piifluoridi |
Noun, Singular Nominative |
|
+ fluoridi |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
pii |
piit |
Par |
-ta |
piitä |
piitä |
Gen |
-n |
piin |
piitten / piiden |
Ill |
mihin |
piihin |
piihin |
Ine |
-ssa |
piissä |
piissä |
Ela |
-sta |
piistä |
piistä |
All |
-lle |
piille |
piille |
Ade |
-lla |
piillä |
piillä |
Abl |
-lta |
piiltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piiksi |
piiksi |
Ess |
-na |
piinä |
piinä |
Abe |
-tta |
piittä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
piine |
Ins |
-in |
- |
piin |
Singular
Plural
Nom
-
pii
piit
Par
-ta
piitä
piitä
Gen
-n
piin
piitten / piiden
Ill
mihin
piihin
piihin
Ine
-ssa
piissä
piissä
Ela
-sta
piistä
piistä
All
-lle
piille
piille
Ade
-lla
piillä
piillä
Abl
-lta
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piiksi
piiksi
Ess
-na
piinä
piinä
Abe
-tta
piittä
piittä
Com
-ne
-
piine
Ins
-in
-
piin
| silicon | pii |
| pi | pii |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
Par |
-ta |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
Gen |
-n |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
Ill |
mihin |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
Ine |
-ssa |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
Ela |
-sta |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
All |
-lle |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
Ade |
-lla |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
Abl |
-lta |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
Ess |
-na |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
Abe |
-tta |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
piine |
- |
piine |
- |
piine |
Singular
Plural
Nom
-
pii
pii
pii
pii
pii
pii
Par
-ta
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
Gen
-n
pii
pii
pii
piitte
piitte
piitte
Ill
mihin
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
Ine
-ssa
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
Ela
-sta
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
All
-lle
piille
piille
piille
piille
piille
piille
Ade
-lla
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
Abl
-lta
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
Ess
-na
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
Abe
-tta
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
Com
-ne
-
-
-
piine
piine
piine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
pii |
Par |
-ta |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
piitä |
Gen |
-n |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
pii |
piitte |
Ill |
mihin |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
piihi |
Ine |
-ssa |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
piissä |
Ela |
-sta |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
piistä |
All |
-lle |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
piille |
Ade |
-lla |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
piillä |
Abl |
-lta |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
piiltä |
Tra |
-ksi |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
piikse |
Ess |
-na |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
piinä |
Abe |
-tta |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
piittä |
Com |
-ne |
- |
piine |
- |
piine |
- |
piine |
Singular
Plural
Nom
-
pii
pii
pii
pii
pii
pii
Par
-ta
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
piitä
Gen
-n
pii
pii
pii
piitte
piitte
piitte
Ill
mihin
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
piihi
Ine
-ssa
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
piissä
Ela
-sta
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
piistä
All
-lle
piille
piille
piille
piille
piille
piille
Ade
-lla
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
piillä
Abl
-lta
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
piiltä
Tra
-ksi
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
piikse
Ess
-na
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
piinä
Abe
-tta
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
piittä
Com
-ne
-
-
-
piine
piine
piine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
fluoridi |
fluoridit |
Par |
-ta |
fluoridia |
fluorideja |
Gen |
-n |
fluoridin |
fluoridien |
Ill |
mihin |
fluoridiin |
fluorideihin |
Ine |
-ssa |
fluoridissa |
fluorideissa |
Ela |
-sta |
fluoridista |
fluorideista |
All |
-lle |
fluoridille |
fluorideille |
Ade |
-lla |
fluoridilla |
fluorideilla |
Abl |
-lta |
fluoridilta |
fluorideilta |
Tra |
-ksi |
fluoridiksi |
fluorideiksi |
Ess |
-na |
fluoridina |
fluorideina |
Abe |
-tta |
fluoriditta |
fluorideitta |
Com |
-ne |
- |
fluorideine |
Ins |
-in |
- |
fluoridein |
Singular
Plural
Nom
-
fluoridi
fluoridit
Par
-ta
fluoridia
fluorideja
Gen
-n
fluoridin
fluoridien
Ill
mihin
fluoridiin
fluorideihin
Ine
-ssa
fluoridissa
fluorideissa
Ela
-sta
fluoridista
fluorideista
All
-lle
fluoridille
fluorideille
Ade
-lla
fluoridilla
fluorideilla
Abl
-lta
fluoridilta
fluorideilta
Tra
-ksi
fluoridiksi
fluorideiksi
Ess
-na
fluoridina
fluorideina
Abe
-tta
fluoriditta
fluorideitta
Com
-ne
-
fluorideine
Ins
-in
-
fluoridein
| fluoride | fluoridi, fluori |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
Par |
-ta |
fluoridia |
fluorideja |
fluoridia |
fluorideja |
fluoridia |
fluorideja |
Gen |
-n |
fluoridi |
fluoridie |
fluoridi |
fluoridie |
fluoridi |
fluoridie |
Ill |
mihin |
fluoridii |
fluorideihi |
fluoridii |
fluorideihi |
fluoridii |
fluorideihi |
Ine |
-ssa |
fluoridissa |
fluorideissa |
fluoridissa |
fluorideissa |
fluoridissa |
fluorideissa |
Ela |
-sta |
fluoridista |
fluorideista |
fluoridista |
fluorideista |
fluoridista |
fluorideista |
All |
-lle |
fluoridille |
fluorideille |
fluoridille |
fluorideille |
fluoridille |
fluorideille |
Ade |
-lla |
fluoridilla |
fluorideilla |
fluoridilla |
fluorideilla |
fluoridilla |
fluorideilla |
Abl |
-lta |
fluoridilta |
fluorideilta |
fluoridilta |
fluorideilta |
fluoridilta |
fluorideilta |
Tra |
-ksi |
fluoridikse |
fluorideikse |
fluoridikse |
fluorideikse |
fluoridikse |
fluorideikse |
Ess |
-na |
fluoridina |
fluorideina |
fluoridina |
fluorideina |
fluoridina |
fluorideina |
Abe |
-tta |
fluoriditta |
fluorideitta |
fluoriditta |
fluorideitta |
fluoriditta |
fluorideitta |
Com |
-ne |
- |
fluorideine |
- |
fluorideine |
- |
fluorideine |
Singular
Plural
Nom
-
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridi
Par
-ta
fluoridia
fluoridia
fluoridia
fluorideja
fluorideja
fluorideja
Gen
-n
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridie
fluoridie
fluoridie
Ill
mihin
fluoridii
fluoridii
fluoridii
fluorideihi
fluorideihi
fluorideihi
Ine
-ssa
fluoridissa
fluoridissa
fluoridissa
fluorideissa
fluorideissa
fluorideissa
Ela
-sta
fluoridista
fluoridista
fluoridista
fluorideista
fluorideista
fluorideista
All
-lle
fluoridille
fluoridille
fluoridille
fluorideille
fluorideille
fluorideille
Ade
-lla
fluoridilla
fluoridilla
fluoridilla
fluorideilla
fluorideilla
fluorideilla
Abl
-lta
fluoridilta
fluoridilta
fluoridilta
fluorideilta
fluorideilta
fluorideilta
Tra
-ksi
fluoridikse
fluoridikse
fluoridikse
fluorideikse
fluorideikse
fluorideikse
Ess
-na
fluoridina
fluoridina
fluoridina
fluorideina
fluorideina
fluorideina
Abe
-tta
fluoriditta
fluoriditta
fluoriditta
fluorideitta
fluorideitta
fluorideitta
Com
-ne
-
-
-
fluorideine
fluorideine
fluorideine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
fluoridi |
Par |
-ta |
fluoridia |
fluorideja |
fluoridia |
fluorideja |
fluoridia |
fluorideja |
Gen |
-n |
fluoridi |
fluoridie |
fluoridi |
fluoridie |
fluoridi |
fluoridie |
Ill |
mihin |
fluoridii |
fluorideihi |
fluoridii |
fluorideihi |
fluoridii |
fluorideihi |
Ine |
-ssa |
fluoridissa |
fluorideissa |
fluoridissa |
fluorideissa |
fluoridissa |
fluorideissa |
Ela |
-sta |
fluoridista |
fluorideista |
fluoridista |
fluorideista |
fluoridista |
fluorideista |
All |
-lle |
fluoridille |
fluorideille |
fluoridille |
fluorideille |
fluoridille |
fluorideille |
Ade |
-lla |
fluoridilla |
fluorideilla |
fluoridilla |
fluorideilla |
fluoridilla |
fluorideilla |
Abl |
-lta |
fluoridilta |
fluorideilta |
fluoridilta |
fluorideilta |
fluoridilta |
fluorideilta |
Tra |
-ksi |
fluoridikse |
fluorideikse |
fluoridikse |
fluorideikse |
fluoridikse |
fluorideikse |
Ess |
-na |
fluoridina |
fluorideina |
fluoridina |
fluorideina |
fluoridina |
fluorideina |
Abe |
-tta |
fluoriditta |
fluorideitta |
fluoriditta |
fluorideitta |
fluoriditta |
fluorideitta |
Com |
-ne |
- |
fluorideine |
- |
fluorideine |
- |
fluorideine |
Singular
Plural
Nom
-
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridi
Par
-ta
fluoridia
fluoridia
fluoridia
fluorideja
fluorideja
fluorideja
Gen
-n
fluoridi
fluoridi
fluoridi
fluoridie
fluoridie
fluoridie
Ill
mihin
fluoridii
fluoridii
fluoridii
fluorideihi
fluorideihi
fluorideihi
Ine
-ssa
fluoridissa
fluoridissa
fluoridissa
fluorideissa
fluorideissa
fluorideissa
Ela
-sta
fluoridista
fluoridista
fluoridista
fluorideista
fluorideista
fluorideista
All
-lle
fluoridille
fluoridille
fluoridille
fluorideille
fluorideille
fluorideille
Ade
-lla
fluoridilla
fluoridilla
fluoridilla
fluorideilla
fluorideilla
fluorideilla
Abl
-lta
fluoridilta
fluoridilta
fluoridilta
fluorideilta
fluorideilta
fluorideilta
Tra
-ksi
fluoridikse
fluoridikse
fluoridikse
fluorideikse
fluorideikse
fluorideikse
Ess
-na
fluoridina
fluoridina
fluoridina
fluorideina
fluorideina
fluorideina
Abe
-tta
fluoriditta
fluoriditta
fluoriditta
fluorideitta
fluorideitta
fluorideitta
Com
-ne
-
-
-
fluorideine
fluorideine
fluorideine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net