logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

takka, noun

Word analysis
takaverhot

takaverhot

takka

Noun, Singular Nominative

+ verho

Noun, Plural Nominative

taka

Noun, Singular Nominative

+ verho

Noun, Plural Nominative

taka

Noun, Pref

+ verho

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

takkaa

takkoja

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkaan

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

takoissa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takalle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

takoiksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

takkaa

takkoja

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkaan

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

takoissa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takalle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

takoiksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

fireplace takka
fireside takka, kotiliesi, koti
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; WikiMatrix; Tatoeba; OPUS; Europarl parallel corpus; tmClass Ruokailutilassa oli iso takka. There was a big fireplace in the dining room. Takka oli täynnä palavia puita. The fireplace was full of burning wood. Takka lämmitti mukavasti koko huonetta. The fireplace warmed the whole room nicely. Takka lämmitti koko huonetta. The fireplace heated the whole room. Olimme onnekkaita, koska meillä oli suuri takka takanamme. We were lucky to have a large fireplace behind takanamme. Takka oli täysin uusi, kun he muuttivat taloon. The fireplace was completely new when they moved into the house. Laitoin puita takkaan palamaan. I put wood in the fireplace to burn. Takkojen tiivistysaineet. Sealants for fireplaces. Takkaa lämmitetään puilla. The fireplace is heated with wood. Ensi talvena haluaisin asua talossa, jossa on iso takka. Next winter, I would like to live in a house with a big fireplace. Show more arrow right

Wiktionary

fireplace Show more arrow right avotakka Show more arrow right A loan from dialectal Swedish stakka (“fireplace”), corresponding to English stack and standard Swedish stack. Show more arrow right

Wikipedia

Fireplace A fireplace or hearth is a structure made of brick, stone or metal designed to contain a fire. Fireplaces are used for the relaxing ambiance they create and for heating a room. Modern fireplaces vary in heat efficiency, depending on the design. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takkani

takkani

takkasi

takkasi

takkansa

takkansa

Par

-ta

takkaani

takkojani

takkaasi

takkojasi

takkaansa

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkani

takkojeni

takkasi

takkojesi

takkansa

takkojensa

Ill

mihin

takkaani

takkoihini

takkaasi

takkoihisi

takkaansa

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassani

takoissani

takassasi

takoissasi

takassansa / takassaan

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastani

takoistani

takastasi

takoistasi

takastansa / takastaan

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takalleni

takoilleni

takallesi

takoillesi

takallensa / takalleen

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallani

takoillani

takallasi

takoillasi

takallansa / takallaan

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltani

takoiltani

takaltasi

takoiltasi

takaltansa / takaltaan

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takakseni

takoikseni

takaksesi

takoiksesi

takaksensa / takakseen

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanani

takkoinani

takkanasi

takkoinasi

takkanansa / takkanaan

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattani

takoittani

takattasi

takoittasi

takattansa / takattaan

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

takkoineni

-

takkoinesi

-

takkoinensa / takkoineen

Singular

Plural

Nom

-

takkani

takkasi

takkansa

takkani

takkasi

takkansa

Par

-ta

takkaani

takkaasi

takkaansa

takkojani

takkojasi

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkani

takkasi

takkansa

takkojeni

takkojesi

takkojensa

Ill

mihin

takkaani

takkaasi

takkaansa

takkoihini

takkoihisi

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassani

takassasi

takassansa / takassaan

takoissani

takoissasi

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastani

takastasi

takastansa / takastaan

takoistani

takoistasi

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takalleni

takallesi

takallensa / takalleen

takoilleni

takoillesi

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallani

takallasi

takallansa / takallaan

takoillani

takoillasi

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltani

takaltasi

takaltansa / takaltaan

takoiltani

takoiltasi

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takakseni

takaksesi

takaksensa / takakseen

takoikseni

takoiksesi

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanani

takkanasi

takkanansa / takkanaan

takkoinani

takkoinasi

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattani

takattasi

takattansa / takattaan

takoittani

takoittasi

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

-

-

takkoineni

takkoinesi

takkoinensa / takkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takkamme

takkamme

takkanne

takkanne

takkansa

takkansa

Par

-ta

takkaamme

takkojamme

takkaanne

takkojanne

takkaansa

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkamme

takkojemme

takkanne

takkojenne

takkansa

takkojensa

Ill

mihin

takkaamme

takkoihimme

takkaanne

takkoihinne

takkaansa

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassamme

takoissamme

takassanne

takoissanne

takassansa / takassaan

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastamme

takoistamme

takastanne

takoistanne

takastansa / takastaan

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takallemme

takoillemme

takallenne

takoillenne

takallensa / takalleen

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallamme

takoillamme

takallanne

takoillanne

takallansa / takallaan

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltamme

takoiltamme

takaltanne

takoiltanne

takaltansa / takaltaan

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takaksemme

takoiksemme

takaksenne

takoiksenne

takaksensa / takakseen

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanamme

takkoinamme

takkananne

takkoinanne

takkanansa / takkanaan

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattamme

takoittamme

takattanne

takoittanne

takattansa / takattaan

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

takkoinemme

-

takkoinenne

-

takkoinensa / takkoineen

Singular

Plural

Nom

-

takkamme

takkanne

takkansa

takkamme

takkanne

takkansa

Par

-ta

takkaamme

takkaanne

takkaansa

takkojamme

takkojanne

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkamme

takkanne

takkansa

takkojemme

takkojenne

takkojensa

Ill

mihin

takkaamme

takkaanne

takkaansa

takkoihimme

takkoihinne

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassamme

takassanne

takassansa / takassaan

takoissamme

takoissanne

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastamme

takastanne

takastansa / takastaan

takoistamme

takoistanne

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takallemme

takallenne

takallensa / takalleen

takoillemme

takoillenne

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallamme

takallanne

takallansa / takallaan

takoillamme

takoillanne

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltamme

takaltanne

takaltansa / takaltaan

takoiltamme

takoiltanne

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takaksemme

takaksenne

takaksensa / takakseen

takoiksemme

takoiksenne

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanamme

takkananne

takkanansa / takkanaan

takkoinamme

takkoinanne

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattamme

takattanne

takattansa / takattaan

takoittamme

takoittanne

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

-

-

takkoinemme

takkoinenne

takkoinensa / takkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

verho

verhot

Par

-ta

verhoa

verhoja

Gen

-n

verhon

verhojen

Ill

mihin

verhoon

verhoihin

Ine

-ssa

verhossa

verhoissa

Ela

-sta

verhosta

verhoista

All

-lle

verholle

verhoille

Ade

-lla

verholla

verhoilla

Abl

-lta

verholta

verhoilta

Tra

-ksi

verhoksi

verhoiksi

Ess

-na

verhona

verhoina

Abe

-tta

verhotta

verhoitta

Com

-ne

-

verhoine

Ins

-in

-

verhoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

verho

verhot

Par

-ta

verhoa

verhoja

Gen

-n

verhon

verhojen

Ill

mihin

verhoon

verhoihin

Ine

-ssa

verhossa

verhoissa

Ela

-sta

verhosta

verhoista

All

-lle

verholle

verhoille

Ade

-lla

verholla

verhoilla

Abl

-lta

verholta

verhoilta

Tra

-ksi

verhoksi

verhoiksi

Ess

-na

verhona

verhoina

Abe

-tta

verhotta

verhoitta

Com

-ne

-

verhoine

Ins

-in

-

verhoin

curtain verho, esirippu, väliverho
veil huntu, verho, harso
shroud käärinliina, verho, vantti, peite
cloak viitta, verho, vaippa
mantle vaippa, mantteli, viitta, hehkusukka, verho, peite
mask naamio, peite, naamari, verho, nukutuskoppa
disguise valepuku, verho, veruke, naamio
front etuosa, etupuoli, rintama, edusta, julkisivu, verho
pall ruumisarkku, paariliina, vaippa, synkkä pilvi, verho, ruumisarkun peite
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba, sentence id: 3430834; Europarl v7 Avaa verho. Get the curtain. Verho liikkui. Curtains just moved. Verho sulkee ikkunan. The curtain closes the window. Verho liikahti juuri. The curtain just moved. Verhosi laskiessa näkyi valoa. When the curtain was pulled back, light came in. Ja verhot... And, you know , curtains and... Verhot auki. Curtains, open. Verhot ovat kauniit. The curtains are beautiful. Jos siirretään verho pois... And if we peel back the curtain... Raj, pidä verhoa auki. Raj, you hold open the curtain so he can fly out. Show more arrow right

Wiktionary

curtain window blind Show more arrow right (window blind): sälekaihdin Show more arrow right Verb verhota Show more arrow right verha (dialectal) +‎ -o, from Proto-Finnic verha, possibly from Proto-Finno-Ugric werča (if so, related to Erzya оршамс (oršams, “to dress”)). Show more arrow right

Wikipedia

Curtain A curtain is a piece of cloth intended to block or obscure light, or drafts, or (in the case of a shower curtain) water. A curtain is also the movable screen or drape in a theater that separates the stage from the auditorium or that serves as a backdrop/background. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

verhoni

verhoni

verhosi

verhosi

verhonsa

verhonsa

Par

-ta

verhoani

verhojani

verhoasi

verhojasi

verhoansa / verhoaan

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhoni

verhojeni

verhosi

verhojesi

verhonsa

verhojensa

Ill

mihin

verhooni

verhoihini

verhoosi

verhoihisi

verhoonsa

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossani

verhoissani

verhossasi

verhoissasi

verhossansa / verhossaan

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostani

verhoistani

verhostasi

verhoistasi

verhostansa / verhostaan

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verholleni

verhoilleni

verhollesi

verhoillesi

verhollensa / verholleen

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollani

verhoillani

verhollasi

verhoillasi

verhollansa / verhollaan

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtani

verhoiltani

verholtasi

verhoiltasi

verholtansa / verholtaan

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhokseni

verhoikseni

verhoksesi

verhoiksesi

verhoksensa / verhokseen

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonani

verhoinani

verhonasi

verhoinasi

verhonansa / verhonaan

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottani

verhoittani

verhottasi

verhoittasi

verhottansa / verhottaan

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

verhoineni

-

verhoinesi

-

verhoinensa / verhoineen

Singular

Plural

Nom

-

verhoni

verhosi

verhonsa

verhoni

verhosi

verhonsa

Par

-ta

verhoani

verhoasi

verhoansa / verhoaan

verhojani

verhojasi

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhoni

verhosi

verhonsa

verhojeni

verhojesi

verhojensa

Ill

mihin

verhooni

verhoosi

verhoonsa

verhoihini

verhoihisi

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossani

verhossasi

verhossansa / verhossaan

verhoissani

verhoissasi

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostani

verhostasi

verhostansa / verhostaan

verhoistani

verhoistasi

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verholleni

verhollesi

verhollensa / verholleen

verhoilleni

verhoillesi

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollani

verhollasi

verhollansa / verhollaan

verhoillani

verhoillasi

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtani

verholtasi

verholtansa / verholtaan

verhoiltani

verhoiltasi

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhokseni

verhoksesi

verhoksensa / verhokseen

verhoikseni

verhoiksesi

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonani

verhonasi

verhonansa / verhonaan

verhoinani

verhoinasi

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottani

verhottasi

verhottansa / verhottaan

verhoittani

verhoittasi

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

-

-

verhoineni

verhoinesi

verhoinensa / verhoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

verhomme

verhomme

verhonne

verhonne

verhonsa

verhonsa

Par

-ta

verhoamme

verhojamme

verhoanne

verhojanne

verhoansa / verhoaan

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhomme

verhojemme

verhonne

verhojenne

verhonsa

verhojensa

Ill

mihin

verhoomme

verhoihimme

verhoonne

verhoihinne

verhoonsa

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossamme

verhoissamme

verhossanne

verhoissanne

verhossansa / verhossaan

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostamme

verhoistamme

verhostanne

verhoistanne

verhostansa / verhostaan

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verhollemme

verhoillemme

verhollenne

verhoillenne

verhollensa / verholleen

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollamme

verhoillamme

verhollanne

verhoillanne

verhollansa / verhollaan

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtamme

verhoiltamme

verholtanne

verhoiltanne

verholtansa / verholtaan

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhoksemme

verhoiksemme

verhoksenne

verhoiksenne

verhoksensa / verhokseen

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonamme

verhoinamme

verhonanne

verhoinanne

verhonansa / verhonaan

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottamme

verhoittamme

verhottanne

verhoittanne

verhottansa / verhottaan

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

verhoinemme

-

verhoinenne

-

verhoinensa / verhoineen

Singular

Plural

Nom

-

verhomme

verhonne

verhonsa

verhomme

verhonne

verhonsa

Par

-ta

verhoamme

verhoanne

verhoansa / verhoaan

verhojamme

verhojanne

verhojansa / verhojaan

Gen

-n

verhomme

verhonne

verhonsa

verhojemme

verhojenne

verhojensa

Ill

mihin

verhoomme

verhoonne

verhoonsa

verhoihimme

verhoihinne

verhoihinsa

Ine

-ssa

verhossamme

verhossanne

verhossansa / verhossaan

verhoissamme

verhoissanne

verhoissansa / verhoissaan

Ela

-sta

verhostamme

verhostanne

verhostansa / verhostaan

verhoistamme

verhoistanne

verhoistansa / verhoistaan

All

-lle

verhollemme

verhollenne

verhollensa / verholleen

verhoillemme

verhoillenne

verhoillensa / verhoillean

Ade

-lla

verhollamme

verhollanne

verhollansa / verhollaan

verhoillamme

verhoillanne

verhoillansa / verhoillaan

Abl

-lta

verholtamme

verholtanne

verholtansa / verholtaan

verhoiltamme

verhoiltanne

verhoiltansa / verhoiltaan

Tra

-ksi

verhoksemme

verhoksenne

verhoksensa / verhokseen

verhoiksemme

verhoiksenne

verhoiksensa / verhoikseen

Ess

-na

verhonamme

verhonanne

verhonansa / verhonaan

verhoinamme

verhoinanne

verhoinansa / verhoinaan

Abe

-tta

verhottamme

verhottanne

verhottansa / verhottaan

verhoittamme

verhoittanne

verhoittansa / verhoittaan

Com

-ne

-

-

-

verhoinemme

verhoinenne

verhoinensa / verhoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept