logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

oopiumi, noun

Word analysis
oopiumilääke

oopiumilääke

oopiumi

Noun, Singular Nominative

+ lääke

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oopiumi

oopiumit

Par

-ta

oopiumia

oopiumeja

Gen

-n

oopiumin

oopiumien

Ill

mihin

oopiumiin

oopiumeihin

Ine

-ssa

oopiumissa

oopiumeissa

Ela

-sta

oopiumista

oopiumeista

All

-lle

oopiumille

oopiumeille

Ade

-lla

oopiumilla

oopiumeilla

Abl

-lta

oopiumilta

oopiumeilta

Tra

-ksi

oopiumiksi

oopiumeiksi

Ess

-na

oopiumina

oopiumeina

Abe

-tta

oopiumitta

oopiumeitta

Com

-ne

-

oopiumeine

Ins

-in

-

oopiumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oopiumi

oopiumit

Par

-ta

oopiumia

oopiumeja

Gen

-n

oopiumin

oopiumien

Ill

mihin

oopiumiin

oopiumeihin

Ine

-ssa

oopiumissa

oopiumeissa

Ela

-sta

oopiumista

oopiumeista

All

-lle

oopiumille

oopiumeille

Ade

-lla

oopiumilla

oopiumeilla

Abl

-lta

oopiumilta

oopiumeilta

Tra

-ksi

oopiumiksi

oopiumeiksi

Ess

-na

oopiumina

oopiumeina

Abe

-tta

oopiumitta

oopiumeitta

Com

-ne

-

oopiumeine

Ins

-in

-

oopiumein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

opium oopiumi
opiate oopiumilääke, oopiumi
Show more arrow right
OPUS 100; Europarl Parallel Corpus; Europarl v7; GlobalVoices Parallel Corpus, sentence id: 1001-6000-1-463237-195-57; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1001-102489-0002; OpenSubtitles Parallel Corpus; ECB Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 100-200-1-2017-11403-11028 Oopiumi on peräisin unikosta saadusta luonnonaineesta. Opium is derived from a natural substance obtained from the poppy plant. Oopiumi oli yleisesti käytetty huumausaine 1800ns-luvulla. Opium was a commonly used narcotic in the 19th century. Oopiumi on voimakas huume, jota käytetään kipulääkkeenä. Opium is a powerful drug used as a painkiller. Hän oli koukussa oopiumiin pitkään. He was addicted to opium for a long time. Hetki sitten mainitsit oopiumin. Gene, a moment ago, you mentioned opium. Istuu 80 vuoden tuomiota oopiumista. He's doing 80 years on an opium bust. Oopiumiin kuoleminen vaikuttaa hengitykseen. Overdosing on oopium affects breathing. Näytteistä löytyi jäämiä oopiumiin käytöstä. Traces of oopiumiin use were found in the samples. Kaikki oopiumiin käytetyt ruiskut suljettiin. All syringes used for oopiumiin were sealed. Yliannostus aiheutti hänen kuolemansa oopiumiin. The overdose caused his death from oopium. Show more arrow right

Wiktionary

opium Show more arrow right

Wikipedia

Opium Opium (or poppy tears, scientific name: Lachryma papaveris) is dried latex obtained from the seed capsules of the opium poppy Papaver somniferum. Approximately 12 percent of opium is made up of the analgesic alkaloid morphine, which is processed chemically to produce heroin and other synthetic opioids for medicinal use and for the illegal drug trade. The latex also contains the closely related opiates codeine and thebaine, and non-analgesic alkaloids such as papaverine and noscapine. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oopiumini

oopiumini

oopiumisi

oopiumisi

oopiuminsa

oopiuminsa

Par

-ta

oopiumiani

oopiumejani

oopiumiasi

oopiumejasi

oopiumiansa / oopiumiaan

oopiumejansa / oopiumejaan

Gen

-n

oopiumini

oopiumieni

oopiumisi

oopiumiesi

oopiuminsa

oopiumiensa

Ill

mihin

oopiumiini

oopiumeihini

oopiumiisi

oopiumeihisi

oopiumiinsa

oopiumeihinsa

Ine

-ssa

oopiumissani

oopiumeissani

oopiumissasi

oopiumeissasi

oopiumissansa / oopiumissaan

oopiumeissansa / oopiumeissaan

Ela

-sta

oopiumistani

oopiumeistani

oopiumistasi

oopiumeistasi

oopiumistansa / oopiumistaan

oopiumeistansa / oopiumeistaan

All

-lle

oopiumilleni

oopiumeilleni

oopiumillesi

oopiumeillesi

oopiumillensa / oopiumilleen

oopiumeillensa / oopiumeillean

Ade

-lla

oopiumillani

oopiumeillani

oopiumillasi

oopiumeillasi

oopiumillansa / oopiumillaan

oopiumeillansa / oopiumeillaan

Abl

-lta

oopiumiltani

oopiumeiltani

oopiumiltasi

oopiumeiltasi

oopiumiltansa / oopiumiltaan

oopiumeiltansa / oopiumeiltaan

Tra

-ksi

oopiumikseni

oopiumeikseni

oopiumiksesi

oopiumeiksesi

oopiumiksensa / oopiumikseen

oopiumeiksensa / oopiumeikseen

Ess

-na

oopiuminani

oopiumeinani

oopiuminasi

oopiumeinasi

oopiuminansa / oopiuminaan

oopiumeinansa / oopiumeinaan

Abe

-tta

oopiumittani

oopiumeittani

oopiumittasi

oopiumeittasi

oopiumittansa / oopiumittaan

oopiumeittansa / oopiumeittaan

Com

-ne

-

oopiumeineni

-

oopiumeinesi

-

oopiumeinensa / oopiumeineen

Singular

Plural

Nom

-

oopiumini

oopiumisi

oopiuminsa

oopiumini

oopiumisi

oopiuminsa

Par

-ta

oopiumiani

oopiumiasi

oopiumiansa / oopiumiaan

oopiumejani

oopiumejasi

oopiumejansa / oopiumejaan

Gen

-n

oopiumini

oopiumisi

oopiuminsa

oopiumieni

oopiumiesi

oopiumiensa

Ill

mihin

oopiumiini

oopiumiisi

oopiumiinsa

oopiumeihini

oopiumeihisi

oopiumeihinsa

Ine

-ssa

oopiumissani

oopiumissasi

oopiumissansa / oopiumissaan

oopiumeissani

oopiumeissasi

oopiumeissansa / oopiumeissaan

Ela

-sta

oopiumistani

oopiumistasi

oopiumistansa / oopiumistaan

oopiumeistani

oopiumeistasi

oopiumeistansa / oopiumeistaan

All

-lle

oopiumilleni

oopiumillesi

oopiumillensa / oopiumilleen

oopiumeilleni

oopiumeillesi

oopiumeillensa / oopiumeillean

Ade

-lla

oopiumillani

oopiumillasi

oopiumillansa / oopiumillaan

oopiumeillani

oopiumeillasi

oopiumeillansa / oopiumeillaan

Abl

-lta

oopiumiltani

oopiumiltasi

oopiumiltansa / oopiumiltaan

oopiumeiltani

oopiumeiltasi

oopiumeiltansa / oopiumeiltaan

Tra

-ksi

oopiumikseni

oopiumiksesi

oopiumiksensa / oopiumikseen

oopiumeikseni

oopiumeiksesi

oopiumeiksensa / oopiumeikseen

Ess

-na

oopiuminani

oopiuminasi

oopiuminansa / oopiuminaan

oopiumeinani

oopiumeinasi

oopiumeinansa / oopiumeinaan

Abe

-tta

oopiumittani

oopiumittasi

oopiumittansa / oopiumittaan

oopiumeittani

oopiumeittasi

oopiumeittansa / oopiumeittaan

Com

-ne

-

-

-

oopiumeineni

oopiumeinesi

oopiumeinensa / oopiumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oopiumimme

oopiumimme

oopiuminne

oopiuminne

oopiuminsa

oopiuminsa

Par

-ta

oopiumiamme

oopiumejamme

oopiumianne

oopiumejanne

oopiumiansa / oopiumiaan

oopiumejansa / oopiumejaan

Gen

-n

oopiumimme

oopiumiemme

oopiuminne

oopiumienne

oopiuminsa

oopiumiensa

Ill

mihin

oopiumiimme

oopiumeihimme

oopiumiinne

oopiumeihinne

oopiumiinsa

oopiumeihinsa

Ine

-ssa

oopiumissamme

oopiumeissamme

oopiumissanne

oopiumeissanne

oopiumissansa / oopiumissaan

oopiumeissansa / oopiumeissaan

Ela

-sta

oopiumistamme

oopiumeistamme

oopiumistanne

oopiumeistanne

oopiumistansa / oopiumistaan

oopiumeistansa / oopiumeistaan

All

-lle

oopiumillemme

oopiumeillemme

oopiumillenne

oopiumeillenne

oopiumillensa / oopiumilleen

oopiumeillensa / oopiumeillean

Ade

-lla

oopiumillamme

oopiumeillamme

oopiumillanne

oopiumeillanne

oopiumillansa / oopiumillaan

oopiumeillansa / oopiumeillaan

Abl

-lta

oopiumiltamme

oopiumeiltamme

oopiumiltanne

oopiumeiltanne

oopiumiltansa / oopiumiltaan

oopiumeiltansa / oopiumeiltaan

Tra

-ksi

oopiumiksemme

oopiumeiksemme

oopiumiksenne

oopiumeiksenne

oopiumiksensa / oopiumikseen

oopiumeiksensa / oopiumeikseen

Ess

-na

oopiuminamme

oopiumeinamme

oopiuminanne

oopiumeinanne

oopiuminansa / oopiuminaan

oopiumeinansa / oopiumeinaan

Abe

-tta

oopiumittamme

oopiumeittamme

oopiumittanne

oopiumeittanne

oopiumittansa / oopiumittaan

oopiumeittansa / oopiumeittaan

Com

-ne

-

oopiumeinemme

-

oopiumeinenne

-

oopiumeinensa / oopiumeineen

Singular

Plural

Nom

-

oopiumimme

oopiuminne

oopiuminsa

oopiumimme

oopiuminne

oopiuminsa

Par

-ta

oopiumiamme

oopiumianne

oopiumiansa / oopiumiaan

oopiumejamme

oopiumejanne

oopiumejansa / oopiumejaan

Gen

-n

oopiumimme

oopiuminne

oopiuminsa

oopiumiemme

oopiumienne

oopiumiensa

Ill

mihin

oopiumiimme

oopiumiinne

oopiumiinsa

oopiumeihimme

oopiumeihinne

oopiumeihinsa

Ine

-ssa

oopiumissamme

oopiumissanne

oopiumissansa / oopiumissaan

oopiumeissamme

oopiumeissanne

oopiumeissansa / oopiumeissaan

Ela

-sta

oopiumistamme

oopiumistanne

oopiumistansa / oopiumistaan

oopiumeistamme

oopiumeistanne

oopiumeistansa / oopiumeistaan

All

-lle

oopiumillemme

oopiumillenne

oopiumillensa / oopiumilleen

oopiumeillemme

oopiumeillenne

oopiumeillensa / oopiumeillean

Ade

-lla

oopiumillamme

oopiumillanne

oopiumillansa / oopiumillaan

oopiumeillamme

oopiumeillanne

oopiumeillansa / oopiumeillaan

Abl

-lta

oopiumiltamme

oopiumiltanne

oopiumiltansa / oopiumiltaan

oopiumeiltamme

oopiumeiltanne

oopiumeiltansa / oopiumeiltaan

Tra

-ksi

oopiumiksemme

oopiumiksenne

oopiumiksensa / oopiumikseen

oopiumeiksemme

oopiumeiksenne

oopiumeiksensa / oopiumeikseen

Ess

-na

oopiuminamme

oopiuminanne

oopiuminansa / oopiuminaan

oopiumeinamme

oopiumeinanne

oopiumeinansa / oopiumeinaan

Abe

-tta

oopiumittamme

oopiumittanne

oopiumittansa / oopiumittaan

oopiumeittamme

oopiumeittanne

oopiumeittansa / oopiumeittaan

Com

-ne

-

-

-

oopiumeinemme

oopiumeinenne

oopiumeinensa / oopiumeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääke

lääkkeet

Par

-ta

lääkettä

lääkkeitä / lääkkehiä

Gen

-n

lääkkeen

lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten

Ill

mihin

lääkkeeseen

lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin

Ine

-ssa

lääkkeessä

lääkkehissä / lääkkeissä

Ela

-sta

lääkkeestä

lääkkehistä / lääkkeistä

All

-lle

lääkkeelle

lääkkehille / lääkkeille

Ade

-lla

lääkkeellä

lääkkehillä / lääkkeillä

Abl

-lta

lääkkeeltä

lääkkehiltä / lääkkeiltä

Tra

-ksi

lääkkeeksi

lääkkehiksi / lääkkeiksi

Ess

-na

lääkkeenä

lääkkehinä / lääkkeinä

Abe

-tta

lääkkeettä

lääkkehittä / lääkkeittä

Com

-ne

-

lääkkehine / lääkkeine

Ins

-in

-

lääkkehin / lääkkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääke

lääkkeet

Par

-ta

lääkettä

lääkkeitä / lääkkehiä

Gen

-n

lääkkeen

lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten

Ill

mihin

lääkkeeseen

lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin

Ine

-ssa

lääkkeessä

lääkkehissä / lääkkeissä

Ela

-sta

lääkkeestä

lääkkehistä / lääkkeistä

All

-lle

lääkkeelle

lääkkehille / lääkkeille

Ade

-lla

lääkkeellä

lääkkehillä / lääkkeillä

Abl

-lta

lääkkeeltä

lääkkehiltä / lääkkeiltä

Tra

-ksi

lääkkeeksi

lääkkehiksi / lääkkeiksi

Ess

-na

lääkkeenä

lääkkehinä / lääkkeinä

Abe

-tta

lääkkeettä

lääkkehittä / lääkkeittä

Com

-ne

-

lääkkehine / lääkkeine

Ins

-in

-

lääkkehin / lääkkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

medicine lääke, lääketiede
drug lääke, huume, huumausaine
remedy lääke, parannuskeino, apu
medicament lääke, rohto
medication lääkitys, lääke, lääkehoito
cure parannuskeino, lääke, parantuminen, hoitokeino, kuuri, sielunhoito
prescription resepti, lääkemääräys, lääke, lainsäännös, hoito-ohje
syrup siirappi, mehu, sokeriliemi, lääke
curative lääke
pharmaceutical
medicinal
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; tmClass; TildeMODEL; jw2019 Lääke auttaa migreeniin. Medicine helps with migraine. Lääke ei auttanut kurkkukipuun. The medicine didn't help with the sore throat. Sinun pitää ottaa lääkkeesi. I think you need to take your medicine. Lääke auttoi häntä selviytymään flunssasta. The medicine helped him to recover from the flu. En voi nukkua ilman lääkettä. I can't sleep without medicine. Rauhoittavat lääkkeet. Tranquillisers. Lääke oli liian vahva ja aiheutti pahoinvointia. The medicine was too strong and caused nausea. (Katso myös Lääkkeet). (See also Drugs [ Medicinal ]). Lääkärin määräämä lääke auttoi lievittämään kipua. The prescribed medicine helped to relieve the pain. Lääkkeiden hinnat ovat nousussa. The prices of medications are on the rise. Show more arrow right

Wiktionary

medicine (substance), remedy, drug Show more arrow right depressiolääkeeläinlääkeflunssalääkeihmelääkeilmaislääkeitsehoitolääkekipulääkekuumelääkekäsikauppalääkelaihdutuslääkelumelääkeluonnonlääkelääkeaaloelääkeaddiktilääkeainelääkeaineihottumalääkeainemyrkytyslääkeaineoppilääkeannoslääkeannostelijalääkeasetuslääke-edustajalääke-esittelijälääke-etikettilääkehiililääkehoitolääkehumalalääkeinfolääkejakelulääkejakolääkejätelääkekaappilääkekasvilääkekemialääkekulutlääkekustannuksetlääkekuurilääkelaastarilääkelaskentalääkemuotolääkemääräyslääkepakkauslääkepullolääkerasialääkereseptilääkeriippuvuuslääkerikoslääkeruiskulääkesaippualääkesampoolääkeseoslääkesumutinlääketablettilääketaksalääketaloustiedelääketarjotinlääketehdaslääketeknikkolääketeollisuuslääketiedelääketoleranssilääketuotantolääketurvallisuuslääketutkimuslääkevalmistelääkevalvontalääkeviinilääkeyrttimasennuslääkematolääkemikrobilääkenuhalääkenukahtamislääkepatenttilääkepotenssilääkepsyykenlääkepullolääkepäänsärkylääkerauhoituslääkerautalääkereseptilääkesienilääkesulfalääkesydänlääkesyöpälääkesärkylääketäsmälääkeulostuslääkeunilääkevastalääkeverenpainelääkeyskänlääke Show more arrow right lääkitä +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Medication A medication (also referred to as medicine, pharmaceutical drug, medicinal drug or simply drug) is a drug used to diagnose, cure, treat, or prevent disease. Drug therapy (pharmacotherapy) is an important part of the medical field and relies on the science of pharmacology for continual advancement and on pharmacy for appropriate management. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeeni

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeesi

lääkkeensä

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettäni

lääkkeitäni / lääkkehiäni

lääkettäsi

lääkkeitäsi / lääkkehiäsi

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeeni

lääkkeitteni / lääkkeideni / lääkkehieni / lääkkehitteni

lääkkeesi

lääkkeittesi / lääkkeidesi / lääkkehiesi / lääkkehittesi

lääkkeensä

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseeni

lääkkeisiini / lääkkeihini / lääkkehisini

lääkkeeseesi

lääkkeisiisi / lääkkeihisi / lääkkehisisi

lääkkeeseensä

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessäni

lääkkehissäni / lääkkeissäni

lääkkeessäsi

lääkkehissäsi / lääkkeissäsi

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestäni

lääkkehistäni / lääkkeistäni

lääkkeestäsi

lääkkehistäsi / lääkkeistäsi

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeelleni

lääkkehilleni / lääkkeilleni

lääkkeellesi

lääkkehillesi / lääkkeillesi

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeelläni

lääkkehilläni / lääkkeilläni

lääkkeelläsi

lääkkehilläsi / lääkkeilläsi

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltäni

lääkkehiltäni / lääkkeiltäni

lääkkeeltäsi

lääkkehiltäsi / lääkkeiltäsi

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeekseni

lääkkehikseni / lääkkeikseni

lääkkeeksesi

lääkkehiksesi / lääkkeiksesi

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenäni

lääkkehinäni / lääkkeinäni

lääkkeenäsi

lääkkehinäsi / lääkkeinäsi

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettäni

lääkkehittäni / lääkkeittäni

lääkkeettäsi

lääkkehittäsi / lääkkeittäsi

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

lääkkehineni / lääkkeineni

-

lääkkehinesi / lääkkeinesi

-

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeensä

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettäni

lääkettäsi

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitäni / lääkkehiäni

lääkkeitäsi / lääkkehiäsi

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeeni

lääkkeesi

lääkkeensä

lääkkeitteni / lääkkeideni / lääkkehieni / lääkkehitteni

lääkkeittesi / lääkkeidesi / lääkkehiesi / lääkkehittesi

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseeni

lääkkeeseesi

lääkkeeseensä

lääkkeisiini / lääkkeihini / lääkkehisini

lääkkeisiisi / lääkkeihisi / lääkkehisisi

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessäni

lääkkeessäsi

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissäni / lääkkeissäni

lääkkehissäsi / lääkkeissäsi

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestäni

lääkkeestäsi

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistäni / lääkkeistäni

lääkkehistäsi / lääkkeistäsi

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeelleni

lääkkeellesi

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehilleni / lääkkeilleni

lääkkehillesi / lääkkeillesi

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeelläni

lääkkeelläsi

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehilläni / lääkkeilläni

lääkkehilläsi / lääkkeilläsi

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltäni

lääkkeeltäsi

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltäni / lääkkeiltäni

lääkkehiltäsi / lääkkeiltäsi

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeekseni

lääkkeeksesi

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehikseni / lääkkeikseni

lääkkehiksesi / lääkkeiksesi

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenäni

lääkkeenäsi

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinäni / lääkkeinäni

lääkkehinäsi / lääkkeinäsi

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettäni

lääkkeettäsi

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittäni / lääkkeittäni

lääkkehittäsi / lääkkeittäsi

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

-

-

lääkkehineni / lääkkeineni

lääkkehinesi / lääkkeinesi

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeemme

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeenne

lääkkeensä

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettämme

lääkkeitämme / lääkkehiämme

lääkettänne

lääkkeitänne / lääkkehiänne

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeemme

lääkkeittemme / lääkkeidemme / lääkkehiemme / lääkkehittemme

lääkkeenne

lääkkeittenne / lääkkeidenne / lääkkehienne / lääkkehittenne

lääkkeensä

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseemme

lääkkeisiimme / lääkkeihimme / lääkkehisimme

lääkkeeseenne

lääkkeisiinne / lääkkeihinne / lääkkehisinne

lääkkeeseensä

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessämme

lääkkehissämme / lääkkeissämme

lääkkeessänne

lääkkehissänne / lääkkeissänne

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestämme

lääkkehistämme / lääkkeistämme

lääkkeestänne

lääkkehistänne / lääkkeistänne

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeellemme

lääkkehillemme / lääkkeillemme

lääkkeellenne

lääkkehillenne / lääkkeillenne

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeellämme

lääkkehillämme / lääkkeillämme

lääkkeellänne

lääkkehillänne / lääkkeillänne

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltämme

lääkkehiltämme / lääkkeiltämme

lääkkeeltänne

lääkkehiltänne / lääkkeiltänne

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeeksemme

lääkkehiksemme / lääkkeiksemme

lääkkeeksenne

lääkkehiksenne / lääkkeiksenne

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenämme

lääkkehinämme / lääkkeinämme

lääkkeenänne

lääkkehinänne / lääkkeinänne

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettämme

lääkkehittämme / lääkkeittämme

lääkkeettänne

lääkkehittänne / lääkkeittänne

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

lääkkehinemme / lääkkeinemme

-

lääkkehinenne / lääkkeinenne

-

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeensä

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeensä

Par

-ta

lääkettämme

lääkettänne

lääkettänsä / lääkettään

lääkkeitämme / lääkkehiämme

lääkkeitänne / lääkkehiänne

lääkkeitänsä / lääkkeitään / lääkkehiänsä / lääkkehiään

Gen

-n

lääkkeemme

lääkkeenne

lääkkeensä

lääkkeittemme / lääkkeidemme / lääkkehiemme / lääkkehittemme

lääkkeittenne / lääkkeidenne / lääkkehienne / lääkkehittenne

lääkkeittensä / lääkkeidensä / lääkkehiensä / lääkkehittensä

Ill

mihin

lääkkeeseemme

lääkkeeseenne

lääkkeeseensä

lääkkeisiimme / lääkkeihimme / lääkkehisimme

lääkkeisiinne / lääkkeihinne / lääkkehisinne

lääkkeisiinsä / lääkkeihinsä / lääkkehisinsä

Ine

-ssa

lääkkeessämme

lääkkeessänne

lääkkeessänsä / lääkkeessään

lääkkehissämme / lääkkeissämme

lääkkehissänne / lääkkeissänne

lääkkehissänsä / lääkkehissään / lääkkeissänsä / lääkkeissään

Ela

-sta

lääkkeestämme

lääkkeestänne

lääkkeestänsä / lääkkeestään

lääkkehistämme / lääkkeistämme

lääkkehistänne / lääkkeistänne

lääkkehistänsä / lääkkehistään / lääkkeistänsä / lääkkeistään

All

-lle

lääkkeellemme

lääkkeellenne

lääkkeellensä / lääkkeelleen

lääkkehillemme / lääkkeillemme

lääkkehillenne / lääkkeillenne

lääkkehillensä / lääkkehilleän / lääkkeillensä / lääkkeilleän

Ade

-lla

lääkkeellämme

lääkkeellänne

lääkkeellänsä / lääkkeellään

lääkkehillämme / lääkkeillämme

lääkkehillänne / lääkkeillänne

lääkkehillänsä / lääkkehillään / lääkkeillänsä / lääkkeillään

Abl

-lta

lääkkeeltämme

lääkkeeltänne

lääkkeeltänsä / lääkkeeltään

lääkkehiltämme / lääkkeiltämme

lääkkehiltänne / lääkkeiltänne

lääkkehiltänsä / lääkkehiltään / lääkkeiltänsä / lääkkeiltään

Tra

-ksi

lääkkeeksemme

lääkkeeksenne

lääkkeeksensä / lääkkeekseen

lääkkehiksemme / lääkkeiksemme

lääkkehiksenne / lääkkeiksenne

lääkkehikseen / lääkkehiksensä / lääkkeikseen / lääkkeiksensä

Ess

-na

lääkkeenämme

lääkkeenänne

lääkkeenänsä / lääkkeenään

lääkkehinämme / lääkkeinämme

lääkkehinänne / lääkkeinänne

lääkkehinänsä / lääkkehinään / lääkkeinänsä / lääkkeinään

Abe

-tta

lääkkeettämme

lääkkeettänne

lääkkeettänsä / lääkkeettään

lääkkehittämme / lääkkeittämme

lääkkehittänne / lääkkeittänne

lääkkehittänsä / lääkkehittään / lääkkeittänsä / lääkkeittään

Com

-ne

-

-

-

lääkkehinemme / lääkkeinemme

lääkkehinenne / lääkkeinenne

lääkkehineen / lääkkehinensä / lääkkeineen / lääkkeinensä

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

oopiumi

oopiumit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

oopiumin

oopiumien

Ill

mihin

oopiumeihin

Solve

Ine

-ssa

oopiumissa

Solve

Ela

-sta

oopiumista

oopiumeista

All

-lle

oopiumille

oopiumeille

Ade

-lla

oopiumilla

oopiumeilla

Abl

-lta

oopiumeilta

Solve

Tra

-ksi

oopiumiksi

Solve

Ess

-na

oopiumina

oopiumeina

Abe

-tta

oopiumitta

oopiumeitta

Com

-ne

-

oopiumeine

Ins

-in

-

oopiumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oopiumi

oopiumit

Par

-ta

Gen

-n

oopiumin

oopiumien

Ill

mihin

oopiumeihin

Ine

-ssa

oopiumissa

Ela

-sta

oopiumista

oopiumeista

All

-lle

oopiumille

oopiumeille

Ade

-lla

oopiumilla

oopiumeilla

Abl

-lta

oopiumeilta

Tra

-ksi

oopiumiksi

Ess

-na

oopiumina

oopiumeina

Abe

-tta

oopiumitta

oopiumeitta

Com

-ne

-

oopiumeine

Ins

-in

-

oopiumein

Singular

Plural

Nom

-

lääke

lääkkeet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lääkkeen

lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten

Ill

mihin

lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin

Solve

Ine

-ssa

lääkkeessä

Solve

Ela

-sta

lääkkeestä

lääkkehistä / lääkkeistä

All

-lle

lääkkeelle

lääkkehille / lääkkeille

Ade

-lla

lääkkeellä

lääkkehillä / lääkkeillä

Abl

-lta

lääkkehiltä / lääkkeiltä

Solve

Tra

-ksi

lääkkeeksi

Solve

Ess

-na

lääkkeenä

lääkkehinä / lääkkeinä

Abe

-tta

lääkkeettä

lääkkehittä / lääkkeittä

Com

-ne

-

lääkkehine / lääkkeine

Ins

-in

-

lääkkehin / lääkkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääke

lääkkeet

Par

-ta

Gen

-n

lääkkeen

lääkkeitten / lääkkeiden / lääkkehien / lääkkehitten

Ill

mihin

lääkkeisiin / lääkkeihin / lääkkehisin

Ine

-ssa

lääkkeessä

Ela

-sta

lääkkeestä

lääkkehistä / lääkkeistä

All

-lle

lääkkeelle

lääkkehille / lääkkeille

Ade

-lla

lääkkeellä

lääkkehillä / lääkkeillä

Abl

-lta

lääkkehiltä / lääkkeiltä

Tra

-ksi

lääkkeeksi

Ess

-na

lääkkeenä

lääkkehinä / lääkkeinä

Abe

-tta

lääkkeettä

lääkkehittä / lääkkeittä

Com

-ne

-

lääkkehine / lääkkeine

Ins

-in

-

lääkkehin / lääkkein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept