logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

päättäjäinen, noun

Word analysis
päättäjäistanssiaisiamme

päättäjäistanssiaisiamme

päättäjäinen

Noun, Derivation with suffix s

+ tanssiainen

Noun, Plural Partitive 1st plural possesive

päättäjäinen

Noun, Derivation with suffix s

+ tanssiaiset

Noun, Plural Partitive 1st plural possesive

päättäjäiset

Noun, Singular Nominative

+ tanssiainen

Noun, Plural Partitive 1st plural possesive

päättäjäiset

Noun, Singular Nominative

+ tanssiaiset

Noun, Plural Partitive 1st plural possesive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päättäjäinen

päättäjäiset

Par

-ta

päättäjäistä

päättäjäisiä

Gen

-n

päättäjäisen

päättäjäisien / päättäjäisten

Ill

mihin

päättäjäiseen

päättäjäisiin

Ine

-ssa

päättäjäisessä

päättäjäisissä

Ela

-sta

päättäjäisestä

päättäjäisistä

All

-lle

päättäjäiselle

päättäjäisille

Ade

-lla

päättäjäisellä

päättäjäisillä

Abl

-lta

päättäjäiseltä

päättäjäisiltä

Tra

-ksi

päättäjäiseksi

päättäjäisiksi

Ess

-na

päättäjäisenä

päättäjäisinä

Abe

-tta

päättäjäisettä

päättäjäisittä

Com

-ne

-

päättäjäisine

Ins

-in

-

päättäjäisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

päättäjäinen

päättäjäiset

Par

-ta

päättäjäistä

päättäjäisiä

Gen

-n

päättäjäisen

päättäjäisien / päättäjäisten

Ill

mihin

päättäjäiseen

päättäjäisiin

Ine

-ssa

päättäjäisessä

päättäjäisissä

Ela

-sta

päättäjäisestä

päättäjäisistä

All

-lle

päättäjäiselle

päättäjäisille

Ade

-lla

päättäjäisellä

päättäjäisillä

Abl

-lta

päättäjäiseltä

päättäjäisiltä

Tra

-ksi

päättäjäiseksi

päättäjäisiksi

Ess

-na

päättäjäisenä

päättäjäisinä

Abe

-tta

päättäjäisettä

päättäjäisittä

Com

-ne

-

päättäjäisine

Ins

-in

-

päättäjäisin

the decision-maker for
the decision-maker
decision maker
maker
for
wheel
digit
footed
kind
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019 He chattasivat"päättäjäisistä". They write about a birthday party. Nämä ovat koulun päättäjäiset. Oh, here' s our graduation.From grade school, right? Meillä ons-päättäjäiset tänään. You know, we have... graduation today. Päättäjäisissä oli läsnä yli 2000 henkeä. Over 2,000 attended the graduation. Gileadin 130. kurssin päättäjäiset. 130Th Gilead Graduation. Gileadin 131. kurssin päättäjäiset. 131St Gilead Graduation. Päättäjäiset, jotka ovat erilaiset. A Graduation That Is Different. Opetitte jopa tanssimaan päättäjäisiä varten. You even taught me how to dance just in time for the prom. Päättäjäiset olivat hitonmoinen ilta. Hell of a night. Puhuttiin"syntymäpäivästä"ja"päättäjäisistä". They've discussed a "birthday party" and "graduation.". Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päättäjäiseni

päättäjäiseni

päättäjäisesi

päättäjäisesi

päättäjäisensä

päättäjäisensä

Par

-ta

päättäjäistäni

päättäjäisiäni

päättäjäistäsi

päättäjäisiäsi

päättäjäistänsä / päättäjäistään

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään

Gen

-n

päättäjäiseni

päättäjäisieni / päättäjäisteni

päättäjäisesi

päättäjäisiesi / päättäjäistesi

päättäjäisensä

päättäjäisiensä / päättäjäistensä

Ill

mihin

päättäjäiseeni

päättäjäisiini

päättäjäiseesi

päättäjäisiisi

päättäjäiseensä

päättäjäisiinsä

Ine

-ssa

päättäjäisessäni

päättäjäisissäni

päättäjäisessäsi

päättäjäisissäsi

päättäjäisessänsä / päättäjäisessään

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään

Ela

-sta

päättäjäisestäni

päättäjäisistäni

päättäjäisestäsi

päättäjäisistäsi

päättäjäisestänsä / päättäjäisestään

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään

All

-lle

päättäjäiselleni

päättäjäisilleni

päättäjäisellesi

päättäjäisillesi

päättäjäisellensä / päättäjäiselleen

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän

Ade

-lla

päättäjäiselläni

päättäjäisilläni

päättäjäiselläsi

päättäjäisilläsi

päättäjäisellänsä / päättäjäisellään

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään

Abl

-lta

päättäjäiseltäni

päättäjäisiltäni

päättäjäiseltäsi

päättäjäisiltäsi

päättäjäiseltänsä / päättäjäiseltään

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään

Tra

-ksi

päättäjäisekseni

päättäjäisikseni

päättäjäiseksesi

päättäjäisiksesi

päättäjäiseksensä / päättäjäisekseen

päättäjäisiksensä / päättäjäisikseen

Ess

-na

päättäjäisenäni

päättäjäisinäni

päättäjäisenäsi

päättäjäisinäsi

päättäjäisenänsä / päättäjäisenään

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään

Abe

-tta

päättäjäisettäni

päättäjäisittäni

päättäjäisettäsi

päättäjäisittäsi

päättäjäisettänsä / päättäjäisettään

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään

Com

-ne

-

päättäjäisineni

-

päättäjäisinesi

-

päättäjäisinensä / päättäjäisineen

Singular

Plural

Nom

-

päättäjäiseni

päättäjäisesi

päättäjäisensä

päättäjäiseni

päättäjäisesi

päättäjäisensä

Par

-ta

päättäjäistäni

päättäjäistäsi

päättäjäistänsä / päättäjäistään

päättäjäisiäni

päättäjäisiäsi

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään

Gen

-n

päättäjäiseni

päättäjäisesi

päättäjäisensä

päättäjäisieni / päättäjäisteni

päättäjäisiesi / päättäjäistesi

päättäjäisiensä / päättäjäistensä

Ill

mihin

päättäjäiseeni

päättäjäiseesi

päättäjäiseensä

päättäjäisiini

päättäjäisiisi

päättäjäisiinsä

Ine

-ssa

päättäjäisessäni

päättäjäisessäsi

päättäjäisessänsä / päättäjäisessään

päättäjäisissäni

päättäjäisissäsi

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään

Ela

-sta

päättäjäisestäni

päättäjäisestäsi

päättäjäisestänsä / päättäjäisestään

päättäjäisistäni

päättäjäisistäsi

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään

All

-lle

päättäjäiselleni

päättäjäisellesi

päättäjäisellensä / päättäjäiselleen

päättäjäisilleni

päättäjäisillesi

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän

Ade

-lla

päättäjäiselläni

päättäjäiselläsi

päättäjäisellänsä / päättäjäisellään

päättäjäisilläni

päättäjäisilläsi

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään

Abl

-lta

päättäjäiseltäni

päättäjäiseltäsi

päättäjäiseltänsä / päättäjäiseltään

päättäjäisiltäni

päättäjäisiltäsi

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään

Tra

-ksi

päättäjäisekseni

päättäjäiseksesi

päättäjäiseksensä / päättäjäisekseen

päättäjäisikseni

päättäjäisiksesi

päättäjäisiksensä / päättäjäisikseen

Ess

-na

päättäjäisenäni

päättäjäisenäsi

päättäjäisenänsä / päättäjäisenään

päättäjäisinäni

päättäjäisinäsi

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään

Abe

-tta

päättäjäisettäni

päättäjäisettäsi

päättäjäisettänsä / päättäjäisettään

päättäjäisittäni

päättäjäisittäsi

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään

Com

-ne

-

-

-

päättäjäisineni

päättäjäisinesi

päättäjäisinensä / päättäjäisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

päättäjäisemme

päättäjäisemme

päättäjäisenne

päättäjäisenne

päättäjäisensä

päättäjäisensä

Par

-ta

päättäjäistämme

päättäjäisiämme

päättäjäistänne

päättäjäisiänne

päättäjäistänsä / päättäjäistään

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään

Gen

-n

päättäjäisemme

päättäjäisiemme / päättäjäistemme

päättäjäisenne

päättäjäisienne / päättäjäistenne

päättäjäisensä

päättäjäisiensä / päättäjäistensä

Ill

mihin

päättäjäiseemme

päättäjäisiimme

päättäjäiseenne

päättäjäisiinne

päättäjäiseensä

päättäjäisiinsä

Ine

-ssa

päättäjäisessämme

päättäjäisissämme

päättäjäisessänne

päättäjäisissänne

päättäjäisessänsä / päättäjäisessään

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään

Ela

-sta

päättäjäisestämme

päättäjäisistämme

päättäjäisestänne

päättäjäisistänne

päättäjäisestänsä / päättäjäisestään

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään

All

-lle

päättäjäisellemme

päättäjäisillemme

päättäjäisellenne

päättäjäisillenne

päättäjäisellensä / päättäjäiselleen

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän

Ade

-lla

päättäjäisellämme

päättäjäisillämme

päättäjäisellänne

päättäjäisillänne

päättäjäisellänsä / päättäjäisellään

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään

Abl

-lta

päättäjäiseltämme

päättäjäisiltämme

päättäjäiseltänne

päättäjäisiltänne

päättäjäiseltänsä / päättäjäiseltään

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään

Tra

-ksi

päättäjäiseksemme

päättäjäisiksemme

päättäjäiseksenne

päättäjäisiksenne

päättäjäiseksensä / päättäjäisekseen

päättäjäisiksensä / päättäjäisikseen

Ess

-na

päättäjäisenämme

päättäjäisinämme

päättäjäisenänne

päättäjäisinänne

päättäjäisenänsä / päättäjäisenään

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään

Abe

-tta

päättäjäisettämme

päättäjäisittämme

päättäjäisettänne

päättäjäisittänne

päättäjäisettänsä / päättäjäisettään

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään

Com

-ne

-

päättäjäisinemme

-

päättäjäisinenne

-

päättäjäisinensä / päättäjäisineen

Singular

Plural

Nom

-

päättäjäisemme

päättäjäisenne

päättäjäisensä

päättäjäisemme

päättäjäisenne

päättäjäisensä

Par

-ta

päättäjäistämme

päättäjäistänne

päättäjäistänsä / päättäjäistään

päättäjäisiämme

päättäjäisiänne

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään

Gen

-n

päättäjäisemme

päättäjäisenne

päättäjäisensä

päättäjäisiemme / päättäjäistemme

päättäjäisienne / päättäjäistenne

päättäjäisiensä / päättäjäistensä

Ill

mihin

päättäjäiseemme

päättäjäiseenne

päättäjäiseensä

päättäjäisiimme

päättäjäisiinne

päättäjäisiinsä

Ine

-ssa

päättäjäisessämme

päättäjäisessänne

päättäjäisessänsä / päättäjäisessään

päättäjäisissämme

päättäjäisissänne

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään

Ela

-sta

päättäjäisestämme

päättäjäisestänne

päättäjäisestänsä / päättäjäisestään

päättäjäisistämme

päättäjäisistänne

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään

All

-lle

päättäjäisellemme

päättäjäisellenne

päättäjäisellensä / päättäjäiselleen

päättäjäisillemme

päättäjäisillenne

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän

Ade

-lla

päättäjäisellämme

päättäjäisellänne

päättäjäisellänsä / päättäjäisellään

päättäjäisillämme

päättäjäisillänne

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään

Abl

-lta

päättäjäiseltämme

päättäjäiseltänne

päättäjäiseltänsä / päättäjäiseltään

päättäjäisiltämme

päättäjäisiltänne

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään

Tra

-ksi

päättäjäiseksemme

päättäjäiseksenne

päättäjäiseksensä / päättäjäisekseen

päättäjäisiksemme

päättäjäisiksenne

päättäjäisiksensä / päättäjäisikseen

Ess

-na

päättäjäisenämme

päättäjäisenänne

päättäjäisenänsä / päättäjäisenään

päättäjäisinämme

päättäjäisinänne

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään

Abe

-tta

päättäjäisettämme

päättäjäisettänne

päättäjäisettänsä / päättäjäisettään

päättäjäisittämme

päättäjäisittänne

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään

Com

-ne

-

-

-

päättäjäisinemme

päättäjäisinenne

päättäjäisinensä / päättäjäisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tanssiainen

tanssiaiset

Par

-ta

tanssiaista

tanssiaisia

Gen

-n

tanssiaisen

tanssiaisien / tanssiaisten

Ill

mihin

tanssiaiseen

tanssiaisiin

Ine

-ssa

tanssiaisessa

tanssiaisissa

Ela

-sta

tanssiaisesta

tanssiaisista

All

-lle

tanssiaiselle

tanssiaisille

Ade

-lla

tanssiaisella

tanssiaisilla

Abl

-lta

tanssiaiselta

tanssiaisilta

Tra

-ksi

tanssiaiseksi

tanssiaisiksi

Ess

-na

tanssiaisena

tanssiaisina

Abe

-tta

tanssiaisetta

tanssiaisitta

Com

-ne

-

tanssiaisine

Ins

-in

-

tanssiaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tanssiainen

tanssiaiset

Par

-ta

tanssiaista

tanssiaisia

Gen

-n

tanssiaisen

tanssiaisien / tanssiaisten

Ill

mihin

tanssiaiseen

tanssiaisiin

Ine

-ssa

tanssiaisessa

tanssiaisissa

Ela

-sta

tanssiaisesta

tanssiaisista

All

-lle

tanssiaiselle

tanssiaisille

Ade

-lla

tanssiaisella

tanssiaisilla

Abl

-lta

tanssiaiselta

tanssiaisilta

Tra

-ksi

tanssiaiseksi

tanssiaisiksi

Ess

-na

tanssiaisena

tanssiaisina

Abe

-tta

tanssiaisetta

tanssiaisitta

Com

-ne

-

tanssiaisine

Ins

-in

-

tanssiaisin

dancing for
dancing
dance
to dance
dance in
dancing in
for
wheel
kind
digit
footed
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Tanssiainen oli täynnä iloa ja naurua. The dance was full of joy and laughter. Olin mukana tanssiaisissa. I was at the dance. Tytöt tanssivat tanssiaisissa. The girls are dancing at the ball. Olen menossa tanssiaisiin. I'm going to the dance. Koulun tanssiaisten teema. The theme of Jess's school dance. Tanssiainen oli unohtumaton kokemus kaikille osallistujille. The dance was an unforgettable experience for all the participants. Olet tanssiaisten kaunotar. You're the belle of the ball. Hän pyysi minua tanssiaisiin. That's who asked me.'. Etsin partneria tanssiaisiin. Hey! Looking for a date to the big dance. Tanssiainen alkoi hitaasti, mutta sitten musiikki muuttui nopeaksi. The ball started slowly, but then the music became fast. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tanssiaiseni

tanssiaiseni

tanssiaisesi

tanssiaisesi

tanssiaisensa

tanssiaisensa

Par

-ta

tanssiaistani

tanssiaisiani

tanssiaistasi

tanssiaisiasi

tanssiaistansa / tanssiaistaan

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

tanssiaiseni

tanssiaisieni / tanssiaisteni

tanssiaisesi

tanssiaisiesi / tanssiaistesi

tanssiaisensa

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

tanssiaiseeni

tanssiaisiini

tanssiaiseesi

tanssiaisiisi

tanssiaiseensa

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

tanssiaisessani

tanssiaisissani

tanssiaisessasi

tanssiaisissasi

tanssiaisessansa / tanssiaisessaan

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

tanssiaisestani

tanssiaisistani

tanssiaisestasi

tanssiaisistasi

tanssiaisestansa / tanssiaisestaan

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

tanssiaiselleni

tanssiaisilleni

tanssiaisellesi

tanssiaisillesi

tanssiaisellensa / tanssiaiselleen

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

tanssiaisellani

tanssiaisillani

tanssiaisellasi

tanssiaisillasi

tanssiaisellansa / tanssiaisellaan

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

tanssiaiseltani

tanssiaisiltani

tanssiaiseltasi

tanssiaisiltasi

tanssiaiseltansa / tanssiaiseltaan

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

tanssiaisekseni

tanssiaisikseni

tanssiaiseksesi

tanssiaisiksesi

tanssiaiseksensa / tanssiaisekseen

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

tanssiaisenani

tanssiaisinani

tanssiaisenasi

tanssiaisinasi

tanssiaisenansa / tanssiaisenaan

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

tanssiaisettani

tanssiaisittani

tanssiaisettasi

tanssiaisittasi

tanssiaisettansa / tanssiaisettaan

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

tanssiaisineni

-

tanssiaisinesi

-

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

tanssiaiseni

tanssiaisesi

tanssiaisensa

tanssiaiseni

tanssiaisesi

tanssiaisensa

Par

-ta

tanssiaistani

tanssiaistasi

tanssiaistansa / tanssiaistaan

tanssiaisiani

tanssiaisiasi

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

tanssiaiseni

tanssiaisesi

tanssiaisensa

tanssiaisieni / tanssiaisteni

tanssiaisiesi / tanssiaistesi

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

tanssiaiseeni

tanssiaiseesi

tanssiaiseensa

tanssiaisiini

tanssiaisiisi

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

tanssiaisessani

tanssiaisessasi

tanssiaisessansa / tanssiaisessaan

tanssiaisissani

tanssiaisissasi

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

tanssiaisestani

tanssiaisestasi

tanssiaisestansa / tanssiaisestaan

tanssiaisistani

tanssiaisistasi

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

tanssiaiselleni

tanssiaisellesi

tanssiaisellensa / tanssiaiselleen

tanssiaisilleni

tanssiaisillesi

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

tanssiaisellani

tanssiaisellasi

tanssiaisellansa / tanssiaisellaan

tanssiaisillani

tanssiaisillasi

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

tanssiaiseltani

tanssiaiseltasi

tanssiaiseltansa / tanssiaiseltaan

tanssiaisiltani

tanssiaisiltasi

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

tanssiaisekseni

tanssiaiseksesi

tanssiaiseksensa / tanssiaisekseen

tanssiaisikseni

tanssiaisiksesi

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

tanssiaisenani

tanssiaisenasi

tanssiaisenansa / tanssiaisenaan

tanssiaisinani

tanssiaisinasi

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

tanssiaisettani

tanssiaisettasi

tanssiaisettansa / tanssiaisettaan

tanssiaisittani

tanssiaisittasi

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

tanssiaisineni

tanssiaisinesi

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tanssiaisemme

tanssiaisemme

tanssiaisenne

tanssiaisenne

tanssiaisensa

tanssiaisensa

Par

-ta

tanssiaistamme

tanssiaisiamme

tanssiaistanne

tanssiaisianne

tanssiaistansa / tanssiaistaan

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

tanssiaisemme

tanssiaisiemme / tanssiaistemme

tanssiaisenne

tanssiaisienne / tanssiaistenne

tanssiaisensa

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

tanssiaiseemme

tanssiaisiimme

tanssiaiseenne

tanssiaisiinne

tanssiaiseensa

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

tanssiaisessamme

tanssiaisissamme

tanssiaisessanne

tanssiaisissanne

tanssiaisessansa / tanssiaisessaan

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

tanssiaisestamme

tanssiaisistamme

tanssiaisestanne

tanssiaisistanne

tanssiaisestansa / tanssiaisestaan

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

tanssiaisellemme

tanssiaisillemme

tanssiaisellenne

tanssiaisillenne

tanssiaisellensa / tanssiaiselleen

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

tanssiaisellamme

tanssiaisillamme

tanssiaisellanne

tanssiaisillanne

tanssiaisellansa / tanssiaisellaan

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

tanssiaiseltamme

tanssiaisiltamme

tanssiaiseltanne

tanssiaisiltanne

tanssiaiseltansa / tanssiaiseltaan

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

tanssiaiseksemme

tanssiaisiksemme

tanssiaiseksenne

tanssiaisiksenne

tanssiaiseksensa / tanssiaisekseen

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

tanssiaisenamme

tanssiaisinamme

tanssiaisenanne

tanssiaisinanne

tanssiaisenansa / tanssiaisenaan

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

tanssiaisettamme

tanssiaisittamme

tanssiaisettanne

tanssiaisittanne

tanssiaisettansa / tanssiaisettaan

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

tanssiaisinemme

-

tanssiaisinenne

-

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

tanssiaisemme

tanssiaisenne

tanssiaisensa

tanssiaisemme

tanssiaisenne

tanssiaisensa

Par

-ta

tanssiaistamme

tanssiaistanne

tanssiaistansa / tanssiaistaan

tanssiaisiamme

tanssiaisianne

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

tanssiaisemme

tanssiaisenne

tanssiaisensa

tanssiaisiemme / tanssiaistemme

tanssiaisienne / tanssiaistenne

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

tanssiaiseemme

tanssiaiseenne

tanssiaiseensa

tanssiaisiimme

tanssiaisiinne

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

tanssiaisessamme

tanssiaisessanne

tanssiaisessansa / tanssiaisessaan

tanssiaisissamme

tanssiaisissanne

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

tanssiaisestamme

tanssiaisestanne

tanssiaisestansa / tanssiaisestaan

tanssiaisistamme

tanssiaisistanne

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

tanssiaisellemme

tanssiaisellenne

tanssiaisellensa / tanssiaiselleen

tanssiaisillemme

tanssiaisillenne

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

tanssiaisellamme

tanssiaisellanne

tanssiaisellansa / tanssiaisellaan

tanssiaisillamme

tanssiaisillanne

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

tanssiaiseltamme

tanssiaiseltanne

tanssiaiseltansa / tanssiaiseltaan

tanssiaisiltamme

tanssiaisiltanne

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

tanssiaiseksemme

tanssiaiseksenne

tanssiaiseksensa / tanssiaisekseen

tanssiaisiksemme

tanssiaisiksenne

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

tanssiaisenamme

tanssiaisenanne

tanssiaisenansa / tanssiaisenaan

tanssiaisinamme

tanssiaisinanne

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

tanssiaisettamme

tanssiaisettanne

tanssiaisettansa / tanssiaisettaan

tanssiaisittamme

tanssiaisittanne

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

tanssiaisinemme

tanssiaisinenne

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

tanssiaiset

Par

-ta

-

tanssiaisia

Gen

-n

-

tanssiaisien / tanssiaisten

Ill

mihin

-

tanssiaisiin

Ine

-ssa

-

tanssiaisissa

Ela

-sta

-

tanssiaisista

All

-lle

-

tanssiaisille

Ade

-lla

-

tanssiaisilla

Abl

-lta

-

tanssiaisilta

Tra

-ksi

-

tanssiaisiksi

Ess

-na

-

tanssiaisina

Abe

-tta

-

tanssiaisitta

Com

-ne

-

tanssiaisine

Ins

-in

-

tanssiaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

tanssiaiset

Par

-ta

-

tanssiaisia

Gen

-n

-

tanssiaisien / tanssiaisten

Ill

mihin

-

tanssiaisiin

Ine

-ssa

-

tanssiaisissa

Ela

-sta

-

tanssiaisista

All

-lle

-

tanssiaisille

Ade

-lla

-

tanssiaisilla

Abl

-lta

-

tanssiaisilta

Tra

-ksi

-

tanssiaisiksi

Ess

-na

-

tanssiaisina

Abe

-tta

-

tanssiaisitta

Com

-ne

-

tanssiaisine

Ins

-in

-

tanssiaisin

ball pallo, kuula, kerä, tanssiaiset, luoti, pallero
dance tanssi, tanssiaiset, karkelo
prom tanssiaiset, promenadi, kävelypaikka, kävelykonsertti, rantakatu, huvikävely
Show more arrow right
SETIMES; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Global Voices Tanssiaiset pidetään perjantaina. The dance party is on Friday. Tanssiaiset olivat todella ikimuistoiset. The prom was really unforgettable. Tuodaan tänne naisia ja järjestetään tanssiaiset. So, let's get some women behind these bars and have ourselves a prom. Tanssiaiset ovat viikonloppuna, ja tekemistä riittää. The dance is this weekend, and we are totally behind schedule. Olen menossa tanssiaisiin. I'm going to the dance. Koulun tanssiaisten teema. The theme of Jess's school dance. Tanssiaiset järjestetään vuosittain koulun juhlasalissa. The school dance is held annually in the school hall. Odotan innolla tanssiaisia. I'm looking forward to the ball. Olet tanssiaisten kaunotar. You're the belle of the ball. Eikö hän ollut tanssiaisissa mukana? Wasn't he involved in the dances? Show more arrow right

Wiktionary

dance (social event) ball (dancing event) Show more arrow right tanssit Show more arrow right tanssi +‎ -iainen Show more arrow right

Wikipedia

Ball (dance) A ball is a formal dance occasion. By formal is meant: people were invited, wore their best clothes ('evening attire'), and the ball was held in a splendid ballroom. In former times everyone danced, but only the wealthy went to balls. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

tanssiaisiani

-

tanssiaisiasi

-

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

-

tanssiaisieni / tanssiaisteni

-

tanssiaisiesi / tanssiaistesi

-

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

-

tanssiaisiini

-

tanssiaisiisi

-

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

-

tanssiaisissani

-

tanssiaisissasi

-

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

-

tanssiaisistani

-

tanssiaisistasi

-

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

-

tanssiaisilleni

-

tanssiaisillesi

-

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

-

tanssiaisillani

-

tanssiaisillasi

-

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

-

tanssiaisiltani

-

tanssiaisiltasi

-

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

-

tanssiaisikseni

-

tanssiaisiksesi

-

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

-

tanssiaisinani

-

tanssiaisinasi

-

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

-

tanssiaisittani

-

tanssiaisittasi

-

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

tanssiaisineni

-

tanssiaisinesi

-

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

tanssiaisiani

tanssiaisiasi

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

-

-

-

tanssiaisieni / tanssiaisteni

tanssiaisiesi / tanssiaistesi

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

-

-

-

tanssiaisiini

tanssiaisiisi

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

-

-

-

tanssiaisissani

tanssiaisissasi

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

-

-

-

tanssiaisistani

tanssiaisistasi

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

-

-

-

tanssiaisilleni

tanssiaisillesi

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

-

-

-

tanssiaisillani

tanssiaisillasi

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

-

-

-

tanssiaisiltani

tanssiaisiltasi

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

tanssiaisikseni

tanssiaisiksesi

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

-

-

-

tanssiaisinani

tanssiaisinasi

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

-

-

-

tanssiaisittani

tanssiaisittasi

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

tanssiaisineni

tanssiaisinesi

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

tanssiaisiamme

-

tanssiaisianne

-

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

-

tanssiaisiemme / tanssiaistemme

-

tanssiaisienne / tanssiaistenne

-

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

-

tanssiaisiimme

-

tanssiaisiinne

-

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

-

tanssiaisissamme

-

tanssiaisissanne

-

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

-

tanssiaisistamme

-

tanssiaisistanne

-

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

-

tanssiaisillemme

-

tanssiaisillenne

-

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

-

tanssiaisillamme

-

tanssiaisillanne

-

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

-

tanssiaisiltamme

-

tanssiaisiltanne

-

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

-

tanssiaisiksemme

-

tanssiaisiksenne

-

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

-

tanssiaisinamme

-

tanssiaisinanne

-

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

-

tanssiaisittamme

-

tanssiaisittanne

-

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

tanssiaisinemme

-

tanssiaisinenne

-

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

tanssiaisiamme

tanssiaisianne

tanssiaisiansa / tanssiaisiaan

Gen

-n

-

-

-

tanssiaisiemme / tanssiaistemme

tanssiaisienne / tanssiaistenne

tanssiaisiensa / tanssiaistensa

Ill

mihin

-

-

-

tanssiaisiimme

tanssiaisiinne

tanssiaisiinsa

Ine

-ssa

-

-

-

tanssiaisissamme

tanssiaisissanne

tanssiaisissansa / tanssiaisissaan

Ela

-sta

-

-

-

tanssiaisistamme

tanssiaisistanne

tanssiaisistansa / tanssiaisistaan

All

-lle

-

-

-

tanssiaisillemme

tanssiaisillenne

tanssiaisillensa / tanssiaisillean

Ade

-lla

-

-

-

tanssiaisillamme

tanssiaisillanne

tanssiaisillansa / tanssiaisillaan

Abl

-lta

-

-

-

tanssiaisiltamme

tanssiaisiltanne

tanssiaisiltansa / tanssiaisiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

tanssiaisiksemme

tanssiaisiksenne

tanssiaisiksensa / tanssiaisikseen

Ess

-na

-

-

-

tanssiaisinamme

tanssiaisinanne

tanssiaisinansa / tanssiaisinaan

Abe

-tta

-

-

-

tanssiaisittamme

tanssiaisittanne

tanssiaisittansa / tanssiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

tanssiaisinemme

tanssiaisinenne

tanssiaisinensa / tanssiaisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

päättäjäiset / päättäjäisset

Par

-ta

-

päättäjäisiä / päättäjäissiä

Gen

-n

-

päättäjäisien / päättäjäisten / päättäjäissien / päättäjäissten

Ill

mihin

-

päättäjäisiin / päättäjäissiin

Ine

-ssa

-

päättäjäisissä / päättäjäississä

Ela

-sta

-

päättäjäisistä / päättäjäissistä

All

-lle

-

päättäjäisille / päättäjäissille

Ade

-lla

-

päättäjäisillä / päättäjäissillä

Abl

-lta

-

päättäjäisiltä / päättäjäissiltä

Tra

-ksi

-

päättäjäisiksi / päättäjäissiksi

Ess

-na

-

päättäjäisinä / päättäjäissinä

Abe

-tta

-

päättäjäisittä / päättäjäissittä

Com

-ne

-

päättäjäisine / päättäjäissine

Ins

-in

-

päättäjäisin / päättäjäissin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

päättäjäiset / päättäjäisset

Par

-ta

-

päättäjäisiä / päättäjäissiä

Gen

-n

-

päättäjäisien / päättäjäisten / päättäjäissien / päättäjäissten

Ill

mihin

-

päättäjäisiin / päättäjäissiin

Ine

-ssa

-

päättäjäisissä / päättäjäississä

Ela

-sta

-

päättäjäisistä / päättäjäissistä

All

-lle

-

päättäjäisille / päättäjäissille

Ade

-lla

-

päättäjäisillä / päättäjäissillä

Abl

-lta

-

päättäjäisiltä / päättäjäissiltä

Tra

-ksi

-

päättäjäisiksi / päättäjäissiksi

Ess

-na

-

päättäjäisinä / päättäjäissinä

Abe

-tta

-

päättäjäisittä / päättäjäissittä

Com

-ne

-

päättäjäisine / päättäjäissine

Ins

-in

-

päättäjäisin / päättäjäissin

speech day päättäjäiset
prize day kevätjuhla, päättäjäiset
closing Ceremony
Show more arrow right

Wiktionary

closing ceremony graduation, graduation ceremony Show more arrow right päättäjäisillallinen päättäjäisillanvietto päättäjäisistunto päättäjäisjuhla päättäjäisjumalanpalvelus päättäjäispäivä päättäjäispäivällinen päättäjäistilaisuus Show more arrow right Plural of päättää +‎ -iäinen. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

päättäjäisiäni / päättäjäissiäni

-

päättäjäisiäsi / päättäjäissiäsi

-

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään / päättäjäissiänsä / päättäjäissiään

Gen

-n

-

päättäjäisieni / päättäjäisteni / päättäjäissieni / päättäjäissteni

-

päättäjäisiesi / päättäjäistesi / päättäjäissiesi / päättäjäisstesi

-

päättäjäisiensä / päättäjäistensä / päättäjäissiensä / päättäjäisstensä

Ill

mihin

-

päättäjäisiini / päättäjäissiini

-

päättäjäisiisi / päättäjäissiisi

-

päättäjäisiinsä / päättäjäissiinsä

Ine

-ssa

-

päättäjäisissäni / päättäjäississäni

-

päättäjäisissäsi / päättäjäississäsi

-

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään / päättäjäississänsä / päättäjäississään

Ela

-sta

-

päättäjäisistäni / päättäjäissistäni

-

päättäjäisistäsi / päättäjäissistäsi

-

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään / päättäjäissistänsä / päättäjäissistään

All

-lle

-

päättäjäisilleni / päättäjäissilleni

-

päättäjäisillesi / päättäjäissillesi

-

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän / päättäjäissillensä / päättäjäissilleän

Ade

-lla

-

päättäjäisilläni / päättäjäissilläni

-

päättäjäisilläsi / päättäjäissilläsi

-

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään / päättäjäissillänsä / päättäjäissillään

Abl

-lta

-

päättäjäisiltäni / päättäjäissiltäni

-

päättäjäisiltäsi / päättäjäissiltäsi

-

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään / päättäjäissiltänsä / päättäjäissiltään

Tra

-ksi

-

päättäjäisikseni / päättäjäissikseni

-

päättäjäisiksesi / päättäjäissiksesi

-

päättäjäisikseen / päättäjäisiksensä / päättäjäissikseen / päättäjäissiksensä

Ess

-na

-

päättäjäisinäni / päättäjäissinäni

-

päättäjäisinäsi / päättäjäissinäsi

-

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään / päättäjäissinänsä / päättäjäissinään

Abe

-tta

-

päättäjäisittäni / päättäjäissittäni

-

päättäjäisittäsi / päättäjäissittäsi

-

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään / päättäjäissittänsä / päättäjäissittään

Com

-ne

-

päättäjäisineni / päättäjäissineni

-

päättäjäisinesi / päättäjäissinesi

-

päättäjäisineen / päättäjäisinensä / päättäjäissineen / päättäjäissinensä

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

päättäjäisiäni / päättäjäissiäni

päättäjäisiäsi / päättäjäissiäsi

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään / päättäjäissiänsä / päättäjäissiään

Gen

-n

-

-

-

päättäjäisieni / päättäjäisteni / päättäjäissieni / päättäjäissteni

päättäjäisiesi / päättäjäistesi / päättäjäissiesi / päättäjäisstesi

päättäjäisiensä / päättäjäistensä / päättäjäissiensä / päättäjäisstensä

Ill

mihin

-

-

-

päättäjäisiini / päättäjäissiini

päättäjäisiisi / päättäjäissiisi

päättäjäisiinsä / päättäjäissiinsä

Ine

-ssa

-

-

-

päättäjäisissäni / päättäjäississäni

päättäjäisissäsi / päättäjäississäsi

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään / päättäjäississänsä / päättäjäississään

Ela

-sta

-

-

-

päättäjäisistäni / päättäjäissistäni

päättäjäisistäsi / päättäjäissistäsi

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään / päättäjäissistänsä / päättäjäissistään

All

-lle

-

-

-

päättäjäisilleni / päättäjäissilleni

päättäjäisillesi / päättäjäissillesi

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän / päättäjäissillensä / päättäjäissilleän

Ade

-lla

-

-

-

päättäjäisilläni / päättäjäissilläni

päättäjäisilläsi / päättäjäissilläsi

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään / päättäjäissillänsä / päättäjäissillään

Abl

-lta

-

-

-

päättäjäisiltäni / päättäjäissiltäni

päättäjäisiltäsi / päättäjäissiltäsi

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään / päättäjäissiltänsä / päättäjäissiltään

Tra

-ksi

-

-

-

päättäjäisikseni / päättäjäissikseni

päättäjäisiksesi / päättäjäissiksesi

päättäjäisikseen / päättäjäisiksensä / päättäjäissikseen / päättäjäissiksensä

Ess

-na

-

-

-

päättäjäisinäni / päättäjäissinäni

päättäjäisinäsi / päättäjäissinäsi

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään / päättäjäissinänsä / päättäjäissinään

Abe

-tta

-

-

-

päättäjäisittäni / päättäjäissittäni

päättäjäisittäsi / päättäjäissittäsi

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään / päättäjäissittänsä / päättäjäissittään

Com

-ne

-

-

-

päättäjäisineni / päättäjäissineni

päättäjäisinesi / päättäjäissinesi

päättäjäisineen / päättäjäisinensä / päättäjäissineen / päättäjäissinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

päättäjäisiämme / päättäjäissiämme

-

päättäjäisiänne / päättäjäissiänne

-

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään / päättäjäissiänsä / päättäjäissiään

Gen

-n

-

päättäjäisiemme / päättäjäistemme / päättäjäissiemme / päättäjäisstemme

-

päättäjäisienne / päättäjäistenne / päättäjäissienne / päättäjäisstenne

-

päättäjäisiensä / päättäjäistensä / päättäjäissiensä / päättäjäisstensä

Ill

mihin

-

päättäjäisiimme / päättäjäissiimme

-

päättäjäisiinne / päättäjäissiinne

-

päättäjäisiinsä / päättäjäissiinsä

Ine

-ssa

-

päättäjäisissämme / päättäjäississämme

-

päättäjäisissänne / päättäjäississänne

-

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään / päättäjäississänsä / päättäjäississään

Ela

-sta

-

päättäjäisistämme / päättäjäissistämme

-

päättäjäisistänne / päättäjäissistänne

-

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään / päättäjäissistänsä / päättäjäissistään

All

-lle

-

päättäjäisillemme / päättäjäissillemme

-

päättäjäisillenne / päättäjäissillenne

-

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän / päättäjäissillensä / päättäjäissilleän

Ade

-lla

-

päättäjäisillämme / päättäjäissillämme

-

päättäjäisillänne / päättäjäissillänne

-

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään / päättäjäissillänsä / päättäjäissillään

Abl

-lta

-

päättäjäisiltämme / päättäjäissiltämme

-

päättäjäisiltänne / päättäjäissiltänne

-

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään / päättäjäissiltänsä / päättäjäissiltään

Tra

-ksi

-

päättäjäisiksemme / päättäjäissiksemme

-

päättäjäisiksenne / päättäjäissiksenne

-

päättäjäisikseen / päättäjäisiksensä / päättäjäissikseen / päättäjäissiksensä

Ess

-na

-

päättäjäisinämme / päättäjäissinämme

-

päättäjäisinänne / päättäjäissinänne

-

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään / päättäjäissinänsä / päättäjäissinään

Abe

-tta

-

päättäjäisittämme / päättäjäissittämme

-

päättäjäisittänne / päättäjäissittänne

-

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään / päättäjäissittänsä / päättäjäissittään

Com

-ne

-

päättäjäisinemme / päättäjäissinemme

-

päättäjäisinenne / päättäjäissinenne

-

päättäjäisineen / päättäjäisinensä / päättäjäissineen / päättäjäissinensä

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

päättäjäisiämme / päättäjäissiämme

päättäjäisiänne / päättäjäissiänne

päättäjäisiänsä / päättäjäisiään / päättäjäissiänsä / päättäjäissiään

Gen

-n

-

-

-

päättäjäisiemme / päättäjäistemme / päättäjäissiemme / päättäjäisstemme

päättäjäisienne / päättäjäistenne / päättäjäissienne / päättäjäisstenne

päättäjäisiensä / päättäjäistensä / päättäjäissiensä / päättäjäisstensä

Ill

mihin

-

-

-

päättäjäisiimme / päättäjäissiimme

päättäjäisiinne / päättäjäissiinne

päättäjäisiinsä / päättäjäissiinsä

Ine

-ssa

-

-

-

päättäjäisissämme / päättäjäississämme

päättäjäisissänne / päättäjäississänne

päättäjäisissänsä / päättäjäisissään / päättäjäississänsä / päättäjäississään

Ela

-sta

-

-

-

päättäjäisistämme / päättäjäissistämme

päättäjäisistänne / päättäjäissistänne

päättäjäisistänsä / päättäjäisistään / päättäjäissistänsä / päättäjäissistään

All

-lle

-

-

-

päättäjäisillemme / päättäjäissillemme

päättäjäisillenne / päättäjäissillenne

päättäjäisillensä / päättäjäisilleän / päättäjäissillensä / päättäjäissilleän

Ade

-lla

-

-

-

päättäjäisillämme / päättäjäissillämme

päättäjäisillänne / päättäjäissillänne

päättäjäisillänsä / päättäjäisillään / päättäjäissillänsä / päättäjäissillään

Abl

-lta

-

-

-

päättäjäisiltämme / päättäjäissiltämme

päättäjäisiltänne / päättäjäissiltänne

päättäjäisiltänsä / päättäjäisiltään / päättäjäissiltänsä / päättäjäissiltään

Tra

-ksi

-

-

-

päättäjäisiksemme / päättäjäissiksemme

päättäjäisiksenne / päättäjäissiksenne

päättäjäisikseen / päättäjäisiksensä / päättäjäissikseen / päättäjäissiksensä

Ess

-na

-

-

-

päättäjäisinämme / päättäjäissinämme

päättäjäisinänne / päättäjäissinänne

päättäjäisinänsä / päättäjäisinään / päättäjäissinänsä / päättäjäissinään

Abe

-tta

-

-

-

päättäjäisittämme / päättäjäissittämme

päättäjäisittänne / päättäjäissittänne

päättäjäisittänsä / päättäjäisittään / päättäjäissittänsä / päättäjäissittään

Com

-ne

-

-

-

päättäjäisinemme / päättäjäissinemme

päättäjäisinenne / päättäjäissinenne

päättäjäisineen / päättäjäisinensä / päättäjäissineen / päättäjäissinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept