tummansinisiin |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Plural Illative |
||
Adjective, Plural Illative |
||
Adjective, Singular Genitive |
||
+ sininen |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Adjective, Singular Genitive |
||
+ sininen |
Noun, Plural Illative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummansininen |
tummansiniset |
Par |
-ta |
tummansinistä |
tummansinisiä |
Gen |
-n |
tummansinisen |
tummansinisien / tummansinisten |
Ill |
mihin |
tummansiniseen |
|
Ine |
-ssa |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
Ela |
-sta |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
All |
-lle |
tummansiniselle |
tummansinisille |
Ade |
-lla |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
Abl |
-lta |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
Tra |
-ksi |
tummansiniseksi |
tummansinisiksi |
Ess |
-na |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
Abe |
-tta |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
Com |
-ne |
- |
tummansinisine |
Ins |
-in |
- |
tummansinisin |
Singular
Plural
Nom
-
tummansininen
tummansiniset
Par
-ta
tummansinistä
tummansinisiä
Gen
-n
tummansinisen
tummansinisien / tummansinisten
Ill
mihin
tummansiniseen
Ine
-ssa
tummansinisessä
tummansinisissä
Ela
-sta
tummansinisestä
tummansinisistä
All
-lle
tummansiniselle
tummansinisille
Ade
-lla
tummansinisellä
tummansinisillä
Abl
-lta
tummansiniseltä
tummansinisiltä
Tra
-ksi
tummansiniseksi
tummansinisiksi
Ess
-na
tummansinisenä
tummansinisinä
Abe
-tta
tummansinisettä
tummansinisittä
Com
-ne
-
tummansinisine
Ins
-in
-
tummansinisin
| navy blue | tummansininen, laivastonsininen |
| navy | |
| Color dark blue | |
| deep heather | |
| a dark blue |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
Par |
-ta |
tummansinistä |
tummansinisiä |
tummansinistä |
tummansinisiä |
tummansinistä |
tummansinisiä |
Gen |
-n |
tummansinise |
tummansinisie |
tummansinise |
tummansinisie |
tummansinise |
tummansinisie |
Ill |
mihin |
tummansinisee |
tummansinisii |
tummansinisee |
tummansinisii |
tummansinisee |
tummansinisii |
Ine |
-ssa |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
Ela |
-sta |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
All |
-lle |
tummansiniselle |
tummansinisille |
tummansiniselle |
tummansinisille |
tummansiniselle |
tummansinisille |
Ade |
-lla |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
Abl |
-lta |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
Tra |
-ksi |
tummansinisekse |
tummansinisikse |
tummansinisekse |
tummansinisikse |
tummansinisekse |
tummansinisikse |
Ess |
-na |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
Abe |
-tta |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
Com |
-ne |
- |
tummansinisine |
- |
tummansinisine |
- |
tummansinisine |
Singular
Plural
Nom
-
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinise
Par
-ta
tummansinistä
tummansinistä
tummansinistä
tummansinisiä
tummansinisiä
tummansinisiä
Gen
-n
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinisie
tummansinisie
tummansinisie
Ill
mihin
tummansinisee
tummansinisee
tummansinisee
tummansinisii
tummansinisii
tummansinisii
Ine
-ssa
tummansinisessä
tummansinisessä
tummansinisessä
tummansinisissä
tummansinisissä
tummansinisissä
Ela
-sta
tummansinisestä
tummansinisestä
tummansinisestä
tummansinisistä
tummansinisistä
tummansinisistä
All
-lle
tummansiniselle
tummansiniselle
tummansiniselle
tummansinisille
tummansinisille
tummansinisille
Ade
-lla
tummansinisellä
tummansinisellä
tummansinisellä
tummansinisillä
tummansinisillä
tummansinisillä
Abl
-lta
tummansiniseltä
tummansiniseltä
tummansiniseltä
tummansinisiltä
tummansinisiltä
tummansinisiltä
Tra
-ksi
tummansinisekse
tummansinisekse
tummansinisekse
tummansinisikse
tummansinisikse
tummansinisikse
Ess
-na
tummansinisenä
tummansinisenä
tummansinisenä
tummansinisinä
tummansinisinä
tummansinisinä
Abe
-tta
tummansinisettä
tummansinisettä
tummansinisettä
tummansinisittä
tummansinisittä
tummansinisittä
Com
-ne
-
-
-
tummansinisine
tummansinisine
tummansinisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
tummansinise |
Par |
-ta |
tummansinistä |
tummansinisiä |
tummansinistä |
tummansinisiä |
tummansinistä |
tummansinisiä |
Gen |
-n |
tummansinise |
tummansinisie |
tummansinise |
tummansinisie |
tummansinise |
tummansinisie |
Ill |
mihin |
tummansinisee |
tummansinisii |
tummansinisee |
tummansinisii |
tummansinisee |
tummansinisii |
Ine |
-ssa |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
Ela |
-sta |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
All |
-lle |
tummansiniselle |
tummansinisille |
tummansiniselle |
tummansinisille |
tummansiniselle |
tummansinisille |
Ade |
-lla |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
Abl |
-lta |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
Tra |
-ksi |
tummansinisekse |
tummansinisikse |
tummansinisekse |
tummansinisikse |
tummansinisekse |
tummansinisikse |
Ess |
-na |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
Abe |
-tta |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
Com |
-ne |
- |
tummansinisine |
- |
tummansinisine |
- |
tummansinisine |
Singular
Plural
Nom
-
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinise
Par
-ta
tummansinistä
tummansinistä
tummansinistä
tummansinisiä
tummansinisiä
tummansinisiä
Gen
-n
tummansinise
tummansinise
tummansinise
tummansinisie
tummansinisie
tummansinisie
Ill
mihin
tummansinisee
tummansinisee
tummansinisee
tummansinisii
tummansinisii
tummansinisii
Ine
-ssa
tummansinisessä
tummansinisessä
tummansinisessä
tummansinisissä
tummansinisissä
tummansinisissä
Ela
-sta
tummansinisestä
tummansinisestä
tummansinisestä
tummansinisistä
tummansinisistä
tummansinisistä
All
-lle
tummansiniselle
tummansiniselle
tummansiniselle
tummansinisille
tummansinisille
tummansinisille
Ade
-lla
tummansinisellä
tummansinisellä
tummansinisellä
tummansinisillä
tummansinisillä
tummansinisillä
Abl
-lta
tummansiniseltä
tummansiniseltä
tummansiniseltä
tummansinisiltä
tummansinisiltä
tummansinisiltä
Tra
-ksi
tummansinisekse
tummansinisekse
tummansinisekse
tummansinisikse
tummansinisikse
tummansinisikse
Ess
-na
tummansinisenä
tummansinisenä
tummansinisenä
tummansinisinä
tummansinisinä
tummansinisinä
Abe
-tta
tummansinisettä
tummansinisettä
tummansinisettä
tummansinisittä
tummansinisittä
tummansinisittä
Com
-ne
-
-
-
tummansinisine
tummansinisine
tummansinisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
| age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
| years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
| navy blue | tummansininen, laivastonsininen |
| navy | |
| Color dark blue | |
| deep heather | |
| a dark blue |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummansininen |
tummansiniset |
Par |
-ta |
tummansinistä |
tummansinisiä |
Gen |
-n |
tummansinisen |
tummansinisien / tummansinisten |
Ill |
mihin |
tummansiniseen |
|
Ine |
-ssa |
tummansinisessä |
tummansinisissä |
Ela |
-sta |
tummansinisestä |
tummansinisistä |
All |
-lle |
tummansiniselle |
tummansinisille |
Ade |
-lla |
tummansinisellä |
tummansinisillä |
Abl |
-lta |
tummansiniseltä |
tummansinisiltä |
Tra |
-ksi |
tummansiniseksi |
tummansinisiksi |
Ess |
-na |
tummansinisenä |
tummansinisinä |
Abe |
-tta |
tummansinisettä |
tummansinisittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tummansinisin |
Singular
Plural
Nom
-
tummansininen
tummansiniset
Par
-ta
tummansinistä
tummansinisiä
Gen
-n
tummansinisen
tummansinisien / tummansinisten
Ill
mihin
tummansiniseen
Ine
-ssa
tummansinisessä
tummansinisissä
Ela
-sta
tummansinisestä
tummansinisistä
All
-lle
tummansiniselle
tummansinisille
Ade
-lla
tummansinisellä
tummansinisillä
Abl
-lta
tummansiniseltä
tummansinisiltä
Tra
-ksi
tummansiniseksi
tummansinisiksi
Ess
-na
tummansinisenä
tummansinisinä
Abe
-tta
tummansinisettä
tummansinisittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tummansinisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummansinisempi |
tummansinisemmät |
Par |
-ta |
tummansinisempää |
tummansinisempiä |
Gen |
-n |
tummansinisemmän |
tummansinisempien |
Ill |
mihin |
tummansinisempiin |
tummansinisempiin |
Ine |
-ssa |
tummansinisemmässä |
tummansinisemmissä |
Ela |
-sta |
tummansinisemmästä |
tummansinisemmistä |
All |
-lle |
tummansinisemmälle |
tummansinisemmille |
Ade |
-lla |
tummansinisemmällä |
tummansinisemmillä |
Abl |
-lta |
tummansinisemmältä |
tummansinisemmiltä |
Tra |
-ksi |
tummansinisemmäksi |
tummansinisemmiksi |
Ess |
-na |
tummansinisempänä |
tummansinisempinä |
Abe |
-tta |
tummansinisemmättä |
tummansinisemmittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tummansinisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
tummansinisempi
tummansinisemmät
Par
-ta
tummansinisempää
tummansinisempiä
Gen
-n
tummansinisemmän
tummansinisempien
Ill
mihin
tummansinisempiin
tummansinisempiin
Ine
-ssa
tummansinisemmässä
tummansinisemmissä
Ela
-sta
tummansinisemmästä
tummansinisemmistä
All
-lle
tummansinisemmälle
tummansinisemmille
Ade
-lla
tummansinisemmällä
tummansinisemmillä
Abl
-lta
tummansinisemmältä
tummansinisemmiltä
Tra
-ksi
tummansinisemmäksi
tummansinisemmiksi
Ess
-na
tummansinisempänä
tummansinisempinä
Abe
-tta
tummansinisemmättä
tummansinisemmittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tummansinisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummansinisin |
tummansinisimmät |
Par |
-ta |
tummansinisintä |
tummansinisimpiä |
Gen |
-n |
tummansinisimmän |
tummansinisinten / tummansinisimpien |
Ill |
mihin |
tummansinisimpään |
tummansinisimpiin |
Ine |
-ssa |
tummansinisimmässä |
tummansinisimmissä |
Ela |
-sta |
tummansinisimmästä |
tummansinisimmistä |
All |
-lle |
tummansinisimmälle |
tummansinisimmille |
Ade |
-lla |
tummansinisimmällä |
tummansinisimmillä |
Abl |
-lta |
tummansinisimmältä |
tummansinisimmiltä |
Tra |
-ksi |
tummansinisimmäksi |
tummansinisimmiksi |
Ess |
-na |
tummansinisimpänä |
tummansinisimpinä |
Abe |
-tta |
tummansinisimmättä |
tummansinisimmittä |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tummansinisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
tummansinisin
tummansinisimmät
Par
-ta
tummansinisintä
tummansinisimpiä
Gen
-n
tummansinisimmän
tummansinisinten / tummansinisimpien
Ill
mihin
tummansinisimpään
tummansinisimpiin
Ine
-ssa
tummansinisimmässä
tummansinisimmissä
Ela
-sta
tummansinisimmästä
tummansinisimmistä
All
-lle
tummansinisimmälle
tummansinisimmille
Ade
-lla
tummansinisimmällä
tummansinisimmillä
Abl
-lta
tummansinisimmältä
tummansinisimmiltä
Tra
-ksi
tummansinisimmäksi
tummansinisimmiksi
Ess
-na
tummansinisimpänä
tummansinisimpinä
Abe
-tta
tummansinisimmättä
tummansinisimmittä
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tummansinisimmin
| dark | tumma, pimeä, synkkä, hämärä, tummaihoinen, epäselvä |
| brown | ruskea, tumma, ruskettunut |
| dusky | tumma, hämärä, tummasävyinen |
| swarthy | tummaihoinen, tumma |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tumma |
tummat |
Par |
-ta |
tummaa |
tummia |
Gen |
-n |
tumman |
tummien |
Ill |
mihin |
tummaan |
tummiin |
Ine |
-ssa |
tummassa |
tummissa |
Ela |
-sta |
tummasta |
tummista |
All |
-lle |
tummalle |
tummille |
Ade |
-lla |
tummalla |
tummilla |
Abl |
-lta |
tummalta |
tummilta |
Tra |
-ksi |
tummaksi |
tummiksi |
Ess |
-na |
tummana |
tummina |
Abe |
-tta |
tummatta |
tummitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tummin |
Singular
Plural
Nom
-
tumma
tummat
Par
-ta
tummaa
tummia
Gen
-n
tumman
tummien
Ill
mihin
tummaan
tummiin
Ine
-ssa
tummassa
tummissa
Ela
-sta
tummasta
tummista
All
-lle
tummalle
tummille
Ade
-lla
tummalla
tummilla
Abl
-lta
tummalta
tummilta
Tra
-ksi
tummaksi
tummiksi
Ess
-na
tummana
tummina
Abe
-tta
tummatta
tummitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tummin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummempi / tummampi |
tummemmat / tummammat |
Par |
-ta |
tummempaa / tummampaa |
tummempia / tummampia |
Gen |
-n |
tummemman / tummamman |
tummempien / tummampien |
Ill |
mihin |
tummempiin / tummampiin |
tummempiin / tummampiin |
Ine |
-ssa |
tummemmassa / tummammassa |
tummemmissa / tummammissa |
Ela |
-sta |
tummemmasta / tummammasta |
tummemmista / tummammista |
All |
-lle |
tummemmalle / tummammalle |
tummemmille / tummammille |
Ade |
-lla |
tummemmalla / tummammalla |
tummemmilla / tummammilla |
Abl |
-lta |
tummemmalta / tummammalta |
tummemmilta / tummammilta |
Tra |
-ksi |
tummemmaksi / tummammaksi |
tummemmiksi / tummammiksi |
Ess |
-na |
tummempana / tummampana |
tummempina / tummampina |
Abe |
-tta |
tummemmatta / tummammatta |
tummemmitta / tummammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tummemmin / tummammin |
Singular
Plural
Nom
-
tummempi / tummampi
tummemmat / tummammat
Par
-ta
tummempaa / tummampaa
tummempia / tummampia
Gen
-n
tummemman / tummamman
tummempien / tummampien
Ill
mihin
tummempiin / tummampiin
tummempiin / tummampiin
Ine
-ssa
tummemmassa / tummammassa
tummemmissa / tummammissa
Ela
-sta
tummemmasta / tummammasta
tummemmista / tummammista
All
-lle
tummemmalle / tummammalle
tummemmille / tummammille
Ade
-lla
tummemmalla / tummammalla
tummemmilla / tummammilla
Abl
-lta
tummemmalta / tummammalta
tummemmilta / tummammilta
Tra
-ksi
tummemmaksi / tummammaksi
tummemmiksi / tummammiksi
Ess
-na
tummempana / tummampana
tummempina / tummampina
Abe
-tta
tummemmatta / tummammatta
tummemmitta / tummammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tummemmin / tummammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tummin |
tummimmat |
Par |
-ta |
tumminta |
tummimpia |
Gen |
-n |
tummimman |
tumminten / tummimpien |
Ill |
mihin |
tummimpaan |
tummimpiin |
Ine |
-ssa |
tummimmassa |
tummimmissa |
Ela |
-sta |
tummimmasta |
tummimmista |
All |
-lle |
tummimmalle |
tummimmille |
Ade |
-lla |
tummimmalla |
tummimmilla |
Abl |
-lta |
tummimmalta |
tummimmilta |
Tra |
-ksi |
tummimmaksi |
tummimmiksi |
Ess |
-na |
tummimpana |
tummimpina |
Abe |
-tta |
tummimmatta |
tummimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
tummimmin |
Singular
Plural
Nom
-
tummin
tummimmat
Par
-ta
tumminta
tummimpia
Gen
-n
tummimman
tumminten / tummimpien
Ill
mihin
tummimpaan
tummimpiin
Ine
-ssa
tummimmassa
tummimmissa
Ela
-sta
tummimmasta
tummimmista
All
-lle
tummimmalle
tummimmille
Ade
-lla
tummimmalla
tummimmilla
Abl
-lta
tummimmalta
tummimmilta
Tra
-ksi
tummimmaksi
tummimmiksi
Ess
-na
tummimpana
tummimpina
Abe
-tta
tummimmatta
tummimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
tummimmin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
sininen |
siniset |
Par |
-ta |
sinistä |
sinisiä |
Gen |
-n |
sinisen |
sinisien / sinisten |
Ill |
mihin |
siniseen |
sinisiin |
Ine |
-ssa |
sinisessä |
sinisissä |
Ela |
-sta |
sinisestä |
sinisistä |
All |
-lle |
siniselle |
sinisille |
Ade |
-lla |
sinisellä |
sinisillä |
Abl |
-lta |
siniseltä |
sinisiltä |
Tra |
-ksi |
siniseksi |
sinisiksi |
Ess |
-na |
sinisenä |
sinisinä |
Abe |
-tta |
sinisettä |
sinisittä |
Com |
-ne |
- |
sinisine |
Ins |
-in |
- |
sinisin |
Singular
Plural
Nom
-
sininen
siniset
Par
-ta
sinistä
sinisiä
Gen
-n
sinisen
sinisien / sinisten
Ill
mihin
siniseen
sinisiin
Ine
-ssa
sinisessä
sinisissä
Ela
-sta
sinisestä
sinisistä
All
-lle
siniselle
sinisille
Ade
-lla
sinisellä
sinisillä
Abl
-lta
siniseltä
sinisiltä
Tra
-ksi
siniseksi
sinisiksi
Ess
-na
sinisenä
sinisinä
Abe
-tta
sinisettä
sinisittä
Com
-ne
-
sinisine
Ins
-in
-
sinisin
| blue | sininen, alakuloinen, masentunut, rivo, vanhoillinen, synkkä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
Par |
-ta |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
Gen |
-n |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
Ill |
mihin |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
Ine |
-ssa |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
Ela |
-sta |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
All |
-lle |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
Ade |
-lla |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
Abl |
-lta |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
Tra |
-ksi |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
Ess |
-na |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
Abe |
-tta |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
Com |
-ne |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
Singular
Plural
Nom
-
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
Par
-ta
sinistä
sinistä
sinistä
sinisiä
sinisiä
sinisiä
Gen
-n
sinise
sinise
sinise
sinisie
sinisie
sinisie
Ill
mihin
sinisee
sinisee
sinisee
sinisii
sinisii
sinisii
Ine
-ssa
sinisessä
sinisessä
sinisessä
sinisissä
sinisissä
sinisissä
Ela
-sta
sinisestä
sinisestä
sinisestä
sinisistä
sinisistä
sinisistä
All
-lle
siniselle
siniselle
siniselle
sinisille
sinisille
sinisille
Ade
-lla
sinisellä
sinisellä
sinisellä
sinisillä
sinisillä
sinisillä
Abl
-lta
siniseltä
siniseltä
siniseltä
sinisiltä
sinisiltä
sinisiltä
Tra
-ksi
sinisekse
sinisekse
sinisekse
sinisikse
sinisikse
sinisikse
Ess
-na
sinisenä
sinisenä
sinisenä
sinisinä
sinisinä
sinisinä
Abe
-tta
sinisettä
sinisettä
sinisettä
sinisittä
sinisittä
sinisittä
Com
-ne
-
-
-
sinisine
sinisine
sinisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
sinise |
Par |
-ta |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
sinistä |
sinisiä |
Gen |
-n |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
sinise |
sinisie |
Ill |
mihin |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
sinisee |
sinisii |
Ine |
-ssa |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
sinisessä |
sinisissä |
Ela |
-sta |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
sinisestä |
sinisistä |
All |
-lle |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
siniselle |
sinisille |
Ade |
-lla |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
sinisellä |
sinisillä |
Abl |
-lta |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
siniseltä |
sinisiltä |
Tra |
-ksi |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
sinisekse |
sinisikse |
Ess |
-na |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
sinisenä |
sinisinä |
Abe |
-tta |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
sinisettä |
sinisittä |
Com |
-ne |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
- |
sinisine |
Singular
Plural
Nom
-
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
sinise
Par
-ta
sinistä
sinistä
sinistä
sinisiä
sinisiä
sinisiä
Gen
-n
sinise
sinise
sinise
sinisie
sinisie
sinisie
Ill
mihin
sinisee
sinisee
sinisee
sinisii
sinisii
sinisii
Ine
-ssa
sinisessä
sinisessä
sinisessä
sinisissä
sinisissä
sinisissä
Ela
-sta
sinisestä
sinisestä
sinisestä
sinisistä
sinisistä
sinisistä
All
-lle
siniselle
siniselle
siniselle
sinisille
sinisille
sinisille
Ade
-lla
sinisellä
sinisellä
sinisellä
sinisillä
sinisillä
sinisillä
Abl
-lta
siniseltä
siniseltä
siniseltä
sinisiltä
sinisiltä
sinisiltä
Tra
-ksi
sinisekse
sinisekse
sinisekse
sinisikse
sinisikse
sinisikse
Ess
-na
sinisenä
sinisenä
sinisenä
sinisinä
sinisinä
sinisinä
Abe
-tta
sinisettä
sinisettä
sinisettä
sinisittä
sinisittä
sinisittä
Com
-ne
-
-
-
sinisine
sinisine
sinisine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net