logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pii, noun

Word analysis
piifluoridi

piifluoridi

pii

Noun, Singular Nominative

+ fluoridi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pii

piit

Par

-ta

piitä

piitä

Gen

-n

piin

piitten / piiden

Ill

mihin

piihin

piihin

Ine

-ssa

piissä

piissä

Ela

-sta

piistä

piistä

All

-lle

piille

piille

Ade

-lla

piillä

piillä

Abl

-lta

piiltä

piiltä

Tra

-ksi

piiksi

piiksi

Ess

-na

piinä

piinä

Abe

-tta

piittä

piittä

Com

-ne

-

piine

Ins

-in

-

piin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pii

piit

Par

-ta

piitä

piitä

Gen

-n

piin

piitten / piiden

Ill

mihin

piihin

piihin

Ine

-ssa

piissä

piissä

Ela

-sta

piistä

piistä

All

-lle

piille

piille

Ade

-lla

piillä

piillä

Abl

-lta

piiltä

piiltä

Tra

-ksi

piiksi

piiksi

Ess

-na

piinä

piinä

Abe

-tta

piittä

piittä

Com

-ne

-

piine

Ins

-in

-

piin

silicon pii
pi pii
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence 5685; OpenSubtitles2018.v3; Tanzil; Europarl Parallel Corpus Pii on myrkyllinen aine. Silicon is a toxic substance. Pii on hyvin yleinen alkuaine. Silicon is a very common element. Piillenne on haihtunut. Piillenne has evaporated. Ota pois piisi reaktiosta. Remove the silicon from the reaction. Päässäsi piilläsi aarre. There is a treasure hidden in your head.. Vastaushan on pii. Well, whistle me Dixie. the answer's pi! Pii piissämme on erittäin puhdasta. The silicon in our silicon is very pure. Haluan oppia lisää piistä. I want to learn more about silicon. Lasi on valmistettu piistä. The glass is made of silicon. Tarkoitatko piitä? You mean, like Pi? Show more arrow right

Wiktionary

silicon (element, symbol Si) - (dated) flint (hard, fine-grained quartz or a piece of it) piikivi Show more arrow right (flint): piikivi Show more arrow right piinen Show more arrow right piiatomipiidioksidipiiesinepiifluoridipiihappopiikivipiikuoripiilasipiileväpiilukkopiimaapiinkovapiipitoinenpiisahapiisirupiiyhdisteselkäpii Show more arrow right From Proto-Finnic pii (“flint”), from Proto-Uralic pije (“rock, stone”); possibly related to etymology (2). From Proto-Finnic pii (“tooth”), from Proto-Finno-Ugric piŋe (“tooth”). Cognates include Hungarian fog (“tooth”). Borrowed from Swedish bi (literally “by”). < Ancient Greek πεῖ (peî) Greek letter Ππ Previous: omikron Next: rhoo Finnish Wikipedia has an article on:PiiWikipedia fi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

piini

piini

piisi

piisi

piinsä

piinsä

Par

-ta

piitäni

piitäni

piitäsi

piitäsi

piitänsä / piitään

piitänsä / piitään

Gen

-n

piini

piitteni / piideni

piisi

piittesi / piidesi

piinsä

piittensä / piidensä

Ill

mihin

piihini

piihini

piihisi

piihisi

piihinsä

piihinsä

Ine

-ssa

piissäni

piissäni

piissäsi

piissäsi

piissänsä / piissään

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piistäni

piistäni

piistäsi

piistäsi

piistänsä / piistään

piistänsä / piistään

All

-lle

piilleni

piilleni

piillesi

piillesi

piillensä / piilleen

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piilläni

piilläni

piilläsi

piilläsi

piillänsä / piillään

piillänsä / piillään

Abl

-lta

piiltäni

piiltäni

piiltäsi

piiltäsi

piiltänsä / piiltään

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piikseni

piikseni

piiksesi

piiksesi

piiksensä / piikseen

piiksensä / piikseen

Ess

-na

piinäni

piinäni

piinäsi

piinäsi

piinänsä / piinään

piinänsä / piinään

Abe

-tta

piittäni

piittäni

piittäsi

piittäsi

piittänsä / piittään

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

piineni

-

piinesi

-

piinensä / piineen

Singular

Plural

Nom

-

piini

piisi

piinsä

piini

piisi

piinsä

Par

-ta

piitäni

piitäsi

piitänsä / piitään

piitäni

piitäsi

piitänsä / piitään

Gen

-n

piini

piisi

piinsä

piitteni / piideni

piittesi / piidesi

piittensä / piidensä

Ill

mihin

piihini

piihisi

piihinsä

piihini

piihisi

piihinsä

Ine

-ssa

piissäni

piissäsi

piissänsä / piissään

piissäni

piissäsi

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piistäni

piistäsi

piistänsä / piistään

piistäni

piistäsi

piistänsä / piistään

All

-lle

piilleni

piillesi

piillensä / piilleen

piilleni

piillesi

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piilläni

piilläsi

piillänsä / piillään

piilläni

piilläsi

piillänsä / piillään

Abl

-lta

piiltäni

piiltäsi

piiltänsä / piiltään

piiltäni

piiltäsi

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piikseni

piiksesi

piiksensä / piikseen

piikseni

piiksesi

piiksensä / piikseen

Ess

-na

piinäni

piinäsi

piinänsä / piinään

piinäni

piinäsi

piinänsä / piinään

Abe

-tta

piittäni

piittäsi

piittänsä / piittään

piittäni

piittäsi

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

-

-

piineni

piinesi

piinensä / piineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

piimme

piimme

piinne

piinne

piinsä

piinsä

Par

-ta

piitämme

piitämme

piitänne

piitänne

piitänsä / piitään

piitänsä / piitään

Gen

-n

piimme

piittemme / piidemme

piinne

piittenne / piidenne

piinsä

piittensä / piidensä

Ill

mihin

piihimme

piihimme

piihinne

piihinne

piihinsä

piihinsä

Ine

-ssa

piissämme

piissämme

piissänne

piissänne

piissänsä / piissään

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piistämme

piistämme

piistänne

piistänne

piistänsä / piistään

piistänsä / piistään

All

-lle

piillemme

piillemme

piillenne

piillenne

piillensä / piilleen

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piillämme

piillämme

piillänne

piillänne

piillänsä / piillään

piillänsä / piillään

Abl

-lta

piiltämme

piiltämme

piiltänne

piiltänne

piiltänsä / piiltään

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piiksemme

piiksemme

piiksenne

piiksenne

piiksensä / piikseen

piiksensä / piikseen

Ess

-na

piinämme

piinämme

piinänne

piinänne

piinänsä / piinään

piinänsä / piinään

Abe

-tta

piittämme

piittämme

piittänne

piittänne

piittänsä / piittään

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

piinemme

-

piinenne

-

piinensä / piineen

Singular

Plural

Nom

-

piimme

piinne

piinsä

piimme

piinne

piinsä

Par

-ta

piitämme

piitänne

piitänsä / piitään

piitämme

piitänne

piitänsä / piitään

Gen

-n

piimme

piinne

piinsä

piittemme / piidemme

piittenne / piidenne

piittensä / piidensä

Ill

mihin

piihimme

piihinne

piihinsä

piihimme

piihinne

piihinsä

Ine

-ssa

piissämme

piissänne

piissänsä / piissään

piissämme

piissänne

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piistämme

piistänne

piistänsä / piistään

piistämme

piistänne

piistänsä / piistään

All

-lle

piillemme

piillenne

piillensä / piilleen

piillemme

piillenne

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piillämme

piillänne

piillänsä / piillään

piillämme

piillänne

piillänsä / piillään

Abl

-lta

piiltämme

piiltänne

piiltänsä / piiltään

piiltämme

piiltänne

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piiksemme

piiksenne

piiksensä / piikseen

piiksemme

piiksenne

piiksensä / piikseen

Ess

-na

piinämme

piinänne

piinänsä / piinään

piinämme

piinänne

piinänsä / piinään

Abe

-tta

piittämme

piittänne

piittänsä / piittään

piittämme

piittänne

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

-

-

piinemme

piinenne

piinensä / piineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fluoridi

fluoridit

Par

-ta

fluoridia

fluorideja

Gen

-n

fluoridin

fluoridien

Ill

mihin

fluoridiin

fluorideihin

Ine

-ssa

fluoridissa

fluorideissa

Ela

-sta

fluoridista

fluorideista

All

-lle

fluoridille

fluorideille

Ade

-lla

fluoridilla

fluorideilla

Abl

-lta

fluoridilta

fluorideilta

Tra

-ksi

fluoridiksi

fluorideiksi

Ess

-na

fluoridina

fluorideina

Abe

-tta

fluoriditta

fluorideitta

Com

-ne

-

fluorideine

Ins

-in

-

fluoridein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

fluoridi

fluoridit

Par

-ta

fluoridia

fluorideja

Gen

-n

fluoridin

fluoridien

Ill

mihin

fluoridiin

fluorideihin

Ine

-ssa

fluoridissa

fluorideissa

Ela

-sta

fluoridista

fluorideista

All

-lle

fluoridille

fluorideille

Ade

-lla

fluoridilla

fluorideilla

Abl

-lta

fluoridilta

fluorideilta

Tra

-ksi

fluoridiksi

fluorideiksi

Ess

-na

fluoridina

fluorideina

Abe

-tta

fluoriditta

fluorideitta

Com

-ne

-

fluorideine

Ins

-in

-

fluoridein

fluoride fluoridi, fluori
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Eurlex2018q4; EurLex-2; Ted Talks; Korpora; Eurlex2019; OPUS Fluoridi vahvistaa hampaiden kiillettä. Fluoride strengthens tooth enamel. Fluoridi suojaa hampaita reikiintymiseltä. Fluoride protects teeth from decay. Fluoridi F. Fluoride F. Fluoridi (mg). Fluoride (mg). Fluoridi on tärkeä ainesosa hampaiden vahvistamiseksi. Fluoride is an important ingredient for strengthening teeth. Aihe: Kloori ja fluoridi juomavedessä. Subject: Chlorine and fluoride in drinking water. Suurina määrinä nautittu fluoridi voi olla haitallista terveydelle. Consuming large amounts of fluoride can be harmful to health. Fluoridi lisätään usein juomaveteen hampaiden terveyden edistämiseksi. Fluoride is often added to drinking water to promote dental health. Fluoridit ja jodidit. Fluorides and iodides. Monet juomavedet sisältävät luonnostaan fluoridia. Many drinking waters naturally contain fluoride. Show more arrow right

Wiktionary

fluoride Show more arrow right

Wikipedia

Compounds of fluorine Fluorine forms a great variety of chemical compounds, within which it always adopts an oxidation state of −1. With other atoms, fluorine forms either polar covalent bonds or ionic bonds. Most frequently, covalent bonds involving fluorine atoms are single bonds, although at least two examples of a higher order bond exist. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fluoridini

fluoridini

fluoridisi

fluoridisi

fluoridinsa

fluoridinsa

Par

-ta

fluoridiani

fluoridejani

fluoridiasi

fluoridejasi

fluoridiansa / fluoridiaan

fluoridejansa / fluoridejaan

Gen

-n

fluoridini

fluoridieni

fluoridisi

fluoridiesi

fluoridinsa

fluoridiensa

Ill

mihin

fluoridiini

fluorideihini

fluoridiisi

fluorideihisi

fluoridiinsa

fluorideihinsa

Ine

-ssa

fluoridissani

fluorideissani

fluoridissasi

fluorideissasi

fluoridissansa / fluoridissaan

fluorideissansa / fluorideissaan

Ela

-sta

fluoridistani

fluorideistani

fluoridistasi

fluorideistasi

fluoridistansa / fluoridistaan

fluorideistansa / fluorideistaan

All

-lle

fluoridilleni

fluorideilleni

fluoridillesi

fluorideillesi

fluoridillensa / fluoridilleen

fluorideillensa / fluorideillean

Ade

-lla

fluoridillani

fluorideillani

fluoridillasi

fluorideillasi

fluoridillansa / fluoridillaan

fluorideillansa / fluorideillaan

Abl

-lta

fluoridiltani

fluorideiltani

fluoridiltasi

fluorideiltasi

fluoridiltansa / fluoridiltaan

fluorideiltansa / fluorideiltaan

Tra

-ksi

fluoridikseni

fluorideikseni

fluoridiksesi

fluorideiksesi

fluoridiksensa / fluoridikseen

fluorideiksensa / fluorideikseen

Ess

-na

fluoridinani

fluorideinani

fluoridinasi

fluorideinasi

fluoridinansa / fluoridinaan

fluorideinansa / fluorideinaan

Abe

-tta

fluoridittani

fluorideittani

fluoridittasi

fluorideittasi

fluoridittansa / fluoridittaan

fluorideittansa / fluorideittaan

Com

-ne

-

fluorideineni

-

fluorideinesi

-

fluorideinensa / fluorideineen

Singular

Plural

Nom

-

fluoridini

fluoridisi

fluoridinsa

fluoridini

fluoridisi

fluoridinsa

Par

-ta

fluoridiani

fluoridiasi

fluoridiansa / fluoridiaan

fluoridejani

fluoridejasi

fluoridejansa / fluoridejaan

Gen

-n

fluoridini

fluoridisi

fluoridinsa

fluoridieni

fluoridiesi

fluoridiensa

Ill

mihin

fluoridiini

fluoridiisi

fluoridiinsa

fluorideihini

fluorideihisi

fluorideihinsa

Ine

-ssa

fluoridissani

fluoridissasi

fluoridissansa / fluoridissaan

fluorideissani

fluorideissasi

fluorideissansa / fluorideissaan

Ela

-sta

fluoridistani

fluoridistasi

fluoridistansa / fluoridistaan

fluorideistani

fluorideistasi

fluorideistansa / fluorideistaan

All

-lle

fluoridilleni

fluoridillesi

fluoridillensa / fluoridilleen

fluorideilleni

fluorideillesi

fluorideillensa / fluorideillean

Ade

-lla

fluoridillani

fluoridillasi

fluoridillansa / fluoridillaan

fluorideillani

fluorideillasi

fluorideillansa / fluorideillaan

Abl

-lta

fluoridiltani

fluoridiltasi

fluoridiltansa / fluoridiltaan

fluorideiltani

fluorideiltasi

fluorideiltansa / fluorideiltaan

Tra

-ksi

fluoridikseni

fluoridiksesi

fluoridiksensa / fluoridikseen

fluorideikseni

fluorideiksesi

fluorideiksensa / fluorideikseen

Ess

-na

fluoridinani

fluoridinasi

fluoridinansa / fluoridinaan

fluorideinani

fluorideinasi

fluorideinansa / fluorideinaan

Abe

-tta

fluoridittani

fluoridittasi

fluoridittansa / fluoridittaan

fluorideittani

fluorideittasi

fluorideittansa / fluorideittaan

Com

-ne

-

-

-

fluorideineni

fluorideinesi

fluorideinensa / fluorideineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

fluoridimme

fluoridimme

fluoridinne

fluoridinne

fluoridinsa

fluoridinsa

Par

-ta

fluoridiamme

fluoridejamme

fluoridianne

fluoridejanne

fluoridiansa / fluoridiaan

fluoridejansa / fluoridejaan

Gen

-n

fluoridimme

fluoridiemme

fluoridinne

fluoridienne

fluoridinsa

fluoridiensa

Ill

mihin

fluoridiimme

fluorideihimme

fluoridiinne

fluorideihinne

fluoridiinsa

fluorideihinsa

Ine

-ssa

fluoridissamme

fluorideissamme

fluoridissanne

fluorideissanne

fluoridissansa / fluoridissaan

fluorideissansa / fluorideissaan

Ela

-sta

fluoridistamme

fluorideistamme

fluoridistanne

fluorideistanne

fluoridistansa / fluoridistaan

fluorideistansa / fluorideistaan

All

-lle

fluoridillemme

fluorideillemme

fluoridillenne

fluorideillenne

fluoridillensa / fluoridilleen

fluorideillensa / fluorideillean

Ade

-lla

fluoridillamme

fluorideillamme

fluoridillanne

fluorideillanne

fluoridillansa / fluoridillaan

fluorideillansa / fluorideillaan

Abl

-lta

fluoridiltamme

fluorideiltamme

fluoridiltanne

fluorideiltanne

fluoridiltansa / fluoridiltaan

fluorideiltansa / fluorideiltaan

Tra

-ksi

fluoridiksemme

fluorideiksemme

fluoridiksenne

fluorideiksenne

fluoridiksensa / fluoridikseen

fluorideiksensa / fluorideikseen

Ess

-na

fluoridinamme

fluorideinamme

fluoridinanne

fluorideinanne

fluoridinansa / fluoridinaan

fluorideinansa / fluorideinaan

Abe

-tta

fluoridittamme

fluorideittamme

fluoridittanne

fluorideittanne

fluoridittansa / fluoridittaan

fluorideittansa / fluorideittaan

Com

-ne

-

fluorideinemme

-

fluorideinenne

-

fluorideinensa / fluorideineen

Singular

Plural

Nom

-

fluoridimme

fluoridinne

fluoridinsa

fluoridimme

fluoridinne

fluoridinsa

Par

-ta

fluoridiamme

fluoridianne

fluoridiansa / fluoridiaan

fluoridejamme

fluoridejanne

fluoridejansa / fluoridejaan

Gen

-n

fluoridimme

fluoridinne

fluoridinsa

fluoridiemme

fluoridienne

fluoridiensa

Ill

mihin

fluoridiimme

fluoridiinne

fluoridiinsa

fluorideihimme

fluorideihinne

fluorideihinsa

Ine

-ssa

fluoridissamme

fluoridissanne

fluoridissansa / fluoridissaan

fluorideissamme

fluorideissanne

fluorideissansa / fluorideissaan

Ela

-sta

fluoridistamme

fluoridistanne

fluoridistansa / fluoridistaan

fluorideistamme

fluorideistanne

fluorideistansa / fluorideistaan

All

-lle

fluoridillemme

fluoridillenne

fluoridillensa / fluoridilleen

fluorideillemme

fluorideillenne

fluorideillensa / fluorideillean

Ade

-lla

fluoridillamme

fluoridillanne

fluoridillansa / fluoridillaan

fluorideillamme

fluorideillanne

fluorideillansa / fluorideillaan

Abl

-lta

fluoridiltamme

fluoridiltanne

fluoridiltansa / fluoridiltaan

fluorideiltamme

fluorideiltanne

fluorideiltansa / fluorideiltaan

Tra

-ksi

fluoridiksemme

fluoridiksenne

fluoridiksensa / fluoridikseen

fluorideiksemme

fluorideiksenne

fluorideiksensa / fluorideikseen

Ess

-na

fluoridinamme

fluoridinanne

fluoridinansa / fluoridinaan

fluorideinamme

fluorideinanne

fluorideinansa / fluorideinaan

Abe

-tta

fluoridittamme

fluoridittanne

fluoridittansa / fluoridittaan

fluorideittamme

fluorideittanne

fluorideittansa / fluorideittaan

Com

-ne

-

-

-

fluorideinemme

fluorideinenne

fluorideinensa / fluorideineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept