logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

osaaminen, noun

Word analysis
osaamiskokeet

osaamiskokeet

osaaminen

Noun, Derivation with suffix s

+ koe

Noun, Plural Nominative

osata

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ koe

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

osaaminen

osaamiset

Par

-ta

osaamista

osaamisia

Gen

-n

osaamisen

osaamisien / osaamisten

Ill

mihin

osaamiseen

osaamisiin

Ine

-ssa

osaamisessa

osaamisissa

Ela

-sta

osaamisesta

osaamisista

All

-lle

osaamiselle

osaamisille

Ade

-lla

osaamisella

osaamisilla

Abl

-lta

osaamiselta

osaamisilta

Tra

-ksi

osaamiseksi

osaamisiksi

Ess

-na

osaamisena

osaamisina

Abe

-tta

osaamisetta

osaamisitta

Com

-ne

-

osaamisine

Ins

-in

-

osaamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

osaaminen

osaamiset

Par

-ta

osaamista

osaamisia

Gen

-n

osaamisen

osaamisien / osaamisten

Ill

mihin

osaamiseen

osaamisiin

Ine

-ssa

osaamisessa

osaamisissa

Ela

-sta

osaamisesta

osaamisista

All

-lle

osaamiselle

osaamisille

Ade

-lla

osaamisella

osaamisilla

Abl

-lta

osaamiselta

osaamisilta

Tra

-ksi

osaamiseksi

osaamisiksi

Ess

-na

osaamisena

osaamisina

Abe

-tta

osaamisetta

osaamisitta

Com

-ne

-

osaamisine

Ins

-in

-

osaamisin

know-how osaaminen, asiantuntemus, taitotieto, tietämys
competencies
expertise in
competence
competences
Show more arrow right
Europarl; OPUS; oj4; WikiMatrix; Tatoeba parallel corpus; Eurlex2018q4; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Osaaminen on avain menestykseen. Skill is the key to success. Osaamisesi on vaikuttava. Your skills are impressive. Osaaminen on tärkeä osa työtehtävien hoitamista. Expertise is an important part of carrying out job tasks. Teknologinen osaaminen on tulevaisuuden avainala. Technological knowledge is a key area for the future. Tietons-ja viestintätekninen osaaminen. ICT competence. Korkea osaaminen on kilpailuvaltti globaalissa taloudessa. High competence is a competitive advantage in the global economy. Palkkaamme vain henkilöitä, joilla on tarvittava osaaminen. We only hire people with the necessary skills. Koulutus ja osaaminen. Education, skills, training. Hän haluaa kehittää osaamista. He wants to improve their skills. Osaamisesta riippuu työn laatu. The quality of work depends on competence. Show more arrow right

Wiktionary

know-how Show more arrow right osata +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

osaamiseni

osaamiseni

osaamisesi

osaamisesi

osaamisensa

osaamisensa

Par

-ta

osaamistani

osaamisiani

osaamistasi

osaamisiasi

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamiseni

osaamisieni / osaamisteni

osaamisesi

osaamisiesi / osaamistesi

osaamisensa

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseeni

osaamisiini

osaamiseesi

osaamisiisi

osaamiseensa

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessani

osaamisissani

osaamisessasi

osaamisissasi

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestani

osaamisistani

osaamisestasi

osaamisistasi

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamiselleni

osaamisilleni

osaamisellesi

osaamisillesi

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellani

osaamisillani

osaamisellasi

osaamisillasi

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltani

osaamisiltani

osaamiseltasi

osaamisiltasi

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamisekseni

osaamisikseni

osaamiseksesi

osaamisiksesi

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenani

osaamisinani

osaamisenasi

osaamisinasi

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettani

osaamisittani

osaamisettasi

osaamisittasi

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

osaamisineni

-

osaamisinesi

-

osaamisinensa / osaamisineen

Singular

Plural

Nom

-

osaamiseni

osaamisesi

osaamisensa

osaamiseni

osaamisesi

osaamisensa

Par

-ta

osaamistani

osaamistasi

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiani

osaamisiasi

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamiseni

osaamisesi

osaamisensa

osaamisieni / osaamisteni

osaamisiesi / osaamistesi

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseeni

osaamiseesi

osaamiseensa

osaamisiini

osaamisiisi

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessani

osaamisessasi

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissani

osaamisissasi

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestani

osaamisestasi

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistani

osaamisistasi

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamiselleni

osaamisellesi

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisilleni

osaamisillesi

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellani

osaamisellasi

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillani

osaamisillasi

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltani

osaamiseltasi

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltani

osaamisiltasi

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamisekseni

osaamiseksesi

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisikseni

osaamisiksesi

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenani

osaamisenasi

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinani

osaamisinasi

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettani

osaamisettasi

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittani

osaamisittasi

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

-

-

osaamisineni

osaamisinesi

osaamisinensa / osaamisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

osaamisemme

osaamisemme

osaamisenne

osaamisenne

osaamisensa

osaamisensa

Par

-ta

osaamistamme

osaamisiamme

osaamistanne

osaamisianne

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamisemme

osaamisiemme / osaamistemme

osaamisenne

osaamisienne / osaamistenne

osaamisensa

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseemme

osaamisiimme

osaamiseenne

osaamisiinne

osaamiseensa

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessamme

osaamisissamme

osaamisessanne

osaamisissanne

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestamme

osaamisistamme

osaamisestanne

osaamisistanne

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamisellemme

osaamisillemme

osaamisellenne

osaamisillenne

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellamme

osaamisillamme

osaamisellanne

osaamisillanne

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltamme

osaamisiltamme

osaamiseltanne

osaamisiltanne

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamiseksemme

osaamisiksemme

osaamiseksenne

osaamisiksenne

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenamme

osaamisinamme

osaamisenanne

osaamisinanne

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettamme

osaamisittamme

osaamisettanne

osaamisittanne

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

osaamisinemme

-

osaamisinenne

-

osaamisinensa / osaamisineen

Singular

Plural

Nom

-

osaamisemme

osaamisenne

osaamisensa

osaamisemme

osaamisenne

osaamisensa

Par

-ta

osaamistamme

osaamistanne

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiamme

osaamisianne

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamisemme

osaamisenne

osaamisensa

osaamisiemme / osaamistemme

osaamisienne / osaamistenne

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseemme

osaamiseenne

osaamiseensa

osaamisiimme

osaamisiinne

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessamme

osaamisessanne

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissamme

osaamisissanne

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestamme

osaamisestanne

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistamme

osaamisistanne

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamisellemme

osaamisellenne

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisillemme

osaamisillenne

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellamme

osaamisellanne

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillamme

osaamisillanne

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltamme

osaamiseltanne

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltamme

osaamisiltanne

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamiseksemme

osaamiseksenne

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisiksemme

osaamisiksenne

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenamme

osaamisenanne

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinamme

osaamisinanne

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettamme

osaamisettanne

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittamme

osaamisittanne

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

-

-

osaamisinemme

osaamisinenne

osaamisinensa / osaamisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koe

kokeet

Par

-ta

koetta

kokeita / kokehia

Gen

-n

kokeen

kokeitten / kokeiden / kokehien / kokehitten

Ill

mihin

kokeeseen

kokeisiin / kokeihin / kokehisin

Ine

-ssa

kokeessa

kokehissa / kokeissa

Ela

-sta

kokeesta

kokehista / kokeista

All

-lle

kokeelle

kokehille / kokeille

Ade

-lla

kokeella

kokehilla / kokeilla

Abl

-lta

kokeelta

kokehilta / kokeilta

Tra

-ksi

kokeeksi

kokehiksi / kokeiksi

Ess

-na

kokeena

kokehina / kokeina

Abe

-tta

kokeetta

kokehitta / kokeitta

Com

-ne

-

kokehine / kokeine

Ins

-in

-

kokehin / kokein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koe

kokeet

Par

-ta

koetta

kokeita / kokehia

Gen

-n

kokeen

kokeitten / kokeiden / kokehien / kokehitten

Ill

mihin

kokeeseen

kokeisiin / kokeihin / kokehisin

Ine

-ssa

kokeessa

kokehissa / kokeissa

Ela

-sta

kokeesta

kokehista / kokeista

All

-lle

kokeelle

kokehille / kokeille

Ade

-lla

kokeella

kokehilla / kokeilla

Abl

-lta

kokeelta

kokehilta / kokeilta

Tra

-ksi

kokeeksi

kokehiksi / kokeiksi

Ess

-na

kokeena

kokehina / kokeina

Abe

-tta

kokeetta

kokehitta / kokeitta

Com

-ne

-

kokehine / kokeine

Ins

-in

-

kokehin / kokein

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
experiment kokeilu, koe
trial oikeudenkäynti, koe, koekäyttö, koettelemus, koetus, yritys
assay määritys, analyysi, koe
quiz tietokilpailu, visailu, koe, kuulustelu
analysis analyysi, tutkimus, erittely, koe, psykoanalyysi
essay essee, koe, yritys
paper paperi, lehti, tutkielma, sanomalehti, esitelmä, koe
try-out kokeilu, koe
experimental
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2; JW300 Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Toista koe. Repeat the experiment. Minulla on tänään kemia koe. I have a chemistry exam today. Tämä koe on osa lopputenttiä. This test is part of the final exam. Tee koe uudestaan. Just repeat the test. Milloin koe alkaa? What time was the test supposed to start? DNAns-koe ei täsmää. Your DNA test showed no match? Viimeinen koe oli yllättävän helppo. The last examination was surprisingly easy. En selviäisi ilman hyviä koe tuloksia. I wouldn't survive without good test results. Mikä koens-esiintyminen? What audition? Tavoitteena on läpäistä ensimmäinen koe. The goal is to pass the first test. Show more arrow right

Wiktionary

experiment trial, test examination, test, exam Show more arrow right ajokoeeläinkoekoeajoverikoeydinkoe Show more arrow right kokea +‎ -e See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Experiment An experiment is a procedure carried out to support, refute, or validate a hypothesis. Experiments provide insight into cause-and-effect by demonstrating what outcome occurs when a particular factor is manipulated. Experiments vary greatly in goal and scale, but always rely on repeatable procedure and logical analysis of the results. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokeeni

kokeeni

kokeesi

kokeesi

kokeensa

kokeensa

Par

-ta

koettani

kokeitani / kokehiani

koettasi

kokeitasi / kokehiasi

koettansa / koettaan

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeeni

kokeitteni / kokeideni / kokehieni / kokehitteni

kokeesi

kokeittesi / kokeidesi / kokehiesi / kokehittesi

kokeensa

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseeni

kokeisiini / kokeihini / kokehisini

kokeeseesi

kokeisiisi / kokeihisi / kokehisisi

kokeeseensa

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessani

kokehissani / kokeissani

kokeessasi

kokehissasi / kokeissasi

kokeessansa / kokeessaan

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestani

kokehistani / kokeistani

kokeestasi

kokehistasi / kokeistasi

kokeestansa / kokeestaan

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeelleni

kokehilleni / kokeilleni

kokeellesi

kokehillesi / kokeillesi

kokeellensa / kokeelleen

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellani

kokehillani / kokeillani

kokeellasi

kokehillasi / kokeillasi

kokeellansa / kokeellaan

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltani

kokehiltani / kokeiltani

kokeeltasi

kokehiltasi / kokeiltasi

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeekseni

kokehikseni / kokeikseni

kokeeksesi

kokehiksesi / kokeiksesi

kokeeksensa / kokeekseen

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenani

kokehinani / kokeinani

kokeenasi

kokehinasi / kokeinasi

kokeenansa / kokeenaan

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettani

kokehittani / kokeittani

kokeettasi

kokehittasi / kokeittasi

kokeettansa / kokeettaan

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

kokehineni / kokeineni

-

kokehinesi / kokeinesi

-

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

Singular

Plural

Nom

-

kokeeni

kokeesi

kokeensa

kokeeni

kokeesi

kokeensa

Par

-ta

koettani

koettasi

koettansa / koettaan

kokeitani / kokehiani

kokeitasi / kokehiasi

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeeni

kokeesi

kokeensa

kokeitteni / kokeideni / kokehieni / kokehitteni

kokeittesi / kokeidesi / kokehiesi / kokehittesi

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseeni

kokeeseesi

kokeeseensa

kokeisiini / kokeihini / kokehisini

kokeisiisi / kokeihisi / kokehisisi

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessani

kokeessasi

kokeessansa / kokeessaan

kokehissani / kokeissani

kokehissasi / kokeissasi

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestani

kokeestasi

kokeestansa / kokeestaan

kokehistani / kokeistani

kokehistasi / kokeistasi

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeelleni

kokeellesi

kokeellensa / kokeelleen

kokehilleni / kokeilleni

kokehillesi / kokeillesi

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellani

kokeellasi

kokeellansa / kokeellaan

kokehillani / kokeillani

kokehillasi / kokeillasi

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltani

kokeeltasi

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltani / kokeiltani

kokehiltasi / kokeiltasi

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeekseni

kokeeksesi

kokeeksensa / kokeekseen

kokehikseni / kokeikseni

kokehiksesi / kokeiksesi

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenani

kokeenasi

kokeenansa / kokeenaan

kokehinani / kokeinani

kokehinasi / kokeinasi

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettani

kokeettasi

kokeettansa / kokeettaan

kokehittani / kokeittani

kokehittasi / kokeittasi

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

-

-

kokehineni / kokeineni

kokehinesi / kokeinesi

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kokeemme

kokeemme

kokeenne

kokeenne

kokeensa

kokeensa

Par

-ta

koettamme

kokeitamme / kokehiamme

koettanne

kokeitanne / kokehianne

koettansa / koettaan

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeemme

kokeittemme / kokeidemme / kokehiemme / kokehittemme

kokeenne

kokeittenne / kokeidenne / kokehienne / kokehittenne

kokeensa

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseemme

kokeisiimme / kokeihimme / kokehisimme

kokeeseenne

kokeisiinne / kokeihinne / kokehisinne

kokeeseensa

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessamme

kokehissamme / kokeissamme

kokeessanne

kokehissanne / kokeissanne

kokeessansa / kokeessaan

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestamme

kokehistamme / kokeistamme

kokeestanne

kokehistanne / kokeistanne

kokeestansa / kokeestaan

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeellemme

kokehillemme / kokeillemme

kokeellenne

kokehillenne / kokeillenne

kokeellensa / kokeelleen

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellamme

kokehillamme / kokeillamme

kokeellanne

kokehillanne / kokeillanne

kokeellansa / kokeellaan

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltamme

kokehiltamme / kokeiltamme

kokeeltanne

kokehiltanne / kokeiltanne

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeeksemme

kokehiksemme / kokeiksemme

kokeeksenne

kokehiksenne / kokeiksenne

kokeeksensa / kokeekseen

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenamme

kokehinamme / kokeinamme

kokeenanne

kokehinanne / kokeinanne

kokeenansa / kokeenaan

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettamme

kokehittamme / kokeittamme

kokeettanne

kokehittanne / kokeittanne

kokeettansa / kokeettaan

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

kokehinemme / kokeinemme

-

kokehinenne / kokeinenne

-

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

Singular

Plural

Nom

-

kokeemme

kokeenne

kokeensa

kokeemme

kokeenne

kokeensa

Par

-ta

koettamme

koettanne

koettansa / koettaan

kokeitamme / kokehiamme

kokeitanne / kokehianne

kokeitansa / kokeitaan / kokehiansa / kokehiaan

Gen

-n

kokeemme

kokeenne

kokeensa

kokeittemme / kokeidemme / kokehiemme / kokehittemme

kokeittenne / kokeidenne / kokehienne / kokehittenne

kokeittensa / kokeidensa / kokehiensa / kokehittensa

Ill

mihin

kokeeseemme

kokeeseenne

kokeeseensa

kokeisiimme / kokeihimme / kokehisimme

kokeisiinne / kokeihinne / kokehisinne

kokeisiinsa / kokeihinsa / kokehisinsa

Ine

-ssa

kokeessamme

kokeessanne

kokeessansa / kokeessaan

kokehissamme / kokeissamme

kokehissanne / kokeissanne

kokehissansa / kokehissaan / kokeissansa / kokeissaan

Ela

-sta

kokeestamme

kokeestanne

kokeestansa / kokeestaan

kokehistamme / kokeistamme

kokehistanne / kokeistanne

kokehistansa / kokehistaan / kokeistansa / kokeistaan

All

-lle

kokeellemme

kokeellenne

kokeellensa / kokeelleen

kokehillemme / kokeillemme

kokehillenne / kokeillenne

kokehillensa / kokehillean / kokeillensa / kokeillean

Ade

-lla

kokeellamme

kokeellanne

kokeellansa / kokeellaan

kokehillamme / kokeillamme

kokehillanne / kokeillanne

kokehillansa / kokehillaan / kokeillansa / kokeillaan

Abl

-lta

kokeeltamme

kokeeltanne

kokeeltansa / kokeeltaan

kokehiltamme / kokeiltamme

kokehiltanne / kokeiltanne

kokehiltansa / kokehiltaan / kokeiltansa / kokeiltaan

Tra

-ksi

kokeeksemme

kokeeksenne

kokeeksensa / kokeekseen

kokehiksemme / kokeiksemme

kokehiksenne / kokeiksenne

kokehikseen / kokehiksensa / kokeikseen / kokeiksensa

Ess

-na

kokeenamme

kokeenanne

kokeenansa / kokeenaan

kokehinamme / kokeinamme

kokehinanne / kokeinanne

kokehinansa / kokehinaan / kokeinansa / kokeinaan

Abe

-tta

kokeettamme

kokeettanne

kokeettansa / kokeettaan

kokehittamme / kokeittamme

kokehittanne / kokeittanne

kokehittansa / kokehittaan / kokeittansa / kokeittaan

Com

-ne

-

-

-

kokehinemme / kokeinemme

kokehinenne / kokeinenne

kokehineen / kokehinensa / kokeineen / kokeinensa

Wiktionary

(transitive + first infinitive) to know how (to do something), can (do something) Fin:Osaatko sulkea tämän laitteen?Eng:Do you know how to switch this machine off? (transitive + partitive) to know (usually a language) Fin:Osaatko italiaa?Eng:Do you know Italian? (archaic) Synonym of osua Show more arrow right Nouns osaajaosaaminen Adjectives osaava Verbs passive osua Show more arrow right From Proto-Finnic osat'ak. Equivalent to osa +‎ -ta. Cognate to Estonian oskama and Votic õzata. Show more arrow right
to know tietää, tuntea, osata, taitaa, pystyä erottamaan
to master hallita, osata, pitää kurissa, johtaa
can voida, saada, osata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus v7, sentence 237296.; Tatoeba, Sentence ID: 123456; ParFinC Luulet osaavasi! You think you do! Hän haluaa osata soittaa kitaraa. He wants to be able to play guitar. He osaavat sen. They can do it. Hän ei osaa puhua suomea. He cannot speak Finnish. Kunpa osaisin sanoa. I wish I could say, captain. En vain osannut. I just, I didn't know how, you know? Osaatko kokata? Can you cook? Osaatko laulaa? Can you sing? He osaavat soittaa pianoa. They can play the piano. Lapset osaavat uida hyvin. The children can swim well. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

osaan

en osaa

ii

osaat

et osaa

iii

osaa

ei osaa

Plural

Positive

Negative

i

osaamme / osataan

emme osaa / ei osata

ii

osaatte

ette osaa

iii

osaavat

eivät osaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

osasin

en osannut

ii

osasit

et osannut

iii

osasi

ei osannut

Plural

Positive

Negative

i

osasimme / osattiin

emme osanneet / ei osattu

ii

osasitte

ette osanneet

iii

osasivat

eivät osanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen osannut

en ole osannut

ii

olet osannut

et ole osannut

iii

on osannut

ei ole osannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme osanneet

emme ole osanneet

ii

olette osanneet

ette ole osanneet

iii

ovat osanneet

eivät ole osanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin osannut

en ollut osannut

ii

olit osannut

et ollut osannut

iii

oli osannut

ei ollut osannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme osanneet

emme olleet osanneet

ii

olitte osanneet

ette olleet osanneet

iii

olivat osanneet

eivät olleet osanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

osaisin

en osaisi

ii

osaisit

et osaisi

iii

osaisi

ei osaisi

Plural

Positive

Negative

i

osaisimme

emme osaisi

ii

osaisitte

ette osaisi

iii

osaisivat

eivät osaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin osannut

en olisi osannut

ii

olisit osannut

et olisi osannut

iii

olisi osannut

ei olisi osannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme osanneet

emme olisi osanneet

ii

olisitte osanneet

ette olisi osanneet

iii

olisivat osanneet

eivät olisi osanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

osannen

en osanne

ii

osannet

et osanne

iii

osannee

ei osanne

Plural

Positive

Negative

i

osannemme

emme osanne

ii

osannette

ette osanne

iii

osannevat

eivät osanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen osannut

en liene osannut

ii

lienet osannut

et liene osannut

iii

lienee osannut

ei liene osannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme osanneet

emme liene osanneet

ii

lienette osanneet

ette liene osanneet

iii

lienevät osanneet

eivät liene osanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

osaa

iii

osatkoon

Plural

i

osatkaamme

ii

osatkaa

iii

osatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

osata

Tra

-ksi

osataksensa / osatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

osatessa

Ins

-in

osaten

Ine

-ssa

osattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

osaamaan

Ine

-ssa

osaamassa

Ela

-sta

osaamasta

Ade

-lla

osaamalla

Abe

-tta

osaamatta

Ins

-in

osaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

osaaminen

Par

-ta

osaamista

Infinitive V

osaamaisillaan / osaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

osataan

ei osata

Imperfect

osattiin

ei osattu

Potential

osattaneen

ei osattane

Conditional

osattaisiin

ei osattaisi

Imperative Present

osattakoon

älköön osattako

Imperative Perfect

olkoon osattu

älköön osattu

Positive

Negative

Present

osataan

ei osata

Imperfect

osattiin

ei osattu

Potential

osattaneen

ei osattane

Conditional

osattaisiin

ei osattaisi

Imperative Present

osattakoon

älköön osattako

Imperative Perfect

olkoon osattu

älköön osattu

Participle

Active

Passive

1st

osaava

osattava

2nd

osannut

osattu

3rd

osaama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept