logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nikkeli, noun

Word analysis
nikkelimääristä

nikkelimääristä

nikkeli

Noun, Singular Nominative

+ määrä

Noun, Plural Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nikkeli

nikkelit

Par

-ta

nikkeliä

nikkeleitä / nikkelejä

Gen

-n

nikkelin

nikkeleitten / nikkeleiden / nikkelien

Ill

mihin

nikkeliin

nikkeleihin

Ine

-ssa

nikkelissä

nikkeleissä

Ela

-sta

nikkelistä

nikkeleistä

All

-lle

nikkelille

nikkeleille

Ade

-lla

nikkelillä

nikkeleillä

Abl

-lta

nikkeliltä

nikkeleiltä

Tra

-ksi

nikkeliksi

nikkeleiksi

Ess

-na

nikkelinä

nikkeleinä

Abe

-tta

nikkelittä

nikkeleittä

Com

-ne

-

nikkeleine

Ins

-in

-

nikkelein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nikkeli

nikkelit

Par

-ta

nikkeliä

nikkeleitä / nikkelejä

Gen

-n

nikkelin

nikkeleitten / nikkeleiden / nikkelien

Ill

mihin

nikkeliin

nikkeleihin

Ine

-ssa

nikkelissä

nikkeleissä

Ela

-sta

nikkelistä

nikkeleistä

All

-lle

nikkelille

nikkeleille

Ade

-lla

nikkelillä

nikkeleillä

Abl

-lta

nikkeliltä

nikkeleiltä

Tra

-ksi

nikkeliksi

nikkeleiksi

Ess

-na

nikkelinä

nikkeleinä

Abe

-tta

nikkelittä

nikkeleittä

Com

-ne

-

nikkeleine

Ins

-in

-

nikkelein

nickel nikkeli, viisisenttinen
Show more arrow right
EuroParl2021; Europarl Parallel Corpus; Global Voices parallel corpus, sentence number 300.; EurLex-2; Europarl parallel corpus, sentence number 1000.; Eurlex2019; Europarl8 Nikkeli ja nikkelitavarat. Nickel and articles thereof. Nikkeli on tärkeä metalli monissa teollisuudenaloissa. Nickel is an important metal in many industries. Nikkeli on tärkeä aineosa useissa ruostumattomissa teräksissä. Nickel is an important component in several stainless steels. Nikkeli tai nikkeliseos; Nickel or nickel alloy; Nikkeli on metalli, jota käytetään paljon akkujen valmistuksessa. Nickel is a metal that is widely used in battery production. Arseeni, kadmium ja nikkeli. Arsenic, cadmium and nickel. Nikkeli (II) neodekanoaatti; [15]. Nickel (II) neodecanoate; [15]. Nikkelidiperkloraatti; perkloorihappo, nikkeli [II]ns-suola. Nickel diperchlorate; perchloric acid, nickel (II) salt. B) Kulutuspinnan kunto ja nikkelins-kromins-pinnoitteen laatu. (b) Exposed surface condition and quality of Ni -Cr coating. Nikkeli on yksi tärkeimmistä ruostumattoman teräksen valmistuksessa käytettävistä aineista. Nickel is one of the most important elements used in the production of stainless steel. Show more arrow right

Wiktionary

nickel (metal) Show more arrow right Borrowed from Swedish nickel, shortened from kopparnickel, from German Kupfernickel. Show more arrow right

Wikipedia

Nickel Nickel is a chemical element with symbol Ni and atomic number 28. It is a silvery-white lustrous metal with a slight golden tinge. Nickel is a hard and ductile transition metal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nikkelini

nikkelini

nikkelisi

nikkelisi

nikkelinsä

nikkelinsä

Par

-ta

nikkeliäni

nikkeleitäni / nikkelejäni

nikkeliäsi

nikkeleitäsi / nikkelejäsi

nikkeliänsä / nikkeliään

nikkeleitänsä / nikkeleitään / nikkelejänsä / nikkelejään

Gen

-n

nikkelini

nikkeleitteni / nikkeleideni / nikkelieni

nikkelisi

nikkeleittesi / nikkeleidesi / nikkeliesi

nikkelinsä

nikkeleittensä / nikkeleidensä / nikkeliensä

Ill

mihin

nikkeliini

nikkeleihini

nikkeliisi

nikkeleihisi

nikkeliinsä

nikkeleihinsä

Ine

-ssa

nikkelissäni

nikkeleissäni

nikkelissäsi

nikkeleissäsi

nikkelissänsä / nikkelissään

nikkeleissänsä / nikkeleissään

Ela

-sta

nikkelistäni

nikkeleistäni

nikkelistäsi

nikkeleistäsi

nikkelistänsä / nikkelistään

nikkeleistänsä / nikkeleistään

All

-lle

nikkelilleni

nikkeleilleni

nikkelillesi

nikkeleillesi

nikkelillensä / nikkelilleen

nikkeleillensä / nikkeleilleän

Ade

-lla

nikkelilläni

nikkeleilläni

nikkelilläsi

nikkeleilläsi

nikkelillänsä / nikkelillään

nikkeleillänsä / nikkeleillään

Abl

-lta

nikkeliltäni

nikkeleiltäni

nikkeliltäsi

nikkeleiltäsi

nikkeliltänsä / nikkeliltään

nikkeleiltänsä / nikkeleiltään

Tra

-ksi

nikkelikseni

nikkeleikseni

nikkeliksesi

nikkeleiksesi

nikkeliksensä / nikkelikseen

nikkeleiksensä / nikkeleikseen

Ess

-na

nikkelinäni

nikkeleinäni

nikkelinäsi

nikkeleinäsi

nikkelinänsä / nikkelinään

nikkeleinänsä / nikkeleinään

Abe

-tta

nikkelittäni

nikkeleittäni

nikkelittäsi

nikkeleittäsi

nikkelittänsä / nikkelittään

nikkeleittänsä / nikkeleittään

Com

-ne

-

nikkeleineni

-

nikkeleinesi

-

nikkeleinensä / nikkeleineen

Singular

Plural

Nom

-

nikkelini

nikkelisi

nikkelinsä

nikkelini

nikkelisi

nikkelinsä

Par

-ta

nikkeliäni

nikkeliäsi

nikkeliänsä / nikkeliään

nikkeleitäni / nikkelejäni

nikkeleitäsi / nikkelejäsi

nikkeleitänsä / nikkeleitään / nikkelejänsä / nikkelejään

Gen

-n

nikkelini

nikkelisi

nikkelinsä

nikkeleitteni / nikkeleideni / nikkelieni

nikkeleittesi / nikkeleidesi / nikkeliesi

nikkeleittensä / nikkeleidensä / nikkeliensä

Ill

mihin

nikkeliini

nikkeliisi

nikkeliinsä

nikkeleihini

nikkeleihisi

nikkeleihinsä

Ine

-ssa

nikkelissäni

nikkelissäsi

nikkelissänsä / nikkelissään

nikkeleissäni

nikkeleissäsi

nikkeleissänsä / nikkeleissään

Ela

-sta

nikkelistäni

nikkelistäsi

nikkelistänsä / nikkelistään

nikkeleistäni

nikkeleistäsi

nikkeleistänsä / nikkeleistään

All

-lle

nikkelilleni

nikkelillesi

nikkelillensä / nikkelilleen

nikkeleilleni

nikkeleillesi

nikkeleillensä / nikkeleilleän

Ade

-lla

nikkelilläni

nikkelilläsi

nikkelillänsä / nikkelillään

nikkeleilläni

nikkeleilläsi

nikkeleillänsä / nikkeleillään

Abl

-lta

nikkeliltäni

nikkeliltäsi

nikkeliltänsä / nikkeliltään

nikkeleiltäni

nikkeleiltäsi

nikkeleiltänsä / nikkeleiltään

Tra

-ksi

nikkelikseni

nikkeliksesi

nikkeliksensä / nikkelikseen

nikkeleikseni

nikkeleiksesi

nikkeleiksensä / nikkeleikseen

Ess

-na

nikkelinäni

nikkelinäsi

nikkelinänsä / nikkelinään

nikkeleinäni

nikkeleinäsi

nikkeleinänsä / nikkeleinään

Abe

-tta

nikkelittäni

nikkelittäsi

nikkelittänsä / nikkelittään

nikkeleittäni

nikkeleittäsi

nikkeleittänsä / nikkeleittään

Com

-ne

-

-

-

nikkeleineni

nikkeleinesi

nikkeleinensä / nikkeleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nikkelimme

nikkelimme

nikkelinne

nikkelinne

nikkelinsä

nikkelinsä

Par

-ta

nikkeliämme

nikkeleitämme / nikkelejämme

nikkeliänne

nikkeleitänne / nikkelejänne

nikkeliänsä / nikkeliään

nikkeleitänsä / nikkeleitään / nikkelejänsä / nikkelejään

Gen

-n

nikkelimme

nikkeleittemme / nikkeleidemme / nikkeliemme

nikkelinne

nikkeleittenne / nikkeleidenne / nikkelienne

nikkelinsä

nikkeleittensä / nikkeleidensä / nikkeliensä

Ill

mihin

nikkeliimme

nikkeleihimme

nikkeliinne

nikkeleihinne

nikkeliinsä

nikkeleihinsä

Ine

-ssa

nikkelissämme

nikkeleissämme

nikkelissänne

nikkeleissänne

nikkelissänsä / nikkelissään

nikkeleissänsä / nikkeleissään

Ela

-sta

nikkelistämme

nikkeleistämme

nikkelistänne

nikkeleistänne

nikkelistänsä / nikkelistään

nikkeleistänsä / nikkeleistään

All

-lle

nikkelillemme

nikkeleillemme

nikkelillenne

nikkeleillenne

nikkelillensä / nikkelilleen

nikkeleillensä / nikkeleilleän

Ade

-lla

nikkelillämme

nikkeleillämme

nikkelillänne

nikkeleillänne

nikkelillänsä / nikkelillään

nikkeleillänsä / nikkeleillään

Abl

-lta

nikkeliltämme

nikkeleiltämme

nikkeliltänne

nikkeleiltänne

nikkeliltänsä / nikkeliltään

nikkeleiltänsä / nikkeleiltään

Tra

-ksi

nikkeliksemme

nikkeleiksemme

nikkeliksenne

nikkeleiksenne

nikkeliksensä / nikkelikseen

nikkeleiksensä / nikkeleikseen

Ess

-na

nikkelinämme

nikkeleinämme

nikkelinänne

nikkeleinänne

nikkelinänsä / nikkelinään

nikkeleinänsä / nikkeleinään

Abe

-tta

nikkelittämme

nikkeleittämme

nikkelittänne

nikkeleittänne

nikkelittänsä / nikkelittään

nikkeleittänsä / nikkeleittään

Com

-ne

-

nikkeleinemme

-

nikkeleinenne

-

nikkeleinensä / nikkeleineen

Singular

Plural

Nom

-

nikkelimme

nikkelinne

nikkelinsä

nikkelimme

nikkelinne

nikkelinsä

Par

-ta

nikkeliämme

nikkeliänne

nikkeliänsä / nikkeliään

nikkeleitämme / nikkelejämme

nikkeleitänne / nikkelejänne

nikkeleitänsä / nikkeleitään / nikkelejänsä / nikkelejään

Gen

-n

nikkelimme

nikkelinne

nikkelinsä

nikkeleittemme / nikkeleidemme / nikkeliemme

nikkeleittenne / nikkeleidenne / nikkelienne

nikkeleittensä / nikkeleidensä / nikkeliensä

Ill

mihin

nikkeliimme

nikkeliinne

nikkeliinsä

nikkeleihimme

nikkeleihinne

nikkeleihinsä

Ine

-ssa

nikkelissämme

nikkelissänne

nikkelissänsä / nikkelissään

nikkeleissämme

nikkeleissänne

nikkeleissänsä / nikkeleissään

Ela

-sta

nikkelistämme

nikkelistänne

nikkelistänsä / nikkelistään

nikkeleistämme

nikkeleistänne

nikkeleistänsä / nikkeleistään

All

-lle

nikkelillemme

nikkelillenne

nikkelillensä / nikkelilleen

nikkeleillemme

nikkeleillenne

nikkeleillensä / nikkeleilleän

Ade

-lla

nikkelillämme

nikkelillänne

nikkelillänsä / nikkelillään

nikkeleillämme

nikkeleillänne

nikkeleillänsä / nikkeleillään

Abl

-lta

nikkeliltämme

nikkeliltänne

nikkeliltänsä / nikkeliltään

nikkeleiltämme

nikkeleiltänne

nikkeleiltänsä / nikkeleiltään

Tra

-ksi

nikkeliksemme

nikkeliksenne

nikkeliksensä / nikkelikseen

nikkeleiksemme

nikkeleiksenne

nikkeleiksensä / nikkeleikseen

Ess

-na

nikkelinämme

nikkelinänne

nikkelinänsä / nikkelinään

nikkeleinämme

nikkeleinänne

nikkeleinänsä / nikkeleinään

Abe

-tta

nikkelittämme

nikkelittänne

nikkelittänsä / nikkelittään

nikkeleittämme

nikkeleittänne

nikkeleittänsä / nikkeleittään

Com

-ne

-

-

-

nikkeleinemme

nikkeleinenne

nikkeleinensä / nikkeleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

määrä

määrät

Par

-ta

määrää

määriä

Gen

-n

määrän

määrien

Ill

mihin

määrään

määriin

Ine

-ssa

määrässä

määrissä

Ela

-sta

määrästä

määristä

All

-lle

määrälle

määrille

Ade

-lla

määrällä

määrillä

Abl

-lta

määrältä

määriltä

Tra

-ksi

määräksi

määriksi

Ess

-na

määränä

määrinä

Abe

-tta

määrättä

määrittä

Com

-ne

-

määrine

Ins

-in

-

määrin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

määrä

määrät

Par

-ta

määrää

määriä

Gen

-n

määrän

määrien

Ill

mihin

määrään

määriin

Ine

-ssa

määrässä

määrissä

Ela

-sta

määrästä

määristä

All

-lle

määrälle

määrille

Ade

-lla

määrällä

määrillä

Abl

-lta

määrältä

määriltä

Tra

-ksi

määräksi

määriksi

Ess

-na

määränä

määrinä

Abe

-tta

määrättä

määrittä

Com

-ne

-

määrine

Ins

-in

-

määrin

amount määrä, summa, rahamäärä, loppusumma, pääsisältö, ydin
number määrä, lukumäärä, numero, joukko, luku, kappale
quantity määrä, suure, suuri määrä, kvantiteetti, runsaus, tuntematon tekijä
count kreivi, määrä, laskeminen, luku, loppusumma, syytekohta
volume määrä, tilavuus, volyymi, vuosikerta, ääni, äänen voimakkuus
rate määrä, nopeus, hinta, kurssi, aste, taso
extent laajuus, ulottuvuus, määrä, suuruus, ala, alue
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, määrä
quantum kvantti, määrä, pieni määrä
supply tarjonta, toimitus, saanti, jakelu, määrä, varasto
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, suurin osa jstk
quotient osamäärä, määrä, aste
measure mitta, mittayksikkö, tahti, mittanauha, mittakeppi, määrä
lot erä, arpa, osa, tontti, joukko, määrä
attendance osallistuminen, läsnäolo, osanotto, hoitaminen, läsnäolijat, määrä
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, määrä
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; Tatoeba, sentence ID: 4125853; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: EP-1996-09-26-1-EN-FI; Tatoeba, sentence ID: 3752059; Tatoeba, sentence ID: 1842623; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Määrä oli suurempi kuin odotimme. The amount was greater than we expected. On tärkeää pitää määrä minimissä. It is important to keep the amount to a minimum. Määrä kasvaa lämpötilan noustessa. The quantity increases as the temperature rises. Määrä on tärkeä tekijä tässä asiassa. The amount is an important factor in this matter. Määrä on ratkaiseva tekijä tässä tilanteessa. The quantity is a decisive factor in this situation. Määrä voi vaihdella suuresti eri sairaaloissa. The quantity can vary greatly between different hospitals. Laatikossa oli suuri määrä erilaisia työkaluja. There was a large quantity of various tools in the box. Uhrien määrä nousee eksponentiaalisesti. The number of victims increases exponentially. Määrä (tonnia). Volumes (tonnes). (b) Myynnin määrä. (b) Sales volume. Show more arrow right

Wiktionary

amount, quantity Fin:Lumen määrä väheni lämpimämmän jakson aikana.Eng:The amount of snow decreased during the warmer period. count, number Fin:Wikipedia-artikkeleiden määrä kasvaa jatkuvasti.Eng:The count of Wikipedia articles is constantly growing. aim, target, ambition, obligation (more usually in compound words such as määränpää, päämäärä and määräaika) Fin:Minun on määrä mennä naimisiin keskiviikkona.Eng:I will marry on Wednesday.Fin:Minun on määrä lähteä Siperiaan.Eng:I must go to Siberia. Show more arrow right (count, number) lukumäärä Show more arrow right Often used to form compound terms: lumimäärä = lumen määräamount of snowihmismäärä = ihmisten määränumber of people Show more arrow right Adjectives määräinen Verbs määrittäämäärätä siinä määrin kuin Show more arrow right lukumäärä määräaika määräala määrämitta määränpää määräosa päämäärä Show more arrow right Borrowed from Russian ме́ра (méra), from Old East Slavic мѣра (měra), from Proto-Slavic měra. Show more arrow right

Wikipedia

Quantity Quantity is a property that can exist as a multitude or magnitude, which illustrate discontinuity and continuity. Quantities can be compared in terms of "more", "less", or "equal", or by assigning a numerical value in terms of a unit of measurement. Mass, time, distance, heat, and angular separation are among the familiar examples of quantitative properties. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

määräni

määräni

määräsi

määräsi

määränsä

määränsä

Par

-ta

määrääni

määriäni

määrääsi

määriäsi

määräänsä

määriänsä / määriään

Gen

-n

määräni

määrieni

määräsi

määriesi

määränsä

määriensä

Ill

mihin

määrääni

määriini

määrääsi

määriisi

määräänsä

määriinsä

Ine

-ssa

määrässäni

määrissäni

määrässäsi

määrissäsi

määrässänsä / määrässään

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästäni

määristäni

määrästäsi

määristäsi

määrästänsä / määrästään

määristänsä / määristään

All

-lle

määrälleni

määrilleni

määrällesi

määrillesi

määrällensä / määrälleen

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrälläni

määrilläni

määrälläsi

määrilläsi

määrällänsä / määrällään

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältäni

määriltäni

määrältäsi

määriltäsi

määrältänsä / määrältään

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräkseni

määrikseni

määräksesi

määriksesi

määräksensä / määräkseen

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränäni

määrinäni

määränäsi

määrinäsi

määränänsä / määränään

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättäni

määrittäni

määrättäsi

määrittäsi

määrättänsä / määrättään

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

määrineni

-

määrinesi

-

määrinensä / määrineen

Singular

Plural

Nom

-

määräni

määräsi

määränsä

määräni

määräsi

määränsä

Par

-ta

määrääni

määrääsi

määräänsä

määriäni

määriäsi

määriänsä / määriään

Gen

-n

määräni

määräsi

määränsä

määrieni

määriesi

määriensä

Ill

mihin

määrääni

määrääsi

määräänsä

määriini

määriisi

määriinsä

Ine

-ssa

määrässäni

määrässäsi

määrässänsä / määrässään

määrissäni

määrissäsi

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästäni

määrästäsi

määrästänsä / määrästään

määristäni

määristäsi

määristänsä / määristään

All

-lle

määrälleni

määrällesi

määrällensä / määrälleen

määrilleni

määrillesi

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrälläni

määrälläsi

määrällänsä / määrällään

määrilläni

määrilläsi

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältäni

määrältäsi

määrältänsä / määrältään

määriltäni

määriltäsi

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräkseni

määräksesi

määräksensä / määräkseen

määrikseni

määriksesi

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränäni

määränäsi

määränänsä / määränään

määrinäni

määrinäsi

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättäni

määrättäsi

määrättänsä / määrättään

määrittäni

määrittäsi

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

-

-

määrineni

määrinesi

määrinensä / määrineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

määrämme

määrämme

määränne

määränne

määränsä

määränsä

Par

-ta

määräämme

määriämme

määräänne

määriänne

määräänsä

määriänsä / määriään

Gen

-n

määrämme

määriemme

määränne

määrienne

määränsä

määriensä

Ill

mihin

määräämme

määriimme

määräänne

määriinne

määräänsä

määriinsä

Ine

-ssa

määrässämme

määrissämme

määrässänne

määrissänne

määrässänsä / määrässään

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästämme

määristämme

määrästänne

määristänne

määrästänsä / määrästään

määristänsä / määristään

All

-lle

määrällemme

määrillemme

määrällenne

määrillenne

määrällensä / määrälleen

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrällämme

määrillämme

määrällänne

määrillänne

määrällänsä / määrällään

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältämme

määriltämme

määrältänne

määriltänne

määrältänsä / määrältään

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräksemme

määriksemme

määräksenne

määriksenne

määräksensä / määräkseen

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränämme

määrinämme

määränänne

määrinänne

määränänsä / määränään

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättämme

määrittämme

määrättänne

määrittänne

määrättänsä / määrättään

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

määrinemme

-

määrinenne

-

määrinensä / määrineen

Singular

Plural

Nom

-

määrämme

määränne

määränsä

määrämme

määränne

määränsä

Par

-ta

määräämme

määräänne

määräänsä

määriämme

määriänne

määriänsä / määriään

Gen

-n

määrämme

määränne

määränsä

määriemme

määrienne

määriensä

Ill

mihin

määräämme

määräänne

määräänsä

määriimme

määriinne

määriinsä

Ine

-ssa

määrässämme

määrässänne

määrässänsä / määrässään

määrissämme

määrissänne

määrissänsä / määrissään

Ela

-sta

määrästämme

määrästänne

määrästänsä / määrästään

määristämme

määristänne

määristänsä / määristään

All

-lle

määrällemme

määrällenne

määrällensä / määrälleen

määrillemme

määrillenne

määrillensä / määrilleän

Ade

-lla

määrällämme

määrällänne

määrällänsä / määrällään

määrillämme

määrillänne

määrillänsä / määrillään

Abl

-lta

määrältämme

määrältänne

määrältänsä / määrältään

määriltämme

määriltänne

määriltänsä / määriltään

Tra

-ksi

määräksemme

määräksenne

määräksensä / määräkseen

määriksemme

määriksenne

määriksensä / määrikseen

Ess

-na

määränämme

määränänne

määränänsä / määränään

määrinämme

määrinänne

määrinänsä / määrinään

Abe

-tta

määrättämme

määrättänne

määrättänsä / määrättään

määrittämme

määrittänne

määrittänsä / määrittään

Com

-ne

-

-

-

määrinemme

määrinenne

määrinensä / määrineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept