ruodittu |
Adjective, Singular Nominative |
|
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative |
||
Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb |
||
| ruodittu | |
| to bone | poistaa luut jstk, ruotia |
| to analyze | analysoida, jäsentää, eritellä, jäsennellä, ruotia, psykoanalysoida |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruoditut |
|
Par |
-ta |
ruodittua |
ruodittuja |
Gen |
-n |
ruoditun |
ruodittujen |
Ill |
mihin |
ruodittuun |
ruodittuihin |
Ine |
-ssa |
ruoditussa |
ruodituissa |
Ela |
-sta |
ruoditusta |
ruodituista |
All |
-lle |
ruoditulle |
ruodituille |
Ade |
-lla |
ruoditulla |
ruodituilla |
Abl |
-lta |
ruoditulta |
ruodituilta |
Tra |
-ksi |
ruodituksi |
ruodituiksi |
Ess |
-na |
ruodittuna |
ruodittuina |
Abe |
-tta |
ruoditutta |
ruodituitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ruodituin |
Singular
Plural
Nom
-
ruoditut
Par
-ta
ruodittua
ruodittuja
Gen
-n
ruoditun
ruodittujen
Ill
mihin
ruodittuun
ruodittuihin
Ine
-ssa
ruoditussa
ruodituissa
Ela
-sta
ruoditusta
ruodituista
All
-lle
ruoditulle
ruodituille
Ade
-lla
ruoditulla
ruodituilla
Abl
-lta
ruoditulta
ruodituilta
Tra
-ksi
ruodituksi
ruodituiksi
Ess
-na
ruodittuna
ruodittuina
Abe
-tta
ruoditutta
ruodituitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ruodituin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruoditumpi |
ruoditummat |
Par |
-ta |
ruoditumpaa |
ruoditumpia |
Gen |
-n |
ruoditumman |
ruoditumpien |
Ill |
mihin |
ruoditumpiin |
ruoditumpiin |
Ine |
-ssa |
ruoditummassa |
ruoditummissa |
Ela |
-sta |
ruoditummasta |
ruoditummista |
All |
-lle |
ruoditummalle |
ruoditummille |
Ade |
-lla |
ruoditummalla |
ruoditummilla |
Abl |
-lta |
ruoditummalta |
ruoditummilta |
Tra |
-ksi |
ruoditummaksi |
ruoditummiksi |
Ess |
-na |
ruoditumpana |
ruoditumpina |
Abe |
-tta |
ruoditummatta |
ruoditummitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ruoditummin |
Singular
Plural
Nom
-
ruoditumpi
ruoditummat
Par
-ta
ruoditumpaa
ruoditumpia
Gen
-n
ruoditumman
ruoditumpien
Ill
mihin
ruoditumpiin
ruoditumpiin
Ine
-ssa
ruoditummassa
ruoditummissa
Ela
-sta
ruoditummasta
ruoditummista
All
-lle
ruoditummalle
ruoditummille
Ade
-lla
ruoditummalla
ruoditummilla
Abl
-lta
ruoditummalta
ruoditummilta
Tra
-ksi
ruoditummaksi
ruoditummiksi
Ess
-na
ruoditumpana
ruoditumpina
Abe
-tta
ruoditummatta
ruoditummitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ruoditummin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ruodituin |
ruodituimmat |
Par |
-ta |
ruodituinta |
ruodituimpia |
Gen |
-n |
ruodituimman |
ruodituinten / ruodituimpien |
Ill |
mihin |
ruodituimpaan |
ruodituimpiin |
Ine |
-ssa |
ruodituimmassa |
ruodituimmissa |
Ela |
-sta |
ruodituimmasta |
ruodituimmista |
All |
-lle |
ruodituimmalle |
ruodituimmille |
Ade |
-lla |
ruodituimmalla |
ruodituimmilla |
Abl |
-lta |
ruodituimmalta |
ruodituimmilta |
Tra |
-ksi |
ruodituimmaksi |
ruodituimmiksi |
Ess |
-na |
ruodituimpana |
ruodituimpina |
Abe |
-tta |
ruodituimmatta |
ruodituimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ruodituimmin |
Singular
Plural
Nom
-
ruodituin
ruodituimmat
Par
-ta
ruodituinta
ruodituimpia
Gen
-n
ruodituimman
ruodituinten / ruodituimpien
Ill
mihin
ruodituimpaan
ruodituimpiin
Ine
-ssa
ruodituimmassa
ruodituimmissa
Ela
-sta
ruodituimmasta
ruodituimmista
All
-lle
ruodituimmalle
ruodituimmille
Ade
-lla
ruodituimmalla
ruodituimmilla
Abl
-lta
ruodituimmalta
ruodituimmilta
Tra
-ksi
ruodituimmaksi
ruodituimmiksi
Ess
-na
ruodituimpana
ruodituimpina
Abe
-tta
ruodituimmatta
ruodituimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ruodituimmin
| to bone | poistaa luut jstk, ruotia |
| to analyze | analysoida, jäsentää, eritellä, jäsennellä, ruotia, psykoanalysoida |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruodin |
|
ii |
ruodit |
|
iii |
ruotii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruodimme / ruoditaan |
|
ii |
ruoditte |
|
iii |
ruotivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruodin |
|
ii |
ruodit |
|
iii |
ruoti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruodimme / ruodittiin |
|
ii |
ruoditte |
|
iii |
ruotivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen ruotinut |
en ole ruotinut |
ii |
olet ruotinut |
et ole ruotinut |
iii |
on ruotinut |
ei ole ruotinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme ruotineet |
emme ole ruotineet |
ii |
olette ruotineet |
ette ole ruotineet |
iii |
ovat ruotineet |
eivät ole ruotineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin ruotinut |
en ollut ruotinut |
ii |
olit ruotinut |
et ollut ruotinut |
iii |
oli ruotinut |
ei ollut ruotinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme ruotineet |
emme olleet ruotineet |
ii |
olitte ruotineet |
ette olleet ruotineet |
iii |
olivat ruotineet |
eivät olleet ruotineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruotisin |
|
ii |
ruotisit |
|
iii |
ruotisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruotisimme |
|
ii |
ruotisitte |
|
iii |
ruotisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin ruotinut |
en olisi ruotinut |
ii |
olisit ruotinut |
et olisi ruotinut |
iii |
olisi ruotinut |
ei olisi ruotinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme ruotineet |
emme olisi ruotineet |
ii |
olisitte ruotineet |
ette olisi ruotineet |
iii |
olisivat ruotineet |
eivät olisi ruotineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruotinen |
en ruotine |
ii |
ruotinet |
et ruotine |
iii |
ruotinee |
ei ruotine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ruotinemme |
emme ruotine |
ii |
ruotinette |
ette ruotine |
iii |
ruotinevat |
eivät ruotine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen ruotinut |
en liene ruotinut |
ii |
lienet ruotinut |
et liene ruotinut |
iii |
lienee ruotinut |
ei liene ruotinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme ruotineet |
emme liene ruotineet |
ii |
lienette ruotineet |
ette liene ruotineet |
iii |
lienevät ruotineet |
eivät liene ruotineet |
Singular
i |
- |
ii |
ruodi |
iii |
ruotikoon |
Plural
i |
ruotikaamme |
ii |
ruotikaa |
iii |
ruotikoot |
Nom |
- |
ruotia |
Tra |
-ksi |
ruotiaksensa / ruotiakseen |
Ine |
-ssa |
ruotiessa |
Ins |
-in |
ruotien |
Ine |
-ssa |
ruodittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
ruotimaan |
Ine |
-ssa |
ruotimassa |
Ela |
-sta |
ruotimasta |
Ade |
-lla |
ruotimalla |
Abe |
-tta |
ruotimatta |
Ins |
-in |
ruotiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
ruotiminen |
Par |
-ta |
ruotimista |
ruotimaisillaan / ruotimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ruoditaan |
ei ruodita |
Imperfect |
ruodittiin |
ei |
Potential |
ruodittaneen |
ei ruodittane |
Conditional |
ruodittaisiin |
ei ruodittaisi |
Imperative Present |
ruodittakoon |
älköön ruodittako |
Imperative Perfect |
olkoon |
älköön |
Positive
Negative
Present
ruoditaan
ei ruodita
Imperfect
ruodittiin
ei
Potential
ruodittaneen
ei ruodittane
Conditional
ruodittaisiin
ei ruodittaisi
Imperative Present
ruodittakoon
älköön ruodittako
Imperative Perfect
olkoon
älköön
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
ruotiva |
ruodittava |
2nd |
ruotinut |
|
3rd |
ruotima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net