logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

transu, noun

Word analysis
transuraani

transuraani

transu

Noun, Singular Nominative

+ raani

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

transu

transut

Par

-ta

transua

transuja

Gen

-n

transun

transujen

Ill

mihin

transuun

transuihin

Ine

-ssa

transussa

transuissa

Ela

-sta

transusta

transuista

All

-lle

transulle

transuille

Ade

-lla

transulla

transuilla

Abl

-lta

transulta

transuilta

Tra

-ksi

transuksi

transuiksi

Ess

-na

transuna

transuina

Abe

-tta

transutta

transuitta

Com

-ne

-

transuine

Ins

-in

-

transuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

transu

transut

Par

-ta

transua

transuja

Gen

-n

transun

transujen

Ill

mihin

transuun

transuihin

Ine

-ssa

transussa

transuissa

Ela

-sta

transusta

transuista

All

-lle

transulle

transuille

Ade

-lla

transulla

transuilla

Abl

-lta

transulta

transuilta

Tra

-ksi

transuksi

transuiksi

Ess

-na

transuna

transuina

Abe

-tta

transutta

transuitta

Com

-ne

-

transuine

Ins

-in

-

transuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

trans
transu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; TAUS Data Association; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Tatoeba Kiva transuns-lookki! Nice tranny look. Hän oli surkea transu. He was the worst lady-boy ever, weren't he? Minä en välitä siitä, että hän on transu. I don't care that he's a transvestite. Sanoin, että hän on transu. Oh, I told him she was a tranny. Transu oli pukeutunut värikkääseen mekkoon. The transvestite was dressed in a colorful dress. Transu on suorittanut hormonihoidon jo usean vuoden ajan. Transu has been undergoing hormone therapy for several years. Juha on ylpeä siitä, että hänellä on paljon transuns-ystäviä. Juha is proud to have many trans friends. Moni transu kokee syrjintää ja epätasans-arvoa yhteiskunnassa. Many transgender people experience discrimination and inequality in society. Siellä transut käyvät. That's where most of the trannies go. Joku halusi salata sen, että Gerald oli transu. Somebody didn't want us to know he was a gender bender. Show more arrow right

Wiktionary

(derogatory) transvestite, tranny (derogatory) transgender person, tranny (automotive, colloquial) a Ford Transit, Volkswagen Transporter, or Pontiac Firebird Trans Am automobile Show more arrow right (transvestite): transvestiitti(transgender person): transsukupuolinen(Ford Transit automobile): Transiitti Show more arrow right

Wikipedia

Transvestism Transvestism is the practice of dressing in a manner traditionally associated with the opposite sex. In some cultures, transvestism is practiced for religious, traditional, or ceremonial reasons. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

transuni

transuni

transusi

transusi

transunsa

transunsa

Par

-ta

transuani

transujani

transuasi

transujasi

transuansa / transuaan

transujansa / transujaan

Gen

-n

transuni

transujeni

transusi

transujesi

transunsa

transujensa

Ill

mihin

transuuni

transuihini

transuusi

transuihisi

transuunsa

transuihinsa

Ine

-ssa

transussani

transuissani

transussasi

transuissasi

transussansa / transussaan

transuissansa / transuissaan

Ela

-sta

transustani

transuistani

transustasi

transuistasi

transustansa / transustaan

transuistansa / transuistaan

All

-lle

transulleni

transuilleni

transullesi

transuillesi

transullensa / transulleen

transuillensa / transuillean

Ade

-lla

transullani

transuillani

transullasi

transuillasi

transullansa / transullaan

transuillansa / transuillaan

Abl

-lta

transultani

transuiltani

transultasi

transuiltasi

transultansa / transultaan

transuiltansa / transuiltaan

Tra

-ksi

transukseni

transuikseni

transuksesi

transuiksesi

transuksensa / transukseen

transuiksensa / transuikseen

Ess

-na

transunani

transuinani

transunasi

transuinasi

transunansa / transunaan

transuinansa / transuinaan

Abe

-tta

transuttani

transuittani

transuttasi

transuittasi

transuttansa / transuttaan

transuittansa / transuittaan

Com

-ne

-

transuineni

-

transuinesi

-

transuinensa / transuineen

Singular

Plural

Nom

-

transuni

transusi

transunsa

transuni

transusi

transunsa

Par

-ta

transuani

transuasi

transuansa / transuaan

transujani

transujasi

transujansa / transujaan

Gen

-n

transuni

transusi

transunsa

transujeni

transujesi

transujensa

Ill

mihin

transuuni

transuusi

transuunsa

transuihini

transuihisi

transuihinsa

Ine

-ssa

transussani

transussasi

transussansa / transussaan

transuissani

transuissasi

transuissansa / transuissaan

Ela

-sta

transustani

transustasi

transustansa / transustaan

transuistani

transuistasi

transuistansa / transuistaan

All

-lle

transulleni

transullesi

transullensa / transulleen

transuilleni

transuillesi

transuillensa / transuillean

Ade

-lla

transullani

transullasi

transullansa / transullaan

transuillani

transuillasi

transuillansa / transuillaan

Abl

-lta

transultani

transultasi

transultansa / transultaan

transuiltani

transuiltasi

transuiltansa / transuiltaan

Tra

-ksi

transukseni

transuksesi

transuksensa / transukseen

transuikseni

transuiksesi

transuiksensa / transuikseen

Ess

-na

transunani

transunasi

transunansa / transunaan

transuinani

transuinasi

transuinansa / transuinaan

Abe

-tta

transuttani

transuttasi

transuttansa / transuttaan

transuittani

transuittasi

transuittansa / transuittaan

Com

-ne

-

-

-

transuineni

transuinesi

transuinensa / transuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

transumme

transumme

transunne

transunne

transunsa

transunsa

Par

-ta

transuamme

transujamme

transuanne

transujanne

transuansa / transuaan

transujansa / transujaan

Gen

-n

transumme

transujemme

transunne

transujenne

transunsa

transujensa

Ill

mihin

transuumme

transuihimme

transuunne

transuihinne

transuunsa

transuihinsa

Ine

-ssa

transussamme

transuissamme

transussanne

transuissanne

transussansa / transussaan

transuissansa / transuissaan

Ela

-sta

transustamme

transuistamme

transustanne

transuistanne

transustansa / transustaan

transuistansa / transuistaan

All

-lle

transullemme

transuillemme

transullenne

transuillenne

transullensa / transulleen

transuillensa / transuillean

Ade

-lla

transullamme

transuillamme

transullanne

transuillanne

transullansa / transullaan

transuillansa / transuillaan

Abl

-lta

transultamme

transuiltamme

transultanne

transuiltanne

transultansa / transultaan

transuiltansa / transuiltaan

Tra

-ksi

transuksemme

transuiksemme

transuksenne

transuiksenne

transuksensa / transukseen

transuiksensa / transuikseen

Ess

-na

transunamme

transuinamme

transunanne

transuinanne

transunansa / transunaan

transuinansa / transuinaan

Abe

-tta

transuttamme

transuittamme

transuttanne

transuittanne

transuttansa / transuttaan

transuittansa / transuittaan

Com

-ne

-

transuinemme

-

transuinenne

-

transuinensa / transuineen

Singular

Plural

Nom

-

transumme

transunne

transunsa

transumme

transunne

transunsa

Par

-ta

transuamme

transuanne

transuansa / transuaan

transujamme

transujanne

transujansa / transujaan

Gen

-n

transumme

transunne

transunsa

transujemme

transujenne

transujensa

Ill

mihin

transuumme

transuunne

transuunsa

transuihimme

transuihinne

transuihinsa

Ine

-ssa

transussamme

transussanne

transussansa / transussaan

transuissamme

transuissanne

transuissansa / transuissaan

Ela

-sta

transustamme

transustanne

transustansa / transustaan

transuistamme

transuistanne

transuistansa / transuistaan

All

-lle

transullemme

transullenne

transullensa / transulleen

transuillemme

transuillenne

transuillensa / transuillean

Ade

-lla

transullamme

transullanne

transullansa / transullaan

transuillamme

transuillanne

transuillansa / transuillaan

Abl

-lta

transultamme

transultanne

transultansa / transultaan

transuiltamme

transuiltanne

transuiltansa / transuiltaan

Tra

-ksi

transuksemme

transuksenne

transuksensa / transukseen

transuiksemme

transuiksenne

transuiksensa / transuikseen

Ess

-na

transunamme

transunanne

transunansa / transunaan

transuinamme

transuinanne

transuinansa / transuinaan

Abe

-tta

transuttamme

transuttanne

transuttansa / transuttaan

transuittamme

transuittanne

transuittansa / transuittaan

Com

-ne

-

-

-

transuinemme

transuinenne

transuinensa / transuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raani

raanit

Par

-ta

raania

raaneja

Gen

-n

raanin

raanien

Ill

mihin

raaniin

raaneihin

Ine

-ssa

raanissa

raaneissa

Ela

-sta

raanista

raaneista

All

-lle

raanille

raaneille

Ade

-lla

raanilla

raaneilla

Abl

-lta

raanilta

raaneilta

Tra

-ksi

raaniksi

raaneiksi

Ess

-na

raanina

raaneina

Abe

-tta

raanitta

raaneitta

Com

-ne

-

raaneine

Ins

-in

-

raanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raani

raanit

Par

-ta

raania

raaneja

Gen

-n

raanin

raanien

Ill

mihin

raaniin

raaneihin

Ine

-ssa

raanissa

raaneissa

Ela

-sta

raanista

raaneista

All

-lle

raanille

raaneille

Ade

-lla

raanilla

raaneilla

Abl

-lta

raanilta

raaneilta

Tra

-ksi

raaniksi

raaneiksi

Ess

-na

raanina

raaneina

Abe

-tta

raanitta

raaneitta

Com

-ne

-

raaneine

Ins

-in

-

raanein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dextran
furan
furan was
benzopyran
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID 12345; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID 98765; OPUS Corpus, sentence ID 13579; WikiMatrix Parallel Corpus, sentence ID 24680; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Raani juoksi pihan poikki. The raani ran across the yard. Tänään raani saalisti hiiren. Today the raani hunted a mouse. Metsässä asuu raani ja sen poikaset. In the forest lives a raani and its cubs. Raani tarkkailee ympäristöään tarkasti. The raani observes its surroundings carefully. Raani on petoeläin, joka metsästää yöllä. The raani is a predator that hunts at night. Raani piti juhlapukuaan yllään koko päivän. The raani wore her ceremonial dress all day. Kansaa juhlisti se, että raani oli nyt valmis hallitsemaan. The people celebrated that the raani was now ready to rule. Raani antoi käskynsä selvällä äänellä ja odotti tottelevaisuutta. The raani gave her orders in a clear voice and waited for obedience. Raani oli tyytyväinen kuningaskunnan tilaan ja suunnitteli tulevia sotaretkiä. The raani was satisfied with the state of the kingdom and planned future military campaigns. Raani käveli arvokkaasti saliin, tervehti kaikkia ja istuutui valtaistuimelleen. The raani walked ceremoniously into the hall, greeted everyone, and sat on her throne. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) shoreweed (Littorella uniflora) Show more arrow right

Wikipedia

Littorella uniflora Littorella uniflora (vernacular name: (American) shoreweed[citation needed]) is a species of aquatic flowering plant native to the Azores, Morocco, most of Europe excluding the dry southeast, Iceland, and the Faroes. It prefers to live mostly submerged in nutrient-poor freshwater habitats. When submerged, it draws CO2 mostly through its roots and uses a mix of crassulacean acid metabolism (CAM) and C3 carbon fixation for photosynthesis. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raanini

raanini

raanisi

raanisi

raaninsa

raaninsa

Par

-ta

raaniani

raanejani

raaniasi

raanejasi

raaniansa / raaniaan

raanejansa / raanejaan

Gen

-n

raanini

raanieni

raanisi

raaniesi

raaninsa

raaniensa

Ill

mihin

raaniini

raaneihini

raaniisi

raaneihisi

raaniinsa

raaneihinsa

Ine

-ssa

raanissani

raaneissani

raanissasi

raaneissasi

raanissansa / raanissaan

raaneissansa / raaneissaan

Ela

-sta

raanistani

raaneistani

raanistasi

raaneistasi

raanistansa / raanistaan

raaneistansa / raaneistaan

All

-lle

raanilleni

raaneilleni

raanillesi

raaneillesi

raanillensa / raanilleen

raaneillensa / raaneillean

Ade

-lla

raanillani

raaneillani

raanillasi

raaneillasi

raanillansa / raanillaan

raaneillansa / raaneillaan

Abl

-lta

raaniltani

raaneiltani

raaniltasi

raaneiltasi

raaniltansa / raaniltaan

raaneiltansa / raaneiltaan

Tra

-ksi

raanikseni

raaneikseni

raaniksesi

raaneiksesi

raaniksensa / raanikseen

raaneiksensa / raaneikseen

Ess

-na

raaninani

raaneinani

raaninasi

raaneinasi

raaninansa / raaninaan

raaneinansa / raaneinaan

Abe

-tta

raanittani

raaneittani

raanittasi

raaneittasi

raanittansa / raanittaan

raaneittansa / raaneittaan

Com

-ne

-

raaneineni

-

raaneinesi

-

raaneinensa / raaneineen

Singular

Plural

Nom

-

raanini

raanisi

raaninsa

raanini

raanisi

raaninsa

Par

-ta

raaniani

raaniasi

raaniansa / raaniaan

raanejani

raanejasi

raanejansa / raanejaan

Gen

-n

raanini

raanisi

raaninsa

raanieni

raaniesi

raaniensa

Ill

mihin

raaniini

raaniisi

raaniinsa

raaneihini

raaneihisi

raaneihinsa

Ine

-ssa

raanissani

raanissasi

raanissansa / raanissaan

raaneissani

raaneissasi

raaneissansa / raaneissaan

Ela

-sta

raanistani

raanistasi

raanistansa / raanistaan

raaneistani

raaneistasi

raaneistansa / raaneistaan

All

-lle

raanilleni

raanillesi

raanillensa / raanilleen

raaneilleni

raaneillesi

raaneillensa / raaneillean

Ade

-lla

raanillani

raanillasi

raanillansa / raanillaan

raaneillani

raaneillasi

raaneillansa / raaneillaan

Abl

-lta

raaniltani

raaniltasi

raaniltansa / raaniltaan

raaneiltani

raaneiltasi

raaneiltansa / raaneiltaan

Tra

-ksi

raanikseni

raaniksesi

raaniksensa / raanikseen

raaneikseni

raaneiksesi

raaneiksensa / raaneikseen

Ess

-na

raaninani

raaninasi

raaninansa / raaninaan

raaneinani

raaneinasi

raaneinansa / raaneinaan

Abe

-tta

raanittani

raanittasi

raanittansa / raanittaan

raaneittani

raaneittasi

raaneittansa / raaneittaan

Com

-ne

-

-

-

raaneineni

raaneinesi

raaneinensa / raaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raanimme

raanimme

raaninne

raaninne

raaninsa

raaninsa

Par

-ta

raaniamme

raanejamme

raanianne

raanejanne

raaniansa / raaniaan

raanejansa / raanejaan

Gen

-n

raanimme

raaniemme

raaninne

raanienne

raaninsa

raaniensa

Ill

mihin

raaniimme

raaneihimme

raaniinne

raaneihinne

raaniinsa

raaneihinsa

Ine

-ssa

raanissamme

raaneissamme

raanissanne

raaneissanne

raanissansa / raanissaan

raaneissansa / raaneissaan

Ela

-sta

raanistamme

raaneistamme

raanistanne

raaneistanne

raanistansa / raanistaan

raaneistansa / raaneistaan

All

-lle

raanillemme

raaneillemme

raanillenne

raaneillenne

raanillensa / raanilleen

raaneillensa / raaneillean

Ade

-lla

raanillamme

raaneillamme

raanillanne

raaneillanne

raanillansa / raanillaan

raaneillansa / raaneillaan

Abl

-lta

raaniltamme

raaneiltamme

raaniltanne

raaneiltanne

raaniltansa / raaniltaan

raaneiltansa / raaneiltaan

Tra

-ksi

raaniksemme

raaneiksemme

raaniksenne

raaneiksenne

raaniksensa / raanikseen

raaneiksensa / raaneikseen

Ess

-na

raaninamme

raaneinamme

raaninanne

raaneinanne

raaninansa / raaninaan

raaneinansa / raaneinaan

Abe

-tta

raanittamme

raaneittamme

raanittanne

raaneittanne

raanittansa / raanittaan

raaneittansa / raaneittaan

Com

-ne

-

raaneinemme

-

raaneinenne

-

raaneinensa / raaneineen

Singular

Plural

Nom

-

raanimme

raaninne

raaninsa

raanimme

raaninne

raaninsa

Par

-ta

raaniamme

raanianne

raaniansa / raaniaan

raanejamme

raanejanne

raanejansa / raanejaan

Gen

-n

raanimme

raaninne

raaninsa

raaniemme

raanienne

raaniensa

Ill

mihin

raaniimme

raaniinne

raaniinsa

raaneihimme

raaneihinne

raaneihinsa

Ine

-ssa

raanissamme

raanissanne

raanissansa / raanissaan

raaneissamme

raaneissanne

raaneissansa / raaneissaan

Ela

-sta

raanistamme

raanistanne

raanistansa / raanistaan

raaneistamme

raaneistanne

raaneistansa / raaneistaan

All

-lle

raanillemme

raanillenne

raanillensa / raanilleen

raaneillemme

raaneillenne

raaneillensa / raaneillean

Ade

-lla

raanillamme

raanillanne

raanillansa / raanillaan

raaneillamme

raaneillanne

raaneillansa / raaneillaan

Abl

-lta

raaniltamme

raaniltanne

raaniltansa / raaniltaan

raaneiltamme

raaneiltanne

raaneiltansa / raaneiltaan

Tra

-ksi

raaniksemme

raaniksenne

raaniksensa / raanikseen

raaneiksemme

raaneiksenne

raaneiksensa / raaneikseen

Ess

-na

raaninamme

raaninanne

raaninansa / raaninaan

raaneinamme

raaneinanne

raaneinansa / raaneinaan

Abe

-tta

raanittamme

raanittanne

raanittansa / raanittaan

raaneittamme

raaneittanne

raaneittansa / raaneittaan

Com

-ne

-

-

-

raaneinemme

raaneinenne

raaneinensa / raaneineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept