surmaisi |
Verb, Active voice Conditional 3rd singular |
|
Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ isi |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Plural Genitive Rare form or wordRare 2nd singular possessive |
||
| to slay | surmata, tappaa |
| to kill | tappaa, surmata, tuhota, lopettaa, kaataa, sammuttaa |
| to destroy | tuhota, hävittää, surmata, murskata, lopettaa |
| to strike down | kaataa, surmata, nujertaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmaan |
|
ii |
surmaat |
|
iii |
surmaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmaamme / surmataan |
|
ii |
surmaatte |
|
iii |
surmaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmasin |
|
ii |
surmasit |
|
iii |
surmasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmasimme / surmattiin |
|
ii |
surmasitte |
|
iii |
surmasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen surmannut |
en ole surmannut |
ii |
olet surmannut |
et ole surmannut |
iii |
on surmannut |
ei ole surmannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme surmanneet |
emme ole surmanneet |
ii |
olette surmanneet |
ette ole surmanneet |
iii |
ovat surmanneet |
eivät ole surmanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin surmannut |
en ollut surmannut |
ii |
olit surmannut |
et ollut surmannut |
iii |
oli surmannut |
ei ollut surmannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme surmanneet |
emme olleet surmanneet |
ii |
olitte surmanneet |
ette olleet surmanneet |
iii |
olivat surmanneet |
eivät olleet surmanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmaisin |
|
ii |
surmaisit |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmaisimme |
|
ii |
surmaisitte |
|
iii |
surmaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin surmannut |
en olisi surmannut |
ii |
olisit surmannut |
et olisi surmannut |
iii |
olisi surmannut |
ei olisi surmannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme surmanneet |
emme olisi surmanneet |
ii |
olisitte surmanneet |
ette olisi surmanneet |
iii |
olisivat surmanneet |
eivät olisi surmanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmannen |
en surmanne |
ii |
surmannet |
et surmanne |
iii |
surmannee |
ei surmanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
surmannemme |
emme surmanne |
ii |
surmannette |
ette surmanne |
iii |
surmannevat |
eivät surmanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen surmannut |
en liene surmannut |
ii |
lienet surmannut |
et liene surmannut |
iii |
lienee surmannut |
ei liene surmannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme surmanneet |
emme liene surmanneet |
ii |
lienette surmanneet |
ette liene surmanneet |
iii |
lienevät surmanneet |
eivät liene surmanneet |
Singular
i |
- |
ii |
surmaa |
iii |
surmatkoon |
Plural
i |
surmatkaamme |
ii |
surmatkaa |
iii |
surmatkoot |
Nom |
- |
surmata |
Tra |
-ksi |
surmataksensa / surmatakseen |
Ine |
-ssa |
surmatessa |
Ins |
-in |
surmaten |
Ine |
-ssa |
surmattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
surmaamaan |
Ine |
-ssa |
surmaamassa |
Ela |
-sta |
surmaamasta |
Ade |
-lla |
surmaamalla |
Abe |
-tta |
surmaamatta |
Ins |
-in |
surmaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
surmaaminen |
Par |
-ta |
surmaamista |
surmaamaisillaan / surmaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
surmataan |
ei surmata |
Imperfect |
surmattiin |
ei surmattu |
Potential |
surmattaneen |
ei surmattane |
Conditional |
surmattaisiin |
ei surmattaisi |
Imperative Present |
surmattakoon |
älköön surmattako |
Imperative Perfect |
olkoon surmattu |
älköön surmattu |
Positive
Negative
Present
surmataan
ei surmata
Imperfect
surmattiin
ei surmattu
Potential
surmattaneen
ei surmattane
Conditional
surmattaisiin
ei surmattaisi
Imperative Present
surmattakoon
älköön surmattako
Imperative Perfect
olkoon surmattu
älköön surmattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
surmaava |
surmattava |
2nd |
surmannut |
surmattu |
3rd |
surmaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
surma |
surmat |
Par |
-ta |
surmaa |
surmia |
Gen |
-n |
surman |
surmien |
Ill |
mihin |
surmaan |
surmiin |
Ine |
-ssa |
surmassa |
surmissa |
Ela |
-sta |
surmasta |
surmista |
All |
-lle |
surmalle |
surmille |
Ade |
-lla |
surmalla |
surmilla |
Abl |
-lta |
surmalta |
surmilta |
Tra |
-ksi |
surmaksi |
surmiksi |
Ess |
-na |
surmana |
surmina |
Abe |
-tta |
surmatta |
surmitta |
Com |
-ne |
- |
surmine |
Ins |
-in |
- |
surmin |
Singular
Plural
Nom
-
surma
surmat
Par
-ta
surmaa
surmia
Gen
-n
surman
surmien
Ill
mihin
surmaan
surmiin
Ine
-ssa
surmassa
surmissa
Ela
-sta
surmasta
surmista
All
-lle
surmalle
surmille
Ade
-lla
surmalla
surmilla
Abl
-lta
surmalta
surmilta
Tra
-ksi
surmaksi
surmiksi
Ess
-na
surmana
surmina
Abe
-tta
surmatta
surmitta
Com
-ne
-
surmine
Ins
-in
-
surmin
| death | kuolema, kuolemantapaus, surma, kuolo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
surma |
surma |
surma |
surma |
surma |
surma |
Par |
-ta |
surmaa |
surmia |
surmaa |
surmia |
surmaa |
surmia |
Gen |
-n |
surma |
surmie |
surma |
surmie |
surma |
surmie |
Ill |
mihin |
surmaa |
surmii |
surmaa |
surmii |
surmaa |
surmii |
Ine |
-ssa |
surmassa |
surmissa |
surmassa |
surmissa |
surmassa |
surmissa |
Ela |
-sta |
surmasta |
surmista |
surmasta |
surmista |
surmasta |
surmista |
All |
-lle |
surmalle |
surmille |
surmalle |
surmille |
surmalle |
surmille |
Ade |
-lla |
surmalla |
surmilla |
surmalla |
surmilla |
surmalla |
surmilla |
Abl |
-lta |
surmalta |
surmilta |
surmalta |
surmilta |
surmalta |
surmilta |
Tra |
-ksi |
surmakse |
surmikse |
surmakse |
surmikse |
surmakse |
surmikse |
Ess |
-na |
surmana |
surmina |
surmana |
surmina |
surmana |
surmina |
Abe |
-tta |
surmatta |
surmitta |
surmatta |
surmitta |
surmatta |
surmitta |
Com |
-ne |
- |
surmine |
- |
surmine |
- |
surmine |
Singular
Plural
Nom
-
surma
surma
surma
surma
surma
surma
Par
-ta
surmaa
surmaa
surmaa
surmia
surmia
surmia
Gen
-n
surma
surma
surma
surmie
surmie
surmie
Ill
mihin
surmaa
surmaa
surmaa
surmii
surmii
surmii
Ine
-ssa
surmassa
surmassa
surmassa
surmissa
surmissa
surmissa
Ela
-sta
surmasta
surmasta
surmasta
surmista
surmista
surmista
All
-lle
surmalle
surmalle
surmalle
surmille
surmille
surmille
Ade
-lla
surmalla
surmalla
surmalla
surmilla
surmilla
surmilla
Abl
-lta
surmalta
surmalta
surmalta
surmilta
surmilta
surmilta
Tra
-ksi
surmakse
surmakse
surmakse
surmikse
surmikse
surmikse
Ess
-na
surmana
surmana
surmana
surmina
surmina
surmina
Abe
-tta
surmatta
surmatta
surmatta
surmitta
surmitta
surmitta
Com
-ne
-
-
-
surmine
surmine
surmine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
surma |
surma |
surma |
surma |
surma |
surma |
Par |
-ta |
surmaa |
surmia |
surmaa |
surmia |
surmaa |
surmia |
Gen |
-n |
surma |
surmie |
surma |
surmie |
surma |
surmie |
Ill |
mihin |
surmaa |
surmii |
surmaa |
surmii |
surmaa |
surmii |
Ine |
-ssa |
surmassa |
surmissa |
surmassa |
surmissa |
surmassa |
surmissa |
Ela |
-sta |
surmasta |
surmista |
surmasta |
surmista |
surmasta |
surmista |
All |
-lle |
surmalle |
surmille |
surmalle |
surmille |
surmalle |
surmille |
Ade |
-lla |
surmalla |
surmilla |
surmalla |
surmilla |
surmalla |
surmilla |
Abl |
-lta |
surmalta |
surmilta |
surmalta |
surmilta |
surmalta |
surmilta |
Tra |
-ksi |
surmakse |
surmikse |
surmakse |
surmikse |
surmakse |
surmikse |
Ess |
-na |
surmana |
surmina |
surmana |
surmina |
surmana |
surmina |
Abe |
-tta |
surmatta |
surmitta |
surmatta |
surmitta |
surmatta |
surmitta |
Com |
-ne |
- |
surmine |
- |
surmine |
- |
surmine |
Singular
Plural
Nom
-
surma
surma
surma
surma
surma
surma
Par
-ta
surmaa
surmaa
surmaa
surmia
surmia
surmia
Gen
-n
surma
surma
surma
surmie
surmie
surmie
Ill
mihin
surmaa
surmaa
surmaa
surmii
surmii
surmii
Ine
-ssa
surmassa
surmassa
surmassa
surmissa
surmissa
surmissa
Ela
-sta
surmasta
surmasta
surmasta
surmista
surmista
surmista
All
-lle
surmalle
surmalle
surmalle
surmille
surmille
surmille
Ade
-lla
surmalla
surmalla
surmalla
surmilla
surmilla
surmilla
Abl
-lta
surmalta
surmalta
surmalta
surmilta
surmilta
surmilta
Tra
-ksi
surmakse
surmakse
surmakse
surmikse
surmikse
surmikse
Ess
-na
surmana
surmana
surmana
surmina
surmina
surmina
Abe
-tta
surmatta
surmatta
surmatta
surmitta
surmitta
surmitta
Com
-ne
-
-
-
surmine
surmine
surmine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isit |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isin |
isien |
Ill |
mihin |
isiin |
iseihin |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isiksi |
iseiksi |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
Ins |
-in |
- |
isein |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isit
Par
-ta
isiä
isejä
Gen
-n
isin
isien
Ill
mihin
isiin
iseihin
Ine
-ssa
isissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
iseistä
All
-lle
isille
iseille
Ade
-lla
isillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isiksi
iseiksi
Ess
-na
isinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
iseittä
Com
-ne
-
iseine
Ins
-in
-
isein
| daddy | isä, isi |
| dad | isä, isi |
| isi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isi |
isie |
isi |
isie |
isi |
isie |
Ill |
mihin |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
- |
iseine |
- |
iseine |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isi
isi
isi
isi
isi
Par
-ta
isiä
isiä
isiä
isejä
isejä
isejä
Gen
-n
isi
isi
isi
isie
isie
isie
Ill
mihin
isii
isii
isii
iseihi
iseihi
iseihi
Ine
-ssa
isissä
isissä
isissä
iseissä
iseissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
isistä
isistä
iseistä
iseistä
iseistä
All
-lle
isille
isille
isille
iseille
iseille
iseille
Ade
-lla
isillä
isillä
isillä
iseillä
iseillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
isiltä
isiltä
iseiltä
iseiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isikse
isikse
isikse
iseikse
iseikse
iseikse
Ess
-na
isinä
isinä
isinä
iseinä
iseinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
isittä
isittä
iseittä
iseittä
iseittä
Com
-ne
-
-
-
iseine
iseine
iseine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
isi |
Par |
-ta |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
isiä |
isejä |
Gen |
-n |
isi |
isie |
isi |
isie |
isi |
isie |
Ill |
mihin |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
isii |
iseihi |
Ine |
-ssa |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
isissä |
iseissä |
Ela |
-sta |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
isistä |
iseistä |
All |
-lle |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
isille |
iseille |
Ade |
-lla |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
isillä |
iseillä |
Abl |
-lta |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
isiltä |
iseiltä |
Tra |
-ksi |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
isikse |
iseikse |
Ess |
-na |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
isinä |
iseinä |
Abe |
-tta |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
isittä |
iseittä |
Com |
-ne |
- |
iseine |
- |
iseine |
- |
iseine |
Singular
Plural
Nom
-
isi
isi
isi
isi
isi
isi
Par
-ta
isiä
isiä
isiä
isejä
isejä
isejä
Gen
-n
isi
isi
isi
isie
isie
isie
Ill
mihin
isii
isii
isii
iseihi
iseihi
iseihi
Ine
-ssa
isissä
isissä
isissä
iseissä
iseissä
iseissä
Ela
-sta
isistä
isistä
isistä
iseistä
iseistä
iseistä
All
-lle
isille
isille
isille
iseille
iseille
iseille
Ade
-lla
isillä
isillä
isillä
iseillä
iseillä
iseillä
Abl
-lta
isiltä
isiltä
isiltä
iseiltä
iseiltä
iseiltä
Tra
-ksi
isikse
isikse
isikse
iseikse
iseikse
iseikse
Ess
-na
isinä
isinä
isinä
iseinä
iseinä
iseinä
Abe
-tta
isittä
isittä
isittä
iseittä
iseittä
iseittä
Com
-ne
-
-
-
iseine
iseine
iseine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net