logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pohja, noun

Word analysis
pohjanhyytelöjäkälä

pohjanhyytelöjäkälä

pohja

Noun, Singular Genitive

+ hyytelö

Noun, Singular Nominative

+ jäkälä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pohja

pohjat

Par

-ta

pohjaa

pohjia

Gen

-n

pohjan

pohjien

Ill

mihin

pohjaan

pohjiin

Ine

-ssa

pohjassa

pohjissa

Ela

-sta

pohjasta

pohjista

All

-lle

pohjalle

pohjille

Ade

-lla

pohjalla

pohjilla

Abl

-lta

pohjalta

pohjilta

Tra

-ksi

pohjaksi

pohjiksi

Ess

-na

pohjana

pohjina

Abe

-tta

pohjatta

pohjitta

Com

-ne

-

pohjine

Ins

-in

-

pohjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pohja

pohjat

Par

-ta

pohjaa

pohjia

Gen

-n

pohjan

pohjien

Ill

mihin

pohjaan

pohjiin

Ine

-ssa

pohjassa

pohjissa

Ela

-sta

pohjasta

pohjista

All

-lle

pohjalle

pohjille

Ade

-lla

pohjalla

pohjilla

Abl

-lta

pohjalta

pohjilta

Tra

-ksi

pohjaksi

pohjiksi

Ess

-na

pohjana

pohjina

Abe

-tta

pohjatta

pohjitta

Com

-ne

-

pohjine

Ins

-in

-

pohjin

base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, kanta
bottom pohja, alaosa, alapää, peppu, alalaita, pohjukka
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
floor kerros, lattia, puheenvuoro, pohja, permanto, ensimmäinen kerros
sole pohja, kielikampela, meriantura, antura, jalkapohja, alapinta
basis perusta, pohja, lähtökohta
foundation perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, alusvoide
background tausta, pohja, edellytykset, taka-ala
groundwork pohja, perustus
grounding perustiedot, pohja
bed vuode, sänky, kerros, peti, alusta, pohja
rock bottom pohjanoteeraus, pohja
foil folio, floretti, hopeapaperi, tinapaperi, metallikelmu, pohja
bedrock kallioperä, peruskallio, perusta, pohja
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; TildeMODEL; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS; Tatoeba; Tanzil Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus 1996-2011, sentence id: 100001 Pohja on liian hapan. The base is too acidic. Pohja on vankka ja kestävä. The base is solid and durable. Pohja oli pehmeä ja mehukas. The base was soft and succulent. Rakenna vahva pohja talollesi. Build a strong foundation for your house. Puristin pohja tiukasti kiinni. I squeezed the bottom tightly closed. Leikkaa pohja haluamaasi muotoon. Cut the foundation into your desired shape. Valmista pohja ja täyte etukäteen. Prepare the crust and filling in advance. Pohja on valmistettu kestävästä betonista. The base is made of durable concrete. Alus upposi nopeasti pohjaan. The ship quickly sank to the bottom. Hän heitti pullon pohjalle. He threw the bottle to the bottom. Show more arrow right

Wiktionary

bottom (lowest part of anything, especially of a container) bed (place, or flat surface or layer, on which something else rests or is laid) fundament (underlying basis or principle) layout (spatial arrangement of a building or flat) (in compounds) template, layout (generic model or pattern from which other objects are based or derived, especially texts) Fin:sähköpostipohjaEng:email template (archaic, poetic) north; also with capital initial Fin:PohjantähtiEng:North StarFin:PohjanlahtiEng:Gulf of BothniaFin:pohjanlepakkoEng:northern batFin:pohjan poikaEng:a son of the north Show more arrow right (north): pohjola Show more arrow right -pohjainen-pohjaisesti-pohjaisuuspohjalainenpohjallinenpohjatapohjatonpohjattomastipohjauspohjauttaapohjautuapohjoinenPohjola, pohjolapohjukkapohjustaa Show more arrow right artisokan pohjahiekkapohjajalkapohjakaikupohjakallonpohjakengänpohjaperin pohjinpohja-aikapohja-alapohjaeliöstöpohjaeläimistöpohjaeläinpohjahiekkapohjahiivapohjahiivaolutpohjahintapohjainflaatiopohjajääpohjakalapohjakasvillisuuspohjakerrospohjakosketuspohjakoulutuspohjakudospohjakuntopohjalastipohjalautapohjalevypohjaliejupohjalukemapohjamaapohjamaalatapohjamaalauspohjamaalipohjamutaPohjan kruunupohjanhamsterirottapohjanheinäsirkkahiiripohjanhopeatäpläpohjanhorsmapohjanhyytelöjäkäläpohjankaniinikengurupohjankarvakuonovompattipohjankatkarapupohjankauppiasrottapohjankierteishäntäpiikkisikapohjankiislapohjankärppämakipohjankääpiöhiiriPohjanlahtipohjanleinikkipohjanlepakkoPohjanmaapohjanmaapohjanmaamyyräsopulipohjanmerikarhupohjanoteerauspohjanpaljashäntävyötiäinenpohjanpehmeähäntätupaijapohjanpikapohjanpikkumarsupohjanpitkäkuonovyötiäinenpohjanpystykorvapohjanpäästäinenpohjanrouskupohjansiiselipohjansirkkupohjansorsimopohjansuosopulipohjantamanduapohjantaskurottapohjantiirapohjantikkaPohjantähtipohjanuottapohjaompelupohjaongintapohjaonkipohjapainepohjapalkkapohjapaperipohjapatopohjapiimäpohjapiirrospohjapiirustuspohjapinta-alapohjarakennepohjarakennuspohjaratkaisupohjasakkapohjasävelpohjasävypohjatiedotpohjatroolipohjatutkimuspohjatuulipohjaverkkopohjavesipohjavesialuepohjavillapohjavirepohjavirtapohjavirtauspohjavoidepohjavärisilmänpohjavedenpohjayläpohja Show more arrow right From Proto-Finnic pohja, from Proto-Finno-Permic pošja, whence also Northern Sami boaššu (“back part of a house or tent”) and Estonian põhi. Doublet of posio. Show more arrow right

Wikipedia

Pohja Pohja (Finnish pronunciation: [ˈpohjɑ]; Swedish: Pojo) is a former municipality of Finland. It was consolidated with Ekenäs and Karis to form the new town of Raseborg in 2009. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pohjani

pohjani

pohjasi

pohjasi

pohjansa

pohjansa

Par

-ta

pohjaani

pohjiani

pohjaasi

pohjiasi

pohjaansa

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjani

pohjieni

pohjasi

pohjiesi

pohjansa

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaani

pohjiini

pohjaasi

pohjiisi

pohjaansa

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassani

pohjissani

pohjassasi

pohjissasi

pohjassansa / pohjassaan

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastani

pohjistani

pohjastasi

pohjistasi

pohjastansa / pohjastaan

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjalleni

pohjilleni

pohjallesi

pohjillesi

pohjallensa / pohjalleen

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallani

pohjillani

pohjallasi

pohjillasi

pohjallansa / pohjallaan

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltani

pohjiltani

pohjaltasi

pohjiltasi

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjakseni

pohjikseni

pohjaksesi

pohjiksesi

pohjaksensa / pohjakseen

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanani

pohjinani

pohjanasi

pohjinasi

pohjanansa / pohjanaan

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattani

pohjittani

pohjattasi

pohjittasi

pohjattansa / pohjattaan

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

pohjineni

-

pohjinesi

-

pohjinensa / pohjineen

Singular

Plural

Nom

-

pohjani

pohjasi

pohjansa

pohjani

pohjasi

pohjansa

Par

-ta

pohjaani

pohjaasi

pohjaansa

pohjiani

pohjiasi

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjani

pohjasi

pohjansa

pohjieni

pohjiesi

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaani

pohjaasi

pohjaansa

pohjiini

pohjiisi

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassani

pohjassasi

pohjassansa / pohjassaan

pohjissani

pohjissasi

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastani

pohjastasi

pohjastansa / pohjastaan

pohjistani

pohjistasi

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjalleni

pohjallesi

pohjallensa / pohjalleen

pohjilleni

pohjillesi

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallani

pohjallasi

pohjallansa / pohjallaan

pohjillani

pohjillasi

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltani

pohjaltasi

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltani

pohjiltasi

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjakseni

pohjaksesi

pohjaksensa / pohjakseen

pohjikseni

pohjiksesi

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanani

pohjanasi

pohjanansa / pohjanaan

pohjinani

pohjinasi

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattani

pohjattasi

pohjattansa / pohjattaan

pohjittani

pohjittasi

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

-

-

pohjineni

pohjinesi

pohjinensa / pohjineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pohjamme

pohjamme

pohjanne

pohjanne

pohjansa

pohjansa

Par

-ta

pohjaamme

pohjiamme

pohjaanne

pohjianne

pohjaansa

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjamme

pohjiemme

pohjanne

pohjienne

pohjansa

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaamme

pohjiimme

pohjaanne

pohjiinne

pohjaansa

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassamme

pohjissamme

pohjassanne

pohjissanne

pohjassansa / pohjassaan

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastamme

pohjistamme

pohjastanne

pohjistanne

pohjastansa / pohjastaan

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjallemme

pohjillemme

pohjallenne

pohjillenne

pohjallensa / pohjalleen

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallamme

pohjillamme

pohjallanne

pohjillanne

pohjallansa / pohjallaan

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltamme

pohjiltamme

pohjaltanne

pohjiltanne

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjaksemme

pohjiksemme

pohjaksenne

pohjiksenne

pohjaksensa / pohjakseen

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanamme

pohjinamme

pohjananne

pohjinanne

pohjanansa / pohjanaan

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattamme

pohjittamme

pohjattanne

pohjittanne

pohjattansa / pohjattaan

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

pohjinemme

-

pohjinenne

-

pohjinensa / pohjineen

Singular

Plural

Nom

-

pohjamme

pohjanne

pohjansa

pohjamme

pohjanne

pohjansa

Par

-ta

pohjaamme

pohjaanne

pohjaansa

pohjiamme

pohjianne

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjamme

pohjanne

pohjansa

pohjiemme

pohjienne

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaamme

pohjaanne

pohjaansa

pohjiimme

pohjiinne

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassamme

pohjassanne

pohjassansa / pohjassaan

pohjissamme

pohjissanne

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastamme

pohjastanne

pohjastansa / pohjastaan

pohjistamme

pohjistanne

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjallemme

pohjallenne

pohjallensa / pohjalleen

pohjillemme

pohjillenne

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallamme

pohjallanne

pohjallansa / pohjallaan

pohjillamme

pohjillanne

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltamme

pohjaltanne

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltamme

pohjiltanne

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjaksemme

pohjaksenne

pohjaksensa / pohjakseen

pohjiksemme

pohjiksenne

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanamme

pohjananne

pohjanansa / pohjanaan

pohjinamme

pohjinanne

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattamme

pohjattanne

pohjattansa / pohjattaan

pohjittamme

pohjittanne

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

-

-

pohjinemme

pohjinenne

pohjinensa / pohjineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyytelö

hyytelöt

Par

-ta

hyytelöä

hyytelöitä / hyytelöjä

Gen

-n

hyytelön

hyytelöitten / hyytelöiden / hyytelöjen

Ill

mihin

hyytelöön

hyytelöihin

Ine

-ssa

hyytelössä

hyytelöissä

Ela

-sta

hyytelöstä

hyytelöistä

All

-lle

hyytelölle

hyytelöille

Ade

-lla

hyytelöllä

hyytelöillä

Abl

-lta

hyytelöltä

hyytelöiltä

Tra

-ksi

hyytelöksi

hyytelöiksi

Ess

-na

hyytelönä

hyytelöinä

Abe

-tta

hyytelöttä

hyytelöittä

Com

-ne

-

hyytelöine

Ins

-in

-

hyytelöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyytelö

hyytelöt

Par

-ta

hyytelöä

hyytelöitä / hyytelöjä

Gen

-n

hyytelön

hyytelöitten / hyytelöiden / hyytelöjen

Ill

mihin

hyytelöön

hyytelöihin

Ine

-ssa

hyytelössä

hyytelöissä

Ela

-sta

hyytelöstä

hyytelöistä

All

-lle

hyytelölle

hyytelöille

Ade

-lla

hyytelöllä

hyytelöillä

Abl

-lta

hyytelöltä

hyytelöiltä

Tra

-ksi

hyytelöksi

hyytelöiksi

Ess

-na

hyytelönä

hyytelöinä

Abe

-tta

hyytelöttä

hyytelöittä

Com

-ne

-

hyytelöine

Ins

-in

-

hyytelöin

jelly hyytelö, hyydyke
shape muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; tmClass; Europarl Hei, Hyytelö! Hey, gelatin. Hyytelö valmis. Jelly mold is set. Hyytelö on suosittu jälkiruoka kesäisin. Jelly is a popular dessert in the summer. Pähkinä Blart ja Hyytelö. Peanut Blart and Jelly. Samettikukasta tehty hyytelö. Marigold jelly. Hyytelö on valmistettu marjoista ja sokerista. Jelly is made from berries and sugar. Herra Hyytelö varasti esitykseni. Mr Jelly stole my act. Tämä on hyytelöä. This is all Jell-O. Hyytelöt, Liivate. Jellies, Gelatine. Tee hyytelöä, Jack! Make the jell-O, jack. Show more arrow right

Wiktionary

gelee, jelly Show more arrow right hyytelöidä hyytelöintiaine Show more arrow right hyytelösokeri lihahyytelö marjahyytelö Show more arrow right hyyde +‎ -lö Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hyytelöni

hyytelöni

hyytelösi

hyytelösi

hyytelönsä

hyytelönsä

Par

-ta

hyytelöäni

hyytelöitäni / hyytelöjäni

hyytelöäsi

hyytelöitäsi / hyytelöjäsi

hyytelöänsä / hyytelöään

hyytelöitänsä / hyytelöitään / hyytelöjänsä / hyytelöjään

Gen

-n

hyytelöni

hyytelöitteni / hyytelöideni / hyytelöjeni

hyytelösi

hyytelöittesi / hyytelöidesi / hyytelöjesi

hyytelönsä

hyytelöittensä / hyytelöidensä / hyytelöjensä

Ill

mihin

hyytelööni

hyytelöihini

hyytelöösi

hyytelöihisi

hyytelöönsä

hyytelöihinsä

Ine

-ssa

hyytelössäni

hyytelöissäni

hyytelössäsi

hyytelöissäsi

hyytelössänsä / hyytelössään

hyytelöissänsä / hyytelöissään

Ela

-sta

hyytelöstäni

hyytelöistäni

hyytelöstäsi

hyytelöistäsi

hyytelöstänsä / hyytelöstään

hyytelöistänsä / hyytelöistään

All

-lle

hyytelölleni

hyytelöilleni

hyytelöllesi

hyytelöillesi

hyytelöllensä / hyytelölleen

hyytelöillensä / hyytelöilleän

Ade

-lla

hyytelölläni

hyytelöilläni

hyytelölläsi

hyytelöilläsi

hyytelöllänsä / hyytelöllään

hyytelöillänsä / hyytelöillään

Abl

-lta

hyytelöltäni

hyytelöiltäni

hyytelöltäsi

hyytelöiltäsi

hyytelöltänsä / hyytelöltään

hyytelöiltänsä / hyytelöiltään

Tra

-ksi

hyytelökseni

hyytelöikseni

hyytelöksesi

hyytelöiksesi

hyytelöksensä / hyytelökseen

hyytelöiksensä / hyytelöikseen

Ess

-na

hyytelönäni

hyytelöinäni

hyytelönäsi

hyytelöinäsi

hyytelönänsä / hyytelönään

hyytelöinänsä / hyytelöinään

Abe

-tta

hyytelöttäni

hyytelöittäni

hyytelöttäsi

hyytelöittäsi

hyytelöttänsä / hyytelöttään

hyytelöittänsä / hyytelöittään

Com

-ne

-

hyytelöineni

-

hyytelöinesi

-

hyytelöinensä / hyytelöineen

Singular

Plural

Nom

-

hyytelöni

hyytelösi

hyytelönsä

hyytelöni

hyytelösi

hyytelönsä

Par

-ta

hyytelöäni

hyytelöäsi

hyytelöänsä / hyytelöään

hyytelöitäni / hyytelöjäni

hyytelöitäsi / hyytelöjäsi

hyytelöitänsä / hyytelöitään / hyytelöjänsä / hyytelöjään

Gen

-n

hyytelöni

hyytelösi

hyytelönsä

hyytelöitteni / hyytelöideni / hyytelöjeni

hyytelöittesi / hyytelöidesi / hyytelöjesi

hyytelöittensä / hyytelöidensä / hyytelöjensä

Ill

mihin

hyytelööni

hyytelöösi

hyytelöönsä

hyytelöihini

hyytelöihisi

hyytelöihinsä

Ine

-ssa

hyytelössäni

hyytelössäsi

hyytelössänsä / hyytelössään

hyytelöissäni

hyytelöissäsi

hyytelöissänsä / hyytelöissään

Ela

-sta

hyytelöstäni

hyytelöstäsi

hyytelöstänsä / hyytelöstään

hyytelöistäni

hyytelöistäsi

hyytelöistänsä / hyytelöistään

All

-lle

hyytelölleni

hyytelöllesi

hyytelöllensä / hyytelölleen

hyytelöilleni

hyytelöillesi

hyytelöillensä / hyytelöilleän

Ade

-lla

hyytelölläni

hyytelölläsi

hyytelöllänsä / hyytelöllään

hyytelöilläni

hyytelöilläsi

hyytelöillänsä / hyytelöillään

Abl

-lta

hyytelöltäni

hyytelöltäsi

hyytelöltänsä / hyytelöltään

hyytelöiltäni

hyytelöiltäsi

hyytelöiltänsä / hyytelöiltään

Tra

-ksi

hyytelökseni

hyytelöksesi

hyytelöksensä / hyytelökseen

hyytelöikseni

hyytelöiksesi

hyytelöiksensä / hyytelöikseen

Ess

-na

hyytelönäni

hyytelönäsi

hyytelönänsä / hyytelönään

hyytelöinäni

hyytelöinäsi

hyytelöinänsä / hyytelöinään

Abe

-tta

hyytelöttäni

hyytelöttäsi

hyytelöttänsä / hyytelöttään

hyytelöittäni

hyytelöittäsi

hyytelöittänsä / hyytelöittään

Com

-ne

-

-

-

hyytelöineni

hyytelöinesi

hyytelöinensä / hyytelöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hyytelömme

hyytelömme

hyytelönne

hyytelönne

hyytelönsä

hyytelönsä

Par

-ta

hyytelöämme

hyytelöitämme / hyytelöjämme

hyytelöänne

hyytelöitänne / hyytelöjänne

hyytelöänsä / hyytelöään

hyytelöitänsä / hyytelöitään / hyytelöjänsä / hyytelöjään

Gen

-n

hyytelömme

hyytelöittemme / hyytelöidemme / hyytelöjemme

hyytelönne

hyytelöittenne / hyytelöidenne / hyytelöjenne

hyytelönsä

hyytelöittensä / hyytelöidensä / hyytelöjensä

Ill

mihin

hyytelöömme

hyytelöihimme

hyytelöönne

hyytelöihinne

hyytelöönsä

hyytelöihinsä

Ine

-ssa

hyytelössämme

hyytelöissämme

hyytelössänne

hyytelöissänne

hyytelössänsä / hyytelössään

hyytelöissänsä / hyytelöissään

Ela

-sta

hyytelöstämme

hyytelöistämme

hyytelöstänne

hyytelöistänne

hyytelöstänsä / hyytelöstään

hyytelöistänsä / hyytelöistään

All

-lle

hyytelöllemme

hyytelöillemme

hyytelöllenne

hyytelöillenne

hyytelöllensä / hyytelölleen

hyytelöillensä / hyytelöilleän

Ade

-lla

hyytelöllämme

hyytelöillämme

hyytelöllänne

hyytelöillänne

hyytelöllänsä / hyytelöllään

hyytelöillänsä / hyytelöillään

Abl

-lta

hyytelöltämme

hyytelöiltämme

hyytelöltänne

hyytelöiltänne

hyytelöltänsä / hyytelöltään

hyytelöiltänsä / hyytelöiltään

Tra

-ksi

hyytelöksemme

hyytelöiksemme

hyytelöksenne

hyytelöiksenne

hyytelöksensä / hyytelökseen

hyytelöiksensä / hyytelöikseen

Ess

-na

hyytelönämme

hyytelöinämme

hyytelönänne

hyytelöinänne

hyytelönänsä / hyytelönään

hyytelöinänsä / hyytelöinään

Abe

-tta

hyytelöttämme

hyytelöittämme

hyytelöttänne

hyytelöittänne

hyytelöttänsä / hyytelöttään

hyytelöittänsä / hyytelöittään

Com

-ne

-

hyytelöinemme

-

hyytelöinenne

-

hyytelöinensä / hyytelöineen

Singular

Plural

Nom

-

hyytelömme

hyytelönne

hyytelönsä

hyytelömme

hyytelönne

hyytelönsä

Par

-ta

hyytelöämme

hyytelöänne

hyytelöänsä / hyytelöään

hyytelöitämme / hyytelöjämme

hyytelöitänne / hyytelöjänne

hyytelöitänsä / hyytelöitään / hyytelöjänsä / hyytelöjään

Gen

-n

hyytelömme

hyytelönne

hyytelönsä

hyytelöittemme / hyytelöidemme / hyytelöjemme

hyytelöittenne / hyytelöidenne / hyytelöjenne

hyytelöittensä / hyytelöidensä / hyytelöjensä

Ill

mihin

hyytelöömme

hyytelöönne

hyytelöönsä

hyytelöihimme

hyytelöihinne

hyytelöihinsä

Ine

-ssa

hyytelössämme

hyytelössänne

hyytelössänsä / hyytelössään

hyytelöissämme

hyytelöissänne

hyytelöissänsä / hyytelöissään

Ela

-sta

hyytelöstämme

hyytelöstänne

hyytelöstänsä / hyytelöstään

hyytelöistämme

hyytelöistänne

hyytelöistänsä / hyytelöistään

All

-lle

hyytelöllemme

hyytelöllenne

hyytelöllensä / hyytelölleen

hyytelöillemme

hyytelöillenne

hyytelöillensä / hyytelöilleän

Ade

-lla

hyytelöllämme

hyytelöllänne

hyytelöllänsä / hyytelöllään

hyytelöillämme

hyytelöillänne

hyytelöillänsä / hyytelöillään

Abl

-lta

hyytelöltämme

hyytelöltänne

hyytelöltänsä / hyytelöltään

hyytelöiltämme

hyytelöiltänne

hyytelöiltänsä / hyytelöiltään

Tra

-ksi

hyytelöksemme

hyytelöksenne

hyytelöksensä / hyytelökseen

hyytelöiksemme

hyytelöiksenne

hyytelöiksensä / hyytelöikseen

Ess

-na

hyytelönämme

hyytelönänne

hyytelönänsä / hyytelönään

hyytelöinämme

hyytelöinänne

hyytelöinänsä / hyytelöinään

Abe

-tta

hyytelöttämme

hyytelöttänne

hyytelöttänsä / hyytelöttään

hyytelöittämme

hyytelöittänne

hyytelöittänsä / hyytelöittään

Com

-ne

-

-

-

hyytelöinemme

hyytelöinenne

hyytelöinensä / hyytelöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jäkälä

jäkälät

Par

-ta

jäkälätä / jäkälää

jäkäliä

Gen

-n

jäkälän

jäkälien

Ill

mihin

jäkälään

jäkäliin

Ine

-ssa

jäkälässä

jäkälissä

Ela

-sta

jäkälästä

jäkälistä

All

-lle

jäkälälle

jäkälille

Ade

-lla

jäkälällä

jäkälillä

Abl

-lta

jäkälältä

jäkäliltä

Tra

-ksi

jäkäläksi

jäkäliksi

Ess

-na

jäkälänä

jäkälinä

Abe

-tta

jäkälättä

jäkälittä

Com

-ne

-

jäkäline

Ins

-in

-

jäkälin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jäkälä

jäkälät

Par

-ta

jäkälätä / jäkälää

jäkäliä

Gen

-n

jäkälän

jäkälien

Ill

mihin

jäkälään

jäkäliin

Ine

-ssa

jäkälässä

jäkälissä

Ela

-sta

jäkälästä

jäkälistä

All

-lle

jäkälälle

jäkälille

Ade

-lla

jäkälällä

jäkälillä

Abl

-lta

jäkälältä

jäkäliltä

Tra

-ksi

jäkäläksi

jäkäliksi

Ess

-na

jäkälänä

jäkälinä

Abe

-tta

jäkälättä

jäkälittä

Com

-ne

-

jäkäline

Ins

-in

-

jäkälin

lichen jäkälä
Show more arrow right
Europarl; EurLex-2; OpenSubtitles; eurlex-diff-2018-06-20; Tatoeba; opensubtitles2; GNOME; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Jäkälä peittää maan pinnan pohjoisilla alueilla. Lichen covers the ground in northern areas. Sammal ja jäkälä:. Mosses and lichens :. Metsissä kasvaa erilaisia jäkäliä. There are different types of lichens growing in the forests. Sammalet ja jäkälät. Mosses and lichens. Koristetarkoituksiin sopivat kasvien osat, ruoho, sammal ja jäkälä. Parts of plants, grasses, mosses and lichens suitable for ornamental purposes. Monet eläimet käyttävät ravintonaan metsien jäkälää. Many animals use forest lichen as food. Kuka tässä poroja tarvitsee kun jäkälää riittää. Who needs reindeer when you' ve got moss? Luonnonsuojelualueilla kasvaa paljon harvinaisia jäkäliä. There are many rare lichens growing in nature reserves. Lihanpaloihin laitettiins-murskattua lasia ja jäkälää. They'd put out pieces of meat with crushed glass and bits of the lichen in it. Talvisin porot saavat ravintoa syömällä lumesta paljastuvaa jäkälää. During winter, reindeer feed on lichens exposed from the snow. Show more arrow right

Wiktionary

lichen Show more arrow right jäkälikköjäkälistöjäkäläinenjäkälöityä Show more arrow right harmaaporonjäkälähirvenjäkäläjäkäläkangasjäkälämurujäkälänkeruujäkäläpeitejäkälätautijäkälätyyppinaavajäkälänapajäkäläpalleroporonjäkäläporonjäkäläpunajäkälätinajäkälätorvijäkälä Show more arrow right From Proto-Finnic jäkälä, from Proto-Finno-Permic jäkä-. Show more arrow right

Wikipedia

Lichen A lichen (/ˈlaɪkən/ LY-ken or, sometimes in the UK, /ˈlɪtʃən/, LICH-en) is a composite organism that arises from algae or cyanobacteria living among filaments of multiple fungi species in a mutualistic relationship. Lichens have properties different from those of their component organisms. Lichens come in many colors, sizes, and forms and are sometimes plant-like, but lichens are not plants. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jäkäläni

jäkäläni

jäkäläsi

jäkäläsi

jäkälänsä

jäkälänsä

Par

-ta

jäkälätäni / jäkälääni

jäkäliäni

jäkälätäsi / jäkälääsi

jäkäliäsi

jäkälätänsä / jäkälätään / jäkäläänsä

jäkäliänsä / jäkäliään

Gen

-n

jäkäläni

jäkälieni

jäkäläsi

jäkäliesi

jäkälänsä

jäkäliensä

Ill

mihin

jäkälääni

jäkäliini

jäkälääsi

jäkäliisi

jäkäläänsä

jäkäliinsä

Ine

-ssa

jäkälässäni

jäkälissäni

jäkälässäsi

jäkälissäsi

jäkälässänsä / jäkälässään

jäkälissänsä / jäkälissään

Ela

-sta

jäkälästäni

jäkälistäni

jäkälästäsi

jäkälistäsi

jäkälästänsä / jäkälästään

jäkälistänsä / jäkälistään

All

-lle

jäkälälleni

jäkälilleni

jäkälällesi

jäkälillesi

jäkälällensä / jäkälälleen

jäkälillensä / jäkälilleän

Ade

-lla

jäkälälläni

jäkälilläni

jäkälälläsi

jäkälilläsi

jäkälällänsä / jäkälällään

jäkälillänsä / jäkälillään

Abl

-lta

jäkälältäni

jäkäliltäni

jäkälältäsi

jäkäliltäsi

jäkälältänsä / jäkälältään

jäkäliltänsä / jäkäliltään

Tra

-ksi

jäkäläkseni

jäkälikseni

jäkäläksesi

jäkäliksesi

jäkäläksensä / jäkäläkseen

jäkäliksensä / jäkälikseen

Ess

-na

jäkälänäni

jäkälinäni

jäkälänäsi

jäkälinäsi

jäkälänänsä / jäkälänään

jäkälinänsä / jäkälinään

Abe

-tta

jäkälättäni

jäkälittäni

jäkälättäsi

jäkälittäsi

jäkälättänsä / jäkälättään

jäkälittänsä / jäkälittään

Com

-ne

-

jäkälineni

-

jäkälinesi

-

jäkälinensä / jäkälineen

Singular

Plural

Nom

-

jäkäläni

jäkäläsi

jäkälänsä

jäkäläni

jäkäläsi

jäkälänsä

Par

-ta

jäkälätäni / jäkälääni

jäkälätäsi / jäkälääsi

jäkälätänsä / jäkälätään / jäkäläänsä

jäkäliäni

jäkäliäsi

jäkäliänsä / jäkäliään

Gen

-n

jäkäläni

jäkäläsi

jäkälänsä

jäkälieni

jäkäliesi

jäkäliensä

Ill

mihin

jäkälääni

jäkälääsi

jäkäläänsä

jäkäliini

jäkäliisi

jäkäliinsä

Ine

-ssa

jäkälässäni

jäkälässäsi

jäkälässänsä / jäkälässään

jäkälissäni

jäkälissäsi

jäkälissänsä / jäkälissään

Ela

-sta

jäkälästäni

jäkälästäsi

jäkälästänsä / jäkälästään

jäkälistäni

jäkälistäsi

jäkälistänsä / jäkälistään

All

-lle

jäkälälleni

jäkälällesi

jäkälällensä / jäkälälleen

jäkälilleni

jäkälillesi

jäkälillensä / jäkälilleän

Ade

-lla

jäkälälläni

jäkälälläsi

jäkälällänsä / jäkälällään

jäkälilläni

jäkälilläsi

jäkälillänsä / jäkälillään

Abl

-lta

jäkälältäni

jäkälältäsi

jäkälältänsä / jäkälältään

jäkäliltäni

jäkäliltäsi

jäkäliltänsä / jäkäliltään

Tra

-ksi

jäkäläkseni

jäkäläksesi

jäkäläksensä / jäkäläkseen

jäkälikseni

jäkäliksesi

jäkäliksensä / jäkälikseen

Ess

-na

jäkälänäni

jäkälänäsi

jäkälänänsä / jäkälänään

jäkälinäni

jäkälinäsi

jäkälinänsä / jäkälinään

Abe

-tta

jäkälättäni

jäkälättäsi

jäkälättänsä / jäkälättään

jäkälittäni

jäkälittäsi

jäkälittänsä / jäkälittään

Com

-ne

-

-

-

jäkälineni

jäkälinesi

jäkälinensä / jäkälineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jäkälämme

jäkälämme

jäkälänne

jäkälänne

jäkälänsä

jäkälänsä

Par

-ta

jäkälätämme / jäkäläämme

jäkäliämme

jäkälätänne / jäkäläänne

jäkäliänne

jäkälätänsä / jäkälätään / jäkäläänsä

jäkäliänsä / jäkäliään

Gen

-n

jäkälämme

jäkäliemme

jäkälänne

jäkälienne

jäkälänsä

jäkäliensä

Ill

mihin

jäkäläämme

jäkäliimme

jäkäläänne

jäkäliinne

jäkäläänsä

jäkäliinsä

Ine

-ssa

jäkälässämme

jäkälissämme

jäkälässänne

jäkälissänne

jäkälässänsä / jäkälässään

jäkälissänsä / jäkälissään

Ela

-sta

jäkälästämme

jäkälistämme

jäkälästänne

jäkälistänne

jäkälästänsä / jäkälästään

jäkälistänsä / jäkälistään

All

-lle

jäkälällemme

jäkälillemme

jäkälällenne

jäkälillenne

jäkälällensä / jäkälälleen

jäkälillensä / jäkälilleän

Ade

-lla

jäkälällämme

jäkälillämme

jäkälällänne

jäkälillänne

jäkälällänsä / jäkälällään

jäkälillänsä / jäkälillään

Abl

-lta

jäkälältämme

jäkäliltämme

jäkälältänne

jäkäliltänne

jäkälältänsä / jäkälältään

jäkäliltänsä / jäkäliltään

Tra

-ksi

jäkäläksemme

jäkäliksemme

jäkäläksenne

jäkäliksenne

jäkäläksensä / jäkäläkseen

jäkäliksensä / jäkälikseen

Ess

-na

jäkälänämme

jäkälinämme

jäkälänänne

jäkälinänne

jäkälänänsä / jäkälänään

jäkälinänsä / jäkälinään

Abe

-tta

jäkälättämme

jäkälittämme

jäkälättänne

jäkälittänne

jäkälättänsä / jäkälättään

jäkälittänsä / jäkälittään

Com

-ne

-

jäkälinemme

-

jäkälinenne

-

jäkälinensä / jäkälineen

Singular

Plural

Nom

-

jäkälämme

jäkälänne

jäkälänsä

jäkälämme

jäkälänne

jäkälänsä

Par

-ta

jäkälätämme / jäkäläämme

jäkälätänne / jäkäläänne

jäkälätänsä / jäkälätään / jäkäläänsä

jäkäliämme

jäkäliänne

jäkäliänsä / jäkäliään

Gen

-n

jäkälämme

jäkälänne

jäkälänsä

jäkäliemme

jäkälienne

jäkäliensä

Ill

mihin

jäkäläämme

jäkäläänne

jäkäläänsä

jäkäliimme

jäkäliinne

jäkäliinsä

Ine

-ssa

jäkälässämme

jäkälässänne

jäkälässänsä / jäkälässään

jäkälissämme

jäkälissänne

jäkälissänsä / jäkälissään

Ela

-sta

jäkälästämme

jäkälästänne

jäkälästänsä / jäkälästään

jäkälistämme

jäkälistänne

jäkälistänsä / jäkälistään

All

-lle

jäkälällemme

jäkälällenne

jäkälällensä / jäkälälleen

jäkälillemme

jäkälillenne

jäkälillensä / jäkälilleän

Ade

-lla

jäkälällämme

jäkälällänne

jäkälällänsä / jäkälällään

jäkälillämme

jäkälillänne

jäkälillänsä / jäkälillään

Abl

-lta

jäkälältämme

jäkälältänne

jäkälältänsä / jäkälältään

jäkäliltämme

jäkäliltänne

jäkäliltänsä / jäkäliltään

Tra

-ksi

jäkäläksemme

jäkäläksenne

jäkäläksensä / jäkäläkseen

jäkäliksemme

jäkäliksenne

jäkäliksensä / jäkälikseen

Ess

-na

jäkälänämme

jäkälänänne

jäkälänänsä / jäkälänään

jäkälinämme

jäkälinänne

jäkälinänsä / jäkälinään

Abe

-tta

jäkälättämme

jäkälättänne

jäkälättänsä / jäkälättään

jäkälittämme

jäkälittänne

jäkälittänsä / jäkälittään

Com

-ne

-

-

-

jäkälinemme

jäkälinenne

jäkälinensä / jäkälineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept