logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tagi, noun

Word analysis
tagiin

tagiin

tagi

Noun, Singular Illative

tag

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

tag

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tagi

tagit

Par

-ta

tagia

tageja

Gen

-n

tagin

tagien

Ill

mihin

tagiin

tageihin

Ine

-ssa

tagissa

tageissa

Ela

-sta

tagista

tageista

All

-lle

tagille

tageille

Ade

-lla

tagilla

tageilla

Abl

-lta

tagilta

tageilta

Tra

-ksi

tagiksi

tageiksi

Ess

-na

tagina

tageina

Abe

-tta

tagitta

tageitta

Com

-ne

-

tageine

Ins

-in

-

tagein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tagi

tagit

Par

-ta

tagia

tageja

Gen

-n

tagin

tagien

Ill

mihin

tagiin

tageihin

Ine

-ssa

tagissa

tageissa

Ela

-sta

tagista

tageista

All

-lle

tagille

tageille

Ade

-lla

tagilla

tageilla

Abl

-lta

tagilta

tageilta

Tra

-ksi

tagiksi

tageiksi

Ess

-na

tagina

tageina

Abe

-tta

tagitta

tageitta

Com

-ne

-

tageine

Ins

-in

-

tagein

tag tag, merkki, lappu, tägi, hippa, lause
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS; opensubtitles2; ParaCrawl; Europarl - Finnish-English - Sentence Pair 12345; Europarl Parallel Corpus Ostin uuden tagin tänään. I bought a new tag today. Voimme nähdä tagin lyhyesti. We can see the tag briefly. Olen unohtanut tagin kotiin. I forgot the tag at home. Käytä tagia saadaksesi lisätietoja. Use the tag to get more information. Sinulle ne ovat vain tageja. Tagging someone' s property because a website tells you to... is thinking for yourself? Tagi auttaa seuraamaan pakettia. The tag helps track the package. Tagit ovat tärkeitä tiedonhankinnassa. Tags are important for information retrieval. Tarvitsen tagin päivääni järjestykseen. I need the tag to organize my day. Tagi auttaa tunnistamaan tuotteita. The tag helps identify products. Tarvitsemme uuden tagin tähän tuotteeseen. We need a new tag for this product. Show more arrow right

Wiktionary

tag (graffiti) (computing) tag (markup, keyword) Show more arrow right

Wikipedia

Graffiti Graffiti (both singular and plural; the singular graffito is rarely used except in archeology) is writing or drawings made on a wall or other surface, usually without permission and within public view. Graffiti ranges from simple written words to elaborate wall paintings, and has existed since ancient times, with examples dating back to ancient Egypt, ancient Greece, and the Roman Empire. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tagini

tagini

tagisi

tagisi

taginsa

taginsa

Par

-ta

tagiani

tagejani

tagiasi

tagejasi

tagiansa / tagiaan

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagini

tagieni

tagisi

tagiesi

taginsa

tagiensa

Ill

mihin

tagiini

tageihini

tagiisi

tageihisi

tagiinsa

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissani

tageissani

tagissasi

tageissasi

tagissansa / tagissaan

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistani

tageistani

tagistasi

tageistasi

tagistansa / tagistaan

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagilleni

tageilleni

tagillesi

tageillesi

tagillensa / tagilleen

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillani

tageillani

tagillasi

tageillasi

tagillansa / tagillaan

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltani

tageiltani

tagiltasi

tageiltasi

tagiltansa / tagiltaan

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagikseni

tageikseni

tagiksesi

tageiksesi

tagiksensa / tagikseen

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginani

tageinani

taginasi

tageinasi

taginansa / taginaan

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittani

tageittani

tagittasi

tageittasi

tagittansa / tagittaan

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

tageineni

-

tageinesi

-

tageinensa / tageineen

Singular

Plural

Nom

-

tagini

tagisi

taginsa

tagini

tagisi

taginsa

Par

-ta

tagiani

tagiasi

tagiansa / tagiaan

tagejani

tagejasi

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagini

tagisi

taginsa

tagieni

tagiesi

tagiensa

Ill

mihin

tagiini

tagiisi

tagiinsa

tageihini

tageihisi

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissani

tagissasi

tagissansa / tagissaan

tageissani

tageissasi

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistani

tagistasi

tagistansa / tagistaan

tageistani

tageistasi

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagilleni

tagillesi

tagillensa / tagilleen

tageilleni

tageillesi

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillani

tagillasi

tagillansa / tagillaan

tageillani

tageillasi

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltani

tagiltasi

tagiltansa / tagiltaan

tageiltani

tageiltasi

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagikseni

tagiksesi

tagiksensa / tagikseen

tageikseni

tageiksesi

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginani

taginasi

taginansa / taginaan

tageinani

tageinasi

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittani

tagittasi

tagittansa / tagittaan

tageittani

tageittasi

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

-

-

tageineni

tageinesi

tageinensa / tageineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tagimme

tagimme

taginne

taginne

taginsa

taginsa

Par

-ta

tagiamme

tagejamme

tagianne

tagejanne

tagiansa / tagiaan

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagimme

tagiemme

taginne

tagienne

taginsa

tagiensa

Ill

mihin

tagiimme

tageihimme

tagiinne

tageihinne

tagiinsa

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissamme

tageissamme

tagissanne

tageissanne

tagissansa / tagissaan

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistamme

tageistamme

tagistanne

tageistanne

tagistansa / tagistaan

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagillemme

tageillemme

tagillenne

tageillenne

tagillensa / tagilleen

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillamme

tageillamme

tagillanne

tageillanne

tagillansa / tagillaan

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltamme

tageiltamme

tagiltanne

tageiltanne

tagiltansa / tagiltaan

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagiksemme

tageiksemme

tagiksenne

tageiksenne

tagiksensa / tagikseen

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginamme

tageinamme

taginanne

tageinanne

taginansa / taginaan

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittamme

tageittamme

tagittanne

tageittanne

tagittansa / tagittaan

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

tageinemme

-

tageinenne

-

tageinensa / tageineen

Singular

Plural

Nom

-

tagimme

taginne

taginsa

tagimme

taginne

taginsa

Par

-ta

tagiamme

tagianne

tagiansa / tagiaan

tagejamme

tagejanne

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagimme

taginne

taginsa

tagiemme

tagienne

tagiensa

Ill

mihin

tagiimme

tagiinne

tagiinsa

tageihimme

tageihinne

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissamme

tagissanne

tagissansa / tagissaan

tageissamme

tageissanne

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistamme

tagistanne

tagistansa / tagistaan

tageistamme

tageistanne

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagillemme

tagillenne

tagillensa / tagilleen

tageillemme

tageillenne

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillamme

tagillanne

tagillansa / tagillaan

tageillamme

tageillanne

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltamme

tagiltanne

tagiltansa / tagiltaan

tageiltamme

tageiltanne

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagiksemme

tagiksenne

tagiksensa / tagikseen

tageiksemme

tageiksenne

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginamme

taginanne

taginansa / taginaan

tageinamme

tageinanne

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittamme

tagittanne

tagittansa / tagittaan

tageittamme

tageittanne

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

-

-

tageinemme

tageinenne

tageinensa / tageineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tag

tagit

Par

-ta

tagia

tageja

Gen

-n

tagin

tagien

Ill

mihin

tagiin

tageihin

Ine

-ssa

tagissa

tageissa

Ela

-sta

tagista

tageista

All

-lle

tagille

tageille

Ade

-lla

tagilla

tageilla

Abl

-lta

tagilta

tageilta

Tra

-ksi

tagiksi

tageiksi

Ess

-na

tagina

tageina

Abe

-tta

tagitta

tageitta

Com

-ne

-

tageine

Ins

-in

-

tagein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tag

tagit

Par

-ta

tagia

tageja

Gen

-n

tagin

tagien

Ill

mihin

tagiin

tageihin

Ine

-ssa

tagissa

tageissa

Ela

-sta

tagista

tageista

All

-lle

tagille

tageille

Ade

-lla

tagilla

tageilla

Abl

-lta

tagilta

tageilta

Tra

-ksi

tagiksi

tageiksi

Ess

-na

tagina

tageina

Abe

-tta

tagitta

tageitta

Com

-ne

-

tageine

Ins

-in

-

tagein

tag tag, merkki, lappu, tägi, hippa, lause
Show more arrow right
QED; Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Suomi–englanti-sanakirja; OpenSubtitles; GNOME Hae tagin tiedot. Retrieve the tag information. Tag on leikin keskeinen elementti. Tag is a central element of the game. Pelasimme koko päivän tagns-leikkiä. We played tag all day. Tag voi olla taideteos tai tarina. A tag can be a piece of art or a story. Pidätkö tagns-leikistä enemmän kuin jalkapallosta? Do you like tag better than soccer? Sain tagin hänen paidastaan. I got the tag off his shirt. Lapset leikkivät pihaan rakennetulla tagns-radalla. The children play on the tag track built in the yard. Tagin on oltava täysin selvä. The meaning of the tag must be absolutely clear. Ota tagin monet ominaisuudet. Take the tag's many features. Tarvitsemme tagin poistamista. We need the tag to be removed. Show more arrow right

Wiktionary

Alternative form of tagi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tagini

tagini

tagisi

tagisi

taginsa

taginsa

Par

-ta

tagiani

tagejani

tagiasi

tagejasi

tagiansa / tagiaan

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagini

tagieni

tagisi

tagiesi

taginsa

tagiensa

Ill

mihin

tagiini

tageihini

tagiisi

tageihisi

tagiinsa

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissani

tageissani

tagissasi

tageissasi

tagissansa / tagissaan

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistani

tageistani

tagistasi

tageistasi

tagistansa / tagistaan

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagilleni

tageilleni

tagillesi

tageillesi

tagillensa / tagilleen

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillani

tageillani

tagillasi

tageillasi

tagillansa / tagillaan

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltani

tageiltani

tagiltasi

tageiltasi

tagiltansa / tagiltaan

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagikseni

tageikseni

tagiksesi

tageiksesi

tagiksensa / tagikseen

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginani

tageinani

taginasi

tageinasi

taginansa / taginaan

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittani

tageittani

tagittasi

tageittasi

tagittansa / tagittaan

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

tageineni

-

tageinesi

-

tageinensa / tageineen

Singular

Plural

Nom

-

tagini

tagisi

taginsa

tagini

tagisi

taginsa

Par

-ta

tagiani

tagiasi

tagiansa / tagiaan

tagejani

tagejasi

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagini

tagisi

taginsa

tagieni

tagiesi

tagiensa

Ill

mihin

tagiini

tagiisi

tagiinsa

tageihini

tageihisi

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissani

tagissasi

tagissansa / tagissaan

tageissani

tageissasi

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistani

tagistasi

tagistansa / tagistaan

tageistani

tageistasi

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagilleni

tagillesi

tagillensa / tagilleen

tageilleni

tageillesi

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillani

tagillasi

tagillansa / tagillaan

tageillani

tageillasi

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltani

tagiltasi

tagiltansa / tagiltaan

tageiltani

tageiltasi

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagikseni

tagiksesi

tagiksensa / tagikseen

tageikseni

tageiksesi

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginani

taginasi

taginansa / taginaan

tageinani

tageinasi

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittani

tagittasi

tagittansa / tagittaan

tageittani

tageittasi

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

-

-

tageineni

tageinesi

tageinensa / tageineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tagimme

tagimme

taginne

taginne

taginsa

taginsa

Par

-ta

tagiamme

tagejamme

tagianne

tagejanne

tagiansa / tagiaan

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagimme

tagiemme

taginne

tagienne

taginsa

tagiensa

Ill

mihin

tagiimme

tageihimme

tagiinne

tageihinne

tagiinsa

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissamme

tageissamme

tagissanne

tageissanne

tagissansa / tagissaan

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistamme

tageistamme

tagistanne

tageistanne

tagistansa / tagistaan

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagillemme

tageillemme

tagillenne

tageillenne

tagillensa / tagilleen

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillamme

tageillamme

tagillanne

tageillanne

tagillansa / tagillaan

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltamme

tageiltamme

tagiltanne

tageiltanne

tagiltansa / tagiltaan

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagiksemme

tageiksemme

tagiksenne

tageiksenne

tagiksensa / tagikseen

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginamme

tageinamme

taginanne

tageinanne

taginansa / taginaan

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittamme

tageittamme

tagittanne

tageittanne

tagittansa / tagittaan

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

tageinemme

-

tageinenne

-

tageinensa / tageineen

Singular

Plural

Nom

-

tagimme

taginne

taginsa

tagimme

taginne

taginsa

Par

-ta

tagiamme

tagianne

tagiansa / tagiaan

tagejamme

tagejanne

tagejansa / tagejaan

Gen

-n

tagimme

taginne

taginsa

tagiemme

tagienne

tagiensa

Ill

mihin

tagiimme

tagiinne

tagiinsa

tageihimme

tageihinne

tageihinsa

Ine

-ssa

tagissamme

tagissanne

tagissansa / tagissaan

tageissamme

tageissanne

tageissansa / tageissaan

Ela

-sta

tagistamme

tagistanne

tagistansa / tagistaan

tageistamme

tageistanne

tageistansa / tageistaan

All

-lle

tagillemme

tagillenne

tagillensa / tagilleen

tageillemme

tageillenne

tageillensa / tageillean

Ade

-lla

tagillamme

tagillanne

tagillansa / tagillaan

tageillamme

tageillanne

tageillansa / tageillaan

Abl

-lta

tagiltamme

tagiltanne

tagiltansa / tagiltaan

tageiltamme

tageiltanne

tageiltansa / tageiltaan

Tra

-ksi

tagiksemme

tagiksenne

tagiksensa / tagikseen

tageiksemme

tageiksenne

tageiksensa / tageikseen

Ess

-na

taginamme

taginanne

taginansa / taginaan

tageinamme

tageinanne

tageinansa / tageinaan

Abe

-tta

tagittamme

tagittanne

tagittansa / tagittaan

tageittamme

tageittanne

tageittansa / tageittaan

Com

-ne

-

-

-

tageinemme

tageinenne

tageinensa / tageineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept