uutetaan |
Verb, Passive Indicative Present Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
| to extract | poimia, uuttaa, louhia, vetää pois, lingota, ottaa |
| to infuse | valaa, hautua, syöttää, pumpata, uuttaa, hauduttaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uutan |
|
ii |
uutat |
|
iii |
uuttaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uutamme / |
|
ii |
uutatte |
|
iii |
uuttavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uutin |
|
ii |
uutit |
|
iii |
uutti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uutimme / uutettiin |
|
ii |
uutitte |
|
iii |
uuttivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen uuttanut |
en ole uuttanut |
ii |
olet uuttanut |
et ole uuttanut |
iii |
on uuttanut |
ei ole uuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme uuttaneet |
emme ole uuttaneet |
ii |
olette uuttaneet |
ette ole uuttaneet |
iii |
ovat uuttaneet |
eivät ole uuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin uuttanut |
en ollut uuttanut |
ii |
olit uuttanut |
et ollut uuttanut |
iii |
oli uuttanut |
ei ollut uuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme uuttaneet |
emme olleet uuttaneet |
ii |
olitte uuttaneet |
ette olleet uuttaneet |
iii |
olivat uuttaneet |
eivät olleet uuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uuttaisin |
|
ii |
uuttaisit |
|
iii |
uuttaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uuttaisimme |
|
ii |
uuttaisitte |
|
iii |
uuttaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin uuttanut |
en olisi uuttanut |
ii |
olisit uuttanut |
et olisi uuttanut |
iii |
olisi uuttanut |
ei olisi uuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme uuttaneet |
emme olisi uuttaneet |
ii |
olisitte uuttaneet |
ette olisi uuttaneet |
iii |
olisivat uuttaneet |
eivät olisi uuttaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uuttanen |
en uuttane |
ii |
uuttanet |
et uuttane |
iii |
uuttanee |
ei uuttane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
uuttanemme |
emme uuttane |
ii |
uuttanette |
ette uuttane |
iii |
uuttanevat |
eivät uuttane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen uuttanut |
en liene uuttanut |
ii |
lienet uuttanut |
et liene uuttanut |
iii |
lienee uuttanut |
ei liene uuttanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme uuttaneet |
emme liene uuttaneet |
ii |
lienette uuttaneet |
ette liene uuttaneet |
iii |
lienevät uuttaneet |
eivät liene uuttaneet |
Singular
i |
- |
ii |
uuta |
iii |
uuttakoon |
Plural
i |
uuttakaamme |
ii |
uuttakaa |
iii |
uuttakoot |
Nom |
- |
uuttaa |
Tra |
-ksi |
uuttaaksensa / uuttaakseen |
Ine |
-ssa |
uuttaessa |
Ins |
-in |
uuttaen |
Ine |
-ssa |
uutettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
uuttamaan |
Ine |
-ssa |
uuttamassa |
Ela |
-sta |
uuttamasta |
Ade |
-lla |
uuttamalla |
Abe |
-tta |
uuttamatta |
Ins |
-in |
uuttaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
uuttaminen |
Par |
-ta |
uuttamista |
uuttamaisillaan / uuttamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ei uuteta |
|
Imperfect |
uutettiin |
ei uutettu |
Potential |
uutettaneen |
ei uutettane |
Conditional |
uutettaisiin |
ei uutettaisi |
Imperative Present |
uutettakoon |
älköön uutettako |
Imperative Perfect |
olkoon uutettu |
älköön uutettu |
Positive
Negative
Present
ei uuteta
Imperfect
uutettiin
ei uutettu
Potential
uutettaneen
ei uutettane
Conditional
uutettaisiin
ei uutettaisi
Imperative Present
uutettakoon
älköön uutettako
Imperative Perfect
olkoon uutettu
älköön uutettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
uuttava |
uutettava |
2nd |
uuttanut |
uutettu |
3rd |
uuttama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
uute |
uutteet |
Par |
-ta |
uutetta |
uutteita / uuttehia |
Gen |
-n |
uutteen |
uutteitten / uutteiden / uuttehien / uuttehitten |
Ill |
mihin |
uutteeseen |
uutteisiin / uutteihin / uuttehisin |
Ine |
-ssa |
uutteessa |
uuttehissa / uutteissa |
Ela |
-sta |
uutteesta |
uuttehista / uutteista |
All |
-lle |
uutteelle |
uuttehille / uutteille |
Ade |
-lla |
uutteella |
uuttehilla / uutteilla |
Abl |
-lta |
uutteelta |
uuttehilta / uutteilta |
Tra |
-ksi |
uutteeksi |
uuttehiksi / uutteiksi |
Ess |
-na |
uutteena |
uuttehina / uutteina |
Abe |
-tta |
uutteetta |
uuttehitta / uutteitta |
Com |
-ne |
- |
uuttehine / uutteine |
Ins |
-in |
- |
uuttehin / uuttein |
Singular
Plural
Nom
-
uute
uutteet
Par
-ta
uutetta
uutteita / uuttehia
Gen
-n
uutteen
uutteitten / uutteiden / uuttehien / uuttehitten
Ill
mihin
uutteeseen
uutteisiin / uutteihin / uuttehisin
Ine
-ssa
uutteessa
uuttehissa / uutteissa
Ela
-sta
uutteesta
uuttehista / uutteista
All
-lle
uutteelle
uuttehille / uutteille
Ade
-lla
uutteella
uuttehilla / uutteilla
Abl
-lta
uutteelta
uuttehilta / uutteilta
Tra
-ksi
uutteeksi
uuttehiksi / uutteiksi
Ess
-na
uutteena
uuttehina / uutteina
Abe
-tta
uutteetta
uuttehitta / uutteitta
Com
-ne
-
uuttehine / uutteine
Ins
-in
-
uuttehin / uuttein
| extract | ote, uute, ekstrakti, poiminto, mehuste |
| essence | ydin, olemus, esanssi, sisin olemus, uute, pääsisällys |
| infusion | infuusio, tiputus, uute, uuttaminen, haudeneste, valaminen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
Par |
-ta |
uutetta |
uutteita |
uutetta |
uutteita |
uutetta |
uutteita |
Gen |
-n |
uuttee |
uutteitte |
uuttee |
uutteitte |
uuttee |
uutteitte |
Ill |
mihin |
uutteesee |
uutteisii |
uutteesee |
uutteisii |
uutteesee |
uutteisii |
Ine |
-ssa |
uutteessa |
uuttehissa |
uutteessa |
uuttehissa |
uutteessa |
uuttehissa |
Ela |
-sta |
uutteesta |
uuttehista |
uutteesta |
uuttehista |
uutteesta |
uuttehista |
All |
-lle |
uutteelle |
uuttehille |
uutteelle |
uuttehille |
uutteelle |
uuttehille |
Ade |
-lla |
uutteella |
uuttehilla |
uutteella |
uuttehilla |
uutteella |
uuttehilla |
Abl |
-lta |
uutteelta |
uuttehilta |
uutteelta |
uuttehilta |
uutteelta |
uuttehilta |
Tra |
-ksi |
uutteekse |
uuttehikse |
uutteekse |
uuttehikse |
uutteekse |
uuttehiks |
Ess |
-na |
uutteena |
uuttehina |
uutteena |
uuttehina |
uutteena |
uuttehina |
Abe |
-tta |
uutteetta |
uuttehitta |
uutteetta |
uuttehitta |
uutteetta |
uuttehitta |
Com |
-ne |
- |
uuttehine |
- |
uuttehine |
- |
uuttehin |
Singular
Plural
Nom
-
uuttee
uuttee
uuttee
uuttee
uuttee
uuttee
Par
-ta
uutetta
uutetta
uutetta
uutteita
uutteita
uutteita
Gen
-n
uuttee
uuttee
uuttee
uutteitte
uutteitte
uutteitte
Ill
mihin
uutteesee
uutteesee
uutteesee
uutteisii
uutteisii
uutteisii
Ine
-ssa
uutteessa
uutteessa
uutteessa
uuttehissa
uuttehissa
uuttehissa
Ela
-sta
uutteesta
uutteesta
uutteesta
uuttehista
uuttehista
uuttehista
All
-lle
uutteelle
uutteelle
uutteelle
uuttehille
uuttehille
uuttehille
Ade
-lla
uutteella
uutteella
uutteella
uuttehilla
uuttehilla
uuttehilla
Abl
-lta
uutteelta
uutteelta
uutteelta
uuttehilta
uuttehilta
uuttehilta
Tra
-ksi
uutteekse
uutteekse
uutteekse
uuttehikse
uuttehikse
uuttehiks
Ess
-na
uutteena
uutteena
uutteena
uuttehina
uuttehina
uuttehina
Abe
-tta
uutteetta
uutteetta
uutteetta
uuttehitta
uuttehitta
uuttehitta
Com
-ne
-
-
-
uuttehine
uuttehine
uuttehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
uuttee |
Par |
-ta |
uutetta |
uutteita |
uutetta |
uutteita |
uutetta |
uutteita |
Gen |
-n |
uuttee |
uutteitte |
uuttee |
uutteitte |
uuttee |
uutteitte |
Ill |
mihin |
uutteesee |
uutteisii |
uutteesee |
uutteisii |
uutteesee |
uutteisii |
Ine |
-ssa |
uutteessa |
uuttehissa |
uutteessa |
uuttehissa |
uutteessa |
uuttehissa |
Ela |
-sta |
uutteesta |
uuttehista |
uutteesta |
uuttehista |
uutteesta |
uuttehista |
All |
-lle |
uutteelle |
uuttehille |
uutteelle |
uuttehille |
uutteelle |
uuttehille |
Ade |
-lla |
uutteella |
uuttehilla |
uutteella |
uuttehilla |
uutteella |
uuttehilla |
Abl |
-lta |
uutteelta |
uuttehilta |
uutteelta |
uuttehilta |
uutteelta |
uuttehilta |
Tra |
-ksi |
uutteekse |
uuttehikse |
uutteekse |
uuttehikse |
uutteekse |
uuttehiks |
Ess |
-na |
uutteena |
uuttehina |
uutteena |
uuttehina |
uutteena |
uuttehina |
Abe |
-tta |
uutteetta |
uuttehitta |
uutteetta |
uuttehitta |
uutteetta |
uuttehitta |
Com |
-ne |
- |
uuttehine |
- |
uuttehine |
- |
uuttehin |
Singular
Plural
Nom
-
uuttee
uuttee
uuttee
uuttee
uuttee
uuttee
Par
-ta
uutetta
uutetta
uutetta
uutteita
uutteita
uutteita
Gen
-n
uuttee
uuttee
uuttee
uutteitte
uutteitte
uutteitte
Ill
mihin
uutteesee
uutteesee
uutteesee
uutteisii
uutteisii
uutteisii
Ine
-ssa
uutteessa
uutteessa
uutteessa
uuttehissa
uuttehissa
uuttehissa
Ela
-sta
uutteesta
uutteesta
uutteesta
uuttehista
uuttehista
uuttehista
All
-lle
uutteelle
uutteelle
uutteelle
uuttehille
uuttehille
uuttehille
Ade
-lla
uutteella
uutteella
uutteella
uuttehilla
uuttehilla
uuttehilla
Abl
-lta
uutteelta
uutteelta
uutteelta
uuttehilta
uuttehilta
uuttehilta
Tra
-ksi
uutteekse
uutteekse
uutteekse
uuttehikse
uuttehikse
uuttehiks
Ess
-na
uutteena
uutteena
uutteena
uuttehina
uuttehina
uuttehina
Abe
-tta
uutteetta
uutteetta
uutteetta
uuttehitta
uuttehitta
uuttehitta
Com
-ne
-
-
-
uuttehine
uuttehine
uuttehin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net