logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tai, noun

Word analysis
taishan

taishan

tai

Noun, Singular Nominative

+ shan

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

or tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten
otherwise muuten, toisin, muutoin, muulla tavalla, muussa tapauksessa, tai
louse
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 87654; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 104611; University of Helsinki Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID: 23456; Europarl; Europarl parallel corpus; OPUS Olen ylpeä taitani. I am proud of my skills. Jääkö lippu tainanne? Is the ticket remaining with you? Olen vaikuttunut taitanne. I am impressed with your skill. Haluaisin testata taitanne. I would like to test your abilities. Onko tämä tailtako? Is this from here? Tainanne onko kunnossa? Is everything okay with you? Kelpaako tainanne tunti? Is the time suitable for you? Haluan parantaa taitani pian. I want to improve my skills soon. Hän on hyvä tailtaan. He is good in every way. Kiitos avustasi tainamme. Thank you for your help on our behalf. Show more arrow right

Wiktionary

OR (logic gate or connector) Show more arrow right From earlier tahi, related to tahtoa, tahansa, tahallaan. Show more arrow right

Wikipedia

rinnastuskonjunktio
engl
OR), looginen konnektiivi, disjunktio aikajärjestelmä
tai kielet
thailaiset kielet, kielikunta Tai Huang
elokuvasarjassa Pirates of the Caribbean. tai
punahammasahven (Pagrus major), kalalaji Alex Tai
(s. 1966), brittiläinen Formula 1 -tallipäällikkö Katherine Tai (s. 1974), yhdysvaltalainen juristi ja kauppaedustaja Kobe Tai (oik. Carla Carter, s. 1972), yhdysvaltalainen pornonäyttelijä Tai Orathai (s. 1980), thaimaalainen luk thung -laulaja Tai Tzu-ying (s. 1994), taiwanilainen sulkapalloilija Tai Tuivasa (s. 1993), australialainen vapaaottelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taini

taini

taisi

taisi

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitani

taitani

taitasi

taitasi

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taitteni / taideni

taisi

taittesi / taidesi

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihini

taihisi

taihisi

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissani

taissasi

taissasi

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistani

taistasi

taistasi

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

tailleni

taillesi

taillesi

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillani

taillasi

taillasi

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtani

tailtasi

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taikseni

taiksesi

taiksesi

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainani

tainasi

tainasi

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittani

taittasi

taittasi

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

taineni

-

tainesi

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taini

taisi

tainsa

taini

taisi

tainsa

Par

-ta

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taisi

tainsa

taitteni / taideni

taittesi / taidesi

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihisi

taihinsa

taihini

taihisi

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

taillesi

taillensa / tailleen

tailleni

taillesi

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

taineni

tainesi

tainensa / taineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimme

taimme

tainne

tainne

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitamme

taitanne

taitanne

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

taittemme / taidemme

tainne

taittenne / taidenne

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihimme

taihinne

taihinne

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissamme

taissanne

taissanne

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistamme

taistanne

taistanne

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillemme

taillenne

taillenne

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillamme

taillanne

taillanne

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtamme

tailtanne

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksemme

taiksenne

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainamme

tainanne

tainanne

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittamme

taittanne

taittanne

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tainemme

-

tainenne

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taimme

tainne

tainsa

taimme

tainne

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

tainne

tainsa

taittemme / taidemme

taittenne / taidenne

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihinne

taihinsa

taihimme

taihinne

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillenne

taillensa / tailleen

taillemme

taillenne

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tainemme

tainenne

tainensa / taineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

shan

shanit

Par

-ta

shania

shaneja

Gen

-n

shanin

shanien

Ill

mihin

shaniin

shaneihin

Ine

-ssa

shanissa

shaneissa

Ela

-sta

shanista

shaneista

All

-lle

shanille

shaneille

Ade

-lla

shanilla

shaneilla

Abl

-lta

shanilta

shaneilta

Tra

-ksi

shaniksi

shaneiksi

Ess

-na

shanina

shaneina

Abe

-tta

shanitta

shaneitta

Com

-ne

-

shaneine

Ins

-in

-

shanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

shan

shanit

Par

-ta

shania

shaneja

Gen

-n

shanin

shanien

Ill

mihin

shaniin

shaneihin

Ine

-ssa

shanissa

shaneissa

Ela

-sta

shanista

shaneista

All

-lle

shanille

shaneille

Ade

-lla

shanilla

shaneilla

Abl

-lta

shanilta

shaneilta

Tra

-ksi

shaniksi

shaneiksi

Ess

-na

shanina

shaneina

Abe

-tta

shanitta

shaneitta

Com

-ne

-

shaneine

Ins

-in

-

shanein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shan
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Shan on iloinen koira. Shan is a happy dog. Shan juoksee nopeasti pihalla. The cat runs quickly in the yard. Shan istuu mukavasti sohvalla. The cat is sitting comfortably on the sofa. Kun veit Shanin kamat. You've taken A San's stuff. Erityisoperaatiotoimiston 2 päällikkö (Kayah, Shan). Chief of Bureau of Special Operations 2 (Kayah, Shan ). Ne kuuluivat edesmenneelle Shania Twainille. They used to belong to the late Shania Twain. Kolmios-Shanin osavaltio (itäosa). Triangle- Shan State (East). Kolmio (Shanin osavaltio (itäosa)). Triangle ( Shan State (East)). Itäinens-Shanin osavaltio (eteläosa). Eastern- Shan State (South). Itäinen (Shanin osavaltio (eteläosa)). Eastern ( Shan State (South)). Show more arrow right

Wiktionary

Shan (language spoken in eastern Burma in an area bordering China, Laos and Thailand) Shan (person belonging to the ethnic minority that speaks the language) Show more arrow right shan-kansa (the Shan people) Show more arrow right

Wikipedia

Shan
Myanmarin osavaltio shanit
etninen ryhmä Myanmarissa shanin kieli
shanien puhuma thailainen kieli Arjin Shan
ylänköalue Kiinassa Shan shui
kiinalainen maalaustyyli Tai Mo Shan
kukkula Hongkongissa Shan Yu
hunnien armeijan päällikkö animaatioelokuvassa Mulan. Darren Shan
oik. Darren O’Shaughnessy (s. 1972), irlantilainen kirjailija Shan Xiaona (s. 1983), kiinalais-saksalainen pöytätennispelaaja Zhang Shan (s. 1968), kiinalainen ampumaurheilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

shanini

shanini

shanisi

shanisi

shaninsa

shaninsa

Par

-ta

shaniani

shanejani

shaniasi

shanejasi

shaniansa / shaniaan

shanejansa / shanejaan

Gen

-n

shanini

shanieni

shanisi

shaniesi

shaninsa

shaniensa

Ill

mihin

shaniini

shaneihini

shaniisi

shaneihisi

shaniinsa

shaneihinsa

Ine

-ssa

shanissani

shaneissani

shanissasi

shaneissasi

shanissansa / shanissaan

shaneissansa / shaneissaan

Ela

-sta

shanistani

shaneistani

shanistasi

shaneistasi

shanistansa / shanistaan

shaneistansa / shaneistaan

All

-lle

shanilleni

shaneilleni

shanillesi

shaneillesi

shanillensa / shanilleen

shaneillensa / shaneillean

Ade

-lla

shanillani

shaneillani

shanillasi

shaneillasi

shanillansa / shanillaan

shaneillansa / shaneillaan

Abl

-lta

shaniltani

shaneiltani

shaniltasi

shaneiltasi

shaniltansa / shaniltaan

shaneiltansa / shaneiltaan

Tra

-ksi

shanikseni

shaneikseni

shaniksesi

shaneiksesi

shaniksensa / shanikseen

shaneiksensa / shaneikseen

Ess

-na

shaninani

shaneinani

shaninasi

shaneinasi

shaninansa / shaninaan

shaneinansa / shaneinaan

Abe

-tta

shanittani

shaneittani

shanittasi

shaneittasi

shanittansa / shanittaan

shaneittansa / shaneittaan

Com

-ne

-

shaneineni

-

shaneinesi

-

shaneinensa / shaneineen

Singular

Plural

Nom

-

shanini

shanisi

shaninsa

shanini

shanisi

shaninsa

Par

-ta

shaniani

shaniasi

shaniansa / shaniaan

shanejani

shanejasi

shanejansa / shanejaan

Gen

-n

shanini

shanisi

shaninsa

shanieni

shaniesi

shaniensa

Ill

mihin

shaniini

shaniisi

shaniinsa

shaneihini

shaneihisi

shaneihinsa

Ine

-ssa

shanissani

shanissasi

shanissansa / shanissaan

shaneissani

shaneissasi

shaneissansa / shaneissaan

Ela

-sta

shanistani

shanistasi

shanistansa / shanistaan

shaneistani

shaneistasi

shaneistansa / shaneistaan

All

-lle

shanilleni

shanillesi

shanillensa / shanilleen

shaneilleni

shaneillesi

shaneillensa / shaneillean

Ade

-lla

shanillani

shanillasi

shanillansa / shanillaan

shaneillani

shaneillasi

shaneillansa / shaneillaan

Abl

-lta

shaniltani

shaniltasi

shaniltansa / shaniltaan

shaneiltani

shaneiltasi

shaneiltansa / shaneiltaan

Tra

-ksi

shanikseni

shaniksesi

shaniksensa / shanikseen

shaneikseni

shaneiksesi

shaneiksensa / shaneikseen

Ess

-na

shaninani

shaninasi

shaninansa / shaninaan

shaneinani

shaneinasi

shaneinansa / shaneinaan

Abe

-tta

shanittani

shanittasi

shanittansa / shanittaan

shaneittani

shaneittasi

shaneittansa / shaneittaan

Com

-ne

-

-

-

shaneineni

shaneinesi

shaneinensa / shaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

shanimme

shanimme

shaninne

shaninne

shaninsa

shaninsa

Par

-ta

shaniamme

shanejamme

shanianne

shanejanne

shaniansa / shaniaan

shanejansa / shanejaan

Gen

-n

shanimme

shaniemme

shaninne

shanienne

shaninsa

shaniensa

Ill

mihin

shaniimme

shaneihimme

shaniinne

shaneihinne

shaniinsa

shaneihinsa

Ine

-ssa

shanissamme

shaneissamme

shanissanne

shaneissanne

shanissansa / shanissaan

shaneissansa / shaneissaan

Ela

-sta

shanistamme

shaneistamme

shanistanne

shaneistanne

shanistansa / shanistaan

shaneistansa / shaneistaan

All

-lle

shanillemme

shaneillemme

shanillenne

shaneillenne

shanillensa / shanilleen

shaneillensa / shaneillean

Ade

-lla

shanillamme

shaneillamme

shanillanne

shaneillanne

shanillansa / shanillaan

shaneillansa / shaneillaan

Abl

-lta

shaniltamme

shaneiltamme

shaniltanne

shaneiltanne

shaniltansa / shaniltaan

shaneiltansa / shaneiltaan

Tra

-ksi

shaniksemme

shaneiksemme

shaniksenne

shaneiksenne

shaniksensa / shanikseen

shaneiksensa / shaneikseen

Ess

-na

shaninamme

shaneinamme

shaninanne

shaneinanne

shaninansa / shaninaan

shaneinansa / shaneinaan

Abe

-tta

shanittamme

shaneittamme

shanittanne

shaneittanne

shanittansa / shanittaan

shaneittansa / shaneittaan

Com

-ne

-

shaneinemme

-

shaneinenne

-

shaneinensa / shaneineen

Singular

Plural

Nom

-

shanimme

shaninne

shaninsa

shanimme

shaninne

shaninsa

Par

-ta

shaniamme

shanianne

shaniansa / shaniaan

shanejamme

shanejanne

shanejansa / shanejaan

Gen

-n

shanimme

shaninne

shaninsa

shaniemme

shanienne

shaniensa

Ill

mihin

shaniimme

shaniinne

shaniinsa

shaneihimme

shaneihinne

shaneihinsa

Ine

-ssa

shanissamme

shanissanne

shanissansa / shanissaan

shaneissamme

shaneissanne

shaneissansa / shaneissaan

Ela

-sta

shanistamme

shanistanne

shanistansa / shanistaan

shaneistamme

shaneistanne

shaneistansa / shaneistaan

All

-lle

shanillemme

shanillenne

shanillensa / shanilleen

shaneillemme

shaneillenne

shaneillensa / shaneillean

Ade

-lla

shanillamme

shanillanne

shanillansa / shanillaan

shaneillamme

shaneillanne

shaneillansa / shaneillaan

Abl

-lta

shaniltamme

shaniltanne

shaniltansa / shaniltaan

shaneiltamme

shaneiltanne

shaneiltansa / shaneiltaan

Tra

-ksi

shaniksemme

shaniksenne

shaniksensa / shanikseen

shaneiksemme

shaneiksenne

shaneiksensa / shaneikseen

Ess

-na

shaninamme

shaninanne

shaninansa / shaninaan

shaneinamme

shaneinanne

shaneinansa / shaneinaan

Abe

-tta

shanittamme

shanittanne

shanittansa / shanittaan

shaneittamme

shaneittanne

shaneittansa / shaneittaan

Com

-ne

-

-

-

shaneinemme

shaneinenne

shaneinensa / shaneineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept