logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pohjahiekka, noun

Word analysis
pohjahiekka

pohjahiekka

pohjahiekka

Noun, Singular Nominative

pohja

Noun, Singular Nominative

+ hiekka

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pohjahiekka

pohjahiekat

Par

-ta

pohjahiekkaa

pohjahiekkoja

Gen

-n

pohjahiekan

pohjahiekkojen

Ill

mihin

pohjahiekkaan

pohjahiekkoihin

Ine

-ssa

pohjahiekassa

pohjahiekoissa

Ela

-sta

pohjahiekasta

pohjahiekoista

All

-lle

pohjahiekalle

pohjahiekoille

Ade

-lla

pohjahiekalla

pohjahiekoilla

Abl

-lta

pohjahiekalta

pohjahiekoilta

Tra

-ksi

pohjahiekaksi

pohjahiekoiksi

Ess

-na

pohjahiekkana

pohjahiekkoina

Abe

-tta

pohjahiekatta

pohjahiekoitta

Com

-ne

-

pohjahiekkoine

Ins

-in

-

pohjahiekoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pohjahiekka

pohjahiekat

Par

-ta

pohjahiekkaa

pohjahiekkoja

Gen

-n

pohjahiekan

pohjahiekkojen

Ill

mihin

pohjahiekkaan

pohjahiekkoihin

Ine

-ssa

pohjahiekassa

pohjahiekoissa

Ela

-sta

pohjahiekasta

pohjahiekoista

All

-lle

pohjahiekalle

pohjahiekoille

Ade

-lla

pohjahiekalla

pohjahiekoilla

Abl

-lta

pohjahiekalta

pohjahiekoilta

Tra

-ksi

pohjahiekaksi

pohjahiekoiksi

Ess

-na

pohjahiekkana

pohjahiekkoina

Abe

-tta

pohjahiekatta

pohjahiekoitta

Com

-ne

-

pohjahiekkoine

Ins

-in

-

pohjahiekoin

ground sand
bottom sand
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pohjahiekkani

pohjahiekkani

pohjahiekkasi

pohjahiekkasi

pohjahiekkansa

pohjahiekkansa

Par

-ta

pohjahiekkaani

pohjahiekkojani

pohjahiekkaasi

pohjahiekkojasi

pohjahiekkaansa

pohjahiekkojansa / pohjahiekkojaan

Gen

-n

pohjahiekkani

pohjahiekkojeni

pohjahiekkasi

pohjahiekkojesi

pohjahiekkansa

pohjahiekkojensa

Ill

mihin

pohjahiekkaani

pohjahiekkoihini

pohjahiekkaasi

pohjahiekkoihisi

pohjahiekkaansa

pohjahiekkoihinsa

Ine

-ssa

pohjahiekassani

pohjahiekoissani

pohjahiekassasi

pohjahiekoissasi

pohjahiekassansa / pohjahiekassaan

pohjahiekoissansa / pohjahiekoissaan

Ela

-sta

pohjahiekastani

pohjahiekoistani

pohjahiekastasi

pohjahiekoistasi

pohjahiekastansa / pohjahiekastaan

pohjahiekoistansa / pohjahiekoistaan

All

-lle

pohjahiekalleni

pohjahiekoilleni

pohjahiekallesi

pohjahiekoillesi

pohjahiekallensa / pohjahiekalleen

pohjahiekoillensa / pohjahiekoillean

Ade

-lla

pohjahiekallani

pohjahiekoillani

pohjahiekallasi

pohjahiekoillasi

pohjahiekallansa / pohjahiekallaan

pohjahiekoillansa / pohjahiekoillaan

Abl

-lta

pohjahiekaltani

pohjahiekoiltani

pohjahiekaltasi

pohjahiekoiltasi

pohjahiekaltansa / pohjahiekaltaan

pohjahiekoiltansa / pohjahiekoiltaan

Tra

-ksi

pohjahiekakseni

pohjahiekoikseni

pohjahiekaksesi

pohjahiekoiksesi

pohjahiekaksensa / pohjahiekakseen

pohjahiekoiksensa / pohjahiekoikseen

Ess

-na

pohjahiekkanani

pohjahiekkoinani

pohjahiekkanasi

pohjahiekkoinasi

pohjahiekkanansa / pohjahiekkanaan

pohjahiekkoinansa / pohjahiekkoinaan

Abe

-tta

pohjahiekattani

pohjahiekoittani

pohjahiekattasi

pohjahiekoittasi

pohjahiekattansa / pohjahiekattaan

pohjahiekoittansa / pohjahiekoittaan

Com

-ne

-

pohjahiekkoineni

-

pohjahiekkoinesi

-

pohjahiekkoinensa / pohjahiekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

pohjahiekkani

pohjahiekkasi

pohjahiekkansa

pohjahiekkani

pohjahiekkasi

pohjahiekkansa

Par

-ta

pohjahiekkaani

pohjahiekkaasi

pohjahiekkaansa

pohjahiekkojani

pohjahiekkojasi

pohjahiekkojansa / pohjahiekkojaan

Gen

-n

pohjahiekkani

pohjahiekkasi

pohjahiekkansa

pohjahiekkojeni

pohjahiekkojesi

pohjahiekkojensa

Ill

mihin

pohjahiekkaani

pohjahiekkaasi

pohjahiekkaansa

pohjahiekkoihini

pohjahiekkoihisi

pohjahiekkoihinsa

Ine

-ssa

pohjahiekassani

pohjahiekassasi

pohjahiekassansa / pohjahiekassaan

pohjahiekoissani

pohjahiekoissasi

pohjahiekoissansa / pohjahiekoissaan

Ela

-sta

pohjahiekastani

pohjahiekastasi

pohjahiekastansa / pohjahiekastaan

pohjahiekoistani

pohjahiekoistasi

pohjahiekoistansa / pohjahiekoistaan

All

-lle

pohjahiekalleni

pohjahiekallesi

pohjahiekallensa / pohjahiekalleen

pohjahiekoilleni

pohjahiekoillesi

pohjahiekoillensa / pohjahiekoillean

Ade

-lla

pohjahiekallani

pohjahiekallasi

pohjahiekallansa / pohjahiekallaan

pohjahiekoillani

pohjahiekoillasi

pohjahiekoillansa / pohjahiekoillaan

Abl

-lta

pohjahiekaltani

pohjahiekaltasi

pohjahiekaltansa / pohjahiekaltaan

pohjahiekoiltani

pohjahiekoiltasi

pohjahiekoiltansa / pohjahiekoiltaan

Tra

-ksi

pohjahiekakseni

pohjahiekaksesi

pohjahiekaksensa / pohjahiekakseen

pohjahiekoikseni

pohjahiekoiksesi

pohjahiekoiksensa / pohjahiekoikseen

Ess

-na

pohjahiekkanani

pohjahiekkanasi

pohjahiekkanansa / pohjahiekkanaan

pohjahiekkoinani

pohjahiekkoinasi

pohjahiekkoinansa / pohjahiekkoinaan

Abe

-tta

pohjahiekattani

pohjahiekattasi

pohjahiekattansa / pohjahiekattaan

pohjahiekoittani

pohjahiekoittasi

pohjahiekoittansa / pohjahiekoittaan

Com

-ne

-

-

-

pohjahiekkoineni

pohjahiekkoinesi

pohjahiekkoinensa / pohjahiekkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pohjahiekkamme

pohjahiekkamme

pohjahiekkanne

pohjahiekkanne

pohjahiekkansa

pohjahiekkansa

Par

-ta

pohjahiekkaamme

pohjahiekkojamme

pohjahiekkaanne

pohjahiekkojanne

pohjahiekkaansa

pohjahiekkojansa / pohjahiekkojaan

Gen

-n

pohjahiekkamme

pohjahiekkojemme

pohjahiekkanne

pohjahiekkojenne

pohjahiekkansa

pohjahiekkojensa

Ill

mihin

pohjahiekkaamme

pohjahiekkoihimme

pohjahiekkaanne

pohjahiekkoihinne

pohjahiekkaansa

pohjahiekkoihinsa

Ine

-ssa

pohjahiekassamme

pohjahiekoissamme

pohjahiekassanne

pohjahiekoissanne

pohjahiekassansa / pohjahiekassaan

pohjahiekoissansa / pohjahiekoissaan

Ela

-sta

pohjahiekastamme

pohjahiekoistamme

pohjahiekastanne

pohjahiekoistanne

pohjahiekastansa / pohjahiekastaan

pohjahiekoistansa / pohjahiekoistaan

All

-lle

pohjahiekallemme

pohjahiekoillemme

pohjahiekallenne

pohjahiekoillenne

pohjahiekallensa / pohjahiekalleen

pohjahiekoillensa / pohjahiekoillean

Ade

-lla

pohjahiekallamme

pohjahiekoillamme

pohjahiekallanne

pohjahiekoillanne

pohjahiekallansa / pohjahiekallaan

pohjahiekoillansa / pohjahiekoillaan

Abl

-lta

pohjahiekaltamme

pohjahiekoiltamme

pohjahiekaltanne

pohjahiekoiltanne

pohjahiekaltansa / pohjahiekaltaan

pohjahiekoiltansa / pohjahiekoiltaan

Tra

-ksi

pohjahiekaksemme

pohjahiekoiksemme

pohjahiekaksenne

pohjahiekoiksenne

pohjahiekaksensa / pohjahiekakseen

pohjahiekoiksensa / pohjahiekoikseen

Ess

-na

pohjahiekkanamme

pohjahiekkoinamme

pohjahiekkananne

pohjahiekkoinanne

pohjahiekkanansa / pohjahiekkanaan

pohjahiekkoinansa / pohjahiekkoinaan

Abe

-tta

pohjahiekattamme

pohjahiekoittamme

pohjahiekattanne

pohjahiekoittanne

pohjahiekattansa / pohjahiekattaan

pohjahiekoittansa / pohjahiekoittaan

Com

-ne

-

pohjahiekkoinemme

-

pohjahiekkoinenne

-

pohjahiekkoinensa / pohjahiekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

pohjahiekkamme

pohjahiekkanne

pohjahiekkansa

pohjahiekkamme

pohjahiekkanne

pohjahiekkansa

Par

-ta

pohjahiekkaamme

pohjahiekkaanne

pohjahiekkaansa

pohjahiekkojamme

pohjahiekkojanne

pohjahiekkojansa / pohjahiekkojaan

Gen

-n

pohjahiekkamme

pohjahiekkanne

pohjahiekkansa

pohjahiekkojemme

pohjahiekkojenne

pohjahiekkojensa

Ill

mihin

pohjahiekkaamme

pohjahiekkaanne

pohjahiekkaansa

pohjahiekkoihimme

pohjahiekkoihinne

pohjahiekkoihinsa

Ine

-ssa

pohjahiekassamme

pohjahiekassanne

pohjahiekassansa / pohjahiekassaan

pohjahiekoissamme

pohjahiekoissanne

pohjahiekoissansa / pohjahiekoissaan

Ela

-sta

pohjahiekastamme

pohjahiekastanne

pohjahiekastansa / pohjahiekastaan

pohjahiekoistamme

pohjahiekoistanne

pohjahiekoistansa / pohjahiekoistaan

All

-lle

pohjahiekallemme

pohjahiekallenne

pohjahiekallensa / pohjahiekalleen

pohjahiekoillemme

pohjahiekoillenne

pohjahiekoillensa / pohjahiekoillean

Ade

-lla

pohjahiekallamme

pohjahiekallanne

pohjahiekallansa / pohjahiekallaan

pohjahiekoillamme

pohjahiekoillanne

pohjahiekoillansa / pohjahiekoillaan

Abl

-lta

pohjahiekaltamme

pohjahiekaltanne

pohjahiekaltansa / pohjahiekaltaan

pohjahiekoiltamme

pohjahiekoiltanne

pohjahiekoiltansa / pohjahiekoiltaan

Tra

-ksi

pohjahiekaksemme

pohjahiekaksenne

pohjahiekaksensa / pohjahiekakseen

pohjahiekoiksemme

pohjahiekoiksenne

pohjahiekoiksensa / pohjahiekoikseen

Ess

-na

pohjahiekkanamme

pohjahiekkananne

pohjahiekkanansa / pohjahiekkanaan

pohjahiekkoinamme

pohjahiekkoinanne

pohjahiekkoinansa / pohjahiekkoinaan

Abe

-tta

pohjahiekattamme

pohjahiekattanne

pohjahiekattansa / pohjahiekattaan

pohjahiekoittamme

pohjahiekoittanne

pohjahiekoittansa / pohjahiekoittaan

Com

-ne

-

-

-

pohjahiekkoinemme

pohjahiekkoinenne

pohjahiekkoinensa / pohjahiekkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pohja

pohjat

Par

-ta

pohjaa

pohjia

Gen

-n

pohjan

pohjien

Ill

mihin

pohjaan

pohjiin

Ine

-ssa

pohjassa

pohjissa

Ela

-sta

pohjasta

pohjista

All

-lle

pohjalle

pohjille

Ade

-lla

pohjalla

pohjilla

Abl

-lta

pohjalta

pohjilta

Tra

-ksi

pohjaksi

pohjiksi

Ess

-na

pohjana

pohjina

Abe

-tta

pohjatta

pohjitta

Com

-ne

-

pohjine

Ins

-in

-

pohjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pohja

pohjat

Par

-ta

pohjaa

pohjia

Gen

-n

pohjan

pohjien

Ill

mihin

pohjaan

pohjiin

Ine

-ssa

pohjassa

pohjissa

Ela

-sta

pohjasta

pohjista

All

-lle

pohjalle

pohjille

Ade

-lla

pohjalla

pohjilla

Abl

-lta

pohjalta

pohjilta

Tra

-ksi

pohjaksi

pohjiksi

Ess

-na

pohjana

pohjina

Abe

-tta

pohjatta

pohjitta

Com

-ne

-

pohjine

Ins

-in

-

pohjin

base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, kanta
bottom pohja, alaosa, alapää, peppu, alalaita, pohjukka
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, alue
floor kerros, lattia, puheenvuoro, pohja, permanto, ensimmäinen kerros
sole pohja, kielikampela, meriantura, antura, jalkapohja, alapinta
basis perusta, pohja, lähtökohta
foundation perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, alusvoide
background tausta, pohja, edellytykset, taka-ala
groundwork pohja, perustus
grounding perustiedot, pohja
bed vuode, sänky, kerros, peti, alusta, pohja
rock bottom pohjanoteeraus, pohja
foil folio, floretti, hopeapaperi, tinapaperi, metallikelmu, pohja
bedrock kallioperä, peruskallio, perusta, pohja
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; TildeMODEL; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; OPUS; Tatoeba; Tanzil Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus 1996-2011, sentence id: 100001 Pohja on liian hapan. The base is too acidic. Pohja on vankka ja kestävä. The base is solid and durable. Pohja oli pehmeä ja mehukas. The base was soft and succulent. Rakenna vahva pohja talollesi. Build a strong foundation for your house. Puristin pohja tiukasti kiinni. I squeezed the bottom tightly closed. Leikkaa pohja haluamaasi muotoon. Cut the foundation into your desired shape. Valmista pohja ja täyte etukäteen. Prepare the crust and filling in advance. Pohja on valmistettu kestävästä betonista. The base is made of durable concrete. Alus upposi nopeasti pohjaan. The ship quickly sank to the bottom. Hän heitti pullon pohjalle. He threw the bottle to the bottom. Show more arrow right

Wiktionary

bottom (lowest part of anything, especially of a container) bed (place, or flat surface or layer, on which something else rests or is laid) fundament (underlying basis or principle) layout (spatial arrangement of a building or flat) (in compounds) template, layout (generic model or pattern from which other objects are based or derived, especially texts) Fin:sähköpostipohjaEng:email template (archaic, poetic) north; also with capital initial Fin:PohjantähtiEng:North StarFin:PohjanlahtiEng:Gulf of BothniaFin:pohjanlepakkoEng:northern batFin:pohjan poikaEng:a son of the north Show more arrow right (north): pohjola Show more arrow right -pohjainen-pohjaisesti-pohjaisuuspohjalainenpohjallinenpohjatapohjatonpohjattomastipohjauspohjauttaapohjautuapohjoinenPohjola, pohjolapohjukkapohjustaa Show more arrow right artisokan pohjahiekkapohjajalkapohjakaikupohjakallonpohjakengänpohjaperin pohjinpohja-aikapohja-alapohjaeliöstöpohjaeläimistöpohjaeläinpohjahiekkapohjahiivapohjahiivaolutpohjahintapohjainflaatiopohjajääpohjakalapohjakasvillisuuspohjakerrospohjakosketuspohjakoulutuspohjakudospohjakuntopohjalastipohjalautapohjalevypohjaliejupohjalukemapohjamaapohjamaalatapohjamaalauspohjamaalipohjamutaPohjan kruunupohjanhamsterirottapohjanheinäsirkkahiiripohjanhopeatäpläpohjanhorsmapohjanhyytelöjäkäläpohjankaniinikengurupohjankarvakuonovompattipohjankatkarapupohjankauppiasrottapohjankierteishäntäpiikkisikapohjankiislapohjankärppämakipohjankääpiöhiiriPohjanlahtipohjanleinikkipohjanlepakkoPohjanmaapohjanmaapohjanmaamyyräsopulipohjanmerikarhupohjanoteerauspohjanpaljashäntävyötiäinenpohjanpehmeähäntätupaijapohjanpikapohjanpikkumarsupohjanpitkäkuonovyötiäinenpohjanpystykorvapohjanpäästäinenpohjanrouskupohjansiiselipohjansirkkupohjansorsimopohjansuosopulipohjantamanduapohjantaskurottapohjantiirapohjantikkaPohjantähtipohjanuottapohjaompelupohjaongintapohjaonkipohjapainepohjapalkkapohjapaperipohjapatopohjapiimäpohjapiirrospohjapiirustuspohjapinta-alapohjarakennepohjarakennuspohjaratkaisupohjasakkapohjasävelpohjasävypohjatiedotpohjatroolipohjatutkimuspohjatuulipohjaverkkopohjavesipohjavesialuepohjavillapohjavirepohjavirtapohjavirtauspohjavoidepohjavärisilmänpohjavedenpohjayläpohja Show more arrow right From Proto-Finnic pohja, from Proto-Finno-Permic pošja, whence also Northern Sami boaššu (“back part of a house or tent”) and Estonian põhi. Doublet of posio. Show more arrow right

Wikipedia

Pohja Pohja (Finnish pronunciation: [ˈpohjɑ]; Swedish: Pojo) is a former municipality of Finland. It was consolidated with Ekenäs and Karis to form the new town of Raseborg in 2009. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pohjani

pohjani

pohjasi

pohjasi

pohjansa

pohjansa

Par

-ta

pohjaani

pohjiani

pohjaasi

pohjiasi

pohjaansa

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjani

pohjieni

pohjasi

pohjiesi

pohjansa

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaani

pohjiini

pohjaasi

pohjiisi

pohjaansa

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassani

pohjissani

pohjassasi

pohjissasi

pohjassansa / pohjassaan

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastani

pohjistani

pohjastasi

pohjistasi

pohjastansa / pohjastaan

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjalleni

pohjilleni

pohjallesi

pohjillesi

pohjallensa / pohjalleen

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallani

pohjillani

pohjallasi

pohjillasi

pohjallansa / pohjallaan

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltani

pohjiltani

pohjaltasi

pohjiltasi

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjakseni

pohjikseni

pohjaksesi

pohjiksesi

pohjaksensa / pohjakseen

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanani

pohjinani

pohjanasi

pohjinasi

pohjanansa / pohjanaan

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattani

pohjittani

pohjattasi

pohjittasi

pohjattansa / pohjattaan

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

pohjineni

-

pohjinesi

-

pohjinensa / pohjineen

Singular

Plural

Nom

-

pohjani

pohjasi

pohjansa

pohjani

pohjasi

pohjansa

Par

-ta

pohjaani

pohjaasi

pohjaansa

pohjiani

pohjiasi

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjani

pohjasi

pohjansa

pohjieni

pohjiesi

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaani

pohjaasi

pohjaansa

pohjiini

pohjiisi

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassani

pohjassasi

pohjassansa / pohjassaan

pohjissani

pohjissasi

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastani

pohjastasi

pohjastansa / pohjastaan

pohjistani

pohjistasi

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjalleni

pohjallesi

pohjallensa / pohjalleen

pohjilleni

pohjillesi

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallani

pohjallasi

pohjallansa / pohjallaan

pohjillani

pohjillasi

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltani

pohjaltasi

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltani

pohjiltasi

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjakseni

pohjaksesi

pohjaksensa / pohjakseen

pohjikseni

pohjiksesi

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanani

pohjanasi

pohjanansa / pohjanaan

pohjinani

pohjinasi

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattani

pohjattasi

pohjattansa / pohjattaan

pohjittani

pohjittasi

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

-

-

pohjineni

pohjinesi

pohjinensa / pohjineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pohjamme

pohjamme

pohjanne

pohjanne

pohjansa

pohjansa

Par

-ta

pohjaamme

pohjiamme

pohjaanne

pohjianne

pohjaansa

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjamme

pohjiemme

pohjanne

pohjienne

pohjansa

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaamme

pohjiimme

pohjaanne

pohjiinne

pohjaansa

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassamme

pohjissamme

pohjassanne

pohjissanne

pohjassansa / pohjassaan

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastamme

pohjistamme

pohjastanne

pohjistanne

pohjastansa / pohjastaan

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjallemme

pohjillemme

pohjallenne

pohjillenne

pohjallensa / pohjalleen

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallamme

pohjillamme

pohjallanne

pohjillanne

pohjallansa / pohjallaan

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltamme

pohjiltamme

pohjaltanne

pohjiltanne

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjaksemme

pohjiksemme

pohjaksenne

pohjiksenne

pohjaksensa / pohjakseen

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanamme

pohjinamme

pohjananne

pohjinanne

pohjanansa / pohjanaan

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattamme

pohjittamme

pohjattanne

pohjittanne

pohjattansa / pohjattaan

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

pohjinemme

-

pohjinenne

-

pohjinensa / pohjineen

Singular

Plural

Nom

-

pohjamme

pohjanne

pohjansa

pohjamme

pohjanne

pohjansa

Par

-ta

pohjaamme

pohjaanne

pohjaansa

pohjiamme

pohjianne

pohjiansa / pohjiaan

Gen

-n

pohjamme

pohjanne

pohjansa

pohjiemme

pohjienne

pohjiensa

Ill

mihin

pohjaamme

pohjaanne

pohjaansa

pohjiimme

pohjiinne

pohjiinsa

Ine

-ssa

pohjassamme

pohjassanne

pohjassansa / pohjassaan

pohjissamme

pohjissanne

pohjissansa / pohjissaan

Ela

-sta

pohjastamme

pohjastanne

pohjastansa / pohjastaan

pohjistamme

pohjistanne

pohjistansa / pohjistaan

All

-lle

pohjallemme

pohjallenne

pohjallensa / pohjalleen

pohjillemme

pohjillenne

pohjillensa / pohjillean

Ade

-lla

pohjallamme

pohjallanne

pohjallansa / pohjallaan

pohjillamme

pohjillanne

pohjillansa / pohjillaan

Abl

-lta

pohjaltamme

pohjaltanne

pohjaltansa / pohjaltaan

pohjiltamme

pohjiltanne

pohjiltansa / pohjiltaan

Tra

-ksi

pohjaksemme

pohjaksenne

pohjaksensa / pohjakseen

pohjiksemme

pohjiksenne

pohjiksensa / pohjikseen

Ess

-na

pohjanamme

pohjananne

pohjanansa / pohjanaan

pohjinamme

pohjinanne

pohjinansa / pohjinaan

Abe

-tta

pohjattamme

pohjattanne

pohjattansa / pohjattaan

pohjittamme

pohjittanne

pohjittansa / pohjittaan

Com

-ne

-

-

-

pohjinemme

pohjinenne

pohjinensa / pohjineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiekka

hiekat

Par

-ta

hiekkaa

hiekkoja

Gen

-n

hiekan

hiekkojen

Ill

mihin

hiekkaan

hiekkoihin

Ine

-ssa

hiekassa

hiekoissa

Ela

-sta

hiekasta

hiekoista

All

-lle

hiekalle

hiekoille

Ade

-lla

hiekalla

hiekoilla

Abl

-lta

hiekalta

hiekoilta

Tra

-ksi

hiekaksi

hiekoiksi

Ess

-na

hiekkana

hiekkoina

Abe

-tta

hiekatta

hiekoitta

Com

-ne

-

hiekkoine

Ins

-in

-

hiekoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiekka

hiekat

Par

-ta

hiekkaa

hiekkoja

Gen

-n

hiekan

hiekkojen

Ill

mihin

hiekkaan

hiekkoihin

Ine

-ssa

hiekassa

hiekoissa

Ela

-sta

hiekasta

hiekoista

All

-lle

hiekalle

hiekoille

Ade

-lla

hiekalla

hiekoilla

Abl

-lta

hiekalta

hiekoilta

Tra

-ksi

hiekaksi

hiekoiksi

Ess

-na

hiekkana

hiekkoina

Abe

-tta

hiekatta

hiekoitta

Com

-ne

-

hiekkoine

Ins

-in

-

hiekoin

sand hiekka, hiekkasärkkä, santa, hiekka-aavikko
sandy
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; EuroParl2021; Europarl parallel corpus Se on hiekka. That's sand. Hiekka on paha. The sand was very evil. ". Hiekka, vesi... The sand and the water. Kaivoin kirjan hiekoiltamme. I dug the book out from the sand. Öljyliuske jas-hiekka. Oil shale and oil sands. Suussani maistuu hiekka. I can taste sand. Jumiuduin hiekka ansaan. I hooked myself into a sand trap. Se hiekka on Iwo Jimasta. That there's actual sand from Iwo Jima. Näet hiekkaa. You see sand. Hiekka on pehmeää ja lämmintä varpaiden alla. The sand is soft and warm under the toes. Show more arrow right

Wiktionary

sand gravel, the small kind used to prevent slippery pavement conditions Show more arrow right hiekkainen hiekoittaa Show more arrow right Likely derived from hieta. Cognate with Karelian hiekka and Livvi hiekku. Show more arrow right

Wikipedia

Sand Sand is a granular material composed of finely divided rock and mineral particles. Sand has various compositions but is defined by its grain size. Sand grains are smaller than gravel and coarser than silt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiekkani

hiekkani

hiekkasi

hiekkasi

hiekkansa

hiekkansa

Par

-ta

hiekkaani

hiekkojani

hiekkaasi

hiekkojasi

hiekkaansa

hiekkojansa / hiekkojaan

Gen

-n

hiekkani

hiekkojeni

hiekkasi

hiekkojesi

hiekkansa

hiekkojensa

Ill

mihin

hiekkaani

hiekkoihini

hiekkaasi

hiekkoihisi

hiekkaansa

hiekkoihinsa

Ine

-ssa

hiekassani

hiekoissani

hiekassasi

hiekoissasi

hiekassansa / hiekassaan

hiekoissansa / hiekoissaan

Ela

-sta

hiekastani

hiekoistani

hiekastasi

hiekoistasi

hiekastansa / hiekastaan

hiekoistansa / hiekoistaan

All

-lle

hiekalleni

hiekoilleni

hiekallesi

hiekoillesi

hiekallensa / hiekalleen

hiekoillensa / hiekoillean

Ade

-lla

hiekallani

hiekoillani

hiekallasi

hiekoillasi

hiekallansa / hiekallaan

hiekoillansa / hiekoillaan

Abl

-lta

hiekaltani

hiekoiltani

hiekaltasi

hiekoiltasi

hiekaltansa / hiekaltaan

hiekoiltansa / hiekoiltaan

Tra

-ksi

hiekakseni

hiekoikseni

hiekaksesi

hiekoiksesi

hiekaksensa / hiekakseen

hiekoiksensa / hiekoikseen

Ess

-na

hiekkanani

hiekkoinani

hiekkanasi

hiekkoinasi

hiekkanansa / hiekkanaan

hiekkoinansa / hiekkoinaan

Abe

-tta

hiekattani

hiekoittani

hiekattasi

hiekoittasi

hiekattansa / hiekattaan

hiekoittansa / hiekoittaan

Com

-ne

-

hiekkoineni

-

hiekkoinesi

-

hiekkoinensa / hiekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

hiekkani

hiekkasi

hiekkansa

hiekkani

hiekkasi

hiekkansa

Par

-ta

hiekkaani

hiekkaasi

hiekkaansa

hiekkojani

hiekkojasi

hiekkojansa / hiekkojaan

Gen

-n

hiekkani

hiekkasi

hiekkansa

hiekkojeni

hiekkojesi

hiekkojensa

Ill

mihin

hiekkaani

hiekkaasi

hiekkaansa

hiekkoihini

hiekkoihisi

hiekkoihinsa

Ine

-ssa

hiekassani

hiekassasi

hiekassansa / hiekassaan

hiekoissani

hiekoissasi

hiekoissansa / hiekoissaan

Ela

-sta

hiekastani

hiekastasi

hiekastansa / hiekastaan

hiekoistani

hiekoistasi

hiekoistansa / hiekoistaan

All

-lle

hiekalleni

hiekallesi

hiekallensa / hiekalleen

hiekoilleni

hiekoillesi

hiekoillensa / hiekoillean

Ade

-lla

hiekallani

hiekallasi

hiekallansa / hiekallaan

hiekoillani

hiekoillasi

hiekoillansa / hiekoillaan

Abl

-lta

hiekaltani

hiekaltasi

hiekaltansa / hiekaltaan

hiekoiltani

hiekoiltasi

hiekoiltansa / hiekoiltaan

Tra

-ksi

hiekakseni

hiekaksesi

hiekaksensa / hiekakseen

hiekoikseni

hiekoiksesi

hiekoiksensa / hiekoikseen

Ess

-na

hiekkanani

hiekkanasi

hiekkanansa / hiekkanaan

hiekkoinani

hiekkoinasi

hiekkoinansa / hiekkoinaan

Abe

-tta

hiekattani

hiekattasi

hiekattansa / hiekattaan

hiekoittani

hiekoittasi

hiekoittansa / hiekoittaan

Com

-ne

-

-

-

hiekkoineni

hiekkoinesi

hiekkoinensa / hiekkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiekkamme

hiekkamme

hiekkanne

hiekkanne

hiekkansa

hiekkansa

Par

-ta

hiekkaamme

hiekkojamme

hiekkaanne

hiekkojanne

hiekkaansa

hiekkojansa / hiekkojaan

Gen

-n

hiekkamme

hiekkojemme

hiekkanne

hiekkojenne

hiekkansa

hiekkojensa

Ill

mihin

hiekkaamme

hiekkoihimme

hiekkaanne

hiekkoihinne

hiekkaansa

hiekkoihinsa

Ine

-ssa

hiekassamme

hiekoissamme

hiekassanne

hiekoissanne

hiekassansa / hiekassaan

hiekoissansa / hiekoissaan

Ela

-sta

hiekastamme

hiekoistamme

hiekastanne

hiekoistanne

hiekastansa / hiekastaan

hiekoistansa / hiekoistaan

All

-lle

hiekallemme

hiekoillemme

hiekallenne

hiekoillenne

hiekallensa / hiekalleen

hiekoillensa / hiekoillean

Ade

-lla

hiekallamme

hiekoillamme

hiekallanne

hiekoillanne

hiekallansa / hiekallaan

hiekoillansa / hiekoillaan

Abl

-lta

hiekaltamme

hiekoiltamme

hiekaltanne

hiekoiltanne

hiekaltansa / hiekaltaan

hiekoiltansa / hiekoiltaan

Tra

-ksi

hiekaksemme

hiekoiksemme

hiekaksenne

hiekoiksenne

hiekaksensa / hiekakseen

hiekoiksensa / hiekoikseen

Ess

-na

hiekkanamme

hiekkoinamme

hiekkananne

hiekkoinanne

hiekkanansa / hiekkanaan

hiekkoinansa / hiekkoinaan

Abe

-tta

hiekattamme

hiekoittamme

hiekattanne

hiekoittanne

hiekattansa / hiekattaan

hiekoittansa / hiekoittaan

Com

-ne

-

hiekkoinemme

-

hiekkoinenne

-

hiekkoinensa / hiekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

hiekkamme

hiekkanne

hiekkansa

hiekkamme

hiekkanne

hiekkansa

Par

-ta

hiekkaamme

hiekkaanne

hiekkaansa

hiekkojamme

hiekkojanne

hiekkojansa / hiekkojaan

Gen

-n

hiekkamme

hiekkanne

hiekkansa

hiekkojemme

hiekkojenne

hiekkojensa

Ill

mihin

hiekkaamme

hiekkaanne

hiekkaansa

hiekkoihimme

hiekkoihinne

hiekkoihinsa

Ine

-ssa

hiekassamme

hiekassanne

hiekassansa / hiekassaan

hiekoissamme

hiekoissanne

hiekoissansa / hiekoissaan

Ela

-sta

hiekastamme

hiekastanne

hiekastansa / hiekastaan

hiekoistamme

hiekoistanne

hiekoistansa / hiekoistaan

All

-lle

hiekallemme

hiekallenne

hiekallensa / hiekalleen

hiekoillemme

hiekoillenne

hiekoillensa / hiekoillean

Ade

-lla

hiekallamme

hiekallanne

hiekallansa / hiekallaan

hiekoillamme

hiekoillanne

hiekoillansa / hiekoillaan

Abl

-lta

hiekaltamme

hiekaltanne

hiekaltansa / hiekaltaan

hiekoiltamme

hiekoiltanne

hiekoiltansa / hiekoiltaan

Tra

-ksi

hiekaksemme

hiekaksenne

hiekaksensa / hiekakseen

hiekoiksemme

hiekoiksenne

hiekoiksensa / hiekoikseen

Ess

-na

hiekkanamme

hiekkananne

hiekkanansa / hiekkanaan

hiekkoinamme

hiekkoinanne

hiekkoinansa / hiekkoinaan

Abe

-tta

hiekattamme

hiekattanne

hiekattansa / hiekattaan

hiekoittamme

hiekoittanne

hiekoittansa / hiekoittaan

Com

-ne

-

-

-

hiekkoinemme

hiekkoinenne

hiekkoinensa / hiekkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept