logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

valo, noun

Word analysis
valomäärä

valomäärä

valo

Noun, Singular Nominative

+ määrä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, valistus
lamp lamppu, valaisin, valo, lyhty
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 922459.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles Parallel Corpus Valo valaisee huonetta. Light illuminates the room. Kala ui valossa. The fish swims in the light. Varjo ja Valo? Shadow and Light? Valo loistaa pimeässä huoneessa. Light shines in the dark room. Olohuoneen valo oli liian kirkas. The living room light was too bright. Valo oli punainen. It was a red light. Viel Valo ikuinen. The everlasting Light. Valomajakan valo vilkkuu merellä. The light of the valomajakan is blinking on the sea. Kaikki valoihin ulos! Everyone out into the lights! Valo houkutteli perhosia puutarhaan. The light attracted butterflies to the garden. Show more arrow right

Wiktionary

light (visible electromagnetic radiation) Show more arrow right Adjectives valoisavaloton Verbs valottaavalaistavalistaa Show more arrow right ajovaloankkurivaloauringonvaloetuvalohajavalohakuvalohalogeenivalohalovalohohtovalohätävaloinfrapunavalojarruvalokaarivalokaasuvalokattovalokatuvalokaukovalokeinovalokulkuvalokuunvalokynttilänvalolampunvalolaservaloledvaloliikennevalolisävaloloistevalolukuvaloluonnonvaloluuvalolähivalomainosvalomastovalomerkkivalomyötävaloneonvaloojavaloovivaloparkkivaloperuutusvaloperävalopihavalopitkävaloporrasvalopuolivalopysäköintivalopäivänvaloramppivalosalamavaloseisontavalosisävalosivuvalosumuvalosuuntavalosähkövalotakavalotaustavalotunnusvaloulkovalovaloaaltovaloammusvaloanturivalodiodivaloefektivaloelinvaloenergiavaloherkkävalohoitovalohämyvaloihottumavaloilmiövalojuovavalojäljennösvalokaapelivalokaarivalokaasuvalokatkaisinvalokehävalokeilavalokennovalokiilavalokirjainvalokopiovalokopioidavalokopiokonevalokuiluvalokuituvalokuvavalokuvausvalokuviovalokvanttivalokynävalokytkinvaloladontavalolaitevalolatomakonevalolähdevaloläikkävaloläiskävalomainosvalomajakkavalomerivalomerkkivalomikroskooppivalomittarivalomuistivalomäärävalonaistinvalonappulavalonarkavaloneuvovalonheitinvalonherkkävalonkajastusvalonkajovalonleimahdusvalonleimausvalonloistevalonlähdevalonmittausvalonpesinvalonpilkahdusvalonpitävävalonsaantivalonvälähdysvalo-ohjausvalo-opastevalo-opastinvalo-oppivalopakoisuusvalopatruunavalopetrolivalopihavalopiirivalopilkkuvalopistevalopistoolivalopoijuvalopuolivalopöytävalorakettivaloramppivaloreaktiovalorelevalosammalvalosektorivaloshowvalosähkövalosähkötysvalotaidevalotauluvalotehostevalotekniikkavalotekstivalotiheysvalotransistorivalotuikkuvalovaikutusvalovastusvaloverhovalovirtavalovoimavalovuosivaloympyrävaloärsykevaloöljyvaravalovaroitusvalovastavalovilkkuvalovärivaloxenonvaloyövaloäärivaloöljyvalo Show more arrow right From Proto-Finnic valo, from Proto-Finno-Ugric waĺɜ. Cognates include dialectal Finnish valu (“light”), Estonian valu (“light (poetic)”), Komi-Permyak волявны (voljavny, “shine”) and Hungarian világ (“light”). Compare also Finnish valkea (“white, fire, bright”), Estonian valgus (“light”), from walke. Show more arrow right

Wikipedia

Light Light or visible light is electromagnetic radiation within the portion of the electromagnetic spectrum that can be perceived by the human eye. Visible light is usually defined as having wavelengths in the range of 400–700 nm, between the infrared (with longer wavelengths) and the ultraviolet (with shorter wavelengths). This wavelength means a frequency range of roughly 430–750 terahertz (THz). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valoni

valosi

valosi

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoani

valojani

valoasi

valojasi

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valojeni

valosi

valojesi

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoihini

valoosi

valoihisi

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valoissani

valossasi

valoissasi

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valoistani

valostasi

valoistasi

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valoilleni

valollesi

valoillesi

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valoillani

valollasi

valoillasi

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoiltani

valoltasi

valoiltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoikseni

valoksesi

valoiksesi

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valoinani

valonasi

valoinasi

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valoittani

valottasi

valoittasi

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valosi

valonsa

valoni

valosi

valonsa

Par

-ta

valoani

valoasi

valoansa / valoaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valosi

valonsa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoosi

valoonsa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valossasi

valossansa / valossaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valostasi

valostansa / valostaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valollesi

valollensa / valolleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valollasi

valollansa / valollaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoksesi

valoksensa / valokseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valonasi

valonansa / valonaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valottasi

valottansa / valottaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valomme

valonne

valonne

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoamme

valojamme

valoanne

valojanne

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valojemme

valonne

valojenne

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoihimme

valoonne

valoihinne

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valoissamme

valossanne

valoissanne

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valoistamme

valostanne

valoistanne

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valoillemme

valollenne

valoillenne

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valoillamme

valollanne

valoillanne

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoiltamme

valoltanne

valoiltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoiksemme

valoksenne

valoiksenne

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valoinamme

valonanne

valoinanne

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valoittamme

valottanne

valoittanne

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valonne

valonsa

valomme

valonne

valonsa

Par

-ta

valoamme

valoanne

valoansa / valoaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valonne

valonsa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoonne

valoonsa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valossanne

valossansa / valossaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valostanne

valostansa / valostaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valollenne

valollensa / valolleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valollanne

valollansa / valollaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoksenne

valoksensa / valokseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valonanne

valonansa / valonaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valottanne

valottansa / valottaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

määrä

määrät

Par

-ta

määrää

määriä

Gen

-n

määrän

määrien

Ill

mihin

määrään

määriin

Ine

-ssa

määrässä

määrissä

Ela

-sta

määrästä

määristä

All

-lle

määrälle

määrille

Ade

-lla

määrällä

määrillä

Abl

-lta

määrältä

määriltä

Tra

-ksi

määräksi

määriksi

Ess

-na

määränä

määrinä

Abe

-tta

määrättä

määrittä

Com

-ne

-

määrine

Ins

-in

-

määrin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

määrä

määrät

Par

-ta

määrää

määriä

Gen

-n

määrän

määrien

Ill

mihin

määrään

määriin

Ine

-ssa

määrässä

määrissä

Ela

-sta

määrästä

määristä

All

-lle

määrälle

määrille

Ade

-lla

määrällä

määrillä

Abl

-lta

määrältä

määriltä

Tra

-ksi

määräksi

määriksi

Ess

-na

määränä

määrinä

Abe

-tta

määrättä

määrittä

Com

-ne

-

määrine

Ins

-in

-

määrin

amount määrä, summa, rahamäärä, loppusumma, pääsisältö, ydin
number määrä, lukumäärä, numero, joukko, luku, kappale
quantity määrä, suure, suuri määrä, kvantiteetti, runsaus, tuntematon tekijä
count kreivi, määrä, laskeminen, luku, loppusumma, syytekohta
volume määrä, tilavuus, volyymi, vuosikerta, ääni, äänen voimakkuus
rate määrä, nopeus, hinta, kurssi, aste, taso
extent laajuus, ulottuvuus, määrä, suuruus, ala, alue
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, määrä
quantum kvantti, määrä, pieni määrä
supply tarjonta, toimitus, saanti, jakelu, määrä, varasto
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
quotient osamäärä, määrä, aste
measure mitta, mittayksikkö, tahti, mittanauha, mittakeppi, määrä
lot erä, arpa, osa, tontti, joukko, määrä
attendance osallistuminen, läsnäolo, osanotto, hoitaminen, läsnäolijat, määrä
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, määrä
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; Tatoeba, sentence ID: 4125853; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: EP-1996-09-26-1-EN-FI; Tatoeba, sentence ID: 3752059; Tatoeba, sentence ID: 1842623; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Määrä oli suurempi kuin odotimme. The amount was greater than we expected. On tärkeää pitää määrä minimissä. It is important to keep the amount to a minimum. Määrä kasvaa lämpötilan noustessa. The quantity increases as the temperature rises. Määrä on tärkeä tekijä tässä asiassa. The amount is an important factor in this matter. Määrä on ratkaiseva tekijä tässä tilanteessa. The quantity is a decisive factor in this situation. Määrä voi vaihdella suuresti eri sairaaloissa. The quantity can vary greatly between different hospitals. Laatikossa oli suuri määrä erilaisia työkaluja. There was a large quantity of various tools in the box. Uhrien määrä nousee eksponentiaalisesti. The number of victims increases exponentially. Määrä (tonnia). Volumes (tonnes). (b) Myynnin määrä. (b) Sales volume. Show more arrow right

Wiktionary

amount, quantity Fin:Lumen määrä väheni lämpimämmän jakson aikana.Eng:The amount of snow decreased during the warmer period. count, number Fin:Wikipedia-artikkeleiden määrä kasvaa jatkuvasti.Eng:The count of Wikipedia articles is constantly growing. aim, target, ambition, obligation (more usually in compound words such as määränpää, päämäärä and määräaika) Fin:Minun on määrä mennä naimisiin keskiviikkona.Eng:I will marry on Wednesday.Fin:Minun on määrä lähteä Siperiaan.Eng:I must go to Siberia. Show more arrow right (count, number) lukumäärä Show more arrow right Often used to form compound terms: lumimäärä = lumen määräamount of snowihmismäärä = ihmisten määränumber of people Show more arrow right Adjectives määräinen Verbs määrittäämäärätä siinä määrin kuin Show more arrow right lukumäärä määräaika määräala määrämitta määränpää määräosa päämäärä Show more arrow right Borrowed from Russian ме́ра (méra), from Old East Slavic мѣра (měra), from Proto-Slavic měra. Show more arrow right

Wikipedia

Quantity Quantity is a property that can exist as a multitude or magnitude, which illustrate discontinuity and continuity. Quantities can be compared in terms of "more", "less", or "equal", or by assigning a numerical value in terms of a unit of measurement. Mass, time, distance, heat, and angular separation are among the familiar examples of quantitative properties. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

määräni

määräni

määräsi

määräsi

määränsä

määränsä

Par

-ta

määrääni

määriäni

määrääsi

määriäsi

määräänsä

määriänsä / määriään

Gen

-n

määräni

määrieni

määräsi

määriesi

määränsä

määriensä

Ill

mihin

määrääni

määriini

määrääsi

määriisi

määräänsä

määriinsä

Ine

-ssa

määrässäni

määrissäni

määrässäsi

määrissäsi

määrässänsä / määrässään

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästäni

määristäni

määrästäsi

määristäsi

määrästänsä / määrästään

määristänsä / määristään

All

-lle

määrälleni

määrilleni

määrällesi

määrillesi

määrällensä / määrälleen

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrälläni

määrilläni

määrälläsi

määrilläsi

määrällänsä / määrällään

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältäni

määriltäni

määrältäsi

määriltäsi

määrältänsä / määrältään

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräkseni

määrikseni

määräksesi

määriksesi

määräksensä / määräkseen

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränäni

määrinäni

määränäsi

määrinäsi

määränänsä / määränään

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättäni

määrittäni

määrättäsi

määrittäsi

määrättänsä / määrättään

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

määrineni

-

määrinesi

-

määrinensä / määrineen

Singular

Plural

Nom

-

määräni

määräsi

määränsä

määräni

määräsi

määränsä

Par

-ta

määrääni

määrääsi

määräänsä

määriäni

määriäsi

määriänsä / määriään

Gen

-n

määräni

määräsi

määränsä

määrieni

määriesi

määriensä

Ill

mihin

määrääni

määrääsi

määräänsä

määriini

määriisi

määriinsä

Ine

-ssa

määrässäni

määrässäsi

määrässänsä / määrässään

määrissäni

määrissäsi

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästäni

määrästäsi

määrästänsä / määrästään

määristäni

määristäsi

määristänsä / määristään

All

-lle

määrälleni

määrällesi

määrällensä / määrälleen

määrilleni

määrillesi

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrälläni

määrälläsi

määrällänsä / määrällään

määrilläni

määrilläsi

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältäni

määrältäsi

määrältänsä / määrältään

määriltäni

määriltäsi

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräkseni

määräksesi

määräksensä / määräkseen

määrikseni

määriksesi

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränäni

määränäsi

määränänsä / määränään

määrinäni

määrinäsi

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättäni

määrättäsi

määrättänsä / määrättään

määrittäni

määrittäsi

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

-

-

määrineni

määrinesi

määrinensä / määrineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

määrämme

määrämme

määränne

määränne

määränsä

määränsä

Par

-ta

määräämme

määriämme

määräänne

määriänne

määräänsä

määriänsä / määriään

Gen

-n

määrämme

määriemme

määränne

määrienne

määränsä

määriensä

Ill

mihin

määräämme

määriimme

määräänne

määriinne

määräänsä

määriinsä

Ine

-ssa

määrässämme

määrissämme

määrässänne

määrissänne

määrässänsä / määrässään

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästämme

määristämme

määrästänne

määristänne

määrästänsä / määrästään

määristänsä / määristään

All

-lle

määrällemme

määrillemme

määrällenne

määrillenne

määrällensä / määrälleen

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrällämme

määrillämme

määrällänne

määrillänne

määrällänsä / määrällään

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältämme

määriltämme

määrältänne

määriltänne

määrältänsä / määrältään

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräksemme

määriksemme

määräksenne

määriksenne

määräksensä / määräkseen

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränämme

määrinämme

määränänne

määrinänne

määränänsä / määränään

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättämme

määrittämme

määrättänne

määrittänne

määrättänsä / määrättään

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

määrinemme

-

määrinenne

-

määrinensä / määrineen

Singular

Plural

Nom

-

määrämme

määränne

määränsä

määrämme

määränne

määränsä

Par

-ta

määräämme

määräänne

määräänsä

määriämme

määriänne

määriänsä / määriään

Gen

-n

määrämme

määränne

määränsä

määriemme

määrienne

määriensä

Ill

mihin

määräämme

määräänne

määräänsä

määriimme

määriinne

määriinsä

Ine

-ssa

määrässämme

määrässänne

määrässänsä / määrässään

määrissämme

määrissänne

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästämme

määrästänne

määrästänsä / määrästään

määristämme

määristänne

määristänsä / määristään

All

-lle

määrällemme

määrällenne

määrällensä / määrälleen

määrillemme

määrillenne

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrällämme

määrällänne

määrällänsä / määrällään

määrillämme

määrillänne

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältämme

määrältänne

määrältänsä / määrältään

määriltämme

määriltänne

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräksemme

määräksenne

määräksensä / määräkseen

määriksemme

määriksenne

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränämme

määränänne

määränänsä / määränään

määrinämme

määrinänne

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättämme

määrättänne

määrättänsä / määrättään

määrittämme

määrittänne

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

-

-

määrinemme

määrinenne

määrinensä / määrineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept