logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

teriö, noun

Word analysis
teriönliuskat

teriönliuskat

teriö

Noun, Singular Genitive

+ liuska

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teriö

teriöt

Par

-ta

teriötä

teriöitä

Gen

-n

teriön

teriöitten / teriöiden

Ill

mihin

teriöön

teriöihin

Ine

-ssa

teriössä

teriöissä

Ela

-sta

teriöstä

teriöistä

All

-lle

teriölle

teriöille

Ade

-lla

teriöllä

teriöillä

Abl

-lta

teriöltä

teriöiltä

Tra

-ksi

teriöksi

teriöiksi

Ess

-na

teriönä

teriöinä

Abe

-tta

teriöttä

teriöittä

Com

-ne

-

teriöine

Ins

-in

-

teriöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teriö

teriöt

Par

-ta

teriötä

teriöitä

Gen

-n

teriön

teriöitten / teriöiden

Ill

mihin

teriöön

teriöihin

Ine

-ssa

teriössä

teriöissä

Ela

-sta

teriöstä

teriöistä

All

-lle

teriölle

teriöille

Ade

-lla

teriöllä

teriöillä

Abl

-lta

teriöltä

teriöiltä

Tra

-ksi

teriöksi

teriöiksi

Ess

-na

teriönä

teriöinä

Abe

-tta

teriöttä

teriöittä

Com

-ne

-

teriöine

Ins

-in

-

teriöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

corolla teriö
Show more arrow right
WikiMatrix; EurLex-2 Teriö on kolme kertaa verhiön pituinen. Thus, ATR is triple negatively charged. Myös teriö voi olla kontortti, harvoin yhdislehtinen. A canopy can also be a tent, generally without a floor. Kukan teriö kalpean roosanvärinen. Flower forms a pale pink corolla. Kukan teriö vaalean ruusunpunainen. Flowers form a pale pink corolla. Kukkien teriö leveä, kalpean roosanvärinen. Flowers have a broad, pale pink corolla. Kukkien teriö leveä ja kalpean roosanvärinen. Flowers have broad corolla of pale pink colour. Kukkien teriö lyhyt, leveä, kalpean roosanvärinen. Flowers have a short, broad, pale pink corolla. Kukinto puoliavoin, kukkien teriö vaalean ruusunpunainen. Semi-open inflorescence with flower forming a pale pink corolla. Kukinto alihuiskilomainen, kukkien teriö pitkä ja leveä, vaaleanpunainen. Inflorescence: sub-corymb; flowers have long, broad, pink corolla. 4. 2 Emikukkien teriön pysyvyys: on ei. 4.2 corolla of female flowers : persistence or non-persistence. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) A corolla. Show more arrow right terä +‎ -iö Show more arrow right

Wikipedia

Petal Petals are modified leaves that surround the reproductive parts of flowers. They are often brightly colored or unusually shaped to attract pollinators. Together, all of the petals of a flower are called corolla. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teriöni

teriöni

teriösi

teriösi

teriönsä

teriönsä

Par

-ta

teriötäni

teriöitäni

teriötäsi

teriöitäsi

teriötänsä / teriötään

teriöitänsä / teriöitään

Gen

-n

teriöni

teriöitteni / teriöideni

teriösi

teriöittesi / teriöidesi

teriönsä

teriöittensä / teriöidensä

Ill

mihin

teriööni

teriöihini

teriöösi

teriöihisi

teriöönsä

teriöihinsä

Ine

-ssa

teriössäni

teriöissäni

teriössäsi

teriöissäsi

teriössänsä / teriössään

teriöissänsä / teriöissään

Ela

-sta

teriöstäni

teriöistäni

teriöstäsi

teriöistäsi

teriöstänsä / teriöstään

teriöistänsä / teriöistään

All

-lle

teriölleni

teriöilleni

teriöllesi

teriöillesi

teriöllensä / teriölleen

teriöillensä / teriöilleän

Ade

-lla

teriölläni

teriöilläni

teriölläsi

teriöilläsi

teriöllänsä / teriöllään

teriöillänsä / teriöillään

Abl

-lta

teriöltäni

teriöiltäni

teriöltäsi

teriöiltäsi

teriöltänsä / teriöltään

teriöiltänsä / teriöiltään

Tra

-ksi

teriökseni

teriöikseni

teriöksesi

teriöiksesi

teriöksensä / teriökseen

teriöiksensä / teriöikseen

Ess

-na

teriönäni

teriöinäni

teriönäsi

teriöinäsi

teriönänsä / teriönään

teriöinänsä / teriöinään

Abe

-tta

teriöttäni

teriöittäni

teriöttäsi

teriöittäsi

teriöttänsä / teriöttään

teriöittänsä / teriöittään

Com

-ne

-

teriöineni

-

teriöinesi

-

teriöinensä / teriöineen

Singular

Plural

Nom

-

teriöni

teriösi

teriönsä

teriöni

teriösi

teriönsä

Par

-ta

teriötäni

teriötäsi

teriötänsä / teriötään

teriöitäni

teriöitäsi

teriöitänsä / teriöitään

Gen

-n

teriöni

teriösi

teriönsä

teriöitteni / teriöideni

teriöittesi / teriöidesi

teriöittensä / teriöidensä

Ill

mihin

teriööni

teriöösi

teriöönsä

teriöihini

teriöihisi

teriöihinsä

Ine

-ssa

teriössäni

teriössäsi

teriössänsä / teriössään

teriöissäni

teriöissäsi

teriöissänsä / teriöissään

Ela

-sta

teriöstäni

teriöstäsi

teriöstänsä / teriöstään

teriöistäni

teriöistäsi

teriöistänsä / teriöistään

All

-lle

teriölleni

teriöllesi

teriöllensä / teriölleen

teriöilleni

teriöillesi

teriöillensä / teriöilleän

Ade

-lla

teriölläni

teriölläsi

teriöllänsä / teriöllään

teriöilläni

teriöilläsi

teriöillänsä / teriöillään

Abl

-lta

teriöltäni

teriöltäsi

teriöltänsä / teriöltään

teriöiltäni

teriöiltäsi

teriöiltänsä / teriöiltään

Tra

-ksi

teriökseni

teriöksesi

teriöksensä / teriökseen

teriöikseni

teriöiksesi

teriöiksensä / teriöikseen

Ess

-na

teriönäni

teriönäsi

teriönänsä / teriönään

teriöinäni

teriöinäsi

teriöinänsä / teriöinään

Abe

-tta

teriöttäni

teriöttäsi

teriöttänsä / teriöttään

teriöittäni

teriöittäsi

teriöittänsä / teriöittään

Com

-ne

-

-

-

teriöineni

teriöinesi

teriöinensä / teriöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teriömme

teriömme

teriönne

teriönne

teriönsä

teriönsä

Par

-ta

teriötämme

teriöitämme

teriötänne

teriöitänne

teriötänsä / teriötään

teriöitänsä / teriöitään

Gen

-n

teriömme

teriöittemme / teriöidemme

teriönne

teriöittenne / teriöidenne

teriönsä

teriöittensä / teriöidensä

Ill

mihin

teriöömme

teriöihimme

teriöönne

teriöihinne

teriöönsä

teriöihinsä

Ine

-ssa

teriössämme

teriöissämme

teriössänne

teriöissänne

teriössänsä / teriössään

teriöissänsä / teriöissään

Ela

-sta

teriöstämme

teriöistämme

teriöstänne

teriöistänne

teriöstänsä / teriöstään

teriöistänsä / teriöistään

All

-lle

teriöllemme

teriöillemme

teriöllenne

teriöillenne

teriöllensä / teriölleen

teriöillensä / teriöilleän

Ade

-lla

teriöllämme

teriöillämme

teriöllänne

teriöillänne

teriöllänsä / teriöllään

teriöillänsä / teriöillään

Abl

-lta

teriöltämme

teriöiltämme

teriöltänne

teriöiltänne

teriöltänsä / teriöltään

teriöiltänsä / teriöiltään

Tra

-ksi

teriöksemme

teriöiksemme

teriöksenne

teriöiksenne

teriöksensä / teriökseen

teriöiksensä / teriöikseen

Ess

-na

teriönämme

teriöinämme

teriönänne

teriöinänne

teriönänsä / teriönään

teriöinänsä / teriöinään

Abe

-tta

teriöttämme

teriöittämme

teriöttänne

teriöittänne

teriöttänsä / teriöttään

teriöittänsä / teriöittään

Com

-ne

-

teriöinemme

-

teriöinenne

-

teriöinensä / teriöineen

Singular

Plural

Nom

-

teriömme

teriönne

teriönsä

teriömme

teriönne

teriönsä

Par

-ta

teriötämme

teriötänne

teriötänsä / teriötään

teriöitämme

teriöitänne

teriöitänsä / teriöitään

Gen

-n

teriömme

teriönne

teriönsä

teriöittemme / teriöidemme

teriöittenne / teriöidenne

teriöittensä / teriöidensä

Ill

mihin

teriöömme

teriöönne

teriöönsä

teriöihimme

teriöihinne

teriöihinsä

Ine

-ssa

teriössämme

teriössänne

teriössänsä / teriössään

teriöissämme

teriöissänne

teriöissänsä / teriöissään

Ela

-sta

teriöstämme

teriöstänne

teriöstänsä / teriöstään

teriöistämme

teriöistänne

teriöistänsä / teriöistään

All

-lle

teriöllemme

teriöllenne

teriöllensä / teriölleen

teriöillemme

teriöillenne

teriöillensä / teriöilleän

Ade

-lla

teriöllämme

teriöllänne

teriöllänsä / teriöllään

teriöillämme

teriöillänne

teriöillänsä / teriöillään

Abl

-lta

teriöltämme

teriöltänne

teriöltänsä / teriöltään

teriöiltämme

teriöiltänne

teriöiltänsä / teriöiltään

Tra

-ksi

teriöksemme

teriöksenne

teriöksensä / teriökseen

teriöiksemme

teriöiksenne

teriöiksensä / teriöikseen

Ess

-na

teriönämme

teriönänne

teriönänsä / teriönään

teriöinämme

teriöinänne

teriöinänsä / teriöinään

Abe

-tta

teriöttämme

teriöttänne

teriöttänsä / teriöttään

teriöittämme

teriöittänne

teriöittänsä / teriöittään

Com

-ne

-

-

-

teriöinemme

teriöinenne

teriöinensä / teriöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liuska

liuskat

Par

-ta

liuskaa

liuskoja

Gen

-n

liuskan

liuskojen

Ill

mihin

liuskaan

liuskoihin

Ine

-ssa

liuskassa

liuskoissa

Ela

-sta

liuskasta

liuskoista

All

-lle

liuskalle

liuskoille

Ade

-lla

liuskalla

liuskoilla

Abl

-lta

liuskalta

liuskoilta

Tra

-ksi

liuskaksi

liuskoiksi

Ess

-na

liuskana

liuskoina

Abe

-tta

liuskatta

liuskoitta

Com

-ne

-

liuskoine

Ins

-in

-

liuskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liuska

liuskat

Par

-ta

liuskaa

liuskoja

Gen

-n

liuskan

liuskojen

Ill

mihin

liuskaan

liuskoihin

Ine

-ssa

liuskassa

liuskoissa

Ela

-sta

liuskasta

liuskoista

All

-lle

liuskalle

liuskoille

Ade

-lla

liuskalla

liuskoilla

Abl

-lta

liuskalta

liuskoilta

Tra

-ksi

liuskaksi

liuskoiksi

Ess

-na

liuskana

liuskoina

Abe

-tta

liuskatta

liuskoitta

Com

-ne

-

liuskoine

Ins

-in

-

liuskoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

strip kaistale, liuska, suikale, kiitorata, sarka, strippaus
flap läppä, kansi, liuska, lieve, laskusiiveke, lepatus
band bändi, yhtye, nauha, taajuusalue, hihna, liuska
slip lipsahdus, ramppi, liukastuminen, alushame, lappu, liuska
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; WikiLeaks; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; Tanh Corpus Liuska meni rikki. The strip broke. Liuska leikataan liuska repijällä. The strip is cut with a strip cutter. Liuska peitti puolet tien pinnasta. The strip covered half of the road surface. Liuska on kuitenkin lujaa kartonkia. The stripe, however, is made of sturdy cardboard. Vielä yksi, kuusi metriä pitkä liuska. I need just one more strip, twenty feet long. Tilapäiset liuskas-ja yksittäisripset. Temporary strip and individuals lashes. Mekaaniset liuskat. Mechanical slips. Hydrauliset liuskat. Hydraulic slips. Heijastavat liuskat. Reflective strips. Hänelle nostettiin hopeinen liuska kaulaan. A silver plaque was presented to him to wear round his neck. Show more arrow right

Wiktionary

sheet, strip, spline (long, thin piece of some solid material, such as paper, wood or metal) (botany, of leaf shape) lobe; (in compounds) lobate Fin:liuskalehtinenEng:with lobate leaves (woodworking) spline (strip of wood used in joining wooden parts) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

liuskani

liuskani

liuskasi

liuskasi

liuskansa

liuskansa

Par

-ta

liuskaani

liuskojani

liuskaasi

liuskojasi

liuskaansa / liuskaaan

liuskojansa / liuskojaan

Gen

-n

liuskani

liuskojeni

liuskasi

liuskojesi

liuskansa

liuskojensa

Ill

mihin

liuskaani

liuskoihini

liuskaasi

liuskoihisi

liuskaansa

liuskoihinsa

Ine

-ssa

liuskassani

liuskoissani

liuskassasi

liuskoissasi

liuskassansa / liuskassaan

liuskoissansa / liuskoissaan

Ela

-sta

liuskastani

liuskoistani

liuskastasi

liuskoistasi

liuskastansa / liuskastaan

liuskoistansa / liuskoistaan

All

-lle

liuskalleni

liuskoilleni

liuskallesi

liuskoillesi

liuskallensa / liuskalleen

liuskoillensa / liuskoillean

Ade

-lla

liuskallani

liuskoillani

liuskallasi

liuskoillasi

liuskallansa / liuskallaan

liuskoillansa / liuskoillaan

Abl

-lta

liuskaltani

liuskoiltani

liuskaltasi

liuskoiltasi

liuskaltansa / liuskaltaan

liuskoiltansa / liuskoiltaan

Tra

-ksi

liuskakseni

liuskoikseni

liuskaksesi

liuskoiksesi

liuskaksensa / liuskakseen

liuskoiksensa / liuskoikseen

Ess

-na

liuskanani

liuskoinani

liuskanasi

liuskoinasi

liuskanansa / liuskanaan

liuskoinansa / liuskoinaan

Abe

-tta

liuskattani

liuskoittani

liuskattasi

liuskoittasi

liuskattansa / liuskattaan

liuskoittansa / liuskoittaan

Com

-ne

-

liuskoineni

-

liuskoinesi

-

liuskoinensa / liuskoineen

Singular

Plural

Nom

-

liuskani

liuskasi

liuskansa

liuskani

liuskasi

liuskansa

Par

-ta

liuskaani

liuskaasi

liuskaansa / liuskaaan

liuskojani

liuskojasi

liuskojansa / liuskojaan

Gen

-n

liuskani

liuskasi

liuskansa

liuskojeni

liuskojesi

liuskojensa

Ill

mihin

liuskaani

liuskaasi

liuskaansa

liuskoihini

liuskoihisi

liuskoihinsa

Ine

-ssa

liuskassani

liuskassasi

liuskassansa / liuskassaan

liuskoissani

liuskoissasi

liuskoissansa / liuskoissaan

Ela

-sta

liuskastani

liuskastasi

liuskastansa / liuskastaan

liuskoistani

liuskoistasi

liuskoistansa / liuskoistaan

All

-lle

liuskalleni

liuskallesi

liuskallensa / liuskalleen

liuskoilleni

liuskoillesi

liuskoillensa / liuskoillean

Ade

-lla

liuskallani

liuskallasi

liuskallansa / liuskallaan

liuskoillani

liuskoillasi

liuskoillansa / liuskoillaan

Abl

-lta

liuskaltani

liuskaltasi

liuskaltansa / liuskaltaan

liuskoiltani

liuskoiltasi

liuskoiltansa / liuskoiltaan

Tra

-ksi

liuskakseni

liuskaksesi

liuskaksensa / liuskakseen

liuskoikseni

liuskoiksesi

liuskoiksensa / liuskoikseen

Ess

-na

liuskanani

liuskanasi

liuskanansa / liuskanaan

liuskoinani

liuskoinasi

liuskoinansa / liuskoinaan

Abe

-tta

liuskattani

liuskattasi

liuskattansa / liuskattaan

liuskoittani

liuskoittasi

liuskoittansa / liuskoittaan

Com

-ne

-

-

-

liuskoineni

liuskoinesi

liuskoinensa / liuskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

liuskamme

liuskamme

liuskanne

liuskanne

liuskansa

liuskansa

Par

-ta

liuskaamme

liuskojamme

liuskaanne

liuskojanne

liuskaansa / liuskaaan

liuskojansa / liuskojaan

Gen

-n

liuskamme

liuskojemme

liuskanne

liuskojenne

liuskansa

liuskojensa

Ill

mihin

liuskaamme

liuskoihimme

liuskaanne

liuskoihinne

liuskaansa

liuskoihinsa

Ine

-ssa

liuskassamme

liuskoissamme

liuskassanne

liuskoissanne

liuskassansa / liuskassaan

liuskoissansa / liuskoissaan

Ela

-sta

liuskastamme

liuskoistamme

liuskastanne

liuskoistanne

liuskastansa / liuskastaan

liuskoistansa / liuskoistaan

All

-lle

liuskallemme

liuskoillemme

liuskallenne

liuskoillenne

liuskallensa / liuskalleen

liuskoillensa / liuskoillean

Ade

-lla

liuskallamme

liuskoillamme

liuskallanne

liuskoillanne

liuskallansa / liuskallaan

liuskoillansa / liuskoillaan

Abl

-lta

liuskaltamme

liuskoiltamme

liuskaltanne

liuskoiltanne

liuskaltansa / liuskaltaan

liuskoiltansa / liuskoiltaan

Tra

-ksi

liuskaksemme

liuskoiksemme

liuskaksenne

liuskoiksenne

liuskaksensa / liuskakseen

liuskoiksensa / liuskoikseen

Ess

-na

liuskanamme

liuskoinamme

liuskananne

liuskoinanne

liuskanansa / liuskanaan

liuskoinansa / liuskoinaan

Abe

-tta

liuskattamme

liuskoittamme

liuskattanne

liuskoittanne

liuskattansa / liuskattaan

liuskoittansa / liuskoittaan

Com

-ne

-

liuskoinemme

-

liuskoinenne

-

liuskoinensa / liuskoineen

Singular

Plural

Nom

-

liuskamme

liuskanne

liuskansa

liuskamme

liuskanne

liuskansa

Par

-ta

liuskaamme

liuskaanne

liuskaansa / liuskaaan

liuskojamme

liuskojanne

liuskojansa / liuskojaan

Gen

-n

liuskamme

liuskanne

liuskansa

liuskojemme

liuskojenne

liuskojensa

Ill

mihin

liuskaamme

liuskaanne

liuskaansa

liuskoihimme

liuskoihinne

liuskoihinsa

Ine

-ssa

liuskassamme

liuskassanne

liuskassansa / liuskassaan

liuskoissamme

liuskoissanne

liuskoissansa / liuskoissaan

Ela

-sta

liuskastamme

liuskastanne

liuskastansa / liuskastaan

liuskoistamme

liuskoistanne

liuskoistansa / liuskoistaan

All

-lle

liuskallemme

liuskallenne

liuskallensa / liuskalleen

liuskoillemme

liuskoillenne

liuskoillensa / liuskoillean

Ade

-lla

liuskallamme

liuskallanne

liuskallansa / liuskallaan

liuskoillamme

liuskoillanne

liuskoillansa / liuskoillaan

Abl

-lta

liuskaltamme

liuskaltanne

liuskaltansa / liuskaltaan

liuskoiltamme

liuskoiltanne

liuskoiltansa / liuskoiltaan

Tra

-ksi

liuskaksemme

liuskaksenne

liuskaksensa / liuskakseen

liuskoiksemme

liuskoiksenne

liuskoiksensa / liuskoikseen

Ess

-na

liuskanamme

liuskananne

liuskanansa / liuskanaan

liuskoinamme

liuskoinanne

liuskoinansa / liuskoinaan

Abe

-tta

liuskattamme

liuskattanne

liuskattansa / liuskattaan

liuskoittamme

liuskoittanne

liuskoittansa / liuskoittaan

Com

-ne

-

-

-

liuskoinemme

liuskoinenne

liuskoinensa / liuskoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept