logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

uuttaa, verb

Word analysis
uutetaan

uutetaan

uuttaa

Verb, Passive Indicative Present Pe4

uute

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to extract (to withdraw by expression, distillation or other mechanical or chemical process) Show more arrow right Nouns uute Show more arrow right Possibly uu (“hole”) +‎ -ttaa, in the original sense of "to drain (empty)". Show more arrow right
to extract poimia, uuttaa, louhia, vetää pois, lingota, ottaa
to infuse valaa, hautua, syöttää, pumpata, uuttaa, hauduttaa
Show more arrow right
tmClass; oj4; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus; Eurlex2019 Uutetut ruokaöljyt. Infused edible oils. Öljyllä uutettu annatto. Oil extracted annatto. Uutettua makhans-juurta. Steeped Makha root. Uutettu oliiviöljy. Olive pomace oil ◄. Uuttaa käyttäjätunnuksen uudelleen. Reset the user password. 2. Uutettu oliiviöljy:. 2. olive pomace oil. uutetut oleohartsit:. Extracted oleoresins:. Uutetut oleohartsit:. Extracted oleoresins:. Kalmareista uutettu öljy. Oil extracted from squids. Sitruunasta uutetut eteeriset öljyt. Lemon (Essential oils of ). Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

uutan

en uuta

ii

uutat

et uuta

iii

uuttaa

ei uuta

Plural

Positive

Negative

i

uutamme / uutetaan

emme uuta / ei uuteta

ii

uutatte

ette uuta

iii

uuttavat

eivät uuta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

uutin

en uuttanut

ii

uutit

et uuttanut

iii

uutti

ei uuttanut

Plural

Positive

Negative

i

uutimme / uutettiin

emme uuttaneet / ei uutettu

ii

uutitte

ette uuttaneet

iii

uuttivat

eivät uuttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen uuttanut

en ole uuttanut

ii

olet uuttanut

et ole uuttanut

iii

on uuttanut

ei ole uuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme uuttaneet

emme ole uuttaneet

ii

olette uuttaneet

ette ole uuttaneet

iii

ovat uuttaneet

eivät ole uuttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin uuttanut

en ollut uuttanut

ii

olit uuttanut

et ollut uuttanut

iii

oli uuttanut

ei ollut uuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme uuttaneet

emme olleet uuttaneet

ii

olitte uuttaneet

ette olleet uuttaneet

iii

olivat uuttaneet

eivät olleet uuttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

uuttaisin

en uuttaisi

ii

uuttaisit

et uuttaisi

iii

uuttaisi

ei uuttaisi

Plural

Positive

Negative

i

uuttaisimme

emme uuttaisi

ii

uuttaisitte

ette uuttaisi

iii

uuttaisivat

eivät uuttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin uuttanut

en olisi uuttanut

ii

olisit uuttanut

et olisi uuttanut

iii

olisi uuttanut

ei olisi uuttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme uuttaneet

emme olisi uuttaneet

ii

olisitte uuttaneet

ette olisi uuttaneet

iii

olisivat uuttaneet

eivät olisi uuttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

uuttanen

en uuttane

ii

uuttanet

et uuttane

iii

uuttanee

ei uuttane

Plural

Positive

Negative

i

uuttanemme

emme uuttane

ii

uuttanette

ette uuttane

iii

uuttanevat

eivät uuttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen uuttanut

en liene uuttanut

ii

lienet uuttanut

et liene uuttanut

iii

lienee uuttanut

ei liene uuttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme uuttaneet

emme liene uuttaneet

ii

lienette uuttaneet

ette liene uuttaneet

iii

lienevät uuttaneet

eivät liene uuttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

uuta

iii

uuttakoon

Plural

i

uuttakaamme

ii

uuttakaa

iii

uuttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

uuttaa

Tra

-ksi

uuttaaksensa / uuttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

uuttaessa

Ins

-in

uuttaen

Ine

-ssa

uutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

uuttamaan

Ine

-ssa

uuttamassa

Ela

-sta

uuttamasta

Ade

-lla

uuttamalla

Abe

-tta

uuttamatta

Ins

-in

uuttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

uuttaminen

Par

-ta

uuttamista

Infinitive V

uuttamaisillaan / uuttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

uutetaan

ei uuteta

Imperfect

uutettiin

ei uutettu

Potential

uutettaneen

ei uutettane

Conditional

uutettaisiin

ei uutettaisi

Imperative Present

uutettakoon

älköön uutettako

Imperative Perfect

olkoon uutettu

älköön uutettu

Positive

Negative

Present

uutetaan

ei uuteta

Imperfect

uutettiin

ei uutettu

Potential

uutettaneen

ei uutettane

Conditional

uutettaisiin

ei uutettaisi

Imperative Present

uutettakoon

älköön uutettako

Imperative Perfect

olkoon uutettu

älköön uutettu

Participle

Active

Passive

1st

uuttava

uutettava

2nd

uuttanut

uutettu

3rd

uuttama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uute

uutteet

Par

-ta

uutetta

uutteita / uuttehia

Gen

-n

uutteen

uutteitten / uutteiden / uuttehien / uuttehitten

Ill

mihin

uutteeseen

uutteisiin / uutteihin / uuttehisin

Ine

-ssa

uutteessa

uuttehissa / uutteissa

Ela

-sta

uutteesta

uuttehista / uutteista

All

-lle

uutteelle

uuttehille / uutteille

Ade

-lla

uutteella

uuttehilla / uutteilla

Abl

-lta

uutteelta

uuttehilta / uutteilta

Tra

-ksi

uutteeksi

uuttehiksi / uutteiksi

Ess

-na

uutteena

uuttehina / uutteina

Abe

-tta

uutteetta

uuttehitta / uutteitta

Com

-ne

-

uuttehine / uutteine

Ins

-in

-

uuttehin / uuttein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uute

uutteet

Par

-ta

uutetta

uutteita / uuttehia

Gen

-n

uutteen

uutteitten / uutteiden / uuttehien / uuttehitten

Ill

mihin

uutteeseen

uutteisiin / uutteihin / uuttehisin

Ine

-ssa

uutteessa

uuttehissa / uutteissa

Ela

-sta

uutteesta

uuttehista / uutteista

All

-lle

uutteelle

uuttehille / uutteille

Ade

-lla

uutteella

uuttehilla / uutteilla

Abl

-lta

uutteelta

uuttehilta / uutteilta

Tra

-ksi

uutteeksi

uuttehiksi / uutteiksi

Ess

-na

uutteena

uuttehina / uutteina

Abe

-tta

uutteetta

uuttehitta / uutteitta

Com

-ne

-

uuttehine / uutteine

Ins

-in

-

uuttehin / uuttein

extract ote, uute, ekstrakti, poiminto, mehuste
essence ydin, olemus, esanssi, sisin olemus, uute, pääsisällys
infusion infuusio, tiputus, uute, uuttaminen, haudeneste, valaminen
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English, sentence number 43537.; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence number 5850218.; EuroParl2021; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence number 8136072.; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence number 15739.; Tatoeba; WikiMatrix; Europarl; OpenSubtitles Levitä se uuttein. Apply it. Käytän tätä uuttein. I use it as a teacher. Runsaasti luteiinia sisältävä uute. Lutein-rich extract. He ruiskuttavat uuttein. They spray it. Säädä annostelija uuttein. Adjust the dispenser a small amount of finely ground solid matter from liquids, vegetable matter, or animal matter. Tarvitsetko luoda ne uuttein? Do you need to create them from scratch? Nämä mallit ovat luotu uuttein. These models are created anew. Hän onnistuu luomaan jotain uuttein. He manages to create something new. Uute on valmistettu luonnonmukaisesti kasvatetuista yrteistä. The extract was made of organically-grown herbs. Kokeile uuttein, käskeä heitä jälleen. Try again, order them once more. Show more arrow right

Wiktionary

extract (liquid) tincture (alcoholic extract of plant material, used as a medicine) beer (solution produced by seeping plant materials) Show more arrow right (tincture): tinktuura Show more arrow right From the verb uuttaa +‎ -e. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uutteeni

uutteeni

uutteesi

uutteesi

uutteensa

uutteensa

Par

-ta

uutettani

uutteitani / uuttehiani

uutettasi

uutteitasi / uuttehiasi

uutettansa / uutettaan

uutteitansa / uutteitaan / uuttehiansa / uuttehiaan

Gen

-n

uutteeni

uutteitteni / uutteideni / uuttehieni / uuttehitteni

uutteesi

uutteittesi / uutteidesi / uuttehiesi / uuttehittesi

uutteensa

uutteittensa / uutteidensa / uuttehiensa / uuttehittensa

Ill

mihin

uutteeseeni

uutteisiini / uutteihini / uuttehisini

uutteeseesi

uutteisiisi / uutteihisi / uuttehisisi

uutteeseensa

uutteisiinsa / uutteihinsa / uuttehisinsa

Ine

-ssa

uutteessani

uuttehissani / uutteissani

uutteessasi

uuttehissasi / uutteissasi

uutteessansa / uutteessaan

uuttehissansa / uuttehissaan / uutteissansa / uutteissaan

Ela

-sta

uutteestani

uuttehistani / uutteistani

uutteestasi

uuttehistasi / uutteistasi

uutteestansa / uutteestaan

uuttehistansa / uuttehistaan / uutteistansa / uutteistaan

All

-lle

uutteelleni

uuttehilleni / uutteilleni

uutteellesi

uuttehillesi / uutteillesi

uutteellensa / uutteelleen

uuttehillensa / uuttehillean / uutteillensa / uutteillean

Ade

-lla

uutteellani

uuttehillani / uutteillani

uutteellasi

uuttehillasi / uutteillasi

uutteellansa / uutteellaan

uuttehillansa / uuttehillaan / uutteillansa / uutteillaan

Abl

-lta

uutteeltani

uuttehiltani / uutteiltani

uutteeltasi

uuttehiltasi / uutteiltasi

uutteeltansa / uutteeltaan

uuttehiltansa / uuttehiltaan / uutteiltansa / uutteiltaan

Tra

-ksi

uutteekseni

uuttehikseni / uutteikseni

uutteeksesi

uuttehiksesi / uutteiksesi

uutteeksensa / uutteekseen

uuttehikseen / uuttehiksensa / uutteikseen / uutteiksensa

Ess

-na

uutteenani

uuttehinani / uutteinani

uutteenasi

uuttehinasi / uutteinasi

uutteenansa / uutteenaan

uuttehinansa / uuttehinaan / uutteinansa / uutteinaan

Abe

-tta

uutteettani

uuttehittani / uutteittani

uutteettasi

uuttehittasi / uutteittasi

uutteettansa / uutteettaan

uuttehittansa / uuttehittaan / uutteittansa / uutteittaan

Com

-ne

-

uuttehineni / uutteineni

-

uuttehinesi / uutteinesi

-

uuttehineen / uuttehinensa / uutteineen / uutteinensa

Singular

Plural

Nom

-

uutteeni

uutteesi

uutteensa

uutteeni

uutteesi

uutteensa

Par

-ta

uutettani

uutettasi

uutettansa / uutettaan

uutteitani / uuttehiani

uutteitasi / uuttehiasi

uutteitansa / uutteitaan / uuttehiansa / uuttehiaan

Gen

-n

uutteeni

uutteesi

uutteensa

uutteitteni / uutteideni / uuttehieni / uuttehitteni

uutteittesi / uutteidesi / uuttehiesi / uuttehittesi

uutteittensa / uutteidensa / uuttehiensa / uuttehittensa

Ill

mihin

uutteeseeni

uutteeseesi

uutteeseensa

uutteisiini / uutteihini / uuttehisini

uutteisiisi / uutteihisi / uuttehisisi

uutteisiinsa / uutteihinsa / uuttehisinsa

Ine

-ssa

uutteessani

uutteessasi

uutteessansa / uutteessaan

uuttehissani / uutteissani

uuttehissasi / uutteissasi

uuttehissansa / uuttehissaan / uutteissansa / uutteissaan

Ela

-sta

uutteestani

uutteestasi

uutteestansa / uutteestaan

uuttehistani / uutteistani

uuttehistasi / uutteistasi

uuttehistansa / uuttehistaan / uutteistansa / uutteistaan

All

-lle

uutteelleni

uutteellesi

uutteellensa / uutteelleen

uuttehilleni / uutteilleni

uuttehillesi / uutteillesi

uuttehillensa / uuttehillean / uutteillensa / uutteillean

Ade

-lla

uutteellani

uutteellasi

uutteellansa / uutteellaan

uuttehillani / uutteillani

uuttehillasi / uutteillasi

uuttehillansa / uuttehillaan / uutteillansa / uutteillaan

Abl

-lta

uutteeltani

uutteeltasi

uutteeltansa / uutteeltaan

uuttehiltani / uutteiltani

uuttehiltasi / uutteiltasi

uuttehiltansa / uuttehiltaan / uutteiltansa / uutteiltaan

Tra

-ksi

uutteekseni

uutteeksesi

uutteeksensa / uutteekseen

uuttehikseni / uutteikseni

uuttehiksesi / uutteiksesi

uuttehikseen / uuttehiksensa / uutteikseen / uutteiksensa

Ess

-na

uutteenani

uutteenasi

uutteenansa / uutteenaan

uuttehinani / uutteinani

uuttehinasi / uutteinasi

uuttehinansa / uuttehinaan / uutteinansa / uutteinaan

Abe

-tta

uutteettani

uutteettasi

uutteettansa / uutteettaan

uuttehittani / uutteittani

uuttehittasi / uutteittasi

uuttehittansa / uuttehittaan / uutteittansa / uutteittaan

Com

-ne

-

-

-

uuttehineni / uutteineni

uuttehinesi / uutteinesi

uuttehineen / uuttehinensa / uutteineen / uutteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uutteemme

uutteemme

uutteenne

uutteenne

uutteensa

uutteensa

Par

-ta

uutettamme

uutteitamme / uuttehiamme

uutettanne

uutteitanne / uuttehianne

uutettansa / uutettaan

uutteitansa / uutteitaan / uuttehiansa / uuttehiaan

Gen

-n

uutteemme

uutteittemme / uutteidemme / uuttehiemme / uuttehittemme

uutteenne

uutteittenne / uutteidenne / uuttehienne / uuttehittenne

uutteensa

uutteittensa / uutteidensa / uuttehiensa / uuttehittensa

Ill

mihin

uutteeseemme

uutteisiimme / uutteihimme / uuttehisimme

uutteeseenne

uutteisiinne / uutteihinne / uuttehisinne

uutteeseensa

uutteisiinsa / uutteihinsa / uuttehisinsa

Ine

-ssa

uutteessamme

uuttehissamme / uutteissamme

uutteessanne

uuttehissanne / uutteissanne

uutteessansa / uutteessaan

uuttehissansa / uuttehissaan / uutteissansa / uutteissaan

Ela

-sta

uutteestamme

uuttehistamme / uutteistamme

uutteestanne

uuttehistanne / uutteistanne

uutteestansa / uutteestaan

uuttehistansa / uuttehistaan / uutteistansa / uutteistaan

All

-lle

uutteellemme

uuttehillemme / uutteillemme

uutteellenne

uuttehillenne / uutteillenne

uutteellensa / uutteelleen

uuttehillensa / uuttehillean / uutteillensa / uutteillean

Ade

-lla

uutteellamme

uuttehillamme / uutteillamme

uutteellanne

uuttehillanne / uutteillanne

uutteellansa / uutteellaan

uuttehillansa / uuttehillaan / uutteillansa / uutteillaan

Abl

-lta

uutteeltamme

uuttehiltamme / uutteiltamme

uutteeltanne

uuttehiltanne / uutteiltanne

uutteeltansa / uutteeltaan

uuttehiltansa / uuttehiltaan / uutteiltansa / uutteiltaan

Tra

-ksi

uutteeksemme

uuttehiksemme / uutteiksemme

uutteeksenne

uuttehiksenne / uutteiksenne

uutteeksensa / uutteekseen

uuttehikseen / uuttehiksensa / uutteikseen / uutteiksensa

Ess

-na

uutteenamme

uuttehinamme / uutteinamme

uutteenanne

uuttehinanne / uutteinanne

uutteenansa / uutteenaan

uuttehinansa / uuttehinaan / uutteinansa / uutteinaan

Abe

-tta

uutteettamme

uuttehittamme / uutteittamme

uutteettanne

uuttehittanne / uutteittanne

uutteettansa / uutteettaan

uuttehittansa / uuttehittaan / uutteittansa / uutteittaan

Com

-ne

-

uuttehinemme / uutteinemme

-

uuttehinenne / uutteinenne

-

uuttehineen / uuttehinensa / uutteineen / uutteinensa

Singular

Plural

Nom

-

uutteemme

uutteenne

uutteensa

uutteemme

uutteenne

uutteensa

Par

-ta

uutettamme

uutettanne

uutettansa / uutettaan

uutteitamme / uuttehiamme

uutteitanne / uuttehianne

uutteitansa / uutteitaan / uuttehiansa / uuttehiaan

Gen

-n

uutteemme

uutteenne

uutteensa

uutteittemme / uutteidemme / uuttehiemme / uuttehittemme

uutteittenne / uutteidenne / uuttehienne / uuttehittenne

uutteittensa / uutteidensa / uuttehiensa / uuttehittensa

Ill

mihin

uutteeseemme

uutteeseenne

uutteeseensa

uutteisiimme / uutteihimme / uuttehisimme

uutteisiinne / uutteihinne / uuttehisinne

uutteisiinsa / uutteihinsa / uuttehisinsa

Ine

-ssa

uutteessamme

uutteessanne

uutteessansa / uutteessaan

uuttehissamme / uutteissamme

uuttehissanne / uutteissanne

uuttehissansa / uuttehissaan / uutteissansa / uutteissaan

Ela

-sta

uutteestamme

uutteestanne

uutteestansa / uutteestaan

uuttehistamme / uutteistamme

uuttehistanne / uutteistanne

uuttehistansa / uuttehistaan / uutteistansa / uutteistaan

All

-lle

uutteellemme

uutteellenne

uutteellensa / uutteelleen

uuttehillemme / uutteillemme

uuttehillenne / uutteillenne

uuttehillensa / uuttehillean / uutteillensa / uutteillean

Ade

-lla

uutteellamme

uutteellanne

uutteellansa / uutteellaan

uuttehillamme / uutteillamme

uuttehillanne / uutteillanne

uuttehillansa / uuttehillaan / uutteillansa / uutteillaan

Abl

-lta

uutteeltamme

uutteeltanne

uutteeltansa / uutteeltaan

uuttehiltamme / uutteiltamme

uuttehiltanne / uutteiltanne

uuttehiltansa / uuttehiltaan / uutteiltansa / uutteiltaan

Tra

-ksi

uutteeksemme

uutteeksenne

uutteeksensa / uutteekseen

uuttehiksemme / uutteiksemme

uuttehiksenne / uutteiksenne

uuttehikseen / uuttehiksensa / uutteikseen / uutteiksensa

Ess

-na

uutteenamme

uutteenanne

uutteenansa / uutteenaan

uuttehinamme / uutteinamme

uuttehinanne / uutteinanne

uuttehinansa / uuttehinaan / uutteinansa / uutteinaan

Abe

-tta

uutteettamme

uutteettanne

uutteettansa / uutteettaan

uuttehittamme / uutteittamme

uuttehittanne / uutteittanne

uuttehittansa / uuttehittaan / uutteittansa / uutteittaan

Com

-ne

-

-

-

uuttehinemme / uutteinemme

uuttehinenne / uutteinenne

uuttehineen / uuttehinensa / uutteineen / uutteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept