logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

seita, noun

Word analysis
seitaan

seitaan

seita

Noun, Singular Illative

sei

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seita

seidat

Par

-ta

seitaa

seitoja

Gen

-n

seidan

seitojen

Ill

mihin

seitaan

seitoihin

Ine

-ssa

seidassa

seidoissa

Ela

-sta

seidasta

seidoista

All

-lle

seidalle

seidoille

Ade

-lla

seidalla

seidoilla

Abl

-lta

seidalta

seidoilta

Tra

-ksi

seidaksi

seidoiksi

Ess

-na

seitana

seitoina

Abe

-tta

seidatta

seidoitta

Com

-ne

-

seitoine

Ins

-in

-

seidoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seita

seidat

Par

-ta

seitaa

seitoja

Gen

-n

seidan

seitojen

Ill

mihin

seitaan

seitoihin

Ine

-ssa

seidassa

seidoissa

Ela

-sta

seidasta

seidoista

All

-lle

seidalle

seidoille

Ade

-lla

seidalla

seidoilla

Abl

-lta

seidalta

seidoilta

Tra

-ksi

seidaksi

seidoiksi

Ess

-na

seitana

seitoina

Abe

-tta

seidatta

seidoitta

Com

-ne

-

seitoine

Ins

-in

-

seidoin

seita
seida
sieidi
balance sheets
the seita
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; ParaCrawl Corpus; OPUS; OpenSubtitles Seidastaan voi nähdä sivusta. Only from a distance can you see the seita. Seidastaan tuli voimakas valo. Suddenly, a strong light shone from the seita. Juhlat Seidan suojissa... Celebrate with Seita... Seidat tekee sen puolestasi. Seidat's cloud does that for you. Kiipeily ei ole sallittua seidastaan. Climbing is not allowed near the seita. Seidat jumalolentojen asuinpaikkoina. Seidas as the Dwellings of Deities. Seitauhri tapahtui itse seidan luona. A siedi sacrifice was performed at the shrine itself. Korkealle seidastaan savuava lieden kohottaa. Raise high the fire that smokes from the seita. Seidat on hyvä esitystyökalu meille. «Seidat is the good presentation tool for us. Matkailijat kunnioittavat seidastaan hyvin paljon. Travelers respect the seita a lot. Show more arrow right

Wiktionary

sieidi (a Sami sacred place) Show more arrow right Borrowed from Sami, compare Northern Sami sieidi, from Proto-Samic siejtē. Show more arrow right

Wikipedia

Sieidi Sieidis (Northern Sami: sieidi, Finnish: seita, Swedish: sejte, Russian: сейд) are Sami cultural items, usually a rock with unusual shape. Sieidis are found in nature in certain sacred places, for example at the sea or river beaches or on the mountain. The word sieidi has also been used for holy rocks or wooden figures that have undergone some processing. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seitani

seitani

seitasi

seitasi

seitansa

seitansa

Par

-ta

seitaani

seitojani

seitaasi

seitojasi

seitaansa

seitojansa / seitojaan

Gen

-n

seitani

seitojeni

seitasi

seitojesi

seitansa

seitojensa

Ill

mihin

seitaani

seitoihini

seitaasi

seitoihisi

seitaansa

seitoihinsa

Ine

-ssa

seidassani

seidoissani

seidassasi

seidoissasi

seidassansa / seidassaan

seidoissansa / seidoissaan

Ela

-sta

seidastani

seidoistani

seidastasi

seidoistasi

seidastansa / seidastaan

seidoistansa / seidoistaan

All

-lle

seidalleni

seidoilleni

seidallesi

seidoillesi

seidallensa / seidalleen

seidoillensa / seidoillean

Ade

-lla

seidallani

seidoillani

seidallasi

seidoillasi

seidallansa / seidallaan

seidoillansa / seidoillaan

Abl

-lta

seidaltani

seidoiltani

seidaltasi

seidoiltasi

seidaltansa / seidaltaan

seidoiltansa / seidoiltaan

Tra

-ksi

seidakseni

seidoikseni

seidaksesi

seidoiksesi

seidaksensa / seidakseen

seidoiksensa / seidoikseen

Ess

-na

seitanani

seitoinani

seitanasi

seitoinasi

seitanansa / seitanaan

seitoinansa / seitoinaan

Abe

-tta

seidattani

seidoittani

seidattasi

seidoittasi

seidattansa / seidattaan

seidoittansa / seidoittaan

Com

-ne

-

seitoineni

-

seitoinesi

-

seitoinensa / seitoineen

Singular

Plural

Nom

-

seitani

seitasi

seitansa

seitani

seitasi

seitansa

Par

-ta

seitaani

seitaasi

seitaansa

seitojani

seitojasi

seitojansa / seitojaan

Gen

-n

seitani

seitasi

seitansa

seitojeni

seitojesi

seitojensa

Ill

mihin

seitaani

seitaasi

seitaansa

seitoihini

seitoihisi

seitoihinsa

Ine

-ssa

seidassani

seidassasi

seidassansa / seidassaan

seidoissani

seidoissasi

seidoissansa / seidoissaan

Ela

-sta

seidastani

seidastasi

seidastansa / seidastaan

seidoistani

seidoistasi

seidoistansa / seidoistaan

All

-lle

seidalleni

seidallesi

seidallensa / seidalleen

seidoilleni

seidoillesi

seidoillensa / seidoillean

Ade

-lla

seidallani

seidallasi

seidallansa / seidallaan

seidoillani

seidoillasi

seidoillansa / seidoillaan

Abl

-lta

seidaltani

seidaltasi

seidaltansa / seidaltaan

seidoiltani

seidoiltasi

seidoiltansa / seidoiltaan

Tra

-ksi

seidakseni

seidaksesi

seidaksensa / seidakseen

seidoikseni

seidoiksesi

seidoiksensa / seidoikseen

Ess

-na

seitanani

seitanasi

seitanansa / seitanaan

seitoinani

seitoinasi

seitoinansa / seitoinaan

Abe

-tta

seidattani

seidattasi

seidattansa / seidattaan

seidoittani

seidoittasi

seidoittansa / seidoittaan

Com

-ne

-

-

-

seitoineni

seitoinesi

seitoinensa / seitoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seitamme

seitamme

seitanne

seitanne

seitansa

seitansa

Par

-ta

seitaamme

seitojamme

seitaanne

seitojanne

seitaansa

seitojansa / seitojaan

Gen

-n

seitamme

seitojemme

seitanne

seitojenne

seitansa

seitojensa

Ill

mihin

seitaamme

seitoihimme

seitaanne

seitoihinne

seitaansa

seitoihinsa

Ine

-ssa

seidassamme

seidoissamme

seidassanne

seidoissanne

seidassansa / seidassaan

seidoissansa / seidoissaan

Ela

-sta

seidastamme

seidoistamme

seidastanne

seidoistanne

seidastansa / seidastaan

seidoistansa / seidoistaan

All

-lle

seidallemme

seidoillemme

seidallenne

seidoillenne

seidallensa / seidalleen

seidoillensa / seidoillean

Ade

-lla

seidallamme

seidoillamme

seidallanne

seidoillanne

seidallansa / seidallaan

seidoillansa / seidoillaan

Abl

-lta

seidaltamme

seidoiltamme

seidaltanne

seidoiltanne

seidaltansa / seidaltaan

seidoiltansa / seidoiltaan

Tra

-ksi

seidaksemme

seidoiksemme

seidaksenne

seidoiksenne

seidaksensa / seidakseen

seidoiksensa / seidoikseen

Ess

-na

seitanamme

seitoinamme

seitananne

seitoinanne

seitanansa / seitanaan

seitoinansa / seitoinaan

Abe

-tta

seidattamme

seidoittamme

seidattanne

seidoittanne

seidattansa / seidattaan

seidoittansa / seidoittaan

Com

-ne

-

seitoinemme

-

seitoinenne

-

seitoinensa / seitoineen

Singular

Plural

Nom

-

seitamme

seitanne

seitansa

seitamme

seitanne

seitansa

Par

-ta

seitaamme

seitaanne

seitaansa

seitojamme

seitojanne

seitojansa / seitojaan

Gen

-n

seitamme

seitanne

seitansa

seitojemme

seitojenne

seitojensa

Ill

mihin

seitaamme

seitaanne

seitaansa

seitoihimme

seitoihinne

seitoihinsa

Ine

-ssa

seidassamme

seidassanne

seidassansa / seidassaan

seidoissamme

seidoissanne

seidoissansa / seidoissaan

Ela

-sta

seidastamme

seidastanne

seidastansa / seidastaan

seidoistamme

seidoistanne

seidoistansa / seidoistaan

All

-lle

seidallemme

seidallenne

seidallensa / seidalleen

seidoillemme

seidoillenne

seidoillensa / seidoillean

Ade

-lla

seidallamme

seidallanne

seidallansa / seidallaan

seidoillamme

seidoillanne

seidoillansa / seidoillaan

Abl

-lta

seidaltamme

seidaltanne

seidaltansa / seidaltaan

seidoiltamme

seidoiltanne

seidoiltansa / seidoiltaan

Tra

-ksi

seidaksemme

seidaksenne

seidaksensa / seidakseen

seidoiksemme

seidoiksenne

seidoiksensa / seidoikseen

Ess

-na

seitanamme

seitananne

seitanansa / seitanaan

seitoinamme

seitoinanne

seitoinansa / seitoinaan

Abe

-tta

seidattamme

seidattanne

seidattansa / seidattaan

seidoittamme

seidoittanne

seidoittansa / seidoittaan

Com

-ne

-

-

-

seitoinemme

seitoinenne

seitoinensa / seitoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sei

seit

Par

-ta

seitä

seitä

Gen

-n

sein

seitten / seiden

Ill

mihin

seihin

seihin

Ine

-ssa

seissä

seissä

Ela

-sta

seistä

seistä

All

-lle

seille

seille

Ade

-lla

seillä

seillä

Abl

-lta

seiltä

seiltä

Tra

-ksi

seiksi

seiksi

Ess

-na

seinä

seinä

Abe

-tta

seittä

seittä

Com

-ne

-

seine

Ins

-in

-

sein

sei
sel
Sci
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; OPUS; OPUS - OpenSubtitles2016 - sentence 236424; OpenSubtitles Seinään päin! All right, that's it. Hän koputteli seinään. He knocked on the wall. Se on sinun seinäsi. It's your wall, Mary. Sei on pieni Itämeren kalalaji. The whitefish is a small fish species in the Baltic Sea. Seinäsi on kuivunnut. Your wall has finished drying. Vii, kuu, sei, kasi. Five, six, seven, eight. Sei on suosittu ruokakala Suomessa. Whitefish is a popular food fish in Finland. Minun on pakko ostaa sei marketista. I have to buy sei from the market. Seinäsi on maalattu siniseksi. Your wall has been painted blue. Voit ripustaa tauluja seinäsi. You can hang paintings on your wall. Show more arrow right

Wiktionary

(proscribed) saithe (Pollachius virens) Show more arrow right seiti Show more arrow right pakastesei Show more arrow right Borrowed from Norwegian sei (“saithe”), via use in the 1950s and '60s on frozen fish packages of Norwegian origin. Show more arrow right

Wikipedia

Sablefish The sablefish (Anoplopoma fimbria) is one of two members of the fish family Anoplopomatidae and the only species in the genus Anoplopoma. In English, common names for it include sable (US), butterfish (US), black cod (US, UK, Canada), blue cod (UK), bluefish (UK), candlefish (UK), coal cod (UK), snowfish (ปลาหิมะ) (Thailand), coalfish (Canada), beshow, and skil (Canada), although many of these names also refer to other, unrelated, species. The US Food and Drug Administration accepts only "sablefish" as the Acceptable Market Name in the United States; "black cod" is considered a vernacular (regional) name and should not be used as a Statement of Identity for this species. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seini

seini

seisi

seisi

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäni

seitäsi

seitäsi

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seitteni / seideni

seisi

seittesi / seidesi

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihini

seihisi

seihisi

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäni

seissäsi

seissäsi

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäni

seistäsi

seistäsi

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seilleni

seillesi

seillesi

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläni

seilläsi

seilläsi

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäni

seiltäsi

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seikseni

seiksesi

seiksesi

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäni

seinäsi

seinäsi

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäni

seittäsi

seittäsi

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seineni

-

seinesi

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seini

seisi

seinsä

seini

seisi

seinsä

Par

-ta

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

seitäni

seitäsi

seitänsä / seitään

Gen

-n

seini

seisi

seinsä

seitteni / seideni

seittesi / seidesi

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihini

seihisi

seihinsä

seihini

seihisi

seihinsä

Ine

-ssa

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

seissäni

seissäsi

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

seistäni

seistäsi

seistänsä / seistään

All

-lle

seilleni

seillesi

seillensä / seilleen

seilleni

seillesi

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

seilläni

seilläsi

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

seiltäni

seiltäsi

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

seikseni

seiksesi

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

seinäni

seinäsi

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

seittäni

seittäsi

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seineni

seinesi

seinensä / seineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seimme

seinne

seinne

seinsä

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitämme

seitänne

seitänne

seitänsä / seitään

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seittemme / seidemme

seinne

seittenne / seidenne

seinsä

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihimme

seihinne

seihinne

seihinsä

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissämme

seissänne

seissänne

seissänsä / seissään

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistämme

seistänne

seistänne

seistänsä / seistään

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillemme

seillenne

seillenne

seillensä / seilleen

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillämme

seillänne

seillänne

seillänsä / seillään

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltämme

seiltänne

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksemme

seiksenne

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinämme

seinänne

seinänne

seinänsä / seinään

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittämme

seittänne

seittänne

seittänsä / seittään

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

seinemme

-

seinenne

-

seinensä / seineen

Singular

Plural

Nom

-

seimme

seinne

seinsä

seimme

seinne

seinsä

Par

-ta

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

seitämme

seitänne

seitänsä / seitään

Gen

-n

seimme

seinne

seinsä

seittemme / seidemme

seittenne / seidenne

seittensä / seidensä

Ill

mihin

seihimme

seihinne

seihinsä

seihimme

seihinne

seihinsä

Ine

-ssa

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

seissämme

seissänne

seissänsä / seissään

Ela

-sta

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

seistämme

seistänne

seistänsä / seistään

All

-lle

seillemme

seillenne

seillensä / seilleen

seillemme

seillenne

seillensä / seilleän

Ade

-lla

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

seillämme

seillänne

seillänsä / seillään

Abl

-lta

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

seiltämme

seiltänne

seiltänsä / seiltään

Tra

-ksi

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

seiksemme

seiksenne

seiksensä / seikseen

Ess

-na

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

seinämme

seinänne

seinänsä / seinään

Abe

-tta

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

seittämme

seittänne

seittänsä / seittään

Com

-ne

-

-

-

seinemme

seinenne

seinensä / seineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept