piilekin |
Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular, Focus clitic with suffix |
|
Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular, Focus clitic with suffix |
||
Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb, Focus clitic with suffix |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ lek |
Noun, Singular Genitive |
|
| to lie behind | piillä, olla takana |
| silicon |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piilenkin |
|
ii |
piiletkin |
|
iii |
piileekin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piilemmekin / piilläänkin |
|
ii |
piilettekin |
|
iii |
piilevätkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piilinkin |
|
ii |
piilitkin |
|
iii |
piilikin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piilimmekin / piiltiinkin |
|
ii |
piilittekin |
|
iii |
piilivätkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen piillytkin |
en ole piillytkin |
ii |
olet piillytkin |
et ole piillytkin |
iii |
on piillytkin |
ei ole piillytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme piilleetkin |
emme ole piilleetkin |
ii |
olette piilleetkin |
ette ole piilleetkin |
iii |
ovat piilleetkin |
eivät ole piilleetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin piillytkin |
en ollut piillytkin |
ii |
olit piillytkin |
et ollut piillytkin |
iii |
oli piillytkin |
ei ollut piillytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme piilleetkin |
emme olleet piilleetkin |
ii |
olitte piilleetkin |
ette olleet piilleetkin |
iii |
olivat piilleetkin |
eivät olleet piilleetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piilisinkin |
|
ii |
piilisitkin |
|
iii |
piilisikin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piilisimmekin |
|
ii |
piilisittekin |
|
iii |
piilisivätkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin piillytkin |
en olisi piillytkin |
ii |
olisit piillytkin |
et olisi piillytkin |
iii |
olisi piillytkin |
ei olisi piillytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme piilleetkin |
emme olisi piilleetkin |
ii |
olisitte piilleetkin |
ette olisi piilleetkin |
iii |
olisivat piilleetkin |
eivät olisi piilleetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piillenkin |
en piillekin |
ii |
piilletkin |
et piillekin |
iii |
piilleekin |
ei piillekin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
piillemmekin |
emme piillekin |
ii |
piillettekin |
ette piillekin |
iii |
piillevätkin |
eivät piillekin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen piillytkin |
en liene piillytkin |
ii |
lienet piillytkin |
et liene piillytkin |
iii |
lienee piillytkin |
ei liene piillytkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme piilleetkin |
emme liene piilleetkin |
ii |
lienette piilleetkin |
ette liene piilleetkin |
iii |
lienevät piilleetkin |
eivät liene piilleetkin |
Singular
i |
- |
ii |
piile |
iii |
piilköön |
Plural
i |
piilkäämme |
ii |
piilkää |
iii |
piilkööt |
Nom |
- |
piilläkin |
Tra |
-ksi |
piilläksensäkin / piilläkseenkin |
Ine |
-ssa |
piillessäkin |
Ins |
-in |
piillenkin |
Ine |
-ssa |
piiltäessäkin (passive) |
Ill |
mihin |
piilemäänkin |
Ine |
-ssa |
piilemässäkin |
Ela |
-sta |
piilemästäkin |
Ade |
-lla |
piilemälläkin |
Abe |
-tta |
piilemättäkin |
Ins |
-in |
piilemänkin |
Ins |
-in |
piiltämänkin (passive) |
Nom |
- |
piileminenkin |
Par |
-ta |
piilemistäkin |
piilemäisillänsäkin / piilemäisilläänkin |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
piilläänkin |
ei piilläkin |
Imperfect |
piiltiinkin |
ei piiltykin |
Potential |
piiltäneenkin |
ei piiltänekin |
Conditional |
piiltäisiinkin |
ei piiltäisikin |
Imperative Present |
piiltäköönkin |
älköön piiltäkökin |
Imperative Perfect |
olkoon piiltykin |
älköön piiltykin |
Positive
Negative
Present
piilläänkin
ei piilläkin
Imperfect
piiltiinkin
ei piiltykin
Potential
piiltäneenkin
ei piiltänekin
Conditional
piiltäisiinkin
ei piiltäisikin
Imperative Present
piiltäköönkin
älköön piiltäkökin
Imperative Perfect
olkoon piiltykin
älköön piiltykin
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
piileväkin |
piiltäväkin |
2nd |
piillytkin |
piiltykin |
3rd |
piilemäkin |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
pii |
piit |
Par |
-ta |
piitä |
piitä |
Gen |
-n |
piin |
piitten / piiden |
Ill |
mihin |
piihin |
piihin |
Ine |
-ssa |
piissä |
piissä |
Ela |
-sta |
piistä |
piistä |
All |
-lle |
piille |
piille |
Ade |
-lla |
piillä |
piillä |
Abl |
-lta |
piiltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piiksi |
piiksi |
Ess |
-na |
piinä |
piinä |
Abe |
-tta |
piittä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
piine |
Ins |
-in |
- |
piin |
Singular
Plural
Nom
-
pii
piit
Par
-ta
piitä
piitä
Gen
-n
piin
piitten / piiden
Ill
mihin
piihin
piihin
Ine
-ssa
piissä
piissä
Ela
-sta
piistä
piistä
All
-lle
piille
piille
Ade
-lla
piillä
piillä
Abl
-lta
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piiksi
piiksi
Ess
-na
piinä
piinä
Abe
-tta
piittä
piittä
Com
-ne
-
piine
Ins
-in
-
piin
| silicon | pii |
| pi | pii |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
Par |
-ta |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
Gen |
-n |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
Ill |
mihin |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
Ine |
-ssa |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
Ela |
-sta |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
All |
-lle |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
Ade |
-lla |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
Abl |
-lta |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
Ess |
-na |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
Abe |
-tta |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
piine |
- |
piine |
- |
piine |
Singular
Plural
Nom
-
pii
pii
pii
pii
pii
pii
Par
-ta
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
Gen
-n
pii
pii
pii
piitte
piitte
piitte
Ill
mihin
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
Ine
-ssa
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
Ela
-sta
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
All
-lle
piille
piille
piille
piille
piille
piille
Ade
-lla
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
Abl
-lta
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
Ess
-na
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
Abe
-tta
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
Com
-ne
-
-
-
piine
piine
piine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
Par |
-ta |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
Gen |
-n |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
Ill |
mihin |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
Ine |
-ssa |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
Ela |
-sta |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
All |
-lle |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
Ade |
-lla |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
Abl |
-lta |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
Ess |
-na |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
Abe |
-tta |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
piine |
- |
piine |
- |
piine |
Singular
Plural
Nom
-
pii
pii
pii
pii
pii
pii
Par
-ta
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
Gen
-n
pii
pii
pii
piitte
piitte
piitte
Ill
mihin
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
Ine
-ssa
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
Ela
-sta
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
All
-lle
piille
piille
piille
piille
piille
piille
Ade
-lla
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
Abl
-lta
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
Ess
-na
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
Abe
-tta
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
Com
-ne
-
-
-
piine
piine
piine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lek |
lekit |
Par |
-ta |
lekiä |
lekejä |
Gen |
-n |
lekin |
lekien |
Ill |
mihin |
lekiin |
lekeihin |
Ine |
-ssa |
lekissä |
lekeissä |
Ela |
-sta |
lekistä |
lekeistä |
All |
-lle |
lekille |
lekeille |
Ade |
-lla |
lekillä |
lekeillä |
Abl |
-lta |
lekiltä |
lekeiltä |
Tra |
-ksi |
lekiksi |
lekeiksi |
Ess |
-na |
lekinä |
lekeinä |
Abe |
-tta |
lekittä |
lekeittä |
Com |
-ne |
- |
lekeine |
Ins |
-in |
- |
lekein |
Singular
Plural
Nom
-
lek
lekit
Par
-ta
lekiä
lekejä
Gen
-n
lekin
lekien
Ill
mihin
lekiin
lekeihin
Ine
-ssa
lekissä
lekeissä
Ela
-sta
lekistä
lekeistä
All
-lle
lekille
lekeille
Ade
-lla
lekillä
lekeillä
Abl
-lta
lekiltä
lekeiltä
Tra
-ksi
lekiksi
lekeiksi
Ess
-na
lekinä
lekeinä
Abe
-tta
lekittä
lekeittä
Com
-ne
-
lekeine
Ins
-in
-
lekein
| lek |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leki |
leki |
leki |
leki |
leki |
leki |
Par |
-ta |
lekiä |
lekejä |
lekiä |
lekejä |
lekiä |
lekejä |
Gen |
-n |
leki |
lekie |
leki |
lekie |
leki |
lekie |
Ill |
mihin |
lekii |
lekeihi |
lekii |
lekeihi |
lekii |
lekeihi |
Ine |
-ssa |
lekissä |
lekeissä |
lekissä |
lekeissä |
lekissä |
lekeissä |
Ela |
-sta |
lekistä |
lekeistä |
lekistä |
lekeistä |
lekistä |
lekeistä |
All |
-lle |
lekille |
lekeille |
lekille |
lekeille |
lekille |
lekeille |
Ade |
-lla |
lekillä |
lekeillä |
lekillä |
lekeillä |
lekillä |
lekeillä |
Abl |
-lta |
lekiltä |
lekeiltä |
lekiltä |
lekeiltä |
lekiltä |
lekeiltä |
Tra |
-ksi |
lekikse |
lekeikse |
lekikse |
lekeikse |
lekikse |
lekeikse |
Ess |
-na |
lekinä |
lekeinä |
lekinä |
lekeinä |
lekinä |
lekeinä |
Abe |
-tta |
lekittä |
lekeittä |
lekittä |
lekeittä |
lekittä |
lekeittä |
Com |
-ne |
- |
lekeine |
- |
lekeine |
- |
lekeine |
Singular
Plural
Nom
-
leki
leki
leki
leki
leki
leki
Par
-ta
lekiä
lekiä
lekiä
lekejä
lekejä
lekejä
Gen
-n
leki
leki
leki
lekie
lekie
lekie
Ill
mihin
lekii
lekii
lekii
lekeihi
lekeihi
lekeihi
Ine
-ssa
lekissä
lekissä
lekissä
lekeissä
lekeissä
lekeissä
Ela
-sta
lekistä
lekistä
lekistä
lekeistä
lekeistä
lekeistä
All
-lle
lekille
lekille
lekille
lekeille
lekeille
lekeille
Ade
-lla
lekillä
lekillä
lekillä
lekeillä
lekeillä
lekeillä
Abl
-lta
lekiltä
lekiltä
lekiltä
lekeiltä
lekeiltä
lekeiltä
Tra
-ksi
lekikse
lekikse
lekikse
lekeikse
lekeikse
lekeikse
Ess
-na
lekinä
lekinä
lekinä
lekeinä
lekeinä
lekeinä
Abe
-tta
lekittä
lekittä
lekittä
lekeittä
lekeittä
lekeittä
Com
-ne
-
-
-
lekeine
lekeine
lekeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leki |
leki |
leki |
leki |
leki |
leki |
Par |
-ta |
lekiä |
lekejä |
lekiä |
lekejä |
lekiä |
lekejä |
Gen |
-n |
leki |
lekie |
leki |
lekie |
leki |
lekie |
Ill |
mihin |
lekii |
lekeihi |
lekii |
lekeihi |
lekii |
lekeihi |
Ine |
-ssa |
lekissä |
lekeissä |
lekissä |
lekeissä |
lekissä |
lekeissä |
Ela |
-sta |
lekistä |
lekeistä |
lekistä |
lekeistä |
lekistä |
lekeistä |
All |
-lle |
lekille |
lekeille |
lekille |
lekeille |
lekille |
lekeille |
Ade |
-lla |
lekillä |
lekeillä |
lekillä |
lekeillä |
lekillä |
lekeillä |
Abl |
-lta |
lekiltä |
lekeiltä |
lekiltä |
lekeiltä |
lekiltä |
lekeiltä |
Tra |
-ksi |
lekikse |
lekeikse |
lekikse |
lekeikse |
lekikse |
lekeikse |
Ess |
-na |
lekinä |
lekeinä |
lekinä |
lekeinä |
lekinä |
lekeinä |
Abe |
-tta |
lekittä |
lekeittä |
lekittä |
lekeittä |
lekittä |
lekeittä |
Com |
-ne |
- |
lekeine |
- |
lekeine |
- |
lekeine |
Singular
Plural
Nom
-
leki
leki
leki
leki
leki
leki
Par
-ta
lekiä
lekiä
lekiä
lekejä
lekejä
lekejä
Gen
-n
leki
leki
leki
lekie
lekie
lekie
Ill
mihin
lekii
lekii
lekii
lekeihi
lekeihi
lekeihi
Ine
-ssa
lekissä
lekissä
lekissä
lekeissä
lekeissä
lekeissä
Ela
-sta
lekistä
lekistä
lekistä
lekeistä
lekeistä
lekeistä
All
-lle
lekille
lekille
lekille
lekeille
lekeille
lekeille
Ade
-lla
lekillä
lekillä
lekillä
lekeillä
lekeillä
lekeillä
Abl
-lta
lekiltä
lekiltä
lekiltä
lekeiltä
lekeiltä
lekeiltä
Tra
-ksi
lekikse
lekikse
lekikse
lekeikse
lekeikse
lekeikse
Ess
-na
lekinä
lekinä
lekinä
lekeinä
lekeinä
lekeinä
Abe
-tta
lekittä
lekittä
lekittä
lekeittä
lekeittä
lekeittä
Com
-ne
-
-
-
lekeine
lekeine
lekeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net