logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

piirittää, verb

Word analysis
piiritettiin

piiritettiin

piirittää

Verb, Passive Indicative Preterite Pe4

piiri

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

piiri

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

piiri

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive, + partitive) to circle, surround (transitive, + partitive) to (be)siege, lay siege to, blockade Show more arrow right (to (be)siege): saartaa Show more arrow right Nouns piiritys Show more arrow right piiri +‎ -ttää Show more arrow right
to surround ympäröidä, piirittää, saartaa
to lay siege to piirittää
to besiege piirittää, ahdistella jkta
to ring soittaa, soida, kilahtaa, piirittää, raikua, kilauttaa
to beleaguer ahdistaa, piirittää, kiusata
to beset ahdistaa, ympäröidä, piirittää, ympäröidä joka puolelta
to circle kiertää, ympyröidä, kierrellä, ympäröidä, piirittää, kiertää jnk ympäri
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Minua piiritettiin. Those people were all over me. Kaupunki piiritettiin. The city was besieged? Komentaja Burris piiritettiin. Found several capturing Commander Burris. Olette piiritetty! We are arround you. Olette piiritetty. You're surrounded. Alue on piiritetty. All the exits are covered!. Teidät on piiritetty. You' re surrounded. Paikka on piiritetty. Got the place surrounded. Berber on piiritetty. Sir, Berber is surrounded. LAPDin piirittämä. Yore surrounded by LAPD. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

piiritän

en piiritä

ii

piirität

et piiritä

iii

piirittää

ei piiritä

Plural

Positive

Negative

i

piiritämme / piiritetään

emme piiritä / ei piiritetä

ii

piiritätte

ette piiritä

iii

piirittävät

eivät piiritä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

piiritin

en piirittänyt

ii

piiritit

et piirittänyt

iii

piiritti

ei piirittänyt

Plural

Positive

Negative

i

piiritimme / piiritettiin

emme piirittäneet / ei piiritetty

ii

piirititte

ette piirittäneet

iii

piirittivät

eivät piirittäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen piirittänyt

en ole piirittänyt

ii

olet piirittänyt

et ole piirittänyt

iii

on piirittänyt

ei ole piirittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme piirittäneet

emme ole piirittäneet

ii

olette piirittäneet

ette ole piirittäneet

iii

ovat piirittäneet

eivät ole piirittäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin piirittänyt

en ollut piirittänyt

ii

olit piirittänyt

et ollut piirittänyt

iii

oli piirittänyt

ei ollut piirittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme piirittäneet

emme olleet piirittäneet

ii

olitte piirittäneet

ette olleet piirittäneet

iii

olivat piirittäneet

eivät olleet piirittäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

piirittäisin

en piirittäisi

ii

piirittäisit

et piirittäisi

iii

piirittäisi

ei piirittäisi

Plural

Positive

Negative

i

piirittäisimme

emme piirittäisi

ii

piirittäisitte

ette piirittäisi

iii

piirittäisivät

eivät piirittäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin piirittänyt

en olisi piirittänyt

ii

olisit piirittänyt

et olisi piirittänyt

iii

olisi piirittänyt

ei olisi piirittänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme piirittäneet

emme olisi piirittäneet

ii

olisitte piirittäneet

ette olisi piirittäneet

iii

olisivat piirittäneet

eivät olisi piirittäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

piirittänen

en piirittäne

ii

piirittänet

et piirittäne

iii

piirittänee

ei piirittäne

Plural

Positive

Negative

i

piirittänemme

emme piirittäne

ii

piirittänette

ette piirittäne

iii

piirittänevät

eivät piirittäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen piirittänyt

en liene piirittänyt

ii

lienet piirittänyt

et liene piirittänyt

iii

lienee piirittänyt

ei liene piirittänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme piirittäneet

emme liene piirittäneet

ii

lienette piirittäneet

ette liene piirittäneet

iii

lienevät piirittäneet

eivät liene piirittäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

piiritä

iii

piirittäköön

Plural

i

piirittäkäämme

ii

piirittäkää

iii

piirittäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

piirittää

Tra

-ksi

piirittääksensä / piirittääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

piirittäessä

Ins

-in

piirittäen

Ine

-ssa

piiritettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

piirittämään

Ine

-ssa

piirittämässä

Ela

-sta

piirittämästä

Ade

-lla

piirittämällä

Abe

-tta

piirittämättä

Ins

-in

piirittämän

Ins

-in

piiritettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

piirittäminen

Par

-ta

piirittämistä

Infinitive V

piirittämäisillänsä / piirittämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

piiritetään

ei piiritetä

Imperfect

piiritettiin

ei piiritetty

Potential

piiritettäneen

ei piiritettäne

Conditional

piiritettäisiin

ei piiritettäisi

Imperative Present

piiritettäköön

älköön piiritettäkö

Imperative Perfect

olkoon piiritetty

älköön piiritetty

Positive

Negative

Present

piiritetään

ei piiritetä

Imperfect

piiritettiin

ei piiritetty

Potential

piiritettäneen

ei piiritettäne

Conditional

piiritettäisiin

ei piiritettäisi

Imperative Present

piiritettäköön

älköön piiritettäkö

Imperative Perfect

olkoon piiritetty

älköön piiritetty

Participle

Active

Passive

1st

piirittävä

piiritettävä

2nd

piirittänyt

piiritetty

3rd

piirittämä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piiri

piirit

Par

-ta

piiriä

piirejä

Gen

-n

piirin

piirien

Ill

mihin

piiriin

piireihin

Ine

-ssa

piirissä

piireissä

Ela

-sta

piiristä

piireistä

All

-lle

piirille

piireille

Ade

-lla

piirillä

piireillä

Abl

-lta

piiriltä

piireiltä

Tra

-ksi

piiriksi

piireiksi

Ess

-na

piirinä

piireinä

Abe

-tta

piirittä

piireittä

Com

-ne

-

piireine

Ins

-in

-

piirein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piiri

piirit

Par

-ta

piiriä

piirejä

Gen

-n

piirin

piirien

Ill

mihin

piiriin

piireihin

Ine

-ssa

piirissä

piireissä

Ela

-sta

piiristä

piireistä

All

-lle

piirille

piireille

Ade

-lla

piirillä

piireillä

Abl

-lta

piiriltä

piireiltä

Tra

-ksi

piiriksi

piireiksi

Ess

-na

piirinä

piireinä

Abe

-tta

piirittä

piireittä

Com

-ne

-

piireine

Ins

-in

-

piirein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

circuit piiri, virtapiiri, kierros, kiertokulku, kiertotie, kilparata
district piiri, alue, piirikunta, seutu, ympäristö
circuitry piiri, kytkennät
circle ympyrä, piiri, kehä, rinki, parvi
scope laajuus, mahdollisuudet, ala, piiri, rajat, toimintavapaus
perimeter kehä, ympärysmitta, piiri, reuna, ympärys, ympärys-
area alue, ala, seutu, piiri, kenttä, pinta-ala
sphere pallo, ala, sfääri, alue, piiri, ympäristö
ring rengas, sormus, kehä, soitto, ympyrä, piiri
division jako, divisioona, jaosto, jakautuminen, osasto, piiri
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, piiri
round kierros, erä, ympyrä, laukaus, ammus, piiri
precinct kävelykatu, piiri, alue, raja, rajat, ympäristö
ambit rajat, alue, piiri, raja
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
orbit kiertorata, rata, ala, piiri, vaikutuspiiri
compass kompassi, harppi, laajuus, ala, piiri
ward osasto, holhokki, alue, äänestysalue, piiri, linnanpiha
terms of reference piiri, annetut puitteet
confine rajat, ala jnk, piiri
sweep pyyhkäisy, ulottuvuus, lakaisu, nuohooja, etsintä, piiri
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 320305.; OpenSubtitles; opensubtitles2; EurLex-2 Piiri on suljettu. The circle is closed. Toinen piiri ei avaudu. The other circle does not open. Piiri halkesi kahteen osaan. The circle split into two parts. Odotamme piiriä. We are waiting for the circle. Asettakaa tyhjä piiri piirilevyyn. Place an empty circle on the circuit board. Mistä piireistä? Which circuits are you talking about? Siun piiriin kuuluu 21 kuntaa. Siun piiriin includes 21 municipalities. Hän toimii useilla eri piireillä. He is involved in several different circles. Se on suosittu piireissäni. It' s very popular in my circle. 2. 3. 6 Darlingin piiri. 2.3.6. District Darling. Show more arrow right

Wiktionary

ring of people (a round formation of people) administrative district, region (also in sports) perimeter of an area electronic circuit a hobby club or circle (in compound words) Show more arrow right (administrative region): piirikunta(electronic circuit): virtapiiri Show more arrow right Phrases täyttää piripintaan (“to fill up to the edge”) Verbs piirittääpiirtääpiirustaa Show more arrow right From Proto-Finnic piiri, from Proto-Uralic pire. Related to Estonian piir. Show more arrow right

Wikipedia

piiri
tasokuvion ympärysmitta, geometrian käsite virtapiiri
johtimien ja sähkölaitteiden muodostama sähkövirran kulkureitti vaalipiiri
äänestysalueen osa, jolla on oikeus valita tietty määrä edustajia piiri
hallinnollinen alue Neuvostoliitossa ja eräissä sen seuraajavaltioissa Piiri
Sub-kanavalla esitetty televisiosarja Piiri
kylä Piirissaaren kunnassa Virossa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

piirini

piirini

piirisi

piirisi

piirinsä

piirinsä

Par

-ta

piiriäni

piirejäni

piiriäsi

piirejäsi

piiriänsä / piiriään

piirejänsä / piirejään

Gen

-n

piirini

piirieni

piirisi

piiriesi

piirinsä

piiriensä

Ill

mihin

piiriini

piireihini

piiriisi

piireihisi

piiriinsä

piireihinsä

Ine

-ssa

piirissäni

piireissäni

piirissäsi

piireissäsi

piirissänsä / piirissään

piireissänsä / piireissään

Ela

-sta

piiristäni

piireistäni

piiristäsi

piireistäsi

piiristänsä / piiristään

piireistänsä / piireistään

All

-lle

piirilleni

piireilleni

piirillesi

piireillesi

piirillensä / piirilleen

piireillensä / piireilleän

Ade

-lla

piirilläni

piireilläni

piirilläsi

piireilläsi

piirillänsä / piirillään

piireillänsä / piireillään

Abl

-lta

piiriltäni

piireiltäni

piiriltäsi

piireiltäsi

piiriltänsä / piiriltään

piireiltänsä / piireiltään

Tra

-ksi

piirikseni

piireikseni

piiriksesi

piireiksesi

piiriksensä / piirikseen

piireiksensä / piireikseen

Ess

-na

piirinäni

piireinäni

piirinäsi

piireinäsi

piirinänsä / piirinään

piireinänsä / piireinään

Abe

-tta

piirittäni

piireittäni

piirittäsi

piireittäsi

piirittänsä / piirittään

piireittänsä / piireittään

Com

-ne

-

piireineni

-

piireinesi

-

piireinensä / piireineen

Singular

Plural

Nom

-

piirini

piirisi

piirinsä

piirini

piirisi

piirinsä

Par

-ta

piiriäni

piiriäsi

piiriänsä / piiriään

piirejäni

piirejäsi

piirejänsä / piirejään

Gen

-n

piirini

piirisi

piirinsä

piirieni

piiriesi

piiriensä

Ill

mihin

piiriini

piiriisi

piiriinsä

piireihini

piireihisi

piireihinsä

Ine

-ssa

piirissäni

piirissäsi

piirissänsä / piirissään

piireissäni

piireissäsi

piireissänsä / piireissään

Ela

-sta

piiristäni

piiristäsi

piiristänsä / piiristään

piireistäni

piireistäsi

piireistänsä / piireistään

All

-lle

piirilleni

piirillesi

piirillensä / piirilleen

piireilleni

piireillesi

piireillensä / piireilleän

Ade

-lla

piirilläni

piirilläsi

piirillänsä / piirillään

piireilläni

piireilläsi

piireillänsä / piireillään

Abl

-lta

piiriltäni

piiriltäsi

piiriltänsä / piiriltään

piireiltäni

piireiltäsi

piireiltänsä / piireiltään

Tra

-ksi

piirikseni

piiriksesi

piiriksensä / piirikseen

piireikseni

piireiksesi

piireiksensä / piireikseen

Ess

-na

piirinäni

piirinäsi

piirinänsä / piirinään

piireinäni

piireinäsi

piireinänsä / piireinään

Abe

-tta

piirittäni

piirittäsi

piirittänsä / piirittään

piireittäni

piireittäsi

piireittänsä / piireittään

Com

-ne

-

-

-

piireineni

piireinesi

piireinensä / piireineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

piirimme

piirimme

piirinne

piirinne

piirinsä

piirinsä

Par

-ta

piiriämme

piirejämme

piiriänne

piirejänne

piiriänsä / piiriään

piirejänsä / piirejään

Gen

-n

piirimme

piiriemme

piirinne

piirienne

piirinsä

piiriensä

Ill

mihin

piiriimme

piireihimme

piiriinne

piireihinne

piiriinsä

piireihinsä

Ine

-ssa

piirissämme

piireissämme

piirissänne

piireissänne

piirissänsä / piirissään

piireissänsä / piireissään

Ela

-sta

piiristämme

piireistämme

piiristänne

piireistänne

piiristänsä / piiristään

piireistänsä / piireistään

All

-lle

piirillemme

piireillemme

piirillenne

piireillenne

piirillensä / piirilleen

piireillensä / piireilleän

Ade

-lla

piirillämme

piireillämme

piirillänne

piireillänne

piirillänsä / piirillään

piireillänsä / piireillään

Abl

-lta

piiriltämme

piireiltämme

piiriltänne

piireiltänne

piiriltänsä / piiriltään

piireiltänsä / piireiltään

Tra

-ksi

piiriksemme

piireiksemme

piiriksenne

piireiksenne

piiriksensä / piirikseen

piireiksensä / piireikseen

Ess

-na

piirinämme

piireinämme

piirinänne

piireinänne

piirinänsä / piirinään

piireinänsä / piireinään

Abe

-tta

piirittämme

piireittämme

piirittänne

piireittänne

piirittänsä / piirittään

piireittänsä / piireittään

Com

-ne

-

piireinemme

-

piireinenne

-

piireinensä / piireineen

Singular

Plural

Nom

-

piirimme

piirinne

piirinsä

piirimme

piirinne

piirinsä

Par

-ta

piiriämme

piiriänne

piiriänsä / piiriään

piirejämme

piirejänne

piirejänsä / piirejään

Gen

-n

piirimme

piirinne

piirinsä

piiriemme

piirienne

piiriensä

Ill

mihin

piiriimme

piiriinne

piiriinsä

piireihimme

piireihinne

piireihinsä

Ine

-ssa

piirissämme

piirissänne

piirissänsä / piirissään

piireissämme

piireissänne

piireissänsä / piireissään

Ela

-sta

piiristämme

piiristänne

piiristänsä / piiristään

piireistämme

piireistänne

piireistänsä / piireistään

All

-lle

piirillemme

piirillenne

piirillensä / piirilleen

piireillemme

piireillenne

piireillensä / piireilleän

Ade

-lla

piirillämme

piirillänne

piirillänsä / piirillään

piireillämme

piireillänne

piireillänsä / piireillään

Abl

-lta

piiriltämme

piiriltänne

piiriltänsä / piiriltään

piireiltämme

piireiltänne

piireiltänsä / piireiltään

Tra

-ksi

piiriksemme

piiriksenne

piiriksensä / piirikseen

piireiksemme

piireiksenne

piireiksensä / piireikseen

Ess

-na

piirinämme

piirinänne

piirinänsä / piirinään

piireinämme

piireinänne

piireinänsä / piireinään

Abe

-tta

piirittämme

piirittänne

piirittänsä / piirittään

piireittämme

piireittänne

piireittänsä / piireittään

Com

-ne

-

-

-

piireinemme

piireinenne

piireinensä / piireineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept