logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lammas, noun

Word analysis
lammasliha

lammasliha

lammas

Noun, Singular Nominative

+ liha

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

sheep lammas
lamb karitsa, lammas, lampaanliha, vuona, lapsonen, lapsukainen
mutton lampaanliha, lammas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; WikiMatrix; Europarl parallel corpus; LDS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence number 4567.; EuroParl2021 Lammas syö ruohoa. The sheep is eating grass. Lammas laitumella. The sheep is in the pasture. Lammas on valkoinen. The sheep is white. Lammas on maatilalla. The sheep is on the farm. Lammas lampaana, susi sutena. The sheep as a lamb, the wolf as a wolf. Lammas on maatalouden tärkeä tuotantoeläin. The sheep is an important livestock animal in agriculture. Jos lammas eksyy pois laumasta. Because there is danger when sheep go wrong:. Lampaan suolta. Sheep's intestine. Ostin lammasta kaupasta. I bought some lamb from the store. 4) Lampaat ja vuohet. (4) Sheep and goats. Show more arrow right

Wiktionary

sheep (woolly ruminant of the genus Ovis; either used generically or referring more specifically to a female mature one) - mutton (meat as food) lampaanliha (figuratively) sheep, lamb (timid, shy person who is easily led by others) - (Internet slang) an employed person, a non-NEET, a normie - Show more arrow right dallinlammasemälammaskarakullammaskultalammaslammasaitauslammaskaalilammaskarsinalammaskatraslammaslaidunlammaslaumalammaslihalammasmainenlammasnahkalammasnavettalammaspaimenlammaspaistilammasrotulammassuojalammastalouslammastarhalammasturkkilampaanhoitolampaankarelampaankyljyslampaankääpälampaanlapalampaanlihalampaannahkalampaanpaistilampaanpitolampaanpäälampaanreisilampaansaparolampaansatulalampaantaljalampaanvillalampaanviululampaanvuonalampaanvuotamerinolammasmusta lammasmustalammaspääsiäislammassavulammasuhrilammas Show more arrow right From Proto-Finnic lambas, borrowed from Proto-Germanic lambaz. Show more arrow right

Wikipedia

Sheep Sheep (Ovis aries) are quadrupedal, ruminant mammals typically kept as livestock. Like all ruminants, sheep are members of the order Artiodactyla, the even-toed ungulates. Although the name sheep applies to many species in the genus Ovis, in everyday usage it almost always refers to Ovis aries. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaani

lampaasi

lampaasi

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lampaitani / lampahiani

lammastasi

lampaitasi / lampahiasi

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaasi

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaaseesi

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampahissani / lampaissani

lampaassasi

lampahissasi / lampaissasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampahistani / lampaistani

lampaastasi

lampahistasi / lampaistasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampahilleni / lampailleni

lampaallesi

lampahillesi / lampaillesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampahillani / lampaillani

lampaallasi

lampahillasi / lampaillasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampahiltani / lampailtani

lampaaltasi

lampahiltasi / lampailtasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampahikseni / lampaikseni

lampaaksesi

lampahiksesi / lampaiksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampahinani / lampainani

lampaanasi

lampahinasi / lampainasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampahittani / lampaittani

lampaattasi

lampahittasi / lampaittasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahineni / lampaineni

-

lampahinesi / lampainesi

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaani

lampaasi

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lammastasi

lammastansa / lammastaan

lampaitani / lampahiani

lampaitasi / lampahiasi

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaaseesi

lampaaseensa

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampaassasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissani / lampaissani

lampahissasi / lampaissasi

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampaastasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistani / lampaistani

lampahistasi / lampaistasi

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampaallesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahilleni / lampailleni

lampahillesi / lampaillesi

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampaallasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillani / lampaillani

lampahillasi / lampaillasi

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampaaltasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltani / lampailtani

lampahiltasi / lampailtasi

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampaaksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseni / lampaikseni

lampahiksesi / lampaiksesi

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampaanasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinani / lampainani

lampahinasi / lampainasi

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampaattasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittani / lampaittani

lampahittasi / lampaittasi

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahineni / lampaineni

lampahinesi / lampainesi

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaamme

lampaanne

lampaanne

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lampaitamme / lampahiamme

lammastanne

lampaitanne / lampahianne

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaanne

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaaseenne

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampahissamme / lampaissamme

lampaassanne

lampahissanne / lampaissanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampahistamme / lampaistamme

lampaastanne

lampahistanne / lampaistanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampahillemme / lampaillemme

lampaallenne

lampahillenne / lampaillenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampahillamme / lampaillamme

lampaallanne

lampahillanne / lampaillanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampahiltamme / lampailtamme

lampaaltanne

lampahiltanne / lampailtanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampahiksemme / lampaiksemme

lampaaksenne

lampahiksenne / lampaiksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampahinamme / lampainamme

lampaananne

lampahinanne / lampainanne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampahittamme / lampaittamme

lampaattanne

lampahittanne / lampaittanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahinemme / lampainemme

-

lampahinenne / lampainenne

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaamme

lampaanne

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lammastanne

lammastansa / lammastaan

lampaitamme / lampahiamme

lampaitanne / lampahianne

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaaseenne

lampaaseensa

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampaassanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissamme / lampaissamme

lampahissanne / lampaissanne

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampaastanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistamme / lampaistamme

lampahistanne / lampaistanne

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampaallenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillemme / lampaillemme

lampahillenne / lampaillenne

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampaallanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillamme / lampaillamme

lampahillanne / lampaillanne

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampaaltanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltamme / lampailtamme

lampahiltanne / lampailtanne

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampaaksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahiksemme / lampaiksemme

lampahiksenne / lampaiksenne

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampaananne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinamme / lampainamme

lampahinanne / lampainanne

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampaattanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittamme / lampaittamme

lampahittanne / lampaittanne

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahinemme / lampainemme

lampahinenne / lampainenne

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

meat liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia
flesh liha, malto, hedelmäliha, lihallisuus
the quick liha
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 34522; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-32616-0016; Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 78901; tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Olen lihavoida liha syöjä. I am a meat eater. Liha on hyvä proteiinin lähde. Meat is a good source of protein. Syö enemmän lihaasi. Eat more of your meat. Liha on melko kallista tänä päivänä. Meat is quite expensive nowadays. Voiko lihavoida liha olla terveellistä? Can red meat be healthy? Liha ihmisten ravinnoksi. Meat for human consumption. Mene lihaan! Go to the meat! Ei, ei lihaa. No, no meat. Liha, lihauutteet, lihapalat. Meat, meat extracts, diced meat. Palaan lihaan. I will return to the meat. Show more arrow right

Wiktionary

meat flesh Show more arrow right Adjectives lihaisalihallinenlihatonlihava Nouns lihasmuu lihaan verrattava valmistusaine Verbs lihoa Show more arrow right lihaliemi lihansyöjä lihapiirakka lihapulla lihapyörykkä Show more arrow right From Proto-Finnic liha. Show more arrow right

Wikipedia

Meat Meat is animal flesh that is eaten as food. Humans have hunted and killed animals for meat since prehistoric times. The advent of civilization allowed the domestication of animals such as chickens, sheep, rabbits, pigs and cattle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihani

lihasi

lihasi

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihojani

lihaasi

lihojasi

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihojeni

lihasi

lihojesi

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihoihini

lihaasi

lihoihisi

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihoissani

lihassasi

lihoissasi

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihoistani

lihastasi

lihoistasi

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihoilleni

lihallesi

lihoillesi

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihoillani

lihallasi

lihoillasi

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihoiltani

lihaltasi

lihoiltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihoikseni

lihaksesi

lihoiksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihoinani

lihanasi

lihoinasi

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihoittani

lihattasi

lihoittasi

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoineni

-

lihoinesi

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihasi

lihansa

lihani

lihasi

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihaasi

lihaansa / lihaaan

lihojani

lihojasi

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihasi

lihansa

lihojeni

lihojesi

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihaasi

lihaansa

lihoihini

lihoihisi

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihassasi

lihassansa / lihassaan

lihoissani

lihoissasi

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihastasi

lihastansa / lihastaan

lihoistani

lihoistasi

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihallesi

lihallensa / lihalleen

lihoilleni

lihoillesi

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihallasi

lihallansa / lihallaan

lihoillani

lihoillasi

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihaltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltani

lihoiltasi

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoikseni

lihoiksesi

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihanasi

lihanansa / lihanaan

lihoinani

lihoinasi

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihattasi

lihattansa / lihattaan

lihoittani

lihoittasi

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoineni

lihoinesi

lihoinensa / lihoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihamme

lihanne

lihanne

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihojamme

lihaanne

lihojanne

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihojemme

lihanne

lihojenne

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihoihimme

lihaanne

lihoihinne

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihoissamme

lihassanne

lihoissanne

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihoistamme

lihastanne

lihoistanne

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihoillemme

lihallenne

lihoillenne

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihoillamme

lihallanne

lihoillanne

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihoiltamme

lihaltanne

lihoiltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihoiksemme

lihaksenne

lihoiksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihoinamme

lihananne

lihoinanne

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihoittamme

lihattanne

lihoittanne

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoinemme

-

lihoinenne

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihanne

lihansa

lihamme

lihanne

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihaanne

lihaansa / lihaaan

lihojamme

lihojanne

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihanne

lihansa

lihojemme

lihojenne

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihaanne

lihaansa

lihoihimme

lihoihinne

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihassanne

lihassansa / lihassaan

lihoissamme

lihoissanne

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihastanne

lihastansa / lihastaan

lihoistamme

lihoistanne

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihallenne

lihallensa / lihalleen

lihoillemme

lihoillenne

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihallanne

lihallansa / lihallaan

lihoillamme

lihoillanne

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihaltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltamme

lihoiltanne

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksemme

lihoiksenne

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihananne

lihanansa / lihanaan

lihoinamme

lihoinanne

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihattanne

lihattansa / lihattaan

lihoittamme

lihoittanne

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoinemme

lihoinenne

lihoinensa / lihoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept