mitoitustehollaan |
Noun, Singular Nominative |
|
+ teho |
Noun, Singular Adessive 3rd singular possessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ teho |
Noun, Singular Adessive 3rd plural possessive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
mitoitus |
mitoitukset |
Par |
-ta |
mitoitusta |
mitoituksia |
Gen |
-n |
mitoituksen |
mitoituksien / mitoitusten |
Ill |
mihin |
mitoitukseen |
mitoituksiin |
Ine |
-ssa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
Ela |
-sta |
mitoituksesta |
mitoituksista |
All |
-lle |
mitoitukselle |
mitoituksille |
Ade |
-lla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
Abl |
-lta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
Tra |
-ksi |
mitoitukseksi |
mitoituksiksi |
Ess |
-na |
mitoituksena |
mitoituksina |
Abe |
-tta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
Com |
-ne |
- |
mitoituksine |
Ins |
-in |
- |
mitoituksin |
Singular
Plural
Nom
-
mitoitus
mitoitukset
Par
-ta
mitoitusta
mitoituksia
Gen
-n
mitoituksen
mitoituksien / mitoitusten
Ill
mihin
mitoitukseen
mitoituksiin
Ine
-ssa
mitoituksessa
mitoituksissa
Ela
-sta
mitoituksesta
mitoituksista
All
-lle
mitoitukselle
mitoituksille
Ade
-lla
mitoituksella
mitoituksilla
Abl
-lta
mitoitukselta
mitoituksilta
Tra
-ksi
mitoitukseksi
mitoituksiksi
Ess
-na
mitoituksena
mitoituksina
Abe
-tta
mitoituksetta
mitoituksitta
Com
-ne
-
mitoituksine
Ins
-in
-
mitoituksin
dimensioning | |
design | |
sizing | |
The design | |
dimensions |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
Par |
-ta |
mitoitusta |
mitoituksia |
mitoitusta |
mitoituksia |
mitoitusta |
mitoituksia |
Gen |
-n |
mitoitukse |
mitoituksie |
mitoitukse |
mitoituksie |
mitoitukse |
mitoituksie |
Ill |
mihin |
mitoituksee |
mitoituksii |
mitoituksee |
mitoituksii |
mitoituksee |
mitoituksii |
Ine |
-ssa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
Ela |
-sta |
mitoituksesta |
mitoituksista |
mitoituksesta |
mitoituksista |
mitoituksesta |
mitoituksista |
All |
-lle |
mitoitukselle |
mitoituksille |
mitoitukselle |
mitoituksille |
mitoitukselle |
mitoituksille |
Ade |
-lla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
Abl |
-lta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
Tra |
-ksi |
mitoituksekse |
mitoituksikse |
mitoituksekse |
mitoituksikse |
mitoituksekse |
mitoituksikse |
Ess |
-na |
mitoituksena |
mitoituksina |
mitoituksena |
mitoituksina |
mitoituksena |
mitoituksina |
Abe |
-tta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
Com |
-ne |
- |
mitoituksine |
- |
mitoituksine |
- |
mitoituksine |
Singular
Plural
Nom
-
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
Par
-ta
mitoitusta
mitoitusta
mitoitusta
mitoituksia
mitoituksia
mitoituksia
Gen
-n
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoituksie
mitoituksie
mitoituksie
Ill
mihin
mitoituksee
mitoituksee
mitoituksee
mitoituksii
mitoituksii
mitoituksii
Ine
-ssa
mitoituksessa
mitoituksessa
mitoituksessa
mitoituksissa
mitoituksissa
mitoituksissa
Ela
-sta
mitoituksesta
mitoituksesta
mitoituksesta
mitoituksista
mitoituksista
mitoituksista
All
-lle
mitoitukselle
mitoitukselle
mitoitukselle
mitoituksille
mitoituksille
mitoituksille
Ade
-lla
mitoituksella
mitoituksella
mitoituksella
mitoituksilla
mitoituksilla
mitoituksilla
Abl
-lta
mitoitukselta
mitoitukselta
mitoitukselta
mitoituksilta
mitoituksilta
mitoituksilta
Tra
-ksi
mitoituksekse
mitoituksekse
mitoituksekse
mitoituksikse
mitoituksikse
mitoituksikse
Ess
-na
mitoituksena
mitoituksena
mitoituksena
mitoituksina
mitoituksina
mitoituksina
Abe
-tta
mitoituksetta
mitoituksetta
mitoituksetta
mitoituksitta
mitoituksitta
mitoituksitta
Com
-ne
-
-
-
mitoituksine
mitoituksine
mitoituksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
mitoitukse |
Par |
-ta |
mitoitusta |
mitoituksia |
mitoitusta |
mitoituksia |
mitoitusta |
mitoituksia |
Gen |
-n |
mitoitukse |
mitoituksie |
mitoitukse |
mitoituksie |
mitoitukse |
mitoituksie |
Ill |
mihin |
mitoituksee |
mitoituksii |
mitoituksee |
mitoituksii |
mitoituksee |
mitoituksii |
Ine |
-ssa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
mitoituksessa |
mitoituksissa |
Ela |
-sta |
mitoituksesta |
mitoituksista |
mitoituksesta |
mitoituksista |
mitoituksesta |
mitoituksista |
All |
-lle |
mitoitukselle |
mitoituksille |
mitoitukselle |
mitoituksille |
mitoitukselle |
mitoituksille |
Ade |
-lla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
mitoituksella |
mitoituksilla |
Abl |
-lta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
mitoitukselta |
mitoituksilta |
Tra |
-ksi |
mitoituksekse |
mitoituksikse |
mitoituksekse |
mitoituksikse |
mitoituksekse |
mitoituksikse |
Ess |
-na |
mitoituksena |
mitoituksina |
mitoituksena |
mitoituksina |
mitoituksena |
mitoituksina |
Abe |
-tta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
mitoituksetta |
mitoituksitta |
Com |
-ne |
- |
mitoituksine |
- |
mitoituksine |
- |
mitoituksine |
Singular
Plural
Nom
-
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
Par
-ta
mitoitusta
mitoitusta
mitoitusta
mitoituksia
mitoituksia
mitoituksia
Gen
-n
mitoitukse
mitoitukse
mitoitukse
mitoituksie
mitoituksie
mitoituksie
Ill
mihin
mitoituksee
mitoituksee
mitoituksee
mitoituksii
mitoituksii
mitoituksii
Ine
-ssa
mitoituksessa
mitoituksessa
mitoituksessa
mitoituksissa
mitoituksissa
mitoituksissa
Ela
-sta
mitoituksesta
mitoituksesta
mitoituksesta
mitoituksista
mitoituksista
mitoituksista
All
-lle
mitoitukselle
mitoitukselle
mitoitukselle
mitoituksille
mitoituksille
mitoituksille
Ade
-lla
mitoituksella
mitoituksella
mitoituksella
mitoituksilla
mitoituksilla
mitoituksilla
Abl
-lta
mitoitukselta
mitoitukselta
mitoitukselta
mitoituksilta
mitoituksilta
mitoituksilta
Tra
-ksi
mitoituksekse
mitoituksekse
mitoituksekse
mitoituksikse
mitoituksikse
mitoituksikse
Ess
-na
mitoituksena
mitoituksena
mitoituksena
mitoituksina
mitoituksina
mitoituksina
Abe
-tta
mitoituksetta
mitoituksetta
mitoituksetta
mitoituksitta
mitoituksitta
mitoituksitta
Com
-ne
-
-
-
mitoituksine
mitoituksine
mitoituksine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
teho |
tehot |
Par |
-ta |
tehoa |
tehoja |
Gen |
-n |
tehon |
tehojen |
Ill |
mihin |
tehoon |
tehoihin |
Ine |
-ssa |
tehossa |
tehoissa |
Ela |
-sta |
tehosta |
tehoista |
All |
-lle |
teholle |
tehoille |
Ade |
-lla |
teholla |
tehoilla |
Abl |
-lta |
teholta |
tehoilta |
Tra |
-ksi |
tehoksi |
tehoiksi |
Ess |
-na |
tehona |
tehoina |
Abe |
-tta |
tehotta |
tehoitta |
Com |
-ne |
- |
tehoine |
Ins |
-in |
- |
tehoin |
Singular
Plural
Nom
-
teho
tehot
Par
-ta
tehoa
tehoja
Gen
-n
tehon
tehojen
Ill
mihin
tehoon
tehoihin
Ine
-ssa
tehossa
tehoissa
Ela
-sta
tehosta
tehoista
All
-lle
teholle
tehoille
Ade
-lla
teholla
tehoilla
Abl
-lta
teholta
tehoilta
Tra
-ksi
tehoksi
tehoiksi
Ess
-na
tehona
tehoina
Abe
-tta
tehotta
tehoitta
Com
-ne
-
tehoine
Ins
-in
-
tehoin
power | teho, virta, valta, voima, energia, mahti |
output | ulostulo, tuotanto, teho, tuloste, tulostus, lähtöteho |
capacity | kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus |
effect | vaikutus, teho, seuraus, efekti, ilmiö, tehokeino |
efficiency | tehokkuus, hyötysuhde, suorituskyky, teho, yksiö |
potency | teho, potenssi, voima, valta |
wattage | teho, wattiluku |
rating | luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, luottokelpoisuusarvio |
force | voima, joukko, pakko, teho, voimakeinot, osasto |
kick | potku, potkaisu, teho, rekyyli, polkaisu, tarmo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teho |
teho |
teho |
teho |
teho |
teho |
Par |
-ta |
tehoa |
tehoja |
tehoa |
tehoja |
tehoa |
tehoja |
Gen |
-n |
teho |
tehoje |
teho |
tehoje |
teho |
tehoje |
Ill |
mihin |
tehoo |
tehoihi |
tehoo |
tehoihi |
tehoo |
tehoihi |
Ine |
-ssa |
tehossa |
tehoissa |
tehossa |
tehoissa |
tehossa |
tehoissa |
Ela |
-sta |
tehosta |
tehoista |
tehosta |
tehoista |
tehosta |
tehoista |
All |
-lle |
teholle |
tehoille |
teholle |
tehoille |
teholle |
tehoille |
Ade |
-lla |
teholla |
tehoilla |
teholla |
tehoilla |
teholla |
tehoilla |
Abl |
-lta |
teholta |
tehoilta |
teholta |
tehoilta |
teholta |
tehoilta |
Tra |
-ksi |
tehokse |
tehoikse |
tehokse |
tehoikse |
tehokse |
tehoikse |
Ess |
-na |
tehona |
tehoina |
tehona |
tehoina |
tehona |
tehoina |
Abe |
-tta |
tehotta |
tehoitta |
tehotta |
tehoitta |
tehotta |
tehoitta |
Com |
-ne |
- |
tehoine |
- |
tehoine |
- |
tehoine |
Singular
Plural
Nom
-
teho
teho
teho
teho
teho
teho
Par
-ta
tehoa
tehoa
tehoa
tehoja
tehoja
tehoja
Gen
-n
teho
teho
teho
tehoje
tehoje
tehoje
Ill
mihin
tehoo
tehoo
tehoo
tehoihi
tehoihi
tehoihi
Ine
-ssa
tehossa
tehossa
tehossa
tehoissa
tehoissa
tehoissa
Ela
-sta
tehosta
tehosta
tehosta
tehoista
tehoista
tehoista
All
-lle
teholle
teholle
teholle
tehoille
tehoille
tehoille
Ade
-lla
teholla
teholla
teholla
tehoilla
tehoilla
tehoilla
Abl
-lta
teholta
teholta
teholta
tehoilta
tehoilta
tehoilta
Tra
-ksi
tehokse
tehokse
tehokse
tehoikse
tehoikse
tehoikse
Ess
-na
tehona
tehona
tehona
tehoina
tehoina
tehoina
Abe
-tta
tehotta
tehotta
tehotta
tehoitta
tehoitta
tehoitta
Com
-ne
-
-
-
tehoine
tehoine
tehoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teho |
teho |
teho |
teho |
teho |
teho |
Par |
-ta |
tehoa |
tehoja |
tehoa |
tehoja |
tehoa |
tehoja |
Gen |
-n |
teho |
tehoje |
teho |
tehoje |
teho |
tehoje |
Ill |
mihin |
tehoo |
tehoihi |
tehoo |
tehoihi |
tehoo |
tehoihi |
Ine |
-ssa |
tehossa |
tehoissa |
tehossa |
tehoissa |
tehossa |
tehoissa |
Ela |
-sta |
tehosta |
tehoista |
tehosta |
tehoista |
tehosta |
tehoista |
All |
-lle |
teholle |
tehoille |
teholle |
tehoille |
teholle |
tehoille |
Ade |
-lla |
teholla |
tehoilla |
teholla |
tehoilla |
teholla |
tehoilla |
Abl |
-lta |
teholta |
tehoilta |
teholta |
tehoilta |
teholta |
tehoilta |
Tra |
-ksi |
tehokse |
tehoikse |
tehokse |
tehoikse |
tehokse |
tehoikse |
Ess |
-na |
tehona |
tehoina |
tehona |
tehoina |
tehona |
tehoina |
Abe |
-tta |
tehotta |
tehoitta |
tehotta |
tehoitta |
tehotta |
tehoitta |
Com |
-ne |
- |
tehoine |
- |
tehoine |
- |
tehoine |
Singular
Plural
Nom
-
teho
teho
teho
teho
teho
teho
Par
-ta
tehoa
tehoa
tehoa
tehoja
tehoja
tehoja
Gen
-n
teho
teho
teho
tehoje
tehoje
tehoje
Ill
mihin
tehoo
tehoo
tehoo
tehoihi
tehoihi
tehoihi
Ine
-ssa
tehossa
tehossa
tehossa
tehoissa
tehoissa
tehoissa
Ela
-sta
tehosta
tehosta
tehosta
tehoista
tehoista
tehoista
All
-lle
teholle
teholle
teholle
tehoille
tehoille
tehoille
Ade
-lla
teholla
teholla
teholla
tehoilla
tehoilla
tehoilla
Abl
-lta
teholta
teholta
teholta
tehoilta
tehoilta
tehoilta
Tra
-ksi
tehokse
tehokse
tehokse
tehoikse
tehoikse
tehoikse
Ess
-na
tehona
tehona
tehona
tehoina
tehoina
tehoina
Abe
-tta
tehotta
tehotta
tehotta
tehoitta
tehoitta
tehoitta
Com
-ne
-
-
-
tehoine
tehoine
tehoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net