päättäjäistanssiaisiamme |
Noun, Derivation with suffix s |
|
Noun, Plural Partitive 1st plural possesive |
||
Noun, Derivation with suffix s |
||
Noun, Plural Partitive 1st plural possesive |
||
Noun, Singular Nominative |
||
Noun, Plural Partitive 1st plural possesive |
||
Noun, Singular Nominative |
||
Noun, Plural Partitive 1st plural possesive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
päättäjäinen |
päättäjäiset |
Par |
-ta |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
Gen |
-n |
päättäjäisen |
päättäjäisien / päättäjäisten |
Ill |
mihin |
päättäjäiseen |
päättäjäisiin |
Ine |
-ssa |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
Ela |
-sta |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
All |
-lle |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
Ade |
-lla |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
Abl |
-lta |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
Tra |
-ksi |
päättäjäiseksi |
päättäjäisiksi |
Ess |
-na |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
Abe |
-tta |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
Com |
-ne |
- |
päättäjäisine |
Ins |
-in |
- |
päättäjäisin |
Singular
Plural
Nom
-
päättäjäinen
päättäjäiset
Par
-ta
päättäjäistä
päättäjäisiä
Gen
-n
päättäjäisen
päättäjäisien / päättäjäisten
Ill
mihin
päättäjäiseen
päättäjäisiin
Ine
-ssa
päättäjäisessä
päättäjäisissä
Ela
-sta
päättäjäisestä
päättäjäisistä
All
-lle
päättäjäiselle
päättäjäisille
Ade
-lla
päättäjäisellä
päättäjäisillä
Abl
-lta
päättäjäiseltä
päättäjäisiltä
Tra
-ksi
päättäjäiseksi
päättäjäisiksi
Ess
-na
päättäjäisenä
päättäjäisinä
Abe
-tta
päättäjäisettä
päättäjäisittä
Com
-ne
-
päättäjäisine
Ins
-in
-
päättäjäisin
| the decision-maker for | |
| the decision-maker | |
| decision maker | |
| maker | |
| for | |
| wheel | |
| digit | |
| footed | |
| kind |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
Par |
-ta |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
Gen |
-n |
päättäjäise |
päättäjäisie |
päättäjäise |
päättäjäisie |
päättäjäise |
päättäjäisie |
Ill |
mihin |
päättäjäisee |
päättäjäisii |
päättäjäisee |
päättäjäisii |
päättäjäisee |
päättäjäisii |
Ine |
-ssa |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
Ela |
-sta |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
All |
-lle |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
Ade |
-lla |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
Abl |
-lta |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
Tra |
-ksi |
päättäjäisekse |
päättäjäisikse |
päättäjäisekse |
päättäjäisikse |
päättäjäisekse |
päättäjäisikse |
Ess |
-na |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
Abe |
-tta |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
Com |
-ne |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisine |
Singular
Plural
Nom
-
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
Par
-ta
päättäjäistä
päättäjäistä
päättäjäistä
päättäjäisiä
päättäjäisiä
päättäjäisiä
Gen
-n
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäisie
päättäjäisie
päättäjäisie
Ill
mihin
päättäjäisee
päättäjäisee
päättäjäisee
päättäjäisii
päättäjäisii
päättäjäisii
Ine
-ssa
päättäjäisessä
päättäjäisessä
päättäjäisessä
päättäjäisissä
päättäjäisissä
päättäjäisissä
Ela
-sta
päättäjäisestä
päättäjäisestä
päättäjäisestä
päättäjäisistä
päättäjäisistä
päättäjäisistä
All
-lle
päättäjäiselle
päättäjäiselle
päättäjäiselle
päättäjäisille
päättäjäisille
päättäjäisille
Ade
-lla
päättäjäisellä
päättäjäisellä
päättäjäisellä
päättäjäisillä
päättäjäisillä
päättäjäisillä
Abl
-lta
päättäjäiseltä
päättäjäiseltä
päättäjäiseltä
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
Tra
-ksi
päättäjäisekse
päättäjäisekse
päättäjäisekse
päättäjäisikse
päättäjäisikse
päättäjäisikse
Ess
-na
päättäjäisenä
päättäjäisenä
päättäjäisenä
päättäjäisinä
päättäjäisinä
päättäjäisinä
Abe
-tta
päättäjäisettä
päättäjäisettä
päättäjäisettä
päättäjäisittä
päättäjäisittä
päättäjäisittä
Com
-ne
-
-
-
päättäjäisine
päättäjäisine
päättäjäisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
päättäjäise |
Par |
-ta |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
päättäjäistä |
päättäjäisiä |
Gen |
-n |
päättäjäise |
päättäjäisie |
päättäjäise |
päättäjäisie |
päättäjäise |
päättäjäisie |
Ill |
mihin |
päättäjäisee |
päättäjäisii |
päättäjäisee |
päättäjäisii |
päättäjäisee |
päättäjäisii |
Ine |
-ssa |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
päättäjäisessä |
päättäjäisissä |
Ela |
-sta |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
päättäjäisestä |
päättäjäisistä |
All |
-lle |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
päättäjäiselle |
päättäjäisille |
Ade |
-lla |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
päättäjäisellä |
päättäjäisillä |
Abl |
-lta |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
päättäjäiseltä |
päättäjäisiltä |
Tra |
-ksi |
päättäjäisekse |
päättäjäisikse |
päättäjäisekse |
päättäjäisikse |
päättäjäisekse |
päättäjäisikse |
Ess |
-na |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
päättäjäisenä |
päättäjäisinä |
Abe |
-tta |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
päättäjäisettä |
päättäjäisittä |
Com |
-ne |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisine |
Singular
Plural
Nom
-
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
Par
-ta
päättäjäistä
päättäjäistä
päättäjäistä
päättäjäisiä
päättäjäisiä
päättäjäisiä
Gen
-n
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäise
päättäjäisie
päättäjäisie
päättäjäisie
Ill
mihin
päättäjäisee
päättäjäisee
päättäjäisee
päättäjäisii
päättäjäisii
päättäjäisii
Ine
-ssa
päättäjäisessä
päättäjäisessä
päättäjäisessä
päättäjäisissä
päättäjäisissä
päättäjäisissä
Ela
-sta
päättäjäisestä
päättäjäisestä
päättäjäisestä
päättäjäisistä
päättäjäisistä
päättäjäisistä
All
-lle
päättäjäiselle
päättäjäiselle
päättäjäiselle
päättäjäisille
päättäjäisille
päättäjäisille
Ade
-lla
päättäjäisellä
päättäjäisellä
päättäjäisellä
päättäjäisillä
päättäjäisillä
päättäjäisillä
Abl
-lta
päättäjäiseltä
päättäjäiseltä
päättäjäiseltä
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
Tra
-ksi
päättäjäisekse
päättäjäisekse
päättäjäisekse
päättäjäisikse
päättäjäisikse
päättäjäisikse
Ess
-na
päättäjäisenä
päättäjäisenä
päättäjäisenä
päättäjäisinä
päättäjäisinä
päättäjäisinä
Abe
-tta
päättäjäisettä
päättäjäisettä
päättäjäisettä
päättäjäisittä
päättäjäisittä
päättäjäisittä
Com
-ne
-
-
-
päättäjäisine
päättäjäisine
päättäjäisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tanssiainen |
tanssiaiset |
Par |
-ta |
tanssiaista |
tanssiaisia |
Gen |
-n |
tanssiaisen |
tanssiaisien / tanssiaisten |
Ill |
mihin |
tanssiaiseen |
tanssiaisiin |
Ine |
-ssa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
Ela |
-sta |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
All |
-lle |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
Ade |
-lla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
Abl |
-lta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
Tra |
-ksi |
tanssiaiseksi |
tanssiaisiksi |
Ess |
-na |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
Abe |
-tta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
Com |
-ne |
- |
tanssiaisine |
Ins |
-in |
- |
tanssiaisin |
Singular
Plural
Nom
-
tanssiainen
tanssiaiset
Par
-ta
tanssiaista
tanssiaisia
Gen
-n
tanssiaisen
tanssiaisien / tanssiaisten
Ill
mihin
tanssiaiseen
tanssiaisiin
Ine
-ssa
tanssiaisessa
tanssiaisissa
Ela
-sta
tanssiaisesta
tanssiaisista
All
-lle
tanssiaiselle
tanssiaisille
Ade
-lla
tanssiaisella
tanssiaisilla
Abl
-lta
tanssiaiselta
tanssiaisilta
Tra
-ksi
tanssiaiseksi
tanssiaisiksi
Ess
-na
tanssiaisena
tanssiaisina
Abe
-tta
tanssiaisetta
tanssiaisitta
Com
-ne
-
tanssiaisine
Ins
-in
-
tanssiaisin
| dancing for | |
| dancing | |
| dance | |
| to dance | |
| dance in | |
| dancing in | |
| for | |
| wheel | |
| kind | |
| digit | |
| footed |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
Par |
-ta |
tanssiaista |
tanssiaisia |
tanssiaista |
tanssiaisia |
tanssiaista |
tanssiaisia |
Gen |
-n |
tanssiaise |
tanssiaisie |
tanssiaise |
tanssiaisie |
tanssiaise |
tanssiaisie |
Ill |
mihin |
tanssiaisee |
tanssiaisii |
tanssiaisee |
tanssiaisii |
tanssiaisee |
tanssiaisii |
Ine |
-ssa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
Ela |
-sta |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
All |
-lle |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
Ade |
-lla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
Abl |
-lta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
Tra |
-ksi |
tanssiaisekse |
tanssiaisikse |
tanssiaisekse |
tanssiaisikse |
tanssiaisekse |
tanssiaisikse |
Ess |
-na |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
Abe |
-tta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
Com |
-ne |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
Singular
Plural
Nom
-
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
Par
-ta
tanssiaista
tanssiaista
tanssiaista
tanssiaisia
tanssiaisia
tanssiaisia
Gen
-n
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaisie
tanssiaisie
tanssiaisie
Ill
mihin
tanssiaisee
tanssiaisee
tanssiaisee
tanssiaisii
tanssiaisii
tanssiaisii
Ine
-ssa
tanssiaisessa
tanssiaisessa
tanssiaisessa
tanssiaisissa
tanssiaisissa
tanssiaisissa
Ela
-sta
tanssiaisesta
tanssiaisesta
tanssiaisesta
tanssiaisista
tanssiaisista
tanssiaisista
All
-lle
tanssiaiselle
tanssiaiselle
tanssiaiselle
tanssiaisille
tanssiaisille
tanssiaisille
Ade
-lla
tanssiaisella
tanssiaisella
tanssiaisella
tanssiaisilla
tanssiaisilla
tanssiaisilla
Abl
-lta
tanssiaiselta
tanssiaiselta
tanssiaiselta
tanssiaisilta
tanssiaisilta
tanssiaisilta
Tra
-ksi
tanssiaisekse
tanssiaisekse
tanssiaisekse
tanssiaisikse
tanssiaisikse
tanssiaisikse
Ess
-na
tanssiaisena
tanssiaisena
tanssiaisena
tanssiaisina
tanssiaisina
tanssiaisina
Abe
-tta
tanssiaisetta
tanssiaisetta
tanssiaisetta
tanssiaisitta
tanssiaisitta
tanssiaisitta
Com
-ne
-
-
-
tanssiaisine
tanssiaisine
tanssiaisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
tanssiaise |
Par |
-ta |
tanssiaista |
tanssiaisia |
tanssiaista |
tanssiaisia |
tanssiaista |
tanssiaisia |
Gen |
-n |
tanssiaise |
tanssiaisie |
tanssiaise |
tanssiaisie |
tanssiaise |
tanssiaisie |
Ill |
mihin |
tanssiaisee |
tanssiaisii |
tanssiaisee |
tanssiaisii |
tanssiaisee |
tanssiaisii |
Ine |
-ssa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
tanssiaisessa |
tanssiaisissa |
Ela |
-sta |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
tanssiaisesta |
tanssiaisista |
All |
-lle |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
tanssiaiselle |
tanssiaisille |
Ade |
-lla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
tanssiaisella |
tanssiaisilla |
Abl |
-lta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
tanssiaiselta |
tanssiaisilta |
Tra |
-ksi |
tanssiaisekse |
tanssiaisikse |
tanssiaisekse |
tanssiaisikse |
tanssiaisekse |
tanssiaisikse |
Ess |
-na |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
tanssiaisena |
tanssiaisina |
Abe |
-tta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
tanssiaisetta |
tanssiaisitta |
Com |
-ne |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
Singular
Plural
Nom
-
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
Par
-ta
tanssiaista
tanssiaista
tanssiaista
tanssiaisia
tanssiaisia
tanssiaisia
Gen
-n
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaise
tanssiaisie
tanssiaisie
tanssiaisie
Ill
mihin
tanssiaisee
tanssiaisee
tanssiaisee
tanssiaisii
tanssiaisii
tanssiaisii
Ine
-ssa
tanssiaisessa
tanssiaisessa
tanssiaisessa
tanssiaisissa
tanssiaisissa
tanssiaisissa
Ela
-sta
tanssiaisesta
tanssiaisesta
tanssiaisesta
tanssiaisista
tanssiaisista
tanssiaisista
All
-lle
tanssiaiselle
tanssiaiselle
tanssiaiselle
tanssiaisille
tanssiaisille
tanssiaisille
Ade
-lla
tanssiaisella
tanssiaisella
tanssiaisella
tanssiaisilla
tanssiaisilla
tanssiaisilla
Abl
-lta
tanssiaiselta
tanssiaiselta
tanssiaiselta
tanssiaisilta
tanssiaisilta
tanssiaisilta
Tra
-ksi
tanssiaisekse
tanssiaisekse
tanssiaisekse
tanssiaisikse
tanssiaisikse
tanssiaisikse
Ess
-na
tanssiaisena
tanssiaisena
tanssiaisena
tanssiaisina
tanssiaisina
tanssiaisina
Abe
-tta
tanssiaisetta
tanssiaisetta
tanssiaisetta
tanssiaisitta
tanssiaisitta
tanssiaisitta
Com
-ne
-
-
-
tanssiaisine
tanssiaisine
tanssiaisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
tanssiaiset |
Par |
-ta |
- |
tanssiaisia |
Gen |
-n |
- |
tanssiaisien / tanssiaisten |
Ill |
mihin |
- |
tanssiaisiin |
Ine |
-ssa |
- |
tanssiaisissa |
Ela |
-sta |
- |
tanssiaisista |
All |
-lle |
- |
tanssiaisille |
Ade |
-lla |
- |
tanssiaisilla |
Abl |
-lta |
- |
tanssiaisilta |
Tra |
-ksi |
- |
tanssiaisiksi |
Ess |
-na |
- |
tanssiaisina |
Abe |
-tta |
- |
tanssiaisitta |
Com |
-ne |
- |
tanssiaisine |
Ins |
-in |
- |
tanssiaisin |
Singular
Plural
Nom
-
-
tanssiaiset
Par
-ta
-
tanssiaisia
Gen
-n
-
tanssiaisien / tanssiaisten
Ill
mihin
-
tanssiaisiin
Ine
-ssa
-
tanssiaisissa
Ela
-sta
-
tanssiaisista
All
-lle
-
tanssiaisille
Ade
-lla
-
tanssiaisilla
Abl
-lta
-
tanssiaisilta
Tra
-ksi
-
tanssiaisiksi
Ess
-na
-
tanssiaisina
Abe
-tta
-
tanssiaisitta
Com
-ne
-
tanssiaisine
Ins
-in
-
tanssiaisin
| ball | pallo, kuula, kerä, tanssiaiset, luoti, pallero |
| dance | tanssi, tanssiaiset, karkelo |
| prom | tanssiaiset, promenadi, kävelypaikka, kävelykonsertti, rantakatu, huvikävely |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
tanssiaisia |
- |
tanssiaisia |
- |
tanssiaisia |
Gen |
-n |
- |
tanssiaisie |
- |
tanssiaisie |
- |
tanssiaisie |
Ill |
mihin |
- |
tanssiaisii |
- |
tanssiaisii |
- |
tanssiaisii |
Ine |
-ssa |
- |
tanssiaisissa |
- |
tanssiaisissa |
- |
tanssiaisissa |
Ela |
-sta |
- |
tanssiaisista |
- |
tanssiaisista |
- |
tanssiaisista |
All |
-lle |
- |
tanssiaisille |
- |
tanssiaisille |
- |
tanssiaisille |
Ade |
-lla |
- |
tanssiaisilla |
- |
tanssiaisilla |
- |
tanssiaisilla |
Abl |
-lta |
- |
tanssiaisilta |
- |
tanssiaisilta |
- |
tanssiaisilta |
Tra |
-ksi |
- |
tanssiaisikse |
- |
tanssiaisikse |
- |
tanssiaisikse |
Ess |
-na |
- |
tanssiaisina |
- |
tanssiaisina |
- |
tanssiaisina |
Abe |
-tta |
- |
tanssiaisitta |
- |
tanssiaisitta |
- |
tanssiaisitta |
Com |
-ne |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
tanssiaisia
tanssiaisia
tanssiaisia
Gen
-n
-
-
-
tanssiaisie
tanssiaisie
tanssiaisie
Ill
mihin
-
-
-
tanssiaisii
tanssiaisii
tanssiaisii
Ine
-ssa
-
-
-
tanssiaisissa
tanssiaisissa
tanssiaisissa
Ela
-sta
-
-
-
tanssiaisista
tanssiaisista
tanssiaisista
All
-lle
-
-
-
tanssiaisille
tanssiaisille
tanssiaisille
Ade
-lla
-
-
-
tanssiaisilla
tanssiaisilla
tanssiaisilla
Abl
-lta
-
-
-
tanssiaisilta
tanssiaisilta
tanssiaisilta
Tra
-ksi
-
-
-
tanssiaisikse
tanssiaisikse
tanssiaisikse
Ess
-na
-
-
-
tanssiaisina
tanssiaisina
tanssiaisina
Abe
-tta
-
-
-
tanssiaisitta
tanssiaisitta
tanssiaisitta
Com
-ne
-
-
-
tanssiaisine
tanssiaisine
tanssiaisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
tanssiaisia |
- |
tanssiaisia |
- |
tanssiaisia |
Gen |
-n |
- |
tanssiaisie |
- |
tanssiaisie |
- |
tanssiaisie |
Ill |
mihin |
- |
tanssiaisii |
- |
tanssiaisii |
- |
tanssiaisii |
Ine |
-ssa |
- |
tanssiaisissa |
- |
tanssiaisissa |
- |
tanssiaisissa |
Ela |
-sta |
- |
tanssiaisista |
- |
tanssiaisista |
- |
tanssiaisista |
All |
-lle |
- |
tanssiaisille |
- |
tanssiaisille |
- |
tanssiaisille |
Ade |
-lla |
- |
tanssiaisilla |
- |
tanssiaisilla |
- |
tanssiaisilla |
Abl |
-lta |
- |
tanssiaisilta |
- |
tanssiaisilta |
- |
tanssiaisilta |
Tra |
-ksi |
- |
tanssiaisikse |
- |
tanssiaisikse |
- |
tanssiaisikse |
Ess |
-na |
- |
tanssiaisina |
- |
tanssiaisina |
- |
tanssiaisina |
Abe |
-tta |
- |
tanssiaisitta |
- |
tanssiaisitta |
- |
tanssiaisitta |
Com |
-ne |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
- |
tanssiaisine |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
tanssiaisia
tanssiaisia
tanssiaisia
Gen
-n
-
-
-
tanssiaisie
tanssiaisie
tanssiaisie
Ill
mihin
-
-
-
tanssiaisii
tanssiaisii
tanssiaisii
Ine
-ssa
-
-
-
tanssiaisissa
tanssiaisissa
tanssiaisissa
Ela
-sta
-
-
-
tanssiaisista
tanssiaisista
tanssiaisista
All
-lle
-
-
-
tanssiaisille
tanssiaisille
tanssiaisille
Ade
-lla
-
-
-
tanssiaisilla
tanssiaisilla
tanssiaisilla
Abl
-lta
-
-
-
tanssiaisilta
tanssiaisilta
tanssiaisilta
Tra
-ksi
-
-
-
tanssiaisikse
tanssiaisikse
tanssiaisikse
Ess
-na
-
-
-
tanssiaisina
tanssiaisina
tanssiaisina
Abe
-tta
-
-
-
tanssiaisitta
tanssiaisitta
tanssiaisitta
Com
-ne
-
-
-
tanssiaisine
tanssiaisine
tanssiaisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
päättäjäiset / päättäjäisset |
Par |
-ta |
- |
päättäjäisiä / päättäjäissiä |
Gen |
-n |
- |
päättäjäisien / päättäjäisten / päättäjäissien / päättäjäissten |
Ill |
mihin |
- |
päättäjäisiin / päättäjäissiin |
Ine |
-ssa |
- |
päättäjäisissä / päättäjäississä |
Ela |
-sta |
- |
päättäjäisistä / päättäjäissistä |
All |
-lle |
- |
päättäjäisille / päättäjäissille |
Ade |
-lla |
- |
päättäjäisillä / päättäjäissillä |
Abl |
-lta |
- |
päättäjäisiltä / päättäjäissiltä |
Tra |
-ksi |
- |
päättäjäisiksi / päättäjäissiksi |
Ess |
-na |
- |
päättäjäisinä / päättäjäissinä |
Abe |
-tta |
- |
päättäjäisittä / päättäjäissittä |
Com |
-ne |
- |
päättäjäisine / päättäjäissine |
Ins |
-in |
- |
päättäjäisin / päättäjäissin |
Singular
Plural
Nom
-
-
päättäjäiset / päättäjäisset
Par
-ta
-
päättäjäisiä / päättäjäissiä
Gen
-n
-
päättäjäisien / päättäjäisten / päättäjäissien / päättäjäissten
Ill
mihin
-
päättäjäisiin / päättäjäissiin
Ine
-ssa
-
päättäjäisissä / päättäjäississä
Ela
-sta
-
päättäjäisistä / päättäjäissistä
All
-lle
-
päättäjäisille / päättäjäissille
Ade
-lla
-
päättäjäisillä / päättäjäissillä
Abl
-lta
-
päättäjäisiltä / päättäjäissiltä
Tra
-ksi
-
päättäjäisiksi / päättäjäissiksi
Ess
-na
-
päättäjäisinä / päättäjäissinä
Abe
-tta
-
päättäjäisittä / päättäjäissittä
Com
-ne
-
päättäjäisine / päättäjäissine
Ins
-in
-
päättäjäisin / päättäjäissin
| speech day | päättäjäiset |
| prize day | kevätjuhla, päättäjäiset |
| closing Ceremony |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
päättäjäisiä |
- |
päättäjäisiä |
- |
päättäjäisiä |
Gen |
-n |
- |
päättäjäisie |
- |
päättäjäisie |
- |
päättäjäisie |
Ill |
mihin |
- |
päättäjäisii |
- |
päättäjäisii |
- |
päättäjäisii |
Ine |
-ssa |
- |
päättäjäisissä |
- |
päättäjäisissä |
- |
päättäjäisissä |
Ela |
-sta |
- |
päättäjäisistä |
- |
päättäjäisistä |
- |
päättäjäisistä |
All |
-lle |
- |
päättäjäisille |
- |
päättäjäisille |
- |
päättäjäisille |
Ade |
-lla |
- |
päättäjäisillä |
- |
päättäjäisillä |
- |
päättäjäisillä |
Abl |
-lta |
- |
päättäjäisiltä |
- |
päättäjäisiltä |
- |
päättäjäisiltä |
Tra |
-ksi |
- |
päättäjäisikse |
- |
päättäjäisikse |
- |
päättäjäisiks |
Ess |
-na |
- |
päättäjäisinä |
- |
päättäjäisinä |
- |
päättäjäisinä |
Abe |
-tta |
- |
päättäjäisittä |
- |
päättäjäisittä |
- |
päättäjäisittä |
Com |
-ne |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisin |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
päättäjäisiä
päättäjäisiä
päättäjäisiä
Gen
-n
-
-
-
päättäjäisie
päättäjäisie
päättäjäisie
Ill
mihin
-
-
-
päättäjäisii
päättäjäisii
päättäjäisii
Ine
-ssa
-
-
-
päättäjäisissä
päättäjäisissä
päättäjäisissä
Ela
-sta
-
-
-
päättäjäisistä
päättäjäisistä
päättäjäisistä
All
-lle
-
-
-
päättäjäisille
päättäjäisille
päättäjäisille
Ade
-lla
-
-
-
päättäjäisillä
päättäjäisillä
päättäjäisillä
Abl
-lta
-
-
-
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
Tra
-ksi
-
-
-
päättäjäisikse
päättäjäisikse
päättäjäisiks
Ess
-na
-
-
-
päättäjäisinä
päättäjäisinä
päättäjäisinä
Abe
-tta
-
-
-
päättäjäisittä
päättäjäisittä
päättäjäisittä
Com
-ne
-
-
-
päättäjäisine
päättäjäisine
päättäjäisin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
päättäjäisiä |
- |
päättäjäisiä |
- |
päättäjäisiä |
Gen |
-n |
- |
päättäjäisie |
- |
päättäjäisie |
- |
päättäjäisie |
Ill |
mihin |
- |
päättäjäisii |
- |
päättäjäisii |
- |
päättäjäisii |
Ine |
-ssa |
- |
päättäjäisissä |
- |
päättäjäisissä |
- |
päättäjäisissä |
Ela |
-sta |
- |
päättäjäisistä |
- |
päättäjäisistä |
- |
päättäjäisistä |
All |
-lle |
- |
päättäjäisille |
- |
päättäjäisille |
- |
päättäjäisille |
Ade |
-lla |
- |
päättäjäisillä |
- |
päättäjäisillä |
- |
päättäjäisillä |
Abl |
-lta |
- |
päättäjäisiltä |
- |
päättäjäisiltä |
- |
päättäjäisiltä |
Tra |
-ksi |
- |
päättäjäisikse |
- |
päättäjäisikse |
- |
päättäjäisiks |
Ess |
-na |
- |
päättäjäisinä |
- |
päättäjäisinä |
- |
päättäjäisinä |
Abe |
-tta |
- |
päättäjäisittä |
- |
päättäjäisittä |
- |
päättäjäisittä |
Com |
-ne |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisine |
- |
päättäjäisin |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
päättäjäisiä
päättäjäisiä
päättäjäisiä
Gen
-n
-
-
-
päättäjäisie
päättäjäisie
päättäjäisie
Ill
mihin
-
-
-
päättäjäisii
päättäjäisii
päättäjäisii
Ine
-ssa
-
-
-
päättäjäisissä
päättäjäisissä
päättäjäisissä
Ela
-sta
-
-
-
päättäjäisistä
päättäjäisistä
päättäjäisistä
All
-lle
-
-
-
päättäjäisille
päättäjäisille
päättäjäisille
Ade
-lla
-
-
-
päättäjäisillä
päättäjäisillä
päättäjäisillä
Abl
-lta
-
-
-
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
päättäjäisiltä
Tra
-ksi
-
-
-
päättäjäisikse
päättäjäisikse
päättäjäisiks
Ess
-na
-
-
-
päättäjäisinä
päättäjäisinä
päättäjäisinä
Abe
-tta
-
-
-
päättäjäisittä
päättäjäisittä
päättäjäisittä
Com
-ne
-
-
-
päättäjäisine
päättäjäisine
päättäjäisin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net