piiritettiin |
Verb, Passive Indicative Preterite Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tii |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tii |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tiu |
Noun, Plural Instructive |
|
| to surround | ympäröidä, piirittää, saartaa |
| to lay siege to | piirittää |
| to besiege | piirittää, ahdistella jkta |
| to ring | soittaa, soida, kilahtaa, piirittää, raikua, kilauttaa |
| to beleaguer | ahdistaa, piirittää, kiusata |
| to beset | ahdistaa, ympäröidä, piirittää, ympäröidä joka puolelta |
| to circle | kiertää, ympyröidä, kierrellä, ympäröidä, piirittää, kiertää jnk ympäri |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piiritän |
|
ii |
piirität |
|
iii |
piirittää |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piiritämme / piiritetään |
|
ii |
piiritätte |
|
iii |
piirittävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piiritin |
|
ii |
piiritit |
|
iii |
piiritti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piiritimme / |
|
ii |
piirititte |
|
iii |
piirittivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen piirittänyt |
en ole piirittänyt |
ii |
olet piirittänyt |
et ole piirittänyt |
iii |
on piirittänyt |
ei ole piirittänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme piirittäneet |
emme ole piirittäneet |
ii |
olette piirittäneet |
ette ole piirittäneet |
iii |
ovat piirittäneet |
eivät ole piirittäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin piirittänyt |
en ollut piirittänyt |
ii |
olit piirittänyt |
et ollut piirittänyt |
iii |
oli piirittänyt |
ei ollut piirittänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme piirittäneet |
emme olleet piirittäneet |
ii |
olitte piirittäneet |
ette olleet piirittäneet |
iii |
olivat piirittäneet |
eivät olleet piirittäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piirittäisin |
|
ii |
piirittäisit |
|
iii |
piirittäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piirittäisimme |
|
ii |
piirittäisitte |
|
iii |
piirittäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin piirittänyt |
en olisi piirittänyt |
ii |
olisit piirittänyt |
et olisi piirittänyt |
iii |
olisi piirittänyt |
ei olisi piirittänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme piirittäneet |
emme olisi piirittäneet |
ii |
olisitte piirittäneet |
ette olisi piirittäneet |
iii |
olisivat piirittäneet |
eivät olisi piirittäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piirittänen |
en piirittäne |
ii |
piirittänet |
et piirittäne |
iii |
piirittänee |
ei piirittäne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piirittänemme |
emme piirittäne |
ii |
piirittänette |
ette piirittäne |
iii |
piirittänevät |
eivät piirittäne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen piirittänyt |
en liene piirittänyt |
ii |
lienet piirittänyt |
et liene piirittänyt |
iii |
lienee piirittänyt |
ei liene piirittänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme piirittäneet |
emme liene piirittäneet |
ii |
lienette piirittäneet |
ette liene piirittäneet |
iii |
lienevät piirittäneet |
eivät liene piirittäneet |
Singular
i |
- |
ii |
piiritä |
iii |
piirittäköön |
Plural
i |
piirittäkäämme |
ii |
piirittäkää |
iii |
piirittäkööt |
Nom |
- |
piirittää |
Tra |
-ksi |
piirittääksensä / piirittääkseen |
Ine |
-ssa |
piirittäessä |
Ins |
-in |
piirittäen |
Ine |
-ssa |
piiritettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
piirittämään |
Ine |
-ssa |
piirittämässä |
Ela |
-sta |
piirittämästä |
Ade |
-lla |
piirittämällä |
Abe |
-tta |
piirittämättä |
Ins |
-in |
piirittämän |
Ins |
-in |
piiritettämän (passive) |
Nom |
- |
piirittäminen |
Par |
-ta |
piirittämistä |
piirittämäisillänsä / piirittämäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
piiritetään |
ei piiritetä |
Imperfect |
ei piiritetty |
|
Potential |
piiritettäneen |
ei piiritettäne |
Conditional |
piiritettäisiin |
ei piiritettäisi |
Imperative Present |
piiritettäköön |
älköön piiritettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon piiritetty |
älköön piiritetty |
Positive
Negative
Present
piiritetään
ei piiritetä
Imperfect
ei piiritetty
Potential
piiritettäneen
ei piiritettäne
Conditional
piiritettäisiin
ei piiritettäisi
Imperative Present
piiritettäköön
älköön piiritettäkö
Imperative Perfect
olkoon piiritetty
älköön piiritetty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
piirittävä |
piiritettävä |
2nd |
piirittänyt |
piiritetty |
3rd |
piirittämä |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
piiri |
piirit |
Par |
-ta |
piiriä |
piirejä |
Gen |
-n |
piirin |
piirien |
Ill |
mihin |
piiriin |
piireihin |
Ine |
-ssa |
piirissä |
piireissä |
Ela |
-sta |
piiristä |
piireistä |
All |
-lle |
piirille |
piireille |
Ade |
-lla |
piirillä |
piireillä |
Abl |
-lta |
piiriltä |
piireiltä |
Tra |
-ksi |
piiriksi |
piireiksi |
Ess |
-na |
piirinä |
piireinä |
Abe |
-tta |
piirittä |
piireittä |
Com |
-ne |
- |
piireine |
Ins |
-in |
- |
piirein |
Singular
Plural
Nom
-
piiri
piirit
Par
-ta
piiriä
piirejä
Gen
-n
piirin
piirien
Ill
mihin
piiriin
piireihin
Ine
-ssa
piirissä
piireissä
Ela
-sta
piiristä
piireistä
All
-lle
piirille
piireille
Ade
-lla
piirillä
piireillä
Abl
-lta
piiriltä
piireiltä
Tra
-ksi
piiriksi
piireiksi
Ess
-na
piirinä
piireinä
Abe
-tta
piirittä
piireittä
Com
-ne
-
piireine
Ins
-in
-
piirein
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
piiri |
piiri |
piiri |
piiri |
piiri |
piiri |
Par |
-ta |
piiriä |
piirejä |
piiriä |
piirejä |
piiriä |
piirejä |
Gen |
-n |
piiri |
piirie |
piiri |
piirie |
piiri |
piirie |
Ill |
mihin |
piirii |
piireihi |
piirii |
piireihi |
piirii |
piireihi |
Ine |
-ssa |
piirissä |
piireissä |
piirissä |
piireissä |
piirissä |
piireissä |
Ela |
-sta |
piiristä |
piireistä |
piiristä |
piireistä |
piiristä |
piireistä |
All |
-lle |
piirille |
piireille |
piirille |
piireille |
piirille |
piireille |
Ade |
-lla |
piirillä |
piireillä |
piirillä |
piireillä |
piirillä |
piireillä |
Abl |
-lta |
piiriltä |
piireiltä |
piiriltä |
piireiltä |
piiriltä |
piireiltä |
Tra |
-ksi |
piirikse |
piireikse |
piirikse |
piireikse |
piirikse |
piireikse |
Ess |
-na |
piirinä |
piireinä |
piirinä |
piireinä |
piirinä |
piireinä |
Abe |
-tta |
piirittä |
piireittä |
piirittä |
piireittä |
piirittä |
piireittä |
Com |
-ne |
- |
piireine |
- |
piireine |
- |
piireine |
Singular
Plural
Nom
-
piiri
piiri
piiri
piiri
piiri
piiri
Par
-ta
piiriä
piiriä
piiriä
piirejä
piirejä
piirejä
Gen
-n
piiri
piiri
piiri
piirie
piirie
piirie
Ill
mihin
piirii
piirii
piirii
piireihi
piireihi
piireihi
Ine
-ssa
piirissä
piirissä
piirissä
piireissä
piireissä
piireissä
Ela
-sta
piiristä
piiristä
piiristä
piireistä
piireistä
piireistä
All
-lle
piirille
piirille
piirille
piireille
piireille
piireille
Ade
-lla
piirillä
piirillä
piirillä
piireillä
piireillä
piireillä
Abl
-lta
piiriltä
piiriltä
piiriltä
piireiltä
piireiltä
piireiltä
Tra
-ksi
piirikse
piirikse
piirikse
piireikse
piireikse
piireikse
Ess
-na
piirinä
piirinä
piirinä
piireinä
piireinä
piireinä
Abe
-tta
piirittä
piirittä
piirittä
piireittä
piireittä
piireittä
Com
-ne
-
-
-
piireine
piireine
piireine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
piiri |
piiri |
piiri |
piiri |
piiri |
piiri |
Par |
-ta |
piiriä |
piirejä |
piiriä |
piirejä |
piiriä |
piirejä |
Gen |
-n |
piiri |
piirie |
piiri |
piirie |
piiri |
piirie |
Ill |
mihin |
piirii |
piireihi |
piirii |
piireihi |
piirii |
piireihi |
Ine |
-ssa |
piirissä |
piireissä |
piirissä |
piireissä |
piirissä |
piireissä |
Ela |
-sta |
piiristä |
piireistä |
piiristä |
piireistä |
piiristä |
piireistä |
All |
-lle |
piirille |
piireille |
piirille |
piireille |
piirille |
piireille |
Ade |
-lla |
piirillä |
piireillä |
piirillä |
piireillä |
piirillä |
piireillä |
Abl |
-lta |
piiriltä |
piireiltä |
piiriltä |
piireiltä |
piiriltä |
piireiltä |
Tra |
-ksi |
piirikse |
piireikse |
piirikse |
piireikse |
piirikse |
piireikse |
Ess |
-na |
piirinä |
piireinä |
piirinä |
piireinä |
piirinä |
piireinä |
Abe |
-tta |
piirittä |
piireittä |
piirittä |
piireittä |
piirittä |
piireittä |
Com |
-ne |
- |
piireine |
- |
piireine |
- |
piireine |
Singular
Plural
Nom
-
piiri
piiri
piiri
piiri
piiri
piiri
Par
-ta
piiriä
piiriä
piiriä
piirejä
piirejä
piirejä
Gen
-n
piiri
piiri
piiri
piirie
piirie
piirie
Ill
mihin
piirii
piirii
piirii
piireihi
piireihi
piireihi
Ine
-ssa
piirissä
piirissä
piirissä
piireissä
piireissä
piireissä
Ela
-sta
piiristä
piiristä
piiristä
piireistä
piireistä
piireistä
All
-lle
piirille
piirille
piirille
piireille
piireille
piireille
Ade
-lla
piirillä
piirillä
piirillä
piireillä
piireillä
piireillä
Abl
-lta
piiriltä
piiriltä
piiriltä
piireiltä
piireiltä
piireiltä
Tra
-ksi
piirikse
piirikse
piirikse
piireikse
piireikse
piireikse
Ess
-na
piirinä
piirinä
piirinä
piireinä
piireinä
piireinä
Abe
-tta
piirittä
piirittä
piirittä
piireittä
piireittä
piireittä
Com
-ne
-
-
-
piireine
piireine
piireine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tet |
tetit |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
tetin |
tetien |
Ill |
mihin |
tetiin |
teteihin |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetiksi |
teteiksi |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
Ins |
-in |
- |
tetein |
Singular
Plural
Nom
-
tet
tetit
Par
-ta
tetiä
tetejä
Gen
-n
tetin
tetien
Ill
mihin
tetiin
teteihin
Ine
-ssa
tetissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
teteistä
All
-lle
tetille
teteille
Ade
-lla
tetillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetiksi
teteiksi
Ess
-na
tetinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
teteittä
Com
-ne
-
teteine
Ins
-in
-
tetein
| tet | |
| tetR | |
| the tet | |
| of tet | |
| in Tet |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tiit |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tiin |
tiitten / tiiden |
Ill |
mihin |
tiihin |
tiihin |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiiksi |
tiiksi |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
Ins |
-in |
- |
tiin |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tiit
Par
-ta
tiitä
tiitä
Gen
-n
tiin
tiitten / tiiden
Ill
mihin
tiihin
tiihin
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiiksi
tiiksi
Ess
-na
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
tiine
Ins
-in
-
tiin
| tee | tii, tiiauspaikka |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
Ill |
mihin |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
- |
tiine |
- |
tiine |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tii
tii
tii
tii
tii
Par
-ta
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
Gen
-n
tii
tii
tii
tiitte
tiitte
tiitte
Ill
mihin
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
Ess
-na
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
-
-
tiine
tiine
tiine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
Ill |
mihin |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
- |
tiine |
- |
tiine |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tii
tii
tii
tii
tii
Par
-ta
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
Gen
-n
tii
tii
tii
tiitte
tiitte
tiitte
Ill
mihin
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
Ess
-na
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
-
-
tiine
tiine
tiine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiut |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita / tiita |
Gen |
-n |
tiun |
tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden |
Ill |
mihin |
tiuhun |
tiuihin / tiihin |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa / tiissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista / tiista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille / tiille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla / tiilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta / tiilta |
Tra |
-ksi |
tiuksi |
tiuiksi / tiiksi |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina / tiina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta / tiitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine / tiine |
Ins |
-in |
- |
tiuin / tiin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiut
Par
-ta
tiuta
tiuita / tiita
Gen
-n
tiun
tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden
Ill
mihin
tiuhun
tiuihin / tiihin
Ine
-ssa
tiussa
tiuissa / tiissa
Ela
-sta
tiusta
tiuista / tiista
All
-lle
tiulle
tiuille / tiille
Ade
-lla
tiulla
tiuilla / tiilla
Abl
-lta
tiulta
tiuilta / tiilta
Tra
-ksi
tiuksi
tiuiksi / tiiksi
Ess
-na
tiuna
tiuina / tiina
Abe
-tta
tiutta
tiuitta / tiitta
Com
-ne
-
tiuine / tiine
Ins
-in
-
tiuin / tiin
| score | pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu |
| tiu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
Gen |
-n |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
Ill |
mihin |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
Tra |
-ksi |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuiks |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine |
- |
tiuine |
- |
tiuin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
Par
-ta
tiuta
tiuta
tiuta
tiuita
tiuita
tiuita
Gen
-n
tiu
tiu
tiu
tiuitte
tiuitte
tiuitte
Ill
mihin
tiuhu
tiuhu
tiuhu
tiuihi
tiuihi
tiuihi
Ine
-ssa
tiussa
tiussa
tiussa
tiuissa
tiuissa
tiuissa
Ela
-sta
tiusta
tiusta
tiusta
tiuista
tiuista
tiuista
All
-lle
tiulle
tiulle
tiulle
tiuille
tiuille
tiuille
Ade
-lla
tiulla
tiulla
tiulla
tiuilla
tiuilla
tiuilla
Abl
-lta
tiulta
tiulta
tiulta
tiuilta
tiuilta
tiuilta
Tra
-ksi
tiukse
tiukse
tiukse
tiuikse
tiuikse
tiuiks
Ess
-na
tiuna
tiuna
tiuna
tiuina
tiuina
tiuina
Abe
-tta
tiutta
tiutta
tiutta
tiuitta
tiuitta
tiuitta
Com
-ne
-
-
-
tiuine
tiuine
tiuin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
Gen |
-n |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
Ill |
mihin |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
Tra |
-ksi |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuiks |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine |
- |
tiuine |
- |
tiuin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
Par
-ta
tiuta
tiuta
tiuta
tiuita
tiuita
tiuita
Gen
-n
tiu
tiu
tiu
tiuitte
tiuitte
tiuitte
Ill
mihin
tiuhu
tiuhu
tiuhu
tiuihi
tiuihi
tiuihi
Ine
-ssa
tiussa
tiussa
tiussa
tiuissa
tiuissa
tiuissa
Ela
-sta
tiusta
tiusta
tiusta
tiuista
tiuista
tiuista
All
-lle
tiulle
tiulle
tiulle
tiuille
tiuille
tiuille
Ade
-lla
tiulla
tiulla
tiulla
tiuilla
tiuilla
tiuilla
Abl
-lta
tiulta
tiulta
tiulta
tiuilta
tiuilta
tiuilta
Tra
-ksi
tiukse
tiukse
tiukse
tiuikse
tiuikse
tiuiks
Ess
-na
tiuna
tiuna
tiuna
tiuina
tiuina
tiuina
Abe
-tta
tiutta
tiutta
tiutta
tiuitta
tiuitta
tiuitta
Com
-ne
-
-
-
tiuine
tiuine
tiuin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net