logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pyörähdys, noun

Word analysis
pyörähdyskuoren

pyörähdyskuoren

pyörähdys

Noun, Singular Nominative

+ kuori

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdys

pyörähdykset

Par

-ta

pyörähdystä

pyörähdyksiä

Gen

-n

pyörähdyksen

pyörähdyksien / pyörähdysten

Ill

mihin

pyörähdykseen

pyörähdyksiin

Ine

-ssa

pyörähdyksessä

pyörähdyksissä

Ela

-sta

pyörähdyksestä

pyörähdyksistä

All

-lle

pyörähdykselle

pyörähdyksille

Ade

-lla

pyörähdyksellä

pyörähdyksillä

Abl

-lta

pyörähdykseltä

pyörähdyksiltä

Tra

-ksi

pyörähdykseksi

pyörähdyksiksi

Ess

-na

pyörähdyksenä

pyörähdyksinä

Abe

-tta

pyörähdyksettä

pyörähdyksittä

Com

-ne

-

pyörähdyksine

Ins

-in

-

pyörähdyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdys

pyörähdykset

Par

-ta

pyörähdystä

pyörähdyksiä

Gen

-n

pyörähdyksen

pyörähdyksien / pyörähdysten

Ill

mihin

pyörähdykseen

pyörähdyksiin

Ine

-ssa

pyörähdyksessä

pyörähdyksissä

Ela

-sta

pyörähdyksestä

pyörähdyksistä

All

-lle

pyörähdykselle

pyörähdyksille

Ade

-lla

pyörähdyksellä

pyörähdyksillä

Abl

-lta

pyörähdykseltä

pyörähdyksiltä

Tra

-ksi

pyörähdykseksi

pyörähdyksiksi

Ess

-na

pyörähdyksenä

pyörähdyksinä

Abe

-tta

pyörähdyksettä

pyörähdyksittä

Com

-ne

-

pyörähdyksine

Ins

-in

-

pyörähdyksin

rotation kierto, rotaatio, pyöriminen, vuorottelu, vuoroviljely, pyörähdys
revolution vallankumous, kierros, mullistus, pyörähdys, kierto, kiertoliike
spin kierre, pyöriminen, pyörähdys, syöksykierre, ajelu, romahdus
roll rulla, tela, valssi, sämpylä, heitto, pyörähdys
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, pyörähdys
twirl pyörähdys, koukero
twiddle pyörähdys, koukero
whirl pyörre, humu, pyöriminen, pyörähdys, pyörintä, vuolle
Show more arrow right
Europarl; ParaCrawl parallel corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba Pyörähdys kesti vain muutaman sekunnin. The spin only lasted a few seconds. Pyörähdys saa minut aina hyvälle tuulelle. The spin always puts me in a good mood. Pyörähdys tuntuu kevyeltä ja sydämelliseltä. The spin feels light and heartfelt. Ei pyörähdystä. No, don't bang. Sinun täytyy tehdä täysi pyörähdys pyörällä ennen kilpailua. You need to do a full rotation on the bike before the race. Ei tuo estä pyörähdystä. That's not going to stop you flipping! Liian monta pyörähdystä. Okay, there was too many turns that time. Pyörähdys oli niin voimakas, että se sai minut huimauksen valtaan. The turn was so intense that it made me dizzy. Miten olisi pari pyörähdystä? I fancy a bit of a dance. Kolme pyörähdystä ja chans-cha. Three jiffies and a cha-cha. Show more arrow right

Wiktionary

A turn, rotation. Show more arrow right pyörähtää +‎ -ys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdykseni

pyörähdykseni

pyörähdyksesi

pyörähdyksesi

pyörähdyksensä

pyörähdyksensä

Par

-ta

pyörähdystäni

pyörähdyksiäni

pyörähdystäsi

pyörähdyksiäsi

pyörähdystänsä / pyörähdystään

pyörähdyksiänsä / pyörähdyksiään

Gen

-n

pyörähdykseni

pyörähdyksieni / pyörähdysteni

pyörähdyksesi

pyörähdyksiesi / pyörähdystesi

pyörähdyksensä

pyörähdyksiensä / pyörähdystensä

Ill

mihin

pyörähdykseeni

pyörähdyksiini

pyörähdykseesi

pyörähdyksiisi

pyörähdykseensä

pyörähdyksiinsä

Ine

-ssa

pyörähdyksessäni

pyörähdyksissäni

pyörähdyksessäsi

pyörähdyksissäsi

pyörähdyksessänsä / pyörähdyksessään

pyörähdyksissänsä / pyörähdyksissään

Ela

-sta

pyörähdyksestäni

pyörähdyksistäni

pyörähdyksestäsi

pyörähdyksistäsi

pyörähdyksestänsä / pyörähdyksestään

pyörähdyksistänsä / pyörähdyksistään

All

-lle

pyörähdykselleni

pyörähdyksilleni

pyörähdyksellesi

pyörähdyksillesi

pyörähdyksellensä / pyörähdykselleen

pyörähdyksillensä / pyörähdyksilleän

Ade

-lla

pyörähdykselläni

pyörähdyksilläni

pyörähdykselläsi

pyörähdyksilläsi

pyörähdyksellänsä / pyörähdyksellään

pyörähdyksillänsä / pyörähdyksillään

Abl

-lta

pyörähdykseltäni

pyörähdyksiltäni

pyörähdykseltäsi

pyörähdyksiltäsi

pyörähdykseltänsä / pyörähdykseltään

pyörähdyksiltänsä / pyörähdyksiltään

Tra

-ksi

pyörähdyksekseni

pyörähdyksikseni

pyörähdykseksesi

pyörähdyksiksesi

pyörähdykseksensä / pyörähdyksekseen

pyörähdyksiksensä / pyörähdyksikseen

Ess

-na

pyörähdyksenäni

pyörähdyksinäni

pyörähdyksenäsi

pyörähdyksinäsi

pyörähdyksenänsä / pyörähdyksenään

pyörähdyksinänsä / pyörähdyksinään

Abe

-tta

pyörähdyksettäni

pyörähdyksittäni

pyörähdyksettäsi

pyörähdyksittäsi

pyörähdyksettänsä / pyörähdyksettään

pyörähdyksittänsä / pyörähdyksittään

Com

-ne

-

pyörähdyksineni

-

pyörähdyksinesi

-

pyörähdyksinensä / pyörähdyksineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdykseni

pyörähdyksesi

pyörähdyksensä

pyörähdykseni

pyörähdyksesi

pyörähdyksensä

Par

-ta

pyörähdystäni

pyörähdystäsi

pyörähdystänsä / pyörähdystään

pyörähdyksiäni

pyörähdyksiäsi

pyörähdyksiänsä / pyörähdyksiään

Gen

-n

pyörähdykseni

pyörähdyksesi

pyörähdyksensä

pyörähdyksieni / pyörähdysteni

pyörähdyksiesi / pyörähdystesi

pyörähdyksiensä / pyörähdystensä

Ill

mihin

pyörähdykseeni

pyörähdykseesi

pyörähdykseensä

pyörähdyksiini

pyörähdyksiisi

pyörähdyksiinsä

Ine

-ssa

pyörähdyksessäni

pyörähdyksessäsi

pyörähdyksessänsä / pyörähdyksessään

pyörähdyksissäni

pyörähdyksissäsi

pyörähdyksissänsä / pyörähdyksissään

Ela

-sta

pyörähdyksestäni

pyörähdyksestäsi

pyörähdyksestänsä / pyörähdyksestään

pyörähdyksistäni

pyörähdyksistäsi

pyörähdyksistänsä / pyörähdyksistään

All

-lle

pyörähdykselleni

pyörähdyksellesi

pyörähdyksellensä / pyörähdykselleen

pyörähdyksilleni

pyörähdyksillesi

pyörähdyksillensä / pyörähdyksilleän

Ade

-lla

pyörähdykselläni

pyörähdykselläsi

pyörähdyksellänsä / pyörähdyksellään

pyörähdyksilläni

pyörähdyksilläsi

pyörähdyksillänsä / pyörähdyksillään

Abl

-lta

pyörähdykseltäni

pyörähdykseltäsi

pyörähdykseltänsä / pyörähdykseltään

pyörähdyksiltäni

pyörähdyksiltäsi

pyörähdyksiltänsä / pyörähdyksiltään

Tra

-ksi

pyörähdyksekseni

pyörähdykseksesi

pyörähdykseksensä / pyörähdyksekseen

pyörähdyksikseni

pyörähdyksiksesi

pyörähdyksiksensä / pyörähdyksikseen

Ess

-na

pyörähdyksenäni

pyörähdyksenäsi

pyörähdyksenänsä / pyörähdyksenään

pyörähdyksinäni

pyörähdyksinäsi

pyörähdyksinänsä / pyörähdyksinään

Abe

-tta

pyörähdyksettäni

pyörähdyksettäsi

pyörähdyksettänsä / pyörähdyksettään

pyörähdyksittäni

pyörähdyksittäsi

pyörähdyksittänsä / pyörähdyksittään

Com

-ne

-

-

-

pyörähdyksineni

pyörähdyksinesi

pyörähdyksinensä / pyörähdyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdyksemme

pyörähdyksemme

pyörähdyksenne

pyörähdyksenne

pyörähdyksensä

pyörähdyksensä

Par

-ta

pyörähdystämme

pyörähdyksiämme

pyörähdystänne

pyörähdyksiänne

pyörähdystänsä / pyörähdystään

pyörähdyksiänsä / pyörähdyksiään

Gen

-n

pyörähdyksemme

pyörähdyksiemme / pyörähdystemme

pyörähdyksenne

pyörähdyksienne / pyörähdystenne

pyörähdyksensä

pyörähdyksiensä / pyörähdystensä

Ill

mihin

pyörähdykseemme

pyörähdyksiimme

pyörähdykseenne

pyörähdyksiinne

pyörähdykseensä

pyörähdyksiinsä

Ine

-ssa

pyörähdyksessämme

pyörähdyksissämme

pyörähdyksessänne

pyörähdyksissänne

pyörähdyksessänsä / pyörähdyksessään

pyörähdyksissänsä / pyörähdyksissään

Ela

-sta

pyörähdyksestämme

pyörähdyksistämme

pyörähdyksestänne

pyörähdyksistänne

pyörähdyksestänsä / pyörähdyksestään

pyörähdyksistänsä / pyörähdyksistään

All

-lle

pyörähdyksellemme

pyörähdyksillemme

pyörähdyksellenne

pyörähdyksillenne

pyörähdyksellensä / pyörähdykselleen

pyörähdyksillensä / pyörähdyksilleän

Ade

-lla

pyörähdyksellämme

pyörähdyksillämme

pyörähdyksellänne

pyörähdyksillänne

pyörähdyksellänsä / pyörähdyksellään

pyörähdyksillänsä / pyörähdyksillään

Abl

-lta

pyörähdykseltämme

pyörähdyksiltämme

pyörähdykseltänne

pyörähdyksiltänne

pyörähdykseltänsä / pyörähdykseltään

pyörähdyksiltänsä / pyörähdyksiltään

Tra

-ksi

pyörähdykseksemme

pyörähdyksiksemme

pyörähdykseksenne

pyörähdyksiksenne

pyörähdykseksensä / pyörähdyksekseen

pyörähdyksiksensä / pyörähdyksikseen

Ess

-na

pyörähdyksenämme

pyörähdyksinämme

pyörähdyksenänne

pyörähdyksinänne

pyörähdyksenänsä / pyörähdyksenään

pyörähdyksinänsä / pyörähdyksinään

Abe

-tta

pyörähdyksettämme

pyörähdyksittämme

pyörähdyksettänne

pyörähdyksittänne

pyörähdyksettänsä / pyörähdyksettään

pyörähdyksittänsä / pyörähdyksittään

Com

-ne

-

pyörähdyksinemme

-

pyörähdyksinenne

-

pyörähdyksinensä / pyörähdyksineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdyksemme

pyörähdyksenne

pyörähdyksensä

pyörähdyksemme

pyörähdyksenne

pyörähdyksensä

Par

-ta

pyörähdystämme

pyörähdystänne

pyörähdystänsä / pyörähdystään

pyörähdyksiämme

pyörähdyksiänne

pyörähdyksiänsä / pyörähdyksiään

Gen

-n

pyörähdyksemme

pyörähdyksenne

pyörähdyksensä

pyörähdyksiemme / pyörähdystemme

pyörähdyksienne / pyörähdystenne

pyörähdyksiensä / pyörähdystensä

Ill

mihin

pyörähdykseemme

pyörähdykseenne

pyörähdykseensä

pyörähdyksiimme

pyörähdyksiinne

pyörähdyksiinsä

Ine

-ssa

pyörähdyksessämme

pyörähdyksessänne

pyörähdyksessänsä / pyörähdyksessään

pyörähdyksissämme

pyörähdyksissänne

pyörähdyksissänsä / pyörähdyksissään

Ela

-sta

pyörähdyksestämme

pyörähdyksestänne

pyörähdyksestänsä / pyörähdyksestään

pyörähdyksistämme

pyörähdyksistänne

pyörähdyksistänsä / pyörähdyksistään

All

-lle

pyörähdyksellemme

pyörähdyksellenne

pyörähdyksellensä / pyörähdykselleen

pyörähdyksillemme

pyörähdyksillenne

pyörähdyksillensä / pyörähdyksilleän

Ade

-lla

pyörähdyksellämme

pyörähdyksellänne

pyörähdyksellänsä / pyörähdyksellään

pyörähdyksillämme

pyörähdyksillänne

pyörähdyksillänsä / pyörähdyksillään

Abl

-lta

pyörähdykseltämme

pyörähdykseltänne

pyörähdykseltänsä / pyörähdykseltään

pyörähdyksiltämme

pyörähdyksiltänne

pyörähdyksiltänsä / pyörähdyksiltään

Tra

-ksi

pyörähdykseksemme

pyörähdykseksenne

pyörähdykseksensä / pyörähdyksekseen

pyörähdyksiksemme

pyörähdyksiksenne

pyörähdyksiksensä / pyörähdyksikseen

Ess

-na

pyörähdyksenämme

pyörähdyksenänne

pyörähdyksenänsä / pyörähdyksenään

pyörähdyksinämme

pyörähdyksinänne

pyörähdyksinänsä / pyörähdyksinään

Abe

-tta

pyörähdyksettämme

pyörähdyksettänne

pyörähdyksettänsä / pyörähdyksettään

pyörähdyksittämme

pyörähdyksittänne

pyörähdyksittänsä / pyörähdyksittään

Com

-ne

-

-

-

pyörähdyksinemme

pyörähdyksinenne

pyörähdyksinensä / pyörähdyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuori

kuorit / kuoret

Par

-ta

kuoria / kuorta

kuoreja / kuoria

Gen

-n

kuorin / kuoren

kuorien / kuorten

Ill

mihin

kuoriin / kuoreen

kuoreihin / kuoriin

Ine

-ssa

kuorissa / kuoressa

kuoreissa / kuorissa

Ela

-sta

kuorista / kuoresta

kuoreista / kuorista

All

-lle

kuorille / kuorelle

kuoreille / kuorille

Ade

-lla

kuorilla / kuorella

kuoreilla / kuorilla

Abl

-lta

kuorilta / kuorelta

kuoreilta / kuorilta

Tra

-ksi

kuoriksi / kuoreksi

kuoreiksi / kuoriksi

Ess

-na

kuorina / kuorena

kuoreina / kuorina

Abe

-tta

kuoritta / kuoretta

kuoreitta / kuoritta

Com

-ne

-

kuoreine / kuorine

Ins

-in

-

kuorein / kuorin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuori

kuorit / kuoret

Par

-ta

kuoria / kuorta

kuoreja / kuoria

Gen

-n

kuorin / kuoren

kuorien / kuorten

Ill

mihin

kuoriin / kuoreen

kuoreihin / kuoriin

Ine

-ssa

kuorissa / kuoressa

kuoreissa / kuorissa

Ela

-sta

kuorista / kuoresta

kuoreista / kuorista

All

-lle

kuorille / kuorelle

kuoreille / kuorille

Ade

-lla

kuorilla / kuorella

kuoreilla / kuorilla

Abl

-lta

kuorilta / kuorelta

kuoreilta / kuorilta

Tra

-ksi

kuoriksi / kuoreksi

kuoreiksi / kuoriksi

Ess

-na

kuorina / kuorena

kuoreina / kuorina

Abe

-tta

kuoritta / kuoretta

kuoreitta / kuoritta

Com

-ne

-

kuoreine / kuorine

Ins

-in

-

kuorein / kuorin

shell kuori, runko, hylsy, ammus, kranaatti, simpukankuori
peel kuori, kuoret, nahka
casing kotelo, kuori, päällys
crust kuori, rupi, kamara, hanki, kannikka, hankiainen
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
envelope kirjekuori, kuori, päällys
housing asunto, kotelo, asunnot, kuori, vaippa, majoittaminen
case asia, tapaus, kotelo, asianlaita, laukku, kuori
zest kuori, into, halu, jännitys, piristys, maku
rind kuori, kamara, nahka
husk kuori, akana
jacket takki, jakku, vaippa, kuori, suojus, kansi
cortex aivokuori, kuori, kuorikerros
hull runko, kuori, palko, kanta
choir kuoro, kuori
crackling rätinä, kuori, kinkun paistettu kamara
shuck palko, kuori
box laatikko, rasia, kotelo, lokero, lipas, kuori
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Wikimatrix parallel corpus, sentence ID 300; Europarl parallel corpus, sentence ID 1000; Tatoeba parallel corpus, sentence ID 200; TildeMODEL; EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3 Kuori suojaa simpukkaa. The shell protects the clam. Kuori on omenan uloin osa. The peel is the outer part of an apple. Matkalaukussa oli kova kuori. The suitcase had a hard shell. Kuori oli kovettunut auringossa. The shell had hardened in the sun. Särkynyt kuori paljasti sisällön. The broken shell revealed the contents. Kuori on pehmeä, ohut ja taipuisa. Shell is soft, thin, and flexible. Kuori suojaa sisällä olevaa herkkää lihaa. The shell protects the delicate meat inside. Kuori voi olla joko kiinteä tai nestemäinen. The covering can be either solid or liquid. Ohut kuori ja kimmoisa rakenne. Thin rind with a springy texture. Kuori panee heidän kauhulleen uudet kasvot. The shell puts a new face on their terror. Show more arrow right

Wiktionary

skin (of an onion, potato, sausage, cooked milk etc.) peel (of a fruit) shale (shell, husk, cod, pod) shell (of an egg, snail, nut etc.) test (of a marine invertebrate, e.g. sea urchin) husk, hull, cod (of a seed, corn ear etc.) Fin:riisin kuoriEng: : rice hull, rice husk pod, cod (of pea etc.) bark (of a tree) crust (of the Earth; of bread) envelope case, casing, cover (of a lock or some-such) (mental) shell (physics, chemistry) shell (such as electron shell) (anatomy) cortex Show more arrow right (envelope): kirjekuori Show more arrow right Nouns kuoriainenkuorikekuorrutekuorrutuskuorukka Verbs kuorettuakuoriakuoriutuakuorruttaakuortua Show more arrow right From Proto-Finnic koori (compare Estonian koor, Livonian kūoŕ, Veps kor'), from Proto-Uralic kare (compare Moksha карь (karʹ, “bast shoe”)). Possibly related to Proto-Indo-European *(s)ker-. Borrowed from Swedish kor, through Old Norse kórr from Latin chorus. Doublet of kuoro. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

kuori
kirkon osa, jossa sijaitsee alttari maankuori
maan vaippaa ympäröivä kiinteä kivikerros kuori
joidenkin eläinten, kuten simpukan, ulkoinen kova suojakerros kuori
hedelmien ja siementen pintakerros Kuori
Ruoska-yhtyeen esikoisalbumi puunkuori
puuvartisen kasvin runkoa suojaava kerros kirjekuori
pakkaus, jossa voidaan lähettää pienehkö postilähetys elektronikuori
atomin osa, jossa elektronit sijaitsevat.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuorini / kuoreni

kuorini / kuoreni

kuorisi / kuoresi

kuorisi / kuoresi

kuorinsa / kuorensa

kuorinsa / kuorensa

Par

-ta

kuoriani / kuortani

kuorejani / kuoriani

kuoriasi / kuortasi

kuorejasi / kuoriasi

kuoriansa / kuoriaan / kuortansa / kuortaan

kuorejansa / kuorejaan / kuoriansa / kuoriaan

Gen

-n

kuorini / kuoreni

kuorieni / kuorteni

kuorisi / kuoresi

kuoriesi / kuortesi

kuorinsa / kuorensa

kuoriensa / kuortensa

Ill

mihin

kuoriini / kuoreeni

kuoreihini / kuoriini

kuoriisi / kuoreesi

kuoreihisi / kuoriisi

kuoriinsa / kuoreensa

kuoreihinsa / kuoriinsa

Ine

-ssa

kuorissani / kuoressani

kuoreissani / kuorissani

kuorissasi / kuoressasi

kuoreissasi / kuorissasi

kuorissansa / kuorissaan / kuoressansa / kuoressaan

kuoreissansa / kuoreissaan / kuorissansa / kuorissaan

Ela

-sta

kuoristani / kuorestani

kuoreistani / kuoristani

kuoristasi / kuorestasi

kuoreistasi / kuoristasi

kuoristansa / kuoristaan / kuorestansa / kuorestaan

kuoreistansa / kuoreistaan / kuoristansa / kuoristaan

All

-lle

kuorilleni / kuorelleni

kuoreilleni / kuorilleni

kuorillesi / kuorellesi

kuoreillesi / kuorillesi

kuorilleen / kuorillensa / kuorelleen / kuorellensa

kuoreillensa / kuoreillean / kuorillensa / kuorillean

Ade

-lla

kuorillani / kuorellani

kuoreillani / kuorillani

kuorillasi / kuorellasi

kuoreillasi / kuorillasi

kuorillansa / kuorillaan / kuorellansa / kuorellaan

kuoreillansa / kuoreillaan / kuorillansa / kuorillaan

Abl

-lta

kuoriltani / kuoreltani

kuoreiltani / kuoriltani

kuoriltasi / kuoreltasi

kuoreiltasi / kuoriltasi

kuoriltansa / kuoriltaan / kuoreltansa / kuoreltaan

kuoreiltansa / kuoreiltaan / kuoriltansa / kuoriltaan

Tra

-ksi

kuorikseni / kuorekseni

kuoreikseni / kuorikseni

kuoriksesi / kuoreksesi

kuoreiksesi / kuoriksesi

kuorikseen / kuoriksensa / kuorekseen / kuoreksensa

kuoreikseen / kuoreiksensa / kuorikseen / kuoriksensa

Ess

-na

kuorinani / kuorenani

kuoreinani / kuorinani

kuorinasi / kuorenasi

kuoreinasi / kuorinasi

kuorinansa / kuorinaan / kuorenansa / kuorenaan

kuoreinansa / kuoreinaan / kuorinansa / kuorinaan

Abe

-tta

kuorittani / kuorettani

kuoreittani / kuorittani

kuorittasi / kuorettasi

kuoreittasi / kuorittasi

kuorittansa / kuorittaan / kuorettansa / kuorettaan

kuoreittansa / kuoreittaan / kuorittansa / kuorittaan

Com

-ne

-

kuoreineni / kuorineni

-

kuoreinesi / kuorinesi

-

kuoreineen / kuoreinensa / kuorineen / kuorinensa

Singular

Plural

Nom

-

kuorini / kuoreni

kuorisi / kuoresi

kuorinsa / kuorensa

kuorini / kuoreni

kuorisi / kuoresi

kuorinsa / kuorensa

Par

-ta

kuoriani / kuortani

kuoriasi / kuortasi

kuoriansa / kuoriaan / kuortansa / kuortaan

kuorejani / kuoriani

kuorejasi / kuoriasi

kuorejansa / kuorejaan / kuoriansa / kuoriaan

Gen

-n

kuorini / kuoreni

kuorisi / kuoresi

kuorinsa / kuorensa

kuorieni / kuorteni

kuoriesi / kuortesi

kuoriensa / kuortensa

Ill

mihin

kuoriini / kuoreeni

kuoriisi / kuoreesi

kuoriinsa / kuoreensa

kuoreihini / kuoriini

kuoreihisi / kuoriisi

kuoreihinsa / kuoriinsa

Ine

-ssa

kuorissani / kuoressani

kuorissasi / kuoressasi

kuorissansa / kuorissaan / kuoressansa / kuoressaan

kuoreissani / kuorissani

kuoreissasi / kuorissasi

kuoreissansa / kuoreissaan / kuorissansa / kuorissaan

Ela

-sta

kuoristani / kuorestani

kuoristasi / kuorestasi

kuoristansa / kuoristaan / kuorestansa / kuorestaan

kuoreistani / kuoristani

kuoreistasi / kuoristasi

kuoreistansa / kuoreistaan / kuoristansa / kuoristaan

All

-lle

kuorilleni / kuorelleni

kuorillesi / kuorellesi

kuorilleen / kuorillensa / kuorelleen / kuorellensa

kuoreilleni / kuorilleni

kuoreillesi / kuorillesi

kuoreillensa / kuoreillean / kuorillensa / kuorillean

Ade

-lla

kuorillani / kuorellani

kuorillasi / kuorellasi

kuorillansa / kuorillaan / kuorellansa / kuorellaan

kuoreillani / kuorillani

kuoreillasi / kuorillasi

kuoreillansa / kuoreillaan / kuorillansa / kuorillaan

Abl

-lta

kuoriltani / kuoreltani

kuoriltasi / kuoreltasi

kuoriltansa / kuoriltaan / kuoreltansa / kuoreltaan

kuoreiltani / kuoriltani

kuoreiltasi / kuoriltasi

kuoreiltansa / kuoreiltaan / kuoriltansa / kuoriltaan

Tra

-ksi

kuorikseni / kuorekseni

kuoriksesi / kuoreksesi

kuorikseen / kuoriksensa / kuorekseen / kuoreksensa

kuoreikseni / kuorikseni

kuoreiksesi / kuoriksesi

kuoreikseen / kuoreiksensa / kuorikseen / kuoriksensa

Ess

-na

kuorinani / kuorenani

kuorinasi / kuorenasi

kuorinansa / kuorinaan / kuorenansa / kuorenaan

kuoreinani / kuorinani

kuoreinasi / kuorinasi

kuoreinansa / kuoreinaan / kuorinansa / kuorinaan

Abe

-tta

kuorittani / kuorettani

kuorittasi / kuorettasi

kuorittansa / kuorittaan / kuorettansa / kuorettaan

kuoreittani / kuorittani

kuoreittasi / kuorittasi

kuoreittansa / kuoreittaan / kuorittansa / kuorittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoreineni / kuorineni

kuoreinesi / kuorinesi

kuoreineen / kuoreinensa / kuorineen / kuorinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuorimme / kuoremme

kuorimme / kuoremme

kuorinne / kuorenne

kuorinne / kuorenne

kuorinsa / kuorensa

kuorinsa / kuorensa

Par

-ta

kuoriamme / kuortamme

kuorejamme / kuoriamme

kuorianne / kuortanne

kuorejanne / kuorianne

kuoriansa / kuoriaan / kuortansa / kuortaan

kuorejansa / kuorejaan / kuoriansa / kuoriaan

Gen

-n

kuorimme / kuoremme

kuoriemme / kuortemme

kuorinne / kuorenne

kuorienne / kuortenne

kuorinsa / kuorensa

kuoriensa / kuortensa

Ill

mihin

kuoriimme / kuoreemme

kuoreihimme / kuoriimme

kuoriinne / kuoreenne

kuoreihinne / kuoriinne

kuoriinsa / kuoreensa

kuoreihinsa / kuoriinsa

Ine

-ssa

kuorissamme / kuoressamme

kuoreissamme / kuorissamme

kuorissanne / kuoressanne

kuoreissanne / kuorissanne

kuorissansa / kuorissaan / kuoressansa / kuoressaan

kuoreissansa / kuoreissaan / kuorissansa / kuorissaan

Ela

-sta

kuoristamme / kuorestamme

kuoreistamme / kuoristamme

kuoristanne / kuorestanne

kuoreistanne / kuoristanne

kuoristansa / kuoristaan / kuorestansa / kuorestaan

kuoreistansa / kuoreistaan / kuoristansa / kuoristaan

All

-lle

kuorillemme / kuorellemme

kuoreillemme / kuorillemme

kuorillenne / kuorellenne

kuoreillenne / kuorillenne

kuorilleen / kuorillensa / kuorelleen / kuorellensa

kuoreillensa / kuoreillean / kuorillensa / kuorillean

Ade

-lla

kuorillamme / kuorellamme

kuoreillamme / kuorillamme

kuorillanne / kuorellanne

kuoreillanne / kuorillanne

kuorillansa / kuorillaan / kuorellansa / kuorellaan

kuoreillansa / kuoreillaan / kuorillansa / kuorillaan

Abl

-lta

kuoriltamme / kuoreltamme

kuoreiltamme / kuoriltamme

kuoriltanne / kuoreltanne

kuoreiltanne / kuoriltanne

kuoriltansa / kuoriltaan / kuoreltansa / kuoreltaan

kuoreiltansa / kuoreiltaan / kuoriltansa / kuoriltaan

Tra

-ksi

kuoriksemme / kuoreksemme

kuoreiksemme / kuoriksemme

kuoriksenne / kuoreksenne

kuoreiksenne / kuoriksenne

kuorikseen / kuoriksensa / kuorekseen / kuoreksensa

kuoreikseen / kuoreiksensa / kuorikseen / kuoriksensa

Ess

-na

kuorinamme / kuorenamme

kuoreinamme / kuorinamme

kuorinanne / kuorenanne

kuoreinanne / kuorinanne

kuorinansa / kuorinaan / kuorenansa / kuorenaan

kuoreinansa / kuoreinaan / kuorinansa / kuorinaan

Abe

-tta

kuorittamme / kuorettamme

kuoreittamme / kuorittamme

kuorittanne / kuorettanne

kuoreittanne / kuorittanne

kuorittansa / kuorittaan / kuorettansa / kuorettaan

kuoreittansa / kuoreittaan / kuorittansa / kuorittaan

Com

-ne

-

kuoreinemme / kuorinemme

-

kuoreinenne / kuorinenne

-

kuoreineen / kuoreinensa / kuorineen / kuorinensa

Singular

Plural

Nom

-

kuorimme / kuoremme

kuorinne / kuorenne

kuorinsa / kuorensa

kuorimme / kuoremme

kuorinne / kuorenne

kuorinsa / kuorensa

Par

-ta

kuoriamme / kuortamme

kuorianne / kuortanne

kuoriansa / kuoriaan / kuortansa / kuortaan

kuorejamme / kuoriamme

kuorejanne / kuorianne

kuorejansa / kuorejaan / kuoriansa / kuoriaan

Gen

-n

kuorimme / kuoremme

kuorinne / kuorenne

kuorinsa / kuorensa

kuoriemme / kuortemme

kuorienne / kuortenne

kuoriensa / kuortensa

Ill

mihin

kuoriimme / kuoreemme

kuoriinne / kuoreenne

kuoriinsa / kuoreensa

kuoreihimme / kuoriimme

kuoreihinne / kuoriinne

kuoreihinsa / kuoriinsa

Ine

-ssa

kuorissamme / kuoressamme

kuorissanne / kuoressanne

kuorissansa / kuorissaan / kuoressansa / kuoressaan

kuoreissamme / kuorissamme

kuoreissanne / kuorissanne

kuoreissansa / kuoreissaan / kuorissansa / kuorissaan

Ela

-sta

kuoristamme / kuorestamme

kuoristanne / kuorestanne

kuoristansa / kuoristaan / kuorestansa / kuorestaan

kuoreistamme / kuoristamme

kuoreistanne / kuoristanne

kuoreistansa / kuoreistaan / kuoristansa / kuoristaan

All

-lle

kuorillemme / kuorellemme

kuorillenne / kuorellenne

kuorilleen / kuorillensa / kuorelleen / kuorellensa

kuoreillemme / kuorillemme

kuoreillenne / kuorillenne

kuoreillensa / kuoreillean / kuorillensa / kuorillean

Ade

-lla

kuorillamme / kuorellamme

kuorillanne / kuorellanne

kuorillansa / kuorillaan / kuorellansa / kuorellaan

kuoreillamme / kuorillamme

kuoreillanne / kuorillanne

kuoreillansa / kuoreillaan / kuorillansa / kuorillaan

Abl

-lta

kuoriltamme / kuoreltamme

kuoriltanne / kuoreltanne

kuoriltansa / kuoriltaan / kuoreltansa / kuoreltaan

kuoreiltamme / kuoriltamme

kuoreiltanne / kuoriltanne

kuoreiltansa / kuoreiltaan / kuoriltansa / kuoriltaan

Tra

-ksi

kuoriksemme / kuoreksemme

kuoriksenne / kuoreksenne

kuorikseen / kuoriksensa / kuorekseen / kuoreksensa

kuoreiksemme / kuoriksemme

kuoreiksenne / kuoriksenne

kuoreikseen / kuoreiksensa / kuorikseen / kuoriksensa

Ess

-na

kuorinamme / kuorenamme

kuorinanne / kuorenanne

kuorinansa / kuorinaan / kuorenansa / kuorenaan

kuoreinamme / kuorinamme

kuoreinanne / kuorinanne

kuoreinansa / kuoreinaan / kuorinansa / kuorinaan

Abe

-tta

kuorittamme / kuorettamme

kuorittanne / kuorettanne

kuorittansa / kuorittaan / kuorettansa / kuorettaan

kuoreittamme / kuorittamme

kuoreittanne / kuorittanne

kuoreittansa / kuoreittaan / kuorittansa / kuorittaan

Com

-ne

-

-

-

kuoreinemme / kuorinemme

kuoreinenne / kuorinenne

kuoreineen / kuoreinensa / kuorineen / kuorinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdys

pyörähdykset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pyörähdyksen

pyörähdyksien / pyörähdysten

Ill

mihin

pyörähdykseen

Solve

Ine

-ssa

pyörähdyksissä

Solve

Ela

-sta

pyörähdyksestä

pyörähdyksistä

All

-lle

pyörähdykselle

Solve

Ade

-lla

pyörähdyksillä

Solve

Abl

-lta

pyörähdykseltä

pyörähdyksiltä

Tra

-ksi

pyörähdykseksi

pyörähdyksiksi

Ess

-na

pyörähdyksenä

pyörähdyksinä

Abe

-tta

pyörähdyksettä

pyörähdyksittä

Com

-ne

-

pyörähdyksine

Ins

-in

-

pyörähdyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörähdys

pyörähdykset

Par

-ta

Gen

-n

pyörähdyksen

pyörähdyksien / pyörähdysten

Ill

mihin

pyörähdykseen

Ine

-ssa

pyörähdyksissä

Ela

-sta

pyörähdyksestä

pyörähdyksistä

All

-lle

pyörähdykselle

Ade

-lla

pyörähdyksillä

Abl

-lta

pyörähdykseltä

pyörähdyksiltä

Tra

-ksi

pyörähdykseksi

pyörähdyksiksi

Ess

-na

pyörähdyksenä

pyörähdyksinä

Abe

-tta

pyörähdyksettä

pyörähdyksittä

Com

-ne

-

pyörähdyksine

Ins

-in

-

pyörähdyksin

Singular

Plural

Nom

-

kuori

kuorit / kuoret

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kuorin / kuoren

kuorien / kuorten

Ill

mihin

kuoriin / kuoreen

Solve

Ine

-ssa

kuoreissa / kuorissa

Solve

Ela

-sta

kuorista / kuoresta

kuoreista / kuorista

All

-lle

kuorille / kuorelle

Solve

Ade

-lla

kuoreilla / kuorilla

Solve

Abl

-lta

kuorilta / kuorelta

kuoreilta / kuorilta

Tra

-ksi

kuoriksi / kuoreksi

kuoreiksi / kuoriksi

Ess

-na

kuorina / kuorena

kuoreina / kuorina

Abe

-tta

kuoritta / kuoretta

kuoreitta / kuoritta

Com

-ne

-

kuoreine / kuorine

Ins

-in

-

kuorein / kuorin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuori

kuorit / kuoret

Par

-ta

Gen

-n

kuorin / kuoren

kuorien / kuorten

Ill

mihin

kuoriin / kuoreen

Ine

-ssa

kuoreissa / kuorissa

Ela

-sta

kuorista / kuoresta

kuoreista / kuorista

All

-lle

kuorille / kuorelle

Ade

-lla

kuoreilla / kuorilla

Abl

-lta

kuorilta / kuorelta

kuoreilta / kuorilta

Tra

-ksi

kuoriksi / kuoreksi

kuoreiksi / kuoriksi

Ess

-na

kuorina / kuorena

kuoreina / kuorina

Abe

-tta

kuoritta / kuoretta

kuoreitta / kuoritta

Com

-ne

-

kuoreine / kuorine

Ins

-in

-

kuorein / kuorin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept