logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lammaskarsina, noun

Word analysis
lammaskarsina

lammaskarsina

lammaskarsina

Noun, Singular Nominative

lammas

Noun, Singular Nominative

+ karsi

Noun, Plural Essive

lammas

Noun, Singular Nominative

+ karsina

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammaskarsina

lammaskarsinat

Par

-ta

lammaskarsinaa

lammaskarsinoita

Gen

-n

lammaskarsinan

lammaskarsinoitten / lammaskarsinoiden

Ill

mihin

lammaskarsinaan

lammaskarsinoihin

Ine

-ssa

lammaskarsinassa

lammaskarsinoissa

Ela

-sta

lammaskarsinasta

lammaskarsinoista

All

-lle

lammaskarsinalle

lammaskarsinoille

Ade

-lla

lammaskarsinalla

lammaskarsinoilla

Abl

-lta

lammaskarsinalta

lammaskarsinoilta

Tra

-ksi

lammaskarsinaksi

lammaskarsinoiksi

Ess

-na

lammaskarsinana

lammaskarsinoina

Abe

-tta

lammaskarsinatta

lammaskarsinoitta

Com

-ne

-

lammaskarsinoine

Ins

-in

-

lammaskarsinoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammaskarsina

lammaskarsinat

Par

-ta

lammaskarsinaa

lammaskarsinoita

Gen

-n

lammaskarsinan

lammaskarsinoitten / lammaskarsinoiden

Ill

mihin

lammaskarsinaan

lammaskarsinoihin

Ine

-ssa

lammaskarsinassa

lammaskarsinoissa

Ela

-sta

lammaskarsinasta

lammaskarsinoista

All

-lle

lammaskarsinalle

lammaskarsinoille

Ade

-lla

lammaskarsinalla

lammaskarsinoilla

Abl

-lta

lammaskarsinalta

lammaskarsinoilta

Tra

-ksi

lammaskarsinaksi

lammaskarsinoiksi

Ess

-na

lammaskarsinana

lammaskarsinoina

Abe

-tta

lammaskarsinatta

lammaskarsinoitta

Com

-ne

-

lammaskarsinoine

Ins

-in

-

lammaskarsinoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

as a sheep
sheep-pen
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Ensimmäiseksi hän meni lammaskarsinaan, jossa hän havaitsi, että koko karja oli vielä siellä. He first went to the sheep enclosure, where he noticed all the livestock were still there. Selena Crossin esikuva on 16ns-vuotias Barbara Roberts Gilmanton Ironworksin kylästä. Hän murhasi isänsä Sylvesterin vuosien seksuaalisen hyväksikäytön jälkeen ja hautasi ruumiin lammaskarsinaan. Selena Cross was based on Barbara Roberts, a 16-year-old girl from the village of Gilmanton Ironworks, who murdered her father Sylvester after years of sexual abuse and buried his body under a sheep pen. Osa henkilöhahmoista ja tapahtumista perustuu lähikaupunkien tapahtumiin ja Metaliousin tuntemiin ihmisiin. Selena Crossin esikuva on 16ns-vuotias Barbara Roberts Gilmanton Ironworksin kylästä. Hän murhasi isänsä Sylvesterin vuosien seksuaalisen hyväksikäytön jälkeen ja hautasi ruumiin lammaskarsinaan. Several characters and events were drawn from events in nearby towns and people Metalious actually knew. Selena Cross was based on Barbara Roberts, a 16-year-old girl from the village of [[Gilmanton Ironworks, New Hampshire|Gilmanton Ironworks]], who murdered her father Sylvester after years of sexual abuse and buried his body under a sheep pen. Show more arrow right

Wiktionary

sheepfold Show more arrow right lammas +‎ karsina Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lammaskarsinani

lammaskarsinani

lammaskarsinasi

lammaskarsinasi

lammaskarsinansa

lammaskarsinansa

Par

-ta

lammaskarsinaani

lammaskarsinoitani

lammaskarsinaasi

lammaskarsinoitasi

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoitansa / lammaskarsinoitaan

Gen

-n

lammaskarsinani

lammaskarsinoitteni / lammaskarsinoideni

lammaskarsinasi

lammaskarsinoittesi / lammaskarsinoidesi

lammaskarsinansa

lammaskarsinoittensa / lammaskarsinoidensa

Ill

mihin

lammaskarsinaani

lammaskarsinoihini

lammaskarsinaasi

lammaskarsinoihisi

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoihinsa

Ine

-ssa

lammaskarsinassani

lammaskarsinoissani

lammaskarsinassasi

lammaskarsinoissasi

lammaskarsinassansa / lammaskarsinassaan

lammaskarsinoissansa / lammaskarsinoissaan

Ela

-sta

lammaskarsinastani

lammaskarsinoistani

lammaskarsinastasi

lammaskarsinoistasi

lammaskarsinastansa / lammaskarsinastaan

lammaskarsinoistansa / lammaskarsinoistaan

All

-lle

lammaskarsinalleni

lammaskarsinoilleni

lammaskarsinallesi

lammaskarsinoillesi

lammaskarsinallensa / lammaskarsinalleen

lammaskarsinoillensa / lammaskarsinoillean

Ade

-lla

lammaskarsinallani

lammaskarsinoillani

lammaskarsinallasi

lammaskarsinoillasi

lammaskarsinallansa / lammaskarsinallaan

lammaskarsinoillansa / lammaskarsinoillaan

Abl

-lta

lammaskarsinaltani

lammaskarsinoiltani

lammaskarsinaltasi

lammaskarsinoiltasi

lammaskarsinaltansa / lammaskarsinaltaan

lammaskarsinoiltansa / lammaskarsinoiltaan

Tra

-ksi

lammaskarsinakseni

lammaskarsinoikseni

lammaskarsinaksesi

lammaskarsinoiksesi

lammaskarsinaksensa / lammaskarsinakseen

lammaskarsinoiksensa / lammaskarsinoikseen

Ess

-na

lammaskarsinanani

lammaskarsinoinani

lammaskarsinanasi

lammaskarsinoinasi

lammaskarsinanansa / lammaskarsinanaan

lammaskarsinoinansa / lammaskarsinoinaan

Abe

-tta

lammaskarsinattani

lammaskarsinoittani

lammaskarsinattasi

lammaskarsinoittasi

lammaskarsinattansa / lammaskarsinattaan

lammaskarsinoittansa / lammaskarsinoittaan

Com

-ne

-

lammaskarsinoineni

-

lammaskarsinoinesi

-

lammaskarsinoinensa / lammaskarsinoineen

Singular

Plural

Nom

-

lammaskarsinani

lammaskarsinasi

lammaskarsinansa

lammaskarsinani

lammaskarsinasi

lammaskarsinansa

Par

-ta

lammaskarsinaani

lammaskarsinaasi

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoitani

lammaskarsinoitasi

lammaskarsinoitansa / lammaskarsinoitaan

Gen

-n

lammaskarsinani

lammaskarsinasi

lammaskarsinansa

lammaskarsinoitteni / lammaskarsinoideni

lammaskarsinoittesi / lammaskarsinoidesi

lammaskarsinoittensa / lammaskarsinoidensa

Ill

mihin

lammaskarsinaani

lammaskarsinaasi

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoihini

lammaskarsinoihisi

lammaskarsinoihinsa

Ine

-ssa

lammaskarsinassani

lammaskarsinassasi

lammaskarsinassansa / lammaskarsinassaan

lammaskarsinoissani

lammaskarsinoissasi

lammaskarsinoissansa / lammaskarsinoissaan

Ela

-sta

lammaskarsinastani

lammaskarsinastasi

lammaskarsinastansa / lammaskarsinastaan

lammaskarsinoistani

lammaskarsinoistasi

lammaskarsinoistansa / lammaskarsinoistaan

All

-lle

lammaskarsinalleni

lammaskarsinallesi

lammaskarsinallensa / lammaskarsinalleen

lammaskarsinoilleni

lammaskarsinoillesi

lammaskarsinoillensa / lammaskarsinoillean

Ade

-lla

lammaskarsinallani

lammaskarsinallasi

lammaskarsinallansa / lammaskarsinallaan

lammaskarsinoillani

lammaskarsinoillasi

lammaskarsinoillansa / lammaskarsinoillaan

Abl

-lta

lammaskarsinaltani

lammaskarsinaltasi

lammaskarsinaltansa / lammaskarsinaltaan

lammaskarsinoiltani

lammaskarsinoiltasi

lammaskarsinoiltansa / lammaskarsinoiltaan

Tra

-ksi

lammaskarsinakseni

lammaskarsinaksesi

lammaskarsinaksensa / lammaskarsinakseen

lammaskarsinoikseni

lammaskarsinoiksesi

lammaskarsinoiksensa / lammaskarsinoikseen

Ess

-na

lammaskarsinanani

lammaskarsinanasi

lammaskarsinanansa / lammaskarsinanaan

lammaskarsinoinani

lammaskarsinoinasi

lammaskarsinoinansa / lammaskarsinoinaan

Abe

-tta

lammaskarsinattani

lammaskarsinattasi

lammaskarsinattansa / lammaskarsinattaan

lammaskarsinoittani

lammaskarsinoittasi

lammaskarsinoittansa / lammaskarsinoittaan

Com

-ne

-

-

-

lammaskarsinoineni

lammaskarsinoinesi

lammaskarsinoinensa / lammaskarsinoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lammaskarsinamme

lammaskarsinamme

lammaskarsinanne

lammaskarsinanne

lammaskarsinansa

lammaskarsinansa

Par

-ta

lammaskarsinaamme

lammaskarsinoitamme

lammaskarsinaanne

lammaskarsinoitanne

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoitansa / lammaskarsinoitaan

Gen

-n

lammaskarsinamme

lammaskarsinoittemme / lammaskarsinoidemme

lammaskarsinanne

lammaskarsinoittenne / lammaskarsinoidenne

lammaskarsinansa

lammaskarsinoittensa / lammaskarsinoidensa

Ill

mihin

lammaskarsinaamme

lammaskarsinoihimme

lammaskarsinaanne

lammaskarsinoihinne

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoihinsa

Ine

-ssa

lammaskarsinassamme

lammaskarsinoissamme

lammaskarsinassanne

lammaskarsinoissanne

lammaskarsinassansa / lammaskarsinassaan

lammaskarsinoissansa / lammaskarsinoissaan

Ela

-sta

lammaskarsinastamme

lammaskarsinoistamme

lammaskarsinastanne

lammaskarsinoistanne

lammaskarsinastansa / lammaskarsinastaan

lammaskarsinoistansa / lammaskarsinoistaan

All

-lle

lammaskarsinallemme

lammaskarsinoillemme

lammaskarsinallenne

lammaskarsinoillenne

lammaskarsinallensa / lammaskarsinalleen

lammaskarsinoillensa / lammaskarsinoillean

Ade

-lla

lammaskarsinallamme

lammaskarsinoillamme

lammaskarsinallanne

lammaskarsinoillanne

lammaskarsinallansa / lammaskarsinallaan

lammaskarsinoillansa / lammaskarsinoillaan

Abl

-lta

lammaskarsinaltamme

lammaskarsinoiltamme

lammaskarsinaltanne

lammaskarsinoiltanne

lammaskarsinaltansa / lammaskarsinaltaan

lammaskarsinoiltansa / lammaskarsinoiltaan

Tra

-ksi

lammaskarsinaksemme

lammaskarsinoiksemme

lammaskarsinaksenne

lammaskarsinoiksenne

lammaskarsinaksensa / lammaskarsinakseen

lammaskarsinoiksensa / lammaskarsinoikseen

Ess

-na

lammaskarsinanamme

lammaskarsinoinamme

lammaskarsinananne

lammaskarsinoinanne

lammaskarsinanansa / lammaskarsinanaan

lammaskarsinoinansa / lammaskarsinoinaan

Abe

-tta

lammaskarsinattamme

lammaskarsinoittamme

lammaskarsinattanne

lammaskarsinoittanne

lammaskarsinattansa / lammaskarsinattaan

lammaskarsinoittansa / lammaskarsinoittaan

Com

-ne

-

lammaskarsinoinemme

-

lammaskarsinoinenne

-

lammaskarsinoinensa / lammaskarsinoineen

Singular

Plural

Nom

-

lammaskarsinamme

lammaskarsinanne

lammaskarsinansa

lammaskarsinamme

lammaskarsinanne

lammaskarsinansa

Par

-ta

lammaskarsinaamme

lammaskarsinaanne

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoitamme

lammaskarsinoitanne

lammaskarsinoitansa / lammaskarsinoitaan

Gen

-n

lammaskarsinamme

lammaskarsinanne

lammaskarsinansa

lammaskarsinoittemme / lammaskarsinoidemme

lammaskarsinoittenne / lammaskarsinoidenne

lammaskarsinoittensa / lammaskarsinoidensa

Ill

mihin

lammaskarsinaamme

lammaskarsinaanne

lammaskarsinaansa

lammaskarsinoihimme

lammaskarsinoihinne

lammaskarsinoihinsa

Ine

-ssa

lammaskarsinassamme

lammaskarsinassanne

lammaskarsinassansa / lammaskarsinassaan

lammaskarsinoissamme

lammaskarsinoissanne

lammaskarsinoissansa / lammaskarsinoissaan

Ela

-sta

lammaskarsinastamme

lammaskarsinastanne

lammaskarsinastansa / lammaskarsinastaan

lammaskarsinoistamme

lammaskarsinoistanne

lammaskarsinoistansa / lammaskarsinoistaan

All

-lle

lammaskarsinallemme

lammaskarsinallenne

lammaskarsinallensa / lammaskarsinalleen

lammaskarsinoillemme

lammaskarsinoillenne

lammaskarsinoillensa / lammaskarsinoillean

Ade

-lla

lammaskarsinallamme

lammaskarsinallanne

lammaskarsinallansa / lammaskarsinallaan

lammaskarsinoillamme

lammaskarsinoillanne

lammaskarsinoillansa / lammaskarsinoillaan

Abl

-lta

lammaskarsinaltamme

lammaskarsinaltanne

lammaskarsinaltansa / lammaskarsinaltaan

lammaskarsinoiltamme

lammaskarsinoiltanne

lammaskarsinoiltansa / lammaskarsinoiltaan

Tra

-ksi

lammaskarsinaksemme

lammaskarsinaksenne

lammaskarsinaksensa / lammaskarsinakseen

lammaskarsinoiksemme

lammaskarsinoiksenne

lammaskarsinoiksensa / lammaskarsinoikseen

Ess

-na

lammaskarsinanamme

lammaskarsinananne

lammaskarsinanansa / lammaskarsinanaan

lammaskarsinoinamme

lammaskarsinoinanne

lammaskarsinoinansa / lammaskarsinoinaan

Abe

-tta

lammaskarsinattamme

lammaskarsinattanne

lammaskarsinattansa / lammaskarsinattaan

lammaskarsinoittamme

lammaskarsinoittanne

lammaskarsinoittansa / lammaskarsinoittaan

Com

-ne

-

-

-

lammaskarsinoinemme

lammaskarsinoinenne

lammaskarsinoinensa / lammaskarsinoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lammas

lampaat

Par

-ta

lammasta

lampaita / lampahia

Gen

-n

lampaan

lampaitten / lampaiden / lampahien / lampahitten

Ill

mihin

lampaaseen

lampaisiin / lampaihin / lampahisin

Ine

-ssa

lampaassa

lampahissa / lampaissa

Ela

-sta

lampaasta

lampahista / lampaista

All

-lle

lampaalle

lampahille / lampaille

Ade

-lla

lampaalla

lampahilla / lampailla

Abl

-lta

lampaalta

lampahilta / lampailta

Tra

-ksi

lampaaksi

lampahiksi / lampaiksi

Ess

-na

lampaana

lampahina / lampaina

Abe

-tta

lampaatta

lampahitta / lampaitta

Com

-ne

-

lampahine / lampaine

Ins

-in

-

lampahin / lampain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sheep lammas
lamb karitsa, lammas, lampaanliha, vuona, lapsonen, lapsukainen
mutton lampaanliha, lammas
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; WikiMatrix; Europarl parallel corpus; LDS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence number 4567.; EuroParl2021 Lammas syö ruohoa. The sheep is eating grass. Lammas laitumella. The sheep is in the pasture. Lammas on valkoinen. The sheep is white. Lammas on maatilalla. The sheep is on the farm. Lammas lampaana, susi sutena. The sheep as a lamb, the wolf as a wolf. Lammas on maatalouden tärkeä tuotantoeläin. The sheep is an important livestock animal in agriculture. Jos lammas eksyy pois laumasta. Because there is danger when sheep go wrong:. Lampaan suolta. Sheep's intestine. Ostin lammasta kaupasta. I bought some lamb from the store. 4) Lampaat ja vuohet. (4) Sheep and goats. Show more arrow right

Wiktionary

sheep (woolly ruminant of the genus Ovis; either used generically or referring more specifically to a female mature one) - mutton (meat as food) lampaanliha (figuratively) sheep, lamb (timid, shy person who is easily led by others) - (Internet slang) an employed person, a non-NEET, a normie - Show more arrow right dallinlammasemälammaskarakullammaskultalammaslammasaitauslammaskaalilammaskarsinalammaskatraslammaslaidunlammaslaumalammaslihalammasmainenlammasnahkalammasnavettalammaspaimenlammaspaistilammasrotulammassuojalammastalouslammastarhalammasturkkilampaanhoitolampaankarelampaankyljyslampaankääpälampaanlapalampaanlihalampaannahkalampaanpaistilampaanpitolampaanpäälampaanreisilampaansaparolampaansatulalampaantaljalampaanvillalampaanviululampaanvuonalampaanvuotamerinolammasmusta lammasmustalammaspääsiäislammassavulammasuhrilammas Show more arrow right From Proto-Finnic lambas, borrowed from Proto-Germanic lambaz. Show more arrow right

Wikipedia

Sheep Sheep (Ovis aries) are quadrupedal, ruminant mammals typically kept as livestock. Like all ruminants, sheep are members of the order Artiodactyla, the even-toed ungulates. Although the name sheep applies to many species in the genus Ovis, in everyday usage it almost always refers to Ovis aries. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaani

lampaasi

lampaasi

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lampaitani / lampahiani

lammastasi

lampaitasi / lampahiasi

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaasi

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaaseesi

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampahissani / lampaissani

lampaassasi

lampahissasi / lampaissasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampahistani / lampaistani

lampaastasi

lampahistasi / lampaistasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampahilleni / lampailleni

lampaallesi

lampahillesi / lampaillesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampahillani / lampaillani

lampaallasi

lampahillasi / lampaillasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampahiltani / lampailtani

lampaaltasi

lampahiltasi / lampailtasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampahikseni / lampaikseni

lampaaksesi

lampahiksesi / lampaiksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampahinani / lampainani

lampaanasi

lampahinasi / lampainasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampahittani / lampaittani

lampaattasi

lampahittasi / lampaittasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahineni / lampaineni

-

lampahinesi / lampainesi

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaani

lampaasi

lampaansa

Par

-ta

lammastani

lammastasi

lammastansa / lammastaan

lampaitani / lampahiani

lampaitasi / lampahiasi

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaani

lampaasi

lampaansa

lampaitteni / lampaideni / lampahieni / lampahitteni

lampaittesi / lampaidesi / lampahiesi / lampahittesi

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseeni

lampaaseesi

lampaaseensa

lampaisiini / lampaihini / lampahisini

lampaisiisi / lampaihisi / lampahisisi

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassani

lampaassasi

lampaassansa / lampaassaan

lampahissani / lampaissani

lampahissasi / lampaissasi

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastani

lampaastasi

lampaastansa / lampaastaan

lampahistani / lampaistani

lampahistasi / lampaistasi

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaalleni

lampaallesi

lampaallensa / lampaalleen

lampahilleni / lampailleni

lampahillesi / lampaillesi

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallani

lampaallasi

lampaallansa / lampaallaan

lampahillani / lampaillani

lampahillasi / lampaillasi

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltani

lampaaltasi

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltani / lampailtani

lampahiltasi / lampailtasi

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaakseni

lampaaksesi

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseni / lampaikseni

lampahiksesi / lampaiksesi

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanani

lampaanasi

lampaanansa / lampaanaan

lampahinani / lampainani

lampahinasi / lampainasi

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattani

lampaattasi

lampaattansa / lampaattaan

lampahittani / lampaittani

lampahittasi / lampaittasi

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahineni / lampaineni

lampahinesi / lampainesi

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaamme

lampaanne

lampaanne

lampaansa

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lampaitamme / lampahiamme

lammastanne

lampaitanne / lampahianne

lammastansa / lammastaan

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaanne

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaansa

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaaseenne

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaaseensa

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampahissamme / lampaissamme

lampaassanne

lampahissanne / lampaissanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampahistamme / lampaistamme

lampaastanne

lampahistanne / lampaistanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampahillemme / lampaillemme

lampaallenne

lampahillenne / lampaillenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampahillamme / lampaillamme

lampaallanne

lampahillanne / lampaillanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampahiltamme / lampailtamme

lampaaltanne

lampahiltanne / lampailtanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampahiksemme / lampaiksemme

lampaaksenne

lampahiksenne / lampaiksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampahinamme / lampainamme

lampaananne

lampahinanne / lampainanne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampahittamme / lampaittamme

lampaattanne

lampahittanne / lampaittanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

lampahinemme / lampainemme

-

lampahinenne / lampainenne

-

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Singular

Plural

Nom

-

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaamme

lampaanne

lampaansa

Par

-ta

lammastamme

lammastanne

lammastansa / lammastaan

lampaitamme / lampahiamme

lampaitanne / lampahianne

lampaitansa / lampaitaan / lampahiansa / lampahiaan

Gen

-n

lampaamme

lampaanne

lampaansa

lampaittemme / lampaidemme / lampahiemme / lampahittemme

lampaittenne / lampaidenne / lampahienne / lampahittenne

lampaittensa / lampaidensa / lampahiensa / lampahittensa

Ill

mihin

lampaaseemme

lampaaseenne

lampaaseensa

lampaisiimme / lampaihimme / lampahisimme

lampaisiinne / lampaihinne / lampahisinne

lampaisiinsa / lampaihinsa / lampahisinsa

Ine

-ssa

lampaassamme

lampaassanne

lampaassansa / lampaassaan

lampahissamme / lampaissamme

lampahissanne / lampaissanne

lampahissansa / lampahissaan / lampaissansa / lampaissaan

Ela

-sta

lampaastamme

lampaastanne

lampaastansa / lampaastaan

lampahistamme / lampaistamme

lampahistanne / lampaistanne

lampahistansa / lampahistaan / lampaistansa / lampaistaan

All

-lle

lampaallemme

lampaallenne

lampaallensa / lampaalleen

lampahillemme / lampaillemme

lampahillenne / lampaillenne

lampahillensa / lampahillean / lampaillensa / lampaillean

Ade

-lla

lampaallamme

lampaallanne

lampaallansa / lampaallaan

lampahillamme / lampaillamme

lampahillanne / lampaillanne

lampahillansa / lampahillaan / lampaillansa / lampaillaan

Abl

-lta

lampaaltamme

lampaaltanne

lampaaltansa / lampaaltaan

lampahiltamme / lampailtamme

lampahiltanne / lampailtanne

lampahiltansa / lampahiltaan / lampailtansa / lampailtaan

Tra

-ksi

lampaaksemme

lampaaksenne

lampaaksensa / lampaakseen

lampahiksemme / lampaiksemme

lampahiksenne / lampaiksenne

lampahikseen / lampahiksensa / lampaikseen / lampaiksensa

Ess

-na

lampaanamme

lampaananne

lampaanansa / lampaanaan

lampahinamme / lampainamme

lampahinanne / lampainanne

lampahinansa / lampahinaan / lampainansa / lampainaan

Abe

-tta

lampaattamme

lampaattanne

lampaattansa / lampaattaan

lampahittamme / lampaittamme

lampahittanne / lampaittanne

lampahittansa / lampahittaan / lampaittansa / lampaittaan

Com

-ne

-

-

-

lampahinemme / lampainemme

lampahinenne / lampainenne

lampahineen / lampahinensa / lampaineen / lampainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karsi

karret

Par

-ta

kartta

karsia

Gen

-n

karren

kartten / karsien

Ill

mihin

karteen

karsiin

Ine

-ssa

karressa

karsissa

Ela

-sta

karresta

karsista

All

-lle

karrelle

karsille

Ade

-lla

karrella

karsilla

Abl

-lta

karrelta

karsilta

Tra

-ksi

karreksi

karsiksi

Ess

-na

kartena

karsina

Abe

-tta

karretta

karsitta

Com

-ne

-

karsine

Ins

-in

-

karsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karsi

karret

Par

-ta

kartta

karsia

Gen

-n

karren

kartten / karsien

Ill

mihin

karteen

karsiin

Ine

-ssa

karressa

karsissa

Ela

-sta

karresta

karsista

All

-lle

karrelle

karsille

Ade

-lla

karrella

karsilla

Abl

-lta

karrelta

karsilta

Tra

-ksi

karreksi

karsiksi

Ess

-na

kartena

karsina

Abe

-tta

karretta

karsitta

Com

-ne

-

karsine

Ins

-in

-

karsin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

snuff nuuska, karsi
pruning
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS; ParaCrawl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles V2018; jw2019; Europarl Karsi oli täynnä ruohoa. The clearing was full of grass. Metsässä oli suuri karsi. There was a large clearing in the forest. Karsi oli ympäröity korkeilla puilla. The clearing was surrounded by tall trees. Metsästä löytyy runsaasti erilaisia puita, kuten koivuja ja karsi. The forest is full of different types of trees, such as birches and beeches. Caseylla on kartta. Casey has a map. Näytä minulle kartta. Show me the map. Menin Squeakien karsinaan. I walked into Squeakie's stall. Karttamme ovat täynnä marjoja. Our berry-picking baskets are full. Karttansa leikkaamisesta kriitikoidaan. Critics criticize the cutting of their budgets. Merkitsin paikan karttaan. I marked it on the map. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic outside expressions) char, that has been burned and charred Fin:palaa karrelleEng:to be burned and charred, burn into a crisp skarn; a silicate rock that occurs on the fringes of limestone Show more arrow right From Proto-Finnic karci, possibly from the same origin as karsia. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karteni

karteni

kartesi

kartesi

kartensa

kartensa

Par

-ta

karttani

karsiani

karttasi

karsiasi

karttansa / karttaan

karsiansa / karsiaan

Gen

-n

karteni

kartteni / karsieni

kartesi

karttesi / karsiesi

kartensa

karttensa / karsiensa

Ill

mihin

karteeni

karsiini

karteesi

karsiisi

karteensa

karsiinsa

Ine

-ssa

karressani

karsissani

karressasi

karsissasi

karressansa / karressaan

karsissansa / karsissaan

Ela

-sta

karrestani

karsistani

karrestasi

karsistasi

karrestansa / karrestaan

karsistansa / karsistaan

All

-lle

karrelleni

karsilleni

karrellesi

karsillesi

karrellensa / karrelleen

karsillensa / karsillean

Ade

-lla

karrellani

karsillani

karrellasi

karsillasi

karrellansa / karrellaan

karsillansa / karsillaan

Abl

-lta

karreltani

karsiltani

karreltasi

karsiltasi

karreltansa / karreltaan

karsiltansa / karsiltaan

Tra

-ksi

karrekseni

karsikseni

karreksesi

karsiksesi

karreksensa / karrekseen

karsiksensa / karsikseen

Ess

-na

kartenani

karsinani

kartenasi

karsinasi

kartenansa / kartenaan

karsinansa / karsinaan

Abe

-tta

karrettani

karsittani

karrettasi

karsittasi

karrettansa / karrettaan

karsittansa / karsittaan

Com

-ne

-

karsineni

-

karsinesi

-

karsinensa / karsineen

Singular

Plural

Nom

-

karteni

kartesi

kartensa

karteni

kartesi

kartensa

Par

-ta

karttani

karttasi

karttansa / karttaan

karsiani

karsiasi

karsiansa / karsiaan

Gen

-n

karteni

kartesi

kartensa

kartteni / karsieni

karttesi / karsiesi

karttensa / karsiensa

Ill

mihin

karteeni

karteesi

karteensa

karsiini

karsiisi

karsiinsa

Ine

-ssa

karressani

karressasi

karressansa / karressaan

karsissani

karsissasi

karsissansa / karsissaan

Ela

-sta

karrestani

karrestasi

karrestansa / karrestaan

karsistani

karsistasi

karsistansa / karsistaan

All

-lle

karrelleni

karrellesi

karrellensa / karrelleen

karsilleni

karsillesi

karsillensa / karsillean

Ade

-lla

karrellani

karrellasi

karrellansa / karrellaan

karsillani

karsillasi

karsillansa / karsillaan

Abl

-lta

karreltani

karreltasi

karreltansa / karreltaan

karsiltani

karsiltasi

karsiltansa / karsiltaan

Tra

-ksi

karrekseni

karreksesi

karreksensa / karrekseen

karsikseni

karsiksesi

karsiksensa / karsikseen

Ess

-na

kartenani

kartenasi

kartenansa / kartenaan

karsinani

karsinasi

karsinansa / karsinaan

Abe

-tta

karrettani

karrettasi

karrettansa / karrettaan

karsittani

karsittasi

karsittansa / karsittaan

Com

-ne

-

-

-

karsineni

karsinesi

karsinensa / karsineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kartemme

kartemme

kartenne

kartenne

kartensa

kartensa

Par

-ta

karttamme

karsiamme

karttanne

karsianne

karttansa / karttaan

karsiansa / karsiaan

Gen

-n

kartemme

karttemme / karsiemme

kartenne

karttenne / karsienne

kartensa

karttensa / karsiensa

Ill

mihin

karteemme

karsiimme

karteenne

karsiinne

karteensa

karsiinsa

Ine

-ssa

karressamme

karsissamme

karressanne

karsissanne

karressansa / karressaan

karsissansa / karsissaan

Ela

-sta

karrestamme

karsistamme

karrestanne

karsistanne

karrestansa / karrestaan

karsistansa / karsistaan

All

-lle

karrellemme

karsillemme

karrellenne

karsillenne

karrellensa / karrelleen

karsillensa / karsillean

Ade

-lla

karrellamme

karsillamme

karrellanne

karsillanne

karrellansa / karrellaan

karsillansa / karsillaan

Abl

-lta

karreltamme

karsiltamme

karreltanne

karsiltanne

karreltansa / karreltaan

karsiltansa / karsiltaan

Tra

-ksi

karreksemme

karsiksemme

karreksenne

karsiksenne

karreksensa / karrekseen

karsiksensa / karsikseen

Ess

-na

kartenamme

karsinamme

kartenanne

karsinanne

kartenansa / kartenaan

karsinansa / karsinaan

Abe

-tta

karrettamme

karsittamme

karrettanne

karsittanne

karrettansa / karrettaan

karsittansa / karsittaan

Com

-ne

-

karsinemme

-

karsinenne

-

karsinensa / karsineen

Singular

Plural

Nom

-

kartemme

kartenne

kartensa

kartemme

kartenne

kartensa

Par

-ta

karttamme

karttanne

karttansa / karttaan

karsiamme

karsianne

karsiansa / karsiaan

Gen

-n

kartemme

kartenne

kartensa

karttemme / karsiemme

karttenne / karsienne

karttensa / karsiensa

Ill

mihin

karteemme

karteenne

karteensa

karsiimme

karsiinne

karsiinsa

Ine

-ssa

karressamme

karressanne

karressansa / karressaan

karsissamme

karsissanne

karsissansa / karsissaan

Ela

-sta

karrestamme

karrestanne

karrestansa / karrestaan

karsistamme

karsistanne

karsistansa / karsistaan

All

-lle

karrellemme

karrellenne

karrellensa / karrelleen

karsillemme

karsillenne

karsillensa / karsillean

Ade

-lla

karrellamme

karrellanne

karrellansa / karrellaan

karsillamme

karsillanne

karsillansa / karsillaan

Abl

-lta

karreltamme

karreltanne

karreltansa / karreltaan

karsiltamme

karsiltanne

karsiltansa / karsiltaan

Tra

-ksi

karreksemme

karreksenne

karreksensa / karrekseen

karsiksemme

karsiksenne

karsiksensa / karsikseen

Ess

-na

kartenamme

kartenanne

kartenansa / kartenaan

karsinamme

karsinanne

karsinansa / karsinaan

Abe

-tta

karrettamme

karrettanne

karrettansa / karrettaan

karsittamme

karsittanne

karsittansa / karsittaan

Com

-ne

-

-

-

karsinemme

karsinenne

karsinensa / karsineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karsina

karsinat

Par

-ta

karsinaa

karsinoita

Gen

-n

karsinan

karsinoitten / karsinoiden

Ill

mihin

karsinaan

karsinoihin

Ine

-ssa

karsinassa

karsinoissa

Ela

-sta

karsinasta

karsinoista

All

-lle

karsinalle

karsinoille

Ade

-lla

karsinalla

karsinoilla

Abl

-lta

karsinalta

karsinoilta

Tra

-ksi

karsinaksi

karsinoiksi

Ess

-na

karsinana

karsinoina

Abe

-tta

karsinatta

karsinoitta

Com

-ne

-

karsinoine

Ins

-in

-

karsinoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karsina

karsinat

Par

-ta

karsinaa

karsinoita

Gen

-n

karsinan

karsinoitten / karsinoiden

Ill

mihin

karsinaan

karsinoihin

Ine

-ssa

karsinassa

karsinoissa

Ela

-sta

karsinasta

karsinoista

All

-lle

karsinalle

karsinoille

Ade

-lla

karsinalla

karsinoilla

Abl

-lta

karsinalta

karsinoilta

Tra

-ksi

karsinaksi

karsinoiksi

Ess

-na

karsinana

karsinoina

Abe

-tta

karsinatta

karsinoitta

Com

-ne

-

karsinoine

Ins

-in

-

karsinoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pen kynä, aitaus, karsina, suoja, tyyl, kynänkäyttäjä
box laatikko, rasia, kotelo, lokero, lipas, karsina
stall pilttuu, sakkaus, kioski, koju, karsina, myymälä
Show more arrow right
OPUS OpenSubtitles (Finnish-English); Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 100818.; Tanzil; SETIMES; OpenSubtitles2018.v3; Wikimedia Parallel Corpora (Finnish-English); TED Talks Parallel Corpus (Finnish-English); Tatoeba Karsina oli täynnä heiniä. The stall was full of hay. Karsina oli siisti ja tilava. The stall was clean and spacious. Karsina oli täynnä heiniä ja olkea. The stall was filled with hay and straw. Laitoin hevosen karsinaan. I put the horse in the stall. Karsina oli siivottava ennen uuden hevosen tuloa. The stall had to be cleaned before the arrival of the new horse. Ratsut nelistivät karsinaan. The mounts galloped to the stable. Karsinoiden luona. Over at the chutes. Karsina oli varustettu automaattisella juomans-automaatilla. The stall was equipped with an automatic water dispenser. Hevoset vietiin syömään karsinaan. The horses were taken to the feeding stall. He laittoivat kalkkunoita karsinaan. They put the turkeys in the coop. Show more arrow right

Wiktionary

pen, fold (of animals) Show more arrow right From Proto-Finnic karcina, borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Lithuanian gardinys). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karsinani

karsinani

karsinasi

karsinasi

karsinansa

karsinansa

Par

-ta

karsinaani

karsinoitani

karsinaasi

karsinoitasi

karsinaansa

karsinoitansa / karsinoitaan

Gen

-n

karsinani

karsinoitteni / karsinoideni

karsinasi

karsinoittesi / karsinoidesi

karsinansa

karsinoittensa / karsinoidensa

Ill

mihin

karsinaani

karsinoihini

karsinaasi

karsinoihisi

karsinaansa

karsinoihinsa

Ine

-ssa

karsinassani

karsinoissani

karsinassasi

karsinoissasi

karsinassansa / karsinassaan

karsinoissansa / karsinoissaan

Ela

-sta

karsinastani

karsinoistani

karsinastasi

karsinoistasi

karsinastansa / karsinastaan

karsinoistansa / karsinoistaan

All

-lle

karsinalleni

karsinoilleni

karsinallesi

karsinoillesi

karsinallensa / karsinalleen

karsinoillensa / karsinoillean

Ade

-lla

karsinallani

karsinoillani

karsinallasi

karsinoillasi

karsinallansa / karsinallaan

karsinoillansa / karsinoillaan

Abl

-lta

karsinaltani

karsinoiltani

karsinaltasi

karsinoiltasi

karsinaltansa / karsinaltaan

karsinoiltansa / karsinoiltaan

Tra

-ksi

karsinakseni

karsinoikseni

karsinaksesi

karsinoiksesi

karsinaksensa / karsinakseen

karsinoiksensa / karsinoikseen

Ess

-na

karsinanani

karsinoinani

karsinanasi

karsinoinasi

karsinanansa / karsinanaan

karsinoinansa / karsinoinaan

Abe

-tta

karsinattani

karsinoittani

karsinattasi

karsinoittasi

karsinattansa / karsinattaan

karsinoittansa / karsinoittaan

Com

-ne

-

karsinoineni

-

karsinoinesi

-

karsinoinensa / karsinoineen

Singular

Plural

Nom

-

karsinani

karsinasi

karsinansa

karsinani

karsinasi

karsinansa

Par

-ta

karsinaani

karsinaasi

karsinaansa

karsinoitani

karsinoitasi

karsinoitansa / karsinoitaan

Gen

-n

karsinani

karsinasi

karsinansa

karsinoitteni / karsinoideni

karsinoittesi / karsinoidesi

karsinoittensa / karsinoidensa

Ill

mihin

karsinaani

karsinaasi

karsinaansa

karsinoihini

karsinoihisi

karsinoihinsa

Ine

-ssa

karsinassani

karsinassasi

karsinassansa / karsinassaan

karsinoissani

karsinoissasi

karsinoissansa / karsinoissaan

Ela

-sta

karsinastani

karsinastasi

karsinastansa / karsinastaan

karsinoistani

karsinoistasi

karsinoistansa / karsinoistaan

All

-lle

karsinalleni

karsinallesi

karsinallensa / karsinalleen

karsinoilleni

karsinoillesi

karsinoillensa / karsinoillean

Ade

-lla

karsinallani

karsinallasi

karsinallansa / karsinallaan

karsinoillani

karsinoillasi

karsinoillansa / karsinoillaan

Abl

-lta

karsinaltani

karsinaltasi

karsinaltansa / karsinaltaan

karsinoiltani

karsinoiltasi

karsinoiltansa / karsinoiltaan

Tra

-ksi

karsinakseni

karsinaksesi

karsinaksensa / karsinakseen

karsinoikseni

karsinoiksesi

karsinoiksensa / karsinoikseen

Ess

-na

karsinanani

karsinanasi

karsinanansa / karsinanaan

karsinoinani

karsinoinasi

karsinoinansa / karsinoinaan

Abe

-tta

karsinattani

karsinattasi

karsinattansa / karsinattaan

karsinoittani

karsinoittasi

karsinoittansa / karsinoittaan

Com

-ne

-

-

-

karsinoineni

karsinoinesi

karsinoinensa / karsinoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karsinamme

karsinamme

karsinanne

karsinanne

karsinansa

karsinansa

Par

-ta

karsinaamme

karsinoitamme

karsinaanne

karsinoitanne

karsinaansa

karsinoitansa / karsinoitaan

Gen

-n

karsinamme

karsinoittemme / karsinoidemme

karsinanne

karsinoittenne / karsinoidenne

karsinansa

karsinoittensa / karsinoidensa

Ill

mihin

karsinaamme

karsinoihimme

karsinaanne

karsinoihinne

karsinaansa

karsinoihinsa

Ine

-ssa

karsinassamme

karsinoissamme

karsinassanne

karsinoissanne

karsinassansa / karsinassaan

karsinoissansa / karsinoissaan

Ela

-sta

karsinastamme

karsinoistamme

karsinastanne

karsinoistanne

karsinastansa / karsinastaan

karsinoistansa / karsinoistaan

All

-lle

karsinallemme

karsinoillemme

karsinallenne

karsinoillenne

karsinallensa / karsinalleen

karsinoillensa / karsinoillean

Ade

-lla

karsinallamme

karsinoillamme

karsinallanne

karsinoillanne

karsinallansa / karsinallaan

karsinoillansa / karsinoillaan

Abl

-lta

karsinaltamme

karsinoiltamme

karsinaltanne

karsinoiltanne

karsinaltansa / karsinaltaan

karsinoiltansa / karsinoiltaan

Tra

-ksi

karsinaksemme

karsinoiksemme

karsinaksenne

karsinoiksenne

karsinaksensa / karsinakseen

karsinoiksensa / karsinoikseen

Ess

-na

karsinanamme

karsinoinamme

karsinananne

karsinoinanne

karsinanansa / karsinanaan

karsinoinansa / karsinoinaan

Abe

-tta

karsinattamme

karsinoittamme

karsinattanne

karsinoittanne

karsinattansa / karsinattaan

karsinoittansa / karsinoittaan

Com

-ne

-

karsinoinemme

-

karsinoinenne

-

karsinoinensa / karsinoineen

Singular

Plural

Nom

-

karsinamme

karsinanne

karsinansa

karsinamme

karsinanne

karsinansa

Par

-ta

karsinaamme

karsinaanne

karsinaansa

karsinoitamme

karsinoitanne

karsinoitansa / karsinoitaan

Gen

-n

karsinamme

karsinanne

karsinansa

karsinoittemme / karsinoidemme

karsinoittenne / karsinoidenne

karsinoittensa / karsinoidensa

Ill

mihin

karsinaamme

karsinaanne

karsinaansa

karsinoihimme

karsinoihinne

karsinoihinsa

Ine

-ssa

karsinassamme

karsinassanne

karsinassansa / karsinassaan

karsinoissamme

karsinoissanne

karsinoissansa / karsinoissaan

Ela

-sta

karsinastamme

karsinastanne

karsinastansa / karsinastaan

karsinoistamme

karsinoistanne

karsinoistansa / karsinoistaan

All

-lle

karsinallemme

karsinallenne

karsinallensa / karsinalleen

karsinoillemme

karsinoillenne

karsinoillensa / karsinoillean

Ade

-lla

karsinallamme

karsinallanne

karsinallansa / karsinallaan

karsinoillamme

karsinoillanne

karsinoillansa / karsinoillaan

Abl

-lta

karsinaltamme

karsinaltanne

karsinaltansa / karsinaltaan

karsinoiltamme

karsinoiltanne

karsinoiltansa / karsinoiltaan

Tra

-ksi

karsinaksemme

karsinaksenne

karsinaksensa / karsinakseen

karsinoiksemme

karsinoiksenne

karsinoiksensa / karsinoikseen

Ess

-na

karsinanamme

karsinananne

karsinanansa / karsinanaan

karsinoinamme

karsinoinanne

karsinoinansa / karsinoinaan

Abe

-tta

karsinattamme

karsinattanne

karsinattansa / karsinattaan

karsinoittamme

karsinoittanne

karsinoittansa / karsinoittaan

Com

-ne

-

-

-

karsinoinemme

karsinoinenne

karsinoinensa / karsinoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept