ohjelmoinut |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
to program | ohjelmoida, asettaa, säätää |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoin |
|
ii |
ohjelmoit |
|
iii |
ohjelmoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoimme / ohjelmoidaan |
|
ii |
ohjelmoitte |
|
iii |
ohjelmoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoin |
|
ii |
ohjelmoit |
|
iii |
ohjelmoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoimme / ohjelmoitiin |
|
ii |
ohjelmoitte |
|
iii |
ohjelmoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme ohjelmoineet |
emme ole ohjelmoineet |
ii |
olette ohjelmoineet |
ette ole ohjelmoineet |
iii |
ovat ohjelmoineet |
eivät ole ohjelmoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme ohjelmoineet |
emme olleet ohjelmoineet |
ii |
olitte ohjelmoineet |
ette olleet ohjelmoineet |
iii |
olivat ohjelmoineet |
eivät olleet ohjelmoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoisin |
|
ii |
ohjelmoisit |
|
iii |
ohjelmoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoisimme |
|
ii |
ohjelmoisitte |
|
iii |
ohjelmoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme ohjelmoineet |
emme olisi ohjelmoineet |
ii |
olisitte ohjelmoineet |
ette olisi ohjelmoineet |
iii |
olisivat ohjelmoineet |
eivät olisi ohjelmoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoinen |
en ohjelmoine |
ii |
ohjelmoinet |
et ohjelmoine |
iii |
ohjelmoinee |
ei ohjelmoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
ohjelmoinemme |
emme ohjelmoine |
ii |
ohjelmoinette |
ette ohjelmoine |
iii |
ohjelmoinevat |
eivät ohjelmoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme ohjelmoineet |
emme liene ohjelmoineet |
ii |
lienette ohjelmoineet |
ette liene ohjelmoineet |
iii |
lienevät ohjelmoineet |
eivät liene ohjelmoineet |
Singular
i |
- |
ii |
ohjelmoi |
iii |
ohjelmoikoon |
Plural
i |
ohjelmoikaamme |
ii |
ohjelmoikaa |
iii |
ohjelmoikoot |
Nom |
- |
ohjelmoida |
Tra |
-ksi |
ohjelmoidaksensa / ohjelmoidakseen |
Ine |
-ssa |
ohjelmoidessa |
Ins |
-in |
ohjelmoiden |
Ine |
-ssa |
ohjelmoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
ohjelmoimaan |
Ine |
-ssa |
ohjelmoimassa |
Ela |
-sta |
ohjelmoimasta |
Ade |
-lla |
ohjelmoimalla |
Abe |
-tta |
ohjelmoimatta |
Ins |
-in |
ohjelmoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
ohjelmoiminen |
Par |
-ta |
ohjelmoimista |
ohjelmoimaisillaan / ohjelmoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
ohjelmoidaan |
ei ohjelmoida |
Imperfect |
ohjelmoitiin |
ei ohjelmoitu |
Potential |
ohjelmoitaneen |
ei ohjelmoitane |
Conditional |
ohjelmoitaisiin |
ei ohjelmoitaisi |
Imperative Present |
ohjelmoitakoon |
älköön ohjelmoitako |
Imperative Perfect |
olkoon ohjelmoitu |
älköön ohjelmoitu |
Positive
Negative
Present
ohjelmoidaan
ei ohjelmoida
Imperfect
ohjelmoitiin
ei ohjelmoitu
Potential
ohjelmoitaneen
ei ohjelmoitane
Conditional
ohjelmoitaisiin
ei ohjelmoitaisi
Imperative Present
ohjelmoitakoon
älköön ohjelmoitako
Imperative Perfect
olkoon ohjelmoitu
älköön ohjelmoitu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
ohjelmoiva |
ohjelmoitava |
2nd |
ohjelmoitu |
|
3rd |
ohjelmoima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net