logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

muoto, noun

Word analysis
muotolevyt

muotolevyt

muoto

Noun, Singular Nominative

+ levy

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoto

muodot

Par

-ta

muotoa

muotoja

Gen

-n

muodon

muotojen

Ill

mihin

muotoon

muotoihin

Ine

-ssa

muodossa

muodoissa

Ela

-sta

muodosta

muodoista

All

-lle

muodolle

muodoille

Ade

-lla

muodolla

muodoilla

Abl

-lta

muodolta

muodoilta

Tra

-ksi

muodoksi

muodoiksi

Ess

-na

muotona

muotoina

Abe

-tta

muodotta

muodoitta

Com

-ne

-

muotoine

Ins

-in

-

muodoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

form muoto, lomake, kunto, hahmo, muodollisuus, muodollisuudet
shape muoto, hahmo, kunto, muotti, hyytelö
format muoto, formaatti, koko, kaava, rakenne
contour muoto, korkeuskäyrä
aspect näkökohta, puoli, näkökanta, muoto, ulkonäkö, asema
configuration kokoonpano, rakenne, muoto
figure kuvio, kuva, hahmo, figuuri, numero, muoto
conformation rakenne, muoto
Show more arrow right
oj4; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3475.; europarl-v7.fi-en.en, line: 1040796; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; fin-eng/tatoeba.eng-fin.fin, sentence: 6168623; EuroParl2021 Merkinnän muoto. Format of the label. Ei millään muotoa. Not by any means. Muoto on tärkeä osa taiteen ilmaisua. Shape is an important part of artistic expression. Muodolla on väliä. The shape matters. Valitse haluamasi kuvan muotoa. Choose the format of the image you want. Muodolla hän ei pärjää. With this shape she won't make it. Muotoon ryhmity. Form square! Mitat ja muoto. Dimensions and shape; Hän piirtää tämän muodolla. He draws this with its shape. Näiden profiilien muoto on seuraavanlainen:. They have the following shape :. Show more arrow right

Wiktionary

shape form format Show more arrow right Adjectives muodokasmuodollinenmuodoton Nouns muodostelmamuodostuma Verbs muodostaamuotoillamuotoutua Show more arrow right From Proto-Finnic mooto, borrowed from Proto-Germanic mōtą. Doublet with muotti. Show more arrow right

Wikipedia

hahmo
tai ilmiasu algebrallinen muoto
eli homogeeninen polynomi taivutusmuoto
Sulkeiset
substantiaalinen muoto
filosofiassa Muoto
lehti Oliver Muoto
amerikkalainen liikemies tasokuvio
(ympyrä tai kaksiulotteinen monikulmio) muoto taiteessa
viittaa teoksen fyysiseen olemukseen ja sen hahmon elementteihin muoto
(f.) tieteellisessä luokittelussa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotoni

muotosi

muotosi

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotojani

muotoasi

muotojasi

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotojeni

muotosi

muotojesi

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoihini

muotoosi

muotoihisi

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodoissani

muodossasi

muodoissasi

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodoistani

muodostasi

muodoistasi

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodoilleni

muodollesi

muodoillesi

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodoillani

muodollasi

muodoillasi

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoiltani

muodoltasi

muodoiltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoikseni

muodoksesi

muodoiksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotoinani

muotonasi

muotoinasi

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodoittani

muodottasi

muodoittasi

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoineni

-

muotoinesi

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotoni

muotosi

muotonsa

muotoni

muotosi

muotonsa

Par

-ta

muotoani

muotoasi

muotoansa / muotoaan

muotojani

muotojasi

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotoni

muotosi

muotonsa

muotojeni

muotojesi

muotojensa

Ill

mihin

muotooni

muotoosi

muotoonsa

muotoihini

muotoihisi

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossani

muodossasi

muodossansa / muodossaan

muodoissani

muodoissasi

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostani

muodostasi

muodostansa / muodostaan

muodoistani

muodoistasi

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodolleni

muodollesi

muodollensa / muodolleen

muodoilleni

muodoillesi

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollani

muodollasi

muodollansa / muodollaan

muodoillani

muodoillasi

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltani

muodoltasi

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltani

muodoiltasi

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodokseni

muodoksesi

muodoksensa / muodokseen

muodoikseni

muodoiksesi

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonani

muotonasi

muotonansa / muotonaan

muotoinani

muotoinasi

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottani

muodottasi

muodottansa / muodottaan

muodoittani

muodoittasi

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoineni

muotoinesi

muotoinensa / muotoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotomme

muotonne

muotonne

muotonsa

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotojamme

muotoanne

muotojanne

muotoansa / muotoaan

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotojemme

muotonne

muotojenne

muotonsa

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoihimme

muotoonne

muotoihinne

muotoonsa

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodoissamme

muodossanne

muodoissanne

muodossansa / muodossaan

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodoistamme

muodostanne

muodoistanne

muodostansa / muodostaan

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodoillemme

muodollenne

muodoillenne

muodollensa / muodolleen

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodoillamme

muodollanne

muodoillanne

muodollansa / muodollaan

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoiltamme

muodoltanne

muodoiltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoiksemme

muodoksenne

muodoiksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotoinamme

muotonanne

muotoinanne

muotonansa / muotonaan

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodoittamme

muodottanne

muodoittanne

muodottansa / muodottaan

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

muotoinemme

-

muotoinenne

-

muotoinensa / muotoineen

Singular

Plural

Nom

-

muotomme

muotonne

muotonsa

muotomme

muotonne

muotonsa

Par

-ta

muotoamme

muotoanne

muotoansa / muotoaan

muotojamme

muotojanne

muotojansa / muotojaan

Gen

-n

muotomme

muotonne

muotonsa

muotojemme

muotojenne

muotojensa

Ill

mihin

muotoomme

muotoonne

muotoonsa

muotoihimme

muotoihinne

muotoihinsa

Ine

-ssa

muodossamme

muodossanne

muodossansa / muodossaan

muodoissamme

muodoissanne

muodoissansa / muodoissaan

Ela

-sta

muodostamme

muodostanne

muodostansa / muodostaan

muodoistamme

muodoistanne

muodoistansa / muodoistaan

All

-lle

muodollemme

muodollenne

muodollensa / muodolleen

muodoillemme

muodoillenne

muodoillensa / muodoillean

Ade

-lla

muodollamme

muodollanne

muodollansa / muodollaan

muodoillamme

muodoillanne

muodoillansa / muodoillaan

Abl

-lta

muodoltamme

muodoltanne

muodoltansa / muodoltaan

muodoiltamme

muodoiltanne

muodoiltansa / muodoiltaan

Tra

-ksi

muodoksemme

muodoksenne

muodoksensa / muodokseen

muodoiksemme

muodoiksenne

muodoiksensa / muodoikseen

Ess

-na

muotonamme

muotonanne

muotonansa / muotonaan

muotoinamme

muotoinanne

muotoinansa / muotoinaan

Abe

-tta

muodottamme

muodottanne

muodottansa / muodottaan

muodoittamme

muodoittanne

muodoittansa / muodoittaan

Com

-ne

-

-

-

muotoinemme

muotoinenne

muotoinensa / muotoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

levy

levyt

Par

-ta

levyä

levyjä

Gen

-n

levyn

levyjen

Ill

mihin

levyyn

levyihin

Ine

-ssa

levyssä

levyissä

Ela

-sta

levystä

levyistä

All

-lle

levylle

levyille

Ade

-lla

levyllä

levyillä

Abl

-lta

levyltä

levyiltä

Tra

-ksi

levyksi

levyiksi

Ess

-na

levynä

levyinä

Abe

-tta

levyttä

levyittä

Com

-ne

-

levyine

Ins

-in

-

levyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

levy

levyt

Par

-ta

levyä

levyjä

Gen

-n

levyn

levyjen

Ill

mihin

levyyn

levyihin

Ine

-ssa

levyssä

levyissä

Ela

-sta

levystä

levyistä

All

-lle

levylle

levyille

Ade

-lla

levyllä

levyillä

Abl

-lta

levyltä

levyiltä

Tra

-ksi

levyksi

levyiksi

Ess

-na

levynä

levyinä

Abe

-tta

levyttä

levyittä

Com

-ne

-

levyine

Ins

-in

-

levyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

plate levy, lautanen, kilpi, laatta, lautasellinen, vati
disc levy, kiekko, välilevy, laatta, kehrä, äänilevy
disk levy, kiekko, kehrä, laatta, laikka, välilevy
sheet arkki, levy, taulukko, lehti, lakana, laatta
slab laatta, levy, siivu, pala, laaka
sheeting kalvo, levy, levyt, lakanakangas
tile laatta, kaakeli, levy, kattotiili, nappula
release julkaisu, vapautuminen, vapautus, tiedote, lehdistötiedote, levy
table taulukko, pöytä, taulu, luettelo, levy, tarjoilu
platter vati, tarjoiluvati, levy, äänilevy
cake kakku, leipä, leivos, pala, levy, pyörykkä
scale mittakaava, asteikko, skaala, mitta, hilse, levy
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; University of Helsinki Finnish-English Parallel Corpus Levy löytyy hyllystä. The record can be found on the shelf. Levy pyörii edelleen soittimessa. The record is still spinning in the player. Levy oli täynnä vanhoja valokuvia. The record was full of old photos. Sen levyns-yhtiö on Rhythm zone. His record label is Rhythm Zone. Mene levyautomaatille ja soita levy. Go play a song on the jukebox. Soitin levyä koko päivän. I played the disk all day. En voi elää ilman levyjä. I can't live without discs. Ostaako hän levyjä tänään? Is she buying albums today? Levyt ovat myynnissä levykaupassa. The records are for sale at the record store. Levyt olivat hajalla lattialla. The records were scattered on the floor. Show more arrow right

Wiktionary

plate (thin, flat object of uniform thickness) board (flat construction material supplied in sheets, such as chipboard, or a sheet of such material) slab (thick, flat piece of material) (computing, electronics) disk (device for storing data) (music) recording, disc (piece of music stored on a disc, or a disc on which music is saved) Short for keittolevy (“hotplate”). Show more arrow right (plate): laatta(musical recording): levytys (music); savikiekko, vinyyli, äänilevy (physical disc) Show more arrow right levyttää levytys Show more arrow right aaltolevyakustiikkalevyalkiolevyaluslevyasbestilevyasteikkolevyastelevyemolevygramofonilevyjarrulevykiintolevykipsilevykoekytkentälevykosketuslevykovalevykuitulevykytkinlevylastulevylevyasemalevyautomaattilevykuvalevylautanenlevypallolevytankolevy-yhtiöLP-levyohutlevyohkolevypiirilevypitkäsoittolevyplatinalevysuklaalevysuuntimalevytaustalevyvinyylilevyvälilevyäänilevy Show more arrow right lev- +‎ -y; stem from leveä (“wide”). Show more arrow right

Wikipedia

levy
yleensä ohut esine, esimerkiksi rakennusalalla: HDF-levy, kova puukuitulevy kipsilastulevy, kipsistä ja puusta valmistettu levy lastulevy, puulastuista valmistettu levy MDF-levy, puusta valmistettu puolikova kuitulevy ohutlevy, ohut metallilevy levy
tallennusväline, esimerkiksi: äänilevy, äänen, tavallisimmin musiikin tallennusväline vinyylilevy, esimerkiksi LP-levy, EP-levy ja single, analogisia tallennusvälineitä CD-levy, digitaalinen tallennusväline DVD-levy, digitaalinen elokuvan tallennusmedia kiintolevy, tietokoneen massamuistina käytetty magneettinen levy beeta levy
proteiinin sekundaarirakenne Levyn piirikunta
piirikunta Floridassa, Yhdysvalloissa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levyni

levyni

levysi

levysi

levynsä

levynsä

Par

-ta

levyäni

levyjäni

levyäsi

levyjäsi

levyänsä / levyään

levyjänsä / levyjään

Gen

-n

levyni

levyjeni

levysi

levyjesi

levynsä

levyjensä

Ill

mihin

levyyni

levyihini

levyysi

levyihisi

levyynsä

levyihinsä

Ine

-ssa

levyssäni

levyissäni

levyssäsi

levyissäsi

levyssänsä / levyssään

levyissänsä / levyissään

Ela

-sta

levystäni

levyistäni

levystäsi

levyistäsi

levystänsä / levystään

levyistänsä / levyistään

All

-lle

levylleni

levyilleni

levyllesi

levyillesi

levyllensä / levylleen

levyillensä / levyilleän

Ade

-lla

levylläni

levyilläni

levylläsi

levyilläsi

levyllänsä / levyllään

levyillänsä / levyillään

Abl

-lta

levyltäni

levyiltäni

levyltäsi

levyiltäsi

levyltänsä / levyltään

levyiltänsä / levyiltään

Tra

-ksi

levykseni

levyikseni

levyksesi

levyiksesi

levyksensä / levykseen

levyiksensä / levyikseen

Ess

-na

levynäni

levyinäni

levynäsi

levyinäsi

levynänsä / levynään

levyinänsä / levyinään

Abe

-tta

levyttäni

levyittäni

levyttäsi

levyittäsi

levyttänsä / levyttään

levyittänsä / levyittään

Com

-ne

-

levyineni

-

levyinesi

-

levyinensä / levyineen

Singular

Plural

Nom

-

levyni

levysi

levynsä

levyni

levysi

levynsä

Par

-ta

levyäni

levyäsi

levyänsä / levyään

levyjäni

levyjäsi

levyjänsä / levyjään

Gen

-n

levyni

levysi

levynsä

levyjeni

levyjesi

levyjensä

Ill

mihin

levyyni

levyysi

levyynsä

levyihini

levyihisi

levyihinsä

Ine

-ssa

levyssäni

levyssäsi

levyssänsä / levyssään

levyissäni

levyissäsi

levyissänsä / levyissään

Ela

-sta

levystäni

levystäsi

levystänsä / levystään

levyistäni

levyistäsi

levyistänsä / levyistään

All

-lle

levylleni

levyllesi

levyllensä / levylleen

levyilleni

levyillesi

levyillensä / levyilleän

Ade

-lla

levylläni

levylläsi

levyllänsä / levyllään

levyilläni

levyilläsi

levyillänsä / levyillään

Abl

-lta

levyltäni

levyltäsi

levyltänsä / levyltään

levyiltäni

levyiltäsi

levyiltänsä / levyiltään

Tra

-ksi

levykseni

levyksesi

levyksensä / levykseen

levyikseni

levyiksesi

levyiksensä / levyikseen

Ess

-na

levynäni

levynäsi

levynänsä / levynään

levyinäni

levyinäsi

levyinänsä / levyinään

Abe

-tta

levyttäni

levyttäsi

levyttänsä / levyttään

levyittäni

levyittäsi

levyittänsä / levyittään

Com

-ne

-

-

-

levyineni

levyinesi

levyinensä / levyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levymme

levymme

levynne

levynne

levynsä

levynsä

Par

-ta

levyämme

levyjämme

levyänne

levyjänne

levyänsä / levyään

levyjänsä / levyjään

Gen

-n

levymme

levyjemme

levynne

levyjenne

levynsä

levyjensä

Ill

mihin

levyymme

levyihimme

levyynne

levyihinne

levyynsä

levyihinsä

Ine

-ssa

levyssämme

levyissämme

levyssänne

levyissänne

levyssänsä / levyssään

levyissänsä / levyissään

Ela

-sta

levystämme

levyistämme

levystänne

levyistänne

levystänsä / levystään

levyistänsä / levyistään

All

-lle

levyllemme

levyillemme

levyllenne

levyillenne

levyllensä / levylleen

levyillensä / levyilleän

Ade

-lla

levyllämme

levyillämme

levyllänne

levyillänne

levyllänsä / levyllään

levyillänsä / levyillään

Abl

-lta

levyltämme

levyiltämme

levyltänne

levyiltänne

levyltänsä / levyltään

levyiltänsä / levyiltään

Tra

-ksi

levyksemme

levyiksemme

levyksenne

levyiksenne

levyksensä / levykseen

levyiksensä / levyikseen

Ess

-na

levynämme

levyinämme

levynänne

levyinänne

levynänsä / levynään

levyinänsä / levyinään

Abe

-tta

levyttämme

levyittämme

levyttänne

levyittänne

levyttänsä / levyttään

levyittänsä / levyittään

Com

-ne

-

levyinemme

-

levyinenne

-

levyinensä / levyineen

Singular

Plural

Nom

-

levymme

levynne

levynsä

levymme

levynne

levynsä

Par

-ta

levyämme

levyänne

levyänsä / levyään

levyjämme

levyjänne

levyjänsä / levyjään

Gen

-n

levymme

levynne

levynsä

levyjemme

levyjenne

levyjensä

Ill

mihin

levyymme

levyynne

levyynsä

levyihimme

levyihinne

levyihinsä

Ine

-ssa

levyssämme

levyssänne

levyssänsä / levyssään

levyissämme

levyissänne

levyissänsä / levyissään

Ela

-sta

levystämme

levystänne

levystänsä / levystään

levyistämme

levyistänne

levyistänsä / levyistään

All

-lle

levyllemme

levyllenne

levyllensä / levylleen

levyillemme

levyillenne

levyillensä / levyilleän

Ade

-lla

levyllämme

levyllänne

levyllänsä / levyllään

levyillämme

levyillänne

levyillänsä / levyillään

Abl

-lta

levyltämme

levyltänne

levyltänsä / levyltään

levyiltämme

levyiltänne

levyiltänsä / levyiltään

Tra

-ksi

levyksemme

levyksenne

levyksensä / levykseen

levyiksemme

levyiksenne

levyiksensä / levyikseen

Ess

-na

levynämme

levynänne

levynänsä / levynään

levyinämme

levyinänne

levyinänsä / levyinään

Abe

-tta

levyttämme

levyttänne

levyttänsä / levyttään

levyittämme

levyittänne

levyittänsä / levyittään

Com

-ne

-

-

-

levyinemme

levyinenne

levyinensä / levyineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept