logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

synnytysikä, noun

Word analysis
synnytysikäisissä

synnytysikäisissä

synnytysikä

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Inessive

synnytysikä

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Inessive

synnytys

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Inessive

synnytys

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

synnytysikä

synnytysikät

Par

-ta

synnytysikää

synnytysikiä

Gen

-n

synnytysikän

synnytysikien

Ill

mihin

synnytysikään

synnytysikiin

Ine

-ssa

synnytysikässä

synnytysikissä

Ela

-sta

synnytysikästä

synnytysikistä

All

-lle

synnytysikälle

synnytysikille

Ade

-lla

synnytysikällä

synnytysikillä

Abl

-lta

synnytysikältä

synnytysikiltä

Tra

-ksi

synnytysikäksi

synnytysikiksi

Ess

-na

synnytysikänä

synnytysikinä

Abe

-tta

synnytysikättä

synnytysikittä

Com

-ne

-

synnytysikine

Ins

-in

-

synnytysikin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

synnytysikä

synnytysikät

Par

-ta

synnytysikää

synnytysikiä

Gen

-n

synnytysikän

synnytysikien

Ill

mihin

synnytysikään

synnytysikiin

Ine

-ssa

synnytysikässä

synnytysikissä

Ela

-sta

synnytysikästä

synnytysikistä

All

-lle

synnytysikälle

synnytysikille

Ade

-lla

synnytysikällä

synnytysikillä

Abl

-lta

synnytysikältä

synnytysikiltä

Tra

-ksi

synnytysikäksi

synnytysikiksi

Ess

-na

synnytysikänä

synnytysikinä

Abe

-tta

synnytysikättä

synnytysikittä

Com

-ne

-

synnytysikine

Ins

-in

-

synnytysikin

childbearing age synnytysikä
birth
Show more arrow right
OPUS; Finnish-English parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Opus; Tatoeba Synnytysikä on yleensä hedelmällisyyden huipussa. Reproductive age is usually at its peak fertility. Keskimääräinen synnytysikä on noussut viime vuosina. The average childbearing age has been increasing in recent years. Naisen synnytysikä liittyy läheisesti hedelmällisyyteen. A woman's childbearing age is closely related to fertility. Synnytysikä voi vaikuttaa lapsen terveyteen ja kehitykseen. Childbearing age can affect the health and development of the child. Synnytysikä on optimi noin parikymppiä luonnonkierron valossa. The optimal childbearing age is around twenty in terms of the natural cycle. Synnytysikä vaikuttaa merkittävästi naisten terveyteen ja hyvinvointiin. The reproductive age significantly affects women's health and well-being. Naisten synnytysikä on noussut monissa länsimaissa viimeisten vuosikymmenien aikana. Women's reproductive age has increased in many Western countries in the last few decades. Nykyään naiset saavuttavat synnytysikänsä yhä myöhemmin. Nowadays, women are reaching their reproductive age later and later. Monet tekijät vaikuttavat naisen synnytysikään. Many factors influence a woman's childbearing age. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

synnytysikäni

synnytysikäni

synnytysikäsi

synnytysikäsi

synnytysikänsä

synnytysikänsä

Par

-ta

synnytysikääni

synnytysikiäni

synnytysikääsi

synnytysikiäsi

synnytysikäänsä

synnytysikiänsä / synnytysikiään

Gen

-n

synnytysikäni

synnytysikieni

synnytysikäsi

synnytysikiesi

synnytysikänsä

synnytysikiensä

Ill

mihin

synnytysikääni

synnytysikiini

synnytysikääsi

synnytysikiisi

synnytysikäänsä

synnytysikiinsä

Ine

-ssa

synnytysikässäni

synnytysikissäni

synnytysikässäsi

synnytysikissäsi

synnytysikässänsä / synnytysikässään

synnytysikissänsä / synnytysikissään

Ela

-sta

synnytysikästäni

synnytysikistäni

synnytysikästäsi

synnytysikistäsi

synnytysikästänsä / synnytysikästään

synnytysikistänsä / synnytysikistään

All

-lle

synnytysikälleni

synnytysikilleni

synnytysikällesi

synnytysikillesi

synnytysikällensä / synnytysikälleen

synnytysikillensä / synnytysikilleän

Ade

-lla

synnytysikälläni

synnytysikilläni

synnytysikälläsi

synnytysikilläsi

synnytysikällänsä / synnytysikällään

synnytysikillänsä / synnytysikillään

Abl

-lta

synnytysikältäni

synnytysikiltäni

synnytysikältäsi

synnytysikiltäsi

synnytysikältänsä / synnytysikältään

synnytysikiltänsä / synnytysikiltään

Tra

-ksi

synnytysikäkseni

synnytysikikseni

synnytysikäksesi

synnytysikiksesi

synnytysikäksensä / synnytysikäkseen

synnytysikiksensä / synnytysikikseen

Ess

-na

synnytysikänäni

synnytysikinäni

synnytysikänäsi

synnytysikinäsi

synnytysikänänsä / synnytysikänään

synnytysikinänsä / synnytysikinään

Abe

-tta

synnytysikättäni

synnytysikittäni

synnytysikättäsi

synnytysikittäsi

synnytysikättänsä / synnytysikättään

synnytysikittänsä / synnytysikittään

Com

-ne

-

synnytysikineni

-

synnytysikinesi

-

synnytysikinensä / synnytysikineen

Singular

Plural

Nom

-

synnytysikäni

synnytysikäsi

synnytysikänsä

synnytysikäni

synnytysikäsi

synnytysikänsä

Par

-ta

synnytysikääni

synnytysikääsi

synnytysikäänsä

synnytysikiäni

synnytysikiäsi

synnytysikiänsä / synnytysikiään

Gen

-n

synnytysikäni

synnytysikäsi

synnytysikänsä

synnytysikieni

synnytysikiesi

synnytysikiensä

Ill

mihin

synnytysikääni

synnytysikääsi

synnytysikäänsä

synnytysikiini

synnytysikiisi

synnytysikiinsä

Ine

-ssa

synnytysikässäni

synnytysikässäsi

synnytysikässänsä / synnytysikässään

synnytysikissäni

synnytysikissäsi

synnytysikissänsä / synnytysikissään

Ela

-sta

synnytysikästäni

synnytysikästäsi

synnytysikästänsä / synnytysikästään

synnytysikistäni

synnytysikistäsi

synnytysikistänsä / synnytysikistään

All

-lle

synnytysikälleni

synnytysikällesi

synnytysikällensä / synnytysikälleen

synnytysikilleni

synnytysikillesi

synnytysikillensä / synnytysikilleän

Ade

-lla

synnytysikälläni

synnytysikälläsi

synnytysikällänsä / synnytysikällään

synnytysikilläni

synnytysikilläsi

synnytysikillänsä / synnytysikillään

Abl

-lta

synnytysikältäni

synnytysikältäsi

synnytysikältänsä / synnytysikältään

synnytysikiltäni

synnytysikiltäsi

synnytysikiltänsä / synnytysikiltään

Tra

-ksi

synnytysikäkseni

synnytysikäksesi

synnytysikäksensä / synnytysikäkseen

synnytysikikseni

synnytysikiksesi

synnytysikiksensä / synnytysikikseen

Ess

-na

synnytysikänäni

synnytysikänäsi

synnytysikänänsä / synnytysikänään

synnytysikinäni

synnytysikinäsi

synnytysikinänsä / synnytysikinään

Abe

-tta

synnytysikättäni

synnytysikättäsi

synnytysikättänsä / synnytysikättään

synnytysikittäni

synnytysikittäsi

synnytysikittänsä / synnytysikittään

Com

-ne

-

-

-

synnytysikineni

synnytysikinesi

synnytysikinensä / synnytysikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

synnytysikämme

synnytysikämme

synnytysikänne

synnytysikänne

synnytysikänsä

synnytysikänsä

Par

-ta

synnytysikäämme

synnytysikiämme

synnytysikäänne

synnytysikiänne

synnytysikäänsä

synnytysikiänsä / synnytysikiään

Gen

-n

synnytysikämme

synnytysikiemme

synnytysikänne

synnytysikienne

synnytysikänsä

synnytysikiensä

Ill

mihin

synnytysikäämme

synnytysikiimme

synnytysikäänne

synnytysikiinne

synnytysikäänsä

synnytysikiinsä

Ine

-ssa

synnytysikässämme

synnytysikissämme

synnytysikässänne

synnytysikissänne

synnytysikässänsä / synnytysikässään

synnytysikissänsä / synnytysikissään

Ela

-sta

synnytysikästämme

synnytysikistämme

synnytysikästänne

synnytysikistänne

synnytysikästänsä / synnytysikästään

synnytysikistänsä / synnytysikistään

All

-lle

synnytysikällemme

synnytysikillemme

synnytysikällenne

synnytysikillenne

synnytysikällensä / synnytysikälleen

synnytysikillensä / synnytysikilleän

Ade

-lla

synnytysikällämme

synnytysikillämme

synnytysikällänne

synnytysikillänne

synnytysikällänsä / synnytysikällään

synnytysikillänsä / synnytysikillään

Abl

-lta

synnytysikältämme

synnytysikiltämme

synnytysikältänne

synnytysikiltänne

synnytysikältänsä / synnytysikältään

synnytysikiltänsä / synnytysikiltään

Tra

-ksi

synnytysikäksemme

synnytysikiksemme

synnytysikäksenne

synnytysikiksenne

synnytysikäksensä / synnytysikäkseen

synnytysikiksensä / synnytysikikseen

Ess

-na

synnytysikänämme

synnytysikinämme

synnytysikänänne

synnytysikinänne

synnytysikänänsä / synnytysikänään

synnytysikinänsä / synnytysikinään

Abe

-tta

synnytysikättämme

synnytysikittämme

synnytysikättänne

synnytysikittänne

synnytysikättänsä / synnytysikättään

synnytysikittänsä / synnytysikittään

Com

-ne

-

synnytysikinemme

-

synnytysikinenne

-

synnytysikinensä / synnytysikineen

Singular

Plural

Nom

-

synnytysikämme

synnytysikänne

synnytysikänsä

synnytysikämme

synnytysikänne

synnytysikänsä

Par

-ta

synnytysikäämme

synnytysikäänne

synnytysikäänsä

synnytysikiämme

synnytysikiänne

synnytysikiänsä / synnytysikiään

Gen

-n

synnytysikämme

synnytysikänne

synnytysikänsä

synnytysikiemme

synnytysikienne

synnytysikiensä

Ill

mihin

synnytysikäämme

synnytysikäänne

synnytysikäänsä

synnytysikiimme

synnytysikiinne

synnytysikiinsä

Ine

-ssa

synnytysikässämme

synnytysikässänne

synnytysikässänsä / synnytysikässään

synnytysikissämme

synnytysikissänne

synnytysikissänsä / synnytysikissään

Ela

-sta

synnytysikästämme

synnytysikästänne

synnytysikästänsä / synnytysikästään

synnytysikistämme

synnytysikistänne

synnytysikistänsä / synnytysikistään

All

-lle

synnytysikällemme

synnytysikällenne

synnytysikällensä / synnytysikälleen

synnytysikillemme

synnytysikillenne

synnytysikillensä / synnytysikilleän

Ade

-lla

synnytysikällämme

synnytysikällänne

synnytysikällänsä / synnytysikällään

synnytysikillämme

synnytysikillänne

synnytysikillänsä / synnytysikillään

Abl

-lta

synnytysikältämme

synnytysikältänne

synnytysikältänsä / synnytysikältään

synnytysikiltämme

synnytysikiltänne

synnytysikiltänsä / synnytysikiltään

Tra

-ksi

synnytysikäksemme

synnytysikäksenne

synnytysikäksensä / synnytysikäkseen

synnytysikiksemme

synnytysikiksenne

synnytysikiksensä / synnytysikikseen

Ess

-na

synnytysikänämme

synnytysikänänne

synnytysikänänsä / synnytysikänään

synnytysikinämme

synnytysikinänne

synnytysikinänsä / synnytysikinään

Abe

-tta

synnytysikättämme

synnytysikättänne

synnytysikättänsä / synnytysikättään

synnytysikittämme

synnytysikittänne

synnytysikittänsä / synnytysikittään

Com

-ne

-

-

-

synnytysikinemme

synnytysikinenne

synnytysikinensä / synnytysikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

synnytys

synnytykset

Par

-ta

synnytystä

synnytyksiä

Gen

-n

synnytyksen

synnytyksien / synnytysten

Ill

mihin

synnytykseen

synnytyksiin

Ine

-ssa

synnytyksessä

synnytyksissä

Ela

-sta

synnytyksestä

synnytyksistä

All

-lle

synnytykselle

synnytyksille

Ade

-lla

synnytyksellä

synnytyksillä

Abl

-lta

synnytykseltä

synnytyksiltä

Tra

-ksi

synnytykseksi

synnytyksiksi

Ess

-na

synnytyksenä

synnytyksinä

Abe

-tta

synnytyksettä

synnytyksittä

Com

-ne

-

synnytyksine

Ins

-in

-

synnytyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

synnytys

synnytykset

Par

-ta

synnytystä

synnytyksiä

Gen

-n

synnytyksen

synnytyksien / synnytysten

Ill

mihin

synnytykseen

synnytyksiin

Ine

-ssa

synnytyksessä

synnytyksissä

Ela

-sta

synnytyksestä

synnytyksistä

All

-lle

synnytykselle

synnytyksille

Ade

-lla

synnytyksellä

synnytyksillä

Abl

-lta

synnytykseltä

synnytyksiltä

Tra

-ksi

synnytykseksi

synnytyksiksi

Ess

-na

synnytyksenä

synnytyksinä

Abe

-tta

synnytyksettä

synnytyksittä

Com

-ne

-

synnytyksine

Ins

-in

-

synnytyksin

childbirth synnytys
birth syntymä, synty, synnytys, alku, syntyperä
delivery toimitus, jakelu, luovutus, synnytys, hankinta, ulosanti
labor työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset
confinement synnytys, vankeus, aresti, lapsivuode, suljettuna olo
childbearing lapsensaanti, synnytys
parturition synnytys
lab laboratorio, työ, ponnistus, synnytyspoltot, synnytys, työvoima
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; OpenSubtitles Synnytys tapahtui sairaalassa. The delivery took place in the hospital. Synnytys kesti useita tunteja. The labor lasted for several hours. On tärkeää, että synnytys sujuu turvallisesti. It is important that the delivery goes smoothly. Hän kuoli synnytyksessä. She died in childbirth. Hänen äitinsä kuoli synnytykseen. Her mother died in childbirth. Video ystäväni synnytyksestä. My friend giving birth. Äidin toive oli saada luonnollinen synnytys synnytyshuoneessa. The mother's wish was to have a natural birth in the delivery room. Lääkäri seurasi synnytystä tarkasti. The doctor closely monitored the birth. Äitini pelkäsi ensimmäistä synnytystä. My mother was afraid of her first delivery. Päättikö hän käynnistää synnytyksen? She chooses now to go into labour? Show more arrow right

Wiktionary

The act of giving birth; childbirth, parturition. Show more arrow right synnyttää (“to give birth”) +‎ -ys Show more arrow right

Wikipedia

Birth Birth is the act or process of bearing or bringing forth offspring, also referred to in technical contexts as parturition. In mammals, the process is initiated by hormones which cause the muscular walls of the uterus to contract, expelling the fetus at a developmental stage when it is ready to feed and breathe. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

synnytykseni

synnytykseni

synnytyksesi

synnytyksesi

synnytyksensä

synnytyksensä

Par

-ta

synnytystäni

synnytyksiäni

synnytystäsi

synnytyksiäsi

synnytystänsä / synnytystään

synnytyksiänsä / synnytyksiään

Gen

-n

synnytykseni

synnytyksieni / synnytysteni

synnytyksesi

synnytyksiesi / synnytystesi

synnytyksensä

synnytyksiensä / synnytystensä

Ill

mihin

synnytykseeni

synnytyksiini

synnytykseesi

synnytyksiisi

synnytykseensä

synnytyksiinsä

Ine

-ssa

synnytyksessäni

synnytyksissäni

synnytyksessäsi

synnytyksissäsi

synnytyksessänsä / synnytyksessään

synnytyksissänsä / synnytyksissään

Ela

-sta

synnytyksestäni

synnytyksistäni

synnytyksestäsi

synnytyksistäsi

synnytyksestänsä / synnytyksestään

synnytyksistänsä / synnytyksistään

All

-lle

synnytykselleni

synnytyksilleni

synnytyksellesi

synnytyksillesi

synnytyksellensä / synnytykselleen

synnytyksillensä / synnytyksilleän

Ade

-lla

synnytykselläni

synnytyksilläni

synnytykselläsi

synnytyksilläsi

synnytyksellänsä / synnytyksellään

synnytyksillänsä / synnytyksillään

Abl

-lta

synnytykseltäni

synnytyksiltäni

synnytykseltäsi

synnytyksiltäsi

synnytykseltänsä / synnytykseltään

synnytyksiltänsä / synnytyksiltään

Tra

-ksi

synnytyksekseni

synnytyksikseni

synnytykseksesi

synnytyksiksesi

synnytykseksensä / synnytyksekseen

synnytyksiksensä / synnytyksikseen

Ess

-na

synnytyksenäni

synnytyksinäni

synnytyksenäsi

synnytyksinäsi

synnytyksenänsä / synnytyksenään

synnytyksinänsä / synnytyksinään

Abe

-tta

synnytyksettäni

synnytyksittäni

synnytyksettäsi

synnytyksittäsi

synnytyksettänsä / synnytyksettään

synnytyksittänsä / synnytyksittään

Com

-ne

-

synnytyksineni

-

synnytyksinesi

-

synnytyksinensä / synnytyksineen

Singular

Plural

Nom

-

synnytykseni

synnytyksesi

synnytyksensä

synnytykseni

synnytyksesi

synnytyksensä

Par

-ta

synnytystäni

synnytystäsi

synnytystänsä / synnytystään

synnytyksiäni

synnytyksiäsi

synnytyksiänsä / synnytyksiään

Gen

-n

synnytykseni

synnytyksesi

synnytyksensä

synnytyksieni / synnytysteni

synnytyksiesi / synnytystesi

synnytyksiensä / synnytystensä

Ill

mihin

synnytykseeni

synnytykseesi

synnytykseensä

synnytyksiini

synnytyksiisi

synnytyksiinsä

Ine

-ssa

synnytyksessäni

synnytyksessäsi

synnytyksessänsä / synnytyksessään

synnytyksissäni

synnytyksissäsi

synnytyksissänsä / synnytyksissään

Ela

-sta

synnytyksestäni

synnytyksestäsi

synnytyksestänsä / synnytyksestään

synnytyksistäni

synnytyksistäsi

synnytyksistänsä / synnytyksistään

All

-lle

synnytykselleni

synnytyksellesi

synnytyksellensä / synnytykselleen

synnytyksilleni

synnytyksillesi

synnytyksillensä / synnytyksilleän

Ade

-lla

synnytykselläni

synnytykselläsi

synnytyksellänsä / synnytyksellään

synnytyksilläni

synnytyksilläsi

synnytyksillänsä / synnytyksillään

Abl

-lta

synnytykseltäni

synnytykseltäsi

synnytykseltänsä / synnytykseltään

synnytyksiltäni

synnytyksiltäsi

synnytyksiltänsä / synnytyksiltään

Tra

-ksi

synnytyksekseni

synnytykseksesi

synnytykseksensä / synnytyksekseen

synnytyksikseni

synnytyksiksesi

synnytyksiksensä / synnytyksikseen

Ess

-na

synnytyksenäni

synnytyksenäsi

synnytyksenänsä / synnytyksenään

synnytyksinäni

synnytyksinäsi

synnytyksinänsä / synnytyksinään

Abe

-tta

synnytyksettäni

synnytyksettäsi

synnytyksettänsä / synnytyksettään

synnytyksittäni

synnytyksittäsi

synnytyksittänsä / synnytyksittään

Com

-ne

-

-

-

synnytyksineni

synnytyksinesi

synnytyksinensä / synnytyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

synnytyksemme

synnytyksemme

synnytyksenne

synnytyksenne

synnytyksensä

synnytyksensä

Par

-ta

synnytystämme

synnytyksiämme

synnytystänne

synnytyksiänne

synnytystänsä / synnytystään

synnytyksiänsä / synnytyksiään

Gen

-n

synnytyksemme

synnytyksiemme / synnytystemme

synnytyksenne

synnytyksienne / synnytystenne

synnytyksensä

synnytyksiensä / synnytystensä

Ill

mihin

synnytykseemme

synnytyksiimme

synnytykseenne

synnytyksiinne

synnytykseensä

synnytyksiinsä

Ine

-ssa

synnytyksessämme

synnytyksissämme

synnytyksessänne

synnytyksissänne

synnytyksessänsä / synnytyksessään

synnytyksissänsä / synnytyksissään

Ela

-sta

synnytyksestämme

synnytyksistämme

synnytyksestänne

synnytyksistänne

synnytyksestänsä / synnytyksestään

synnytyksistänsä / synnytyksistään

All

-lle

synnytyksellemme

synnytyksillemme

synnytyksellenne

synnytyksillenne

synnytyksellensä / synnytykselleen

synnytyksillensä / synnytyksilleän

Ade

-lla

synnytyksellämme

synnytyksillämme

synnytyksellänne

synnytyksillänne

synnytyksellänsä / synnytyksellään

synnytyksillänsä / synnytyksillään

Abl

-lta

synnytykseltämme

synnytyksiltämme

synnytykseltänne

synnytyksiltänne

synnytykseltänsä / synnytykseltään

synnytyksiltänsä / synnytyksiltään

Tra

-ksi

synnytykseksemme

synnytyksiksemme

synnytykseksenne

synnytyksiksenne

synnytykseksensä / synnytyksekseen

synnytyksiksensä / synnytyksikseen

Ess

-na

synnytyksenämme

synnytyksinämme

synnytyksenänne

synnytyksinänne

synnytyksenänsä / synnytyksenään

synnytyksinänsä / synnytyksinään

Abe

-tta

synnytyksettämme

synnytyksittämme

synnytyksettänne

synnytyksittänne

synnytyksettänsä / synnytyksettään

synnytyksittänsä / synnytyksittään

Com

-ne

-

synnytyksinemme

-

synnytyksinenne

-

synnytyksinensä / synnytyksineen

Singular

Plural

Nom

-

synnytyksemme

synnytyksenne

synnytyksensä

synnytyksemme

synnytyksenne

synnytyksensä

Par

-ta

synnytystämme

synnytystänne

synnytystänsä / synnytystään

synnytyksiämme

synnytyksiänne

synnytyksiänsä / synnytyksiään

Gen

-n

synnytyksemme

synnytyksenne

synnytyksensä

synnytyksiemme / synnytystemme

synnytyksienne / synnytystenne

synnytyksiensä / synnytystensä

Ill

mihin

synnytykseemme

synnytykseenne

synnytykseensä

synnytyksiimme

synnytyksiinne

synnytyksiinsä

Ine

-ssa

synnytyksessämme

synnytyksessänne

synnytyksessänsä / synnytyksessään

synnytyksissämme

synnytyksissänne

synnytyksissänsä / synnytyksissään

Ela

-sta

synnytyksestämme

synnytyksestänne

synnytyksestänsä / synnytyksestään

synnytyksistämme

synnytyksistänne

synnytyksistänsä / synnytyksistään

All

-lle

synnytyksellemme

synnytyksellenne

synnytyksellensä / synnytykselleen

synnytyksillemme

synnytyksillenne

synnytyksillensä / synnytyksilleän

Ade

-lla

synnytyksellämme

synnytyksellänne

synnytyksellänsä / synnytyksellään

synnytyksillämme

synnytyksillänne

synnytyksillänsä / synnytyksillään

Abl

-lta

synnytykseltämme

synnytykseltänne

synnytykseltänsä / synnytykseltään

synnytyksiltämme

synnytyksiltänne

synnytyksiltänsä / synnytyksiltään

Tra

-ksi

synnytykseksemme

synnytykseksenne

synnytykseksensä / synnytyksekseen

synnytyksiksemme

synnytyksiksenne

synnytyksiksensä / synnytyksikseen

Ess

-na

synnytyksenämme

synnytyksenänne

synnytyksenänsä / synnytyksenään

synnytyksinämme

synnytyksinänne

synnytyksinänsä / synnytyksinään

Abe

-tta

synnytyksettämme

synnytyksettänne

synnytyksettänsä / synnytyksettään

synnytyksittämme

synnytyksittänne

synnytyksittänsä / synnytyksittään

Com

-ne

-

-

-

synnytyksinemme

synnytyksinenne

synnytyksinensä / synnytyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept