leijuu |
Verb, Active voice Indicative Present 3rd singular |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ juu |
Noun |
|
| to float | kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, kuljeskella |
| to hover | liihottaa, häilyä, hääriä, leijua, leijailla, olla paikallaan ilmassa |
| to waft | leijua, lehahtaa, henkäillä, kuljettaa, kantaa |
| to be wafted | kantautua, leijua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijun |
|
ii |
leijut |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijumme / leijutaan |
|
ii |
leijutte |
|
iii |
leijuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijuin |
|
ii |
leijuit |
|
iii |
leijui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijuimme / leijuttiin |
|
ii |
leijuitte |
|
iii |
leijuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen leijunut |
en ole leijunut |
ii |
olet leijunut |
et ole leijunut |
iii |
on leijunut |
ei ole leijunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme leijuneet |
emme ole leijuneet |
ii |
olette leijuneet |
ette ole leijuneet |
iii |
ovat leijuneet |
eivät ole leijuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin leijunut |
en ollut leijunut |
ii |
olit leijunut |
et ollut leijunut |
iii |
oli leijunut |
ei ollut leijunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme leijuneet |
emme olleet leijuneet |
ii |
olitte leijuneet |
ette olleet leijuneet |
iii |
olivat leijuneet |
eivät olleet leijuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijuisin |
|
ii |
leijuisit |
|
iii |
leijuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijuisimme |
|
ii |
leijuisitte |
|
iii |
leijuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin leijunut |
en olisi leijunut |
ii |
olisit leijunut |
et olisi leijunut |
iii |
olisi leijunut |
ei olisi leijunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme leijuneet |
emme olisi leijuneet |
ii |
olisitte leijuneet |
ette olisi leijuneet |
iii |
olisivat leijuneet |
eivät olisi leijuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijunen |
en leijune |
ii |
leijunet |
et leijune |
iii |
leijunee |
ei leijune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
leijunemme |
emme leijune |
ii |
leijunette |
ette leijune |
iii |
leijunevat |
eivät leijune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen leijunut |
en liene leijunut |
ii |
lienet leijunut |
et liene leijunut |
iii |
lienee leijunut |
ei liene leijunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme leijuneet |
emme liene leijuneet |
ii |
lienette leijuneet |
ette liene leijuneet |
iii |
lienevät leijuneet |
eivät liene leijuneet |
Singular
i |
- |
ii |
leiju |
iii |
leijukoon |
Plural
i |
leijukaamme |
ii |
leijukaa |
iii |
leijukoot |
Nom |
- |
leijua |
Tra |
-ksi |
leijuaksensa / leijuakseen |
Ine |
-ssa |
leijuessa |
Ins |
-in |
leijuen |
Ine |
-ssa |
leijuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
leijumaan |
Ine |
-ssa |
leijumassa |
Ela |
-sta |
leijumasta |
Ade |
-lla |
leijumalla |
Abe |
-tta |
leijumatta |
Ins |
-in |
leijuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
leijuminen |
Par |
-ta |
leijumista |
leijumaisillaan / leijumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
leijutaan |
ei leijuta |
Imperfect |
leijuttiin |
ei leijuttu |
Potential |
leijuttaneen |
ei leijuttane |
Conditional |
leijuttaisiin |
ei leijuttaisi |
Imperative Present |
leijuttakoon |
älköön leijuttako |
Imperative Perfect |
olkoon leijuttu |
älköön leijuttu |
Positive
Negative
Present
leijutaan
ei leijuta
Imperfect
leijuttiin
ei leijuttu
Potential
leijuttaneen
ei leijuttane
Conditional
leijuttaisiin
ei leijuttaisi
Imperative Present
leijuttakoon
älköön leijuttako
Imperative Perfect
olkoon leijuttu
älköön leijuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
leijuva |
leijuttava |
2nd |
leijunut |
leijuttu |
3rd |
leijuma |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lei |
leit |
Par |
-ta |
leitä |
leitä |
Gen |
-n |
lein |
leitten / leiden |
Ill |
mihin |
leihin |
leihin |
Ine |
-ssa |
leissä |
leissä |
Ela |
-sta |
leistä |
leistä |
All |
-lle |
leille |
leille |
Ade |
-lla |
leillä |
leillä |
Abl |
-lta |
leiltä |
leiltä |
Tra |
-ksi |
leiksi |
leiksi |
Ess |
-na |
leinä |
leinä |
Abe |
-tta |
leittä |
leittä |
Com |
-ne |
- |
leine |
Ins |
-in |
- |
lein |
Singular
Plural
Nom
-
lei
leit
Par
-ta
leitä
leitä
Gen
-n
lein
leitten / leiden
Ill
mihin
leihin
leihin
Ine
-ssa
leissä
leissä
Ela
-sta
leistä
leistä
All
-lle
leille
leille
Ade
-lla
leillä
leillä
Abl
-lta
leiltä
leiltä
Tra
-ksi
leiksi
leiksi
Ess
-na
leinä
leinä
Abe
-tta
leittä
leittä
Com
-ne
-
leine
Ins
-in
-
lein
| lei | |
| a lei | |
| of Lei |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lei |
lei |
lei |
lei |
lei |
lei |
Par |
-ta |
leitä |
leitä |
leitä |
leitä |
leitä |
leitä |
Gen |
-n |
lei |
leitte |
lei |
leitte |
lei |
leitte |
Ill |
mihin |
leihi |
leihi |
leihi |
leihi |
leihi |
leihi |
Ine |
-ssa |
leissä |
leissä |
leissä |
leissä |
leissä |
leissä |
Ela |
-sta |
leistä |
leistä |
leistä |
leistä |
leistä |
leistä |
All |
-lle |
leille |
leille |
leille |
leille |
leille |
leille |
Ade |
-lla |
leillä |
leillä |
leillä |
leillä |
leillä |
leillä |
Abl |
-lta |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
Tra |
-ksi |
leikse |
leikse |
leikse |
leikse |
leikse |
leikse |
Ess |
-na |
leinä |
leinä |
leinä |
leinä |
leinä |
leinä |
Abe |
-tta |
leittä |
leittä |
leittä |
leittä |
leittä |
leittä |
Com |
-ne |
- |
leine |
- |
leine |
- |
leine |
Singular
Plural
Nom
-
lei
lei
lei
lei
lei
lei
Par
-ta
leitä
leitä
leitä
leitä
leitä
leitä
Gen
-n
lei
lei
lei
leitte
leitte
leitte
Ill
mihin
leihi
leihi
leihi
leihi
leihi
leihi
Ine
-ssa
leissä
leissä
leissä
leissä
leissä
leissä
Ela
-sta
leistä
leistä
leistä
leistä
leistä
leistä
All
-lle
leille
leille
leille
leille
leille
leille
Ade
-lla
leillä
leillä
leillä
leillä
leillä
leillä
Abl
-lta
leiltä
leiltä
leiltä
leiltä
leiltä
leiltä
Tra
-ksi
leikse
leikse
leikse
leikse
leikse
leikse
Ess
-na
leinä
leinä
leinä
leinä
leinä
leinä
Abe
-tta
leittä
leittä
leittä
leittä
leittä
leittä
Com
-ne
-
-
-
leine
leine
leine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lei |
lei |
lei |
lei |
lei |
lei |
Par |
-ta |
leitä |
leitä |
leitä |
leitä |
leitä |
leitä |
Gen |
-n |
lei |
leitte |
lei |
leitte |
lei |
leitte |
Ill |
mihin |
leihi |
leihi |
leihi |
leihi |
leihi |
leihi |
Ine |
-ssa |
leissä |
leissä |
leissä |
leissä |
leissä |
leissä |
Ela |
-sta |
leistä |
leistä |
leistä |
leistä |
leistä |
leistä |
All |
-lle |
leille |
leille |
leille |
leille |
leille |
leille |
Ade |
-lla |
leillä |
leillä |
leillä |
leillä |
leillä |
leillä |
Abl |
-lta |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
leiltä |
Tra |
-ksi |
leikse |
leikse |
leikse |
leikse |
leikse |
leikse |
Ess |
-na |
leinä |
leinä |
leinä |
leinä |
leinä |
leinä |
Abe |
-tta |
leittä |
leittä |
leittä |
leittä |
leittä |
leittä |
Com |
-ne |
- |
leine |
- |
leine |
- |
leine |
Singular
Plural
Nom
-
lei
lei
lei
lei
lei
lei
Par
-ta
leitä
leitä
leitä
leitä
leitä
leitä
Gen
-n
lei
lei
lei
leitte
leitte
leitte
Ill
mihin
leihi
leihi
leihi
leihi
leihi
leihi
Ine
-ssa
leissä
leissä
leissä
leissä
leissä
leissä
Ela
-sta
leistä
leistä
leistä
leistä
leistä
leistä
All
-lle
leille
leille
leille
leille
leille
leille
Ade
-lla
leillä
leillä
leillä
leillä
leillä
leillä
Abl
-lta
leiltä
leiltä
leiltä
leiltä
leiltä
leiltä
Tra
-ksi
leikse
leikse
leikse
leikse
leikse
leikse
Ess
-na
leinä
leinä
leinä
leinä
leinä
leinä
Abe
-tta
leittä
leittä
leittä
leittä
leittä
leittä
Com
-ne
-
-
-
leine
leine
leine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
Par
-ta
-
-
Gen
-n
-
-
Ill
mihin
-
-
Ine
-ssa
-
-
Ela
-sta
-
-
All
-lle
-
-
Ade
-lla
-
-
Abl
-lta
-
-
Tra
-ksi
-
-
Ess
-na
-
-
Abe
-tta
-
-
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
-
| Yeah | |
| yep | juu, kyllä |
| yes | kyllä, juu |
| Yeah |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net