transuraani |
Noun, Singular Nominative |
|
+ raani |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
transu |
transut |
Par |
-ta |
transua |
transuja |
Gen |
-n |
transun |
transujen |
Ill |
mihin |
transuun |
transuihin |
Ine |
-ssa |
transussa |
transuissa |
Ela |
-sta |
transusta |
transuista |
All |
-lle |
transulle |
transuille |
Ade |
-lla |
transulla |
transuilla |
Abl |
-lta |
transulta |
transuilta |
Tra |
-ksi |
transuksi |
transuiksi |
Ess |
-na |
transuna |
transuina |
Abe |
-tta |
transutta |
transuitta |
Com |
-ne |
- |
transuine |
Ins |
-in |
- |
transuin |
Singular
Plural
Nom
-
transu
transut
Par
-ta
transua
transuja
Gen
-n
transun
transujen
Ill
mihin
transuun
transuihin
Ine
-ssa
transussa
transuissa
Ela
-sta
transusta
transuista
All
-lle
transulle
transuille
Ade
-lla
transulla
transuilla
Abl
-lta
transulta
transuilta
Tra
-ksi
transuksi
transuiksi
Ess
-na
transuna
transuina
Abe
-tta
transutta
transuitta
Com
-ne
-
transuine
Ins
-in
-
transuin
| trans | |
| transu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
transu |
transu |
transu |
transu |
transu |
transu |
Par |
-ta |
transua |
transuja |
transua |
transuja |
transua |
transuja |
Gen |
-n |
transu |
transuje |
transu |
transuje |
transu |
transuje |
Ill |
mihin |
transuu |
transuihi |
transuu |
transuihi |
transuu |
transuihi |
Ine |
-ssa |
transussa |
transuissa |
transussa |
transuissa |
transussa |
transuissa |
Ela |
-sta |
transusta |
transuista |
transusta |
transuista |
transusta |
transuista |
All |
-lle |
transulle |
transuille |
transulle |
transuille |
transulle |
transuille |
Ade |
-lla |
transulla |
transuilla |
transulla |
transuilla |
transulla |
transuilla |
Abl |
-lta |
transulta |
transuilta |
transulta |
transuilta |
transulta |
transuilta |
Tra |
-ksi |
transukse |
transuikse |
transukse |
transuikse |
transukse |
transuikse |
Ess |
-na |
transuna |
transuina |
transuna |
transuina |
transuna |
transuina |
Abe |
-tta |
transutta |
transuitta |
transutta |
transuitta |
transutta |
transuitta |
Com |
-ne |
- |
transuine |
- |
transuine |
- |
transuine |
Singular
Plural
Nom
-
transu
transu
transu
transu
transu
transu
Par
-ta
transua
transua
transua
transuja
transuja
transuja
Gen
-n
transu
transu
transu
transuje
transuje
transuje
Ill
mihin
transuu
transuu
transuu
transuihi
transuihi
transuihi
Ine
-ssa
transussa
transussa
transussa
transuissa
transuissa
transuissa
Ela
-sta
transusta
transusta
transusta
transuista
transuista
transuista
All
-lle
transulle
transulle
transulle
transuille
transuille
transuille
Ade
-lla
transulla
transulla
transulla
transuilla
transuilla
transuilla
Abl
-lta
transulta
transulta
transulta
transuilta
transuilta
transuilta
Tra
-ksi
transukse
transukse
transukse
transuikse
transuikse
transuikse
Ess
-na
transuna
transuna
transuna
transuina
transuina
transuina
Abe
-tta
transutta
transutta
transutta
transuitta
transuitta
transuitta
Com
-ne
-
-
-
transuine
transuine
transuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
transu |
transu |
transu |
transu |
transu |
transu |
Par |
-ta |
transua |
transuja |
transua |
transuja |
transua |
transuja |
Gen |
-n |
transu |
transuje |
transu |
transuje |
transu |
transuje |
Ill |
mihin |
transuu |
transuihi |
transuu |
transuihi |
transuu |
transuihi |
Ine |
-ssa |
transussa |
transuissa |
transussa |
transuissa |
transussa |
transuissa |
Ela |
-sta |
transusta |
transuista |
transusta |
transuista |
transusta |
transuista |
All |
-lle |
transulle |
transuille |
transulle |
transuille |
transulle |
transuille |
Ade |
-lla |
transulla |
transuilla |
transulla |
transuilla |
transulla |
transuilla |
Abl |
-lta |
transulta |
transuilta |
transulta |
transuilta |
transulta |
transuilta |
Tra |
-ksi |
transukse |
transuikse |
transukse |
transuikse |
transukse |
transuikse |
Ess |
-na |
transuna |
transuina |
transuna |
transuina |
transuna |
transuina |
Abe |
-tta |
transutta |
transuitta |
transutta |
transuitta |
transutta |
transuitta |
Com |
-ne |
- |
transuine |
- |
transuine |
- |
transuine |
Singular
Plural
Nom
-
transu
transu
transu
transu
transu
transu
Par
-ta
transua
transua
transua
transuja
transuja
transuja
Gen
-n
transu
transu
transu
transuje
transuje
transuje
Ill
mihin
transuu
transuu
transuu
transuihi
transuihi
transuihi
Ine
-ssa
transussa
transussa
transussa
transuissa
transuissa
transuissa
Ela
-sta
transusta
transusta
transusta
transuista
transuista
transuista
All
-lle
transulle
transulle
transulle
transuille
transuille
transuille
Ade
-lla
transulla
transulla
transulla
transuilla
transuilla
transuilla
Abl
-lta
transulta
transulta
transulta
transuilta
transuilta
transuilta
Tra
-ksi
transukse
transukse
transukse
transuikse
transuikse
transuikse
Ess
-na
transuna
transuna
transuna
transuina
transuina
transuina
Abe
-tta
transutta
transutta
transutta
transuitta
transuitta
transuitta
Com
-ne
-
-
-
transuine
transuine
transuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
raani |
raanit |
Par |
-ta |
raania |
raaneja |
Gen |
-n |
raanin |
raanien |
Ill |
mihin |
raaniin |
raaneihin |
Ine |
-ssa |
raanissa |
raaneissa |
Ela |
-sta |
raanista |
raaneista |
All |
-lle |
raanille |
raaneille |
Ade |
-lla |
raanilla |
raaneilla |
Abl |
-lta |
raanilta |
raaneilta |
Tra |
-ksi |
raaniksi |
raaneiksi |
Ess |
-na |
raanina |
raaneina |
Abe |
-tta |
raanitta |
raaneitta |
Com |
-ne |
- |
raaneine |
Ins |
-in |
- |
raanein |
Singular
Plural
Nom
-
raani
raanit
Par
-ta
raania
raaneja
Gen
-n
raanin
raanien
Ill
mihin
raaniin
raaneihin
Ine
-ssa
raanissa
raaneissa
Ela
-sta
raanista
raaneista
All
-lle
raanille
raaneille
Ade
-lla
raanilla
raaneilla
Abl
-lta
raanilta
raaneilta
Tra
-ksi
raaniksi
raaneiksi
Ess
-na
raanina
raaneina
Abe
-tta
raanitta
raaneitta
Com
-ne
-
raaneine
Ins
-in
-
raanein
| dextran | |
| furan | |
| furan was | |
| benzopyran |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raani |
raani |
raani |
raani |
raani |
raani |
Par |
-ta |
raania |
raaneja |
raania |
raaneja |
raania |
raaneja |
Gen |
-n |
raani |
raanie |
raani |
raanie |
raani |
raanie |
Ill |
mihin |
raanii |
raaneihi |
raanii |
raaneihi |
raanii |
raaneihi |
Ine |
-ssa |
raanissa |
raaneissa |
raanissa |
raaneissa |
raanissa |
raaneissa |
Ela |
-sta |
raanista |
raaneista |
raanista |
raaneista |
raanista |
raaneista |
All |
-lle |
raanille |
raaneille |
raanille |
raaneille |
raanille |
raaneille |
Ade |
-lla |
raanilla |
raaneilla |
raanilla |
raaneilla |
raanilla |
raaneilla |
Abl |
-lta |
raanilta |
raaneilta |
raanilta |
raaneilta |
raanilta |
raaneilta |
Tra |
-ksi |
raanikse |
raaneikse |
raanikse |
raaneikse |
raanikse |
raaneikse |
Ess |
-na |
raanina |
raaneina |
raanina |
raaneina |
raanina |
raaneina |
Abe |
-tta |
raanitta |
raaneitta |
raanitta |
raaneitta |
raanitta |
raaneitta |
Com |
-ne |
- |
raaneine |
- |
raaneine |
- |
raaneine |
Singular
Plural
Nom
-
raani
raani
raani
raani
raani
raani
Par
-ta
raania
raania
raania
raaneja
raaneja
raaneja
Gen
-n
raani
raani
raani
raanie
raanie
raanie
Ill
mihin
raanii
raanii
raanii
raaneihi
raaneihi
raaneihi
Ine
-ssa
raanissa
raanissa
raanissa
raaneissa
raaneissa
raaneissa
Ela
-sta
raanista
raanista
raanista
raaneista
raaneista
raaneista
All
-lle
raanille
raanille
raanille
raaneille
raaneille
raaneille
Ade
-lla
raanilla
raanilla
raanilla
raaneilla
raaneilla
raaneilla
Abl
-lta
raanilta
raanilta
raanilta
raaneilta
raaneilta
raaneilta
Tra
-ksi
raanikse
raanikse
raanikse
raaneikse
raaneikse
raaneikse
Ess
-na
raanina
raanina
raanina
raaneina
raaneina
raaneina
Abe
-tta
raanitta
raanitta
raanitta
raaneitta
raaneitta
raaneitta
Com
-ne
-
-
-
raaneine
raaneine
raaneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
raani |
raani |
raani |
raani |
raani |
raani |
Par |
-ta |
raania |
raaneja |
raania |
raaneja |
raania |
raaneja |
Gen |
-n |
raani |
raanie |
raani |
raanie |
raani |
raanie |
Ill |
mihin |
raanii |
raaneihi |
raanii |
raaneihi |
raanii |
raaneihi |
Ine |
-ssa |
raanissa |
raaneissa |
raanissa |
raaneissa |
raanissa |
raaneissa |
Ela |
-sta |
raanista |
raaneista |
raanista |
raaneista |
raanista |
raaneista |
All |
-lle |
raanille |
raaneille |
raanille |
raaneille |
raanille |
raaneille |
Ade |
-lla |
raanilla |
raaneilla |
raanilla |
raaneilla |
raanilla |
raaneilla |
Abl |
-lta |
raanilta |
raaneilta |
raanilta |
raaneilta |
raanilta |
raaneilta |
Tra |
-ksi |
raanikse |
raaneikse |
raanikse |
raaneikse |
raanikse |
raaneikse |
Ess |
-na |
raanina |
raaneina |
raanina |
raaneina |
raanina |
raaneina |
Abe |
-tta |
raanitta |
raaneitta |
raanitta |
raaneitta |
raanitta |
raaneitta |
Com |
-ne |
- |
raaneine |
- |
raaneine |
- |
raaneine |
Singular
Plural
Nom
-
raani
raani
raani
raani
raani
raani
Par
-ta
raania
raania
raania
raaneja
raaneja
raaneja
Gen
-n
raani
raani
raani
raanie
raanie
raanie
Ill
mihin
raanii
raanii
raanii
raaneihi
raaneihi
raaneihi
Ine
-ssa
raanissa
raanissa
raanissa
raaneissa
raaneissa
raaneissa
Ela
-sta
raanista
raanista
raanista
raaneista
raaneista
raaneista
All
-lle
raanille
raanille
raanille
raaneille
raaneille
raaneille
Ade
-lla
raanilla
raanilla
raanilla
raaneilla
raaneilla
raaneilla
Abl
-lta
raanilta
raanilta
raanilta
raaneilta
raaneilta
raaneilta
Tra
-ksi
raanikse
raanikse
raanikse
raaneikse
raaneikse
raaneikse
Ess
-na
raanina
raanina
raanina
raaneina
raaneina
raaneina
Abe
-tta
raanitta
raanitta
raanitta
raaneitta
raaneitta
raaneitta
Com
-ne
-
-
-
raaneine
raaneine
raaneine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net