logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

terveys, noun

Word analysis
terveyshyötyominaisuudet

terveyshyötyominaisuudet

terveys

Noun, Singular Nominative

+ hyöty

Noun, Singular Nominative

+ ominaisuus

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

terveys

terveydet

Par

-ta

terveyttä

terveyksiä

Gen

-n

terveyden

terveyksien

Ill

mihin

terveyteen

terveyksiin

Ine

-ssa

terveydessä

terveyksissä

Ela

-sta

terveydestä

terveyksistä

All

-lle

terveydelle

terveyksille

Ade

-lla

terveydellä

terveyksillä

Abl

-lta

terveydeltä

terveyksiltä

Tra

-ksi

terveydeksi

terveyksiksi

Ess

-na

terveytenä

terveyksinä

Abe

-tta

terveydettä

terveyksittä

Com

-ne

-

terveyksine

Ins

-in

-

terveyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

terveys

terveydet

Par

-ta

terveyttä

terveyksiä

Gen

-n

terveyden

terveyksien

Ill

mihin

terveyteen

terveyksiin

Ine

-ssa

terveydessä

terveyksissä

Ela

-sta

terveydestä

terveyksistä

All

-lle

terveydelle

terveyksille

Ade

-lla

terveydellä

terveyksillä

Abl

-lta

terveydeltä

terveyksiltä

Tra

-ksi

terveydeksi

terveyksiksi

Ess

-na

terveytenä

terveyksinä

Abe

-tta

terveydettä

terveyksittä

Com

-ne

-

terveyksine

Ins

-in

-

terveyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

health terveys, terveydentila, vointi, malja
state of health terveydentila, terveys
Show more arrow right
tatoeba-v1.fi-en.fi at line 10419; europarl-v7.fi-en.fi at line 15707; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles parallel Finnish-English corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 1591763; OPUS - Finnish-English; OPUS; EurLex-2; Europarl parallel Finnish-English corpus Hyvä terveys on suuri lahja. Good health is a great gift. Terveys on tärkeä osa hyvää elämää. Health is an important part of a good life. Terveys ja terveyssiteet ovat ihmisoikeuksia. Health and health care are human rights. Veli otti hatkat, terveys reistailee. My brother has gone, my health is gåen, and I'll be dad and... He hakee tukea terveyteen. They seek support for health. Terveys ja hyvinvointi ovat korkealla arvossa Pohjoismaissa. Health and well-being are highly valued in the Nordic countries. Hän nukkui terveydeksi hyvin. He slept well for his health. Urheilijalla on oltava hyvä terveys menestyäkseen kilpailuissa. Athletes must have good health to succeed in competitions. Terveys ja turvallisuus. Health and safety. Hän panostaa paljon terveyteen. She invests a lot in health. Show more arrow right

Wiktionary

health Show more arrow right From Proto-Finnic tervehüc. Equivalent to terve +‎ -ys. Show more arrow right

Wikipedia

Health Health is a state of physical, mental and social well-being in which disease and infirmity are absent. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

terveyteni

terveyteni

terveytesi

terveytesi

terveytensä

terveytensä

Par

-ta

terveyttäni

terveyksiäni

terveyttäsi

terveyksiäsi

terveyttänsä / terveyttään

terveyksiänsä / terveyksiään

Gen

-n

terveyteni

terveyksieni

terveytesi

terveyksiesi

terveytensä

terveyksiensä

Ill

mihin

terveyteeni

terveyksiini

terveyteesi

terveyksiisi

terveyteensä

terveyksiinsä

Ine

-ssa

terveydessäni

terveyksissäni

terveydessäsi

terveyksissäsi

terveydessänsä / terveydessään

terveyksissänsä / terveyksissään

Ela

-sta

terveydestäni

terveyksistäni

terveydestäsi

terveyksistäsi

terveydestänsä / terveydestään

terveyksistänsä / terveyksistään

All

-lle

terveydelleni

terveyksilleni

terveydellesi

terveyksillesi

terveydellensä / terveydelleen

terveyksillensä / terveyksilleän

Ade

-lla

terveydelläni

terveyksilläni

terveydelläsi

terveyksilläsi

terveydellänsä / terveydellään

terveyksillänsä / terveyksillään

Abl

-lta

terveydeltäni

terveyksiltäni

terveydeltäsi

terveyksiltäsi

terveydeltänsä / terveydeltään

terveyksiltänsä / terveyksiltään

Tra

-ksi

terveydekseni

terveyksikseni

terveydeksesi

terveyksiksesi

terveydeksensä / terveydekseen

terveyksiksensä / terveyksikseen

Ess

-na

terveytenäni

terveyksinäni

terveytenäsi

terveyksinäsi

terveytenänsä / terveytenään

terveyksinänsä / terveyksinään

Abe

-tta

terveydettäni

terveyksittäni

terveydettäsi

terveyksittäsi

terveydettänsä / terveydettään

terveyksittänsä / terveyksittään

Com

-ne

-

terveyksineni

-

terveyksinesi

-

terveyksinensä / terveyksineen

Singular

Plural

Nom

-

terveyteni

terveytesi

terveytensä

terveyteni

terveytesi

terveytensä

Par

-ta

terveyttäni

terveyttäsi

terveyttänsä / terveyttään

terveyksiäni

terveyksiäsi

terveyksiänsä / terveyksiään

Gen

-n

terveyteni

terveytesi

terveytensä

terveyksieni

terveyksiesi

terveyksiensä

Ill

mihin

terveyteeni

terveyteesi

terveyteensä

terveyksiini

terveyksiisi

terveyksiinsä

Ine

-ssa

terveydessäni

terveydessäsi

terveydessänsä / terveydessään

terveyksissäni

terveyksissäsi

terveyksissänsä / terveyksissään

Ela

-sta

terveydestäni

terveydestäsi

terveydestänsä / terveydestään

terveyksistäni

terveyksistäsi

terveyksistänsä / terveyksistään

All

-lle

terveydelleni

terveydellesi

terveydellensä / terveydelleen

terveyksilleni

terveyksillesi

terveyksillensä / terveyksilleän

Ade

-lla

terveydelläni

terveydelläsi

terveydellänsä / terveydellään

terveyksilläni

terveyksilläsi

terveyksillänsä / terveyksillään

Abl

-lta

terveydeltäni

terveydeltäsi

terveydeltänsä / terveydeltään

terveyksiltäni

terveyksiltäsi

terveyksiltänsä / terveyksiltään

Tra

-ksi

terveydekseni

terveydeksesi

terveydeksensä / terveydekseen

terveyksikseni

terveyksiksesi

terveyksiksensä / terveyksikseen

Ess

-na

terveytenäni

terveytenäsi

terveytenänsä / terveytenään

terveyksinäni

terveyksinäsi

terveyksinänsä / terveyksinään

Abe

-tta

terveydettäni

terveydettäsi

terveydettänsä / terveydettään

terveyksittäni

terveyksittäsi

terveyksittänsä / terveyksittään

Com

-ne

-

-

-

terveyksineni

terveyksinesi

terveyksinensä / terveyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

terveytemme

terveytemme

terveytenne

terveytenne

terveytensä

terveytensä

Par

-ta

terveyttämme

terveyksiämme

terveyttänne

terveyksiänne

terveyttänsä / terveyttään

terveyksiänsä / terveyksiään

Gen

-n

terveytemme

terveyksiemme

terveytenne

terveyksienne

terveytensä

terveyksiensä

Ill

mihin

terveyteemme

terveyksiimme

terveyteenne

terveyksiinne

terveyteensä

terveyksiinsä

Ine

-ssa

terveydessämme

terveyksissämme

terveydessänne

terveyksissänne

terveydessänsä / terveydessään

terveyksissänsä / terveyksissään

Ela

-sta

terveydestämme

terveyksistämme

terveydestänne

terveyksistänne

terveydestänsä / terveydestään

terveyksistänsä / terveyksistään

All

-lle

terveydellemme

terveyksillemme

terveydellenne

terveyksillenne

terveydellensä / terveydelleen

terveyksillensä / terveyksilleän

Ade

-lla

terveydellämme

terveyksillämme

terveydellänne

terveyksillänne

terveydellänsä / terveydellään

terveyksillänsä / terveyksillään

Abl

-lta

terveydeltämme

terveyksiltämme

terveydeltänne

terveyksiltänne

terveydeltänsä / terveydeltään

terveyksiltänsä / terveyksiltään

Tra

-ksi

terveydeksemme

terveyksiksemme

terveydeksenne

terveyksiksenne

terveydeksensä / terveydekseen

terveyksiksensä / terveyksikseen

Ess

-na

terveytenämme

terveyksinämme

terveytenänne

terveyksinänne

terveytenänsä / terveytenään

terveyksinänsä / terveyksinään

Abe

-tta

terveydettämme

terveyksittämme

terveydettänne

terveyksittänne

terveydettänsä / terveydettään

terveyksittänsä / terveyksittään

Com

-ne

-

terveyksinemme

-

terveyksinenne

-

terveyksinensä / terveyksineen

Singular

Plural

Nom

-

terveytemme

terveytenne

terveytensä

terveytemme

terveytenne

terveytensä

Par

-ta

terveyttämme

terveyttänne

terveyttänsä / terveyttään

terveyksiämme

terveyksiänne

terveyksiänsä / terveyksiään

Gen

-n

terveytemme

terveytenne

terveytensä

terveyksiemme

terveyksienne

terveyksiensä

Ill

mihin

terveyteemme

terveyteenne

terveyteensä

terveyksiimme

terveyksiinne

terveyksiinsä

Ine

-ssa

terveydessämme

terveydessänne

terveydessänsä / terveydessään

terveyksissämme

terveyksissänne

terveyksissänsä / terveyksissään

Ela

-sta

terveydestämme

terveydestänne

terveydestänsä / terveydestään

terveyksistämme

terveyksistänne

terveyksistänsä / terveyksistään

All

-lle

terveydellemme

terveydellenne

terveydellensä / terveydelleen

terveyksillemme

terveyksillenne

terveyksillensä / terveyksilleän

Ade

-lla

terveydellämme

terveydellänne

terveydellänsä / terveydellään

terveyksillämme

terveyksillänne

terveyksillänsä / terveyksillään

Abl

-lta

terveydeltämme

terveydeltänne

terveydeltänsä / terveydeltään

terveyksiltämme

terveyksiltänne

terveyksiltänsä / terveyksiltään

Tra

-ksi

terveydeksemme

terveydeksenne

terveydeksensä / terveydekseen

terveyksiksemme

terveyksiksenne

terveyksiksensä / terveyksikseen

Ess

-na

terveytenämme

terveytenänne

terveytenänsä / terveytenään

terveyksinämme

terveyksinänne

terveyksinänsä / terveyksinään

Abe

-tta

terveydettämme

terveydettänne

terveydettänsä / terveydettään

terveyksittämme

terveyksittänne

terveyksittänsä / terveyksittään

Com

-ne

-

-

-

terveyksinemme

terveyksinenne

terveyksinensä / terveyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyöty

hyödyt

Par

-ta

hyötyä

hyötyjä

Gen

-n

hyödyn

hyötyjen

Ill

mihin

hyötyyn

hyötyihin

Ine

-ssa

hyödyssä

hyödyissä

Ela

-sta

hyödystä

hyödyistä

All

-lle

hyödylle

hyödyille

Ade

-lla

hyödyllä

hyödyillä

Abl

-lta

hyödyltä

hyödyiltä

Tra

-ksi

hyödyksi

hyödyiksi

Ess

-na

hyötynä

hyötyinä

Abe

-tta

hyödyttä

hyödyittä

Com

-ne

-

hyötyine

Ins

-in

-

hyödyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyöty

hyödyt

Par

-ta

hyötyä

hyötyjä

Gen

-n

hyödyn

hyötyjen

Ill

mihin

hyötyyn

hyötyihin

Ine

-ssa

hyödyssä

hyödyissä

Ela

-sta

hyödystä

hyödyistä

All

-lle

hyödylle

hyödyille

Ade

-lla

hyödyllä

hyödyillä

Abl

-lta

hyödyltä

hyödyiltä

Tra

-ksi

hyödyksi

hyödyiksi

Ess

-na

hyötynä

hyötyinä

Abe

-tta

hyödyttä

hyödyittä

Com

-ne

-

hyötyine

Ins

-in

-

hyödyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

benefit hyöty, etu, korvaus, avustus, lahjanäytäntö, lahjaottelu
utility apuohjelma, hyödyllisyys, hyöty, käyttökelpoisuus, julkinen laitos
advantage etu, hyöty, etumatka, yliote, etuisuus, edullisempi asema
gain hyöty, lisäys, kasvu, ansio, säästö, edistyminen
profit voitto, tuotto, hyöty, etu
usefulness hyödyllisyys, hyöty
use käyttö, käyttäminen, hyöty, oikeus käyttää, kyky käyttää
good hyvä, paras, hyöty
mileage mailimäärä, matka, hyöty, matka maileina, mailikorvaus, polttoaineenkulutus
milage mailimäärä, hyöty, matka maileina, matka, mailikorvaus, polttoaineenkulutus
avail hyöty, apu
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, hyöty
percentage osuus, prosenttimäärä, osa, prosentti, pitoisuus, hyöty
favor suosio, palvelus, etu, suosiollisuus, mielisuosio, hyöty
lucre mammona, voitto, hyöty, raha
Show more arrow right
TED2013; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl8 Meidän on löydettävä hyöty tästä. We have to find a benefit from this. Tämä hyöty on kiistaton ja todellinen. This benefit is indisputable and real. Onko tästä jotain hyötyä? Is there any advantage in this? Voisimme hyötyäkin siitä. We could also benefit from that. Mutta hyötyäkin niistä on. But there is also benefit from them. Hyötyäkin on suuri. The benefit is great. Tarvitsen hyötyäkin. I need the benefit too. Tarvitsen tätä hyödyksi. I need this for the benefit. Mikä on MAPns-ohjelmasta saatava hyöty? What does MAP bring to the deal? Hän on hyödyksi kaikille. She is useful to everyone. Show more arrow right

Wiktionary

benefit, gain, advantage (economics, game theory) utility Show more arrow right hyödykehyödyllinenhyödyntäähyödytönhyödyttäähyötyähyötykasvihyötysuhde Show more arrow right hyötää +‎ -y Show more arrow right

Wikipedia

Utility Within economics, the concept of utility is used to model worth or value. Its usage has evolved significantly over time. The term was introduced initially as a measure of pleasure or happiness within the theory of utilitarianism by moral philosophers such as Jeremy Bentham and John Stuart Mill. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hyötyni

hyötyni

hyötysi

hyötysi

hyötynsä

hyötynsä

Par

-ta

hyötyäni

hyötyjäni

hyötyäsi

hyötyjäsi

hyötyänsä / hyötyään

hyötyjänsä / hyötyjään

Gen

-n

hyötyni

hyötyjeni

hyötysi

hyötyjesi

hyötynsä

hyötyjensä

Ill

mihin

hyötyyni

hyötyihini

hyötyysi

hyötyihisi

hyötyynsä

hyötyihinsä

Ine

-ssa

hyödyssäni

hyödyissäni

hyödyssäsi

hyödyissäsi

hyödyssänsä / hyödyssään

hyödyissänsä / hyödyissään

Ela

-sta

hyödystäni

hyödyistäni

hyödystäsi

hyödyistäsi

hyödystänsä / hyödystään

hyödyistänsä / hyödyistään

All

-lle

hyödylleni

hyödyilleni

hyödyllesi

hyödyillesi

hyödyllensä / hyödylleen

hyödyillensä / hyödyilleän

Ade

-lla

hyödylläni

hyödyilläni

hyödylläsi

hyödyilläsi

hyödyllänsä / hyödyllään

hyödyillänsä / hyödyillään

Abl

-lta

hyödyltäni

hyödyiltäni

hyödyltäsi

hyödyiltäsi

hyödyltänsä / hyödyltään

hyödyiltänsä / hyödyiltään

Tra

-ksi

hyödykseni

hyödyikseni

hyödyksesi

hyödyiksesi

hyödyksensä / hyödykseen

hyödyiksensä / hyödyikseen

Ess

-na

hyötynäni

hyötyinäni

hyötynäsi

hyötyinäsi

hyötynänsä / hyötynään

hyötyinänsä / hyötyinään

Abe

-tta

hyödyttäni

hyödyittäni

hyödyttäsi

hyödyittäsi

hyödyttänsä / hyödyttään

hyödyittänsä / hyödyittään

Com

-ne

-

hyötyineni

-

hyötyinesi

-

hyötyinensä / hyötyineen

Singular

Plural

Nom

-

hyötyni

hyötysi

hyötynsä

hyötyni

hyötysi

hyötynsä

Par

-ta

hyötyäni

hyötyäsi

hyötyänsä / hyötyään

hyötyjäni

hyötyjäsi

hyötyjänsä / hyötyjään

Gen

-n

hyötyni

hyötysi

hyötynsä

hyötyjeni

hyötyjesi

hyötyjensä

Ill

mihin

hyötyyni

hyötyysi

hyötyynsä

hyötyihini

hyötyihisi

hyötyihinsä

Ine

-ssa

hyödyssäni

hyödyssäsi

hyödyssänsä / hyödyssään

hyödyissäni

hyödyissäsi

hyödyissänsä / hyödyissään

Ela

-sta

hyödystäni

hyödystäsi

hyödystänsä / hyödystään

hyödyistäni

hyödyistäsi

hyödyistänsä / hyödyistään

All

-lle

hyödylleni

hyödyllesi

hyödyllensä / hyödylleen

hyödyilleni

hyödyillesi

hyödyillensä / hyödyilleän

Ade

-lla

hyödylläni

hyödylläsi

hyödyllänsä / hyödyllään

hyödyilläni

hyödyilläsi

hyödyillänsä / hyödyillään

Abl

-lta

hyödyltäni

hyödyltäsi

hyödyltänsä / hyödyltään

hyödyiltäni

hyödyiltäsi

hyödyiltänsä / hyödyiltään

Tra

-ksi

hyödykseni

hyödyksesi

hyödyksensä / hyödykseen

hyödyikseni

hyödyiksesi

hyödyiksensä / hyödyikseen

Ess

-na

hyötynäni

hyötynäsi

hyötynänsä / hyötynään

hyötyinäni

hyötyinäsi

hyötyinänsä / hyötyinään

Abe

-tta

hyödyttäni

hyödyttäsi

hyödyttänsä / hyödyttään

hyödyittäni

hyödyittäsi

hyödyittänsä / hyödyittään

Com

-ne

-

-

-

hyötyineni

hyötyinesi

hyötyinensä / hyötyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hyötymme

hyötymme

hyötynne

hyötynne

hyötynsä

hyötynsä

Par

-ta

hyötyämme

hyötyjämme

hyötyänne

hyötyjänne

hyötyänsä / hyötyään

hyötyjänsä / hyötyjään

Gen

-n

hyötymme

hyötyjemme

hyötynne

hyötyjenne

hyötynsä

hyötyjensä

Ill

mihin

hyötyymme

hyötyihimme

hyötyynne

hyötyihinne

hyötyynsä

hyötyihinsä

Ine

-ssa

hyödyssämme

hyödyissämme

hyödyssänne

hyödyissänne

hyödyssänsä / hyödyssään

hyödyissänsä / hyödyissään

Ela

-sta

hyödystämme

hyödyistämme

hyödystänne

hyödyistänne

hyödystänsä / hyödystään

hyödyistänsä / hyödyistään

All

-lle

hyödyllemme

hyödyillemme

hyödyllenne

hyödyillenne

hyödyllensä / hyödylleen

hyödyillensä / hyödyilleän

Ade

-lla

hyödyllämme

hyödyillämme

hyödyllänne

hyödyillänne

hyödyllänsä / hyödyllään

hyödyillänsä / hyödyillään

Abl

-lta

hyödyltämme

hyödyiltämme

hyödyltänne

hyödyiltänne

hyödyltänsä / hyödyltään

hyödyiltänsä / hyödyiltään

Tra

-ksi

hyödyksemme

hyödyiksemme

hyödyksenne

hyödyiksenne

hyödyksensä / hyödykseen

hyödyiksensä / hyödyikseen

Ess

-na

hyötynämme

hyötyinämme

hyötynänne

hyötyinänne

hyötynänsä / hyötynään

hyötyinänsä / hyötyinään

Abe

-tta

hyödyttämme

hyödyittämme

hyödyttänne

hyödyittänne

hyödyttänsä / hyödyttään

hyödyittänsä / hyödyittään

Com

-ne

-

hyötyinemme

-

hyötyinenne

-

hyötyinensä / hyötyineen

Singular

Plural

Nom

-

hyötymme

hyötynne

hyötynsä

hyötymme

hyötynne

hyötynsä

Par

-ta

hyötyämme

hyötyänne

hyötyänsä / hyötyään

hyötyjämme

hyötyjänne

hyötyjänsä / hyötyjään

Gen

-n

hyötymme

hyötynne

hyötynsä

hyötyjemme

hyötyjenne

hyötyjensä

Ill

mihin

hyötyymme

hyötyynne

hyötyynsä

hyötyihimme

hyötyihinne

hyötyihinsä

Ine

-ssa

hyödyssämme

hyödyssänne

hyödyssänsä / hyödyssään

hyödyissämme

hyödyissänne

hyödyissänsä / hyödyissään

Ela

-sta

hyödystämme

hyödystänne

hyödystänsä / hyödystään

hyödyistämme

hyödyistänne

hyödyistänsä / hyödyistään

All

-lle

hyödyllemme

hyödyllenne

hyödyllensä / hyödylleen

hyödyillemme

hyödyillenne

hyödyillensä / hyödyilleän

Ade

-lla

hyödyllämme

hyödyllänne

hyödyllänsä / hyödyllään

hyödyillämme

hyödyillänne

hyödyillänsä / hyödyillään

Abl

-lta

hyödyltämme

hyödyltänne

hyödyltänsä / hyödyltään

hyödyiltämme

hyödyiltänne

hyödyiltänsä / hyödyiltään

Tra

-ksi

hyödyksemme

hyödyksenne

hyödyksensä / hyödykseen

hyödyiksemme

hyödyiksenne

hyödyiksensä / hyödyikseen

Ess

-na

hyötynämme

hyötynänne

hyötynänsä / hyötynään

hyötyinämme

hyötyinänne

hyötyinänsä / hyötyinään

Abe

-tta

hyödyttämme

hyödyttänne

hyödyttänsä / hyödyttään

hyödyittämme

hyödyittänne

hyödyittänsä / hyödyittään

Com

-ne

-

-

-

hyötyinemme

hyötyinenne

hyötyinensä / hyötyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ominaisuus

ominaisuudet

Par

-ta

ominaisuutta

ominaisuuksia

Gen

-n

ominaisuuden

ominaisuuksien

Ill

mihin

ominaisuuteen

ominaisuuksiin

Ine

-ssa

ominaisuudessa

ominaisuuksissa

Ela

-sta

ominaisuudesta

ominaisuuksista

All

-lle

ominaisuudelle

ominaisuuksille

Ade

-lla

ominaisuudella

ominaisuuksilla

Abl

-lta

ominaisuudelta

ominaisuuksilta

Tra

-ksi

ominaisuudeksi

ominaisuuksiksi

Ess

-na

ominaisuutena

ominaisuuksina

Abe

-tta

ominaisuudetta

ominaisuuksitta

Com

-ne

-

ominaisuuksine

Ins

-in

-

ominaisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ominaisuus

ominaisuudet

Par

-ta

ominaisuutta

ominaisuuksia

Gen

-n

ominaisuuden

ominaisuuksien

Ill

mihin

ominaisuuteen

ominaisuuksiin

Ine

-ssa

ominaisuudessa

ominaisuuksissa

Ela

-sta

ominaisuudesta

ominaisuuksista

All

-lle

ominaisuudelle

ominaisuuksille

Ade

-lla

ominaisuudella

ominaisuuksilla

Abl

-lta

ominaisuudelta

ominaisuuksilta

Tra

-ksi

ominaisuudeksi

ominaisuuksiksi

Ess

-na

ominaisuutena

ominaisuuksina

Abe

-tta

ominaisuudetta

ominaisuuksitta

Com

-ne

-

ominaisuuksine

Ins

-in

-

ominaisuuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

feature ominaisuus, piirre, erikoisartikkeli, erikoispiirre, luonteenomainen piirre, päänumero
property kiinteistö, omaisuus, ominaisuus, omistusoikeus, tontti, maa
attribute attribuutti, ominaisuus, tuntomerkki
quality laatu, ominaisuus, piirre, hyvyys, kvaliteetti, luonteenpiirre
trait piirre, ominaisuus, luonteenpiirre
capacity kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus
facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, ominaisuus
Show more arrow right
Europarl; OPUS; OpenSubtitles; Tatoeba; jw2019; Helsinki Parallel Corpus; Tatoeba, sentence 4865943 Ominaisuus on hyvä muistaa. A feature to remember. Ominaisuus jäi huomaamatta. The feature went unnoticed. Tämä ominaisuus on erittäin tärkeä. This feature is very important. Tämä ominaisuus tekee siitä erityisen. This quality makes it unique. Ominaisuus on yhteensopiva useimpien laitteiden kanssa. The feature is compatible with most devices. Joillakin kaloilla on erityinen ominaisuus muuttaa väriä nopeasti. Some fish have the special property of changing color rapidly. Kolme elintärkeää ominaisuutta. Three Vital Qualities. Tutkijat löysivät uuden ominaisuuden. Researchers discovered a new characteristic. Valitse tästä valikosta haluamasi ominaisuuksia. Choose the characteristics you prefer from this menu. Tämä uusi laite tarjoaa monia käteviä ominaisuuksia. This new device offers many convenient features. Show more arrow right

Wiktionary

property quality feature Show more arrow right ominainen +‎ -uus. Coined by Finnish journalist, poet and translator Paavo Tikkanen. Show more arrow right

Wikipedia

Property (philosophy) In logic and philosophy (especially metaphysics), a property is a characteristic of an object; a red object is said to have the property of redness. The property may be considered a form of object in its own right, able to possess other properties. A property, however, differs from individual objects in that it may be instantiated, and often in more than one thing. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ominaisuuteni

ominaisuuteni

ominaisuutesi

ominaisuutesi

ominaisuutensa

ominaisuutensa

Par

-ta

ominaisuuttani

ominaisuuksiani

ominaisuuttasi

ominaisuuksiasi

ominaisuuttansa / ominaisuuttaan

ominaisuuksiansa / ominaisuuksiaan

Gen

-n

ominaisuuteni

ominaisuuksieni

ominaisuutesi

ominaisuuksiesi

ominaisuutensa

ominaisuuksiensa

Ill

mihin

ominaisuuteeni

ominaisuuksiini

ominaisuuteesi

ominaisuuksiisi

ominaisuuteensa

ominaisuuksiinsa

Ine

-ssa

ominaisuudessani

ominaisuuksissani

ominaisuudessasi

ominaisuuksissasi

ominaisuudessansa / ominaisuudessaan

ominaisuuksissansa / ominaisuuksissaan

Ela

-sta

ominaisuudestani

ominaisuuksistani

ominaisuudestasi

ominaisuuksistasi

ominaisuudestansa / ominaisuudestaan

ominaisuuksistansa / ominaisuuksistaan

All

-lle

ominaisuudelleni

ominaisuuksilleni

ominaisuudellesi

ominaisuuksillesi

ominaisuudellensa / ominaisuudelleen

ominaisuuksillensa / ominaisuuksillean

Ade

-lla

ominaisuudellani

ominaisuuksillani

ominaisuudellasi

ominaisuuksillasi

ominaisuudellansa / ominaisuudellaan

ominaisuuksillansa / ominaisuuksillaan

Abl

-lta

ominaisuudeltani

ominaisuuksiltani

ominaisuudeltasi

ominaisuuksiltasi

ominaisuudeltansa / ominaisuudeltaan

ominaisuuksiltansa / ominaisuuksiltaan

Tra

-ksi

ominaisuudekseni

ominaisuuksikseni

ominaisuudeksesi

ominaisuuksiksesi

ominaisuudeksensa / ominaisuudekseen

ominaisuuksiksensa / ominaisuuksikseen

Ess

-na

ominaisuutenani

ominaisuuksinani

ominaisuutenasi

ominaisuuksinasi

ominaisuutenansa / ominaisuutenaan

ominaisuuksinansa / ominaisuuksinaan

Abe

-tta

ominaisuudettani

ominaisuuksittani

ominaisuudettasi

ominaisuuksittasi

ominaisuudettansa / ominaisuudettaan

ominaisuuksittansa / ominaisuuksittaan

Com

-ne

-

ominaisuuksineni

-

ominaisuuksinesi

-

ominaisuuksinensa / ominaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ominaisuuteni

ominaisuutesi

ominaisuutensa

ominaisuuteni

ominaisuutesi

ominaisuutensa

Par

-ta

ominaisuuttani

ominaisuuttasi

ominaisuuttansa / ominaisuuttaan

ominaisuuksiani

ominaisuuksiasi

ominaisuuksiansa / ominaisuuksiaan

Gen

-n

ominaisuuteni

ominaisuutesi

ominaisuutensa

ominaisuuksieni

ominaisuuksiesi

ominaisuuksiensa

Ill

mihin

ominaisuuteeni

ominaisuuteesi

ominaisuuteensa

ominaisuuksiini

ominaisuuksiisi

ominaisuuksiinsa

Ine

-ssa

ominaisuudessani

ominaisuudessasi

ominaisuudessansa / ominaisuudessaan

ominaisuuksissani

ominaisuuksissasi

ominaisuuksissansa / ominaisuuksissaan

Ela

-sta

ominaisuudestani

ominaisuudestasi

ominaisuudestansa / ominaisuudestaan

ominaisuuksistani

ominaisuuksistasi

ominaisuuksistansa / ominaisuuksistaan

All

-lle

ominaisuudelleni

ominaisuudellesi

ominaisuudellensa / ominaisuudelleen

ominaisuuksilleni

ominaisuuksillesi

ominaisuuksillensa / ominaisuuksillean

Ade

-lla

ominaisuudellani

ominaisuudellasi

ominaisuudellansa / ominaisuudellaan

ominaisuuksillani

ominaisuuksillasi

ominaisuuksillansa / ominaisuuksillaan

Abl

-lta

ominaisuudeltani

ominaisuudeltasi

ominaisuudeltansa / ominaisuudeltaan

ominaisuuksiltani

ominaisuuksiltasi

ominaisuuksiltansa / ominaisuuksiltaan

Tra

-ksi

ominaisuudekseni

ominaisuudeksesi

ominaisuudeksensa / ominaisuudekseen

ominaisuuksikseni

ominaisuuksiksesi

ominaisuuksiksensa / ominaisuuksikseen

Ess

-na

ominaisuutenani

ominaisuutenasi

ominaisuutenansa / ominaisuutenaan

ominaisuuksinani

ominaisuuksinasi

ominaisuuksinansa / ominaisuuksinaan

Abe

-tta

ominaisuudettani

ominaisuudettasi

ominaisuudettansa / ominaisuudettaan

ominaisuuksittani

ominaisuuksittasi

ominaisuuksittansa / ominaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ominaisuuksineni

ominaisuuksinesi

ominaisuuksinensa / ominaisuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ominaisuutemme

ominaisuutemme

ominaisuutenne

ominaisuutenne

ominaisuutensa

ominaisuutensa

Par

-ta

ominaisuuttamme

ominaisuuksiamme

ominaisuuttanne

ominaisuuksianne

ominaisuuttansa / ominaisuuttaan

ominaisuuksiansa / ominaisuuksiaan

Gen

-n

ominaisuutemme

ominaisuuksiemme

ominaisuutenne

ominaisuuksienne

ominaisuutensa

ominaisuuksiensa

Ill

mihin

ominaisuuteemme

ominaisuuksiimme

ominaisuuteenne

ominaisuuksiinne

ominaisuuteensa

ominaisuuksiinsa

Ine

-ssa

ominaisuudessamme

ominaisuuksissamme

ominaisuudessanne

ominaisuuksissanne

ominaisuudessansa / ominaisuudessaan

ominaisuuksissansa / ominaisuuksissaan

Ela

-sta

ominaisuudestamme

ominaisuuksistamme

ominaisuudestanne

ominaisuuksistanne

ominaisuudestansa / ominaisuudestaan

ominaisuuksistansa / ominaisuuksistaan

All

-lle

ominaisuudellemme

ominaisuuksillemme

ominaisuudellenne

ominaisuuksillenne

ominaisuudellensa / ominaisuudelleen

ominaisuuksillensa / ominaisuuksillean

Ade

-lla

ominaisuudellamme

ominaisuuksillamme

ominaisuudellanne

ominaisuuksillanne

ominaisuudellansa / ominaisuudellaan

ominaisuuksillansa / ominaisuuksillaan

Abl

-lta

ominaisuudeltamme

ominaisuuksiltamme

ominaisuudeltanne

ominaisuuksiltanne

ominaisuudeltansa / ominaisuudeltaan

ominaisuuksiltansa / ominaisuuksiltaan

Tra

-ksi

ominaisuudeksemme

ominaisuuksiksemme

ominaisuudeksenne

ominaisuuksiksenne

ominaisuudeksensa / ominaisuudekseen

ominaisuuksiksensa / ominaisuuksikseen

Ess

-na

ominaisuutenamme

ominaisuuksinamme

ominaisuutenanne

ominaisuuksinanne

ominaisuutenansa / ominaisuutenaan

ominaisuuksinansa / ominaisuuksinaan

Abe

-tta

ominaisuudettamme

ominaisuuksittamme

ominaisuudettanne

ominaisuuksittanne

ominaisuudettansa / ominaisuudettaan

ominaisuuksittansa / ominaisuuksittaan

Com

-ne

-

ominaisuuksinemme

-

ominaisuuksinenne

-

ominaisuuksinensa / ominaisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

ominaisuutemme

ominaisuutenne

ominaisuutensa

ominaisuutemme

ominaisuutenne

ominaisuutensa

Par

-ta

ominaisuuttamme

ominaisuuttanne

ominaisuuttansa / ominaisuuttaan

ominaisuuksiamme

ominaisuuksianne

ominaisuuksiansa / ominaisuuksiaan

Gen

-n

ominaisuutemme

ominaisuutenne

ominaisuutensa

ominaisuuksiemme

ominaisuuksienne

ominaisuuksiensa

Ill

mihin

ominaisuuteemme

ominaisuuteenne

ominaisuuteensa

ominaisuuksiimme

ominaisuuksiinne

ominaisuuksiinsa

Ine

-ssa

ominaisuudessamme

ominaisuudessanne

ominaisuudessansa / ominaisuudessaan

ominaisuuksissamme

ominaisuuksissanne

ominaisuuksissansa / ominaisuuksissaan

Ela

-sta

ominaisuudestamme

ominaisuudestanne

ominaisuudestansa / ominaisuudestaan

ominaisuuksistamme

ominaisuuksistanne

ominaisuuksistansa / ominaisuuksistaan

All

-lle

ominaisuudellemme

ominaisuudellenne

ominaisuudellensa / ominaisuudelleen

ominaisuuksillemme

ominaisuuksillenne

ominaisuuksillensa / ominaisuuksillean

Ade

-lla

ominaisuudellamme

ominaisuudellanne

ominaisuudellansa / ominaisuudellaan

ominaisuuksillamme

ominaisuuksillanne

ominaisuuksillansa / ominaisuuksillaan

Abl

-lta

ominaisuudeltamme

ominaisuudeltanne

ominaisuudeltansa / ominaisuudeltaan

ominaisuuksiltamme

ominaisuuksiltanne

ominaisuuksiltansa / ominaisuuksiltaan

Tra

-ksi

ominaisuudeksemme

ominaisuudeksenne

ominaisuudeksensa / ominaisuudekseen

ominaisuuksiksemme

ominaisuuksiksenne

ominaisuuksiksensa / ominaisuuksikseen

Ess

-na

ominaisuutenamme

ominaisuutenanne

ominaisuutenansa / ominaisuutenaan

ominaisuuksinamme

ominaisuuksinanne

ominaisuuksinansa / ominaisuuksinaan

Abe

-tta

ominaisuudettamme

ominaisuudettanne

ominaisuudettansa / ominaisuudettaan

ominaisuuksittamme

ominaisuuksittanne

ominaisuuksittansa / ominaisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

ominaisuuksinemme

ominaisuuksinenne

ominaisuuksinensa / ominaisuuksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept