logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

valaista, verb

Word analysis
valaisi

valaisi

valaista

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular

valaa

Verb, Active voice Conditional 3rd singular

valaa

Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb

vala

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

vala

Noun, Plural Genitive Rare form or wordRare 2nd singular possessive

Report an issue

Wiktionary

to light, illuminate Fin:Huonetiloja valaistaan sähkövalolla.Eng:The rooms are illuminated with electric light. to shed light on, illuminate, clear, clear up, elucidate (to make clear) Fin:Uudet laitteet valaisevat hieman näiden kallioiden historiaa.Eng:The new instruments will shed some light on the history of these rocks.Fin:Toivomme, että arkistojen avautuminen valaisee muutamia historian hämäriä kohtia.Eng:We hope that the opening of the archives will shed light on some obscure episodes in history. Show more arrow right Nouns valaisu Verbs valaistua Show more arrow right valo (“light”) +‎ -aista Show more arrow right
to illuminate valaista, valaista juhlavalaistuksella, koristaa
to light sytyttää, syttyä, valaista, laskeutua
to illustrate valaista, kuvittaa, valaista esimerkein
to enlighten valaista, valistaa
to elucidate valaista, selventää
to light up sytyttää, valaista, kirkastua, kirkastaa, sytyttää palamaan, sytyttää valo jhk
to brighten kirkastaa, piristää, kirkastua, valaista, piristyä, tehdä iloisemmaksi
to illumine valaista, koristaa
to lighten keventää, vaalentaa, valaista, kirkastaa, keventyä, lieventää
to irradiate säteilyttää, valaista, kirkastaa
to brighten up piristää, kirkastaa, piristyä, valaista, elostua, kirkastua
to spotlight valaista, tuoda esiin, vetää huomio jhk
to spot huomata, täplittää, nähdä, paikantaa, kekata, valaista
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba parallel corpus; tmClass; Tatoeba; OpenSubtitles2018; Europarl parallel corpus; WikiMatrix; LDS Hän antoi selvityksen ja valaisi tilannetta. He provided an explanation and clarified the situation. Hetken kuluttua aurinko valaisi koko huoneen. After a while, the sun illuminated the whole room. Valaistu silta ylitti joen. The lit bridge crossed the river. Valaisin koko huoneen. I illuminated the entire room. Valaistut patsaat. Luminous statues. Lehtori valaisi opiskelijoita toisen maailmansodan historiasta. The lecturer shed light on students about the history of World War II. Keskellä metsää loisti kirkas täysikuu, joka valaisi polun eteen. In the middle of the forest shone a bright full moon, which lit up the path ahead. Huone oli valaistu kynttilöillä. The room was lit by candles. Opettaja valaisi oppilaille vaikean käsitteen käytännön esimerkillä. The teacher illustrated a difficult concept to the students with a practical example. Saanen valaista asiaa. Let me illustrate. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

valaisen

en valaise

ii

valaiset

et valaise

iii

valaisee

ei valaise

Plural

Positive

Negative

i

valaisemme / valaistaan

emme valaise / ei valaista

ii

valaisette

ette valaise

iii

valaisevat

eivät valaise

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

valaisin

en valaissut

ii

valaisit

et valaissut

iii

valaisi

ei valaissut

Plural

Positive

Negative

i

valaisimme / valaistiin

emme valaisseet / ei valaistu

ii

valaisitte

ette valaisseet

iii

valaisivat

eivät valaisseet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen valaissut

en ole valaissut

ii

olet valaissut

et ole valaissut

iii

on valaissut

ei ole valaissut

Plural

Positive

Negative

i

olemme valaisseet

emme ole valaisseet

ii

olette valaisseet

ette ole valaisseet

iii

ovat valaisseet

eivät ole valaisseet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin valaissut

en ollut valaissut

ii

olit valaissut

et ollut valaissut

iii

oli valaissut

ei ollut valaissut

Plural

Positive

Negative

i

olimme valaisseet

emme olleet valaisseet

ii

olitte valaisseet

ette olleet valaisseet

iii

olivat valaisseet

eivät olleet valaisseet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

valaisisin

en valaisisi

ii

valaisisit

et valaisisi

iii

valaisisi

ei valaisisi

Plural

Positive

Negative

i

valaisisimme

emme valaisisi

ii

valaisisitte

ette valaisisi

iii

valaisisivat

eivät valaisisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin valaissut

en olisi valaissut

ii

olisit valaissut

et olisi valaissut

iii

olisi valaissut

ei olisi valaissut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme valaisseet

emme olisi valaisseet

ii

olisitte valaisseet

ette olisi valaisseet

iii

olisivat valaisseet

eivät olisi valaisseet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

valaissen

en valaisse

ii

valaisset

et valaisse

iii

valaissee

ei valaisse

Plural

Positive

Negative

i

valaissemme

emme valaisse

ii

valaissette

ette valaisse

iii

valaissevat

eivät valaisse

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen valaissut

en liene valaissut

ii

lienet valaissut

et liene valaissut

iii

lienee valaissut

ei liene valaissut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme valaisseet

emme liene valaisseet

ii

lienette valaisseet

ette liene valaisseet

iii

lienevät valaisseet

eivät liene valaisseet

Imperative

Singular

i

-

ii

valaise

iii

valaiskoon

Plural

i

valaiskaamme

ii

valaiskaa

iii

valaiskoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

valaista

Tra

-ksi

valaistaksensa / valaistakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

valaistessa

Ins

-in

valaisten

Ine

-ssa

valaistaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

valaisemaan

Ine

-ssa

valaisemassa

Ela

-sta

valaisemasta

Ade

-lla

valaisemalla

Abe

-tta

valaisematta

Ins

-in

valaiseman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

valaiseminen

Par

-ta

valaisemista

Infinitive V

valaisemaisillaan / valaisemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

valaistaan

ei valaista

Imperfect

valaistiin

ei valaistu

Potential

valaistaneen

ei valaistane

Conditional

valaistaisiin

ei valaistaisi

Imperative Present

valaistakoon

älköön valaistako

Imperative Perfect

olkoon valaistu

älköön valaistu

Positive

Negative

Present

valaistaan

ei valaista

Imperfect

valaistiin

ei valaistu

Potential

valaistaneen

ei valaistane

Conditional

valaistaisiin

ei valaistaisi

Imperative Present

valaistakoon

älköön valaistako

Imperative Perfect

olkoon valaistu

älköön valaistu

Participle

Active

Passive

1st

valaiseva

valaistava

2nd

valaissut

valaistu

3rd

valaisema

-

Wiktionary

(transitive) to cast, pour, throw (to pour liquid on something) (transitive) to cast, mold (to make a cast using metal or plaster etc.) Show more arrow right Nouns valajavalimovalu Verbs frequentative valellamomentane valahtaapassive valua Show more arrow right From Proto-Finnic valadak, from Proto-Finno-Permic wala-. Cognate with Moksha валомс (valoms, “to pour; lave, wet”) . Eastern Sami words, e.g. Skolt Sami väällad (“to pour, lave”), are a Finnic loan. Show more arrow right
to cast heittää, valaa, luoda, pudottaa, synnyttää ennenaikaisesti, suorittaa osajako
to infuse valaa, hautua, syöttää, pumpata, uuttaa, hauduttaa
to inspire innostaa, inspiroida, herättää, valaa, elähdyttää
to found perustaa, valaa, sulattaa
to dip sukeltaa, pudota, uittaa, laskea, upottaa, valaa
to throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, valaa
Show more arrow right
Common Crawl Parallel Corpus, sentence 1024.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 5678.; OPUS Parallel Corpus, sentence 7321.; Europarl Parallel Corpus, sentence 3457.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 392,301; Europarl Parallel Corpus, sentence 842,107; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 189,432; Tilde MODEL Parallel Corpus; OPUS Corpus, sentence 1,234,567; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 543,210 Keskustelu valaisi tilannetta. The discussion enlightened the situation. Keskuslämmitys valaisi asunnon. The central heating lit up the apartment. Aurinko valaisi koko kaupungin. The sun lit up the whole city. Hän valaisi huoneen kynttilällä. He illuminated the room with a candle. Kuunvalo valaisi tien hämärässä. The moonlight lit up the road in the darkness. Hän valaisi huoneen kirkkaalla valolla. He lit up the room with bright light. Aurinko valaisi kauniisti puiden lehtiä. The sun illuminated the leaves of the trees beautifully. Lampunvalo valaisi huonetta vain heikosti. The lamp light lit up the room only faintly. Valaisin valaisi yllättäen sammuneen kadun. The lamp illuminated the suddenly darkened street. Yllätyslahja valaisi hänen kasvonsa ilosta. The surprise gift lit up her face with joy. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

valan

en vala

ii

valat

et vala

iii

valaa

ei vala

Plural

Positive

Negative

i

valamme / valetaan

emme vala / ei valeta

ii

valatte

ette vala

iii

valavat

eivät vala

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

valoin

en valanut

ii

valoit

et valanut

iii

valoi

ei valanut

Plural

Positive

Negative

i

valoimme / valettiin

emme valaneet / ei valettu

ii

valoitte

ette valaneet

iii

valoivat

eivät valaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen valanut

en ole valanut

ii

olet valanut

et ole valanut

iii

on valanut

ei ole valanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme valaneet

emme ole valaneet

ii

olette valaneet

ette ole valaneet

iii

ovat valaneet

eivät ole valaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin valanut

en ollut valanut

ii

olit valanut

et ollut valanut

iii

oli valanut

ei ollut valanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme valaneet

emme olleet valaneet

ii

olitte valaneet

ette olleet valaneet

iii

olivat valaneet

eivät olleet valaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

valaisin

en valaisi

ii

valaisit

et valaisi

iii

valaisi

ei valaisi

Plural

Positive

Negative

i

valaisimme

emme valaisi

ii

valaisitte

ette valaisi

iii

valaisivat

eivät valaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin valanut

en olisi valanut

ii

olisit valanut

et olisi valanut

iii

olisi valanut

ei olisi valanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme valaneet

emme olisi valaneet

ii

olisitte valaneet

ette olisi valaneet

iii

olisivat valaneet

eivät olisi valaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

valanen

en valane

ii

valanet

et valane

iii

valanee

ei valane

Plural

Positive

Negative

i

valanemme

emme valane

ii

valanette

ette valane

iii

valanevat

eivät valane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen valanut

en liene valanut

ii

lienet valanut

et liene valanut

iii

lienee valanut

ei liene valanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme valaneet

emme liene valaneet

ii

lienette valaneet

ette liene valaneet

iii

lienevät valaneet

eivät liene valaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

vala

iii

valakoon

Plural

i

valakaamme

ii

valakaa

iii

valakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

valaa

Tra

-ksi

valaaksensa / valaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

valaessa

Ins

-in

valaen

Ine

-ssa

valettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

valamaan

Ine

-ssa

valamassa

Ela

-sta

valamasta

Ade

-lla

valamalla

Abe

-tta

valamatta

Ins

-in

valaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

valaminen

Par

-ta

valamista

Infinitive V

valamaisillaan / valamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

valetaan

ei valeta

Imperfect

valettiin

ei valettu

Potential

valettaneen

ei valettane

Conditional

valettaisiin

ei valettaisi

Imperative Present

valettakoon

älköön valettako

Imperative Perfect

olkoon valettu

älköön valettu

Positive

Negative

Present

valetaan

ei valeta

Imperfect

valettiin

ei valettu

Potential

valettaneen

ei valettane

Conditional

valettaisiin

ei valettaisi

Imperative Present

valettakoon

älköön valettako

Imperative Perfect

olkoon valettu

älköön valettu

Participle

Active

Passive

1st

valava

valettava

2nd

valanut

valettu

3rd

valama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

oath vala, kirous, kirosana
vow lupaus, vala
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OSCAR; opensubtitles2; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Vala lukekaa. Propose the oath, my lord. Vala on annettu vihkiäisissä. The oath is given at the wedding. Missä Vala on? Where' s Vala? Vala on annettu ja vahvistettu. The oath has been given and confirmed. Ei, se on pyhä vala. No, that's an oath. Vala vannotaan presidentin toimesta. The oath is sworn by the president. Vala annettiin vakaasti ja juhlallisesti. The oath was given firmly and solemnly. Hän halaa valaan. She hugs the whale. Vala on tärkeä perinne monissa kulttuureissa. The ritual is an important tradition in many cultures. Nyt pitäisi rikkoa toinen vala. Now you want me to break another sacred vow. Show more arrow right

Wiktionary

oath Show more arrow right väärä vala Show more arrow right From Proto-Finnic vala, from Proto-Uralic wala. Related to Lule Sami vuolle, Erzya вал (val) and Nganasan бәлы. Show more arrow right

Wikipedia

Oath Traditionally an oath (from Anglo-Saxon āð, also called plight) is either a statement of fact or a promise with wording relating to something considered sacred as a sign of verity. A common legal substitute for those who conscientiously object to making sacred oaths is to give an affirmation instead. Nowadays, even when there is no notion of sanctity involved, certain promises said out loud in ceremonial or juridical purpose are referred to as oaths. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valani

valani

valasi

valasi

valansa

valansa

Par

-ta

valaani

valojani

valaasi

valojasi

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valojeni

valasi

valojesi

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaani

valoihini

valaasi

valoihisi

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valoissani

valassasi

valoissasi

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valoistani

valastasi

valoistasi

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valoilleni

valallesi

valoillesi

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valoillani

valallasi

valoillasi

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valoiltani

valaltasi

valoiltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valoikseni

valaksesi

valoiksesi

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valoinani

valanasi

valoinasi

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valoittani

valattasi

valoittasi

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valani

valasi

valansa

valani

valasi

valansa

Par

-ta

valaani

valaasi

valaansa / valaaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valasi

valansa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valaani

valaasi

valaansa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valassasi

valassansa / valassaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valastasi

valastansa / valastaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valallesi

valallensa / valalleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valallasi

valallansa / valallaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valaltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valaksesi

valaksensa / valakseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valanasi

valanansa / valanaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valattasi

valattansa / valattaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valamme

valanne

valanne

valansa

valansa

Par

-ta

valaamme

valojamme

valaanne

valojanne

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valojemme

valanne

valojenne

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valoihimme

valaanne

valoihinne

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valoissamme

valassanne

valoissanne

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valoistamme

valastanne

valoistanne

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valoillemme

valallenne

valoillenne

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valoillamme

valallanne

valoillanne

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valoiltamme

valaltanne

valoiltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valoiksemme

valaksenne

valoiksenne

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valoinamme

valananne

valoinanne

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valoittamme

valattanne

valoittanne

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valanne

valansa

valamme

valanne

valansa

Par

-ta

valaamme

valaanne

valaansa / valaaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valanne

valansa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valaanne

valaansa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valassanne

valassansa / valassaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valastanne

valastansa / valastaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valallenne

valallensa / valalleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valallanne

valallansa / valallaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valaltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valaksenne

valaksensa / valakseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valananne

valanansa / valanaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valattanne

valattansa / valattaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept