oopiumilääke |
Noun, Singular Nominative |
|
+ lääke |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
oopiumi |
oopiumit |
Par |
-ta |
oopiumia |
oopiumeja |
Gen |
-n |
oopiumin |
oopiumien |
Ill |
mihin |
oopiumiin |
oopiumeihin |
Ine |
-ssa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
Ela |
-sta |
oopiumista |
oopiumeista |
All |
-lle |
oopiumille |
oopiumeille |
Ade |
-lla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
Abl |
-lta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
Tra |
-ksi |
oopiumiksi |
oopiumeiksi |
Ess |
-na |
oopiumina |
oopiumeina |
Abe |
-tta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
Com |
-ne |
- |
oopiumeine |
Ins |
-in |
- |
oopiumein |
Singular
Plural
Nom
-
oopiumi
oopiumit
Par
-ta
oopiumia
oopiumeja
Gen
-n
oopiumin
oopiumien
Ill
mihin
oopiumiin
oopiumeihin
Ine
-ssa
oopiumissa
oopiumeissa
Ela
-sta
oopiumista
oopiumeista
All
-lle
oopiumille
oopiumeille
Ade
-lla
oopiumilla
oopiumeilla
Abl
-lta
oopiumilta
oopiumeilta
Tra
-ksi
oopiumiksi
oopiumeiksi
Ess
-na
oopiumina
oopiumeina
Abe
-tta
oopiumitta
oopiumeitta
Com
-ne
-
oopiumeine
Ins
-in
-
oopiumein
opium | oopiumi |
opiate | oopiumilääke, oopiumi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
Par |
-ta |
oopiumia |
oopiumeja |
oopiumia |
oopiumeja |
oopiumia |
oopiumeja |
Gen |
-n |
oopiumi |
oopiumie |
oopiumi |
oopiumie |
oopiumi |
oopiumie |
Ill |
mihin |
oopiumii |
oopiumeihi |
oopiumii |
oopiumeihi |
oopiumii |
oopiumeihi |
Ine |
-ssa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
Ela |
-sta |
oopiumista |
oopiumeista |
oopiumista |
oopiumeista |
oopiumista |
oopiumeista |
All |
-lle |
oopiumille |
oopiumeille |
oopiumille |
oopiumeille |
oopiumille |
oopiumeille |
Ade |
-lla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
Abl |
-lta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
Tra |
-ksi |
oopiumikse |
oopiumeikse |
oopiumikse |
oopiumeikse |
oopiumikse |
oopiumeikse |
Ess |
-na |
oopiumina |
oopiumeina |
oopiumina |
oopiumeina |
oopiumina |
oopiumeina |
Abe |
-tta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
Com |
-ne |
- |
oopiumeine |
- |
oopiumeine |
- |
oopiumeine |
Singular
Plural
Nom
-
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumi
Par
-ta
oopiumia
oopiumia
oopiumia
oopiumeja
oopiumeja
oopiumeja
Gen
-n
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumie
oopiumie
oopiumie
Ill
mihin
oopiumii
oopiumii
oopiumii
oopiumeihi
oopiumeihi
oopiumeihi
Ine
-ssa
oopiumissa
oopiumissa
oopiumissa
oopiumeissa
oopiumeissa
oopiumeissa
Ela
-sta
oopiumista
oopiumista
oopiumista
oopiumeista
oopiumeista
oopiumeista
All
-lle
oopiumille
oopiumille
oopiumille
oopiumeille
oopiumeille
oopiumeille
Ade
-lla
oopiumilla
oopiumilla
oopiumilla
oopiumeilla
oopiumeilla
oopiumeilla
Abl
-lta
oopiumilta
oopiumilta
oopiumilta
oopiumeilta
oopiumeilta
oopiumeilta
Tra
-ksi
oopiumikse
oopiumikse
oopiumikse
oopiumeikse
oopiumeikse
oopiumeikse
Ess
-na
oopiumina
oopiumina
oopiumina
oopiumeina
oopiumeina
oopiumeina
Abe
-tta
oopiumitta
oopiumitta
oopiumitta
oopiumeitta
oopiumeitta
oopiumeitta
Com
-ne
-
-
-
oopiumeine
oopiumeine
oopiumeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
oopiumi |
Par |
-ta |
oopiumia |
oopiumeja |
oopiumia |
oopiumeja |
oopiumia |
oopiumeja |
Gen |
-n |
oopiumi |
oopiumie |
oopiumi |
oopiumie |
oopiumi |
oopiumie |
Ill |
mihin |
oopiumii |
oopiumeihi |
oopiumii |
oopiumeihi |
oopiumii |
oopiumeihi |
Ine |
-ssa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
oopiumissa |
oopiumeissa |
Ela |
-sta |
oopiumista |
oopiumeista |
oopiumista |
oopiumeista |
oopiumista |
oopiumeista |
All |
-lle |
oopiumille |
oopiumeille |
oopiumille |
oopiumeille |
oopiumille |
oopiumeille |
Ade |
-lla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
oopiumilla |
oopiumeilla |
Abl |
-lta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
oopiumilta |
oopiumeilta |
Tra |
-ksi |
oopiumikse |
oopiumeikse |
oopiumikse |
oopiumeikse |
oopiumikse |
oopiumeikse |
Ess |
-na |
oopiumina |
oopiumeina |
oopiumina |
oopiumeina |
oopiumina |
oopiumeina |
Abe |
-tta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
oopiumitta |
oopiumeitta |
Com |
-ne |
- |
oopiumeine |
- |
oopiumeine |
- |
oopiumeine |
Singular
Plural
Nom
-
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumi
Par
-ta
oopiumia
oopiumia
oopiumia
oopiumeja
oopiumeja
oopiumeja
Gen
-n
oopiumi
oopiumi
oopiumi
oopiumie
oopiumie
oopiumie
Ill
mihin
oopiumii
oopiumii
oopiumii
oopiumeihi
oopiumeihi
oopiumeihi
Ine
-ssa
oopiumissa
oopiumissa
oopiumissa
oopiumeissa
oopiumeissa
oopiumeissa
Ela
-sta
oopiumista
oopiumista
oopiumista
oopiumeista
oopiumeista
oopiumeista
All
-lle
oopiumille
oopiumille
oopiumille
oopiumeille
oopiumeille
oopiumeille
Ade
-lla
oopiumilla
oopiumilla
oopiumilla
oopiumeilla
oopiumeilla
oopiumeilla
Abl
-lta
oopiumilta
oopiumilta
oopiumilta
oopiumeilta
oopiumeilta
oopiumeilta
Tra
-ksi
oopiumikse
oopiumikse
oopiumikse
oopiumeikse
oopiumeikse
oopiumeikse
Ess
-na
oopiumina
oopiumina
oopiumina
oopiumeina
oopiumeina
oopiumeina
Abe
-tta
oopiumitta
oopiumitta
oopiumitta
oopiumeitta
oopiumeitta
oopiumeitta
Com
-ne
-
-
-
oopiumeine
oopiumeine
oopiumeine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
lääke |
lääkkeet |
Par |
-ta |
lääkettä |
lääkkeitä / lääkkehiä |
Gen |
-n |
lääkkeen |
lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten |
Ill |
mihin |
lääkkeeseen |
lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin |
Ine |
-ssa |
lääkkeessä |
lääkkehissä / lääkkeissä |
Ela |
-sta |
lääkkeestä |
lääkkehistä / lääkkeistä |
All |
-lle |
lääkkeelle |
lääkkehille / lääkkeille |
Ade |
-lla |
lääkkeellä |
lääkkehillä / lääkkeillä |
Abl |
-lta |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä / lääkkeiltä |
Tra |
-ksi |
lääkkeeksi |
lääkkehiksi / lääkkeiksi |
Ess |
-na |
lääkkeenä |
lääkkehinä / lääkkeinä |
Abe |
-tta |
lääkkeettä |
lääkkehittä / lääkkeittä |
Com |
-ne |
- |
lääkkehine / lääkkeine |
Ins |
-in |
- |
lääkkehin / lääkkein |
Singular
Plural
Nom
-
lääke
lääkkeet
Par
-ta
lääkettä
lääkkeitä / lääkkehiä
Gen
-n
lääkkeen
lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten
Ill
mihin
lääkkeeseen
lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin
Ine
-ssa
lääkkeessä
lääkkehissä / lääkkeissä
Ela
-sta
lääkkeestä
lääkkehistä / lääkkeistä
All
-lle
lääkkeelle
lääkkehille / lääkkeille
Ade
-lla
lääkkeellä
lääkkehillä / lääkkeillä
Abl
-lta
lääkkeeltä
lääkkehiltä / lääkkeiltä
Tra
-ksi
lääkkeeksi
lääkkehiksi / lääkkeiksi
Ess
-na
lääkkeenä
lääkkehinä / lääkkeinä
Abe
-tta
lääkkeettä
lääkkehittä / lääkkeittä
Com
-ne
-
lääkkehine / lääkkeine
Ins
-in
-
lääkkehin / lääkkein
medicine | lääke, lääketiede |
drug | lääke, huume, huumausaine |
remedy | lääke, parannuskeino, apu |
medicament | lääke, rohto |
medication | lääkitys, lääke, lääkehoito |
cure | parannuskeino, lääke, parantuminen, hoitokeino, kuuri, sielunhoito |
prescription | resepti, lääkemääräys, lääke, lainsäännös, hoito-ohje |
syrup | siirappi, mehu, sokeriliemi, lääke |
curative | lääke |
pharmaceutical | |
medicinal |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
Par |
-ta |
lääkettä |
lääkkeitä |
lääkettä |
lääkkeitä |
lääkettä |
lääkkeitä |
Gen |
-n |
lääkkee |
lääkkeitte |
lääkkee |
lääkkeitte |
lääkkee |
lääkkeitte |
Ill |
mihin |
lääkkeesee |
lääkkeisii |
lääkkeesee |
lääkkeisii |
lääkkeesee |
lääkkeisii |
Ine |
-ssa |
lääkkeessä |
lääkkehissä |
lääkkeessä |
lääkkehissä |
lääkkeessä |
lääkkehissä |
Ela |
-sta |
lääkkeestä |
lääkkehistä |
lääkkeestä |
lääkkehistä |
lääkkeestä |
lääkkehistä |
All |
-lle |
lääkkeelle |
lääkkehille |
lääkkeelle |
lääkkehille |
lääkkeelle |
lääkkehille |
Ade |
-lla |
lääkkeellä |
lääkkehillä |
lääkkeellä |
lääkkehillä |
lääkkeellä |
lääkkehillä |
Abl |
-lta |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä |
Tra |
-ksi |
lääkkeekse |
lääkkehikse |
lääkkeekse |
lääkkehikse |
lääkkeekse |
lääkkehiks |
Ess |
-na |
lääkkeenä |
lääkkehinä |
lääkkeenä |
lääkkehinä |
lääkkeenä |
lääkkehinä |
Abe |
-tta |
lääkkeettä |
lääkkehittä |
lääkkeettä |
lääkkehittä |
lääkkeettä |
lääkkehittä |
Com |
-ne |
- |
lääkkehine |
- |
lääkkehine |
- |
lääkkehin |
Singular
Plural
Nom
-
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkee
Par
-ta
lääkettä
lääkettä
lääkettä
lääkkeitä
lääkkeitä
lääkkeitä
Gen
-n
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkeitte
lääkkeitte
lääkkeitte
Ill
mihin
lääkkeesee
lääkkeesee
lääkkeesee
lääkkeisii
lääkkeisii
lääkkeisii
Ine
-ssa
lääkkeessä
lääkkeessä
lääkkeessä
lääkkehissä
lääkkehissä
lääkkehissä
Ela
-sta
lääkkeestä
lääkkeestä
lääkkeestä
lääkkehistä
lääkkehistä
lääkkehistä
All
-lle
lääkkeelle
lääkkeelle
lääkkeelle
lääkkehille
lääkkehille
lääkkehille
Ade
-lla
lääkkeellä
lääkkeellä
lääkkeellä
lääkkehillä
lääkkehillä
lääkkehillä
Abl
-lta
lääkkeeltä
lääkkeeltä
lääkkeeltä
lääkkehiltä
lääkkehiltä
lääkkehiltä
Tra
-ksi
lääkkeekse
lääkkeekse
lääkkeekse
lääkkehikse
lääkkehikse
lääkkehiks
Ess
-na
lääkkeenä
lääkkeenä
lääkkeenä
lääkkehinä
lääkkehinä
lääkkehinä
Abe
-tta
lääkkeettä
lääkkeettä
lääkkeettä
lääkkehittä
lääkkehittä
lääkkehittä
Com
-ne
-
-
-
lääkkehine
lääkkehine
lääkkehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
lääkkee |
Par |
-ta |
lääkettä |
lääkkeitä |
lääkettä |
lääkkeitä |
lääkettä |
lääkkeitä |
Gen |
-n |
lääkkee |
lääkkeitte |
lääkkee |
lääkkeitte |
lääkkee |
lääkkeitte |
Ill |
mihin |
lääkkeesee |
lääkkeisii |
lääkkeesee |
lääkkeisii |
lääkkeesee |
lääkkeisii |
Ine |
-ssa |
lääkkeessä |
lääkkehissä |
lääkkeessä |
lääkkehissä |
lääkkeessä |
lääkkehissä |
Ela |
-sta |
lääkkeestä |
lääkkehistä |
lääkkeestä |
lääkkehistä |
lääkkeestä |
lääkkehistä |
All |
-lle |
lääkkeelle |
lääkkehille |
lääkkeelle |
lääkkehille |
lääkkeelle |
lääkkehille |
Ade |
-lla |
lääkkeellä |
lääkkehillä |
lääkkeellä |
lääkkehillä |
lääkkeellä |
lääkkehillä |
Abl |
-lta |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä |
lääkkeeltä |
lääkkehiltä |
Tra |
-ksi |
lääkkeekse |
lääkkehikse |
lääkkeekse |
lääkkehikse |
lääkkeekse |
lääkkehiks |
Ess |
-na |
lääkkeenä |
lääkkehinä |
lääkkeenä |
lääkkehinä |
lääkkeenä |
lääkkehinä |
Abe |
-tta |
lääkkeettä |
lääkkehittä |
lääkkeettä |
lääkkehittä |
lääkkeettä |
lääkkehittä |
Com |
-ne |
- |
lääkkehine |
- |
lääkkehine |
- |
lääkkehin |
Singular
Plural
Nom
-
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkee
Par
-ta
lääkettä
lääkettä
lääkettä
lääkkeitä
lääkkeitä
lääkkeitä
Gen
-n
lääkkee
lääkkee
lääkkee
lääkkeitte
lääkkeitte
lääkkeitte
Ill
mihin
lääkkeesee
lääkkeesee
lääkkeesee
lääkkeisii
lääkkeisii
lääkkeisii
Ine
-ssa
lääkkeessä
lääkkeessä
lääkkeessä
lääkkehissä
lääkkehissä
lääkkehissä
Ela
-sta
lääkkeestä
lääkkeestä
lääkkeestä
lääkkehistä
lääkkehistä
lääkkehistä
All
-lle
lääkkeelle
lääkkeelle
lääkkeelle
lääkkehille
lääkkehille
lääkkehille
Ade
-lla
lääkkeellä
lääkkeellä
lääkkeellä
lääkkehillä
lääkkehillä
lääkkehillä
Abl
-lta
lääkkeeltä
lääkkeeltä
lääkkeeltä
lääkkehiltä
lääkkehiltä
lääkkehiltä
Tra
-ksi
lääkkeekse
lääkkeekse
lääkkeekse
lääkkehikse
lääkkehikse
lääkkehiks
Ess
-na
lääkkeenä
lääkkeenä
lääkkeenä
lääkkehinä
lääkkehinä
lääkkehinä
Abe
-tta
lääkkeettä
lääkkeettä
lääkkeettä
lääkkehittä
lääkkehittä
lääkkehittä
Com
-ne
-
-
-
lääkkehine
lääkkehine
lääkkehin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net