logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pakko, noun

Word analysis
pakkovaihtamista

pakkovaihtamista

pakko

Noun, Singular Nominative

+ vaihtaminen

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pakko

pakot

Par

-ta

pakkoa

pakkoja

Gen

-n

pakon

pakkojen

Ill

mihin

pakkoon

pakkoihin

Ine

-ssa

pakossa

pakoissa

Ela

-sta

pakosta

pakoista

All

-lle

pakolle

pakoille

Ade

-lla

pakolla

pakoilla

Abl

-lta

pakolta

pakoilta

Tra

-ksi

pakoksi

pakoiksi

Ess

-na

pakkona

pakkoina

Abe

-tta

pakotta

pakoitta

Com

-ne

-

pakkoine

Ins

-in

-

pakoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pakko

pakot

Par

-ta

pakkoa

pakkoja

Gen

-n

pakon

pakkojen

Ill

mihin

pakkoon

pakkoihin

Ine

-ssa

pakossa

pakoissa

Ela

-sta

pakosta

pakoista

All

-lle

pakolle

pakoille

Ade

-lla

pakolla

pakoilla

Abl

-lta

pakolta

pakoilta

Tra

-ksi

pakoksi

pakoiksi

Ess

-na

pakkona

pakkoina

Abe

-tta

pakotta

pakoitta

Com

-ne

-

pakkoine

Ins

-in

-

pakoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

forced
force voima, joukko, pakko, teho, voimakeinot, osasto
compulsion pakko, pakotus, väkipakko, painostus
necessity välttämättömyys, pakko, puute, hätä
coercion pakko, pakkovalta
imperative välttämättömyys, imperatiivi, pakko
constraint rajoitus, pakko, pakkokeino, väkinäisyys, vaivautuneisuus
duress pakko
compulsory
Show more arrow right
OpenSubtitles 2018; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles Minulla on pakko tulla. I have to come. Pakko oli saada tuo tehtyä. It was necessary to get that done. Minun oli pakko. But I had to, didn't I? Pakko myöntää, että olin väärässä. I have to admit, I was wrong. Ei ole pakko pelätä. You don't have to be afraid. Me emme halua elää pakoilla. We do not want to live under constraints. Pakko myöntää, että teit hienoa työtä. I have to admit, you did a great job. Joskus meidän on pakko. Well, sometimes we have to, yeah. Minun on pakko vastata. I have to take this. Hän sanoi, että minulla olisi pakko mennä. He said I had to go. Show more arrow right

Wiktionary

obligation, force, necessity, compulsion (olla ~ + first infinitive) Expresses obligation; can be translated into English as must, have to, be obliged to, be forced to, be compelled to; the one who is compelled is put in the genitive case and the verb is always in the third-person singular. Fin:Minun on pakko ostaa auto.Eng:I have to buy a car.Fin:Onko sinun pakko?Eng:Do you have to? (in compounds) Expresses compulsion, use of force or influence of an external force. Fin:pakkohuutokauppaEng:compulsory saleFin:pakkokeinoEng:coercionFin:pakkolaskuEng:forced landingFin:pakkolunastusEng:expropriationFin:pakkoluovutusEng:expropriationFin:pakkomielleEng:obsessionFin:pakkopaitaEng:straitjacketFin:pakkoruotsiEng:mandatory SwedishFin:pakkotoimenpideEng:act of forceFin:pakkotyöEng:forced labour Show more arrow right (olla pakko): täytyä Show more arrow right pakollinen pakottaa Show more arrow right kravattipakko kypäräpakko turvavyöpakko Show more arrow right From Proto-Finnic pakko. Cognate to Estonian pakk (“full”), Ingrian pakkootoz, Karelian pakko, Ludian pakottada, Veps pakutada and Votic pakko. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pakkoni

pakkoni

pakkosi

pakkosi

pakkonsa

pakkonsa

Par

-ta

pakkoani

pakkojani

pakkoasi

pakkojasi

pakkoansa / pakkoaan

pakkojansa / pakkojaan

Gen

-n

pakkoni

pakkojeni

pakkosi

pakkojesi

pakkonsa

pakkojensä

Ill

mihin

pakkooni

pakkoihini

pakkoosi

pakkoihisi

pakkoonsa

pakkoihinsä

Ine

-ssa

pakossani

pakoissani

pakossasi

pakoissasi

pakossansa / pakossaan

pakoissansa / pakoissaan

Ela

-sta

pakostani

pakoistani

pakostasi

pakoistasi

pakostansa / pakostaan

pakoistansa / pakoistaan

All

-lle

pakolleni

pakoilleni

pakollesi

pakoillesi

pakollensa / pakolleen

pakoillensa / pakoillean

Ade

-lla

pakollani

pakoillani

pakollasi

pakoillasi

pakollansa / pakollaan

pakoillansa / pakoillaan

Abl

-lta

pakoltani

pakoiltani

pakoltasi

pakoiltasi

pakoltansa / pakoltaan

pakoiltansa / pakoiltaan

Tra

-ksi

pakokseni

pakoikseni

pakoksesi

pakoiksesi

pakoksensa / pakokseen

pakoiksensa / pakoikseen

Ess

-na

pakkonani

pakkoinani

pakkonasi

pakkoinasi

pakkonansa / pakkonaan

pakkoinansa / pakkoinaan

Abe

-tta

pakottani

pakoittani

pakottasi

pakoittasi

pakottansa / pakottaan

pakoittansa / pakoittaan

Com

-ne

-

pakkoineni

-

pakkoinesi

-

pakkoinensa / pakkoineen

Singular

Plural

Nom

-

pakkoni

pakkosi

pakkonsa

pakkoni

pakkosi

pakkonsa

Par

-ta

pakkoani

pakkoasi

pakkoansa / pakkoaan

pakkojani

pakkojasi

pakkojansa / pakkojaan

Gen

-n

pakkoni

pakkosi

pakkonsa

pakkojeni

pakkojesi

pakkojensä

Ill

mihin

pakkooni

pakkoosi

pakkoonsa

pakkoihini

pakkoihisi

pakkoihinsä

Ine

-ssa

pakossani

pakossasi

pakossansa / pakossaan

pakoissani

pakoissasi

pakoissansa / pakoissaan

Ela

-sta

pakostani

pakostasi

pakostansa / pakostaan

pakoistani

pakoistasi

pakoistansa / pakoistaan

All

-lle

pakolleni

pakollesi

pakollensa / pakolleen

pakoilleni

pakoillesi

pakoillensa / pakoillean

Ade

-lla

pakollani

pakollasi

pakollansa / pakollaan

pakoillani

pakoillasi

pakoillansa / pakoillaan

Abl

-lta

pakoltani

pakoltasi

pakoltansa / pakoltaan

pakoiltani

pakoiltasi

pakoiltansa / pakoiltaan

Tra

-ksi

pakokseni

pakoksesi

pakoksensa / pakokseen

pakoikseni

pakoiksesi

pakoiksensa / pakoikseen

Ess

-na

pakkonani

pakkonasi

pakkonansa / pakkonaan

pakkoinani

pakkoinasi

pakkoinansa / pakkoinaan

Abe

-tta

pakottani

pakottasi

pakottansa / pakottaan

pakoittani

pakoittasi

pakoittansa / pakoittaan

Com

-ne

-

-

-

pakkoineni

pakkoinesi

pakkoinensa / pakkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pakkomme

pakkomme

pakkonne

pakkonne

pakkonsa

pakkonsa

Par

-ta

pakkoamme

pakkojamme

pakkoanne

pakkojanne

pakkoansa / pakkoaan

pakkojansa / pakkojaan

Gen

-n

pakkomme

pakkojemme

pakkonne

pakkojenne

pakkonsa

pakkojensä

Ill

mihin

pakkoomme

pakkoihimme

pakkoonne

pakkoihinne

pakkoonsa

pakkoihinsä

Ine

-ssa

pakossamme

pakoissamme

pakossanne

pakoissanne

pakossansa / pakossaan

pakoissansa / pakoissaan

Ela

-sta

pakostamme

pakoistamme

pakostanne

pakoistanne

pakostansa / pakostaan

pakoistansa / pakoistaan

All

-lle

pakollemme

pakoillemme

pakollenne

pakoillenne

pakollensa / pakolleen

pakoillensa / pakoillean

Ade

-lla

pakollamme

pakoillamme

pakollanne

pakoillanne

pakollansa / pakollaan

pakoillansa / pakoillaan

Abl

-lta

pakoltamme

pakoiltamme

pakoltanne

pakoiltanne

pakoltansa / pakoltaan

pakoiltansa / pakoiltaan

Tra

-ksi

pakoksemme

pakoiksemme

pakoksenne

pakoiksenne

pakoksensa / pakokseen

pakoiksensa / pakoikseen

Ess

-na

pakkonamme

pakkoinamme

pakkonanne

pakkoinanne

pakkonansa / pakkonaan

pakkoinansa / pakkoinaan

Abe

-tta

pakottamme

pakoittamme

pakottanne

pakoittanne

pakottansa / pakottaan

pakoittansa / pakoittaan

Com

-ne

-

pakkoinemme

-

pakkoinenne

-

pakkoinensa / pakkoineen

Singular

Plural

Nom

-

pakkomme

pakkonne

pakkonsa

pakkomme

pakkonne

pakkonsa

Par

-ta

pakkoamme

pakkoanne

pakkoansa / pakkoaan

pakkojamme

pakkojanne

pakkojansa / pakkojaan

Gen

-n

pakkomme

pakkonne

pakkonsa

pakkojemme

pakkojenne

pakkojensä

Ill

mihin

pakkoomme

pakkoonne

pakkoonsa

pakkoihimme

pakkoihinne

pakkoihinsä

Ine

-ssa

pakossamme

pakossanne

pakossansa / pakossaan

pakoissamme

pakoissanne

pakoissansa / pakoissaan

Ela

-sta

pakostamme

pakostanne

pakostansa / pakostaan

pakoistamme

pakoistanne

pakoistansa / pakoistaan

All

-lle

pakollemme

pakollenne

pakollensa / pakolleen

pakoillemme

pakoillenne

pakoillensa / pakoillean

Ade

-lla

pakollamme

pakollanne

pakollansa / pakollaan

pakoillamme

pakoillanne

pakoillansa / pakoillaan

Abl

-lta

pakoltamme

pakoltanne

pakoltansa / pakoltaan

pakoiltamme

pakoiltanne

pakoiltansa / pakoiltaan

Tra

-ksi

pakoksemme

pakoksenne

pakoksensa / pakokseen

pakoiksemme

pakoiksenne

pakoiksensa / pakoikseen

Ess

-na

pakkonamme

pakkonanne

pakkonansa / pakkonaan

pakkoinamme

pakkoinanne

pakkoinansa / pakkoinaan

Abe

-tta

pakottamme

pakottanne

pakottansa / pakottaan

pakoittamme

pakoittanne

pakoittansa / pakoittaan

Com

-ne

-

-

-

pakkoinemme

pakkoinenne

pakkoinensa / pakkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihtaminen

vaihtamiset

Par

-ta

vaihtamista

vaihtamisia

Gen

-n

vaihtamisen

vaihtamisien / vaihtamisten

Ill

mihin

vaihtamiseen

vaihtamisiin

Ine

-ssa

vaihtamisessa

vaihtamisissa

Ela

-sta

vaihtamisesta

vaihtamisista

All

-lle

vaihtamiselle

vaihtamisille

Ade

-lla

vaihtamisella

vaihtamisilla

Abl

-lta

vaihtamiselta

vaihtamisilta

Tra

-ksi

vaihtamiseksi

vaihtamisiksi

Ess

-na

vaihtamisena

vaihtamisina

Abe

-tta

vaihtamisetta

vaihtamisitta

Com

-ne

-

vaihtamisine

Ins

-in

-

vaihtamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaihtaminen

vaihtamiset

Par

-ta

vaihtamista

vaihtamisia

Gen

-n

vaihtamisen

vaihtamisien / vaihtamisten

Ill

mihin

vaihtamiseen

vaihtamisiin

Ine

-ssa

vaihtamisessa

vaihtamisissa

Ela

-sta

vaihtamisesta

vaihtamisista

All

-lle

vaihtamiselle

vaihtamisille

Ade

-lla

vaihtamisella

vaihtamisilla

Abl

-lta

vaihtamiselta

vaihtamisilta

Tra

-ksi

vaihtamiseksi

vaihtamisiksi

Ess

-na

vaihtamisena

vaihtamisina

Abe

-tta

vaihtamisetta

vaihtamisitta

Com

-ne

-

vaihtamisine

Ins

-in

-

vaihtamisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

exchange vaihto, vaihtaminen, vaihtokurssi, keskus, pörssi, vaihdanta
replacement korvaaminen, vaihtaminen, korvaus, varaosa, seuraaja, täydennys
interchange vaihto, eritasoliittymä, vaihtaminen, ajatustenvaihto
commutation työmatkaliikenne, vaihtaminen, korvaaminen, rangaistuksen lievennys, muunto
Show more arrow right
Finnish-English parallel corpus; 1000; 3000; ParFin; OpenSubtitles; Wiktionary; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Vaihtaminen tuo aina mukanaan riskejä. Changing vaihtaminen always comes with risks. Vaihtaminen voi olla tarpeellista tilanteen vaatiessa. Switching vaihtaminen may be necessary when the situation demands it. Vaihtaminen on välttämätöntä, jotta laite toimisi kunnolla. Switching is necessary for the device to function properly. Vaihtaminen voi aiheuttaa häiriöitä myös muissa toiminnoissa. Switching can also cause disruptions in other functions. Hän jo oli tehnyt vaihtamista. She had already done the change. Minun on harkittava vaihtaminen tarkoin ennen päätöksen tekemistä. I have to consider the vaihtaminen carefully before making a decision. Ajattelin, että sinun vaihtamista. I thought you'd exchange. Kannattaa miettiä ennen vaihtamista. It's worth thinking before switching. Vaihtamisen lopputulos oli odotusten mukainen. The outcome of the exchange was as expected. En ole vielä aloittanut vaihtamisen prosessia. I haven't started the process of changing yet. Show more arrow right

Wiktionary

changing replacing exchanging, switching swapping trading Show more arrow right vaihtaa +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihtamiseni

vaihtamiseni

vaihtamisesi

vaihtamisesi

vaihtamisensa

vaihtamisensa

Par

-ta

vaihtamistani

vaihtamisiani

vaihtamistasi

vaihtamisiasi

vaihtamistansa / vaihtamistaan

vaihtamisiansa / vaihtamisiaan

Gen

-n

vaihtamiseni

vaihtamisieni / vaihtamisteni

vaihtamisesi

vaihtamisiesi / vaihtamistesi

vaihtamisensa

vaihtamisiensa / vaihtamistensa

Ill

mihin

vaihtamiseeni

vaihtamisiini

vaihtamiseesi

vaihtamisiisi

vaihtamiseensa

vaihtamisiinsa

Ine

-ssa

vaihtamisessani

vaihtamisissani

vaihtamisessasi

vaihtamisissasi

vaihtamisessansa / vaihtamisessaan

vaihtamisissansa / vaihtamisissaan

Ela

-sta

vaihtamisestani

vaihtamisistani

vaihtamisestasi

vaihtamisistasi

vaihtamisestansa / vaihtamisestaan

vaihtamisistansa / vaihtamisistaan

All

-lle

vaihtamiselleni

vaihtamisilleni

vaihtamisellesi

vaihtamisillesi

vaihtamisellensa / vaihtamiselleen

vaihtamisillensa / vaihtamisillean

Ade

-lla

vaihtamisellani

vaihtamisillani

vaihtamisellasi

vaihtamisillasi

vaihtamisellansa / vaihtamisellaan

vaihtamisillansa / vaihtamisillaan

Abl

-lta

vaihtamiseltani

vaihtamisiltani

vaihtamiseltasi

vaihtamisiltasi

vaihtamiseltansa / vaihtamiseltaan

vaihtamisiltansa / vaihtamisiltaan

Tra

-ksi

vaihtamisekseni

vaihtamisikseni

vaihtamiseksesi

vaihtamisiksesi

vaihtamiseksensa / vaihtamisekseen

vaihtamisiksensa / vaihtamisikseen

Ess

-na

vaihtamisenani

vaihtamisinani

vaihtamisenasi

vaihtamisinasi

vaihtamisenansa / vaihtamisenaan

vaihtamisinansa / vaihtamisinaan

Abe

-tta

vaihtamisettani

vaihtamisittani

vaihtamisettasi

vaihtamisittasi

vaihtamisettansa / vaihtamisettaan

vaihtamisittansa / vaihtamisittaan

Com

-ne

-

vaihtamisineni

-

vaihtamisinesi

-

vaihtamisinensa / vaihtamisineen

Singular

Plural

Nom

-

vaihtamiseni

vaihtamisesi

vaihtamisensa

vaihtamiseni

vaihtamisesi

vaihtamisensa

Par

-ta

vaihtamistani

vaihtamistasi

vaihtamistansa / vaihtamistaan

vaihtamisiani

vaihtamisiasi

vaihtamisiansa / vaihtamisiaan

Gen

-n

vaihtamiseni

vaihtamisesi

vaihtamisensa

vaihtamisieni / vaihtamisteni

vaihtamisiesi / vaihtamistesi

vaihtamisiensa / vaihtamistensa

Ill

mihin

vaihtamiseeni

vaihtamiseesi

vaihtamiseensa

vaihtamisiini

vaihtamisiisi

vaihtamisiinsa

Ine

-ssa

vaihtamisessani

vaihtamisessasi

vaihtamisessansa / vaihtamisessaan

vaihtamisissani

vaihtamisissasi

vaihtamisissansa / vaihtamisissaan

Ela

-sta

vaihtamisestani

vaihtamisestasi

vaihtamisestansa / vaihtamisestaan

vaihtamisistani

vaihtamisistasi

vaihtamisistansa / vaihtamisistaan

All

-lle

vaihtamiselleni

vaihtamisellesi

vaihtamisellensa / vaihtamiselleen

vaihtamisilleni

vaihtamisillesi

vaihtamisillensa / vaihtamisillean

Ade

-lla

vaihtamisellani

vaihtamisellasi

vaihtamisellansa / vaihtamisellaan

vaihtamisillani

vaihtamisillasi

vaihtamisillansa / vaihtamisillaan

Abl

-lta

vaihtamiseltani

vaihtamiseltasi

vaihtamiseltansa / vaihtamiseltaan

vaihtamisiltani

vaihtamisiltasi

vaihtamisiltansa / vaihtamisiltaan

Tra

-ksi

vaihtamisekseni

vaihtamiseksesi

vaihtamiseksensa / vaihtamisekseen

vaihtamisikseni

vaihtamisiksesi

vaihtamisiksensa / vaihtamisikseen

Ess

-na

vaihtamisenani

vaihtamisenasi

vaihtamisenansa / vaihtamisenaan

vaihtamisinani

vaihtamisinasi

vaihtamisinansa / vaihtamisinaan

Abe

-tta

vaihtamisettani

vaihtamisettasi

vaihtamisettansa / vaihtamisettaan

vaihtamisittani

vaihtamisittasi

vaihtamisittansa / vaihtamisittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtamisineni

vaihtamisinesi

vaihtamisinensa / vaihtamisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaihtamisemme

vaihtamisemme

vaihtamisenne

vaihtamisenne

vaihtamisensa

vaihtamisensa

Par

-ta

vaihtamistamme

vaihtamisiamme

vaihtamistanne

vaihtamisianne

vaihtamistansa / vaihtamistaan

vaihtamisiansa / vaihtamisiaan

Gen

-n

vaihtamisemme

vaihtamisiemme / vaihtamistemme

vaihtamisenne

vaihtamisienne / vaihtamistenne

vaihtamisensa

vaihtamisiensa / vaihtamistensa

Ill

mihin

vaihtamiseemme

vaihtamisiimme

vaihtamiseenne

vaihtamisiinne

vaihtamiseensa

vaihtamisiinsa

Ine

-ssa

vaihtamisessamme

vaihtamisissamme

vaihtamisessanne

vaihtamisissanne

vaihtamisessansa / vaihtamisessaan

vaihtamisissansa / vaihtamisissaan

Ela

-sta

vaihtamisestamme

vaihtamisistamme

vaihtamisestanne

vaihtamisistanne

vaihtamisestansa / vaihtamisestaan

vaihtamisistansa / vaihtamisistaan

All

-lle

vaihtamisellemme

vaihtamisillemme

vaihtamisellenne

vaihtamisillenne

vaihtamisellensa / vaihtamiselleen

vaihtamisillensa / vaihtamisillean

Ade

-lla

vaihtamisellamme

vaihtamisillamme

vaihtamisellanne

vaihtamisillanne

vaihtamisellansa / vaihtamisellaan

vaihtamisillansa / vaihtamisillaan

Abl

-lta

vaihtamiseltamme

vaihtamisiltamme

vaihtamiseltanne

vaihtamisiltanne

vaihtamiseltansa / vaihtamiseltaan

vaihtamisiltansa / vaihtamisiltaan

Tra

-ksi

vaihtamiseksemme

vaihtamisiksemme

vaihtamiseksenne

vaihtamisiksenne

vaihtamiseksensa / vaihtamisekseen

vaihtamisiksensa / vaihtamisikseen

Ess

-na

vaihtamisenamme

vaihtamisinamme

vaihtamisenanne

vaihtamisinanne

vaihtamisenansa / vaihtamisenaan

vaihtamisinansa / vaihtamisinaan

Abe

-tta

vaihtamisettamme

vaihtamisittamme

vaihtamisettanne

vaihtamisittanne

vaihtamisettansa / vaihtamisettaan

vaihtamisittansa / vaihtamisittaan

Com

-ne

-

vaihtamisinemme

-

vaihtamisinenne

-

vaihtamisinensa / vaihtamisineen

Singular

Plural

Nom

-

vaihtamisemme

vaihtamisenne

vaihtamisensa

vaihtamisemme

vaihtamisenne

vaihtamisensa

Par

-ta

vaihtamistamme

vaihtamistanne

vaihtamistansa / vaihtamistaan

vaihtamisiamme

vaihtamisianne

vaihtamisiansa / vaihtamisiaan

Gen

-n

vaihtamisemme

vaihtamisenne

vaihtamisensa

vaihtamisiemme / vaihtamistemme

vaihtamisienne / vaihtamistenne

vaihtamisiensa / vaihtamistensa

Ill

mihin

vaihtamiseemme

vaihtamiseenne

vaihtamiseensa

vaihtamisiimme

vaihtamisiinne

vaihtamisiinsa

Ine

-ssa

vaihtamisessamme

vaihtamisessanne

vaihtamisessansa / vaihtamisessaan

vaihtamisissamme

vaihtamisissanne

vaihtamisissansa / vaihtamisissaan

Ela

-sta

vaihtamisestamme

vaihtamisestanne

vaihtamisestansa / vaihtamisestaan

vaihtamisistamme

vaihtamisistanne

vaihtamisistansa / vaihtamisistaan

All

-lle

vaihtamisellemme

vaihtamisellenne

vaihtamisellensa / vaihtamiselleen

vaihtamisillemme

vaihtamisillenne

vaihtamisillensa / vaihtamisillean

Ade

-lla

vaihtamisellamme

vaihtamisellanne

vaihtamisellansa / vaihtamisellaan

vaihtamisillamme

vaihtamisillanne

vaihtamisillansa / vaihtamisillaan

Abl

-lta

vaihtamiseltamme

vaihtamiseltanne

vaihtamiseltansa / vaihtamiseltaan

vaihtamisiltamme

vaihtamisiltanne

vaihtamisiltansa / vaihtamisiltaan

Tra

-ksi

vaihtamiseksemme

vaihtamiseksenne

vaihtamiseksensa / vaihtamisekseen

vaihtamisiksemme

vaihtamisiksenne

vaihtamisiksensa / vaihtamisikseen

Ess

-na

vaihtamisenamme

vaihtamisenanne

vaihtamisenansa / vaihtamisenaan

vaihtamisinamme

vaihtamisinanne

vaihtamisinansa / vaihtamisinaan

Abe

-tta

vaihtamisettamme

vaihtamisettanne

vaihtamisettansa / vaihtamisettaan

vaihtamisittamme

vaihtamisittanne

vaihtamisittansa / vaihtamisittaan

Com

-ne

-

-

-

vaihtamisinemme

vaihtamisinenne

vaihtamisinensa / vaihtamisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept