lammastaan |
Noun, Singular Nominative |
|
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Partitive 3rd singular possessive |
||
Noun, Singular Partitive 3rd plural possessive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lammas |
lampaat |
Par |
-ta |
lammasta |
lampaita / lampahia |
Gen |
-n |
lampaan |
lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten |
Ill |
mihin |
lampaaseen |
lampaisiin / lampaihin / lampahisin |
Ine |
-ssa |
lampaassa |
lampahissa / lampaissa |
Ela |
-sta |
lampaasta |
lampahista / lampaista |
All |
-lle |
lampaalle |
lampahille / lampaille |
Ade |
-lla |
lampaalla |
lampahilla / lampailla |
Abl |
-lta |
lampaalta |
lampahilta / lampailta |
Tra |
-ksi |
lampaaksi |
lampahiksi / lampaiksi |
Ess |
-na |
lampaana |
lampahina / lampaina |
Abe |
-tta |
lampaatta |
lampahitta / lampaitta |
Com |
-ne |
- |
lampahine / lampaine |
Ins |
-in |
- |
lampahin / lampain |
Singular
Plural
Nom
-
lammas
lampaat
Par
-ta
lammasta
lampaita / lampahia
Gen
-n
lampaan
lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten
Ill
mihin
lampaaseen
lampaisiin / lampaihin / lampahisin
Ine
-ssa
lampaassa
lampahissa / lampaissa
Ela
-sta
lampaasta
lampahista / lampaista
All
-lle
lampaalle
lampahille / lampaille
Ade
-lla
lampaalla
lampahilla / lampailla
Abl
-lta
lampaalta
lampahilta / lampailta
Tra
-ksi
lampaaksi
lampahiksi / lampaiksi
Ess
-na
lampaana
lampahina / lampaina
Abe
-tta
lampaatta
lampahitta / lampaitta
Com
-ne
-
lampahine / lampaine
Ins
-in
-
lampahin / lampain
| sheep | lammas |
| lamb | karitsa, lammas, lampaanliha, vuona, lapsonen, lapsukainen |
| mutton | lampaanliha, lammas |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
Par |
-ta |
lammasta |
lampaita |
lammasta |
lampaita |
lammasta |
lampaita |
Gen |
-n |
lampaa |
lampaitte |
lampaa |
lampaitte |
lampaa |
lampaitte |
Ill |
mihin |
lampaasee |
lampaisii |
lampaasee |
lampaisii |
lampaasee |
lampaisii |
Ine |
-ssa |
lampaassa |
lampahissa |
lampaassa |
lampahissa |
lampaassa |
lampahissa |
Ela |
-sta |
lampaasta |
lampahista |
lampaasta |
lampahista |
lampaasta |
lampahista |
All |
-lle |
lampaalle |
lampahille |
lampaalle |
lampahille |
lampaalle |
lampahille |
Ade |
-lla |
lampaalla |
lampahilla |
lampaalla |
lampahilla |
lampaalla |
lampahilla |
Abl |
-lta |
lampaalta |
lampahilta |
lampaalta |
lampahilta |
lampaalta |
lampahilta |
Tra |
-ksi |
lampaakse |
lampahikse |
lampaakse |
lampahikse |
lampaakse |
lampahiks |
Ess |
-na |
lampaana |
lampahina |
lampaana |
lampahina |
lampaana |
lampahina |
Abe |
-tta |
lampaatta |
lampahitta |
lampaatta |
lampahitta |
lampaatta |
lampahitta |
Com |
-ne |
- |
lampahine |
- |
lampahine |
- |
lampahin |
Singular
Plural
Nom
-
lampaa
lampaa
lampaa
lampaa
lampaa
lampaa
Par
-ta
lammasta
lammasta
lammasta
lampaita
lampaita
lampaita
Gen
-n
lampaa
lampaa
lampaa
lampaitte
lampaitte
lampaitte
Ill
mihin
lampaasee
lampaasee
lampaasee
lampaisii
lampaisii
lampaisii
Ine
-ssa
lampaassa
lampaassa
lampaassa
lampahissa
lampahissa
lampahissa
Ela
-sta
lampaasta
lampaasta
lampaasta
lampahista
lampahista
lampahista
All
-lle
lampaalle
lampaalle
lampaalle
lampahille
lampahille
lampahille
Ade
-lla
lampaalla
lampaalla
lampaalla
lampahilla
lampahilla
lampahilla
Abl
-lta
lampaalta
lampaalta
lampaalta
lampahilta
lampahilta
lampahilta
Tra
-ksi
lampaakse
lampaakse
lampaakse
lampahikse
lampahikse
lampahiks
Ess
-na
lampaana
lampaana
lampaana
lampahina
lampahina
lampahina
Abe
-tta
lampaatta
lampaatta
lampaatta
lampahitta
lampahitta
lampahitta
Com
-ne
-
-
-
lampahine
lampahine
lampahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
lampaa |
Par |
-ta |
lammasta |
lampaita |
lammasta |
lampaita |
lammasta |
lampaita |
Gen |
-n |
lampaa |
lampaitte |
lampaa |
lampaitte |
lampaa |
lampaitte |
Ill |
mihin |
lampaasee |
lampaisii |
lampaasee |
lampaisii |
lampaasee |
lampaisii |
Ine |
-ssa |
lampaassa |
lampahissa |
lampaassa |
lampahissa |
lampaassa |
lampahissa |
Ela |
-sta |
lampaasta |
lampahista |
lampaasta |
lampahista |
lampaasta |
lampahista |
All |
-lle |
lampaalle |
lampahille |
lampaalle |
lampahille |
lampaalle |
lampahille |
Ade |
-lla |
lampaalla |
lampahilla |
lampaalla |
lampahilla |
lampaalla |
lampahilla |
Abl |
-lta |
lampaalta |
lampahilta |
lampaalta |
lampahilta |
lampaalta |
lampahilta |
Tra |
-ksi |
lampaakse |
lampahikse |
lampaakse |
lampahikse |
lampaakse |
lampahiks |
Ess |
-na |
lampaana |
lampahina |
lampaana |
lampahina |
lampaana |
lampahina |
Abe |
-tta |
lampaatta |
lampahitta |
lampaatta |
lampahitta |
lampaatta |
lampahitta |
Com |
-ne |
- |
lampahine |
- |
lampahine |
- |
lampahin |
Singular
Plural
Nom
-
lampaa
lampaa
lampaa
lampaa
lampaa
lampaa
Par
-ta
lammasta
lammasta
lammasta
lampaita
lampaita
lampaita
Gen
-n
lampaa
lampaa
lampaa
lampaitte
lampaitte
lampaitte
Ill
mihin
lampaasee
lampaasee
lampaasee
lampaisii
lampaisii
lampaisii
Ine
-ssa
lampaassa
lampaassa
lampaassa
lampahissa
lampahissa
lampahissa
Ela
-sta
lampaasta
lampaasta
lampaasta
lampahista
lampahista
lampahista
All
-lle
lampaalle
lampaalle
lampaalle
lampahille
lampahille
lampahille
Ade
-lla
lampaalla
lampaalla
lampaalla
lampahilla
lampahilla
lampahilla
Abl
-lta
lampaalta
lampaalta
lampaalta
lampahilta
lampahilta
lampahilta
Tra
-ksi
lampaakse
lampaakse
lampaakse
lampahikse
lampahikse
lampahiks
Ess
-na
lampaana
lampaana
lampaana
lampahina
lampahina
lampahina
Abe
-tta
lampaatta
lampaatta
lampaatta
lampahitta
lampahitta
lampahitta
Com
-ne
-
-
-
lampahine
lampahine
lampahin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net