synnytysikäisissä |
Noun, Singular Nominative |
|
+ isi |
Noun, Singular Inessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ isä |
Noun, Plural Inessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ ikä |
Noun, Singular Nominative |
|
+ isi |
Noun, Singular Inessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ ikä |
Noun, Singular Nominative |
|
+ isä |
Noun, Plural Inessive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
synnytysikä |
synnytysikät |
Par |
-ta |
synnytysikää |
synnytysikiä |
Gen |
-n |
synnytysikän |
synnytysikien |
Ill |
mihin |
synnytysikään |
synnytysikiin |
Ine |
-ssa |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
Ela |
-sta |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
All |
-lle |
synnytysikälle |
synnytysikille |
Ade |
-lla |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
Abl |
-lta |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
Tra |
-ksi |
synnytysikäksi |
synnytysikiksi |
Ess |
-na |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
Abe |
-tta |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
Com |
-ne |
- |
synnytysikine |
Ins |
-in |
- |
synnytysikin |
Singular
Plural
Nom
-
synnytysikä
synnytysikät
Par
-ta
synnytysikää
synnytysikiä
Gen
-n
synnytysikän
synnytysikien
Ill
mihin
synnytysikään
synnytysikiin
Ine
-ssa
synnytysikässä
synnytysikissä
Ela
-sta
synnytysikästä
synnytysikistä
All
-lle
synnytysikälle
synnytysikille
Ade
-lla
synnytysikällä
synnytysikillä
Abl
-lta
synnytysikältä
synnytysikiltä
Tra
-ksi
synnytysikäksi
synnytysikiksi
Ess
-na
synnytysikänä
synnytysikinä
Abe
-tta
synnytysikättä
synnytysikittä
Com
-ne
-
synnytysikine
Ins
-in
-
synnytysikin
| childbearing age | synnytysikä |
| birth |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
Par |
-ta |
synnytysikää |
synnytysikiä |
synnytysikää |
synnytysikiä |
synnytysikää |
synnytysikiä |
Gen |
-n |
synnytysikä |
synnytysikie |
synnytysikä |
synnytysikie |
synnytysikä |
synnytysikie |
Ill |
mihin |
synnytysikää |
synnytysikii |
synnytysikää |
synnytysikii |
synnytysikää |
synnytysikii |
Ine |
-ssa |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
Ela |
-sta |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
All |
-lle |
synnytysikälle |
synnytysikille |
synnytysikälle |
synnytysikille |
synnytysikälle |
synnytysikille |
Ade |
-lla |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
Abl |
-lta |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
Tra |
-ksi |
synnytysikäkse |
synnytysikikse |
synnytysikäkse |
synnytysikikse |
synnytysikäkse |
synnytysikikse |
Ess |
-na |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
Abe |
-tta |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
Com |
-ne |
- |
synnytysikine |
- |
synnytysikine |
- |
synnytysikine |
Singular
Plural
Nom
-
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
Par
-ta
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikiä
synnytysikiä
synnytysikiä
Gen
-n
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikie
synnytysikie
synnytysikie
Ill
mihin
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikii
synnytysikii
synnytysikii
Ine
-ssa
synnytysikässä
synnytysikässä
synnytysikässä
synnytysikissä
synnytysikissä
synnytysikissä
Ela
-sta
synnytysikästä
synnytysikästä
synnytysikästä
synnytysikistä
synnytysikistä
synnytysikistä
All
-lle
synnytysikälle
synnytysikälle
synnytysikälle
synnytysikille
synnytysikille
synnytysikille
Ade
-lla
synnytysikällä
synnytysikällä
synnytysikällä
synnytysikillä
synnytysikillä
synnytysikillä
Abl
-lta
synnytysikältä
synnytysikältä
synnytysikältä
synnytysikiltä
synnytysikiltä
synnytysikiltä
Tra
-ksi
synnytysikäkse
synnytysikäkse
synnytysikäkse
synnytysikikse
synnytysikikse
synnytysikikse
Ess
-na
synnytysikänä
synnytysikänä
synnytysikänä
synnytysikinä
synnytysikinä
synnytysikinä
Abe
-tta
synnytysikättä
synnytysikättä
synnytysikättä
synnytysikittä
synnytysikittä
synnytysikittä
Com
-ne
-
-
-
synnytysikine
synnytysikine
synnytysikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
synnytysikä |
Par |
-ta |
synnytysikää |
synnytysikiä |
synnytysikää |
synnytysikiä |
synnytysikää |
synnytysikiä |
Gen |
-n |
synnytysikä |
synnytysikie |
synnytysikä |
synnytysikie |
synnytysikä |
synnytysikie |
Ill |
mihin |
synnytysikää |
synnytysikii |
synnytysikää |
synnytysikii |
synnytysikää |
synnytysikii |
Ine |
-ssa |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
synnytysikässä |
synnytysikissä |
Ela |
-sta |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
synnytysikästä |
synnytysikistä |
All |
-lle |
synnytysikälle |
synnytysikille |
synnytysikälle |
synnytysikille |
synnytysikälle |
synnytysikille |
Ade |
-lla |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
synnytysikällä |
synnytysikillä |
Abl |
-lta |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
synnytysikältä |
synnytysikiltä |
Tra |
-ksi |
synnytysikäkse |
synnytysikikse |
synnytysikäkse |
synnytysikikse |
synnytysikäkse |
synnytysikikse |
Ess |
-na |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
synnytysikänä |
synnytysikinä |
Abe |
-tta |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
synnytysikättä |
synnytysikittä |
Com |
-ne |
- |
synnytysikine |
- |
synnytysikine |
- |
synnytysikine |
Singular
Plural
Nom
-
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
Par
-ta
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikiä
synnytysikiä
synnytysikiä
Gen
-n
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikä
synnytysikie
synnytysikie
synnytysikie
Ill
mihin
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikää
synnytysikii
synnytysikii
synnytysikii
Ine
-ssa
synnytysikässä
synnytysikässä
synnytysikässä
synnytysikissä
synnytysikissä
synnytysikissä
Ela
-sta
synnytysikästä
synnytysikästä
synnytysikästä
synnytysikistä
synnytysikistä
synnytysikistä
All
-lle
synnytysikälle
synnytysikälle
synnytysikälle
synnytysikille
synnytysikille
synnytysikille
Ade
-lla
synnytysikällä
synnytysikällä
synnytysikällä
synnytysikillä
synnytysikillä
synnytysikillä
Abl
-lta
synnytysikältä
synnytysikältä
synnytysikältä
synnytysikiltä
synnytysikiltä
synnytysikiltä
Tra
-ksi
synnytysikäkse
synnytysikäkse
synnytysikäkse
synnytysikikse
synnytysikikse
synnytysikikse
Ess
-na
synnytysikänä
synnytysikänä
synnytysikänä
synnytysikinä
synnytysikinä
synnytysikinä
Abe
-tta
synnytysikättä
synnytysikättä
synnytysikättä
synnytysikittä
synnytysikittä
synnytysikittä
Com
-ne
-
-
-
synnytysikine
synnytysikine
synnytysikine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isit |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isin |
isien |
Ill |
mihin |
isiin |
iseihin |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isiksi |
iseiksi |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
Ins |
-in |
- |
isein |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isit
Par
-ta
isiä
isejä
Gen
-n
isin
isien
Ill
mihin
isiin
iseihin
Ine
-ssa
isissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
iseistä
All
-lle
isille
iseille
Ade
-lla
isillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isiksi
iseiksi
Ess
-na
isinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
iseittä
Com
-ne
-
iseine
Ins
-in
-
isein
| daddy | isä, isi |
| dad | isä, isi |
| isi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isi |
isie |
isi |
isie |
isi |
isie |
Ill |
mihin |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
- |
iseine |
- |
iseine |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isi
isi
isi
isi
isi
Par
-ta
isiä
isiä
isiä
isejä
isejä
isejä
Gen
-n
isi
isi
isi
isie
isie
isie
Ill
mihin
isii
isii
isii
iseihi
iseihi
iseihi
Ine
-ssa
isissä
isissä
isissä
iseissä
iseissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
isistä
isistä
iseistä
iseistä
iseistä
All
-lle
isille
isille
isille
iseille
iseille
iseille
Ade
-lla
isillä
isillä
isillä
iseillä
iseillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
isiltä
isiltä
iseiltä
iseiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isikse
isikse
isikse
iseikse
iseikse
iseikse
Ess
-na
isinä
isinä
isinä
iseinä
iseinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
isittä
isittä
iseittä
iseittä
iseittä
Com
-ne
-
-
-
iseine
iseine
iseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isi |
isie |
isi |
isie |
isi |
isie |
Ill |
mihin |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
- |
iseine |
- |
iseine |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isi
isi
isi
isi
isi
Par
-ta
isiä
isiä
isiä
isejä
isejä
isejä
Gen
-n
isi
isi
isi
isie
isie
isie
Ill
mihin
isii
isii
isii
iseihi
iseihi
iseihi
Ine
-ssa
isissä
isissä
isissä
iseissä
iseissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
isistä
isistä
iseistä
iseistä
iseistä
All
-lle
isille
isille
isille
iseille
iseille
iseille
Ade
-lla
isillä
isillä
isillä
iseillä
iseillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
isiltä
isiltä
iseiltä
iseiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isikse
isikse
isikse
iseikse
iseikse
iseikse
Ess
-na
isinä
isinä
isinä
iseinä
iseinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
isittä
isittä
iseittä
iseittä
iseittä
Com
-ne
-
-
-
iseine
iseine
iseine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
isä |
isät |
Par |
-ta |
isää |
isiä |
Gen |
-n |
isän |
isien |
Ill |
mihin |
isään |
isiin |
Ine |
-ssa |
isässä |
isissä |
Ela |
-sta |
isästä |
isistä |
All |
-lle |
isälle |
isille |
Ade |
-lla |
isällä |
isillä |
Abl |
-lta |
isältä |
isiltä |
Tra |
-ksi |
isäksi |
isiksi |
Ess |
-na |
isänä |
isinä |
Abe |
-tta |
isättä |
isittä |
Com |
-ne |
- |
isine |
Ins |
-in |
- |
isin |
Singular
Plural
Nom
-
isä
isät
Par
-ta
isää
isiä
Gen
-n
isän
isien
Ill
mihin
isään
isiin
Ine
-ssa
isässä
isissä
Ela
-sta
isästä
isistä
All
-lle
isälle
isille
Ade
-lla
isällä
isillä
Abl
-lta
isältä
isiltä
Tra
-ksi
isäksi
isiksi
Ess
-na
isänä
isinä
Abe
-tta
isättä
isittä
Com
-ne
-
isine
Ins
-in
-
isin
| father | isä, taatto, alkuunpanija |
| dad | isä, isi |
| sire | isä |
| daddy | isä, isi |
| parent | vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi |
| papa | isä, pappa |
| founding father | isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija |
| padre | isä, pappi |
| pa | isä |
| pop | pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus |
| poppa | isä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
Par |
-ta |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
Gen |
-n |
isä |
isie |
isä |
isie |
isä |
isie |
Ill |
mihin |
isää |
isii |
isää |
isii |
isää |
isii |
Ine |
-ssa |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
Ela |
-sta |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
All |
-lle |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
Ade |
-lla |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
Abl |
-lta |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
Tra |
-ksi |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
Ess |
-na |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
Abe |
-tta |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
Com |
-ne |
- |
isine |
- |
isine |
- |
isine |
Singular
Plural
Nom
-
isä
isä
isä
isä
isä
isä
Par
-ta
isää
isää
isää
isiä
isiä
isiä
Gen
-n
isä
isä
isä
isie
isie
isie
Ill
mihin
isää
isää
isää
isii
isii
isii
Ine
-ssa
isässä
isässä
isässä
isissä
isissä
isissä
Ela
-sta
isästä
isästä
isästä
isistä
isistä
isistä
All
-lle
isälle
isälle
isälle
isille
isille
isille
Ade
-lla
isällä
isällä
isällä
isillä
isillä
isillä
Abl
-lta
isältä
isältä
isältä
isiltä
isiltä
isiltä
Tra
-ksi
isäkse
isäkse
isäkse
isikse
isikse
isikse
Ess
-na
isänä
isänä
isänä
isinä
isinä
isinä
Abe
-tta
isättä
isättä
isättä
isittä
isittä
isittä
Com
-ne
-
-
-
isine
isine
isine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
isä |
Par |
-ta |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
isää |
isiä |
Gen |
-n |
isä |
isie |
isä |
isie |
isä |
isie |
Ill |
mihin |
isää |
isii |
isää |
isii |
isää |
isii |
Ine |
-ssa |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
isässä |
isissä |
Ela |
-sta |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
isästä |
isistä |
All |
-lle |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
isälle |
isille |
Ade |
-lla |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
isällä |
isillä |
Abl |
-lta |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
isältä |
isiltä |
Tra |
-ksi |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
isäkse |
isikse |
Ess |
-na |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
isänä |
isinä |
Abe |
-tta |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
isättä |
isittä |
Com |
-ne |
- |
isine |
- |
isine |
- |
isine |
Singular
Plural
Nom
-
isä
isä
isä
isä
isä
isä
Par
-ta
isää
isää
isää
isiä
isiä
isiä
Gen
-n
isä
isä
isä
isie
isie
isie
Ill
mihin
isää
isää
isää
isii
isii
isii
Ine
-ssa
isässä
isässä
isässä
isissä
isissä
isissä
Ela
-sta
isästä
isästä
isästä
isistä
isistä
isistä
All
-lle
isälle
isälle
isälle
isille
isille
isille
Ade
-lla
isällä
isällä
isällä
isillä
isillä
isillä
Abl
-lta
isältä
isältä
isältä
isiltä
isiltä
isiltä
Tra
-ksi
isäkse
isäkse
isäkse
isikse
isikse
isikse
Ess
-na
isänä
isänä
isänä
isinä
isinä
isinä
Abe
-tta
isättä
isättä
isättä
isittä
isittä
isittä
Com
-ne
-
-
-
isine
isine
isine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
synnytys |
synnytykset |
Par |
-ta |
synnytystä |
synnytyksiä |
Gen |
-n |
synnytyksen |
synnytyksien / synnytysten |
Ill |
mihin |
synnytykseen |
synnytyksiin |
Ine |
-ssa |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
Ela |
-sta |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
All |
-lle |
synnytykselle |
synnytyksille |
Ade |
-lla |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
Abl |
-lta |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
Tra |
-ksi |
synnytykseksi |
synnytyksiksi |
Ess |
-na |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
Abe |
-tta |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
Com |
-ne |
- |
synnytyksine |
Ins |
-in |
- |
synnytyksin |
Singular
Plural
Nom
-
synnytys
synnytykset
Par
-ta
synnytystä
synnytyksiä
Gen
-n
synnytyksen
synnytyksien / synnytysten
Ill
mihin
synnytykseen
synnytyksiin
Ine
-ssa
synnytyksessä
synnytyksissä
Ela
-sta
synnytyksestä
synnytyksistä
All
-lle
synnytykselle
synnytyksille
Ade
-lla
synnytyksellä
synnytyksillä
Abl
-lta
synnytykseltä
synnytyksiltä
Tra
-ksi
synnytykseksi
synnytyksiksi
Ess
-na
synnytyksenä
synnytyksinä
Abe
-tta
synnytyksettä
synnytyksittä
Com
-ne
-
synnytyksine
Ins
-in
-
synnytyksin
| childbirth | synnytys |
| birth | syntymä, synty, synnytys, alku, syntyperä |
| delivery | toimitus, jakelu, luovutus, synnytys, hankinta, ulosanti |
| labor | työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset |
| confinement | synnytys, vankeus, aresti, lapsivuode, suljettuna olo |
| childbearing | lapsensaanti, synnytys |
| parturition | synnytys |
| lab | laboratorio, työ, ponnistus, synnytyspoltot, synnytys, työvoima |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
Par |
-ta |
synnytystä |
synnytyksiä |
synnytystä |
synnytyksiä |
synnytystä |
synnytyksiä |
Gen |
-n |
synnytykse |
synnytyksie |
synnytykse |
synnytyksie |
synnytykse |
synnytyksie |
Ill |
mihin |
synnytyksee |
synnytyksii |
synnytyksee |
synnytyksii |
synnytyksee |
synnytyksii |
Ine |
-ssa |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
Ela |
-sta |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
All |
-lle |
synnytykselle |
synnytyksille |
synnytykselle |
synnytyksille |
synnytykselle |
synnytyksille |
Ade |
-lla |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
Abl |
-lta |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
Tra |
-ksi |
synnytyksekse |
synnytyksikse |
synnytyksekse |
synnytyksikse |
synnytyksekse |
synnytyksikse |
Ess |
-na |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
Abe |
-tta |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
Com |
-ne |
- |
synnytyksine |
- |
synnytyksine |
- |
synnytyksine |
Singular
Plural
Nom
-
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytykse
Par
-ta
synnytystä
synnytystä
synnytystä
synnytyksiä
synnytyksiä
synnytyksiä
Gen
-n
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytyksie
synnytyksie
synnytyksie
Ill
mihin
synnytyksee
synnytyksee
synnytyksee
synnytyksii
synnytyksii
synnytyksii
Ine
-ssa
synnytyksessä
synnytyksessä
synnytyksessä
synnytyksissä
synnytyksissä
synnytyksissä
Ela
-sta
synnytyksestä
synnytyksestä
synnytyksestä
synnytyksistä
synnytyksistä
synnytyksistä
All
-lle
synnytykselle
synnytykselle
synnytykselle
synnytyksille
synnytyksille
synnytyksille
Ade
-lla
synnytyksellä
synnytyksellä
synnytyksellä
synnytyksillä
synnytyksillä
synnytyksillä
Abl
-lta
synnytykseltä
synnytykseltä
synnytykseltä
synnytyksiltä
synnytyksiltä
synnytyksiltä
Tra
-ksi
synnytyksekse
synnytyksekse
synnytyksekse
synnytyksikse
synnytyksikse
synnytyksikse
Ess
-na
synnytyksenä
synnytyksenä
synnytyksenä
synnytyksinä
synnytyksinä
synnytyksinä
Abe
-tta
synnytyksettä
synnytyksettä
synnytyksettä
synnytyksittä
synnytyksittä
synnytyksittä
Com
-ne
-
-
-
synnytyksine
synnytyksine
synnytyksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
synnytykse |
Par |
-ta |
synnytystä |
synnytyksiä |
synnytystä |
synnytyksiä |
synnytystä |
synnytyksiä |
Gen |
-n |
synnytykse |
synnytyksie |
synnytykse |
synnytyksie |
synnytykse |
synnytyksie |
Ill |
mihin |
synnytyksee |
synnytyksii |
synnytyksee |
synnytyksii |
synnytyksee |
synnytyksii |
Ine |
-ssa |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
synnytyksessä |
synnytyksissä |
Ela |
-sta |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
synnytyksestä |
synnytyksistä |
All |
-lle |
synnytykselle |
synnytyksille |
synnytykselle |
synnytyksille |
synnytykselle |
synnytyksille |
Ade |
-lla |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
synnytyksellä |
synnytyksillä |
Abl |
-lta |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
synnytykseltä |
synnytyksiltä |
Tra |
-ksi |
synnytyksekse |
synnytyksikse |
synnytyksekse |
synnytyksikse |
synnytyksekse |
synnytyksikse |
Ess |
-na |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
synnytyksenä |
synnytyksinä |
Abe |
-tta |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
synnytyksettä |
synnytyksittä |
Com |
-ne |
- |
synnytyksine |
- |
synnytyksine |
- |
synnytyksine |
Singular
Plural
Nom
-
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytykse
Par
-ta
synnytystä
synnytystä
synnytystä
synnytyksiä
synnytyksiä
synnytyksiä
Gen
-n
synnytykse
synnytykse
synnytykse
synnytyksie
synnytyksie
synnytyksie
Ill
mihin
synnytyksee
synnytyksee
synnytyksee
synnytyksii
synnytyksii
synnytyksii
Ine
-ssa
synnytyksessä
synnytyksessä
synnytyksessä
synnytyksissä
synnytyksissä
synnytyksissä
Ela
-sta
synnytyksestä
synnytyksestä
synnytyksestä
synnytyksistä
synnytyksistä
synnytyksistä
All
-lle
synnytykselle
synnytykselle
synnytykselle
synnytyksille
synnytyksille
synnytyksille
Ade
-lla
synnytyksellä
synnytyksellä
synnytyksellä
synnytyksillä
synnytyksillä
synnytyksillä
Abl
-lta
synnytykseltä
synnytykseltä
synnytykseltä
synnytyksiltä
synnytyksiltä
synnytyksiltä
Tra
-ksi
synnytyksekse
synnytyksekse
synnytyksekse
synnytyksikse
synnytyksikse
synnytyksikse
Ess
-na
synnytyksenä
synnytyksenä
synnytyksenä
synnytyksinä
synnytyksinä
synnytyksinä
Abe
-tta
synnytyksettä
synnytyksettä
synnytyksettä
synnytyksittä
synnytyksittä
synnytyksittä
Com
-ne
-
-
-
synnytyksine
synnytyksine
synnytyksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
| age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
| years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net