ulistakaan |
Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb, Focus clitic with suffix |
|
Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative, Focus clitic with suffix |
||
Noun, Plural Elative, Focus clitic with suffix |
||
| to wail | ulvoa, ulista, valittaa |
| to whimper | ulista, uikuttaa, valittaa, inistä |
| to whine | kitistä, ruikuttaa, marista, vinkua, valittaa, ulista |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulisenkaan |
|
ii |
ulisetkaan |
|
iii |
uliseekaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulisemmekaan / ulistaankaan |
|
ii |
ulisettekaan |
|
iii |
ulisevatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulisinkaan |
|
ii |
ulisitkaan |
|
iii |
ulisikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulisimmekaan / ulistiinkaan |
|
ii |
ulisittekaan |
|
iii |
ulisivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen ulissutkaan |
en ole ulissutkaan |
ii |
olet ulissutkaan |
et ole ulissutkaan |
iii |
on ulissutkaan |
ei ole ulissutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme ulisseetkaan |
emme ole ulisseetkaan |
ii |
olette ulisseetkaan |
ette ole ulisseetkaan |
iii |
ovat ulisseetkaan |
eivät ole ulisseetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin ulissutkaan |
en ollut ulissutkaan |
ii |
olit ulissutkaan |
et ollut ulissutkaan |
iii |
oli ulissutkaan |
ei ollut ulissutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme ulisseetkaan |
emme olleet ulisseetkaan |
ii |
olitte ulisseetkaan |
ette olleet ulisseetkaan |
iii |
olivat ulisseetkaan |
eivät olleet ulisseetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulisisinkaan |
|
ii |
ulisisitkaan |
|
iii |
ulisisikaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulisisimmekaan |
|
ii |
ulisisittekaan |
|
iii |
ulisisivatkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin ulissutkaan |
en olisi ulissutkaan |
ii |
olisit ulissutkaan |
et olisi ulissutkaan |
iii |
olisi ulissutkaan |
ei olisi ulissutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme ulisseetkaan |
emme olisi ulisseetkaan |
ii |
olisitte ulisseetkaan |
ette olisi ulisseetkaan |
iii |
olisivat ulisseetkaan |
eivät olisi ulisseetkaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulissenkaan |
en ulissekaan |
ii |
ulissetkaan |
et ulissekaan |
iii |
ulisseekaan |
ei ulissekaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ulissemmekaan |
emme ulissekaan |
ii |
ulissettekaan |
ette ulissekaan |
iii |
ulissevatkaan |
eivät ulissekaan |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen ulissutkaan |
en liene ulissutkaan |
ii |
lienet ulissutkaan |
et liene ulissutkaan |
iii |
lienee ulissutkaan |
ei liene ulissutkaan |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme ulisseetkaan |
emme liene ulisseetkaan |
ii |
lienette ulisseetkaan |
ette liene ulisseetkaan |
iii |
lienevät ulisseetkaan |
eivät liene ulisseetkaan |
Singular
i |
- |
ii |
ulise |
iii |
uliskoon |
Plural
i |
uliskaamme |
ii |
uliskaa |
iii |
uliskoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
ulistaksensakaan / ulistakseenkaan |
Ine |
-ssa |
ulistessakaan |
Ins |
-in |
ulistenkaan |
Ine |
-ssa |
ulistaessakaan (passive) |
Ill |
mihin |
ulisemaankaan |
Ine |
-ssa |
ulisemassakaan |
Ela |
-sta |
ulisemastakaan |
Ade |
-lla |
ulisemallakaan |
Abe |
-tta |
ulisemattakaan |
Ins |
-in |
ulisemankaan |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
uliseminenkaan |
Par |
-ta |
ulisemistakaan |
ulisemaisillaankaan / ulisemaisillansakaan |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ulistaankaan |
ei |
Imperfect |
ulistiinkaan |
ei ulistukaan |
Potential |
ulistaneenkaan |
ei ulistanekaan |
Conditional |
ulistaisiinkaan |
ei ulistaisikaan |
Imperative Present |
ulistakoonkaan |
älköön ulistakokaan |
Imperative Perfect |
olkoon ulistukaan |
älköön ulistukaan |
Positive
Negative
Present
ulistaankaan
ei
Imperfect
ulistiinkaan
ei ulistukaan
Potential
ulistaneenkaan
ei ulistanekaan
Conditional
ulistaisiinkaan
ei ulistaisikaan
Imperative Present
ulistakoonkaan
älköön ulistakokaan
Imperative Perfect
olkoon ulistukaan
älköön ulistukaan
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
ulisevakaan |
ulistavakaan |
2nd |
ulissutkaan |
ulistukaan |
3rd |
ulisemakaan |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ulakaan |
ulatkaan |
Par |
-ta |
ulaakaan |
ulajakaan / uliakaan |
Gen |
-n |
ulankaan |
ulajenkaan / ulienkaan |
Ill |
mihin |
ulaonkaan / ulaankaan |
ulaihinkaan / uliinkaan |
Ine |
-ssa |
ulassakaan |
ulaissakaan / ulissakaan |
Ela |
-sta |
ulastakaan |
ulaistakaan / |
All |
-lle |
ulallekaan |
ulaillekaan / ulillekaan |
Ade |
-lla |
ulallakaan |
ulaillakaan / ulillakaan |
Abl |
-lta |
ulaltakaan |
ulailtakaan / uliltakaan |
Tra |
-ksi |
ulaksikaan |
ulaiksikaan / uliksikaan |
Ess |
-na |
ulanakaan |
ulainakaan / ulinakaan |
Abe |
-tta |
ulattakaan |
ulaittakaan / ulittakaan |
Com |
-ne |
- |
ulainekaan / ulinekaan |
Ins |
-in |
- |
ulainkaan / ulinkaan |
Singular
Plural
Nom
-
ulakaan
ulatkaan
Par
-ta
ulaakaan
ulajakaan / uliakaan
Gen
-n
ulankaan
ulajenkaan / ulienkaan
Ill
mihin
ulaonkaan / ulaankaan
ulaihinkaan / uliinkaan
Ine
-ssa
ulassakaan
ulaissakaan / ulissakaan
Ela
-sta
ulastakaan
ulaistakaan /
All
-lle
ulallekaan
ulaillekaan / ulillekaan
Ade
-lla
ulallakaan
ulaillakaan / ulillakaan
Abl
-lta
ulaltakaan
ulailtakaan / uliltakaan
Tra
-ksi
ulaksikaan
ulaiksikaan / uliksikaan
Ess
-na
ulanakaan
ulainakaan / ulinakaan
Abe
-tta
ulattakaan
ulaittakaan / ulittakaan
Com
-ne
-
ulainekaan / ulinekaan
Ins
-in
-
ulainkaan / ulinkaan
| ula | |
| FM | |
| FM stereo | |
| FM wire | |
| an FM |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ula |
ula |
ula |
ula |
ula |
ula |
Par |
-ta |
ulaa |
ulaja |
ulaa |
ulaja |
ulaa |
ulaja |
Gen |
-n |
ula |
ulaje |
ula |
ulaje |
ula |
ulaje |
Ill |
mihin |
ulao |
ulaihi |
ulao |
ulaihi |
ulao |
ulaihi |
Ine |
-ssa |
ulassa |
ulaissa |
ulassa |
ulaissa |
ulassa |
ulaissa |
Ela |
-sta |
ulasta |
ulaista |
ulasta |
ulaista |
ulasta |
ulaista |
All |
-lle |
ulalle |
ulaille |
ulalle |
ulaille |
ulalle |
ulaille |
Ade |
-lla |
ulalla |
ulailla |
ulalla |
ulailla |
ulalla |
ulailla |
Abl |
-lta |
ulalta |
ulailta |
ulalta |
ulailta |
ulalta |
ulailta |
Tra |
-ksi |
ulakse |
ulaikse |
ulakse |
ulaikse |
ulakse |
ulaikseenka |
Ess |
-na |
ulana |
ulaina |
ulana |
ulaina |
ulana |
ulaina |
Abe |
-tta |
ulatta |
ulaitta |
ulatta |
ulaitta |
ulatta |
ulaitta |
Com |
-ne |
- |
ulaine |
- |
ulaine |
- |
ulaineenka |
Singular
Plural
Nom
-
ula
ula
ula
ula
ula
ula
Par
-ta
ulaa
ulaa
ulaa
ulaja
ulaja
ulaja
Gen
-n
ula
ula
ula
ulaje
ulaje
ulaje
Ill
mihin
ulao
ulao
ulao
ulaihi
ulaihi
ulaihi
Ine
-ssa
ulassa
ulassa
ulassa
ulaissa
ulaissa
ulaissa
Ela
-sta
ulasta
ulasta
ulasta
ulaista
ulaista
ulaista
All
-lle
ulalle
ulalle
ulalle
ulaille
ulaille
ulaille
Ade
-lla
ulalla
ulalla
ulalla
ulailla
ulailla
ulailla
Abl
-lta
ulalta
ulalta
ulalta
ulailta
ulailta
ulailta
Tra
-ksi
ulakse
ulakse
ulakse
ulaikse
ulaikse
ulaikseenka
Ess
-na
ulana
ulana
ulana
ulaina
ulaina
ulaina
Abe
-tta
ulatta
ulatta
ulatta
ulaitta
ulaitta
ulaitta
Com
-ne
-
-
-
ulaine
ulaine
ulaineenka
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ula |
ula |
ula |
ula |
ula |
ula |
Par |
-ta |
ulaa |
ulaja |
ulaa |
ulaja |
ulaa |
ulaja |
Gen |
-n |
ula |
ulaje |
ula |
ulaje |
ula |
ulaje |
Ill |
mihin |
ulao |
ulaihi |
ulao |
ulaihi |
ulao |
ulaihi |
Ine |
-ssa |
ulassa |
ulaissa |
ulassa |
ulaissa |
ulassa |
ulaissa |
Ela |
-sta |
ulasta |
ulaista |
ulasta |
ulaista |
ulasta |
ulaista |
All |
-lle |
ulalle |
ulaille |
ulalle |
ulaille |
ulalle |
ulaille |
Ade |
-lla |
ulalla |
ulailla |
ulalla |
ulailla |
ulalla |
ulailla |
Abl |
-lta |
ulalta |
ulailta |
ulalta |
ulailta |
ulalta |
ulailta |
Tra |
-ksi |
ulakse |
ulaikse |
ulakse |
ulaikse |
ulakse |
ulaikseenka |
Ess |
-na |
ulana |
ulaina |
ulana |
ulaina |
ulana |
ulaina |
Abe |
-tta |
ulatta |
ulaitta |
ulatta |
ulaitta |
ulatta |
ulaitta |
Com |
-ne |
- |
ulaine |
- |
ulaine |
- |
ulaineenka |
Singular
Plural
Nom
-
ula
ula
ula
ula
ula
ula
Par
-ta
ulaa
ulaa
ulaa
ulaja
ulaja
ulaja
Gen
-n
ula
ula
ula
ulaje
ulaje
ulaje
Ill
mihin
ulao
ulao
ulao
ulaihi
ulaihi
ulaihi
Ine
-ssa
ulassa
ulassa
ulassa
ulaissa
ulaissa
ulaissa
Ela
-sta
ulasta
ulasta
ulasta
ulaista
ulaista
ulaista
All
-lle
ulalle
ulalle
ulalle
ulaille
ulaille
ulaille
Ade
-lla
ulalla
ulalla
ulalla
ulailla
ulailla
ulailla
Abl
-lta
ulalta
ulalta
ulalta
ulailta
ulailta
ulailta
Tra
-ksi
ulakse
ulakse
ulakse
ulaikse
ulaikse
ulaikseenka
Ess
-na
ulana
ulana
ulana
ulaina
ulaina
ulaina
Abe
-tta
ulatta
ulatta
ulatta
ulaitta
ulaitta
ulaitta
Com
-ne
-
-
-
ulaine
ulaine
ulaineenka
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net