leimatuiksi |
Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Translative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tuki |
Noun, Plural Translative |
|
| to stamp | leimata, painaa, polkea, polkaista, tömistellä, tömistää |
| to brand | leimata, merkitä polttomerkillä |
| to stigmatize | leimata |
| to mark | osoittaa, arvostella, leimata, nimellä, hinnoitella, naarmuttaa |
| to imprint | painaa, leimata |
| to pigeonhole | lokeroida, karsinoida, leimata, lykätä toistaiseksi, luokitella, panna järjestykseen |
| to postmark | leimata |
| to blaze | loimuta, kuuluttaa, pilkoittaa, loistaa, julkaista, leimata |
| to clip | keritä, leikata, kiinnittää, läimäyttää, lävistää, leimata |
| to rubber-stamp | hyväksyä automaattisesti, leimata |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimaan |
|
ii |
leimaat |
|
iii |
leimaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimaamme / leimataan |
|
ii |
leimaatte |
|
iii |
leimaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimasin |
|
ii |
leimasit |
|
iii |
leimasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimasimme / leimattiin |
|
ii |
leimasitte |
|
iii |
leimasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen leimannut |
en ole leimannut |
ii |
olet leimannut |
et ole leimannut |
iii |
on leimannut |
ei ole leimannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme leimanneet |
emme ole leimanneet |
ii |
olette leimanneet |
ette ole leimanneet |
iii |
ovat leimanneet |
eivät ole leimanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin leimannut |
en ollut leimannut |
ii |
olit leimannut |
et ollut leimannut |
iii |
oli leimannut |
ei ollut leimannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme leimanneet |
emme olleet leimanneet |
ii |
olitte leimanneet |
ette olleet leimanneet |
iii |
olivat leimanneet |
eivät olleet leimanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimaisin |
|
ii |
leimaisit |
|
iii |
leimaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimaisimme |
|
ii |
leimaisitte |
|
iii |
leimaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin leimannut |
en olisi leimannut |
ii |
olisit leimannut |
et olisi leimannut |
iii |
olisi leimannut |
ei olisi leimannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme leimanneet |
emme olisi leimanneet |
ii |
olisitte leimanneet |
ette olisi leimanneet |
iii |
olisivat leimanneet |
eivät olisi leimanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimannen |
en leimanne |
ii |
leimannet |
et leimanne |
iii |
leimannee |
ei leimanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leimannemme |
emme leimanne |
ii |
leimannette |
ette leimanne |
iii |
leimannevat |
eivät leimanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen leimannut |
en liene leimannut |
ii |
lienet leimannut |
et liene leimannut |
iii |
lienee leimannut |
ei liene leimannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme leimanneet |
emme liene leimanneet |
ii |
lienette leimanneet |
ette liene leimanneet |
iii |
lienevät leimanneet |
eivät liene leimanneet |
Singular
i |
- |
ii |
leimaa |
iii |
leimatkoon |
Plural
i |
leimatkaamme |
ii |
leimatkaa |
iii |
leimatkoot |
Nom |
- |
leimata |
Tra |
-ksi |
leimataksensa / leimatakseen |
Ine |
-ssa |
leimatessa |
Ins |
-in |
leimaten |
Ine |
-ssa |
leimattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
leimaamaan |
Ine |
-ssa |
leimaamassa |
Ela |
-sta |
leimaamasta |
Ade |
-lla |
leimaamalla |
Abe |
-tta |
leimaamatta |
Ins |
-in |
leimaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
leimaaminen |
Par |
-ta |
leimaamista |
leimaamaisillaan / leimaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
leimataan |
ei leimata |
Imperfect |
leimattiin |
ei leimattu |
Potential |
leimattaneen |
ei leimattane |
Conditional |
leimattaisiin |
ei leimattaisi |
Imperative Present |
leimattakoon |
älköön leimattako |
Imperative Perfect |
olkoon leimattu |
älköön leimattu |
Positive
Negative
Present
leimataan
ei leimata
Imperfect
leimattiin
ei leimattu
Potential
leimattaneen
ei leimattane
Conditional
leimattaisiin
ei leimattaisi
Imperative Present
leimattakoon
älköön leimattako
Imperative Perfect
olkoon leimattu
älköön leimattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
leimaava |
leimattava |
2nd |
leimannut |
leimattu |
3rd |
leimaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
leima |
leimat |
Par |
-ta |
leimaa |
leimoja |
Gen |
-n |
leiman |
leimojen |
Ill |
mihin |
leimaan |
leimoihin |
Ine |
-ssa |
leimassa |
leimoissa |
Ela |
-sta |
leimasta |
leimoista |
All |
-lle |
leimalle |
leimoille |
Ade |
-lla |
leimalla |
leimoilla |
Abl |
-lta |
leimalta |
leimoilta |
Tra |
-ksi |
leimaksi |
leimoiksi |
Ess |
-na |
leimana |
leimoina |
Abe |
-tta |
leimatta |
leimoitta |
Com |
-ne |
- |
leimoine |
Ins |
-in |
- |
leimoin |
Singular
Plural
Nom
-
leima
leimat
Par
-ta
leimaa
leimoja
Gen
-n
leiman
leimojen
Ill
mihin
leimaan
leimoihin
Ine
-ssa
leimassa
leimoissa
Ela
-sta
leimasta
leimoista
All
-lle
leimalle
leimoille
Ade
-lla
leimalla
leimoilla
Abl
-lta
leimalta
leimoilta
Tra
-ksi
leimaksi
leimoiksi
Ess
-na
leimana
leimoina
Abe
-tta
leimatta
leimoitta
Com
-ne
-
leimoine
Ins
-in
-
leimoin
| stamp | leima, leimasin, postimerkki, merkki, jälki, polkaisu |
| label | etiketti, merkki, leima, nimiö, nimilappu, levymerkki |
| mark | merkki, merkintä, markka, jälki, arvosana, leima |
| hallmark | tunnusmerkki, tarkastusleima, leima |
| cachet | leima, arvovalta, merkki, laatumerkki, prestiisi |
| character | merkki, luonne, hahmo, kirjain, kirjainmerkki, leima |
| impress | leima, jälki, merkki |
| chop | kyljys, potkut, leima, isku, suu, sananvaihto |
| coloring | väritys, värjäys, väriaine, värjääminen, värit, leima |
| air | ilma, tuulahdus, ilme, leima, sävelmä, henki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leima |
leima |
leima |
leima |
leima |
leima |
Par |
-ta |
leimaa |
leimoja |
leimaa |
leimoja |
leimaa |
leimoja |
Gen |
-n |
leima |
leimoje |
leima |
leimoje |
leima |
leimoje |
Ill |
mihin |
leimaa |
leimoihi |
leimaa |
leimoihi |
leimaa |
leimoihi |
Ine |
-ssa |
leimassa |
leimoissa |
leimassa |
leimoissa |
leimassa |
leimoissa |
Ela |
-sta |
leimasta |
leimoista |
leimasta |
leimoista |
leimasta |
leimoista |
All |
-lle |
leimalle |
leimoille |
leimalle |
leimoille |
leimalle |
leimoille |
Ade |
-lla |
leimalla |
leimoilla |
leimalla |
leimoilla |
leimalla |
leimoilla |
Abl |
-lta |
leimalta |
leimoilta |
leimalta |
leimoilta |
leimalta |
leimoilta |
Tra |
-ksi |
leimakse |
leimoikse |
leimakse |
leimoikse |
leimakse |
leimoikse |
Ess |
-na |
leimana |
leimoina |
leimana |
leimoina |
leimana |
leimoina |
Abe |
-tta |
leimatta |
leimoitta |
leimatta |
leimoitta |
leimatta |
leimoitta |
Com |
-ne |
- |
leimoine |
- |
leimoine |
- |
leimoine |
Singular
Plural
Nom
-
leima
leima
leima
leima
leima
leima
Par
-ta
leimaa
leimaa
leimaa
leimoja
leimoja
leimoja
Gen
-n
leima
leima
leima
leimoje
leimoje
leimoje
Ill
mihin
leimaa
leimaa
leimaa
leimoihi
leimoihi
leimoihi
Ine
-ssa
leimassa
leimassa
leimassa
leimoissa
leimoissa
leimoissa
Ela
-sta
leimasta
leimasta
leimasta
leimoista
leimoista
leimoista
All
-lle
leimalle
leimalle
leimalle
leimoille
leimoille
leimoille
Ade
-lla
leimalla
leimalla
leimalla
leimoilla
leimoilla
leimoilla
Abl
-lta
leimalta
leimalta
leimalta
leimoilta
leimoilta
leimoilta
Tra
-ksi
leimakse
leimakse
leimakse
leimoikse
leimoikse
leimoikse
Ess
-na
leimana
leimana
leimana
leimoina
leimoina
leimoina
Abe
-tta
leimatta
leimatta
leimatta
leimoitta
leimoitta
leimoitta
Com
-ne
-
-
-
leimoine
leimoine
leimoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leima |
leima |
leima |
leima |
leima |
leima |
Par |
-ta |
leimaa |
leimoja |
leimaa |
leimoja |
leimaa |
leimoja |
Gen |
-n |
leima |
leimoje |
leima |
leimoje |
leima |
leimoje |
Ill |
mihin |
leimaa |
leimoihi |
leimaa |
leimoihi |
leimaa |
leimoihi |
Ine |
-ssa |
leimassa |
leimoissa |
leimassa |
leimoissa |
leimassa |
leimoissa |
Ela |
-sta |
leimasta |
leimoista |
leimasta |
leimoista |
leimasta |
leimoista |
All |
-lle |
leimalle |
leimoille |
leimalle |
leimoille |
leimalle |
leimoille |
Ade |
-lla |
leimalla |
leimoilla |
leimalla |
leimoilla |
leimalla |
leimoilla |
Abl |
-lta |
leimalta |
leimoilta |
leimalta |
leimoilta |
leimalta |
leimoilta |
Tra |
-ksi |
leimakse |
leimoikse |
leimakse |
leimoikse |
leimakse |
leimoikse |
Ess |
-na |
leimana |
leimoina |
leimana |
leimoina |
leimana |
leimoina |
Abe |
-tta |
leimatta |
leimoitta |
leimatta |
leimoitta |
leimatta |
leimoitta |
Com |
-ne |
- |
leimoine |
- |
leimoine |
- |
leimoine |
Singular
Plural
Nom
-
leima
leima
leima
leima
leima
leima
Par
-ta
leimaa
leimaa
leimaa
leimoja
leimoja
leimoja
Gen
-n
leima
leima
leima
leimoje
leimoje
leimoje
Ill
mihin
leimaa
leimaa
leimaa
leimoihi
leimoihi
leimoihi
Ine
-ssa
leimassa
leimassa
leimassa
leimoissa
leimoissa
leimoissa
Ela
-sta
leimasta
leimasta
leimasta
leimoista
leimoista
leimoista
All
-lle
leimalle
leimalle
leimalle
leimoille
leimoille
leimoille
Ade
-lla
leimalla
leimalla
leimalla
leimoilla
leimoilla
leimoilla
Abl
-lta
leimalta
leimalta
leimalta
leimoilta
leimoilta
leimoilta
Tra
-ksi
leimakse
leimakse
leimakse
leimoikse
leimoikse
leimoikse
Ess
-na
leimana
leimana
leimana
leimoina
leimoina
leimoina
Abe
-tta
leimatta
leimatta
leimatta
leimoitta
leimoitta
leimoitta
Com
-ne
-
-
-
leimoine
leimoine
leimoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuki |
tuet |
Par |
-ta |
tukea |
tukia |
Gen |
-n |
tuen |
tukien |
Ill |
mihin |
tukeen |
tukiin |
Ine |
-ssa |
tuessa |
tuissa |
Ela |
-sta |
tuesta |
tuista |
All |
-lle |
tuelle |
tuille |
Ade |
-lla |
tuella |
tuilla |
Abl |
-lta |
tuelta |
tuilta |
Tra |
-ksi |
tueksi |
tuiksi |
Ess |
-na |
tukena |
tukina |
Abe |
-tta |
tuetta |
tuitta |
Com |
-ne |
- |
tukine |
Ins |
-in |
- |
tuin |
Singular
Plural
Nom
-
tuki
tuet
Par
-ta
tukea
tukia
Gen
-n
tuen
tukien
Ill
mihin
tukeen
tukiin
Ine
-ssa
tuessa
tuissa
Ela
-sta
tuesta
tuista
All
-lle
tuelle
tuille
Ade
-lla
tuella
tuilla
Abl
-lta
tuelta
tuilta
Tra
-ksi
tueksi
tuiksi
Ess
-na
tukena
tukina
Abe
-tta
tuetta
tuitta
Com
-ne
-
tukine
Ins
-in
-
tuin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
Par |
-ta |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
Gen |
-n |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
Ill |
mihin |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
Ine |
-ssa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
Ela |
-sta |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
All |
-lle |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
Ade |
-lla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
Abl |
-lta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
Tra |
-ksi |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
Ess |
-na |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
Abe |
-tta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
Com |
-ne |
- |
tukine |
- |
tukine |
- |
tukine |
Singular
Plural
Nom
-
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
Par
-ta
tukea
tukea
tukea
tukia
tukia
tukia
Gen
-n
tuke
tuke
tuke
tukie
tukie
tukie
Ill
mihin
tukee
tukee
tukee
tukii
tukii
tukii
Ine
-ssa
tuessa
tuessa
tuessa
tuissa
tuissa
tuissa
Ela
-sta
tuesta
tuesta
tuesta
tuista
tuista
tuista
All
-lle
tuelle
tuelle
tuelle
tuille
tuille
tuille
Ade
-lla
tuella
tuella
tuella
tuilla
tuilla
tuilla
Abl
-lta
tuelta
tuelta
tuelta
tuilta
tuilta
tuilta
Tra
-ksi
tuekse
tuekse
tuekse
tuikse
tuikse
tuikse
Ess
-na
tukena
tukena
tukena
tukina
tukina
tukina
Abe
-tta
tuetta
tuetta
tuetta
tuitta
tuitta
tuitta
Com
-ne
-
-
-
tukine
tukine
tukine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
tuke |
Par |
-ta |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
tukea |
tukia |
Gen |
-n |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
tuke |
tukie |
Ill |
mihin |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
tukee |
tukii |
Ine |
-ssa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
tuessa |
tuissa |
Ela |
-sta |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
tuesta |
tuista |
All |
-lle |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
tuelle |
tuille |
Ade |
-lla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
tuella |
tuilla |
Abl |
-lta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
tuelta |
tuilta |
Tra |
-ksi |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
tuekse |
tuikse |
Ess |
-na |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
tukena |
tukina |
Abe |
-tta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
tuetta |
tuitta |
Com |
-ne |
- |
tukine |
- |
tukine |
- |
tukine |
Singular
Plural
Nom
-
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
tuke
Par
-ta
tukea
tukea
tukea
tukia
tukia
tukia
Gen
-n
tuke
tuke
tuke
tukie
tukie
tukie
Ill
mihin
tukee
tukee
tukee
tukii
tukii
tukii
Ine
-ssa
tuessa
tuessa
tuessa
tuissa
tuissa
tuissa
Ela
-sta
tuesta
tuesta
tuesta
tuista
tuista
tuista
All
-lle
tuelle
tuelle
tuelle
tuille
tuille
tuille
Ade
-lla
tuella
tuella
tuella
tuilla
tuilla
tuilla
Abl
-lta
tuelta
tuelta
tuelta
tuilta
tuilta
tuilta
Tra
-ksi
tuekse
tuekse
tuekse
tuikse
tuikse
tuikse
Ess
-na
tukena
tukena
tukena
tukina
tukina
tukina
Abe
-tta
tuetta
tuetta
tuetta
tuitta
tuitta
tuitta
Com
-ne
-
-
-
tukine
tukine
tukine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net