logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pieni, adjective

Word analysis
pieniin

pieniin

pieni

Adjective, Plural Illative

piki

Noun, Singular Genitive

+ ikä

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

little, small Show more arrow right suuriiso Show more arrow right From Proto-Finnic peeni. Cognate with Estonian peen, Veps pen'. See the etymology of the main entry. Show more arrow right
small pieni, vieno, hiljainen, pikkumainen, halpamainen, pien-
little pieni, pikku, vähäinen, vähä, lyhyt, pienoinen
low matala, alhainen, pieni, vähäinen, heikko, alhaalla oleva
minor vähäinen, pieni, pikku, vähäpätöinen, nuorempi, molli-
slight pieni, vähäinen, heikko, hienoinen, pienoinen, hento
fine hieno, hyvä, hienojakoinen, ohut, erinomainen, pieni
baby pieni, pienois-
dinky sievä, soma, mitätön, pieni
tinpot surkea, pieni, pilipali-
short drink pieni
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; KDE4; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Ei, kulta pieni. No, sweetheart. Mitäs pienistä. When you like, whenever you like. Ei pienintäkään. Not even a little. Pientä poikaa odotetaan. A little boy is expected. Odotatko pientä ihmettä? Are you waiting for a small miracle? Käytä pienempiä astioita. Use smaller dishes. Pieninkin askel voi olla ratkaiseva. Even the smallest step can be crucial. Hän ei ole pieninkään loukkaantunut. He is not the least bit offended. Pienet käsivarret. Little arms. Äitini kuoli, kun olin pieni. My mother died when I was very little. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

pieni

pienet

Par

-ta

pientä

pieniä

Gen

-n

pienen

pienien / pienten

Ill

mihin

pieneen

pieniin

Ine

-ssa

pienessä

pienissä

Ela

-sta

pienestä

pienistä

All

-lle

pienelle

pienille

Ade

-lla

pienellä

pienillä

Abl

-lta

pieneltä

pieniltä

Tra

-ksi

pieneksi

pieniksi

Ess

-na

pienenä

pieninä

Abe

-tta

pienettä

pienittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pienin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

pieni

pienet

Par

-ta

pientä

pieniä

Gen

-n

pienen

pienien / pienten

Ill

mihin

pieneen

pieniin

Ine

-ssa

pienessä

pienissä

Ela

-sta

pienestä

pienistä

All

-lle

pienelle

pienille

Ade

-lla

pienellä

pienillä

Abl

-lta

pieneltä

pieniltä

Tra

-ksi

pieneksi

pieniksi

Ess

-na

pienenä

pieninä

Abe

-tta

pienettä

pienittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pienin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

pienempi

pienemmät

Par

-ta

pienempää

pienempiä

Gen

-n

pienemmän

pienempien

Ill

mihin

pienempiin

pienempiin

Ine

-ssa

pienemmässä

pienemmissä

Ela

-sta

pienemmästä

pienemmistä

All

-lle

pienemmälle

pienemmille

Ade

-lla

pienemmällä

pienemmillä

Abl

-lta

pienemmältä

pienemmiltä

Tra

-ksi

pienemmäksi

pienemmiksi

Ess

-na

pienempänä

pienempinä

Abe

-tta

pienemmättä

pienemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pienemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

pienempi

pienemmät

Par

-ta

pienempää

pienempiä

Gen

-n

pienemmän

pienempien

Ill

mihin

pienempiin

pienempiin

Ine

-ssa

pienemmässä

pienemmissä

Ela

-sta

pienemmästä

pienemmistä

All

-lle

pienemmälle

pienemmille

Ade

-lla

pienemmällä

pienemmillä

Abl

-lta

pienemmältä

pienemmiltä

Tra

-ksi

pienemmäksi

pienemmiksi

Ess

-na

pienempänä

pienempinä

Abe

-tta

pienemmättä

pienemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pienemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

pienin

pienimmät

Par

-ta

pienintä

pienimpiä

Gen

-n

pienimmän

pieninten / pienimpien

Ill

mihin

pienimpään

pienimpiin

Ine

-ssa

pienimmässä

pienimmissä

Ela

-sta

pienimmästä

pienimmistä

All

-lle

pienimmälle

pienimmille

Ade

-lla

pienimmällä

pienimmillä

Abl

-lta

pienimmältä

pienimmiltä

Tra

-ksi

pienimmäksi

pienimmiksi

Ess

-na

pienimpänä

pienimpinä

Abe

-tta

pienimmättä

pienimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pienimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

pienin

pienimmät

Par

-ta

pienintä

pienimpiä

Gen

-n

pienimmän

pieninten / pienimpien

Ill

mihin

pienimpään

pienimpiin

Ine

-ssa

pienimmässä

pienimmissä

Ela

-sta

pienimmästä

pienimmistä

All

-lle

pienimmälle

pienimmille

Ade

-lla

pienimmällä

pienimmillä

Abl

-lta

pienimmältä

pienimmiltä

Tra

-ksi

pienimmäksi

pienimmiksi

Ess

-na

pienimpänä

pienimpinä

Abe

-tta

pienimmättä

pienimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pienimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piki

piet

Par

-ta

pikeä

pikiä

Gen

-n

pien

pikien

Ill

mihin

pikeen

pikiin

Ine

-ssa

piessä

piissä

Ela

-sta

piestä

piistä

All

-lle

pielle

piille

Ade

-lla

piellä

piillä

Abl

-lta

pieltä

piiltä

Tra

-ksi

pieksi

piiksi

Ess

-na

pikenä

pikinä

Abe

-tta

piettä

piittä

Com

-ne

-

pikine

Ins

-in

-

piin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piki

piet

Par

-ta

pikeä

pikiä

Gen

-n

pien

pikien

Ill

mihin

pikeen

pikiin

Ine

-ssa

piessä

piissä

Ela

-sta

piestä

piistä

All

-lle

pielle

piille

Ade

-lla

piellä

piillä

Abl

-lta

pieltä

piiltä

Tra

-ksi

pieksi

piiksi

Ess

-na

pikenä

pikinä

Abe

-tta

piettä

piittä

Com

-ne

-

pikine

Ins

-in

-

piin

pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma
tar terva, piki
Show more arrow right
OPUS, sentence ID: tatoeba.eu_3271217; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1365148; OpenSubtitles-v2018 - file: opensubtitlesv2018.fi-en.fi - line: 374189; tmClass; Tatoeba, sentence ID: 3357462; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence number 500.; Tilde MODEL; ParaCrawl-2019 - file: paraCrawl-2019.fi-en.fi - line: 102049; Europarl Parallel Corpus, sentence number 1000.; Tatoeba, sentence ID: 3357458 Piki haisee voimakkaasti. Tar has a strong smell. Piki on mustaa ja tahmeaa. Tar is black and sticky. Hän kärsi piin takia. He suffered because of the pitch. Piki ja bitumi. Pitch and bitumen. Piki irtoaa asvaltista helteellä. Tar melts off the asphalt in hot weather. Autoon jäi pikeensä kiinni. The car got stuck in tar. Piissämme on outoa hajua. There is a strange smell in our pitch. Lapsi juoksi piin päälle. The child ran onto the tar. Hän tahrasi paidan pikeensä. He stained his shirt with tar. Piki oli levitetty tiehen tietyömaalla. Tar had been spread on the road at the construction site. Show more arrow right

Wiktionary

pitch (material made by distilling tar) Show more arrow right pietäpikimusta Show more arrow right Borrowed from Old Swedish bik, from Middle Low German pik, from Latin pix. Show more arrow right

Wikipedia

Pitch (resin) Pitch is a viscoelastic polymer which can be natural or manufactured, derived from petroleum, coal tar, or plants. Various forms of pitch may also be called tar, bitumen, or asphalt. Pitch produced from plants is also known as resin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pikeni

pikeni

pikesi

pikesi

pikensä

pikensä

Par

-ta

pikeäni

pikiäni

pikeäsi

pikiäsi

pikeänsä / pikeään

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikeni

pikieni

pikesi

pikiesi

pikensä

pikiensä

Ill

mihin

pikeeni

pikiini

pikeesi

pikiisi

pikeensä

pikiinsä

Ine

-ssa

piessäni

piissäni

piessäsi

piissäsi

piessänsä / piessään

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestäni

piistäni

piestäsi

piistäsi

piestänsä / piestään

piistänsä / piistään

All

-lle

pielleni

piilleni

piellesi

piillesi

piellensä / pielleen

piillensä / piilleän

Ade

-lla

pielläni

piilläni

pielläsi

piilläsi

piellänsä / piellään

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltäni

piiltäni

pieltäsi

piiltäsi

pieltänsä / pieltään

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piekseni

piikseni

pieksesi

piiksesi

pieksensä / piekseen

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenäni

pikinäni

pikenäsi

pikinäsi

pikenänsä / pikenään

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettäni

piittäni

piettäsi

piittäsi

piettänsä / piettään

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

pikineni

-

pikinesi

-

pikinensä / pikineen

Singular

Plural

Nom

-

pikeni

pikesi

pikensä

pikeni

pikesi

pikensä

Par

-ta

pikeäni

pikeäsi

pikeänsä / pikeään

pikiäni

pikiäsi

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikeni

pikesi

pikensä

pikieni

pikiesi

pikiensä

Ill

mihin

pikeeni

pikeesi

pikeensä

pikiini

pikiisi

pikiinsä

Ine

-ssa

piessäni

piessäsi

piessänsä / piessään

piissäni

piissäsi

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestäni

piestäsi

piestänsä / piestään

piistäni

piistäsi

piistänsä / piistään

All

-lle

pielleni

piellesi

piellensä / pielleen

piilleni

piillesi

piillensä / piilleän

Ade

-lla

pielläni

pielläsi

piellänsä / piellään

piilläni

piilläsi

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltäni

pieltäsi

pieltänsä / pieltään

piiltäni

piiltäsi

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piekseni

pieksesi

pieksensä / piekseen

piikseni

piiksesi

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenäni

pikenäsi

pikenänsä / pikenään

pikinäni

pikinäsi

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettäni

piettäsi

piettänsä / piettään

piittäni

piittäsi

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

-

-

pikineni

pikinesi

pikinensä / pikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pikemme

pikemme

pikenne

pikenne

pikensä

pikensä

Par

-ta

pikeämme

pikiämme

pikeänne

pikiänne

pikeänsä / pikeään

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikemme

pikiemme

pikenne

pikienne

pikensä

pikiensä

Ill

mihin

pikeemme

pikiimme

pikeenne

pikiinne

pikeensä

pikiinsä

Ine

-ssa

piessämme

piissämme

piessänne

piissänne

piessänsä / piessään

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestämme

piistämme

piestänne

piistänne

piestänsä / piestään

piistänsä / piistään

All

-lle

piellemme

piillemme

piellenne

piillenne

piellensä / pielleen

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piellämme

piillämme

piellänne

piillänne

piellänsä / piellään

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltämme

piiltämme

pieltänne

piiltänne

pieltänsä / pieltään

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

pieksemme

piiksemme

pieksenne

piiksenne

pieksensä / piekseen

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenämme

pikinämme

pikenänne

pikinänne

pikenänsä / pikenään

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettämme

piittämme

piettänne

piittänne

piettänsä / piettään

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

pikinemme

-

pikinenne

-

pikinensä / pikineen

Singular

Plural

Nom

-

pikemme

pikenne

pikensä

pikemme

pikenne

pikensä

Par

-ta

pikeämme

pikeänne

pikeänsä / pikeään

pikiämme

pikiänne

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikemme

pikenne

pikensä

pikiemme

pikienne

pikiensä

Ill

mihin

pikeemme

pikeenne

pikeensä

pikiimme

pikiinne

pikiinsä

Ine

-ssa

piessämme

piessänne

piessänsä / piessään

piissämme

piissänne

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestämme

piestänne

piestänsä / piestään

piistämme

piistänne

piistänsä / piistään

All

-lle

piellemme

piellenne

piellensä / pielleen

piillemme

piillenne

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piellämme

piellänne

piellänsä / piellään

piillämme

piillänne

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltämme

pieltänne

pieltänsä / pieltään

piiltämme

piiltänne

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

pieksemme

pieksenne

pieksensä / piekseen

piiksemme

piiksenne

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenämme

pikenänne

pikenänsä / pikenään

pikinämme

pikinänne

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettämme

piettänne

piettänsä / piettään

piittämme

piittänne

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

-

-

pikinemme

pikinenne

pikinensä / pikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept