logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

levyttää, verb

Word analysis
levyttää SeeHide full analysisArrow downArrow up

levyttää

levyttää

Verb, Present, 3rd person singular

levyttää

levyttää

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to record (make an audio recording of a musical piece) (slang) to lie down, sleep Show more arrow right levytys Show more arrow right levy (“(musical) record”) +‎ -ttää Show more arrow right
to record tallentaa, nauhoittaa, äänittää, kirjata, rekisteröidä, levyttää
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Deena levyttää sen. I want Deena to re record it with the girls. Hän levyttää kirkkomusiikkia. He records church music. Millaista oli levyttää Paxtonin kanssa? What was it like to record With del paxton? Se on levytetty umpeen. It's been boarded over. En ole levyttänyt ennen. I've never done a recording session. Hän on levyttänyt paljon. So he made a lot of it up. Hän ei levyttänyt mitään. She didn't record anything.That' s my point. No. Alamme huomenna levyttää ensimmäistä albumiamme. We're going in the studio tomorrow to make our first album. Deco pääsi levyttämään. Deco got his recording contract. Kuka on levyttänyt ne? So who planted them? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

levytän

en levytä

ii

levytät

et levytä

iii

levyttää

ei levytä

Plural

Positive

Negative

i

levytämme / levytetään

emme levytä / ei levytetä

ii

levytätte

ette levytä

iii

levyttävät

eivät levytä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

levytin

en levyttänyt

ii

levytit

et levyttänyt

iii

levytti

ei levyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

levytimme / levytettiin

emme levyttäneet / ei levytetty

ii

levytitte

ette levyttäneet

iii

levyttivät

eivät levyttäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen levyttänyt

en ole levyttänyt

ii

olet levyttänyt

et ole levyttänyt

iii

on levyttänyt

ei ole levyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme levyttäneet

emme ole levyttäneet

ii

olette levyttäneet

ette ole levyttäneet

iii

ovat levyttäneet

eivät ole levyttäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin levyttänyt

en ollut levyttänyt

ii

olit levyttänyt

et ollut levyttänyt

iii

oli levyttänyt

ei ollut levyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme levyttäneet

emme olleet levyttäneet

ii

olitte levyttäneet

ette olleet levyttäneet

iii

olivat levyttäneet

eivät olleet levyttäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

levyttäisin

en levyttäisi

ii

levyttäisit

et levyttäisi

iii

levyttäisi

ei levyttäisi

Plural

Positive

Negative

i

levyttäisimme

emme levyttäisi

ii

levyttäisitte

ette levyttäisi

iii

levyttäisivät

eivät levyttäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin levyttänyt

en olisi levyttänyt

ii

olisit levyttänyt

et olisi levyttänyt

iii

olisi levyttänyt

ei olisi levyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme levyttäneet

emme olisi levyttäneet

ii

olisitte levyttäneet

ette olisi levyttäneet

iii

olisivat levyttäneet

eivät olisi levyttäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

levyttänen

en levyttäne

ii

levyttänet

et levyttäne

iii

levyttänee

ei levyttäne

Plural

Positive

Negative

i

levyttänemme

emme levyttäne

ii

levyttänette

ette levyttäne

iii

levyttänevät

eivät levyttäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen levyttänyt

en liene levyttänyt

ii

lienet levyttänyt

et liene levyttänyt

iii

lienee levyttänyt

ei liene levyttänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme levyttäneet

emme liene levyttäneet

ii

lienette levyttäneet

ette liene levyttäneet

iii

lienevät levyttäneet

eivät liene levyttäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

levytä

iii

levyttäköön

Plural

i

levyttäkäämme

ii

levyttäkää

iii

levyttäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

levyttää

Tra

-ksi

levyttääksensä / levyttääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

levyttäessä

Ins

-in

levyttäen

Ine

-ssa

levytettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

levyttämään

Ine

-ssa

levyttämässä

Ela

-sta

levyttämästä

Ade

-lla

levyttämällä

Abe

-tta

levyttämättä

Ins

-in

levyttämän

Ins

-in

levytettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

levyttäminen

Par

-ta

levyttämistä

Infinitive V

levyttämäisillänsä / levyttämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

levytetään

ei levytetä

Imperfect

levytettiin

ei levytetty

Potential

levytettäneen

ei levytettäne

Conditional

levytettäisiin

ei levytettäisi

Imperative Present

levytettäköön

älköön levytettäkö

Imperative Perfect

olkoon levytetty

älköön levytetty

Positive

Negative

Present

levytetään

ei levytetä

Imperfect

levytettiin

ei levytetty

Potential

levytettäneen

ei levytettäne

Conditional

levytettäisiin

ei levytettäisi

Imperative Present

levytettäköön

älköön levytettäkö

Imperative Perfect

olkoon levytetty

älköön levytetty

Participle

Active

Passive

1st

levyttävä

levytettävä

2nd

levyttänyt

levytetty

3rd

levyttämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en levytä

Solve

ii

levytät

et levytä

iii

ei levytä

Solve

Plural

Positive

Negative

i

levytämme / levytetään

emme levytä / ei levytetä

ii

levytätte

ette Solve

iii

levyttävät

eivät levytä

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en levytä
Solve

ii

levytätet levytä

iii

ei levytä
Solve

Plural

PositiveNegative

i

levytämme / levytetäänemme levytä / ei levytetä

ii

levytätteette
Solve

iii

levyttäväteivät levytä
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

levytin

en levyttänyt

ii

et levyttänyt

Solve

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

levytimme / levytettiin

emme levyttäneet / ei levytetty

ii

levytitte

ette levyttäneet

iii

levyttivät

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

levytinen levyttänyt

ii

et levyttänyt
Solve

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

levytimme / levytettiinemme levyttäneet / ei levytetty

ii

levytitteette levyttäneet

iii

levyttiväteivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

levytä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

levytä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en levyttäisi

Solve

ii

levyttäisit

et levyttäisi

iii

levyttäisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

levyttäisimme

emme levyttäisi

ii

levyttäisitte

ette levyttäisi

iii

eivät levyttäisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en levyttäisi
Solve

ii

levyttäisitet levyttäisi

iii

levyttäisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

levyttäisimmeemme levyttäisi

ii

levyttäisitteette levyttäisi

iii

eivät levyttäisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept