logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lammas, noun

Word analysis
lammastaan

lammastaan

lammas

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

lammas

Noun, Singular Partitive 3rd singular possessive

lammas

Noun, Singular Partitive 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

sheep lammas
lamb karitsa, lammas, lampaanliha, vuona, lapsonen, lapsukainen
mutton lampaanliha, lammas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; WikiMatrix; Europarl parallel corpus; LDS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence number 4567.; EuroParl2021 Lammas syö ruohoa. The sheep is eating grass. Lammas laitumella. The sheep is in the pasture. Lammas on valkoinen. The sheep is white. Lammas on maatilalla. The sheep is on the farm. Lammas lampaana, susi sutena. The sheep as a lamb, the wolf as a wolf. Lammas on maatalouden tärkeä tuotantoeläin. The sheep is an important livestock animal in agriculture. Jos lammas eksyy pois laumasta. Because there is danger when sheep go wrong:. Lampaan suolta. Sheep's intestine. Ostin lammasta kaupasta. I bought some lamb from the store. 4) Lampaat ja vuohet. (4) Sheep and goats. Show more arrow right

Wiktionary

sheep (woolly ruminant of the genus Ovis; either used generically or referring more specifically to a female mature one) - mutton (meat as food) lampaanliha (figuratively) sheep, lamb (timid, shy person who is easily led by others) - (Internet slang) an employed person, a non-NEET, a normie - Show more arrow right dallinlammasemälammaskarakullammaskultalammaslammasaitauslammaskaalilammaskarsinalammaskatraslammaslaidunlammaslaumalammaslihalammasmainenlammasnahkalammasnavettalammaspaimenlammaspaistilammasrotulammassuojalammastalouslammastarhalammasturkkilampaanhoitolampaankarelampaankyljyslampaankääpälampaanlapalampaanlihalampaannahkalampaanpaistilampaanpitolampaanpäälampaanreisilampaansaparolampaansatulalampaantaljalampaanvillalampaanviululampaanvuonalampaanvuotamerinolammasmusta lammasmustalammaspääsiäislammassavulammasuhrilammas Show more arrow right From Proto-Finnic lambas, borrowed from Proto-Germanic lambaz. Show more arrow right

Wikipedia

Sheep Sheep (Ovis aries) are quadrupedal, ruminant mammals typically kept as livestock. Like all ruminants, sheep are members of the order Artiodactyla, the even-toed ungulates. Although the name sheep applies to many species in the genus Ovis, in everyday usage it almost always refers to Ovis aries. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaani

lampaasi

lampaasi

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lampaitani / lampahiani

lammastasi

lampaitasi / lampahiasi

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaasi

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaaseesi

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampahissani / lampaissani

lampaassasi

lampahissasi / lampaissasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampahistani / lampaistani

lampaastasi

lampahistasi / lampaistasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampahilleni / lampailleni

lampaallesi

lampahillesi / lampaillesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampahillani / lampaillani

lampaallasi

lampahillasi / lampaillasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampahiltani / lampailtani

lampaaltasi

lampahiltasi / lampailtasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampahikseni / lampaikseni

lampaaksesi

lampahiksesi / lampaiksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampahinani / lampainani

lampaanasi

lampahinasi / lampainasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampahittani / lampaittani

lampaattasi

lampahittasi / lampaittasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahineni / lampaineni

-

lampahinesi / lampainesi

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaani

lampaasi

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lammastasi

lammastansa / lammastaan

lampaitani / lampahiani

lampaitasi / lampahiasi

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaaseesi

lampaaseensa

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampaassasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissani / lampaissani

lampahissasi / lampaissasi

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampaastasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistani / lampaistani

lampahistasi / lampaistasi

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampaallesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahilleni / lampailleni

lampahillesi / lampaillesi

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampaallasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillani / lampaillani

lampahillasi / lampaillasi

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampaaltasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltani / lampailtani

lampahiltasi / lampailtasi

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampaaksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseni / lampaikseni

lampahiksesi / lampaiksesi

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampaanasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinani / lampainani

lampahinasi / lampainasi

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampaattasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittani / lampaittani

lampahittasi / lampaittasi

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahineni / lampaineni

lampahinesi / lampainesi

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaamme

lampaanne

lampaanne

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lampaitamme / lampahiamme

lammastanne

lampaitanne / lampahianne

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaanne

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaaseenne

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampahissamme / lampaissamme

lampaassanne

lampahissanne / lampaissanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampahistamme / lampaistamme

lampaastanne

lampahistanne / lampaistanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampahillemme / lampaillemme

lampaallenne

lampahillenne / lampaillenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampahillamme / lampaillamme

lampaallanne

lampahillanne / lampaillanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampahiltamme / lampailtamme

lampaaltanne

lampahiltanne / lampailtanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampahiksemme / lampaiksemme

lampaaksenne

lampahiksenne / lampaiksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampahinamme / lampainamme

lampaananne

lampahinanne / lampainanne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampahittamme / lampaittamme

lampaattanne

lampahittanne / lampaittanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahinemme / lampainemme

-

lampahinenne / lampainenne

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaamme

lampaanne

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lammastanne

lammastansa / lammastaan

lampaitamme / lampahiamme

lampaitanne / lampahianne

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaaseenne

lampaaseensa

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampaassanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissamme / lampaissamme

lampahissanne / lampaissanne

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampaastanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistamme / lampaistamme

lampahistanne / lampaistanne

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampaallenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillemme / lampaillemme

lampahillenne / lampaillenne

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampaallanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillamme / lampaillamme

lampahillanne / lampaillanne

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampaaltanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltamme / lampailtamme

lampahiltanne / lampailtanne

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampaaksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahiksemme / lampaiksemme

lampahiksenne / lampaiksenne

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampaananne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinamme / lampainamme

lampahinanne / lampainanne

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampaattanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittamme / lampaittamme

lampahittanne / lampaittanne

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahinemme / lampainemme

lampahinenne / lampainenne

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept