logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

leijua, verb

Word analysis
leijuu

leijuu

leijua

Verb, Active voice Indicative Present 3rd singular

lei

Noun, Singular Nominative

+ juu

Noun

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to hover, levitate, float in the air - (slang) to flaunt, show off, brag leveillä Show more arrow right leij- +‎ -ua. Show more arrow right
to float kellua, leijua, ajelehtia, uida, kuljettaa, kuljeskella
to hover liihottaa, häilyä, hääriä, leijua, leijailla, olla paikallaan ilmassa
to waft leijua, lehahtaa, henkäillä, kuljettaa, kantaa
to be wafted kantautua, leijua
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Ne leijuvat. They float. Ne kaikki leijuvat. They all float. Hänen biisoninsa leijuu. His bison creature thing floats. Etten leijuisi avaruuteen. You know, so wouldn't go floating up into space! Koko meren päällä leijuu kirous! That is why this sea is cursed. Leijuvia värejä? Floating colors? Leijuva maissihodari. There's a floating corn dog. Leijuu yllämme miljoonina palasina. It's flying over our heads in a million pieces. Jaloviinan eeppinen euforia leijuu. The epic euphoria of brandy lingers on. Se leijui ilmassa. It just hung in the air. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

leijun

en leiju

ii

leijut

et leiju

iii

leijuu

ei leiju

Plural

Positive

Negative

i

leijumme / leijutaan

emme leiju / ei leijuta

ii

leijutte

ette leiju

iii

leijuvat

eivät leiju

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

leijuin

en leijunut

ii

leijuit

et leijunut

iii

leijui

ei leijunut

Plural

Positive

Negative

i

leijuimme / leijuttiin

emme leijuneet / ei leijuttu

ii

leijuitte

ette leijuneet

iii

leijuivat

eivät leijuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen leijunut

en ole leijunut

ii

olet leijunut

et ole leijunut

iii

on leijunut

ei ole leijunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme leijuneet

emme ole leijuneet

ii

olette leijuneet

ette ole leijuneet

iii

ovat leijuneet

eivät ole leijuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin leijunut

en ollut leijunut

ii

olit leijunut

et ollut leijunut

iii

oli leijunut

ei ollut leijunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme leijuneet

emme olleet leijuneet

ii

olitte leijuneet

ette olleet leijuneet

iii

olivat leijuneet

eivät olleet leijuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

leijuisin

en leijuisi

ii

leijuisit

et leijuisi

iii

leijuisi

ei leijuisi

Plural

Positive

Negative

i

leijuisimme

emme leijuisi

ii

leijuisitte

ette leijuisi

iii

leijuisivat

eivät leijuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin leijunut

en olisi leijunut

ii

olisit leijunut

et olisi leijunut

iii

olisi leijunut

ei olisi leijunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme leijuneet

emme olisi leijuneet

ii

olisitte leijuneet

ette olisi leijuneet

iii

olisivat leijuneet

eivät olisi leijuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

leijunen

en leijune

ii

leijunet

et leijune

iii

leijunee

ei leijune

Plural

Positive

Negative

i

leijunemme

emme leijune

ii

leijunette

ette leijune

iii

leijunevat

eivät leijune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen leijunut

en liene leijunut

ii

lienet leijunut

et liene leijunut

iii

lienee leijunut

ei liene leijunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme leijuneet

emme liene leijuneet

ii

lienette leijuneet

ette liene leijuneet

iii

lienevät leijuneet

eivät liene leijuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

leiju

iii

leijukoon

Plural

i

leijukaamme

ii

leijukaa

iii

leijukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

leijua

Tra

-ksi

leijuaksensa / leijuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

leijuessa

Ins

-in

leijuen

Ine

-ssa

leijuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

leijumaan

Ine

-ssa

leijumassa

Ela

-sta

leijumasta

Ade

-lla

leijumalla

Abe

-tta

leijumatta

Ins

-in

leijuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

leijuminen

Par

-ta

leijumista

Infinitive V

leijumaisillaan / leijumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

leijutaan

ei leijuta

Imperfect

leijuttiin

ei leijuttu

Potential

leijuttaneen

ei leijuttane

Conditional

leijuttaisiin

ei leijuttaisi

Imperative Present

leijuttakoon

älköön leijuttako

Imperative Perfect

olkoon leijuttu

älköön leijuttu

Positive

Negative

Present

leijutaan

ei leijuta

Imperfect

leijuttiin

ei leijuttu

Potential

leijuttaneen

ei leijuttane

Conditional

leijuttaisiin

ei leijuttaisi

Imperative Present

leijuttakoon

älköön leijuttako

Imperative Perfect

olkoon leijuttu

älköön leijuttu

Participle

Active

Passive

1st

leijuva

leijuttava

2nd

leijunut

leijuttu

3rd

leijuma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lei

leit

Par

-ta

leitä

leitä

Gen

-n

lein

leitten / leiden

Ill

mihin

leihin

leihin

Ine

-ssa

leissä

leissä

Ela

-sta

leistä

leistä

All

-lle

leille

leille

Ade

-lla

leillä

leillä

Abl

-lta

leiltä

leiltä

Tra

-ksi

leiksi

leiksi

Ess

-na

leinä

leinä

Abe

-tta

leittä

leittä

Com

-ne

-

leine

Ins

-in

-

lein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lei

leit

Par

-ta

leitä

leitä

Gen

-n

lein

leitten / leiden

Ill

mihin

leihin

leihin

Ine

-ssa

leissä

leissä

Ela

-sta

leistä

leistä

All

-lle

leille

leille

Ade

-lla

leillä

leillä

Abl

-lta

leiltä

leiltä

Tra

-ksi

leiksi

leiksi

Ess

-na

leinä

leinä

Abe

-tta

leittä

leittä

Com

-ne

-

leine

Ins

-in

-

lein

lei
a lei
of Lei
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Global Voices; OpenSubtitles Leinis-hotellit. Leini Hotels. Leipä on pöydällä. Bread is on the table. Lei ei töyhtöpäähän takertunut. The lei did not get tangled in the crest. Tuoksuu leipä. I smell bread. Lei on ollut voimassa vuodesta 1976. The lei has been in force since 1976. Veli Lei, käy istumaan. Brother Lai, have a seat. Lei on myös tunnettu museo vierailluista. The lei is also known as the museum of tourists. Nimeltään Leinikin leipomo. It's called the Buttercup Bakery. Leinikin terälehdet ovat keltaisia. The petals of leinikin are yellow. Hän piteli lei vapaasti riippuen etusormellaan. He twirled the lei freely hanging on his index finger. Show more arrow right

Wiktionary

A lei (Hawaiian garland of flowers). (nonstandard, obsolete) A leu (unit of currency of Romania and Moldova). Show more arrow right (unit of currency): leu Show more arrow right

Wikipedia

Lei (Hawaii) A lei is a flower necklace from Hawaii. The flower used most is the hibiscus or the orchid. May First is called "Lei Day" in Hawaii. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leini

leini

leisi

leisi

leinsä

leinsä

Par

-ta

leitäni

leitäni

leitäsi

leitäsi

leitänsä / leitään

leitänsä / leitään

Gen

-n

leini

leitteni / leideni

leisi

leittesi / leidesi

leinsä

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihini

leihini

leihisi

leihisi

leihinsä

leihinsä

Ine

-ssa

leissäni

leissäni

leissäsi

leissäsi

leissänsä / leissään

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistäni

leistäni

leistäsi

leistäsi

leistänsä / leistään

leistänsä / leistään

All

-lle

leilleni

leilleni

leillesi

leillesi

leillensä / leilleen

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leilläni

leilläni

leilläsi

leilläsi

leillänsä / leillään

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltäni

leiltäni

leiltäsi

leiltäsi

leiltänsä / leiltään

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leikseni

leikseni

leiksesi

leiksesi

leiksensä / leikseen

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinäni

leinäni

leinäsi

leinäsi

leinänsä / leinään

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittäni

leittäni

leittäsi

leittäsi

leittänsä / leittään

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

leineni

-

leinesi

-

leinensä / leineen

Singular

Plural

Nom

-

leini

leisi

leinsä

leini

leisi

leinsä

Par

-ta

leitäni

leitäsi

leitänsä / leitään

leitäni

leitäsi

leitänsä / leitään

Gen

-n

leini

leisi

leinsä

leitteni / leideni

leittesi / leidesi

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihini

leihisi

leihinsä

leihini

leihisi

leihinsä

Ine

-ssa

leissäni

leissäsi

leissänsä / leissään

leissäni

leissäsi

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistäni

leistäsi

leistänsä / leistään

leistäni

leistäsi

leistänsä / leistään

All

-lle

leilleni

leillesi

leillensä / leilleen

leilleni

leillesi

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leilläni

leilläsi

leillänsä / leillään

leilläni

leilläsi

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltäni

leiltäsi

leiltänsä / leiltään

leiltäni

leiltäsi

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leikseni

leiksesi

leiksensä / leikseen

leikseni

leiksesi

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinäni

leinäsi

leinänsä / leinään

leinäni

leinäsi

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittäni

leittäsi

leittänsä / leittään

leittäni

leittäsi

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

-

-

leineni

leinesi

leinensä / leineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leimme

leimme

leinne

leinne

leinsä

leinsä

Par

-ta

leitämme

leitämme

leitänne

leitänne

leitänsä / leitään

leitänsä / leitään

Gen

-n

leimme

leittemme / leidemme

leinne

leittenne / leidenne

leinsä

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihimme

leihimme

leihinne

leihinne

leihinsä

leihinsä

Ine

-ssa

leissämme

leissämme

leissänne

leissänne

leissänsä / leissään

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistämme

leistämme

leistänne

leistänne

leistänsä / leistään

leistänsä / leistään

All

-lle

leillemme

leillemme

leillenne

leillenne

leillensä / leilleen

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leillämme

leillämme

leillänne

leillänne

leillänsä / leillään

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltämme

leiltämme

leiltänne

leiltänne

leiltänsä / leiltään

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leiksemme

leiksemme

leiksenne

leiksenne

leiksensä / leikseen

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinämme

leinämme

leinänne

leinänne

leinänsä / leinään

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittämme

leittämme

leittänne

leittänne

leittänsä / leittään

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

leinemme

-

leinenne

-

leinensä / leineen

Singular

Plural

Nom

-

leimme

leinne

leinsä

leimme

leinne

leinsä

Par

-ta

leitämme

leitänne

leitänsä / leitään

leitämme

leitänne

leitänsä / leitään

Gen

-n

leimme

leinne

leinsä

leittemme / leidemme

leittenne / leidenne

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihimme

leihinne

leihinsä

leihimme

leihinne

leihinsä

Ine

-ssa

leissämme

leissänne

leissänsä / leissään

leissämme

leissänne

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistämme

leistänne

leistänsä / leistään

leistämme

leistänne

leistänsä / leistään

All

-lle

leillemme

leillenne

leillensä / leilleen

leillemme

leillenne

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leillämme

leillänne

leillänsä / leillään

leillämme

leillänne

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltämme

leiltänne

leiltänsä / leiltään

leiltämme

leiltänne

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leiksemme

leiksenne

leiksensä / leikseen

leiksemme

leiksenne

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinämme

leinänne

leinänsä / leinään

leinämme

leinänne

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittämme

leittänne

leittänsä / leittään

leittämme

leittänne

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

-

-

leinemme

leinenne

leinensä / leineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Yeah
yep juu, kyllä
yes kyllä, juu
Yeah
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept