logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

valoammus, noun

Word analysis
valoammuksen

valoammuksen

valoammus

Noun, Singular Genitive

valo

Noun, Singular Nominative

+ ammus

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valoammus

valoammukset

Par

-ta

valoammusta

valoammuksia

Gen

-n

valoammuksen

valoammuksien / valoammusten

Ill

mihin

valoammukseen

valoammuksiin

Ine

-ssa

valoammuksessa

valoammuksissa

Ela

-sta

valoammuksesta

valoammuksista

All

-lle

valoammukselle

valoammuksille

Ade

-lla

valoammuksella

valoammuksilla

Abl

-lta

valoammukselta

valoammuksilta

Tra

-ksi

valoammukseksi

valoammuksiksi

Ess

-na

valoammuksena

valoammuksina

Abe

-tta

valoammuksetta

valoammuksitta

Com

-ne

-

valoammuksine

Ins

-in

-

valoammuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valoammus

valoammukset

Par

-ta

valoammusta

valoammuksia

Gen

-n

valoammuksen

valoammuksien / valoammusten

Ill

mihin

valoammukseen

valoammuksiin

Ine

-ssa

valoammuksessa

valoammuksissa

Ela

-sta

valoammuksesta

valoammuksista

All

-lle

valoammukselle

valoammuksille

Ade

-lla

valoammuksella

valoammuksilla

Abl

-lta

valoammukselta

valoammuksilta

Tra

-ksi

valoammukseksi

valoammuksiksi

Ess

-na

valoammuksena

valoammuksina

Abe

-tta

valoammuksetta

valoammuksitta

Com

-ne

-

valoammuksine

Ins

-in

-

valoammuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

light
light ammunition
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; tmClass; eurlex-diff-2017 Näitkö valoammuksen? Did you see that flare? Ammun valoammuksen, kun voit palata. I'll fire a flare. Selvitetään, kuka ampui valoammuksen. Maybe we should see who launched that flare. Horton, valoammus. Horton, illumination round. Löysin valoammukset. Found the flares. Pyöräytä ympäri Paul että voin ampua valoammuksen! Roll it, Paul, so I can get at'em! Sytyttäkää valoammukset. Fire the magnesium flares. Valoammukset [pyrotekniset]. Flares [pyrotechnic]. Meidän täytyy ampua valoammus. We have to fire the flare. Punainen valoammus. Red pyrotechnic. Show more arrow right

Wiktionary

flare Show more arrow right valo +‎ ammus Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoammukseni

valoammukseni

valoammuksesi

valoammuksesi

valoammuksensa

valoammuksensa

Par

-ta

valoammustani

valoammuksiani

valoammustasi

valoammuksiasi

valoammustansa / valoammustaan

valoammuksiansa / valoammuksiaan

Gen

-n

valoammukseni

valoammuksieni / valoammusteni

valoammuksesi

valoammuksiesi / valoammustesi

valoammuksensa

valoammuksiensa / valoammustensa

Ill

mihin

valoammukseeni

valoammuksiini

valoammukseesi

valoammuksiisi

valoammukseensa

valoammuksiinsa

Ine

-ssa

valoammuksessani

valoammuksissani

valoammuksessasi

valoammuksissasi

valoammuksessansa / valoammuksessaan

valoammuksissansa / valoammuksissaan

Ela

-sta

valoammuksestani

valoammuksistani

valoammuksestasi

valoammuksistasi

valoammuksestansa / valoammuksestaan

valoammuksistansa / valoammuksistaan

All

-lle

valoammukselleni

valoammuksilleni

valoammuksellesi

valoammuksillesi

valoammuksellensa / valoammukselleen

valoammuksillensa / valoammuksillean

Ade

-lla

valoammuksellani

valoammuksillani

valoammuksellasi

valoammuksillasi

valoammuksellansa / valoammuksellaan

valoammuksillansa / valoammuksillaan

Abl

-lta

valoammukseltani

valoammuksiltani

valoammukseltasi

valoammuksiltasi

valoammukseltansa / valoammukseltaan

valoammuksiltansa / valoammuksiltaan

Tra

-ksi

valoammuksekseni

valoammuksikseni

valoammukseksesi

valoammuksiksesi

valoammukseksensa / valoammuksekseen

valoammuksiksensa / valoammuksikseen

Ess

-na

valoammuksenani

valoammuksinani

valoammuksenasi

valoammuksinasi

valoammuksenansa / valoammuksenaan

valoammuksinansa / valoammuksinaan

Abe

-tta

valoammuksettani

valoammuksittani

valoammuksettasi

valoammuksittasi

valoammuksettansa / valoammuksettaan

valoammuksittansa / valoammuksittaan

Com

-ne

-

valoammuksineni

-

valoammuksinesi

-

valoammuksinensa / valoammuksineen

Singular

Plural

Nom

-

valoammukseni

valoammuksesi

valoammuksensa

valoammukseni

valoammuksesi

valoammuksensa

Par

-ta

valoammustani

valoammustasi

valoammustansa / valoammustaan

valoammuksiani

valoammuksiasi

valoammuksiansa / valoammuksiaan

Gen

-n

valoammukseni

valoammuksesi

valoammuksensa

valoammuksieni / valoammusteni

valoammuksiesi / valoammustesi

valoammuksiensa / valoammustensa

Ill

mihin

valoammukseeni

valoammukseesi

valoammukseensa

valoammuksiini

valoammuksiisi

valoammuksiinsa

Ine

-ssa

valoammuksessani

valoammuksessasi

valoammuksessansa / valoammuksessaan

valoammuksissani

valoammuksissasi

valoammuksissansa / valoammuksissaan

Ela

-sta

valoammuksestani

valoammuksestasi

valoammuksestansa / valoammuksestaan

valoammuksistani

valoammuksistasi

valoammuksistansa / valoammuksistaan

All

-lle

valoammukselleni

valoammuksellesi

valoammuksellensa / valoammukselleen

valoammuksilleni

valoammuksillesi

valoammuksillensa / valoammuksillean

Ade

-lla

valoammuksellani

valoammuksellasi

valoammuksellansa / valoammuksellaan

valoammuksillani

valoammuksillasi

valoammuksillansa / valoammuksillaan

Abl

-lta

valoammukseltani

valoammukseltasi

valoammukseltansa / valoammukseltaan

valoammuksiltani

valoammuksiltasi

valoammuksiltansa / valoammuksiltaan

Tra

-ksi

valoammuksekseni

valoammukseksesi

valoammukseksensa / valoammuksekseen

valoammuksikseni

valoammuksiksesi

valoammuksiksensa / valoammuksikseen

Ess

-na

valoammuksenani

valoammuksenasi

valoammuksenansa / valoammuksenaan

valoammuksinani

valoammuksinasi

valoammuksinansa / valoammuksinaan

Abe

-tta

valoammuksettani

valoammuksettasi

valoammuksettansa / valoammuksettaan

valoammuksittani

valoammuksittasi

valoammuksittansa / valoammuksittaan

Com

-ne

-

-

-

valoammuksineni

valoammuksinesi

valoammuksinensa / valoammuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoammuksemme

valoammuksemme

valoammuksenne

valoammuksenne

valoammuksensa

valoammuksensa

Par

-ta

valoammustamme

valoammuksiamme

valoammustanne

valoammuksianne

valoammustansa / valoammustaan

valoammuksiansa / valoammuksiaan

Gen

-n

valoammuksemme

valoammuksiemme / valoammustemme

valoammuksenne

valoammuksienne / valoammustenne

valoammuksensa

valoammuksiensa / valoammustensa

Ill

mihin

valoammukseemme

valoammuksiimme

valoammukseenne

valoammuksiinne

valoammukseensa

valoammuksiinsa

Ine

-ssa

valoammuksessamme

valoammuksissamme

valoammuksessanne

valoammuksissanne

valoammuksessansa / valoammuksessaan

valoammuksissansa / valoammuksissaan

Ela

-sta

valoammuksestamme

valoammuksistamme

valoammuksestanne

valoammuksistanne

valoammuksestansa / valoammuksestaan

valoammuksistansa / valoammuksistaan

All

-lle

valoammuksellemme

valoammuksillemme

valoammuksellenne

valoammuksillenne

valoammuksellensa / valoammukselleen

valoammuksillensa / valoammuksillean

Ade

-lla

valoammuksellamme

valoammuksillamme

valoammuksellanne

valoammuksillanne

valoammuksellansa / valoammuksellaan

valoammuksillansa / valoammuksillaan

Abl

-lta

valoammukseltamme

valoammuksiltamme

valoammukseltanne

valoammuksiltanne

valoammukseltansa / valoammukseltaan

valoammuksiltansa / valoammuksiltaan

Tra

-ksi

valoammukseksemme

valoammuksiksemme

valoammukseksenne

valoammuksiksenne

valoammukseksensa / valoammuksekseen

valoammuksiksensa / valoammuksikseen

Ess

-na

valoammuksenamme

valoammuksinamme

valoammuksenanne

valoammuksinanne

valoammuksenansa / valoammuksenaan

valoammuksinansa / valoammuksinaan

Abe

-tta

valoammuksettamme

valoammuksittamme

valoammuksettanne

valoammuksittanne

valoammuksettansa / valoammuksettaan

valoammuksittansa / valoammuksittaan

Com

-ne

-

valoammuksinemme

-

valoammuksinenne

-

valoammuksinensa / valoammuksineen

Singular

Plural

Nom

-

valoammuksemme

valoammuksenne

valoammuksensa

valoammuksemme

valoammuksenne

valoammuksensa

Par

-ta

valoammustamme

valoammustanne

valoammustansa / valoammustaan

valoammuksiamme

valoammuksianne

valoammuksiansa / valoammuksiaan

Gen

-n

valoammuksemme

valoammuksenne

valoammuksensa

valoammuksiemme / valoammustemme

valoammuksienne / valoammustenne

valoammuksiensa / valoammustensa

Ill

mihin

valoammukseemme

valoammukseenne

valoammukseensa

valoammuksiimme

valoammuksiinne

valoammuksiinsa

Ine

-ssa

valoammuksessamme

valoammuksessanne

valoammuksessansa / valoammuksessaan

valoammuksissamme

valoammuksissanne

valoammuksissansa / valoammuksissaan

Ela

-sta

valoammuksestamme

valoammuksestanne

valoammuksestansa / valoammuksestaan

valoammuksistamme

valoammuksistanne

valoammuksistansa / valoammuksistaan

All

-lle

valoammuksellemme

valoammuksellenne

valoammuksellensa / valoammukselleen

valoammuksillemme

valoammuksillenne

valoammuksillensa / valoammuksillean

Ade

-lla

valoammuksellamme

valoammuksellanne

valoammuksellansa / valoammuksellaan

valoammuksillamme

valoammuksillanne

valoammuksillansa / valoammuksillaan

Abl

-lta

valoammukseltamme

valoammukseltanne

valoammukseltansa / valoammukseltaan

valoammuksiltamme

valoammuksiltanne

valoammuksiltansa / valoammuksiltaan

Tra

-ksi

valoammukseksemme

valoammukseksenne

valoammukseksensa / valoammuksekseen

valoammuksiksemme

valoammuksiksenne

valoammuksiksensa / valoammuksikseen

Ess

-na

valoammuksenamme

valoammuksenanne

valoammuksenansa / valoammuksenaan

valoammuksinamme

valoammuksinanne

valoammuksinansa / valoammuksinaan

Abe

-tta

valoammuksettamme

valoammuksettanne

valoammuksettansa / valoammuksettaan

valoammuksittamme

valoammuksittanne

valoammuksittansa / valoammuksittaan

Com

-ne

-

-

-

valoammuksinemme

valoammuksinenne

valoammuksinensa / valoammuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, valistus
lamp lamppu, valaisin, valo, lyhty
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 922459.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles Parallel Corpus Valo valaisee huonetta. Light illuminates the room. Kala ui valossa. The fish swims in the light. Varjo ja Valo? Shadow and Light? Valo loistaa pimeässä huoneessa. Light shines in the dark room. Olohuoneen valo oli liian kirkas. The living room light was too bright. Valo oli punainen. It was a red light. Viel Valo ikuinen. The everlasting Light. Valomajakan valo vilkkuu merellä. The light of the valomajakan is blinking on the sea. Kaikki valoihin ulos! Everyone out into the lights! Valo houkutteli perhosia puutarhaan. The light attracted butterflies to the garden. Show more arrow right

Wiktionary

light (visible electromagnetic radiation) Show more arrow right Adjectives valoisavaloton Verbs valottaavalaistavalistaa Show more arrow right ajovaloankkurivaloauringonvaloetuvalohajavalohakuvalohalogeenivalohalovalohohtovalohätävaloinfrapunavalojarruvalokaarivalokaasuvalokattovalokatuvalokaukovalokeinovalokulkuvalokuunvalokynttilänvalolampunvalolaservaloledvaloliikennevalolisävaloloistevalolukuvaloluonnonvaloluuvalolähivalomainosvalomastovalomerkkivalomyötävaloneonvaloojavaloovivaloparkkivaloperuutusvaloperävalopihavalopitkävaloporrasvalopuolivalopysäköintivalopäivänvaloramppivalosalamavaloseisontavalosisävalosivuvalosumuvalosuuntavalosähkövalotakavalotaustavalotunnusvaloulkovalovaloaaltovaloammusvaloanturivalodiodivaloefektivaloelinvaloenergiavaloherkkävalohoitovalohämyvaloihottumavaloilmiövalojuovavalojäljennösvalokaapelivalokaarivalokaasuvalokatkaisinvalokehävalokeilavalokennovalokiilavalokirjainvalokopiovalokopioidavalokopiokonevalokuiluvalokuituvalokuvavalokuvausvalokuviovalokvanttivalokynävalokytkinvaloladontavalolaitevalolatomakonevalolähdevaloläikkävaloläiskävalomainosvalomajakkavalomerivalomerkkivalomikroskooppivalomittarivalomuistivalomäärävalonaistinvalonappulavalonarkavaloneuvovalonheitinvalonherkkävalonkajastusvalonkajovalonleimahdusvalonleimausvalonloistevalonlähdevalonmittausvalonpesinvalonpilkahdusvalonpitävävalonsaantivalonvälähdysvalo-ohjausvalo-opastevalo-opastinvalo-oppivalopakoisuusvalopatruunavalopetrolivalopihavalopiirivalopilkkuvalopistevalopistoolivalopoijuvalopuolivalopöytävalorakettivaloramppivaloreaktiovalorelevalosammalvalosektorivaloshowvalosähkövalosähkötysvalotaidevalotauluvalotehostevalotekniikkavalotekstivalotiheysvalotransistorivalotuikkuvalovaikutusvalovastusvaloverhovalovirtavalovoimavalovuosivaloympyrävaloärsykevaloöljyvaravalovaroitusvalovastavalovilkkuvalovärivaloxenonvaloyövaloäärivaloöljyvalo Show more arrow right From Proto-Finnic valo, from Proto-Finno-Ugric waĺɜ. Cognates include dialectal Finnish valu (“light”), Estonian valu (“light (poetic)”), Komi-Permyak волявны (voljavny, “shine”) and Hungarian világ (“light”). Compare also Finnish valkea (“white, fire, bright”), Estonian valgus (“light”), from walke. Show more arrow right

Wikipedia

Light Light or visible light is electromagnetic radiation within the portion of the electromagnetic spectrum that can be perceived by the human eye. Visible light is usually defined as having wavelengths in the range of 400–700 nm, between the infrared (with longer wavelengths) and the ultraviolet (with shorter wavelengths). This wavelength means a frequency range of roughly 430–750 terahertz (THz). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valoni

valosi

valosi

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoani

valojani

valoasi

valojasi

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valojeni

valosi

valojesi

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoihini

valoosi

valoihisi

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valoissani

valossasi

valoissasi

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valoistani

valostasi

valoistasi

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valoilleni

valollesi

valoillesi

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valoillani

valollasi

valoillasi

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoiltani

valoltasi

valoiltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoikseni

valoksesi

valoiksesi

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valoinani

valonasi

valoinasi

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valoittani

valottasi

valoittasi

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valosi

valonsa

valoni

valosi

valonsa

Par

-ta

valoani

valoasi

valoansa / valoaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valosi

valonsa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoosi

valoonsa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valossasi

valossansa / valossaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valostasi

valostansa / valostaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valollesi

valollensa / valolleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valollasi

valollansa / valollaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoksesi

valoksensa / valokseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valonasi

valonansa / valonaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valottasi

valottansa / valottaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valomme

valonne

valonne

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoamme

valojamme

valoanne

valojanne

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valojemme

valonne

valojenne

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoihimme

valoonne

valoihinne

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valoissamme

valossanne

valoissanne

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valoistamme

valostanne

valoistanne

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valoillemme

valollenne

valoillenne

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valoillamme

valollanne

valoillanne

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoiltamme

valoltanne

valoiltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoiksemme

valoksenne

valoiksenne

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valoinamme

valonanne

valoinanne

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valoittamme

valottanne

valoittanne

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valonne

valonsa

valomme

valonne

valonsa

Par

-ta

valoamme

valoanne

valoansa / valoaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valonne

valonsa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoonne

valoonsa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valossanne

valossansa / valossaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valostanne

valostansa / valostaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valollenne

valollensa / valolleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valollanne

valollansa / valollaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoksenne

valoksensa / valokseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valonanne

valonansa / valonaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valottanne

valottansa / valottaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ammus

ammukset

Par

-ta

ammusta

ammuksia

Gen

-n

ammuksen

ammuksien / ammusten

Ill

mihin

ammukseen

ammuksiin

Ine

-ssa

ammuksessa

ammuksissa

Ela

-sta

ammuksesta

ammuksista

All

-lle

ammukselle

ammuksille

Ade

-lla

ammuksella

ammuksilla

Abl

-lta

ammukselta

ammuksilta

Tra

-ksi

ammukseksi

ammuksiksi

Ess

-na

ammuksena

ammuksina

Abe

-tta

ammuksetta

ammuksitta

Com

-ne

-

ammuksine

Ins

-in

-

ammuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ammus

ammukset

Par

-ta

ammusta

ammuksia

Gen

-n

ammuksen

ammuksien / ammusten

Ill

mihin

ammukseen

ammuksiin

Ine

-ssa

ammuksessa

ammuksissa

Ela

-sta

ammuksesta

ammuksista

All

-lle

ammukselle

ammuksille

Ade

-lla

ammuksella

ammuksilla

Abl

-lta

ammukselta

ammuksilta

Tra

-ksi

ammukseksi

ammuksiksi

Ess

-na

ammuksena

ammuksina

Abe

-tta

ammuksetta

ammuksitta

Com

-ne

-

ammuksine

Ins

-in

-

ammuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

projectile ammus, projektiili
shell kuori, runko, hylsy, ammus, kranaatti, simpukankuori
round kierros, erä, ympyrä, laukaus, ammus, rengas
missile ohjus, ammus, heittoase
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Ammus on ladattu. The ammus is loaded. Ammus osui maaliin. The ammus hit the target. Anna toinen ammus! Give me another rocket! Yksi ammus rintaan. One shot to the chest. Siinä on yksi ammus. There's one shot. Ammus ei osunut maaliin. The shot did not hit the target. Jokainen ammus merkitsee. Make it count. Minulla on vain yksi ammus. I have only one bullet. Suomessa valmistettu ammus räjähti ilmassa. The ammus made in Finland exploded in the air. Ja ammuksia. I have ammunition. Show more arrow right

Wiktionary

bullet, projectile Show more arrow right amm +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Projectile A projectile is any object thrown by the exertion of a force. It can also be defined as an object launched into the space and allowed to move free under the influence of gravity and air resistance. Although any object in motion through space (for example a thrown baseball, kicked football, fired bullet, thrown arrow, stone released from catapult) may be called projectiles, they are commonly found in warfare and sports. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ammukseni

ammukseni

ammuksesi

ammuksesi

ammuksensa

ammuksensa

Par

-ta

ammustani

ammuksiani

ammustasi

ammuksiasi

ammustansa / ammustaan

ammuksiansa / ammuksiaan

Gen

-n

ammukseni

ammuksieni / ammusteni

ammuksesi

ammuksiesi / ammustesi

ammuksensa

ammuksiensa / ammustensa

Ill

mihin

ammukseeni

ammuksiini

ammukseesi

ammuksiisi

ammukseensa

ammuksiinsa

Ine

-ssa

ammuksessani

ammuksissani

ammuksessasi

ammuksissasi

ammuksessansa / ammuksessaan

ammuksissansa / ammuksissaan

Ela

-sta

ammuksestani

ammuksistani

ammuksestasi

ammuksistasi

ammuksestansa / ammuksestaan

ammuksistansa / ammuksistaan

All

-lle

ammukselleni

ammuksilleni

ammuksellesi

ammuksillesi

ammuksellensa / ammukselleen

ammuksillensa / ammuksillean

Ade

-lla

ammuksellani

ammuksillani

ammuksellasi

ammuksillasi

ammuksellansa / ammuksellaan

ammuksillansa / ammuksillaan

Abl

-lta

ammukseltani

ammuksiltani

ammukseltasi

ammuksiltasi

ammukseltansa / ammukseltaan

ammuksiltansa / ammuksiltaan

Tra

-ksi

ammuksekseni

ammuksikseni

ammukseksesi

ammuksiksesi

ammukseksensa / ammuksekseen

ammuksiksensa / ammuksikseen

Ess

-na

ammuksenani

ammuksinani

ammuksenasi

ammuksinasi

ammuksenansa / ammuksenaan

ammuksinansa / ammuksinaan

Abe

-tta

ammuksettani

ammuksittani

ammuksettasi

ammuksittasi

ammuksettansa / ammuksettaan

ammuksittansa / ammuksittaan

Com

-ne

-

ammuksineni

-

ammuksinesi

-

ammuksinensa / ammuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ammukseni

ammuksesi

ammuksensa

ammukseni

ammuksesi

ammuksensa

Par

-ta

ammustani

ammustasi

ammustansa / ammustaan

ammuksiani

ammuksiasi

ammuksiansa / ammuksiaan

Gen

-n

ammukseni

ammuksesi

ammuksensa

ammuksieni / ammusteni

ammuksiesi / ammustesi

ammuksiensa / ammustensa

Ill

mihin

ammukseeni

ammukseesi

ammukseensa

ammuksiini

ammuksiisi

ammuksiinsa

Ine

-ssa

ammuksessani

ammuksessasi

ammuksessansa / ammuksessaan

ammuksissani

ammuksissasi

ammuksissansa / ammuksissaan

Ela

-sta

ammuksestani

ammuksestasi

ammuksestansa / ammuksestaan

ammuksistani

ammuksistasi

ammuksistansa / ammuksistaan

All

-lle

ammukselleni

ammuksellesi

ammuksellensa / ammukselleen

ammuksilleni

ammuksillesi

ammuksillensa / ammuksillean

Ade

-lla

ammuksellani

ammuksellasi

ammuksellansa / ammuksellaan

ammuksillani

ammuksillasi

ammuksillansa / ammuksillaan

Abl

-lta

ammukseltani

ammukseltasi

ammukseltansa / ammukseltaan

ammuksiltani

ammuksiltasi

ammuksiltansa / ammuksiltaan

Tra

-ksi

ammuksekseni

ammukseksesi

ammukseksensa / ammuksekseen

ammuksikseni

ammuksiksesi

ammuksiksensa / ammuksikseen

Ess

-na

ammuksenani

ammuksenasi

ammuksenansa / ammuksenaan

ammuksinani

ammuksinasi

ammuksinansa / ammuksinaan

Abe

-tta

ammuksettani

ammuksettasi

ammuksettansa / ammuksettaan

ammuksittani

ammuksittasi

ammuksittansa / ammuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ammuksineni

ammuksinesi

ammuksinensa / ammuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ammuksemme

ammuksemme

ammuksenne

ammuksenne

ammuksensa

ammuksensa

Par

-ta

ammustamme

ammuksiamme

ammustanne

ammuksianne

ammustansa / ammustaan

ammuksiansa / ammuksiaan

Gen

-n

ammuksemme

ammuksiemme / ammustemme

ammuksenne

ammuksienne / ammustenne

ammuksensa

ammuksiensa / ammustensa

Ill

mihin

ammukseemme

ammuksiimme

ammukseenne

ammuksiinne

ammukseensa

ammuksiinsa

Ine

-ssa

ammuksessamme

ammuksissamme

ammuksessanne

ammuksissanne

ammuksessansa / ammuksessaan

ammuksissansa / ammuksissaan

Ela

-sta

ammuksestamme

ammuksistamme

ammuksestanne

ammuksistanne

ammuksestansa / ammuksestaan

ammuksistansa / ammuksistaan

All

-lle

ammuksellemme

ammuksillemme

ammuksellenne

ammuksillenne

ammuksellensa / ammukselleen

ammuksillensa / ammuksillean

Ade

-lla

ammuksellamme

ammuksillamme

ammuksellanne

ammuksillanne

ammuksellansa / ammuksellaan

ammuksillansa / ammuksillaan

Abl

-lta

ammukseltamme

ammuksiltamme

ammukseltanne

ammuksiltanne

ammukseltansa / ammukseltaan

ammuksiltansa / ammuksiltaan

Tra

-ksi

ammukseksemme

ammuksiksemme

ammukseksenne

ammuksiksenne

ammukseksensa / ammuksekseen

ammuksiksensa / ammuksikseen

Ess

-na

ammuksenamme

ammuksinamme

ammuksenanne

ammuksinanne

ammuksenansa / ammuksenaan

ammuksinansa / ammuksinaan

Abe

-tta

ammuksettamme

ammuksittamme

ammuksettanne

ammuksittanne

ammuksettansa / ammuksettaan

ammuksittansa / ammuksittaan

Com

-ne

-

ammuksinemme

-

ammuksinenne

-

ammuksinensa / ammuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ammuksemme

ammuksenne

ammuksensa

ammuksemme

ammuksenne

ammuksensa

Par

-ta

ammustamme

ammustanne

ammustansa / ammustaan

ammuksiamme

ammuksianne

ammuksiansa / ammuksiaan

Gen

-n

ammuksemme

ammuksenne

ammuksensa

ammuksiemme / ammustemme

ammuksienne / ammustenne

ammuksiensa / ammustensa

Ill

mihin

ammukseemme

ammukseenne

ammukseensa

ammuksiimme

ammuksiinne

ammuksiinsa

Ine

-ssa

ammuksessamme

ammuksessanne

ammuksessansa / ammuksessaan

ammuksissamme

ammuksissanne

ammuksissansa / ammuksissaan

Ela

-sta

ammuksestamme

ammuksestanne

ammuksestansa / ammuksestaan

ammuksistamme

ammuksistanne

ammuksistansa / ammuksistaan

All

-lle

ammuksellemme

ammuksellenne

ammuksellensa / ammukselleen

ammuksillemme

ammuksillenne

ammuksillensa / ammuksillean

Ade

-lla

ammuksellamme

ammuksellanne

ammuksellansa / ammuksellaan

ammuksillamme

ammuksillanne

ammuksillansa / ammuksillaan

Abl

-lta

ammukseltamme

ammukseltanne

ammukseltansa / ammukseltaan

ammuksiltamme

ammuksiltanne

ammuksiltansa / ammuksiltaan

Tra

-ksi

ammukseksemme

ammukseksenne

ammukseksensa / ammuksekseen

ammuksiksemme

ammuksiksenne

ammuksiksensa / ammuksikseen

Ess

-na

ammuksenamme

ammuksenanne

ammuksenansa / ammuksenaan

ammuksinamme

ammuksinanne

ammuksinansa / ammuksinaan

Abe

-tta

ammuksettamme

ammuksettanne

ammuksettansa / ammuksettaan

ammuksittamme

ammuksittanne

ammuksittansa / ammuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ammuksinemme

ammuksinenne

ammuksinensa / ammuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept