa), from Proto-Indo-European h₂emseh₂ (compare Latin ānsa (“handle”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ansani

ansani

ansasi

ansasi

ansansa

ansansa

Par

-ta

ansaani

ansojani

ansaasi

ansojasi

ansaansa / ansaaan

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansani

ansojeni

ansasi

ansojesi

ansansa

ansojensa

Ill

mihin

ansaani

ansoihini

ansaasi

ansoihisi

ansaansa

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassani

ansoissani

ansassasi

ansoissasi

ansassansa / ansassaan

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastani

ansoistani

ansastasi

ansoistasi

ansastansa / ansastaan

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansalleni

ansoilleni

ansallesi

ansoillesi

ansallensa / ansalleen

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallani

ansoillani

ansallasi

ansoillasi

ansallansa / ansallaan

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltani

ansoiltani

ansaltasi

ansoiltasi

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansakseni

ansoikseni

ansaksesi

ansoiksesi

ansaksensa / ansakseen

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanani

ansoinani

ansanasi

ansoinasi

ansanansa / ansanaan

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattani

ansoittani

ansattasi

ansoittasi

ansattansa / ansattaan

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

ansoineni

-

ansoinesi

-

ansoinensa / ansoineen

Singular

Plural

Nom

-

ansani

ansasi

ansansa

ansani

ansasi

ansansa

Par

-ta

ansaani

ansaasi

ansaansa / ansaaan

ansojani

ansojasi

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansani

ansasi

ansansa

ansojeni

ansojesi

ansojensa

Ill

mihin

ansaani

ansaasi

ansaansa

ansoihini

ansoihisi

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassani

ansassasi

ansassansa / ansassaan

ansoissani

ansoissasi

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastani

ansastasi

ansastansa / ansastaan

ansoistani

ansoistasi

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansalleni

ansallesi

ansallensa / ansalleen

ansoilleni

ansoillesi

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallani

ansallasi

ansallansa / ansallaan

ansoillani

ansoillasi

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltani

ansaltasi

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltani

ansoiltasi

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansakseni

ansaksesi

ansaksensa / ansakseen

ansoikseni

ansoiksesi

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanani

ansanasi

ansanansa / ansanaan

ansoinani

ansoinasi

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattani

ansattasi

ansattansa / ansattaan

ansoittani

ansoittasi

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

-

-

ansoineni

ansoinesi

ansoinensa / ansoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ansamme

ansamme

ansanne

ansanne

ansansa

ansansa

Par

-ta

ansaamme

ansojamme

ansaanne

ansojanne

ansaansa / ansaaan

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansamme

ansojemme

ansanne

ansojenne

ansansa

ansojensa

Ill

mihin

ansaamme

ansoihimme

ansaanne

ansoihinne

ansaansa

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassamme

ansoissamme

ansassanne

ansoissanne

ansassansa / ansassaan

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastamme

ansoistamme

ansastanne

ansoistanne

ansastansa / ansastaan

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansallemme

ansoillemme

ansallenne

ansoillenne

ansallensa / ansalleen

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallamme

ansoillamme

ansallanne

ansoillanne

ansallansa / ansallaan

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltamme

ansoiltamme

ansaltanne

ansoiltanne

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansaksemme

ansoiksemme

ansaksenne

ansoiksenne

ansaksensa / ansakseen

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanamme

ansoinamme

ansananne

ansoinanne

ansanansa / ansanaan

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattamme

ansoittamme

ansattanne

ansoittanne

ansattansa / ansattaan

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

ansoinemme

-

ansoinenne

-

ansoinensa / ansoineen

Singular

Plural

Nom

-

ansamme

ansanne

ansansa

ansamme

ansanne

ansansa

Par

-ta

ansaamme

ansaanne

ansaansa / ansaaan

ansojamme

ansojanne

ansojansa / ansojaan

Gen

-n

ansamme

ansanne

ansansa

ansojemme

ansojenne

ansojensa

Ill

mihin

ansaamme

ansaanne

ansaansa

ansoihimme

ansoihinne

ansoihinsa

Ine

-ssa

ansassamme

ansassanne

ansassansa / ansassaan

ansoissamme

ansoissanne

ansoissansa / ansoissaan

Ela

-sta

ansastamme

ansastanne

ansastansa / ansastaan

ansoistamme

ansoistanne

ansoistansa / ansoistaan

All

-lle

ansallemme

ansallenne

ansallensa / ansalleen

ansoillemme

ansoillenne

ansoillensa / ansoillean

Ade

-lla

ansallamme

ansallanne

ansallansa / ansallaan

ansoillamme

ansoillanne

ansoillansa / ansoillaan

Abl

-lta

ansaltamme

ansaltanne

ansaltansa / ansaltaan

ansoiltamme

ansoiltanne

ansoiltansa / ansoiltaan

Tra

-ksi

ansaksemme

ansaksenne

ansaksensa / ansakseen

ansoiksemme

ansoiksenne

ansoiksensa / ansoikseen

Ess

-na

ansanamme

ansananne

ansanansa / ansanaan

ansoinamme

ansoinanne

ansoinansa / ansoinaan

Abe

-tta

ansattamme

ansattanne

ansattansa / ansattaan

ansoittamme

ansoittanne

ansoittansa / ansoittaan

Com

-ne

-

-

-

ansoinemme

ansoinenne

ansoinensa / ansoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapaa

vapaat

Par

-ta

vapaata

vapaita / vapahia

Gen

-n

vapaan

vapaitten / vapaiden / vapahien / vapahitten

Ill

mihin

vapaaseen

vapaisiin / vapaihin / vapahisin

Ine

-ssa

vapaassa

vapahissa / vapaissa

Ela

-sta

vapaasta

vapahista / vapaista

All

-lle

vapaalle

vapahille / vapaille

Ade

-lla

vapaalla

vapahilla / vapailla

Abl

-lta

vapaalta

vapahilta / vapailta

Tra

-ksi

vapaaksi

vapahiksi / vapaiksi

Ess

-na

vapaana

vapahina / vapaina

Abe

-tta

vapaatta

vapahitta / vapaitta

Com

-ne

-

vapahine / vapaine

Ins

-in

-

vapahin / vapain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vapaa

vapaat

Par

-ta

vapaata

vapaita / vapahia

Gen

-n

vapaan

vapaitten / vapaiden / vapahien / vapahitten

Ill

mihin

vapaaseen

vapaisiin / vapaihin / vapahisin

Ine

-ssa

vapaassa

vapahissa / vapaissa

Ela

-sta

vapaasta

vapahista / vapaista

All

-lle

vapaalle

vapahille / vapaille

Ade

-lla

vapaalla

vapahilla / vapailla

Abl

-lta

vapaalta

vapahilta / vapailta

Tra

-ksi

vapaaksi

vapahiksi / vapaiksi

Ess

-na

vapaana

vapahina / vapaina

Abe

-tta

vapaatta

vapahitta / vapaitta

Com

-ne

-

vapahine / vapaine

Ins

-in

-

vapahin / vapain

free ilmainen, vapaa, maksuton, ilman, esteetön, avoin
spare vapaa, vara-, ylimääräinen, niukka, laiha, hintelä
neutral neutraali, vapaa, vapaa-, puolueeton, väritön, tasapaksu
clear selkeä, kirkas, selvä, vapaa, ilmeinen, puhdas
vacant vapaa, tyhjä, avoin, täyttämätön, ontto, hengetön
off vapaata, poikki, päästä, vapaa, päähän, edustalla, suljettu, peruutettu, loppunut, oikeanpuoleinen
liberal liberaali, vapaa, vapaamielinen, liberaalinen, runsas, antelias
exempt vapautettu, vapaa
loose löysä, irtonainen, väljä, löyhä, irrallinen, vapaa
freelance freelance, vapaa
unoccupied tyhjillään, vapaa, tyhjä, asumaton, miehittämätön, varaamaton
relaxed rento, rentoutunut, vapautunut, vapaa, vapaamuotoinen
disengaged vapaa, ei varattu
liberated vapautunut, vapaa, vapaamielinen
unattached irrallinen, erillinen, vapaa, naimaton
permissive salliva, suvaitsevainen, sallivainen, vapaamielinen, vapaa
detached erillinen, irrallinen, puolueeton, vapaa, riippumaton
easy helppo, vaivaton, mukava, rauhallinen, huoleton, vapaa
footloose vailla siteitä, vapaa
disembodied aineeton, ruumiiton, vapaa
untrammeled esteetön, vapaa
careless huoleton, varomaton, piittaamaton, vapaa, pakoton
informal epävirallinen, epämuodollinen, vapaamuotoinen, tuttavallinen, puhekielen, vapaa
quit of päässyt eroon, vapaa, irti jstk
laid-back rento, vapaa
off-duty palveluksesta vapaa, vapaa, vapaana palveluksesta
at liberty vapaa, vapaana, vapaalla jalalla
leisure
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba, sentence ID: 54321; EurLex-2; Europarl Milloin hän on vapaa? When is he free next? Mies sanoi, että olen vapaa. Man say I' m free. Matkailun ja vapaans-ajan johtajat. Their field is tourism and activities. Olen vapaa huomenna ja voisin auttaa sinua silloin. I am free tomorrow and could help you then. Kanava vapaa:. Channel free :. Työpäivän jälkeen minulla on yleensä jonkin verran vapaa aikaa. After work, I usually have some free time. Olen vapaalla tänään. I'm actually off work today. Curticis-Lokosháza, rautatie ja vapaans-alue; Curtici — Lokosháza, rail and free zone; Et ole vapaa mies. You ain't a free man. Olette kohta vapaita lähtemään. You may soon go. Show more arrow right

Wiktionary

leave (from work, military service, etc.) Show more arrow right From earlier vapada, borrowed from Old East Slavic свободь (svobodĭ, “free”, adjective), from Proto-Slavic svoboda (“freedom”). See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

vapaus
on filosofinen ja poliittinen käsite Vapaa
”, Kaija Koon kappale vuodelta 2010 Vapaa
Youngheartedin albumi vuodelta 2019
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapaani

vapaani

vapaasi

vapaasi

vapaansa

vapaansa

Par

-ta

vapaatani

vapaitani / vapahiani

vapaatasi

vapaitasi / vapahiasi

vapaatansa / vapaataan

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaani

vapaitteni / vapaideni / vapahieni / vapahitteni

vapaasi

vapaittesi / vapaidesi / vapahiesi / vapahittesi

vapaansa

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseeni

vapaisiini / vapaihini / vapahisini

vapaaseesi

vapaisiisi / vapaihisi / vapahisisi

vapaaseensa

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassani

vapahissani / vapaissani

vapaassasi

vapahissasi / vapaissasi

vapaassansa / vapaassaan

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastani

vapahistani / vapaistani

vapaastasi

vapahistasi / vapaistasi

vapaastansa / vapaastaan

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaalleni

vapahilleni / vapailleni

vapaallesi

vapahillesi / vapaillesi

vapaallensa / vapaalleen

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallani

vapahillani / vapaillani

vapaallasi

vapahillasi / vapaillasi

vapaallansa / vapaallaan

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltani

vapahiltani / vapailtani

vapaaltasi

vapahiltasi / vapailtasi

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaakseni

vapahikseni / vapaikseni

vapaaksesi

vapahiksesi / vapaiksesi

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanani

vapahinani / vapainani

vapaanasi

vapahinasi / vapainasi

vapaanansa / vapaanaan

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattani

vapahittani / vapaittani

vapaattasi

vapahittasi / vapaittasi

vapaattansa / vapaattaan

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

vapahineni / vapaineni

-

vapahinesi / vapainesi

-

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Singular

Plural

Nom

-

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapaani

vapaasi

vapaansa

Par

-ta

vapaatani

vapaatasi

vapaatansa / vapaataan

vapaitani / vapahiani

vapaitasi / vapahiasi

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaani

vapaasi

vapaansa

vapaitteni / vapaideni / vapahieni / vapahitteni

vapaittesi / vapaidesi / vapahiesi / vapahittesi

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseeni

vapaaseesi

vapaaseensa

vapaisiini / vapaihini / vapahisini

vapaisiisi / vapaihisi / vapahisisi

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassani

vapaassasi

vapaassansa / vapaassaan

vapahissani / vapaissani

vapahissasi / vapaissasi

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastani

vapaastasi

vapaastansa / vapaastaan

vapahistani / vapaistani

vapahistasi / vapaistasi

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaalleni

vapaallesi

vapaallensa / vapaalleen

vapahilleni / vapailleni

vapahillesi / vapaillesi

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallani

vapaallasi

vapaallansa / vapaallaan

vapahillani / vapaillani

vapahillasi / vapaillasi

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltani

vapaaltasi

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltani / vapailtani

vapahiltasi / vapailtasi

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaakseni

vapaaksesi

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseni / vapaikseni

vapahiksesi / vapaiksesi

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanani

vapaanasi

vapaanansa / vapaanaan

vapahinani / vapainani

vapahinasi / vapainasi

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattani

vapaattasi

vapaattansa / vapaattaan

vapahittani / vapaittani

vapahittasi / vapaittasi

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

-

-

vapahineni / vapaineni

vapahinesi / vapainesi

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vapaamme

vapaamme

vapaanne

vapaanne

vapaansa

vapaansa

Par

-ta

vapaatamme

vapaitamme / vapahiamme

vapaatanne

vapaitanne / vapahianne

vapaatansa / vapaataan

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaamme

vapaittemme / vapaidemme / vapahiemme / vapahittemme

vapaanne

vapaittenne / vapaidenne / vapahienne / vapahittenne

vapaansa

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseemme

vapaisiimme / vapaihimme / vapahisimme

vapaaseenne

vapaisiinne / vapaihinne / vapahisinne

vapaaseensa

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassamme

vapahissamme / vapaissamme

vapaassanne

vapahissanne / vapaissanne

vapaassansa / vapaassaan

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastamme

vapahistamme / vapaistamme

vapaastanne

vapahistanne / vapaistanne

vapaastansa / vapaastaan

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaallemme

vapahillemme / vapaillemme

vapaallenne

vapahillenne / vapaillenne

vapaallensa / vapaalleen

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallamme

vapahillamme / vapaillamme

vapaallanne

vapahillanne / vapaillanne

vapaallansa / vapaallaan

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltamme

vapahiltamme / vapailtamme

vapaaltanne

vapahiltanne / vapailtanne

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaaksemme

vapahiksemme / vapaiksemme

vapaaksenne

vapahiksenne / vapaiksenne

vapaaksensa / vapaakseen

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanamme

vapahinamme / vapainamme

vapaananne

vapahinanne / vapainanne

vapaanansa / vapaanaan

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattamme

vapahittamme / vapaittamme

vapaattanne

vapahittanne / vapaittanne

vapaattansa / vapaattaan

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

vapahinemme / vapainemme

-

vapahinenne / vapainenne

-

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Singular

Plural

Nom

-

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapaamme

vapaanne

vapaansa

Par

-ta

vapaatamme

vapaatanne

vapaatansa / vapaataan

vapaitamme / vapahiamme

vapaitanne / vapahianne

vapaitansa / vapaitaan / vapahiansa / vapahiaan

Gen

-n

vapaamme

vapaanne

vapaansa

vapaittemme / vapaidemme / vapahiemme / vapahittemme

vapaittenne / vapaidenne / vapahienne / vapahittenne

vapaittensa / vapaidensa / vapahiensa / vapahittensa

Ill

mihin

vapaaseemme

vapaaseenne

vapaaseensa

vapaisiimme / vapaihimme / vapahisimme

vapaisiinne / vapaihinne / vapahisinne

vapaisiinsa / vapaihinsa / vapahisinsa

Ine

-ssa

vapaassamme

vapaassanne

vapaassansa / vapaassaan

vapahissamme / vapaissamme

vapahissanne / vapaissanne

vapahissansa / vapahissaan / vapaissansa / vapaissaan

Ela

-sta

vapaastamme

vapaastanne

vapaastansa / vapaastaan

vapahistamme / vapaistamme

vapahistanne / vapaistanne

vapahistansa / vapahistaan / vapaistansa / vapaistaan

All

-lle

vapaallemme

vapaallenne

vapaallensa / vapaalleen

vapahillemme / vapaillemme

vapahillenne / vapaillenne

vapahillensa / vapahillean / vapaillensa / vapaillean

Ade

-lla

vapaallamme

vapaallanne

vapaallansa / vapaallaan

vapahillamme / vapaillamme

vapahillanne / vapaillanne

vapahillansa / vapahillaan / vapaillansa / vapaillaan

Abl

-lta

vapaaltamme

vapaaltanne

vapaaltansa / vapaaltaan

vapahiltamme / vapailtamme

vapahiltanne / vapailtanne

vapahiltansa / vapahiltaan / vapailtansa / vapailtaan

Tra

-ksi

vapaaksemme

vapaaksenne

vapaaksensa / vapaakseen

vapahiksemme / vapaiksemme

vapahiksenne / vapaiksenne

vapahikseen / vapahiksensa / vapaikseen / vapaiksensa

Ess

-na

vapaanamme

vapaananne

vapaanansa / vapaanaan

vapahinamme / vapainamme

vapahinanne / vapainanne

vapahinansa / vapahinaan / vapainansa / vapainaan

Abe

-tta

vapaattamme

vapaattanne

vapaattansa / vapaattaan

vapahittamme / vapaittamme

vapahittanne / vapaittanne

vapahittansa / vapahittaan / vapaittansa / vapaittaan

Com

-ne

-

-

-

vapahinemme / vapainemme

vapahinenne / vapainenne

vapahineen / vapahinensa / vapaineen / vapainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept