logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mitoitus, noun

Word analysis
mitoitustehollaan

mitoitustehollaan

mitoitus

Noun, Singular Nominative

+ teho

Noun, Singular Adessive 3rd singular possessive

mitoitus

Noun, Singular Nominative

+ teho

Noun, Singular Adessive 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitoitus

mitoitukset

Par

-ta

mitoitusta

mitoituksia

Gen

-n

mitoituksen

mitoituksien / mitoitusten

Ill

mihin

mitoitukseen

mitoituksiin

Ine

-ssa

mitoituksessa

mitoituksissa

Ela

-sta

mitoituksesta

mitoituksista

All

-lle

mitoitukselle

mitoituksille

Ade

-lla

mitoituksella

mitoituksilla

Abl

-lta

mitoitukselta

mitoituksilta

Tra

-ksi

mitoitukseksi

mitoituksiksi

Ess

-na

mitoituksena

mitoituksina

Abe

-tta

mitoituksetta

mitoituksitta

Com

-ne

-

mitoituksine

Ins

-in

-

mitoituksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitoitus

mitoitukset

Par

-ta

mitoitusta

mitoituksia

Gen

-n

mitoituksen

mitoituksien / mitoitusten

Ill

mihin

mitoitukseen

mitoituksiin

Ine

-ssa

mitoituksessa

mitoituksissa

Ela

-sta

mitoituksesta

mitoituksista

All

-lle

mitoitukselle

mitoituksille

Ade

-lla

mitoituksella

mitoituksilla

Abl

-lta

mitoitukselta

mitoituksilta

Tra

-ksi

mitoitukseksi

mitoituksiksi

Ess

-na

mitoituksena

mitoituksina

Abe

-tta

mitoituksetta

mitoituksitta

Com

-ne

-

mitoituksine

Ins

-in

-

mitoituksin

dimensioning
design
sizing
The design
dimensions
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Global Voices; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Hyvä mitoitus varmistaa tehokkaan toiminnan. Good design ensures efficient operation. Rakennuksen mitoitus perustuu tarkasti laskelmiin. The building's design is based on precise calculations. Tehdään yhdessä suunnitelma ja mitoitus projektia varten. Let's make a plan and design for the project together. Mitoitus saattaa vaikuttaa saatavilla oleviin resursseihin. Design may affect the available resources. Tarkista, että laitteen mitoitus on oikea ennen asentamista. Check that the device's design is correct before installation. Mitoitus saattaa vaatia myös ylipainejärjestelmien käyttöä. Sizing may also necessitate the use of overpressure systems. Tällöin kaarielementtien mitoitus on usein monimutkaisempaa. In this case, the sizing of arch elements is often more complex. Mitoitus on tehty siten, että materiaalin tiheys pysyy tasaisena. The sizing is done so that the density of the material remains constant. Tämä mitoitus oli selvästi erilainen kuin ne, joita hän oli aikaisemmin nähnyt. This sizing was clearly different from those he had seen before. Laitteiden mitoitus perustuu toimintaan, johon oleellisena osana kuuluvat polttoaineletku ja ruiskutussuutin. The sizing of the devices is based on operation, which includes the fuel line and the injection nozzle as an essential part. Show more arrow right

Wiktionary

dimensioning (specified dimensions for a product, building etc.) dimensioning (act of determining these dimensions) Fin:Veneen sisutuksen mitoitus on tarkkaa työtä.Eng:The dimensioning of the interior of a boat is precise work. Show more arrow right standardimitoitus vakiomitoitus Show more arrow right mitoittaa (“to dimension”) +‎ -us (“-ing”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mitoitukseni

mitoitukseni

mitoituksesi

mitoituksesi

mitoituksensa

mitoituksensa

Par

-ta

mitoitustani

mitoituksiani

mitoitustasi

mitoituksiasi

mitoitustansa / mitoitustaan

mitoituksiansa / mitoituksiaan

Gen

-n

mitoitukseni

mitoituksieni / mitoitusteni

mitoituksesi

mitoituksiesi / mitoitustesi

mitoituksensa

mitoituksiensa / mitoitustensa

Ill

mihin

mitoitukseeni

mitoituksiini

mitoitukseesi

mitoituksiisi

mitoitukseensa

mitoituksiinsa

Ine

-ssa

mitoituksessani

mitoituksissani

mitoituksessasi

mitoituksissasi

mitoituksessansa / mitoituksessaan

mitoituksissansa / mitoituksissaan

Ela

-sta

mitoituksestani

mitoituksistani

mitoituksestasi

mitoituksistasi

mitoituksestansa / mitoituksestaan

mitoituksistansa / mitoituksistaan

All

-lle

mitoitukselleni

mitoituksilleni

mitoituksellesi

mitoituksillesi

mitoituksellensa / mitoitukselleen

mitoituksillensa / mitoituksillean

Ade

-lla

mitoituksellani

mitoituksillani

mitoituksellasi

mitoituksillasi

mitoituksellansa / mitoituksellaan

mitoituksillansa / mitoituksillaan

Abl

-lta

mitoitukseltani

mitoituksiltani

mitoitukseltasi

mitoituksiltasi

mitoitukseltansa / mitoitukseltaan

mitoituksiltansa / mitoituksiltaan

Tra

-ksi

mitoituksekseni

mitoituksikseni

mitoitukseksesi

mitoituksiksesi

mitoitukseksensa / mitoituksekseen

mitoituksiksensa / mitoituksikseen

Ess

-na

mitoituksenani

mitoituksinani

mitoituksenasi

mitoituksinasi

mitoituksenansa / mitoituksenaan

mitoituksinansa / mitoituksinaan

Abe

-tta

mitoituksettani

mitoituksittani

mitoituksettasi

mitoituksittasi

mitoituksettansa / mitoituksettaan

mitoituksittansa / mitoituksittaan

Com

-ne

-

mitoituksineni

-

mitoituksinesi

-

mitoituksinensa / mitoituksineen

Singular

Plural

Nom

-

mitoitukseni

mitoituksesi

mitoituksensa

mitoitukseni

mitoituksesi

mitoituksensa

Par

-ta

mitoitustani

mitoitustasi

mitoitustansa / mitoitustaan

mitoituksiani

mitoituksiasi

mitoituksiansa / mitoituksiaan

Gen

-n

mitoitukseni

mitoituksesi

mitoituksensa

mitoituksieni / mitoitusteni

mitoituksiesi / mitoitustesi

mitoituksiensa / mitoitustensa

Ill

mihin

mitoitukseeni

mitoitukseesi

mitoitukseensa

mitoituksiini

mitoituksiisi

mitoituksiinsa

Ine

-ssa

mitoituksessani

mitoituksessasi

mitoituksessansa / mitoituksessaan

mitoituksissani

mitoituksissasi

mitoituksissansa / mitoituksissaan

Ela

-sta

mitoituksestani

mitoituksestasi

mitoituksestansa / mitoituksestaan

mitoituksistani

mitoituksistasi

mitoituksistansa / mitoituksistaan

All

-lle

mitoitukselleni

mitoituksellesi

mitoituksellensa / mitoitukselleen

mitoituksilleni

mitoituksillesi

mitoituksillensa / mitoituksillean

Ade

-lla

mitoituksellani

mitoituksellasi

mitoituksellansa / mitoituksellaan

mitoituksillani

mitoituksillasi

mitoituksillansa / mitoituksillaan

Abl

-lta

mitoitukseltani

mitoitukseltasi

mitoitukseltansa / mitoitukseltaan

mitoituksiltani

mitoituksiltasi

mitoituksiltansa / mitoituksiltaan

Tra

-ksi

mitoituksekseni

mitoitukseksesi

mitoitukseksensa / mitoituksekseen

mitoituksikseni

mitoituksiksesi

mitoituksiksensa / mitoituksikseen

Ess

-na

mitoituksenani

mitoituksenasi

mitoituksenansa / mitoituksenaan

mitoituksinani

mitoituksinasi

mitoituksinansa / mitoituksinaan

Abe

-tta

mitoituksettani

mitoituksettasi

mitoituksettansa / mitoituksettaan

mitoituksittani

mitoituksittasi

mitoituksittansa / mitoituksittaan

Com

-ne

-

-

-

mitoituksineni

mitoituksinesi

mitoituksinensa / mitoituksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mitoituksemme

mitoituksemme

mitoituksenne

mitoituksenne

mitoituksensa

mitoituksensa

Par

-ta

mitoitustamme

mitoituksiamme

mitoitustanne

mitoituksianne

mitoitustansa / mitoitustaan

mitoituksiansa / mitoituksiaan

Gen

-n

mitoituksemme

mitoituksiemme / mitoitustemme

mitoituksenne

mitoituksienne / mitoitustenne

mitoituksensa

mitoituksiensa / mitoitustensa

Ill

mihin

mitoitukseemme

mitoituksiimme

mitoitukseenne

mitoituksiinne

mitoitukseensa

mitoituksiinsa

Ine

-ssa

mitoituksessamme

mitoituksissamme

mitoituksessanne

mitoituksissanne

mitoituksessansa / mitoituksessaan

mitoituksissansa / mitoituksissaan

Ela

-sta

mitoituksestamme

mitoituksistamme

mitoituksestanne

mitoituksistanne

mitoituksestansa / mitoituksestaan

mitoituksistansa / mitoituksistaan

All

-lle

mitoituksellemme

mitoituksillemme

mitoituksellenne

mitoituksillenne

mitoituksellensa / mitoitukselleen

mitoituksillensa / mitoituksillean

Ade

-lla

mitoituksellamme

mitoituksillamme

mitoituksellanne

mitoituksillanne

mitoituksellansa / mitoituksellaan

mitoituksillansa / mitoituksillaan

Abl

-lta

mitoitukseltamme

mitoituksiltamme

mitoitukseltanne

mitoituksiltanne

mitoitukseltansa / mitoitukseltaan

mitoituksiltansa / mitoituksiltaan

Tra

-ksi

mitoitukseksemme

mitoituksiksemme

mitoitukseksenne

mitoituksiksenne

mitoitukseksensa / mitoituksekseen

mitoituksiksensa / mitoituksikseen

Ess

-na

mitoituksenamme

mitoituksinamme

mitoituksenanne

mitoituksinanne

mitoituksenansa / mitoituksenaan

mitoituksinansa / mitoituksinaan

Abe

-tta

mitoituksettamme

mitoituksittamme

mitoituksettanne

mitoituksittanne

mitoituksettansa / mitoituksettaan

mitoituksittansa / mitoituksittaan

Com

-ne

-

mitoituksinemme

-

mitoituksinenne

-

mitoituksinensa / mitoituksineen

Singular

Plural

Nom

-

mitoituksemme

mitoituksenne

mitoituksensa

mitoituksemme

mitoituksenne

mitoituksensa

Par

-ta

mitoitustamme

mitoitustanne

mitoitustansa / mitoitustaan

mitoituksiamme

mitoituksianne

mitoituksiansa / mitoituksiaan

Gen

-n

mitoituksemme

mitoituksenne

mitoituksensa

mitoituksiemme / mitoitustemme

mitoituksienne / mitoitustenne

mitoituksiensa / mitoitustensa

Ill

mihin

mitoitukseemme

mitoitukseenne

mitoitukseensa

mitoituksiimme

mitoituksiinne

mitoituksiinsa

Ine

-ssa

mitoituksessamme

mitoituksessanne

mitoituksessansa / mitoituksessaan

mitoituksissamme

mitoituksissanne

mitoituksissansa / mitoituksissaan

Ela

-sta

mitoituksestamme

mitoituksestanne

mitoituksestansa / mitoituksestaan

mitoituksistamme

mitoituksistanne

mitoituksistansa / mitoituksistaan

All

-lle

mitoituksellemme

mitoituksellenne

mitoituksellensa / mitoitukselleen

mitoituksillemme

mitoituksillenne

mitoituksillensa / mitoituksillean

Ade

-lla

mitoituksellamme

mitoituksellanne

mitoituksellansa / mitoituksellaan

mitoituksillamme

mitoituksillanne

mitoituksillansa / mitoituksillaan

Abl

-lta

mitoitukseltamme

mitoitukseltanne

mitoitukseltansa / mitoitukseltaan

mitoituksiltamme

mitoituksiltanne

mitoituksiltansa / mitoituksiltaan

Tra

-ksi

mitoitukseksemme

mitoitukseksenne

mitoitukseksensa / mitoituksekseen

mitoituksiksemme

mitoituksiksenne

mitoituksiksensa / mitoituksikseen

Ess

-na

mitoituksenamme

mitoituksenanne

mitoituksenansa / mitoituksenaan

mitoituksinamme

mitoituksinanne

mitoituksinansa / mitoituksinaan

Abe

-tta

mitoituksettamme

mitoituksettanne

mitoituksettansa / mitoituksettaan

mitoituksittamme

mitoituksittanne

mitoituksittansa / mitoituksittaan

Com

-ne

-

-

-

mitoituksinemme

mitoituksinenne

mitoituksinensa / mitoituksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teho

tehot

Par

-ta

tehoa

tehoja

Gen

-n

tehon

tehojen

Ill

mihin

tehoon

tehoihin

Ine

-ssa

tehossa

tehoissa

Ela

-sta

tehosta

tehoista

All

-lle

teholle

tehoille

Ade

-lla

teholla

tehoilla

Abl

-lta

teholta

tehoilta

Tra

-ksi

tehoksi

tehoiksi

Ess

-na

tehona

tehoina

Abe

-tta

tehotta

tehoitta

Com

-ne

-

tehoine

Ins

-in

-

tehoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teho

tehot

Par

-ta

tehoa

tehoja

Gen

-n

tehon

tehojen

Ill

mihin

tehoon

tehoihin

Ine

-ssa

tehossa

tehoissa

Ela

-sta

tehosta

tehoista

All

-lle

teholle

tehoille

Ade

-lla

teholla

tehoilla

Abl

-lta

teholta

tehoilta

Tra

-ksi

tehoksi

tehoiksi

Ess

-na

tehona

tehoina

Abe

-tta

tehotta

tehoitta

Com

-ne

-

tehoine

Ins

-in

-

tehoin

power teho, virta, valta, voima, energia, mahti
output ulostulo, tuotanto, teho, tuloste, tulostus, lähtöteho
capacity kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus
effect vaikutus, teho, seuraus, efekti, ilmiö, tehokeino
efficiency tehokkuus, hyötysuhde, suorituskyky, teho, yksiö
potency teho, potenssi, voima, valta
wattage teho, wattiluku
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, luottokelpoisuusarvio
force voima, joukko, pakko, teho, voimakeinot, osasto
kick potku, potkaisu, teho, rekyyli, polkaisu, tarmo
Show more arrow right
Europarl; jw2019; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000432; OPUS - Finnish Parliament Proceedings, sentence id: 13121; ParaCrawl Corpus; Tilde MODEL; OpenSubtitles; OPUS Teho olisi syytä mitata ennen leikkausta. Power should be measured before the surgery. Minut siirrettiin tehons-osastolle. I was moved to the intensive care unit. Tehosta on haittaa ympäristölle. The effectiveness is harmful to the environment. Teho lisääntyi huomattavasti uusilla päivityksillä. The efficiency increased significantly with the new updates. Teho laski selvästi, ja kone alkoi hitaasti menettää korkeutta. Power decreased significantly, and the plane began to slowly lose altitude. Teho on yhteydessä jännitteeseen ja virtaan Ohmin lain mukaisesti. Power is related to voltage and current according to Ohm's law. Tehokas tehovahvistin, jonka teho on 500 W 500 W. Efficient Power Amplifier with 500W + 500W Output. Valitettavasti myrsky vei sähköt ja teho oli poikki useita tunteja. Unfortunately, the storm knocked out the power and there was no power for several hours. Lääkäri sääteli tehon sopivaksi. The doctor adjusted the power accordingly. Juuri siksi tehoa on parannettava. That is precisely why the efficiency must be improved. Show more arrow right

Wiktionary

power, effect (physics, electronics) power throughout (rate of processing) (informal) Short for teho-osasto (“intensive care unit”). (in compounds) Indicates boosting of the base term in one way or other; English equivalents include power, intensive, intense, super- Show more arrow right tehoisatehokastehokkuustehollinentehostaatehostuatehostustehoton Show more arrow right huipputeho loisteho nimellisteho puoliteho pätöteho siirtoteho tehohoito tehonsiirto teho-osasto tehosekoitin työteho Show more arrow right Either a dialectal variant of tehdä +‎ -o (compare Karelian tehto), or from the same root as tehdas. Show more arrow right

Wikipedia

Power (physics) In physics, power is the amount of energy transferred or converted per unit time. In the International System of Units, the unit of power is the watt, equal to one joule per second. In older works, power is sometimes called activity. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehoni

tehoni

tehosi

tehosi

tehonsa

tehonsa

Par

-ta

tehoani

tehojani

tehoasi

tehojasi

tehoansa / tehoaan

tehojansa / tehojaan

Gen

-n

tehoni

tehojeni

tehosi

tehojesi

tehonsa

tehojensa

Ill

mihin

tehooni

tehoihini

tehoosi

tehoihisi

tehoonsa

tehoihinsa

Ine

-ssa

tehossani

tehoissani

tehossasi

tehoissasi

tehossansa / tehossaan

tehoissansa / tehoissaan

Ela

-sta

tehostani

tehoistani

tehostasi

tehoistasi

tehostansa / tehostaan

tehoistansa / tehoistaan

All

-lle

teholleni

tehoilleni

tehollesi

tehoillesi

tehollensa / teholleen

tehoillensa / tehoillean

Ade

-lla

tehollani

tehoillani

tehollasi

tehoillasi

tehollansa / tehollaan

tehoillansa / tehoillaan

Abl

-lta

teholtani

tehoiltani

teholtasi

tehoiltasi

teholtansa / teholtaan

tehoiltansa / tehoiltaan

Tra

-ksi

tehokseni

tehoikseni

tehoksesi

tehoiksesi

tehoksensa / tehokseen

tehoiksensa / tehoikseen

Ess

-na

tehonani

tehoinani

tehonasi

tehoinasi

tehonansa / tehonaan

tehoinansa / tehoinaan

Abe

-tta

tehottani

tehoittani

tehottasi

tehoittasi

tehottansa / tehottaan

tehoittansa / tehoittaan

Com

-ne

-

tehoineni

-

tehoinesi

-

tehoinensa / tehoineen

Singular

Plural

Nom

-

tehoni

tehosi

tehonsa

tehoni

tehosi

tehonsa

Par

-ta

tehoani

tehoasi

tehoansa / tehoaan

tehojani

tehojasi

tehojansa / tehojaan

Gen

-n

tehoni

tehosi

tehonsa

tehojeni

tehojesi

tehojensa

Ill

mihin

tehooni

tehoosi

tehoonsa

tehoihini

tehoihisi

tehoihinsa

Ine

-ssa

tehossani

tehossasi

tehossansa / tehossaan

tehoissani

tehoissasi

tehoissansa / tehoissaan

Ela

-sta

tehostani

tehostasi

tehostansa / tehostaan

tehoistani

tehoistasi

tehoistansa / tehoistaan

All

-lle

teholleni

tehollesi

tehollensa / teholleen

tehoilleni

tehoillesi

tehoillensa / tehoillean

Ade

-lla

tehollani

tehollasi

tehollansa / tehollaan

tehoillani

tehoillasi

tehoillansa / tehoillaan

Abl

-lta

teholtani

teholtasi

teholtansa / teholtaan

tehoiltani

tehoiltasi

tehoiltansa / tehoiltaan

Tra

-ksi

tehokseni

tehoksesi

tehoksensa / tehokseen

tehoikseni

tehoiksesi

tehoiksensa / tehoikseen

Ess

-na

tehonani

tehonasi

tehonansa / tehonaan

tehoinani

tehoinasi

tehoinansa / tehoinaan

Abe

-tta

tehottani

tehottasi

tehottansa / tehottaan

tehoittani

tehoittasi

tehoittansa / tehoittaan

Com

-ne

-

-

-

tehoineni

tehoinesi

tehoinensa / tehoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehomme

tehomme

tehonne

tehonne

tehonsa

tehonsa

Par

-ta

tehoamme

tehojamme

tehoanne

tehojanne

tehoansa / tehoaan

tehojansa / tehojaan

Gen

-n

tehomme

tehojemme

tehonne

tehojenne

tehonsa

tehojensa

Ill

mihin

tehoomme

tehoihimme

tehoonne

tehoihinne

tehoonsa

tehoihinsa

Ine

-ssa

tehossamme

tehoissamme

tehossanne

tehoissanne

tehossansa / tehossaan

tehoissansa / tehoissaan

Ela

-sta

tehostamme

tehoistamme

tehostanne

tehoistanne

tehostansa / tehostaan

tehoistansa / tehoistaan

All

-lle

tehollemme

tehoillemme

tehollenne

tehoillenne

tehollensa / teholleen

tehoillensa / tehoillean

Ade

-lla

tehollamme

tehoillamme

tehollanne

tehoillanne

tehollansa / tehollaan

tehoillansa / tehoillaan

Abl

-lta

teholtamme

tehoiltamme

teholtanne

tehoiltanne

teholtansa / teholtaan

tehoiltansa / tehoiltaan

Tra

-ksi

tehoksemme

tehoiksemme

tehoksenne

tehoiksenne

tehoksensa / tehokseen

tehoiksensa / tehoikseen

Ess

-na

tehonamme

tehoinamme

tehonanne

tehoinanne

tehonansa / tehonaan

tehoinansa / tehoinaan

Abe

-tta

tehottamme

tehoittamme

tehottanne

tehoittanne

tehottansa / tehottaan

tehoittansa / tehoittaan

Com

-ne

-

tehoinemme

-

tehoinenne

-

tehoinensa / tehoineen

Singular

Plural

Nom

-

tehomme

tehonne

tehonsa

tehomme

tehonne

tehonsa

Par

-ta

tehoamme

tehoanne

tehoansa / tehoaan

tehojamme

tehojanne

tehojansa / tehojaan

Gen

-n

tehomme

tehonne

tehonsa

tehojemme

tehojenne

tehojensa

Ill

mihin

tehoomme

tehoonne

tehoonsa

tehoihimme

tehoihinne

tehoihinsa

Ine

-ssa

tehossamme

tehossanne

tehossansa / tehossaan

tehoissamme

tehoissanne

tehoissansa / tehoissaan

Ela

-sta

tehostamme

tehostanne

tehostansa / tehostaan

tehoistamme

tehoistanne

tehoistansa / tehoistaan

All

-lle

tehollemme

tehollenne

tehollensa / teholleen

tehoillemme

tehoillenne

tehoillensa / tehoillean

Ade

-lla

tehollamme

tehollanne

tehollansa / tehollaan

tehoillamme

tehoillanne

tehoillansa / tehoillaan

Abl

-lta

teholtamme

teholtanne

teholtansa / teholtaan

tehoiltamme

tehoiltanne

tehoiltansa / tehoiltaan

Tra

-ksi

tehoksemme

tehoksenne

tehoksensa / tehokseen

tehoiksemme

tehoiksenne

tehoiksensa / tehoikseen

Ess

-na

tehonamme

tehonanne

tehonansa / tehonaan

tehoinamme

tehoinanne

tehoinansa / tehoinaan

Abe

-tta

tehottamme

tehottanne

tehottansa / tehottaan

tehoittamme

tehoittanne

tehoittansa / tehoittaan

Com

-ne

-

-

-

tehoinemme

tehoinenne

tehoinensa / tehoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

mitoitus

mitoitukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mitoituksen

Solve

Ill

mihin

mitoitukseen

Solve

Ine

-ssa

mitoituksissa

Solve

Ela

-sta

mitoituksesta

mitoituksista

All

-lle

mitoitukselle

Solve

Ade

-lla

mitoituksella

mitoituksilla

Abl

-lta

mitoitukselta

mitoituksilta

Tra

-ksi

mitoituksiksi

Solve

Ess

-na

mitoituksena

mitoituksina

Abe

-tta

mitoituksetta

mitoituksitta

Com

-ne

-

mitoituksine

Ins

-in

-

mitoituksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitoitus

mitoitukset

Par

-ta

Gen

-n

mitoituksen

Ill

mihin

mitoitukseen

Ine

-ssa

mitoituksissa

Ela

-sta

mitoituksesta

mitoituksista

All

-lle

mitoitukselle

Ade

-lla

mitoituksella

mitoituksilla

Abl

-lta

mitoitukselta

mitoituksilta

Tra

-ksi

mitoituksiksi

Ess

-na

mitoituksena

mitoituksina

Abe

-tta

mitoituksetta

mitoituksitta

Com

-ne

-

mitoituksine

Ins

-in

-

mitoituksin

Singular

Plural

Nom

-

teho

tehot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tehon

Solve

Ill

mihin

tehoon

Solve

Ine

-ssa

tehoissa

Solve

Ela

-sta

tehosta

tehoista

All

-lle

teholle

Solve

Ade

-lla

teholla

tehoilla

Abl

-lta

teholta

tehoilta

Tra

-ksi

tehoiksi

Solve

Ess

-na

tehona

tehoina

Abe

-tta

tehotta

tehoitta

Com

-ne

-

tehoine

Ins

-in

-

tehoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teho

tehot

Par

-ta

Gen

-n

tehon

Ill

mihin

tehoon

Ine

-ssa

tehoissa

Ela

-sta

tehosta

tehoista

All

-lle

teholle

Ade

-lla

teholla

tehoilla

Abl

-lta

teholta

tehoilta

Tra

-ksi

tehoiksi

Ess

-na

tehona

tehoina

Abe

-tta

tehotta

tehoitta

Com

-ne

-

tehoine

Ins

-in

-

tehoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept